Wie zijn de aanvallers in Costa Rica? Moskou sleept er van alles bij Graziani's begrafenis werd fascisten-demonstratie Wie vecht tegen wie in Costa Rica? Overtollige boter uit Amerika Sneeuwstormen en hoog water in Europa Ste CoidaeSou/fcci/nt KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAUX: PAFENURACIfl 32 VRIJDAG 14 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13398 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1150 Commissie bestudeert de situatie te San José Somoza daagt collega Figueres uit Boven het grensgebied tussen Nicaragua en Costa Rica vlogen gisteren militaire vliegtuigen, gezonden door ce organisatie van Amerikaanse Staten met de opdracht, vast te stellen, wie nu eigenlijk de rebellen zijn die een inval hebben ondernomen op het grondgebied van Costa Rica. Want dat is de grote vraag in deze oorlog: wie is de vijand? Hartstochte lijk ontkent de regering van Nicaragua dat haar troepen de grenzen van de veel kleinere nabuur-staat hebben geschonden. Haar verklaring is dat re bellen, in opstand gekomen tegen de regering van president Figueres, tot geweld hun toevlucht hebben genomen. De regering van Costa Rica houdt vol dat de aanvallers afkomstig zijn uit Nicaragua. leger is, noemde Figueres een „ver vloekte leugenaar", die een persoon lijke haat tegen hem koestert. Daar om is een gevecht van man tegen man de beste manier om de kwestie te „regelen", meende de generaal. Het duel zou moeten plaats vinden aan de grens tussen beide landen. De reactie van de Costaricaanse president cp de uitdaging was: „Die man moet krankzinnig zijn". Hij zei dat er nooit „iets persoonlijks" was geweest tussen generaal Somoza en hem. Nicaragua heeft gisteren zijn gren zen met Costa Rica gesloten. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van Nicaragua beweerde dat deze staü een maatregel is die Nicaragua heeft genomen om zijn „onveranderlijke houding van niet-ingrijpen in de bin nenlandse rcolutionnaire beweging die in Costa Rica uitgebroken is, te handhaven". Wie ook de rebellen zijn, het gaat hun minder goed dan in het begin van hun actie. Het kleine leger van Costa Rica beheerst het land op en kele punten van de provincie Gua- nacaste na. De invallers bevinden zich voornamelijk bij Santa Cruz, niet ver van de kust van de Stille Oceaan, ten Westen van San José, aldus een bekendmaking van de le gerleiding. Overigens is het een oorlog in mi niatuur. Een correspondent van de „New York Times" meldde Donderdag uit het hoofdkwartier van het Costari caanse leger nabij Villa Quesada, dat de regering slechts ongeveer 300 man troepen in het veld heeft ge bracht tegen de rebellen, wier aan tal op niet meer dan honderd wordt geschat. EEN PRESIDENTEN-DUEL. Generaal Somoza, de president van Nicaragua, heeft zijn ambtgenoot Fi gueres, president van Costa Rica, uit gedaagd tot een duel op de revolver, teneinde op deze ongebruikelijke wij ze het geschil tussen beide landen te beslechten. Somoza, die kampioen op pistool en geweer van het Nicaraguaanse Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft Nederland en an dere boter-exporterende landen er van in kennis gesteld, dat de Ver. Staten binnenkort ongeveer 5000 ton surplus-boter op de wereldmarkt zul len brengen tegen prijzen die wel licht lager zullen liggen dan de voor malige maximumprijs van 41 dollar cent. De boter zal desnoods voor Euro pees gebruik geprepareerd worden. Vertegenwoordigers in Washington van Nederland, Denemarken, Zwe den, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada zijn van mening, dat het Amerikaanse ministerie van Land bouw, in plaats van de bestaande markten in gevaar te brengen,er beter aan zou doen het boterverbruik in de Ver. Staten te stimuleren. Het verbruik van boter in de Ver. Staten wordt steeds meer opzij gedrongen door de margarine, daar de boter- prijs voor de doorsnee-Amerikaan onbetaalbaar is geworden. HOE DE REVOLUTIE WERD VOORBEREID. Een 27-jarige zakenman Lawrence Lee, die zich „onofficieel" vertegen woordiger van de Costaricaanse re bellen noemt, heeft Donderdag te Miami in de Verenigde Staten ver klaard, dat de Costaricaanse hoofd stad San José, waarschijnlijk binnen drie cagen in handen van de opstan delingen valt. Lee zeide tot verslaggevers, dat het opstandelingenleger uit 1.000 man bestaat, die gewapend zijn met bazoeka's, machinegeweren en mor tieren. De aanvoerder van de opstande lingen is de 27-jarige Teodoro Pica- do, zoon van de Costaricaanse presi dent uit de jaren 1944 tot 1948, die door Figueres verdreven werd. Pi- cado heeft zeven maanden lang de revolutie voorbereid. De invallers voeren de vlag van het „ware anti-communistische le ger". De revolutie wordt, zo zeide Lee, moreel gesteund door Venezue la, Nicaragua, Haiti, de Dominicaan se republiek, Guatemala en Hondu ras, omdat president Figueres per sonen, die de regeringen in genoem de landen omver willen werpen, een wijkplaats in Costa Rica heeft gege ven. Picado's soldaten werden als stu denten en toeristen naar een niet ge noemde oefenplaats gesmokkeld. De hoofdmacht van zijn strijdkrachten werd Woensdag in de vroege och tenduren bij Puerto Soley ont scheept. Dr. Schweitzer 80 jaar De Nobelprijswinnaar en zende ling-arts, dr. Albert Schweitzer die zich thans bij zijn Afrikaanse patiën ten te Lambarene bevindt, wordt vandaag tachtig jaar. Dr. Schweitzer zal weinig tijd be steden aan de viering van zijn ver jaardag en zoals gewoonlijk zestien tot zeventien uur werken voor de leprozen en andere patiënten in zijn ziekenhuis. Vrijdagavond zou hij echter enige tijd nemen voor de uit wisseling van groeten door middel van de radio met vrienden in de Elzas, waar hij op 14 Januari 1875 werd geboren. Te Bonn werd Donderdag bekend gemaakt, dat dr. Schweitzer het lid maatschap is verleend van de hoog ste We6tduitse orde, „Pour le Me rite". Van deze orde kunnen hoog stens dertig Duitsers en dertig bui tenlanders lid zijn. Ancano herademt De man, die Zondag vier granaten wierp in een bioscoop te Ancona, Michele Cannarozzo, heeft zich met een revolver van het leven beroofd, Zijn lijk werd gevonden in een rivier bij Summaga in de omgeving van Venetië. Tegen Parijse accoorden De Sowjet-Unie heeft Engeland, Frankrijk, italië, Nederland, België en Luxemburg gewaarschuwd, dat ratificatie van de Parijse overeen komsten, waarbij West-Duitsland be wapend wordt, in strijd is met het Geneefse Protocol van 1925, waarin het gebruik van gifgas en bacteriolo gische oorlogvoering worden verbo den. De waarschuwing is vervat in no- Zwarte hemden waren er weer In Rome is gisteren de vroegere maarschalk Rodolfo Graziani ter aar de besteld. De begrafenis vormde een bewijs, dat het facisme in Italië nog niet is uitgestorven. Duizenden Romeinen brachten de overledene de fascistengroet en zongen de oude fascistische strijdliederen. In spreek koor werd geroepen „Gra-zi-ani, Gra-zi-ani", in hetzelfde rhythme waarin vroeger „Duce, duce" klonk. Vele oudere mannen onder het pu bliek, maar vooral ook studenten, droegen het bij de wet verboden zwarte hemd. Tientallen mensen in de menigte droegen brokstukken van de oude en versleten uniformen, waarin zij gediend hebben in de campagne in Ethiopië. Ondanks het geschreeuw en de fas cistische liederen en de verboden fascistische groet deden zich geen ongeregeldheden voor. Vrouwen baanden zich vechtend een weg door de menigte om mimo sa en viooltjes te werpen op de met een vlag bedekte lijkkist, die door de nieuwe Italiaanse fascistenleiders op de schouders werd gedragen. Graziani's stoffelijk overschot was gekleed in het uniform, dat hij tij dens zijn Noordafrikaanse campagnes heeft gedragen. Op de kist lag zijn generaalspet. De stoet werd gevolgd door tien tallen vlaggen van de regimenten, die Graziani heeft aangevoerd, als- mededoor de rood-wit-groene banie ren van de neo-fascistische Italiaan se sociale beweging. Thunderjet-straaljager vliegt, terwijl h rijdt ta's, die Donderdagavond te Moskou aan de diplomatieke vertegenwoordi gers der genoemde landen, onderte kenaars van het betrokken Protocol, zijn overhandigd. Tot de 44 onder tekenaars behoren onder meer ook de V.S. en Duitsland. De Sowjet-Unie tekende in 1928. Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg vormen samen de organisatie van het Verdrag van Brussel, welke krachtens de Parijse overeenkomsten wordt uitgebreid tot West-Duitsland en Italië, welke nieuwe organisatie onder de naam van Westeuropese Unie bekend zal staan. In de nota's verklaart de Sowjet- Unie, dat de Westeuropese Unie „voorziet in voorbereiding tot een chemische en bacteriologische oor log, hetgeen in strijd is met de be palingen van het Geneefse Protocol". Krachtens de Parijse overeenkom sten zal West-Duitsland worden voorzien van chemische, bacteriolo gische en atoomwapens, aldus de nota's, waarin speciaal wordt ge waarschuwd voor het gevaar, dat dergelijke wapens ter besclvkking van Westduise strijdkrachten zouden komen. Ongerijmd. In Londense diplomatieke kringen noemt men de Sowet-Russische be schuldiging, dat de voorgestelde West-Europese Unie in strijd is met de in 1925 gesloten overeenkomst van Geneve, waarbij het gebruik van wapens van bacteriologische en scheikundige aard in een oorlog wordt verboden, ongerijmd. Er wordt op gewezen, dat West- Duitsland, volgens deze overeen komsten, juist niet zal worden toe gestaan bacteriologische of schei kundige wapens te vervaardigen en dat de raad van ministers der West- Europese Unie kan beletten, dat de Bondsrepubliek dergelijke wapens uit het buitenland ontvangt. Men beschouwt in deze kringen de jongste Sowjet-nota als de zwakste der Russische pogingen van de laat ste tijd. om bekrachtiging door Frankrijk van de overeenkomsten van Parijs tegen te gaan. Vriendelijke handdruk opende niet geslaagde besprekin g De Franse premier, Pierre Mendès-France, (links), drukt hier in Rome de hand van de Italiaanse eerste minister Mario Soelda, na zijn aankomst bij villa „Madamma" voor de aanvang van ccn van de besprekingen met zijn Italiaanse ambtsgenoot in de eeuwige stad. Zoals bekend heeft de Franse minister-president met zijn vrouw een korte vacantie doorgebracht in het Italiaanse vissersplaatsje Positano, alvorens zich te Rome in nieuwe poli tieke verwikkelingen te storten. Onder veel lawaai, vlammen en rook schiet hier een F-84-G Thunderjet de lucht in als het eerste bemande straalvliegtuig dat opstijgt van een mobiele startbaan, een z.g. „Zerolcngth" installatie. De Amerikaanse lucht macht en de Martin vliegtuigfabrieken gebruiken deze platforms, gemonteerd op trucks, waardoor in geval van oorlog vaste vliegvelden volkomen overbodig zo'.'den worden gemaakt. Deze eerste proeven, welke worden genoden ci wards luchtbasis in Californië, worden het begin, van een geheel nieuw tijdperk in de historie Opklaring en vorst Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een kleine depressie door het Engelse Kanaal en België naar het Oosten. De depressie voerde aan zijn Zuid flank warme lucht met temperaturen van 12 tot 14 graden naar Frankrijk. Meer naar het Noorden gleed deze warme lucht op tegen de daar aan wezige koude lucht. Dit veroorzaakte in ons land op uitgebreide schaal sneeuwval. De meeste sneeuw lag vanochtend in het Zuiden. Woens- drecht meldde om 7 uur 14, Vlissin- gen 12 cm. De warme lucht slaagde er in de loop van de nacht in tot het uiterste Zuidoosten van ons land door te dringen. De sneeuw ging daar over in regen en de temperatuur steeg er even tot 4 graden. In verband hier mede lag er op het vliegveld Zuid- Limburg maar 2 cm. Achter de weg trekkende depressie om begon van ochtend in Engeland de luchtdruk snel te sty-gen. Dit had tot gevolg, dat bij ons de wind geleidelijk naar het Noordoosten tot Noord ging draaien en de koude lucht weer naar het Zuiden terug begon te vloeien. De komende nacht zal het weer in ons land onder invloed staan van een rug van hoge druk. Er zal daarom weinig wind zijn. Mede als gevolg van het aanwezige sneeuwdek kan dan plaatselijk matige, of zelfs stren ge vorst voorkomen. Een nieuwe storing is van de Oceaan onderweg, zodat er geen vorstperiode voor de deur staat. Lawines in de bergen Verschillende delen van West- Europa worden op het ogenblik ge teisterd door overstromingen als ge volg van zware regenval en smelten de sneeuw. In de Oostenrijkse Alpen zijn ver scheidene belangrijke wegen reeds door lawines versperd, waaronder ook de Arlbergpas. In de Alpen-val leien worden verscheidene dorpen door overstromingen bedreigd. Ook in Oost-Frankrijk hebben overstromingen vele verbindingen verbroken. Volgens de laatste be richten is ook het spoorwegverkeer tussen Dij on en Rijssel stopgezet, doordat de Marne buiten haar oevers is getreden. In de buurt van Genève, in Zwit serland, hebben zware regens en smeltende sneeuw overstromingen veroorzaakt. Uit het kanton Valais worden lawines gemeld, terwijl vele bergwegen door aardverschuivin gen zijn geblokkeerd. In Duitsland is de koude Donder dag weer teruggekeerd. In Frank fort vroor het gisteren vijf graden Celsius en ijzel bemoeilijkte het ver keer op vele wegen in het Midden en Zuiden van Wesl-Duitsland. In Zweden was het Donderdagoch tend zeer koud. De temperatuur daalde er tot 31 graden Celsius on der nul. In Noorwegen zijn Woensdagavond twee mannen om het leven gekomen door een lawine, toen zij huiswaarts keerden met medicijnen voor het tien maanden oude dochtertje van een van hen, dat ernstig ziek lag met longontsteking. De Orkaden, ten Noorden van Schotland zijn geïsoleerd door een zware sneeuwstorm. In Sct,nt'--' verkeer tot stilstand gekomen. Tele foon- en electriciteitskabels geraak ten onklaar. In het Noorden van het land liepen Woensdagavond verschei dene passagierstreinen vast in de opgewaaide sneeuw. De passagiers van deze treinen zijn Donderdag in de loop van de da? door een speciale hulptrein opgehaald. In Londen begon het Donderdag avond te sneeuwen. Legatie-secretaris verdwenen De Bulgaarse legatie te Wenen heeft medegedeeld, dat de tweede secretaris van de legatie, die belast was met de financiële afdeling, sinds 3 Januari verdwenen is. De boeken klopten en de secreta ris, Natsjo Stantsjes, leefde gelukkig met vrouw en kind. Op 3 Januari stalde Stantsjes zijn auto in de Sow- jet-sectorvan Wenen. Sindsdien is hij niet meer gezien. De legatie weet geen verklaring. De politie is op de hoogte gesteld. Radio-Moskou meldt, dat het op de Krim zo warm en zonnig is, dat men in sommige districten reeds met de lentezaai van granen is begonnen. De warmtegordel breidde zich Don derdag uit tot Zuid-Oekraine, de Kaukasus en de Centraal-Aziatische republieken. In Werchojanks in Siberië werd echter een temperatuur van min 54 graden Celsius gemeten. HOE wordt het weer? ■Tl-t-K (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te tien uur). VORST. Aanvankelijk weinig wind en opklarend maar plaatselijk vor ming van mist. Later zwakke tot matige naar Zuidoost krim pende wind en toenemende be wolking met kans op sneeuw. Vannacht matige, hier ën daar mogelijk strenge vorst. Morgen middag over het algemeen lichte vorst. 15 Jan.: zon op 8.44 en onder 16.59; naan op 0.44 en onder 11 03 uur. 15 Jan.: 23.13 uiur Laatste kwartier. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS EORDFAUX GRENOBLE1 NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. 5 C. zwaar bew. 6 zwaar bew. 6 licht bew. 1 licht bew. 6 onbewolkt 1 sneeuw 1 sneeuw 2 regen 1 zwaar bew. 11 zwaar bew. 15 zwaar bew. 10 geheel bew. 18 nevel —2 motregen 0 zwaar bew. 7 geheel bew. 11 regen 12 mist 5 geheel bew. 0 zwaar bew. 1 zwaar bew. 14 Korreltje Niets is onnozeler dan onnozel ge lach.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1