lËISÉÉ Ongelukkige windstoot besliste over lot van Noorse stoomschip Het ministeriële bezwaar tegen voorzittersfunctie van ambtenaar Novembermaand bracht reeds stijging door St. Nicolaas-drukte Wolhandkrab voerde succesvolle strijd tegen de beroepsvisserij QÖKC77BRU1US? Jeugdiae onverlaten stalen volgens de boekjes ongeveer 20.000 gulden VRIJDAG 14 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Enthousiasme over moedige redding Een helicopter van het vliegdek- schip Karei Boorman heeft gisteren, zoals wij reeds meldden, bij de red dingswerkzaamheden aan het Noorse s.s. Gatt uitstekende diensten ver richt. Nadat in de nacht reeds zes personen per reddingvlet van boord waren gehaald gelukte het de heli copter, geholpen door het niets ver bergende daglicht de overige zestien opvarenden behouden aan land te brengen. De machine steeg op van de Karei Doorman, die zich op dat moment op vijftig r ijl van de Neder landse kust bevond. Een paar honderd personen trot seerden de bijtende kou om van deze reddingspoging getuige te zijn. De bemanning werd in vijf vluchten van boord gehaald, en op een gras veldje langs de Nieuwe Waterweg veilig afgeleverd. Kwestie van seconden. De Rotterdamse loods en de kapi tein waren tot het laatst toe aan boord gebleven, doch toen zij zagen dat er niets meer te redden viel, lie ten ook zij zich op de wal afzetten. Volgens het verhaal van de loods voltrok zich de ongelukkige gang van zaken met de Noor in enkele seconden. Toen het schip de Nieuwe Water- eg uitvoer, kwam juist een ander schip binnenstomen Plotseling werd de Noor door een harde windstoot naar bakboord geslagen. Hierdoor kwam het schip in het vaarwater van de andere boot, die een scherpe ma noeuvre moest maken om een aan varing te voorkomen. Redelijke nacht. Ondanks dat aan boord van de „Gatt" alles gedaan werd om nog tijdig de koers te wijzigen, dreef het schip snel af naar de kop van het Zuiderhoofd, waar het vast bleef zit ten. De nacht aan boord werd redelijk goed doorstaan. Op de duur spoelden de golven de luiken weg en richtten grote schade aan in het inwendige van het schip. Toen het water de hut van de kapitein binnendrong, ging men naar de hutten aan bakboord, die het hoogste lagen. Bijzonder en thousiast was de loods over het red dingswerk van de helicopter. Weerloos overgegeven aan de woede van de schuimende elementen. Bonds-commentaar De eis, die het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gesteld heeft aan een harer ambtenaren, de heer B. Buitendijk, die tevens voorzitter van de Consu mentenbond is, heeft het bestuur van deze bond als volgt toegelicht: „Naar aanleiding van de in de loop van de vorige week afgekondigde maatregel van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, welke geleid heeft tot ver hoging van de consumptiemelkprijs, hebben verschillende dagbladen ook bij de Nederlandse Consumenten bond geïnformeerd naar zijn stand punt dienaangaande. O.a. werd deze vraag voorgelegd aan het lid van het dagelijks bestuur, de heer B. Buiten dijk, werkzaam op genoemd Ministe rie. Deze heeft hierop geantwoord, dat het bestuur zich nog moest beraden over een definitief standpunt, doch dat de maatregelen bepaald teleur stellend werden geacht. Een herhaalde eis. Minister Mansholt heeft hierin aanleiding gevonden aan de heer Buitendijk de eis te stellen op staan de voet ontslag te nemen als be stuurslid van de Nederlandse Con sumentenbond. Reeds eerder, n.l. in April 1954, had de minister de heer Buitendijk ver boden het voorzitterschap van deze bond te bekleden. Het bestuur van de Nederlandse Consumentenbond tekent hierbij aan, dat dé heer Buitendijk werkzaam aan de afd. tuinbouw van het Mi nisterie van Landbouw, ambtshalve geen enkele bemoeienis heeft met de zuivel, zodat van het geven van inside-;n*ormations sreen sprake was of zelfs kon zijn. Het bestuur be treurt het zeer, dat critiek vanwege de Consumentenbond op zijn beleid de minister heeft gebracht tot deze stap, daar de Nederlandse Consumen tenbond er n.l. grote prijs op stelt goede betrekkingen met de regering te onderhouden." Desgevraagd deelde het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat men naar aan leiding van bovengemelde verklaring geen commentaar wenste te geven. Generaal Steenmetzer Directeur van vormingscentrum Het bestuur van Nat. Katholiek Thuisfront heeft tot directeur van het Vormingscentrum Waalheuvel nabij Nijmegen benoemd de onlangs ge- pensionneerde generaal-majoor J. F. M. Steenmetser te Oegstgeest. Het bestuur vertrouwt omstreeks 1 Maart Waalheuvel te kunnen ope nen; het zal dan een capaciteit van 95 bedden hebben. Aalmoezenier Groenendijk, geestelijk leider van Waalheuvel, heeft zich reeds in Ubbergen gevestigd. Pe winkeLomzetfen Verkeersongeval eist dode en zwaargewonde Woensdagavond heeft zich op de weg Hardenberg-Cocvc- 'en een bot sing tussen twee auto's voorgedaan, tengevolge waarvan de twee be stuurt ers ernstige verwondingen op liepen; een hunner is gistermorgen overleden. Omstreeks half zes zijn de auto bestuurd door een arts uit Coevor- den en de stationcar bestuurd door een 43-jarige Hagenaar door nog on opgehelderde oorzaak met elkaar in botsing gekomen. De arts is opge nomen in het ziekenhuis te Coevor- den, de Hagenaar, employé van de P.T.T., is vervoerd naar het zieken huis te Hardenberg en daar gister morgen overleden. De politie onder zoekt de schuldvraag. Het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Mid denstand is gepubliceerdbetreffen de het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende November 1954, toont aan, dat de geldomzetten in vrijwel alle branches in genoem de maand op een niet onbelangrijk hoger niveau lagen dan in de cor responderende maand in 1953. Men kan zich, vooral wat de branches in de sectoren duurzame consumptie- j goederen en genolmiddelen betreft, niet onttrekken aan de indruk, dat de St. Nicolaas-aankopen in 19541 ofwel op een vroeger tijdstip zijn begonnen, dan wel dat deze aanko-j pen n et onaanzienlijk hoger zijn ge weest dan in 1953. Voorts hebben de sedert vorig jaar opgetreden prijs- wijzigingen het indexcijfer mede i gunstig beïnvloed. In de voedingsmiddelenbranches I vertoonden in November j.l. even als in de drie voorafgaande maanden, de geldomzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit de grootste stijging, namelijk met 17%.' Slechts in het slagersbedrijf (met 9% toeneming) bleef de behaalde vooruitgang beneden de 10 De melk- en zuivelhandel zag het indexcijfer met 12% stijgen, het kruideniersbedrijf en de broodbak-1 kerij met 11 Van veel groter belang echter was de omzetstijging in de sector duur zame consumptiegoederen. Uitermate gunstig was de omzet- beweging in de detailhandel in schoeisel, in glas, porselein, aarde werk en huishoudelijke artikelen en in textiel, in welke branches ten op- zichte van November 1953 een om-' zetvermeerdering werd genoteerd van resp. 28 21% en 21 Ook in de andere branches in deze groep vertoonden de omzetten echter een belangrijke vooruitgang. De geldomzet in boeken nam toe met 18%, in meubelen met 17% en in de kantoorboekhandel met 15%. Ook in g notmiddelen kon een I bevredigende vooruitgang worden geboekt, getuige de stijging van de geldomzetten in de detailhandel in alcoholhoudende eri alcoholvrije dranken, in het banketbakkersbedrijf en in de detailhandel in tabaksfa brikaten met resp. 13, 12 en 10 Vergeleken met de maand Octo ber j.l. die 5 Zaterdagen telde tegen November slechts 4, hetgeen o.m. voor de voedingsmiddelenbranches een grote invloed heeft, kon in enige bedrijfstakken een stijging worden genoteerd. Als zodanig kunnen wor den genoemd: de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huis houdelijke artikeleu (40 de boek en de kantoorboekhandel (resp. 23 en 13 en de banketbakkerijen (12 Deze omzetvermeerdering moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de St. Nicolaas-aanko pen van het publiek. In de voedingsmiddelenbranches liepen de geldomzetten in vergelij king met October j.l. terug; in de slagerijen met 12 de kruideniers- bedrijven en de melk- en zuivelhan del met 6 de detailhandel in aard appelen, groenten en fruit en de broodbakkeryen met resp. 5 en 4%. Ook in een aantal andere branches trad omzetdaling op; in het opticiens- bedrijf met, 7 de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken met 6 de schoenhandel met 5 de sigarenzaken en de tex tielhandel 3 en in de detailhandel in meubelen met 2%. DODELIJKE MISSTAP. De 61-jarige J. Bastelaar uit de Zwijndrechtsestraat te Rotterdam was gistermiddag op de werf Waal haven bezig enig materiaal uit een zolderschuit aan wal te brengen via een schuifladder. Hij is daarbij ver moedelijk misgestapt en in het wa ter gevallen. Hoe het zij, toen zijn kameraden hem niet meer zagen, zijn zij aan het dreggen gegaan en heb ben ruim een half uur later het stof felijk overschot van de man opge haald. Gen. Van Heutsz komt te midden van soldaten Van Oirschot naar Schoonhoven Het bronzen borstbeeld van generaal Van Heutsz, dat thans staat in Oir schot, waar de staf van het regiment Van Heutsz is gevestigd, zal binnen kort worden overgebracht naar Schoonhoven. Het zal daar een plaats krijgen voor de Havenkazerne, waar een instructiebataljon van het regi ment gelegerd is. De regimentscommandant, luite nant-kolonel Da Costa, vindt dat het beeld niet bij het stafbureau, maar te midden van de soldaten thuishoort. Het beeld heeft vroeger gestaan op het militaire kerkhof in Atjeh. In de oorlog hebben de Atjehers het voor de Japanners verstpt en na de oorlog is het overgebracht naar Bronbeek". Anderhalf jaar geleden heeft de commandant van „Bron beek", generaal Van Straten, het aan het regiment Van Heutsz ten geschen ke gegeven. De datum van de overbrenging is nog niet vastgesteld. In Schoonhoven zal te zijner tijd alleen een interne plechtigheid worden gehouden. DS. J. LOOS NEEMT ONTSLAG. Het Breed Moderamen van de Pro vinciale Kerkvergadering van Noord- Holland heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan ds. J. Loos te Hilversum. 20 WAAGHALZEN OVER ZWAK IJS NAAR MARKEN. Woensdag zijn twintig jeugdige Vo- lendammers op de schaats de Gouw zee overgestoken naar het eiland Marken. Zij reden ongeveer vijftig meter naast de vaargeul, waarin de bootdienst nog onderhouden wordt tussen het eiland en het vasteland. Hoewel de schaatsers ook de terug weg zonder ongelukken aflegden, werd van politiezijde medegedeeld, dat het een zeer onverantwoordelijke ondeneming was, daar het ijs in de Gouwzee nog zeer zwak is. Alleen inktvissen varen er wel bij De wolhandkrab, een onwelkome gast uit China, breidt zich in het Noordzeekanaal en de omliggende polders zo snel uit. dat vele beroeps vissers zich genoodzaakt hebben ge zien hun werkzaamheden te staken. Deze krab heeft namelijk de min der prettige gewoonte om de netten van de vissers, die op de bodem van de kanalen en vaarten liggen, stuk te bijten, waardoor de visser niet alleen grote schade heeft aan zijn materiaal, maar bovendien in plaats van de vissen, die door de gaten de vrijheid hervinden, slechts wolhandkrabben naar boven haalt. Er zijn vissers in de omgeving van het Noordzeekanaal, die jaarlijks dui zenden van deze onwelkome gasten in hun netten vinden. De krap schijnt bijzonder taai te zijn, want een visser, die een mand vol van deze beesten in een kuil had geworpen en daarop 30 cm modder had gestort, kwam een maand later tot de ont dekking, dat alle krabben nog in leven waren. Bijzondere lekkernij. Onlangs zijn wolhandkrabben al op de grintpaden nabij de vijvers in het Oosterpark te Amsterdam gesigna leerd. Men heeft, ondanks uitgebrei de onderzoekingen, nog geen bestrij dingsmiddel kunnen vinden. Slechts een paar „inwoners" van Nederland zijn met deze invasie in hun schik, namelijk de inktvissen in de Am sterdamse dierentuin, die deze krab ben een bijzondere lekkernij vinden. Zij krijgen ze in de maanden October, November en December van de elec- trische centrales „Hemweg" en „Ncord" van het gemeentelijk ener- Groctse uitbreiding van K.R.O. studio Door vertraging in de aanvoer van noodzakelijke materialen en als ge volg van vorstverlet zal het nog wel een maand duren, alvorens de nieuwe linkervleugel van het KRO-gebouw giebedrijf te Amsterdam, waar men de roosters waardoor het koelwater wordt gezeefd, in die periode van het jaar herhaaldelijk schoon moet maken, zoveel krabben hebben daar dan een plaatsje gezocht. Per 1 Februari zal de heer A. Hoorn, de laatste van het voorheen vrij grote aantal beroepsvissers, die hun arbeidsterrein hadden in het Noordzeekanaal en de Buiten-Zaan, ooi: zijn netten en roeiboten te koop aanbieden. Hij gaat een sleepboot- dienst beginnen. Voor het Arnhemse gerechtshof is gistermiddag een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en een geldboete van 500 geëist, tegen een 66-jarige Hengelose accountant-belasting-consulent we gens belasting ontduiking. Gedurende de jaren 1946 tot en met 1949, zou hij voor een bedrag van elfduizend gulden te weinig aan de belasting hebben opgegeven. Uit het verloop van de zaak bleek, dat verdachte zijn inkomsten-opgave zoveel mogelijk aanpaste aan wat voor hem het voordeligst uitkwam. Hij was er op uit, zijn inkomsten te egaliseren, met welke manipulaties hij tenslotte tegen de lamp liep. Hardleers. Van de zijde van de inspectie werd medegedeeld, dat verdachte blijk baar nog niet veel heeft geleerd, aangezien men meer moeilijkheden met hem ondervindt. De man schijnt zeer brutaal te werk te gaan bij het verstrekken van onjuiste gegevens. In eerste instantie veroordeelde de Almelose rechtbank verdachte alleen tot een maand voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Glimlachende beroepsinbrekers Gistermiddag heeft een aantal jon gens, dat in de nacht van 19 op 20 September ter waarde van ongeveer ƒ20.000,aan juwelen, horloges e.d. uit de Zaanlandse zilvermederij te Rotterdam gestolen heefteen kar wei waar ze anderhalf uur mee bezig zijn geweest voor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan. Het waren de 19-jarige ijzervlech- ter H., de 18-jarige metaaldraaier Van B. en de 20-jarige metaaldraaier L., alle uit Rotterdam. „En dat is juist het erge", zo merk te de officier van justitie op, „dat hier zulke jonge jongens een inbraak met zo'n all-round vakmanschap ge pleegd hebben". Anders aanmoediging. Of, zoals de president aan het ein de van de zitting, toen de verdach ten het laatste woord kregen, op merkte, „jullie helbben een soort van „bende" gevormd, die precies volgens de boekjes te werk is gegaan". „Het is de .laatste tijd hier nogal erg met de inbrekerij, de officier is bang, dat als hij geen hoge straffen eist, dit nog wordt aangemoedigd". "i-jarige H. noemde de officier een kam scheren. Twee jaar jeugd gevangenis voor ieder was zijn eis. Ruit met zeep. Tegen de 19-jarige slachter V., die aanvankelijk ook meeging, de ruit met zeep insmeerde, maar later naar huis vertrok en de buit op zolder verborg toen zijn kameraden die bij hem brachten, eiste de officier ze ven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. „Een beroepsinbreker zou er toch om glimlachen", merkte een van de verdedigers op, „het is allemaal te mopi geweest". Hij schetste de jon gens als weinig ontwikkelde per soonlij khedenv die compensatie ge zocht zouden hebben in een behoefte om de held te spelen. De raadsman was bang, dat zij door een langdurige straf te lang in een omgeving van criminaliteit zouden verkeren en dan beroepsmisdadigers worden. Eenzaam avontuur. Ook de andere verdediger meen de, dat het de jongens te doen was geweest om avontuur, en dat zij niet beseft hebben welk een omvang het zou krijgen. Vervolgens stond nog terecht een 34-jarige vloerenlegger, die als heler, volgens de officier „een onbehaag lijke rol heeft meegespeeld". Tegen hem was de eis zes maanden met aftrek. In alle zaken uitspraak over veer tien dagen. irvieugei van nei ivivL»-geuouw j"*- aan de Emmastraat te Hilversumde hoofddader en de 20-jarige L. was onder de kap is. Met de afbouw en al eens eerder veroordeeld, maar inrichting wordt nochtans alle ha*st! niettemin wilde de officier allen over gemaakt omdat er dringend behoefte bestaat aan nieuwe lokaliteiten ter, - vervanging van de veel te kleine ruimten in belendende percelen, \r< 77 r~* f 7 V waarmee de programma- en andere l\lietlWG menSStlTeddGV ITl thndBiClTld gÊOOrCfl diensten zich moeten tevreden stel-1 len. Toch zal eerst dan een afdoende oplossing zijn verkregen als ook de reeds ontworpen rechtervleugel aan de zijde van de Koningsstraat zal zijn uitgevoerd. Uiteraard kan deze volgende uitbreiding nog wel everi op zich laten wachten. Eerst moet wor- den overgegaan tot sloping van het' grote zakenpand, op de hoek, waar' de groentenzaak van de firma Her meier en de autohandel Steggers zyn gevestigd. Zijn deze percelen afge broken, hetgeen spoedig mogelijk is, waar beide bewoners intussen een verblijf elders "in het centrum heb ben gevonden, dan komt een deel ten goede van de gemeente voor verrui ming van de rooilijn, waardoor de toegang tot de Koningsstraat eniger mate zal worden verbreed. In af wachting van de nieuwbouw aan de Koningsstraat-zijde zal tijdelijk eer. open terrein worden aangelegd. Wat nu die volgende nieuwbouw betreft, hebben wij vernomen, dat op de hoek Emmastraat-Koningsstr. j een groot administratiekantoor van de KRO zal verrijzen, enkele verdie- pingen hoog, waarboven een loggia j ter bekroning. Dat gebouw zal aan de Koningsstraat-kant doorlopen tot aan het huidige parkeerterrein. De Engelse Kon. Marine heeft een nieuw toestel ontworpen om de mogelijk- consequentie daarvan is, dat ook het heden van het redden van drenkelingen e. d. per helicopter te vergroten, bestaarde perceel, waarin thans de"et nieuwe reddingsmiddel bestaat uit een schepnet hier zichtbaar naast boekhouding, de typekamer, dei de cabine van de helicopter waarmee drenkelingen uit zee kunnen wor- schoolradio en nog enkele program-1 den „opgeschept" om vervolgens met een kabel binnenboord te worden ge- ma-afdelingen moet worden afge-|haald. Het systeem heeft vele voordelen boven het redden met een gewone broken. 1 kabel. 1 -

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5