RIJNSTREEK DUINSTREEK De Kaasdagcommissie in Alphen gaat nieuwe wegen bewandelen St. Deus Dedit, afdeling Lisse gaat gouden jubileum vieren DONDERDAG 13 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN t Familie-wapens Voor een uitgebreid gehoor, leden en genodigden van de Historische Vereniging voor Alpheu aan den Rijn en omstreken en van de Ned. Ge nealogische vereniging afd Leiden en Rijnland, hield de heer D. Rühl uit Heemstede, docent in de Heral diek aan de Acac'emie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam, Woens dagavond in de trouwzaal van het Alphense Raadhuis, een belangwek kende inleiding over het onderwerp „Wat is een wapen en waar kan ik een familiewapen vinden?" Zowel van de genealogie als van de heraldiek welke ten nauwste met elkaar verwant zijn, komt men reeds in de vroege oudheid sporen tegen. Spr. noemde hiervan verschillende voorbeelden uit de Bijbel, en uit de Griekse en Romeinse culturen. De oorsprong van de heraldiek in Euro pa is te zoeken in het leger. Voor de 10e eeuw treft men echter slechts sporadisch tekenen hiervan aan. Eerst in de 12e en de 13e eeuw komt de beoefening van de heraldiek tot grote bloei (mede dank zij de rid- dertournooien). Deze glansperiode duurt tot in de 15e eeuw, daarna treedt de vervlakking in en pas in de 17e eeuw treedt weer een opleving in. door het op grote schaal ontstaan van burgerwapens. Dit was geen ijdelheid, maar dikwijls noodzaak. De regenten konden vaak niet schrij ven, terwijl zij wel geroepen waren diverse akten te bezegelen, waarvoor dan hun wapen werd gebruikt. Uit het voorbaande blijkt wel, dat wapen en adeldom niet aan elkaar verbonden zijn, hoewel dit vaak wordt verondersteld. Ook in deze tijd kan men bewijzen van adeldom ver krijgen tegen betaMng van een be langrijke som welke worden afge geven door de vorst van Monaco, al wordt deze adeldom hier te lande niet erkend, aldus spr. In de vorige eeuw trad wederom een nieuwe bloeiperiode in de heral diek in. Bekende heraldici uit die pe riode zijn b.v. de baron van Spaen en de heer Rietstap. Na deze uiteenzetting van geschie denis en ontstaan van wapens, noem de spr. een aantal van de meest be kende bronnen ten dienste van het zoeken naar familiewapens. Daar naast wees hij echter ook op de tal loze sluimerende bronnen in vele archieven. De vraag zou gewettigd zijn, past deze wetersehno nog in onze demo cratische tijd. Naar spr. mening luidt het antwoord h'erop ongetwijfeld be vestigend. In dit verband wees hij b.v. oo de toevoeging van de Ko ninklijke deviezen aan de wapens van Amsterdam en Rotterdam; op de vastste^ing van de Provincie vlag gen; de nieuwe wapens en vlaggen van verschillende nieuw gevormde Staten en de nieuwe vlaggen van UNO, NATO, West-Duitsland enz. Na de pauze stelden velen vragen waardoor een leerzame discussie ontstond. De voorz., de heer A. J. Dekker, leidde de bespreking in en de Leidse voorz., de heer A. J. Zwart Voor- spuij sloot. Vierde Prinsenkind. Voor de Stichting „Het vierde Prinsenkind" werd Woensdagavond in de grote zaal van het Nut een propaganda- avond gegeven. Hoewel de zaal nau welijks voor de helft bezet was, wa ren de organisatoren na afloop niet ontevreden over het financieel resul taat, dat mede door een grote ver loting was verkregen. De totale op brengst bedroeg ongeveer 550, Het Dubbelmannenkwartet „Eupho- nie" opende de avond met enkele liederen, die het o.l.v. de beer D. van Vliet op zeer verdienstelijke wijze ten gehore bracht. De heer J. S. Deurloo, die een pro pagandistisch woord sprak, zeide wel ongeveer 20 jaar in de gemeen te-administratie te hebben gewerkt, maar het voorrecht was hem nog nimmer te beurt gevallen om een burgemeester te vervangen. Dit moest de heer Deurloo vanavond wel doen wegens ziekte van de burgemeester. Het werk voor de stichting heeft in Alphen wel enige tijd gesluimerd, zo niet diep geslopen. Door de activi teit van de secretaris, de heer Hof stede, is een nieuw comité in het le ven geroeoen onder voorzitterschap van de heer Th. J. v. Leeuwen. Het is een moeilijk werk, dat zijn ont staan vond in de bevrijdingsdagen. De heer Deurloo zette in het kort de doelstelling van de stichting uiteen: aan kinderen die door de oorlog of watersnood zwaar zijn getroffen, hetzij door inval'diteit of verlies van één of beide ouders, een onbezorgde vacantie te bieden. Meer dan 30.000 kinderen hebben al van zulk een uit stekende vacant>etijd genoten. Dit werk verdient aller steun en daarom betreurde spr., dat er zo weinigen warm kunnen lopen hiervoor. De film „Het licht brak door" waarvan vanavond de première ging, sprak op overduidelijke wijze van het prachtige charitatieve werk van de stichting. Deze film was in de middaguren aan de kinderen vertoond. Aan de avond verleenden „The old Rhine Players" muzikale medewerking. De propaganda-avond wordt Donder dagavond herhaald in „Het Vereni gingsgebouw" te Gouwsluis (Alphen aan den Rijn). AARLANDERVEEN Oogstdankdag De pl. afdeling van de LTB hield gisteren haar jaar lijkse oogstdankdag. De dag werd be gonnen, met een plechtig gezongen H. Mis, waaronder de symbolische of fergave. Een rijk beladen baar met kaas, boter, worst en verschillende soorten groenten, dit alles keurig ge rangschikt werd als offergave tijdens de H. Mis door vier LTJ-ers naar vo ren gebracht voorafgegaan door het vaandel van de LTB. 's Avonds was er in de zaal van de heer W. v. d. Berg een feestavond. De heer C. v. Veen opende deze avond met een bijzonder woord van wel kom tot de geest adviseur Pastoor Omtzigt en het gezelschap G. Brehm uit Delft welke deze avond schitte rend verzorgd heeft met accordeon- muziek, zang, goocheltoeren en een paar aardige schetsjes. Aan het einde van de avond dankte de voorz. de le den vooral voor hun goed verzorgde offergave en hoopte, al was het dit jaar voor het eerst en keurig verlo pen het volgend jaar nog mooier zou zijn. BODEGRAVEN Reddingsbrigade Deze vrij jonge vereniging had in hotel van Haaften een filmavond georganiseerd. Er was een behoorlijke belangstelling. De heer J. Breekveldt was aanwezig na mens het bestuur van het zwembad. De heer Th. v. Ghesel Grothe als ere voorzitter Na het openingswoord van de voorzitter, de heer G. de Jong, was het woord aan de 75-jarige heer Schmidt uit Haarlem, die in gloed volle woorden vertelde over het mooie werk van de reddingsbrigade. Hij liet een korte historische beschou wing over het zwemmen voorafgaan. Dan kwam de zwemsport van heden ten dage aan de beurt, waarbij breed voerig werd ingegaan op het reddend zwemmen, ook in verband met ijs- ongevallen en auto-ongevallen te wa ter. In de eerste film werd op klare wijze de techniek getoond van aller lei vervoers- en bevrijdingsgrepen. Interessant waren de reddingen uit een auto onder water. De andere films gaven een beeld van de vele reddingsmiddelen die door de kust- brigades worden gebruikt, vooral in het badseizoen. De laatste film liet zien hoe ijs-ongevallen worden be handeld. Al met al een hoogst nut tige en leerzame avond. Op het nippertje Mevr. V., woon achtig in Buitenkerk, werd in de keu ken van haar woning in half bewus teloze toestand aangetroffen. De gas-, kraan stond open en het gas stroomde de woning in. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen. De toestand van mevr. V is thans redelijk wel. Biljarten De tweede helft van de biljartcomnetitie is na enige weken rust weer begonnen. In afd. I speelde Poedel 1 tegen Rynzicht 1 en won met 42, waardoor zij de tweede plaats veroverde. Rijnlust 1 overwon Ons Genoegen met 42, terwijl TOG 1 haar reserves versloeg met 42. In afd. II werden maar 2 wed strijden gespeeld. Rijnlust 2 behaalde haar zevende overwinning op Rijn- zicht 2. 60 was de uitslag. TOG 3 versloeg met 42 TOG 4. In afd. III won KOT 3 van KOT 2 met 6—0. Rijnzicht 3 overwon Rijnlust 3 even eens met 60. TOG 5 bleef de baas over Zwaan 1 met 42. Tafeltennis De reserves van Sportief speelden tegen Sparkler 1 uit Roelofarendsveen, dat onderaan de ranglijst staat. Met moeite kon een draw uit het vuur gesleept worden. Uitslag 55. BOSKOOP „St. Odilia". Door de R. K. Blin- denibond „St. Odilia" werd weer de jaarlijkse propaganda-avond gehou den, waaraan ditmaal medewerkte de R. K. Toneelvereniging „St. Willibror- éus" uit Boskoop. De zaal van het R. K. Verenigingsgebouw was goed bezet. De toneelvereniging gaf een opvoe ring van het detective stuk „Verdach te Ontkent" van L. Cloak. Het laat ons de wederwaardighe den zien van een uit de oorlog terug gekeerde vliegenier, die als vermist was opgegeven, en nu zijn verloofde met een ander getrouwd ziet. De ont moeting, welke hij toch nog met haar wil hebben, wordt ontdekt door de jaloerse echtgenoot en deze door de vriend van de vliegenier in wiens ka mer de ontmoeting plaats vond Laatstgenoemde wordt nu voor de dader aangezien en er ontstaan aller lei moeilijkheden, waaraan tenslotte een einde komt door de ontmaske ring van de werkelijke dader. Na afloop was er no* enige tiid gelegen heid om een dansje te maken op de muziek van het Eoskooose dansorkest de Sunny Side Combo". Eendaagse Damwedstrijd. Met het organiseren van een ééndaagse damwedstrijd, heeft de damclub Bos koop weer veel eer ingelegd. In de lunchroom van de heer P. v. d. Too- ren hebben 32 deelnemers een zeer sportieve strijd gestreden. Als prijs winnaars kwamen uit de bus: Groep 1: 1. A. B'onk, Waddinx- veen; 2. D. van Wijk; Groep 2: Jac. Sdhoemaker; A. Vro lijk Alphen aan den Rijn. Groep 3: D. van Staveren; H. Gla- zenborg. Grfoep 4: D. Lankihuyze; W. A. v. Otterloo. Groep 5: D. W. v. d. Zeeuw; M. Vuvk. Groep 6: S Edelman C. v. d. Hoorn Groep 7: P. Broer; Ant. Trimp. Groep 8: A. Sytzema Jr.; D. C. Jonl gehouden. Hierbij werden heel wat blunders gemaakt, die tot veel hilari teit noopten. De prijswinnaars waren: 1. E. J. Hoo*eibrug; 2. W. van Til burg; 3. A. Sytzema Jr.; 4. H. van Klaveren; 5. J. Murggraaf; 6. N. de Jong; 7. M. Vuyk; 8. J. Treffers. TER AAR Bloemistenvereniging Het be stuur van de bloemistenvereniging had ten opzichte van de leden nog 'n belofte in te lossen. Er was ni. een BODEGRAVEN Wij vragen per 31 Januari aj. voor de bezorging van de courant in Bode graven een accurate en soliede be zorger. Aanbiedingen aan Adm. De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. vertoning beloofd van de film Bloe mencorso 1954. Gisteravond nu heeft de vertoning plaats gevonden in het Parochiehuis. De leden der vereni ging met hun huisgenoten waren uit genodigd en velen hadden hier ge hoor aan gegeven. Daarnaast echter waren ook de heren geestelijken, de burgemeester en leden van de ge meenteraad aanwezig. De heer A. J. Nieuwenhuizen, vice-voorzitter der bloemisten-vereniging verwelkomde alle aanwezigen. Voor de bloemisten zou de vertoning van de film zeker aantrekkelijk zijn omdat de vereni ging sedert de uitbreiding der bloe menteelt ook aan het Aalsmeerse bloemencorso deelneemt. Verder bracht hij dank aan het gemeentebe stuur voor de verleende subsidie waardoor deelname wordt vergemak kelijkt. Voordat de Corso-film ging draaien, kregen we eerst het filmpje te zien van het bezoek van de Ko ningin aan Ter Aar in Mei j.l. en de Niet ENKEL de MOOISTE COLLECTIE GOEDKOPE SIGAREN, maar zo juist ontvangen IMPORT HAVANA SIGAREN vanaf f 1.50 tot f 5.p. stuk. SIGARENHANDEL C. WALENKAIL P v/h H. Walenkamp Zonen, Prinsessekade 1 Leiden (Advertentie). opening van de nieuwe veilinghal door Hare Majesteit. En daarna wer den we overgebracht naar het bloe- menparadijs. We zagen hoe na ont zaggelijk veel arbeid de versieringen en corsowagens door vele vaardige handen gestalte kregen en klaar kwa men. We zagen deze zomer het corso in werkelijkheid en we waanden ons te leven in een sprookjesland. Nu za gen we de film en opnieuw ging vooral door de prachtige kleurenop name dit feest der flora's kinderen leven. Toen de Ter Aarse wagen op het doek verscheen en men het Tam boercorps van „Arti" zag marcheren in het stadion klonk spontaan een da verend applaus op. N00RDWIJK Propaganda-kaartavond K.A B. Alle hoekjes van de grote zaal van Hotel Royal, met inbegrip van het toneel, moesten gisteravond benut worden, om de 209 deelnemers aan de Propaganda-kaartavond te kun- ren bergen. De voorzitter, de heer J v. Leeuwen, uitte bij de opening hierover zijn groot genoegen en bracht dank aan de heren de Ridder en Hermans, niet alleen voor de or ganisatie van deze avond, doch ook voor de grote collectie prijzen, welke zij deels gekocht en deels van win keliers en particulieren hebben ca deau gekregen, waarvoor spr. ook dank bracht aan de schenkers, zodat voor deze avond 177 prijzen beschik baar waren, waarbij zelfs een kachel beschikbaar gesteld door de fa. Ver steeg. In een kernachtig speechje wees spr. nog op de propaganda-ac- tie van de K.A.B. „Op naar de 400.000", waarvoor hij aller mede werking inriep. Met de wens win vanavond een prijsje, maar morgen een lid voor de K.A.B.werd hierna de kaartwed- strijd ingezet, waarbij 9 partijen niet alleen genoeglijk maar ook spannend verliepen. De hoogst geplaatsten wa ren: 1. M. Bakker (kachel) 9 gewon nen; 2. G. Steen voorden Czn. (elec. strijkbout) 9; 3. W. Sim it Czn. (zak bruine bonen) 9; 4. J. Bierman Jzn. (boodschappenmand) 8; 5. W. Mooye- kind (fietsband) 8; 6. J. Hoogduin (fietslamp) 8. Het was een succesvolle avond, waarvoor de regelingscommissie wel een woord van lof heeft verdiend. VOORHOUT St. Deus Dedit. Voor de 50e ver jaardag van St. Deus Dedit was goede belangstelling. Na een Nieuwjaarswens voor de leden, liet de voorzitter het afgelo pen jaar de revue passeren. Het was geen slecht jaar en er was weinig werkloosheid. De voorzitter kon niet sympathiseren met een in terview in de Leidse Courant met de heer Maas, directeur van het G.W.A. te Lisse. Bij de mededelingen was een ver slag van de jubileumcommissie voor het gouden bondsfeest. Ter gelegen heid hiervan komt nog een film avond. Op 26 en 27 Jan. zijn de studie dagen op Vijverduin. Spoedig aan melden is gewenst ,want er zijn nog slechts 10 kaarten beschikbaar. Kos ten nihil. 21 Nieuwe leden zijn ingeschreven De voorzitter sprak nog een opwek kend woordje voor aanmelding voor de bloedtransfusiedienst. Een uitvoerig verslag van de stu diedagen op ons Erf te Berg en Dal op 10 Jan. had de volle aandacht De financiën der afd. zijn nog ge zond. Er is een batig saldo van 407,52. De ontvangsten bedroegen 9210.75 en de uitgaven 8803.23. Aan vacantiebonnen was uitgege ven 496S,55 en aan W.W. ƒ11505.49. De bestuursleden P. J. v. Steijn en Jac. Kortekaas werden herkozen, terwijl in de vacatures-Jac. v. d. Geer en Koeman werden gekozen de he-j ren C. v. d. Nieuwendijk en Korsi Langeveld. Een gratis consumptie en verlo- ting verhoogde nog de goede stem ming. Een bespreking van het collectief contract had een vlot verloop. Door de G.A. werd na een opwek kend woordje en een korte toelichting de nieuwe bondsvlag ingezegend. Z0ETERMEER OOGSTDANKDAG L.T.B. De LTB heeft gisteren een oogst dankdag gehouden, gecombineerd naar oude traditie met jaarvergade- i;ng en feestavond. Een dag, die in alle opzichten geslaagd mag heten. De dag begon met een gezongen H. De afdeling van de Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus De dit", te Lisse bestaat 50 jaar en dit feit zal a.s. Zondag worden herdacht. De afd. Lisse was een der eerste afdelingen, die in de streek werd opgericht. Gezien het zeer groot aan tal leden van heden, kunnen de nog levende pioniers met welgevallen te rugzien op hun jarenlange strijd voor de verheffing van de arbeiders stand. Veel en onnoemelijk zware arbeid is door hen verzet. De scher pe tegenstellingen van vroeger, tus sen de werkgevers en werknemers, zijn verminderd en men is elkaar nader gekomen. De viering van dit gouden feest vangt reeds aan morgenavond. In beide parochies St. Agatha en de Maria-parochie wordt er om 7 uur een lof opgedragen, waarna voort zetting van de verdiepingsavond in het K.A.B.-gebouw door kapelaan A. de Korte. In de parodhie van de H.H. Engelbewaarders wordt het zelfde programma afgewerkt in het verenigingsgebouw, onder leiding van pastoor Roelvinlc. Voorts zal op Zondag 16 Januari a.s. in de St. Agathaparochie een plechtige Hoogmis worden opgedra gen door de pastoors met assistentie van de twee andere herders uit Lisse. Tijdens deze H. Mis zullen de leden tot de H. Tafel naderen. Op Zondag 23 Januari a.s. zal zowel in de Ma- riapdrochie als in die van de H.H. Engelbewaarders-parochie een H. Mis worden opgedragen voor de overleden leden van St. Deus Dedit, afd. Lisse. De buitenkerkelijke viering zal eveneens op Zondag, 16 Januari a.s. plaats hebben. Het bestuur van de jubilerende afdeling zal van 2.30 tot 4 uur recipiëren, terwijl van 4 tot 5 uur de gelegenheid zal zijn open gesteld voor leden en belangstellen den, om gelukwensen aan te bieden. Vervolgens zal in de avond om 7.45 uur een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, waarop o.m. de aanbieding van het geschenk der le den zal plaats hebben en vervolgens het toneelstuk „Zwarte koffie" zal worden opgevoerd door de toneel groep „De Phoenix". Deze avond, alsmede die van Maandag- en Dins dagavond, waarop hetzelfde pro gramma zal worden gegeven, wordt gehouden in het K.A.B.-gebouw. Met nadruk wijst het bestuur de leden op de kerkelijke viering, reeds aanvangende Vrijdagavond, dus mor genavond met de verdiepingsavond in de 3 parochies. Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Vrijdagavond 21 Januari om 7.30 uur. Op de agenda staat o.m. vermeld voorstellen tot wijziging van de bezoldigingsverordening 1954; medewerking ingevolge art. 72 aan verschillende schoolbesturen; onbe woonbaarverklaring van enkele hui zen; verlening van enkele subsidies en diverse wijzigingen van begrotin gen enz. Onbewoonbaarverklaring. Aan gezien de woningen Hereweg 135 en Achterweg nos. 82 en 84 ongeschikt zijn voor de bewoning en het niet mogelijk is genoemde woningen door verbeteringen in bewoonbare staat te maken, stellen B. en W. de raad voor de woningen Hereweg 135 en Ach terweg no. 82 en 84 onbewoonbaar te verklaren. De heer F. B. v. Hamme slaag de aan de T.H. te Delft voor het can- didaatsexamen civiel ingenieur. Mis uit dankbaarheid voor de zege ningen van de oogst, opgedragen door de g.a. pastoor J. A. Voorham. Hierna verenigden zich besturen en leden van LTB en LTJ aan een gemeenschappelijk ontbijt in „De Jonge Prins". Na afloop hiervan werd overge gaan tot de jaarvergadering. Voor zitter J. J. Vollebregt gaf in zijn openingswoord een resumé van het afgelopen jaar. De tuinbouw heeft 'n goed jaar gehad, de akkerbouw mag uiteindelijk niet klagen, doch de uit komsten van de veehouderij zijn matig. Het ledental is volgens het jaar verslag stabiel gebleven en grote activiteiten vonden niet plaats. Het landbouwschap zal weldra zijn in trede doen en vraagt de volle aan dacht. De penningmeester sloot met een nadelig saldo van 78,Bij de ge houden bestuursverkiezing werd voorzitter J. J. Vollebregt herkozen. Als secretaris werd wederom de heer J. Adegeest gekozen, die zijn benoe ming in beraad hield. De opbrengt van de gaven geschon ken uit dankbaarheid van de oogst werden in verhouding geschonken aan het Wit-Gele Kruis, Gezinszorg en de R.K. EHBO. Des avonds werd door de gezamen lijke besturen een feestavond aange boden in „De Jonge Prins". Mr. Ver meulen, algem. secretaris van 't H.B. sprak een propagandistisch woord, waarin hij wees op de grote waarde van de LTB en de enorme arbeid die voor de leden verricht wordt. 't Gebrek aan landbouwgronden, het emigratievraagstuk en 't pro bleem van de jongeren in de land bouwsector vragen grote aandacht. Het vrolijke gedeelte van deze avond werd verzorgd door de confe rencier-humorist Kees Verhulst en zijn gezelschap, die een vlot, be schaafd programma brachten. Na af loop volgde een gezellig samenzijn. Jaarvergadering KAV. De KAV kan terugblikken op een jaar dat vele activiteiten met zich mede bracht, die stuk voor stuk zeer ge slaagd mogen heten. Begonnen met 18 leden; thans telt de afdeling er 67. De jaarvergadering was wel een bewijs van de goede sfeer die er heerst. Nagenoeg alle leden waren aanwezig. Het uitvoerige jaarverslag van de secretaresse culmineerde in de twee Lourdesreizen, die door de afdeling gewonnen werden. De pen- ningmeesteresse had een batig saldo van 43,12. De voorzitster, mevr. De Vries, werd bij acclamatie herkozen. We gens de vele werkzaamheden werd het bestuur met vier leden uitge breid. Besloten werd te sparen voor een excursie. De g.a., kap. J. Hamers hield een uitvoerig betoog, waarin hij beweest dat de afdeling zeker 150 leden kan tellen. Vooral benadrukte spreker, de grote zegeningen die er van het KAV uit kunnen gegaan in het ge zinsleven te versterken en een stuw dam op te werpen tegen de ontker stening, die zo'n grote omvang gaat aannemen. Ondanks de zakelijke verhandelingen was de stemming prima en ontbrak de komische noot niet. Zoekend naar nieuwe wegen heeft de Kaasdagcommissie voor Alphen aan den Rijn en omgeving, gevormd door afgevaardigden van de drie agrarische standsorganisaties, onder voorzitterschap van de heer Jac. Rij laarsdam, op het gebied van kaas keuring, voor een primeur voor de Rijnstreek gezorgd. Vonden tot heden de kaaskeurin gen tweemaal per jaar op één cen traal punt plaats, afwisselend in het ijsclubgebouw en hotel „Centraal", waar aus alle deelnemers hun ka zen inzonden, welke dan op één dag gelijk werden gekeurd, thans heeft men voor de winterkeuring, zij het ook voorlopig als proef, een proef die intussen voor het eerste onder deel buitengewoon goed is geslaagd, verdeeld over drie centrale punten en drie afzonderlijke dagen. Hier mede wil men tevens de mogelijk heid dat de inzenders zelf aan de keuring van de kazen kunnen deel nemen, uiteraard zonder dat men op de hoogte is van de identiteit van dë inzenders. 16 Inzendingen. De eerste keuring in deze vorm, een primeur voor ae Rijnstreek en misschien voor een wijder kring, vond Woensdagmiddag te Alphen aan den Rijn plaats, op het voor beeldbedrijf, waarvan de heer Jac. A. Boere aan de Nieuwe Sloot de lei ding heeft. Hieraan heeft men de naam: buurtschapskeuring verleend. Er waren 16 inzendingen. Een groot deel van de inzenders nam deel aan de keuring, verdeeld in vijf groepen. In een ander vertrek van de hofste de werkte de officiële jury, bestaan de uit de heren G. Elings van het Rijkszuivelconsulentsohap te Gouda, J. v. d. Giesen uit Bodegraven voor de kaashandel, K. Adema, zuivel- technicus van de controlestations te 's-Gravenhage als arbiter, A. R. P. Jacobs, assistent van het Rijksz. cons, te Goude als secretaris, alsme de A. Paarlberg, eveneens van de controlestations *te 's-Gravenhage, uit Utrecht, tevens redacteur van de Zelfkazer. De keuring werd voorts o.m. bijgewoond door de voorzitter van de Kaasdagcommissie, de heer Jac. Rijlaarsdam. Zowel de deelne mers als de jury volgden hetzelfde systeem, waarvan de resultaten aan het einde werden vergeleken. Op merkelijk was dat de „leken-com- missie" in grote lijnen, vrijwel de zelfde resultaten heeft aangewezen. De officiële jury is dan ook van me ning, dat men de goede weg heeft ingeslagen, vooral ook omdat op de ze wijze een ruimer gelegenheid wordt verkregen om de geconstateer de afwijkingen van de kazen zuivel- technisch te verklaren. Goede kwaliteit. De kwaliteit van de ingezonden kazen bewoog zich in de le en 2e soort. Derde soort kwam niet voor. 9 Kazen vielen in de le soort: 56.25 en 7 kazen in de 2e soort: 43,75%. Het gemiddeld aantal punten be droeg 86,8. Wij volstaan met de vermelding van de le soort kazen: itpeltje v. d. Bond van Kaasproducenten: Jac. A. Boere, Nieuwesloot, Alphen a. d. Rijn, 96 punten; C. W. v. d. Broek Rzn., Herenweg 7, Alphen a. d. Rijn, 95 punten; Jac. Rijlaarsdam, Ver lengde Aarkade, Alphen a. d. Rijn, 93 punten; P. Kwakernaalc Wzn., Raadhuisstraat 76, Alphen a. d. Rijn, 93 punten; P. den Hertog Bzn„ Rid- derbuurt 6, Alphen a. d. Rijn 90 pnt; W. den Hertog JMzn., Ridderbuurt 13, Alphen a. d. Rijn, 89 punten; M. C. Oosthoek Verlengde Aarkade, Al phen a. d. Rijn, 88 punten; J. Heems kerk Nzn., Ridderbuurt 57a, Alphen a. d. Rijn, 87 punten; C. N. v. d. Ak ker, Vriezekoop, Leimuiden, 88 pnt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2