Nieuw geluid in de „TeyIer-zaak" die nog slechts juristen behaagde Haarlem wil bollencorso graag binnen zijn veste Buschauffeur knipte 't kaartje tweemaal LOTERIJ-BRIEFJES Kantongerecht eist geldboete voor aanrijding met 4 doden Geen ec^t Nederlands verzet in The True and the Brave" Vergunning tot bouwen aan 16 personen verstrekt Loodgieterslnecht begroef de schatten van zijn baas Twee overvallen te Groningen VRIJDAG 14 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Rond een millioenen-erfenis Tweede bond pretendenten Een aantal nakomelingen van de ln 1778 te Haarlem overleden Pieter Teyler van der Hulst heeft zich ver enigd in de „Bond van Plaatselijke Verenigingen van Erfgenamen en vermeende Erfgenamen van de Na latenschap van Pieter Teyler van der Hulst en zijn nicht Catharina Olt- hoff". Deze bond zal trachten gerechte lijke erkenning van zijn aanspraken op de nalatenschap van Pieter Tey ler van der Hulst, die al sinds jaren wordt beheerd door de te Haarlem ge- Vestigde Teylerstichting. Over deze nalatenschap is al ge procedeerd sinds het overlijden van de erflater. Telkenmale hebben afzon derlijke nakomelingen een proces aanhangig gemaakt. De eerste was Catharina Olthoff zelf, die in 1784 is overleden. De laatste tot nu toe is de heer Ch. Wegerif uit Amsterdam, wiens proces vorig jaar is begonnen en waarin de uitspraak pas over en kele jaren wordt verwacht. Tot nu toe zijn degenen die na Catharina Olthoff hebben geproce deerd steeds in het ongelijk gesteld, nieuwe bond stelt zich echter Dinsdagmorgen een zaak voor de Maastrichtse rechtbank, waarbij de 32-jarige chauffeur J. B. uit Maas tricht het plegen van oplichting van een bedrag van twaalf en een halve cent werd ten laste gelegd. Verdach te «acuwc uuiiu atcfl wui center te was tot voor kort chauffeur op voor, nieuw materiaal naar voren te I een der autobussen van het Gemeen- quideren, dat wil zeggen verdelen onder de erfgenamen. De directeuren van de Teylerstichting, die de opvol gers zijn van de aangewezen vijf directeuren-executeuren, menen dat deze bepaling uit het testament door de erflater zelf nog is ingetrokken, maar dat ware dit niet gebeurd, het deel van de nalatenschap dat dan voor executie in aanmerking zou zijn gekomen, anders zou zijn behandeld dan de vermeende erfgenamen nu wensen. Rond dit kernprobleem spelen nog tal van andere kwesties mee, die de zaak-Teyler maken tot een zeer in gewikkelde erfeniszaak, waaraan tal van juristen de handen vol hebben gehad.... en nog zullen hebben. Tegen beledigende dame werd een hoge boete geëist De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen een 45-jarlge dame uit de hoofdstad, zonder beroep, terzake van beledi ging een boete van 250 gld subsidiair 50 dagen geëist. De verdachte was op 18 Augustus j.l. door de politierechter te Amster dam tot 75 gld boete veroordeeld omdat zij op Koninginnedag 1954 een 24-jarige textielhandelaar uit Bussum tijdens een woordenwisseling over een naar haar mening door hem ge maakte verkeersfout, o.a. zou hebben toegevoegd:: Vuile rotjood". De dame zeide in hoger beroep te zijn gekomen omdat zij zich niet schuldig heeft gemaakt aan de ge noemde uitlating. De raadsman achtte de belediging niet bewezen en vroeg derhalve vrijspraak. Op 27 Januari a.s. zal het hof arrest wyzen. brengen en dit door deskundigen te doen toelichten. Het kernverschil. De kwestie waar het in de strijd van de vermeende erfgenamen tegen de Teylerstichting om gaat is een ingewikkeld juridisch geschiil. De vermeende erfgenamen menen, dat aan een bepaling uit het testament van de erflater welks geldigheid zij overigens betwisten geen uit voering is gegeven: De bepaling na melijk, dat de door Teyler aangewe zen vijf directeuren-executeuren de nalatenschap moesten beheren èn li- V. D. NAAR GELEEN. Vroom en Dreesmann heeft plan nen uitgewerkt om in het Limburgse plaatsje Geleen een groot winkel pand te doen bouwen, waarvan de kosten, inclusief het interieur op on geveer twee millioen gulden worden geraamd. Binnenkort zal de bouw worden aanbesteed; er wordt naar gestreefd het pand in het voorjaar van 1956 te openen. Het winkelpand komt aan de Nieuwe Markt te Gelesn en zal aan alle zijden door straten worden om geven. AetherManken ZATERDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. KRO. 20.15 1. Act. 2. Wereldvisie. 3. Weerber. 4. Museum Piasco. 5. Bronnenplastiek in Oostenrijk. 6. Pantomime en dans. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 „Even opkrik ken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders i.d. continubedrij ven. 11.35 Klass. muz. 12.00 Orgelsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Dansmuz. 15.00 Volksdansen en -muziek. 15.25 „Even tijd voor veiligheid", caus. 15.40 Viool en piano. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Radio Philh. orkest en solist. 17.05 Radio-1 weekjourn. 17.35 Hawaiianmuz. 18.001 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 14 lan-l den van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bij bel is een moeilijk boek", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socia listisch comm. 22.15 Weense muz. 22.45 „De Molen aan de rivier", hoor spel. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. Om twaalf en een halve cent Langer dan anderhalf uur duurde ken en hij concludeerde dan ook, dat verdachte van het tenlaste ge legde dient te worden vrij gespro ken. Overigens moest ook deze ver duistering nog eerst worden bewe zen, want het verweer van verdach te was volgens hem niet weerlegd. Technisch is deze zaak niet zo vast staand als wordt aangenomen en de mogelijkheid, dat het figuurtje door twee maal knippen met dezelfde tang is ontstaan, blijft. De rechtbank zal op 25 Januari uitspraak doen. telijke Autobus Bedrijf te Maastricht In October van het afgelopen jaar zou hij aan een dame, die een vier- rittenkaart ad 0.50 vroeg, een kaar tje hebben ter hand gesteld, waar in de eerste rit door twee verschil lende knipmerken ongeldig was ge maakt, zulks met de bedoeling zich een bedrag van twaalf en een halve cent toe te eigenen. Een controleur van het G.A.B. ontdekte de onregel matigheid, waarop de chauffeur zich verdedigde door te verklaren, dat hij twee maal had moeten knippen, daar zijn tang in het kaartje was blijven hangen. Op de zitting gaf hij aan de president der rechtbank, mr. Schil lings, echter een geheel andere ver klaring. Hij zou het kaartje van een onbekende dame hebben terugge kocht en niet hebben gezien, dat het eerste vakje reeds geknipt was, waarschijnlijk daar de tang niet had doorgedrukt, doch was blijven han gen. Langdurig hielden de president en de heren rechters zich hierna bezig met de technische mogelijkheden van een kniptang. Met twee verschillen de tangen knipten zij in stukjes pa pier, dat het een lieve lust was, doch het resultaat bleef bedroevend, air thans voor de verdachte. Deze knipoefeningen bleken niet in staat de rechters er van te over tuigen, dat de tang was blijven han gen en dat het zonderlinge figuurtje op het kaartje door twee maal knip pen was ontstaan. Ook de officier van justitie, mr. Nuis, deelde deze opvatting. Volgens hem stond vast, dat het in beslag ge nomen kaartje door twee verschil lende tangen is geknipt. „In ieder geval", zo zeide hij, „is het noch de rechters, noch de verdachte hier ge lukt door twee maal knippen met dezelfde tang zulk een figuurtje te ponsen". Het was een listige kunst greep volgens hem, zodat hij oplich ting bewezen achtte. Het vermoeden bestaat, dat ver dachte dit vaker en op grote schaal heeft gedaan, doch dit blijft een ver moeden, waarmede hij bij de straf bepaling dan ook geen rekening wil de houden. Daarom eiste hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 75 of dertig dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Korn, bestreed de dagvaarding op juridische gronden. Volgens hem moest hier eerder van verduistering Kans is echter geslonken De stichting „Haarlems Bloei" een organisatie, die zich o.m. bezig houdt met het bedenken van evene menten, teneinde van Haarlem DE stad voor de burgers, de boeren, de buitenlui en de toeristen te maken! heeft er de laatste tijd geen ge heim van gemaakt: men zou erg graag zien, dat de Spaarnestad werd uitverkoren als startplaats of als fi nish van het grote bollencorso. Er is inderdaad het een en ander vóór een doortreking der route te zeggen, maar aan de andere kant zou het ook zijn nadelen hebben. fier op de wagens. Op de terugweg laat de vermoeidheid zich gelden. De meisjes in hun vaak rag-dunne, tulen japonnetjes zitten verkleumd op hun zitplaatsen en het gebeurt vooral als 't weer niet stralend is en daarop heeft men in dat ach zo vrolijke' kli maat van ons nu eenmaal een behoor lijke kans! dat men ver voor de finish de strijd maar heeft opgegeven en van de wagen is gestapt van kou of vermoeidheid. Daarom zegt men, men moet een andere route uit zetten. Laat men, zeggen de voorstan ders, een enkele reis door de bollen streek maken en geen retour nemen. Dan kan men de route gemakkelijk doortrekken naar Haarlem of naar Leiden. Bepaalde gedeelten zou men in veel sneller tempo kunnen rijden en daardoor tijd vinden een pauze te De tegenstanders zeggen, dat het houden voor de bemanningen van de verkrijgbaar bij E. H. B. O. Rotterdam. Gironummer 4028. Sus-actie g.g.k. d. Min. v. Just. d.d. 30-10-54. 2e afd. A. L.A. 540/108. (Advertentie) corso een evenement van de streek is, met als doel propaganda voor de bloembollen. Waar kan men het pu bliek nu beter laten zien, waar de bloembollen gekweekt worden dan in de streek zélf? De bezoekers moe ten de velden-in-bloei niet alleen kennen van de zoet-gekleurde folder tjes en van de films, maar uit eigen aanschouwen, zo zegt men. Als men het corso naar een van de steden laat gaan, blijven vele bezoekers rustig in die stad, bekijken het corso en gaan weer weg. Zij doen geen verdere in drukken op, ze zien zelfs de streek niet, die de producten voortbrengt, waaruit de bloemenkaravaan wordt geformeerd. Een vergelijking met Aalsmeer gaat niet op, daar dat bloe- mendorp de duizenden toeschouwers geen plaats kan bieden. In de bollen- treek kunnen desnoods een millioen mensen komen! Het corso moet in de streek blijven, zo zegt deze groep. Dan zien de toeschouwers het tegen zijn eigen achtergrond. Wat zeggen de voorstanders? De voorstanders van een verande ring der corsoroute betogen niet he lemaal ten onrechte, dat de tot nu toe gevolgde route ook niet als je-van- hèt aangemerkt kan worden. Op de heenreis is alles fleurig en staat of zit de levende have van het corso nog Buschauffeur verblind 01 crblindéhd licht naderde. De artis- dan van oplichting worden gespro- ten Cees de Lange en Roland Wagter Waar is het meisje van Maastricht gebleven? De Metro-film „The True and the Brave", die ruim een jaar geleden ls gemaakt en waarvoor verschillende kostbare spectaculaire opnamen ook in ons land zijn geschied, heeft al reeds haar première in Amerika en Engeland achter de rug. Binnenkort zal ze ook in Nederland gaan draaien. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Maar dan hebben we een grote wens: Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en dat ze niet zal wore'en gepropageerd liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en aig een heuse verzetsfilm die moge thousiaste meisje uit Maastricht op de Markt voor het stadhuis de ver zetsheld Clark Gable om de hals zou vliegen. Doch geen spoor van dit in termezzo, dat toch met zoveel repe tities ter plaatse was herhaald. Overigens zijn de kijkjes in onze steden, waar de Amerikanen hun kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Lichte muz. i3.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Kroniek v. Letteren en Kun sten. 15.40 Dameskoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nederl. liedjes. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Gram. 18.30 De te waterlating van de turbine-tanker „Vasum" in Amsterdam, door H.K.H. Prinses Beatrix. 18.40 Gram. 18.45 Dansmuz. 19.00 Nws. 19,10 „Lichtba ken", caus. 19.30 Avondgebed en li turgische kal. 19.45 Radio Philh. ork. en soliste. 20.30 Gram. 20.40 Act. 20.55 De Gewone man. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.2224.00 Gram. lijk de komende viering van onze bevrijding, tien Jaar geleden, moet begeleiden. Het betreft hier namelijk een Ame rikaanse speelfilm, waarin de ge schiedenis van het Nederlands ver zet niets meer en niets minder is dan een aanfluiting, een belediging wel haast van onze dappere illegaliteit. En we hebben vertrouwen in het filmverhuurkantoor, dat het dit in zicht met ons wil delen. Wat „The True and the Brave" voor ons slechts interessant maakt, zijn de fragmenten, die destijds wer den opgenomen in Maastricht, Arn hem en Delft, in Hoorn en op het Friese platteland. Daaraan is het grootste deel van de 3000 meter cel luloid besteed. Na de uitvoerige krantenreportages van destijds zou den we daarop niet eens behoeven terug te komen, ware het niet, dat we met enige interesse het moment hebben afgewacht, waarop het en-l Jr., die achter de bus hadden gere den, bevestigden deze mededeling. Te grote snelheid. Inspecteur G. van Huffelen van de Apeldoornse verkeerspolitie, ver klaarde, dat de militaire vrachtauto inderdaad aan de achterzijde van de voorgeschreven verlichting was voor zien, doch dat het licht van de te genligger de zichtbaarheid wel sterk kon hebben verminderd. In ieder ge val was z.i. de snelheid van de bus te groot geweest om tijdig te kunnen stoopen. De ambtenaar van het O M. voer de in zijn reouisitoir o.m. aan, dat volgens art. 53 van de wegenver keerswet de snelheid «ran een voer tuig zodanig moet zijn, dat, wanneer een onverlicht voorwerp in het schijnsel van de koplichten zicht baar wordt, nog tijdig gestopt moet kunnon worden Er was hier boven dien niet sprake van epn onverlicht, maar van een verlicht voorwerp. Daarenboven had de chauffeur van de bus ziin cabine niet afgeschermd te"en het licht var de nas^agiersruim- te. Resurnor°nd meende de ambtenaar van het O.M., dat er van ernstige sclu'ld sorake wa* Hij eiste daarom 100.boete of 40 da.oen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de eis. ZEEPOST. Met de volgende schenen kan zee post wnrden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakies, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Rolti" (20 Jan.); Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Rotti" (20 Jan.); Ned. Antillen: m.s. „Oranie- stad" (18 Jan.); Suriname: m.s. „Men tor" (26 Jan.); Unie van Zuid-Afri- ka en Z.W. Afrika m.s. „Carnarvon Castle" (15 Jan.); m.s. „Edinburgh Castel" (22 Jan.); Canada: s.s. „Gro te Beer" (26 Jan.); Zuid-Amerika, Argentinië: m.s. „Yapevu" (17 Jan.); Brazilië: s.s. „Maasland" (17 Jan.); Chili: m.5. „Noordam" (20 Jan.); Australië: s.s. „Arcadia" (18 Jan.); apparaten "hebben aten^snorren*zo Nieuw Zeeland: via Engeland (15 sterk in de kleuren gezet, dat wij Jan.) en (22 Jan.). meenden met prentbriefkaarten uit door een tegenligger Voor het kantongerecht te Apel doorn stond Donderdag de bestuur der terecht van de autobus, die op 26 November j.l. op de Amersfoortse- straatweg in Apeldoorn in botsing kwam met een langs de weg gepar keerde militaire vrachtauto. Bij deze botsing werd de autobus aan de rechterzijde volkomen opengescheurd, tengevolge waarvan vier Inzittende arbeiders om het leven kwamen. De kantonrechter veroordeelde de chauf feur van edautbous, conform de eis, tot een boete van 100 gulden sbus. 40 dagen hechtenis. De chauffeur voerde o.m. tot zijn verdediging aan, dat hij op een voor- rangsweg geen geparkeerde auto had verwacht, dat deze auto bovendien aan de achterzijde niet verlicht zou zijn geweest en voorts dat de militai re vrachtauto niet uiterst rechts van de weg zou hebben gestaan. Wel brandend achterlicht. De chauffeur van de militaire vrachauto alsmede enkele andere miiitaire getuigen, deelden mee, dat de vrachtauto wel degelijk van een brandend achterlicht was voorzien. De auto stond geparkeerd langs de kant van de weg om puin te lossen. Zij getuigden voorts, dat uit tegen overgestelde richting een auto met wagens. Dat zou met zich meebrengen dat de stoet tot de finish fris en fleu rig bleef. In de dorpen zou men zelf voor attracties moeten zorgen om pu bliek te trekken: batailles des fleurs, enz. Zowel voor- als nadelen dus aan een verlegging van de corso-route. En het mag nu wel gezegd: de kans dat Haarlem het corso binnen de stadswallen zou krijgen is de laatste tijd bedenkelijk kleiner geworden. Kans is heel klein. Enkele maanden geleden werd een der comité-leden „benaderd" door de Haarlemse VW, zo vernemen we van het bollencorso-comité, hoeveel het zou moeten kosten, wanneer Haarlem in de corsoroute werd opgenomen. Dat comité-lid heeft toen gezegd: Als jullie 10.000 willen geven, zal ik het in het comité voorstellen. Haarlem heeft sinds die tijd echter gezwegen in alle talen. En in die tijd is er het een en ander veranderd. Tot voor kort zat het co mité met de vraag: hoe komen we aan voldoende contanten teneinde dit evenement van groot formaat, dat het bollencorso is, te laten draaien zoals hetbehoort. Het antwoord op deze klemmende vaag is inmiddels bijna gegeven. Officieus is het eigen lijk al zo ver, dat men kan zeggen, dat het corso-comité dit jaar over voldoende middelen zal kunnen be schikken, die uit de streek zelf ko men. Nu het geld dus geen allesbe heersende rol meer speelt, is de kans dat Haarlem nog eens het corso te zien krijgt, juist nu bijzonder klein geworden. Comité-Bloemencorso Naar we vernemen zal 't Comité Bloemencor so Bollenstreek op Woensdag 19 Ja nuari a.s. een contactmiddag beleg gen in het Hillegomse „Treslong". Daar zullen o.m. de door de heer van Diel van Amstelveen getekende ont werpen van praalwagens ten toon ge steld worden. De toegang is vrij voor alle belangstellenden. Gemeenfernad Voorhout Ook pamfletten ter sprake Er kan nu gebouwd worden In Voorhout. Bij besluit van de raad is aan 16 personen een perceel grond verkocht aan de Julianalaan voor 7.03 per M2. Dit besluit werd genomen, nadat mr. Weve nog enige inlichtingen had gegeven en gevraagd. Van de boerenleenbank was de de finitieve bevestiging ontvangen, dat de hypotheektransacties geregeld zijn. „Samen Bouwen" gaat dus 16 woningen bouwen aan de Juliana- De Raad van Voorhout, ln ver gadering bijeen, deelt u hoog edelgestrenge mede, dat hij zo juist het besluit heeft genomen tot grond verkoop aan 16 hou ders van bouwcontingenten, aan wie heden de vergunning wordt uitgereikt. Financiering in particuliere sector geregeld. Vertrouwen thans op uw volledige medewer king te mogen rekenen in over eenstemming rnet de bespreking d.d. 10 Dec. 1.1. tussen u en het college van B. en W. van Voor hout. Hierna deelde wethouder drs. r>, \ira„a I rin& benoemd is tot afgevaardigde wird flïnnmpn hX hS'mT hM naör de internationale arbeidsconfe- werd aangenomen. Het betrof hetren^e te Qenève. Gezien de belang eenden van een telegram aan deheer j ryke problemen> weike er zijn, vond Deerenberg van de volgende mhoud:hij he[ nodig( da't voor de pl^ '3 we_ - i ken, welke hij afwezig zal zijn een plaatsvervangend wethouder werd benoemd. Dit had de instemming van Een 22-jarige loodgietersknecht uit Hilversum, die fcegin October bij zijn patroon een geldkistje stal en dit in een bosje dicht tij zijn ouderlijk huis in Hilversum onder de grond stopte, heeft gisterochtend voor de Amster damse rechtbank 6 maanden met af trek van de 3^ maand voorarrest tegen zich horen eisen met de bepa ling, dat van het resterende gedeel te 2 maanden voorwaardelijk zullen zijn, zodat hij mocht de rechtbank deze els inwilligen kort na de uitspraak op 27 Januari zijn vrijheid terug zal krijgen. i het geldkistje zat een bedrag van bijna 1900,Bij de huiszoe king trof de recherche bovendien een strijdijzer aan, dat eveneens ten na dele van de Hilversumse patroon was gestolen. De jongen ontkende iets af te we ten van vermiste geldsbedragen, waarover klanten van het loodgie- tersbedrijf zich bij de politie hadden beklaagd. Hij had nog een blanco strafregister doch stamde uit een slecht milieu. 5 raadsman verzocht de recht bank met beide rekening te houden. MEISJE UIT RIJDENDE AUTO GEVALLEN. De 17-jarige M. J. B. uit Rotterdam is op de Rijswijkseweg uit een rijden- de auto gevallen. Zij was uit Rotter-Franciscus van Sales". "—""De RK de raad, die mr. J. J. Weve als zoda nig met 10 van de 11 stemmen be noemde. Mr. Weve bracht nu het schande lijke pamflet ter sprake. Er veel over uitweiden wilde hij niet, want dat zou te veel eer zijn voor de samen stellers van dat vod. Een door hem ingediende motie van absoluut vertrouwen in de beide wethouders werd met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter was het hier wel niet geheel mee eens. Hij zag dit liever uitgevochten aan een conferentieta fel. De raad moet zich niet in een personenstrijd mengen. Wethouder Derksen is onder geen enkele voorwaarde bereid, om met anonieme lasteraars te debatteeren. Wel wilde men weten, waarom door de voorzitter als hulpofficier van justitie niet is opgetreden. Het is aanranding van het wettig gezag, be lediging van ambtenaren (raadsleden) in functie en bedreiging met geweld. Deze strafbare feiten, aldus wethou der Derksen waren u, mijnheer de voorzitter bekend. Het was dus uw plicht geweest, om minstens in Den Haag stappen te ondernemen. Uw uitvlucht, dat bij u nog geen klacht is binnengekomen, accepteren wij niet. Ik heb heden met de politie er over gesproken en kan hierover geen verdere mededelingen doen, al dus de voorzitter. Het 'beste is, dat dat de officier van justitie de zaak maar in handen neemt. VOORSCHOTEN R.K. Middenstandsvereniging „St. vroeger jaren te doen te hebben. Om gekeerd ontbreekt de kleur van de rood-gebiesde generaalspantalon, die men tijdens de opnamen had verge ten en waarop toen vanwege de hoge kosten van herhaling geen correctie is aangebracht. Nog ware een enkele correctie evenzeer wenselijk geble ken ten aanzien van de chronologie, die niet bepaald overal klopt. De maker van dit Amerikaanse product heeft zich zoals gezegd het meest vergist in de weergave van het Nederlands verzet in de ban ge oorlogsjaren. Men laat onze ver zetshelden een min of meer simpel spelletje spelen, waaraan elke ver antwoordelijkheidszin ontbreekt. En het is een naïeve, zoal niet valse voorstelling van zaken, dat leiders van ons verzet zich door liefdes avontuur of bijkomende omstandig heden zouden hebben laten afleiden van hun durf en doorzettingskracht. Meer behoeft er niet van te worden gezegd in de verwachting, dat aan „The True and the Brave" in Neder land niet een pretentie zal worden verleend die door de inhoud niet wordt gerechtvaardigd. v. O. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. daim meegelift en zeide op de Rijs wijkseweg tegen de bestuurder, dat het zo tochtte in de wagen. Deze wees er haar op, dat het portier niet goed gesloten was Het meisje opende toen het portier om dit met een smak dicht te slaan, doch viel daarbij uit de auto. Zij bekwam schaafwonden, doch is ter observatie in het zieken huis Zuidwal opgenomen. De be stuurder reed door. Vrouw met mes gestoken In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft een 40-jarige man in de Slederaennerstraat te Groningen een aanslag gepleegd op een vrouw van middelbare leeftijd De man had zich al de hele avond in de buurt v^n het huis der vrouw opgehouden en poogde in contact te komen met de dochter. Toen moeder en dochter zich 's nachts om halfeen op straat bega ven, stoof de man op hen toe en stak de moeder met een mes. De dader is door de politie gegrepen en opgeslo ten. De vrouw werd naar het acade misch ziekenhuis gebracht; zij kon, na behandeld te zijn, naar huis te- j rugkéren. De recherche stelt een on derzoek in. AUTO-OVERVAL. Naar eerst thans is bekend gewor den heeft een tot nu toe onbekende jongeman Dinsdagavond een aanslag gepleegd op een bewoner van het Zuiderpark te Groningen. Deze be woner stapte om ongeveer half acht in zijn auto en werd, toen hij wilde wegrijden met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Onmiddellijk verdedigde de aangevallene zich door de aanrander bij de keel te grijpen. Er ontstond een worsteling; de aangevallene verloor het bewust zijn. De dider is er vandoor gegaan en is tot op heden spoorloos. Het slachtoffer maakt het thans redelijk wel. Het motief van de aanslag is vermoedelijk roof, hoewel hierom trent nog geen zekerheid bestaat. Middenstandsvereniging „St. Francis cus van Sales" heeft haar jaarvei'ga- dering gehouden in „Het Wapen van Voorschoten". De voorz., de heer G. Schrama, wees er in zijn openings woord op, dat de winkelier ter plaatse zich zal moeten aanpassen aan de service, die het grootbedrijf aan de clienten biedt of zal gaan bie den. De penningmeester deed zijn financieel jaarverslag. De afdeling bleek te beschikken over een batig saldo. Santos heeft er in het afgelo pen jaar 11 nieuwe vaste leden bij- gekregen en de plaatselijke afdeling heeft 312,50 afgedragen aan het hoofdbestuur. De secretaris deelde mede, dat de vei-eniging thans 69 le den telt. Bij de bestuui-sverkiezing werd de heer G. Niei'sman herkozen tot penningmeester en in de plaats van de heer J. Niersman, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer J. W. Zwet sloot. De heer Alkemade deed daar na verslag als afgevaardigde voor de Centrale Raad. Rectificatie. In ons bericht be treffende de verkoop van de kinder postzegels vermeldden wij abusieve lijk, dat deze actie was verricht door de Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening ter plaatse. Deze actie was echter verzorgd door de plaatselijke afdeling van het UW. Geboren: Jacoba Cornelia, dr van J. Dekker en M. W. Bedijn. Geboren te Leiden: Karen Marja, dr van F. Brand en M. W. Krijnen. Overleden: Willem Arend Caron, 79 jr; Gerrit Wassink, vier maanden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6