Verzengend vuur verwoestte bovenwoning en verstikte éénjarige slapende baby Moeder Meurs was niet tegen Amor opgewassen en minister Suurhof niet tegen moeder Meurs Dreumesen staken opgerolde krant in de vlam van een gasstel Moedig optreden van voorbijganger Felle brand bracht 'n fantastisch schouwspel in hartje van A'dam Annie vertrok onder ministerieel toezicht naar nieuw vaderlanden 'thuwelijksbootje Pyromaan in het Gooi R'damse o' emsn gaf zich niet zonder meer gewonnen MAANDAG 10 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PA Rode Haan kraaide in Leiden Een zeer felle uitslaande brand, zoals Leiden in de naoorlogse jaren nog niet gekend heeft, verwoestte Zaterdagavond omstreeks 6 uur een boven woning in de Burchtsteeg en dompelde een gezin in diepe rouw. Een ruim éénjarige baby, die door de moeder op de tweede etage te slapen was gelegd, kon ondanks enkele heldhaftige pogingen niet meer tijdig gered worden en werd later door de brandweer levenloos naar buiten gebracht. Het kind bleek door rookverstikking om het leven te zijn gekomen. Drie andere kmderen konden door het moedig optreden van een voorbijganger, de 29- jarige John Mercey, van een zekere vuurdood gered worden. onverrichter zake terug. De enorme rookontwikkeling en zijn onbekend heid met het oude huis maakten ver dere pogingen doelloos. Burchtsteeg 8 werd bewoond door de familie F. J. Cornelissen. Zoals in zovelel gezinnen maakten vader en moeder van de Zaterdagmiddag ge bruik om met enkele kinderen in de stad inkopen te doen. Vader ging met twee van de jongens schoenen kopen ,ter\vijl moeder in de buurt enkele dingen voor de Zondag in sloeg. De vier overige kinderen van het uit negen personen bestaande ge zin bleven thuis. Terwijl de één jarige Ria in de achterslaapkamer op de tweede verdieping te slapen was gelegd, vermaakten de vijf jarige Tiny zich met haar broertjes Tony, Kees en Benny in de huiska mer. Benny was met zijn negen ja ren de oudste en onder zijn leiding werden verschillende spelletjes af gewikkeld. Gevaarlijk speelobject. Op een gegeven moment wisten zijn broertjes echter aan zijn waak zaamheid te ontsnappen en slipten uit de kamer. In de keuken zagen de twee dreumesen in een brandend gasstel, waarop in een pannetje vlees stond te braden, een nieuw speel object. Een van hen stak in de gas vlam een krant, die onmiddellijk be gon te branden. Geschrokken liet het kind de krant uit de handen vallen, waardoor een biezen prullemandje vlam vatte. Tevergeefs trachtte de jongetjes nog het vuur uit te trap pen. Toen dit niet lukte en de vlam men angstig snel om zich heen gre pen, renden de kinderen naar de woonkamer en vertelden hun broertje het verschrikkelijke nieuws. Op wonderbaarlijke wijze ontsnapt. De negen-jarige Benny haastte zich naar de keuken, waar de brand inmiddels reeds zo'n omvang had aangenomen, dat aan blussen niet meer te denken viel. De kinderen werden door het snel opdringende vuur naar de woonkamer gedreven. De weg naar de trap was toen reeds afgesloten. Toch wist de zes-jarige Kees op bijna wonderbaarlijke wijze door de muur van vuur heen te breken en! langs de trap het huis te verlaten. De jongen was volkomen ongedeerd. De andere kinderen durfden het voorbeeld van het dappere ventje niet te volgen en gingen naar de woonkamer aan de Burchtsteeg, waar zij voor een haastig opengeschoven raam om hulp schreeuwden. Moedig optreden gestaakt. De 29-jarige John Mercey, wonen de aan de Beestenmarkt, die op dat moment de woning passeerde zag de door angst vertrokken gezichtjes en de rook, welke door het open raam naar buiten sloeg en schoot onmid dellijk te hulp. Door middel van een door buren geleverde ladder wist hij de kinderen uit hun netelige positie te bevrijden. Tot zijn grote schrik hoorde de man toen echter dat zich nog een meisje in het huis moest bevinden. Hij bedacht zich geen ogenblik en beklom wederom de ladder, waarna hij in het brandende huis verdween. Tevergeefse tocht. Op het moment van de brandmel ding bevond zich toevallig een wa gen van de brtandweer op de Oude Rijn, waar eèn schoorsteenbrandje bestreden werd. De andere wagens arriveerden echter binnen zeer korte tijd op het toneel van de brand. On- Het volkomen uitgebrande interieur van de keuken, waarin het vuur ont stond. der leiding van commandant Hage- doorn werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om de baby te redden. De Magyrusladder werd uitgescho ven en zes brandweerlieden met rookmaskers voor sloegen de ruiten van de tweede verdieping in en drongen naar binnen. De angstig wachtende buren en belangstellen den zagen lange tijd niets anders dan de dikke rookkolommen, die door de verbroken vensters naar buiten drongen en die elke hoop op leven schenen te verstikken. Terwijl de brandweermannen zich een weg door het huis baanden kwamen de ouders nagenoeg tegelij kertijd op de plaats des onheils aan. Buren moesten geweld gebruiken om de vertwijfelde vrouw te belet ten het huis binnen te dringen. En- kele ogenbliken later slaagden dei doen vergeten, brandweermannen erin de baby naar buiten te brengen. Het kind bleek Van het vier verdiepingen tellende toen echter reeds door rookverstik- zakenphnd aan de Warmoesstraat wa king om het leven te zijn gekomen. 1 ren toen de twee bovenste etages Verstikkende hel. De dikke rookwolken, die de Burchtsteeg in een korte tijd in een verstikkende hel herschiepen, had den intussen de aandacht van de late marktgangers getrokken. De po litie had echter reeds spoedig de Burchtsteeg aan beide zijden afgeslo ten en kon de nieuwsgierigen gemak kelijk op een afstand houden. Tussen hen bevonden zich echter enkele Burchtsteeg-bewoners, die tevergeefs probeerden de afzetting te doorbre ken. Door de enorme rookonewikke- ling was het namelijk niet mogelijk vanaf de Nieuwe Rijn of Nieuwstraat te zien, aan welke kant van de steeg zich de vuurhaard bevond. Vuurhaard snel ingeperkt. De brandweer vatte onmiddellijk na de reddingspoging het vuur, zo wel aan achter- als voorzijde van het huis met vele stralen aan. De vlam men hadden zich echter toen reeds 'n weg gevreten naar de voorkant van 't huis en vurige tongen sloegen wel dra onheilspellend lichtende gaten in de heldere vrieslucht. Gelukkig ech ter bleek de vorst de werkzaam heden niet te kunnen bemoeilijken en omstreeks zeven uur had men het vuur volledig onder de knie. De eer ste en tweede étage waren toen ech ter reeds volkomen door het vuur vernield. De nablussing heeft boven dien nog de gehele nacht in beslag genomen. De heer Cornelissen was tegen brandschade verzekerd. De verslagen familie is bij kennissen onderge bracht. Gasvlam op „sudderhoogte". Volgens een verklaring van de heer Cornelissen verliet hij omstreeks half vijf met zijn twee oudste zoons het huis om in de stad schoenen te kopen; zijn vrouw had even te voren de woning verlaten. Bij zijn vertrek had hij in de keuken de gasvlam onder een pannetje vlees voor de, avondmaaltijd op „sudderhoogte" I gezet en de hoofdkraan half dicht gedraaid. De kinderen speelden opl De commandant van de brandweer, dat moment rustig in de huiskamer, de heer Hagendoorn, beklimt met Bluswater werd ijsbaan Anderhalf uur, nadat Zaterdag avond te half negen de Amsterdamse brandweer gealarmeerd was voor een uitslaande brand in de binnen stad, kon de brandmeester „brand meester" geven en was er een einde gekomen aan het lugubere, doch fas cinerende schouwspel, dat duizenden Amsterdammers een dik uur de kou- Moeder Meurs uit Tilburg, die de zorg heeft over 11 kinderen, vond het maar 'n zorgelijke gedachte haar 20-jarige dochter geheel alleen een vliegreis van 19.021 km. naar Austra lië te laten maken, maar zij zag en kele maanden geleden weinig gele genheid om deze dochterlijke plan nen te verhinderen, want Annie had drie jaar geleden tijdens een bios coopvoorstelling kennisgemaakt met Henk en omdat deze 24-jarige jon- gêman in de afgelopen Julimaand naar Australië vertrok, kon het kille Nederland Annie niet langer beko ren. Op zekere avond las Moeder Meurs echter in de krant, dat minister Suur hof op uitnodiging van de Australi sche regering een reis door Austra lië zou maken en zij kreeg een plan netje. NIET GEK. Wanneer ze er van te voren met haar gezin over gepraat zou hebben, zou iedereen ongetwijfeld gezegd hebben, dat het een gek plan was, dat „je zoiets niet doen kunt" en dat „iedereen het belachelijk zou vin den, als het bekend werd", maar moeder Meurs blijkt een verstandige moeder te zijn en zonder dat haar gezin het te weten kwam, schreef ze een brief aan minister Suurhof, waarin ze vertelde, dat ze zich erg ongerust maakte over de reis van haar dochter en of de minister mis schien een oogje in het zeil wilde houden onderweg. Minister Suurhof, die zelf vader van vier kinderen is, vond de brief helemaal niet gek en hij schreef on middellijk terug, dat Annie gerust met hem mee kon reizen en dat hij het leuk zou vinden, als zij van te voren even kennis zou komen ma ken. „BEGRIJPELIJK" Geheel gerustgesteld, vertelde moeder Meurs, dat Annie onder ministerieel toezicht de grote reis zou maken en de vaderlijke zorg van minister Suurhof werd al direct merkbaar, want de papieren van An nie waren niet helemaal in orde, haar weg. De vorige week togen Annie en haar moeder naar Den Haag, waar Annie kennis maakte met haar hoge begeleider en gisteren zagen zij el kaar weer op Schiphol, waar het toestel voor Australië klaar stond. Mevrouw Suurhof ging een praat je met moeder Meurs maken en ver telde, dat zij zich ook ongerust zou maken, als een harer kinderen zo'n verre reis zou moeten maken en de minister vertelde, dat hij een boek voor Annie bij zich had over haar nieuwe vaderland. Een grote zwerm pers- en radio mensen waren voor dit bijzondere afscheid naar Schiphol getogen en Annie kwam voor de radiomicro foon alles nog eens precies vertellen, tellen. MOEILIJKE WEGEN. Daarna nam zij afscheid van haar ouders, broertjes en zusjes en even later zat zij naast de minister in het toestel, dat haar naar het nieuwe vaderland en het huwelijksbootje zal brengen. Bij Annie thuis schijnt Cupido doorgaans niet de gemakkelijkste weg te kiezen, want haar broer Frits emigreerde enkele jaren geleden naar Australië, kon daar geen werk vinden, kwam terug naar Nederland en ontmoette op de terugreis een Australisch meisje, dat voor studie naar Engeland ging. Thans zit Frits weer in Australië en werkt in de zaak van zijn schoon vader. volledig uitgebrand en een aldaar ge vestigde koperslager en matrassen- fabriek vormden toen een rekensom voor de verzekeringsmaatschappij, die de schade volledig zal vergoeden. De brandweermannen werkten met een capaciteit van 6.000 liter water per minuut, waarvoor 12 brandslan gen zorgden, alsmede 5.000 liter per minuut, afkomstig van een drijvende brandspuit. Toen men te 10 uur de brand mees ter was, kreeg de gemeentereiniging werk, want het neerstromende water had van de Warmoesstraat een ijs baan gemaakt en omdat dit ongemak kelijk is in de Amsterdamse binnen stad, werd er gul zand gestrooid om glij- en valpartijen te voorkomen. Een van de brandweerlieden ver stuikte tijdens de blussings werk zaamheden zijn enkel en moest naar het Amsterdamse Binnengasthuis worden vervoerd. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnon. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie) Waarschijnlijk tijdens het passen van blouses heeft een Amsterdamse dame op 29 December j.l. in een Am sterdamse modehuis aan de Kalver- straat 2 kostbare gouden armbanden waarde resp. 250,en 1.500, laten liggen. Zij zijn nu verdwe nen en de politie is op zoek. Na enkele minuten keerde hij echter doch de minister nam deze zorg van Twee branden te Eemnes Zaterdagavond heeft in het Gooi een pyromaan de brandweer van Eemnes en Baarn handen vol werk bezorgd, toen hij kans zag om in zeer kort tijdsbestek op verschillende plaatsen van Eemnes hooibergen in brand të steken. De man ging vrij brutaal te werk, want hij bracht te voren een bezoek aan zijn slachtoffers. Wanneer hij verdwenen was, stond het hooi in brand. Zijn eerste slachtoffer was de fa milie Bruinekool, vanwaar hij naar de boerderij van een 83-jarige weduwe ging, die ziek te bed lag. De eerste brand was de gezamen lijke brandweer spoedig meester, maar de tweede hooiberg ging prac- tisoh geheel verloren. Door krachtig optreden wist men de beide boerde rijen te behouden. Volgens verklaringen van de beide slachtoffers was de brandstichter een onbekende in Eemnes; hij droeg bij de mondhoek een pleister. De politie heeft tot nu toe tever geefs naar hem gezocht. Vooi zover bekend wordt de scha de door de verzekering gedekt. Baby redde z'n ouders Vrijdagnacht werd de heer K. de Vries, die een woonschip in het Eemskanaal te Groningen bewoont, wakker door hevig gehuil van zijn jongste kindje en toen hij uit bed stapte om te zien, wat er aan de hand was, stond hij tot aan zijn mid del in het water. In allerijl wist hij zijn vrouw te wekken en tezamen met hun baby, die reeds gedeeltelijk in het ijskoude water lag, wist het echtpaar de zin kende woonschuit tijdig te verlaten. Kort nadat zij bij buren onderdak gevonden hadden, zagen zij hun boot in het kanaal verdwijnen. Inbraak met kogels toe De politie te Rotterdam heeft een 24-jarige olieman en een 21-jarige expeditieknecht, beiden uit Rotter dam, aangehouden, nadat zij een in braak hadden gepleegd in het woon huis van een dokter aan de Schepen- straat te Rotterdam. Zaterdagavond Iaat zagen enkele politie-agenten de mannen in een portiek in de Sche penstraat verdwijnen. Zij gingen op onderzoek uit en za gen het tweetal opeens uit het dok tershuis te voorschijn komen. De po litie-agenten trokken hun pistool en sommeerden de mannen de handen omhoog te steken. Zoals later bleek hadden zij geld, sigaretten en choco lade gestolen, doch een hunner had ook een dolk meegenomen. Opeens haalde hij dit voorwerp te voorschijn en dreigde de politiemannen. Een der agenten, die geen risico wilde nemen, schoot de man door het lin kerbovenbeen. Hij werd niet ernstig gewond, en nadat hij in het zieken huis Coolsingel was behandeld wer den beide mannen achter slot en

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8