S)e &2idóeSou^ci/rit GLABBEKE Situatie in Costa Rica is nog zeer onduidelijk ■ppi op glad ijs Wie zijn de aanvallers en waar komen ze vandaan? Wat Mendès-France Italië bereikte in StilCeuen" uit het J\Cedeï(andAe wintel andtcfuip Vliegramp in VS Rumoer rond Glabbeke min Schoot die Amerikaan Ancona krijgt de zenuwen Vluchtelingen-actie bereikte 3 millioen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA1 HOLIER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 13 JANUARI 1953 46str JAARGANG Na 13397 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w„ 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1150 Nieuwe plaatsen in handen van aanvallers Corstariaanse troepen hebben gisteren de aanval geopend op de gewapende bende die de vorige dag het stadje Villa Quesada had bezet. Volgens radio- Costa Rica is het plaatsje reeds heroverd. Twee andere steden zijn echter in Landen van de vijand gevallen. Het zijn de stad Puerto Cortez, die in het Zuiden ligt, en de havenplaats Puerto Soley, slechts vijf kilometer van de grens van Nicaragua. Ten minste 10 plaatsen, waaronder de hoofdstad San José, zijn gisteren door vliegtuigen beschoten. Boven San José loste de aanvaller drie salvo's op de huizen rond de ambtswoning van de president. Later werd het toestel door afweergeschut neergehaald. Het werd bescheven als een Venezolaans jachtvliegtuig, dat van Nicaragua kwam. Costaricaanse ambtenaren te Washington hebben Woensdag verklaard, dat verscheidene plaatsen in het Noorden in handen zijn gevallen van de invallers, die oprukken in de richting van San José. Volgens hen was de verbinding tussen San José en de Costaricaanse strijdkrachten verbroken. Ie luchtverkeer was gestaakt. Men hoopte vandaag in Costa Rica aan te komen. DE INVAL IN COSTA RICA MANNENTAAL VAN DE GENERALE STAF.. De generale staf van Costa Rica deelt mede, dat „men op het punt staat de opstandige beweging geheel te onderdrukken". Men was thans bezig met de achtervolging van de rebellen, die in Noordelijke richting vluchtten. In een te Bogota opgevangen ra dio-uitzending zegt de president van Costa Rica, Figueres, dat president Somosa van Nicaragua verantwoor delijk is voor de invasie. Hij had aanhangers van de vroegere Costari- caanse president Rafael Colderon Guar'dia, die naar Nicaragua waren uitgeweken, van wapens voorzien. De herovering van Villa Quesada door de Costariaanse troepen was 't begin van een ommekeer in de stand van zaken. De commissie van onderzoek der organisatie van Amerikaanse staten heeft San José Woensdag niet kun nen bereiken daar het internationa- WIE ZIJN DE AANVALLERS? Het schijnt nog altijd niet bekend te zijn wie de „rebellen" zijn die Costa Rica zijn binnengevallen. Vol gens de regering zijn het strijdkrach ten van Nicaragua. Twee van de aanvallende vlieg tuigen zouden Venezolaanse herken ningstekenen hebben gedragen, maar uit de riohting van Nicaragua zijn gekomen. Uit Nicaragua is tot nu toe geen enkele bericht gekomen dat opheldering kan verschaffen over de aard van deze oorlog, behalve dan, op de eerste dag, een mededeling dat van een inval door het leger van Ni caragua geen sprake was. De aanvallers zouden opstandige Costaricanen zijn. Nu waren velen van de Costaricanen die omstreeks 1948 uitweken naar Nicaragua, com munisten. De „New York Times" meent echter dat het communisme niets te maken heeft met het con flict. Als oorzaak van het conflict ziet het blad een persoonlijke wrij ving tussen president Figueres van Costa Rica en generaal Somoza van Nicaragua. Figueres had Somoza in 1948 tegen zich ingenomen, toen hij een opstand leidde tegen de toen malige president van Costa Rica, Pi- cado, een vriend van generaal Somo za, aldus de „New York Times". Radio-Moskou heeft Woensdag verklaard, dat de gebeurtenissen in Costa Rica door de „United Fruit Company", een grote Amerikaanse maatschappij, teweeg zijn gebracht. De omstandigheden van deze actie zouden gelijk zijn aan die in Guate mala in 1954", toen de aanvallers ook vanuit een aangrenzend land opereerden". K.L.M. STAAKT DIENST IN CARAÏBISCH GEBIED. Het West-Indische bedrijf van de K.L.M. heeft in het Caraïbische ge bied voorlopig twee diensten gestaakt wegens de politieke toestand. Het zijn de lijnen Panama- San Jose (de hoofdstad van Costa Rica) v.v., wel ke drie maal per week wordt gevlo gen en San-Jose-Managua (de hoofd stad van Nicaragua), die twee maal per week wordt gevlogen. Wapcnpool onder voorbehoud aanvaard In Franse en Italiaanse bevoegde kringen wordt verklaard, dat Italië in grote trekken het voorstel van Mendès-France voor een Europees wapenpool heeft aanvaard, doch dat Italië op belangrijke punten voorbe houd heeft gemaakt. Zo zouden de Italiaanse premier, Mario Scelba, en zijn minister van buitenlandse za ken, Gaetano Martino, in feite ge weigerd hebben in te stemmen met hel beginsel, dat de Amerikaanse militaire hulp via het door Mendès- France voorgestelde wapenpool en niet rechtstreeks van Washington uit verdeeld zou worden. In het eind- communiqué wordt dan ook niet ge zegd, dat Italië het wapenpool-voor- stel heeft aanvaard. Van bevoegde zijde wordt ver- klaèrd, dat Italië tegenstander er van is, dat het initiatief genomen wordt tot een conferentie met Mos kou, nog vóór de ratificatie van de accoorden van Parijs door de zeven landen van de voorgestelde West- Europese Unie. De Italianen zijn er echter vóór dat de deur voor der gelijke onderhandelingen open ge houden wordt, zodra de ratificatie door alle deelnemers een voldongen feit is geworden. Italiaanse functio narissen gaven uitdrukking aan hun teleurstelling over het feit, dat vele minder belangrijke reeds lang han gende vraagstukken nog niet tot een oplossing zijn gebracht. In het com muniqué wordt hierover althans niets gezegd. Naar AFP echter meldt, heb ben de premiers vele van deze kwes ties overgelaten aan hun ambtenaren „cpdat zij zich zelf aan de grote lij nen zouden kunnen houden". In sommige bevoegde Italiaanse kringen, aldus Reuter, is men mening, dat het bezoek van Mendès- France geen nieuwe periode in de F; ans-Italiaanse samenwerking heeft ingeluid. Zij zien dan ook in het be zoek geen historische gebeurtenis, zoals zij aanvankelijk hadden ge hoopt te zullen zien, doch een op vatten van vroegere contacten tussen de leiders van beide landen. VANDAAG NAAR BADEN-BADEN. Vandaag arriveert de Franse pre mier in Baden-Baden om besprekin gen met kanselier Adenauer te voe ren. JCaninhtyhe nieuwjaawcecepiie in (ZmAtetdcun In het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hebb en Koningin Juliana en Prins Bernhard Woensdagmor gen een Nieuwjaarsreceptie gehouden, welke door de vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden in Nederland en vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke wereld druk werd bezocht. Foto: De am bassadeur van Japan, Suemasa Okamoto en Mevrouw Okamoto met hun beide dochters Hatsuko en Fuyko bij de aankomst voor het Paleis op de Dam. Voor wie nu nog steeds niet mocht geloven, dat de winter „ijskoud" het Nieuwe Jaar binnengetreden is, geven wij hier het bewijs „wit op zwart"! De woonark, anders prozaïsch in 't troebele water langs de romme lige wallekant, is bijna een winters paleisje geworden, een stel wielen op de voorgrond werd herschapen in het web van een sneeuwige spin en de vaten en teilen konden evenzovcle kisten met ijsglimmende wintersie- raden zijn. Alles bijeen is het landschap door het eerste laagje sneeuw, dat Nederland boven de rivieren kwam bedekken, een schilderijtje geworden, waarin het wollige hondje, dat behoedzaam zijn koude pootjes op de besneeuwde loopplank zet, volkomen harmonieert. Niet ver van een vliegveld bij Burlington in de Verenigde Staten botsten gisteren twee vliegmachines tegen elkaar waardoor vijftien men sen werden gedood. Het ene toestel was een tweemoto- rig verkeerstoestel van de Trans World Airlines met tien passagiers en een bemanning van drie aan boord. In het andere vliegtuig, een Dakota van een kleine maatschappij, zaten slecht^ twee leden van de be manning. Hoe de botsing precies in zijn werk is gegaan is niet bekend. Het toestel van de T.W.A. was net opgestegen en men wist niet dat de Dakota ook in de buurt vloog. Drie uur na de ramp brandde het vliegtuig van de T.W.A. nog. Er wa- ïen toen zes lichamen geborgen. De Dakota stortte drie kilometer verder neer. De Lufthansa weerde lucht in Britse piloten zullen voorlopig de leiding hebben van de bemanningen der vliegtuigen van de Duitse Luft hansa totdat Duitse piloten voldoen de vlieguren zullen hebben* De Brit se piloten van de British European Airwals zullen de nieuwe Lufthansa ter beschikking worden gesteld krach tens een overeenkomst tussen de bei de maatschappijen. De Lufthansa zal naar verwacht wordt in April met vliegen gaan beginnen, nadat de ge allieerden toestemming daartoe zul len hebben verleend. De eerste dien sten worden in Europa gevlogen, waarna in Juni Noord-Atlantische vluchten zullen volgen. De eerste routes zullen zijn HamburgLonden Parijs, HamburgMadrid en Mün- chenLonden. Al deze diensten zul len 6 of 7 maal per week worden on derhouden. De Noord-Atlantische vluchten zul len worden uitgevoerd met vier Su- per-Constellationtoestellen, waarvan de aflevering in April of begin Mei a.s. wordt verwacht. Er bestaan plan nen voor 7 vluchten per week in de a.s. zomer op de route Hamburg ShannonGander—New York. Vriezen en dooien in Europa „Reuter" meldt uit Genève, c7at in de Alpijnse districten van Zwitser land is gewaarschuwd voor de mo gelijkheid van lawines, nu de tem peratuur stijgt en het 36 uur achter een heeft geregend. Doch_ Londen had van Dinsdag op Woensdag de koudste nacht van het jaar, met zeven graden vorst. Het sneeuwde Woensdag boven het grootste gedeelte van Noord-Enge- land en Schotland, Uit Bonn meldt „Reuter" dat het in Zuid-Beieren hevig heeft ge sneeuwd. In het Beierse berggebied is gewaarschuwd voor lawinegevaar. De Deense kust wordt door hevige stormen geteisterd. In Zweden werd sneeuwval ge volgd door krachtige vorst. In het Noordelijke en het Weste lijke gedeelte van Noorwegen woe den hevige sneeuwstormen, hetgeen gepaard gaat met strenge kou. In de nacht van Dinsdag op Woensdag vroor het in Oslo twaalf en te Gvarv, in de provincie Telemarken, 22 gra den. Doch in Parijs leek het wel voor jaar. Er viel een lichte motregen. Woensdagmiddag deed in de wan delgangen van het Belgische parle ment het gerucht de ronde, dat de liberale minister Van Glabbeke zou zijn afgetreden in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldi ging, dat hij een familielid zou heb ben bevoordeeld bij een aanbeste ding van openbare werken te Oostende. In elk geval zal de katholieke op positie minister Van Glabbeke van middag in de Senaat interpelleren over deze aangelegenheid, die veel stof heeft doen opwaaien. Verwacht wordt, dat een motie van wantrouwen zal worden ingediend. Eerste-minister Achiel van Acker heeft hedenmorgen na zijn terugkeer van het koninklijk pa leis verklaard:: „Ik heb heden morgen een brief ontvangen van de liberale minister van open bare werken Van Glabbeke waarin ceze zijn ontslag aan biedt. Ik heb hierop audiëntie aangevraagd bij de Koning, die het ontslag van de heer Van Glabbeke heeft aanvaard". In antwoord op een vraag deelde de premier mee dat aan gezien de heer Van Glabbeke zijn ontslag heeft ingediend als minister het geen zin heeft hem hedenmiddag nog te interpelle ren over het gunnen van cc aan besteding van openbare gebou wen te Oostende aan een fami lielid. Omtrent een opvolger van de heer Van Glabbeke kon de eerste minister nog geen mede deling doen doch de Liberale Partij zou het kamerlid Hilaire Lahaye hebben aangewezen. Een Amerikaanse torpedobootjager zou Dinsdagochtend op vliegtuigen van communistisch China geschoten hebben nabij het eiland Nantsji. dat in handen van de nationalisten is. Dit is meegedeeld door nationalis tische verslaggevers die van het na tionalistische eiland Tatsjen te Tai- peh zijn teruggekeerd. De Amerikaanse autoriteiten te Tcipeh hebben inmiddels ontkend, dat een harer oorlogsschepen op Chi nese vliegtuigen zou hebben gescho ten. De man, die Zondag twee personen doodde en veertig verwondde t oor vier handgranaten in een volle bio scoopzaal te Ancona te werpen, heeft gedreigd met meer „bloedbaden". Aldus werd Woensdag door de po litie te Ancona medegedeeld. In een lange, verwarde brief, die volgens de politie vóór de aanslag van Zondag, waarbij twee personen omkwamen en veertig werden ge wond, was gepost, stelde de voort vluchtige de politie een ultimatum: „Of u stelt een flat ter beschikking van mijn vrouw en twee kinderen, die in een vuile kamer moeten wo nen, of ik zal meer bomaanslagen plegen in kerken, theaters en bio scopen". Volgens de politie is de man een onderofficier van de kustwacht, Mi- chele Cannarozzo. Op naar 4 millioen In een vergadering van het Comi té Vluchtelingenhulp heeft de voor zitter, de heer M. A. Reinalda, gis termorgen mededeling gedaan van het feit, dat gisteravond het over schrijden van het derde millioen der inzamelingsactie „Een uur voor een toekomst'' mocht worden verwacht. Dit feit is intussen bewaarheid en de actie, die in October j 1. is begonnen heeft thans het derde millioen vol ge maakt. De voorzitter sprak verder de ver wachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle dan toch om en nabij de vier millioen zou worden bereikt. Aan het tot stand komen van dit grote bedrag hebben het bedrijfsle ven, de overheid, vele particulieren en een groot aantal acties deel gehad. weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te j tien uur). PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuwbuien. Langs j de Waddenkust matige tot krachtige Westelijke tot Zuid- j westelijke wind. Elders overwe gend matige wind, aanvankelijk j tussen Zuidwest en Zuidoost, la ter veranderlijk. Vannacht op de j meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 14 Jan.: zon op 8.45 en onder 16.57; maan op .0en onder 10.46 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —5 C. STOCKHOLM licht bew. —16 OSLO sneeuw —8 KOPENHAGEN geheel bew. —1 LONDEN licht bew. —3 AMSTERDAM zwaar bew. 0 BRUSSEL nevel —1 PARIJS zwaar bew. —1 EORDEAUX regen 13 GRENOBLE regenbui 12 NICE onbewolkt 18 WARSCHAU sneeuw —3 BERLIJN geheel bew. 0 RANKFORT onbewolkt —5 MUNCHEN zwaar bew. —1 ZURICH zwaar bew. 4 GENEVE zwaar bew. 10 LOCARNO licht bew. —o WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK regen 3 ROME geheel bew. 14 Korreltje Een onnut leven is een vroege dood. Goethe.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1