Minister Manshoit over verhoogde melkprijs Lonen in landbouw (nog te laag) zijn 24 percent gestegen $widótaiCet ten afscheid [Mooie Vrouwen- In Noord wijk worden gladiolen-bollen en zelfs het zaad bestraald WOENSDAG 12 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Waarschuwing aan slijters In 1954 werd een totaal subsidie van 83 millioen gulden aan boer en verbruiker op de melk gegeven. Dit bedrag zal in 1955 tot 102 millioen worden opgevoerd, waarvan 60 mil lioen gulden direct aan de consu ment ten goede zal komen. Aldus minister S. L. Manshoit tij dens een zeer drukbezochte perscon ferentie over hetgeen hij noemde het „labyrinth der melkprijzen" De minister verklaarde o.m., gecon stateerd te hebben, dat in verschil lende delen van het land de neiging bestaat de drinkmelkprijs met meer dan drie cent per liter te verhogen, ook daar, waar dit bedrijfs-econo- rnisch niet verantwoord is. Het bedrijfsschap voor zuivel heeft de opdracht ongemotiveerde prijsstij gingen onmiddellijk de kop in te drukken. Eventueel volgt een prijs- stop. Minister Manshoit is overtuigd van de noodzaak de drinkmelkprijs in het Westen des lands tijdelijk met vier cent te verhogen. Het gestegen kostenpeil veroorzaakte daar reeds verlies, dat omstreeks een halve cent per liter bedraagt. Tijdelijk zal dus vier cent meer berekend worden, waarna een periode volgt, waarin slechts drie cent verhoging wordt berekend. Indien consumptiemelkJbedrijven aanslijters meer dan 3 cent verhoging zullen doorrekenen, dan zal boven de hoofden dezer bedrijven ook de prijsstop dreigen. Over de verhoogde kosten van de schoolmelkvoorziening zal met de Ned. Ver. van Gemeenten overleg worden gepleegd. Te dien aanzien zijn nog geen maatregelen genomen. In antwoord op een vraag ver klaarde de minister, dat geen over leg over de melkprijzen met de Stich ting van de Arbeid is gepleegd, om dat zulks zou zijn neergekomen op het mededelen en aanhoren van een beslissing, waarover de regering min stens 10 tot 12 uur heeft beraad slaagd. Deze onbevredigende vorm strookt niét met de figuur van de stichting, die wel betrokken zal wor den in het overleg over de gevolgen van die beslissing. De minister kan niet voorspellen, of, en indien ja, hoeveel, het ver bruik van drinkmelk zal teruglopen. Deze teruggang zal de boer niet tref fen, wel de slijters. Naar de mening van de minister is het besluit om de melkprijzen te verhogen geenszins in strijd met het tot dusver gevoerde prijsbeleid van de regering. Minister Manshoit zeide deze pers conferentie te hebben belegd vanwe ge de grote verwarring, die rond het verhogen der drinkmelkprijzen is ontstaan. „Ik zal trachten u in te lichten over de weg in het labyrinh der melkprijzen", zo zeide hij tot de vele tientallen journalisten. In de laatste tien jaar is het beleid gericht geweest op een zo laag moge lijke prijs van het volks voedsel melk. Daarom wordt gehecht aan drink melk van 2.5 percent vet, die uitste kend van kwaliteit en smaak kan zijn. De prijs ervan scheelt aanzienlijk met die van volle melk. In het stre ven naar lage prijzen werd de drink melk in meerdere of mindere mate gesubsidieerd. In het kader van het algemene sub- sidebeleid wordt, gezien de interna tionale en Benelux-verhoudingen, ge streefd naar verlaging van subsidies. .Melk is een der belangrijkste pro ducten van de N. derlandse boeren bedrijven. De helft ervan wordt op de gemengde zandlbedrijven geprodu ceerd. Door diverse oorzaken de land- arbeiderslonen stegen met 24 we hadden een slechte zomer en de voe dersituatie is niet gunstig stegen de productiekosten van de melk. Blij kens berekeningen van het Land- bouweconomisch instituut L-E.I. was deze stijging voor de weidegebieden 2 cent per liter en voor de zandge bieden 4 cent per liter. In een jaar tijds steeg het arbeidsgedeelte van deze verhoging resp. 1.75 cent en 3.35 cent per liter koemelk. Waar melk in de veehouderijsector naast het baconcontract het enige product is, dat gegarandeerd wordt en waar het een basis van vele be drijven is, moest opnieuw een zoge naamde staats-garantieprijs worden vastgesteld. Men is hierbij uitge gaan van de goedkoopst werkende (weide) gebieden en kwam bij een vergoeding van arbeidskosten en on dernemersionen, doch zonder winst neming, op 22 cent per liter melk, waar de gemiddelde kostprijs 23.6 ct. zou moeten bedragen. Bij het vaststelen van deze garan tieprijs van 22 cent is rekening gehou den met de vrij stabiele, doch weinig renderende internationale zuivel- markt. Het wordt zelfs de vraag, of in het tijdvak 1 November 19541 November 1955, de garantieprijs van 22 cent wordt gehaald, aldus minister Manshoit. Toeslag zandbedrijven. Omdat de garantieprijs berekend is op goedkoop werkende gebieden,, zou deze de „duurdere" productiege bieden in de knel brengen. Er is, ge zien de productiviteit, een aanzien lijk pachtverschil in de weide- en de zandgebieden. Men kan dit pachtver schil, van kleine, gemengde bedrij ven op het zand, dat neerkomt op 90 gulden per hectare of 1.7 cent per li ter geproduceerde melk, elimineren, door de zandboeren een extra garan tie van gemiddeld pl.m. 23 cent per liter. Indien de internationale zuivel- markt aantrekt en dus gemiddeld meer dan 22 cent door de zandboeren gerekend over het gehele melk jaar, zal worden ontvangen, dan zal die garantie in verhouding worden ver laagd. Haalt men slechts de 22 cent, dan zal die 1.7 cent extra garantie per liter een bedrag van 42 millioen gulden kosten. Blijven de gemiddelde prijzen lan delijk onder de 22 cent, dan zal de overheid verder op alle melk tot 22 cent bij moeten passen. Verrekenprijs. In de loop der jaren is het rede lijk gebleken de boeren een winst van twee cent per liter op de melk toe te staan. Zij zullen dan ook boven de lan delijke gemiddelde garantieprijs van 23 cent 2 cent winst mogen nemen. Dat is de verrekenprijs, zolang ten minste de melk voor direct verbruik K.V.P.-interpellatie verhoogde melkprijs Het Tweede Kamerlid dr. ir. W. J. Droessen (K.V.P.) heeft verlof ge vraagd een interpellatie tot de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening te mogen richten over de verhoging van de melkprijs. zal worden geleverd. Levering aan drinkmelkbedrijven dus. Daarnaast zal de boer een deel van zijn melk kunnen leveren voor industriële doeleinden. De „uitloop" naar boven van deze prijs is vrij. De ze gaat met de vraag naar onze zui velproducten voor de uitvoer op en neer. Die vraag is niet bijzonder groot, omdat de internationale markt lusteloos is. Aangezien de verreken prijs uitsluitend de drinkmelk geldt, kan hieruit de prijs voor de drink melk worden afgeleid. Prijs drinkmelk. De melk af-boerderij heeft een vet gehalte van gemiddeld 3.7 percent. Deze melk wordt tot 2.5 procent ont- roomd tot „gestandaardiseerde" melk. Omgerekend op die standaard is de productieprijs van melk geste gen met 1.9 cent. Rekent men daarbij de mindere opbrengst van de uit de onttrokken room gemaakte boter, dan is de kostenstijging 2.37 cent. De regering had nu de keus om het bestaande subsidie van 3.95 cent per liter te verhogen met 0.37 cent, waar door de drinkmelkprijs met 2 cent zou moeten worden verhoogd, ofwel om het subsidie te verlagen tot 3.32 cent, waardoor de drinkmelk 3 cent in prijs zou stijgen. Gezien de noodzaak van de politiek om de subsidies geleidelijk af te schaffen, is de laatste weg gekozen. De drinkmelk zal in 1955 dan ook met 60 millioen, inplaats van 69 mil lioen in 1954, voor de verbruiker worden gesubsidieerd. Het subsidie aan de boer op de melk, teneinde de garantieprijs zo laag mogelijk te houden, wordt vy- hoogd van 14 tot 42 millioen, in de hoop, dat door rationalisatie der be drijven dit subsidie eveneens zal kun nen worden verminderd Verdere opmerkingen. Minister Manshoit is van mening, dat de 6 percent welvaartsverhoging van October 1954 terecht in de pro ductieprijzen van de melk zijn op Albert Plesman Jr., de zoon van wijlen Dr. Albert Plesman, de man, die de Nederlandse burgerluchtvaart tot bloei bracht, is Dinsdagochtend, 11 Ja nuari. in Den Haag in het huwelijk getreden met de jonge Italiaanse man nequin, Felicitta Busi. Het toriet van het lieftallige bruidje is ontworpen door de Romeinse mode-koning Emilio Schuberth in wiens modehuis „Tita" lange tijd een der gevoerde modellen was. Het bruidstoilet was voor Tita het afscheidsgeschenk van haar wereldbekende werkgever. De kennismaking tussen de heer Plesman, die vertegenwoordiger van de K. L. M. in Italië is, en mejuffrouw Busi, ontstond tijdens een K. L. M. cocktail partij in Rome nu zeven maanden geleden Foto: nadat het huwelijk officiéél en ambtelijk was gesloten kreeg het een meer romantische bekrachtiging. genomen. In de garantieprijs is geen winst doch uitsluitend vergoeding voor arbeid gecalculeerd. Ieder be drijf, dat geen winst maakt, mag zijns inziens die 6 percent doorbereke nen; andere niet. Altijd nog is een goedgekeurde loonsverhoging in de kostprijzen doorberekend. Indien de 6 percent voor de laag betaalde landarbeid niet in de kostprijzen zou zijn doorberekend, dan zou de over heid dit eigenlijk moeten compense ren met een bedrag van pl.m. 15 mil lioen 's jaars, hetgeen in strijd is met de thans gevoerde subsidie-politiek, aldus minister S. L. Manshoit. PATER DEODATUS VERGEER O.F.M. t In de leeftijd van 62 jaar is te Oudewater in het St. Jacobszieken- huis overleden pater Deodatus Ver geer O.F.M., die assistent was aan de kerk van de H. Franciscus van As- sisië te Oudewater. Voordien was de overledene pastoor van de H. Sacra mentskerk te Gouda en o.a. kapelaan te Delft (H. Jozef), te Rotterdam (H. Rosalia) en te Gorinchem. De uitvaart zal Donderdag plaats vinden in de parochiekerk Oudewa ter, waarna de begrafenis op het ka tholieke kerkhof aldaar zal geschie den. (Advertentie). de vraag of deze soorten ook gezond groeiden. Daarom moeten alle zaai lingen bij de gebroeders Vink een zware vuurproef doorstaan met op de koop toe nog het paardenmiddel van het opplanten op een slecht stuk grond. Men heeft er successen mee ge boekt. Men creërde o.m. de witte Early White, die vroeg bloeit met wit- gevormde, lange takken en waarover de vaderlandse vakbladen in hun rubrieken tal van jubelende super latieven hebben geschreven. Niet al leen in Holland, maar ook de buiten landse vakpers. Zo kan men U in Noordwijk ook het Bulletin de la Sociated Argetina de Horticultura la ten zien, waarin men in alle toonaar den de lof bezingt van Thomas Vink, de „cultivator de bulbes de Hollan- da" en van Early White. Men won weer nieuwe, sterke soor ten; waarvan de vroegbloeiende rode Tosto ook zeer hoee ogen gooide. En men is er aan de Berenburgerweg in Noord wijk van overtuigd, dat men op de ingeslagen weg moet voortgaan omdat uiteindelijk alleen die soorten, die men ook zonder kunst- en vlieg werk kan kweken, hun weg altijd zul len vinden en zich ook zullen hand haven! Nieuwste vondst voor cultuur De techniek schrijdt voort ook in het bollenvak! Als men nagaat met welke enorme sprongen men op cul tuur-technisch gebied de laatste tien, vijftien jaar is vooruit gegaan, staat men een tikkeltje duizelig op zijn benen te wankelen. Neem bijv. het forceren der bolgewassen! Voor We reldoorlog H kon men begin Januari slechts een handjevol soorten broeien. Nu kan men reeds begin Januari een enorm sortiment bolbloemen in bloei hebben. De eerste Bloemlust-show in Lisse van dit jaar was daar o.m. een bewijs van. Verder ontdekte men, dat hyacin ten veel sneller „dik" te krijgen wa ren, waardoor men thans in één jaar vrijwel evenveel bereikt als vroeger in drie; perfectionneert men o.m. de schuurbehandeling van tulpen zó, dat men veel grotere oogsten verkrijgt, enz. En 'n modern ingerichte bollen schuur is tegenwoordig dan ook uit gerust met ventilatoren, thermosta ten, apparaten die voor aanvoer van verse en voor afvoer van „gebruik te" lucht zorgen en noem-maar-op. Op één gebied was men echter nog heel weinig verder gekomen dan twintig jaar geleden: dat der hybri disatie. Nog steeds was dat, over het geheel genomen, een bezigheid, die men verrichtte onder het motto: „op hoop van zegen". Men kruiste op goed geluk. Men wist soms! de kwalitei ten van de voorouders van de soor ten waarmee men kruiste en men vond zo hier en daar een bescheiden „stamboek", maar daar hield het dan ook maar al te vaak mee op. Men kruiste, men zaaide het zaad en moest maar afwachten, of er uit dit zaad nieuwe soorten kwamen, die verbeteringen waren van de bestaan de variëteiten. Toch. zijn op dit gebied stappen ge daan, die er op wijzen, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat men ook op dit terrein alles meer „in de hand" gaat krijgen. Met name in Noordwijk, „de ba kermat der gladiolencultuur", is - dat het geval. Donkere kamer in bollenschuur. Bij de fa. Gebrs. Vink aan de Boe- renburgerweg. was men de laatste tijd druk aan het verbouwen en het timmeren geweest. Men creeërde p de zolder van een bollenschuur een soort „donkere kamer", waarin geen straaltje daglicht kon doordringen en men sloot deze afdeling af met een zorgvuldigheid, alsof het geheim van de waterstofbom daar lag opgebor gen. Het was niet zonder reden, dat men deze afdeling voor nieuwsgierigen op slot hield. Want hier stond voor een volwassen kapitaal aan appara ten: een bestfalingskast, een batterij bestralingslampen en vele honder den zakjes, die ook honderden ver schillende soorten gladiolenzaailin- gen bevatten. En na verschillende jaren experimenteren en teleurstel lingen overwinnen, was het van de fa. Gebrs. Vink nu niet bepaald de bedoeling Jan-en-Alleman op de thee te vragen, teneinde aan een ieder di.e het maar horen wilde precies te ver tellen, hoe alles in zijn werk ging: met welke lampen men bestraalde, en hoe lang, en waarom en ga-maar- door. Maar niettemin heeft men daar dn Noordwijk enkele interessante en in hoge mate belangrijke dingen ont dekt, die wellicht een omwenteling bp dit terrein der bollencultuur kun nen betekenen. Men bestraalt Men bestraalt niet alleen het zaad na het winnen in de schuur, maar men begint al op het veld, direct nadat de bestuiving heeft plaats ge had. Men had aanvankelijk véél te leren. Want weliswaar was het idee van bestralen niet helemaal nieuw, maar men had zelf uit te zoeken, welke lampen men moest nemen en de duur der bestraling bepalen. Mo menteel heeft men infrarode en ultra violette en ook enige andere lampen in gebruik, terwijl men ook be straalt door middel van elementen, die golven uitzenden. Het zaad wordt zo lang bestraald, totdat men het uiterste er van heeft gevergd. Dit heeft tot voordeel, dat de levenskiemen der zwakke zaden zijn gedood en men dus allen sterk, kiemkrachtig zaad overhoudt. Het behandelde zaad geeft het volgende jaar niet alleen een grotere oogst wat het aantal knolletjes betreft, maar deze zijn bovendien beduidend groter! Verder en dit is zeer belangrijk! men treft er weinig of geen zieke exemplaren in aan. Proeven hadden aangetoond, dat onbestraald zaad in derdaad een veel grotere opkomst geeft, maar dat daar óók vele zwak kelingen in zaten- Door bestraling I woraen, zoals reeds gezegd, ae zwakke zauen geaood. Naar men ons in Noordwijk vertelde, houdt men na bestraling ongeveer 15 pet. van het gewonnen zaad over. Om nieuwe variëteiten je krijgen, moet men uiteraard verschiiienae soorten met elkaar kruisen. De chro mosomen dat zijn populair gezegd de dragers van de erielijke eigen schappen, die kleur, groei, stand, enz. bepaien van een plant worden dan beïnvloed. Door bestraling tracht men nu te bereiken, dat de cnromosomen kunst matig worden beïnvloed. Het meest ideale zal dus waarschijnlijk zijn, als men bestraling toepast wanneer het proces der bevruchting plaats vindt. 'De chromosomen zijn dan weer populair gezegd nog in beweging en de invloed van bestraling is dan dus veel groter, dan wanneer men op normale wijze afgerijpt zaad be straalt. Men bestraalt het in Noord wijk nu in feite dus twee keer: tij dens het proces van bevruchting en afrij ping en als het geoogst is nog eens. Bijna de vlag uitgestoken Men heeft ook hier de nodige proeven op de som genomen. Zaad dat tweemaal was bestraald, gaf enorme standsverschillen te zien en.... daar kwamen ook veel dwergvormen in voor. En als u nu weet, dat de vraag naar kleinbloemige gladiolen de laatste tijd enorm is toegenomen, dan kunt ge u wel voorstellen, dat de heer C. v. d. Meij uit Rijnsburg, die bij de fa. Gebrs. Vink al deze bestralingsproeven leidt, bijna van pleizier de vlag had uitgestoken toen hij dat ontdekteWant zo zegt men u in Noordwijk, daar wij van onze soorten uiteraard de ouders weten en we met eenzelfde kruising een redelijke kans hebben, dat dezelfde soort opnieuw gewonnen wordt, is er een kans dat we van de beste soorten ook dwergvormen kun nen creeëren door bestraling. Nu mag het misschien niet erg aan nemelijk klinken, dat eenzelfde krui sing ook een redelijke kans geeft, dat men ook dezelfde zaailingen krijgt, het is in ieder geval een feit, dat het de gebroeders Vink is gelukt, o.a. dwerggvormen te krijgen van hun be faamde witte gladiool Early White en dt gevlekte Sunny Boy. De stengels van deze dwergvormen zijn ongeveer 70 cm. hoog en verder zijn het precies verkleinde uitgaven van deze beide soorten. Bloeitijd e.d. zijn precies het zelfde als van de „gewone", alleen produceren deze dwergen wat klei nere bollen. Men rooit geen grotere dan zift twaalf. Men hoopt deze lilli putters de a.s. zomer op de wekelijk se keuring te Haarlem te exposeren. De bedoeling van de Noordwijkse firma met dit alles was een ras gla diolen te kweken, dat uitsluitend sterke, gezonde groeiers bevat, om dat men niet ten onrechte aanvoer de, dat het moderne sortiment al zwakke broeders méér dan genoeg kent. Er wordt door de fa. Vink dan ook op vrij grote schaal gekruist. Hetbestraalde zaad wordt geplant op land, dat voor de gladiolenéul- tuureigenlijk volkomen onge schikt is. En alleen die soorten, die op dat slechte land een behoorlijke stand vertonen komen in aanmerking om doorgekweekt te worden. De rest gaat onherroepelijk de laan uit. Men is van mening, dat de laatste jaren te veel uitsluitend is gelet om mooie vorm en kleur, maar dat men zich veel te weinig heeft bekommerd om

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5