CONCOROfA ra ^3 R IJ NS TREEK BOEKHOUDEN Voor liet eerst sinds de sneuvelde er een houten oorlog vogel De positie van de Nederlandse zelfkazers in deze tijd h« Sfachtollvt aart de pwizetióiag.? - Schuttersfeest in Voorhout erwtensoep om aanmoedigend woord van voor_itter MAANDAG 10 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Niemand, die er in enig opzicht Iets mee te maken heeft, zal kunnen ontkennen, dat de zelfkazerij in Ne derland een strijd voert op leven en dood. De zelfkazerij, van de volvette boerenkaas, geschiedt van ouds op de boerderij. Ze is al zo oud, dat men de juiste begindatum niet precies kan vaststel'en. Vast staat het, dat ze in de loop der jaren is uitgegroeid tot een nutt'ge en omvangrijke huis industrie van nationale betekenis. De naam van dit bij uitstek Ne der1 andse zuivelproduct is op de we reldmarkt onbesmet gehandhaafd. Zijn kwaliteit is onbetwist gebleven. Mede hieraan is het te danken, dat de volvette boerenkaas de binnen- en buitenlandse markt zo lang in haar greep beeft weten te houden. Momenteel gaat het echter berg afwaarts. Nu zal de zelfkazende boer toch alle zeilen moeten bijzetten om de teruggang af te remmen en geen gro ter terrein te verliezen. Het gevaar dreigt minder voor wat de kwaliteit betreft, want daaraan hee't de ze'f- kazer, mede dank zij de gedegen voorlichting van de zuivelco-1 sul ent schappen, goed weten vast te hou den, maar de bedreiging komt veel eer van de economische zijde. Met name vooral de grote concurrentie, die de fabriekskaas te weeg brengt, vormt het grote vraagstuk. Als een andere belangrijke factor geldt, dat bet geslacht, dat zich nog. bezig houdt mot de zeinu»z?rij, lang zaam maar 7e1"1 r, doch onheilspel lend vermindert. Nog de moeite? Het was de heer K. Adema, znivel- te^bnicus van de Haagse zuive^on- trolcstations, die Zaterdagavond in cle Sint Josephzaal te Aiohen aan den Riin, voor de gehele jonge boe renstand, jongens en meisies, een belangwekkende uiteenzetting gaf over de zelfkazerii, ve'e asuecten van deze kne'lende vraag belichtte en de daarmede samenhangende overwe gingen aan een gedegen beschouwing onderwierp. Spr. gaf ter inleiding een kort overzicht van de historie van de I kaasmakerij in Nederland en zeide, dat vooral do kloosterlingen zich erg verdienstelijk hebben gemaakt voor de landbouw maar ook voor de zui- velbere'd'ng. Het werkterrein ver- plaatje zich met de tijd naar de boerderij, waar de kaas sinds ve'e ja^-en wordt cema^kt. Tot omstreeks 1880 de zuivelfabrieken in het leven werden «eroenen. Zij namen in aan tal snel toe. De zelfkazerij op de boer derij werd inpeoerkt. Het gemak om de melk aan de fabriek te leveren, werkte h;er~an in riet onbelangrijke mate mee, terwijl anderzijds het m verhouding zware werk waarmede het kaasmaken gepaard gaat, een duitje ertra in,het zak^e deed. De Noor-'hollandje boer. die in hoofd zaak Edammers marHe stapte, mede ook door ziin sneciale gesteldheid en instelling, het ee^te af van het ze'f maken v?n de echte volvette boeren kaas. Zuid-Holland en een deel van Utrecht houden rog in bc^ngriike mate aan de traditie vast. Maar het is d->n ook in vele gevaHen juist de traditie die doet volharden, al vraagt men zich oo veïe boerderijen af, of} weet over te schakelen op een goed kopere methode en wijze van uitvoe ring. Ongeluk op het ijs. De 14-jarige jongedame Elly Tuyn kwam Zondag middag bij het schaatsenrijden op een sloot nabij het „Alphia" voetbal terrein te vallen en brak haar rech terbeen. Het meisie is in een Leids ziekenhuis ter behandeling opgeno men. Feestavond jeugdbeweging. Voor leden van de parochiële jeugdbewe gingen werd Zóndagavond in de Sint Josephzaal een feestavond gegeven door de Krotters, o.l.v. mevr. C. Prinsvan Gils. De voorz., de heer G. v. Deuren sprak een kort welkomstwoord, in zonderheid tot de districtsaalmoeze nier kapelaan L. M. G. Biemans, de distr. voorz., de heer Fr. Overdijk (Leiden) alsmede tot een aantal ge nodigden. Het programma, dat hierna werd geboden, hield een mengeling in van schetsjes, zang, muziek, declamt'e en goochelkunsten. Dit laatste werd vertoond door Martien Verleun, die ook de conference verzorgde. Het Raily Trio van de parochie van de Gioenendijk (Hazerswoude) bespee1- de drie mondorgels en trad hiermede enkele mslen zeer verdienstelijk op. Gijs van Deuren en Leo Gerse zon gen welgeslaagd enkele b'ederen. Jan van Gils en Ton van Wijk verzorg den een potoourri en heten de aan wezigen bekende liederen meezin- pen. Op welgeslaagde wijze imiteer de Theo v. Frankfoort, de orgelman Willem Porei. Het debuut van Mar tien Verleun als goochelaar heeft al len verrast. Veel waardering oogstte mevr. C. PrinsVan Gils met haar deriamatie van „Het verdronken land". De dames Dnn^elmans en Hol- steiin besteedden hun krachten aan enkele schetsjes, waarmede zij de lachers goed op hun handen kregen. Het duo Peuk verzorgde het muzi kale gedeelte, alsook de dansmuziek tot beslu't. De medewerkenden kre gen na aflooo een dankbaar applaus, de dames ook bloemen. bssxoop tuin voor de boomkwekerij aan een andere dringende behoefte voor de boomkwekerij zal kunnen worden voldaan stemt tot blijdschap. Immers, een theoretische en practische oplei ding voor de boomkwekerij van jon gens van 14 tot 18 jaar aansluitend aan de lagere school, moet gezien worden als een eis van deze tijd wil de boomkwekerij haar positie in de wereld handhaven. Deze aansluiting is nog niet zo geregeld als bij het nij verheidsonderwijs, doch verwacht mag worden, dat over enkele jaren ook leerlingen die 6 klassen van een lagere school hebben doorlopen als leerling van de lagere tuinbouwschool zullen kunnen worden aangenomen. Is de vestiging van deze nieuwe school in onze gemeente verheugend, aan de andere zijde zal dit financiële offers vragen, aangezien de rijkssub sidie wel de salarissen van het on derwijzend personeel en de exploita tiekosten omvat, doch niet de kosten van huivesting. Daarom is door bo vengenoemde bond een verzoek aan het gemeentebestuur gericht, om een passend gebouw ter beschikking stellen. Dit gebouw zal dan moeten bevatten, twee, later mozelijk drie, gewone leslokalen en één groter, nand- en vakvaardigheidslokaal, van ongeveer 8 bij 10 meter terwijl er tevens een schoolterrein(tuin) be schikbaar zal moeten zijn van pl.m. 600 m2. Zoals gebruikelijk zal de Pro vincie voor 1/3 in de bouwkosten bij dragen, zodat dan 2/3 voor rekening van de gemeente komt. Dit zal dan neerkomen op een bedrag van 70 a 80 duizend gulden, aangezien de to tale bouwkosten geraamd worden op 100.000.— a 125.000.—. Hoewel tegenover dit bedrag geen enkele inkomsten komen te staan menen B. en W. dat het belang van de gemeente zo nauw bij de boom kwekerij is betrokken, dat deze uit gave in het algemeen belang zeker verantwoord is. In een eventueel jaar lijks exploitatie-tekort behoeft de ge meente niet bij te dragen. Voorgesteld wordt een strook grond aan de Wilhelminalaan te bestemmen voor de bouw van deze school, waar mede ook de betrokken bond mee accoord kan gaan. Aangezien ook wanneer alles vlot verloopt de nieuwe school dit jaar nog niet gereed zal zijn, wordt in het voorjaar 1955 toch de school geopend doch dan in een leegstaand lokaal van een lagere school, omdat nu met één klas kan worden begonnen. Veel zal echter afhangen of het benodigde personeel tjjdig kan worden aange trokken. Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Maximale zekerheid Minimale premie r collectieve personeelvereekeringen Hoofdkantoor: idonoord - Utracht 16591 (3 lilnon) 2KOT A 52; Gouda BDe Drie sprong B 3 27. Het programma: 10 Jan.: Tunnel C De Driesprong C; 11 Jan.: Tunnel ADe Driesprong A 2; De Drie sprong B 1Zuid B; 12 Jan.: De Drie sprong A 1Anti Poedel A; KOT B De Driesprong B 2. Gemeenteraad De eerstvolgende gemeenteraadsvergadering zal wor den gehouden Donderdag a.s. 's av. te 8 uur. De agenda bevat een 17-tal punten o.a.: De bouw van een lagere tuinbouwschool en van een gymnas tieklokaal, het bouwrijp maken van destijds door de gemeente gekochte grond langs de Goudse Rijweg om te komen tot de bouw van woningen volgens het uitbreidingsplan Goudse Rijweg Oost I en de bespreking van het rapport der zwembadcommissie. (Deze commissie zou de mogelijkhe den onderzoeken, of het bestaande zwembad kon worden behouden of om een nieuw zwembad te bouwen). HAZERSWOUEE Prijzen van ,De Reisduif". De Postduivenvereniging „De Reisduif' vergaderde in café het oude Raad huis en bij die gelegenheid werden de prijzen uitgereikt. 1341 Duiven hebben dit jaar aan de vluchten mee gedaan. Het slechte weer van het af gelopen seizoen is een grote strop geweest, daar meer dan 50 pet. der duiven verloren is gegaan. De winnaars van het afgelopen sei zoen zijn: kampioenen: 1. C. Groen; 2. P. v. d. Male; 3. W. G. de Jongh. Midfond: 1. W. Zintel; 2. W. Lind- hout; 3. C. Groen. Ford: 1. P. v. d. Male; 2. W. Zintel; 3. P. J. Fase. kamoioen duif: P. J. Fase; W. Lind- hout; W. Zintel. Oude duiven: P. J. Fase; C. Groen; W. Zintel; P. v. d. Male. Jonge duiven: P. J. Fase; M. D. van Vliet; C. Groe^ Kampioen duif P. J. Fase; Oude en jonge dui ven: P. J. Fase; C. Groen; P. v. d. Male. Kampioenduif: P. J. Fase. Ge- neraal-kampioen: 1. C. Groen; 2. P. v d. Male; 3. P. J. Fase. De prijzen bestonden dit jaar uit een beker voor 4 kampioenschappen en een me- I .«all ËÉb Ju. 1 Zoals enige tijd geleden reeds werd gemeld, werd door de CBTB de me dedeling ontvangen van de minister van Landbouw, dat aan deze organi satie het Rijkssubsidie zou worden toegekend voor de oprichting en in standhouding van een lagere tuin bouwschool te Boskoop. Dat zo spoedig na het gereedkomen van het laboratorium van de proef- daille voor 1 kampioenschap. De Biljarten Het A 1 team van de wisselbeker werd gewonnen door de Boskoopse Bilj. ver. „De Driesprong" - blijft in de running, het behaalde de vijfde zege in successie. Het wachten is nu op één of meer misstapjes van koploper Groene Laken A 2, opdat de Boskopers de bovenste plaats op de ranglijt kunen innemen. Ook de Benjamins boekten een fraaie prestatie door een overwinning bij Per Aspera C. Ook A 2 en B 3 sleepten winst uit het vuur. De uitslagen: Zuid ADe Drie sprong A 1 25; De Driesprong B 2 Centrum B 44; De Driespong C Per Aspera C 72; De Driesprong A heer C. Groen. Vermelden we nog, det de heer A. H. Fase op zal treden als hokcontroleur en dat de heren W. Lindhout, A. H. Fase en W. van Veen de inkorvers zijn. Het inkorven zal geschieden in een lokaal van de heer M. Kroon. IJsvereniging Bilderdam. Voor de algemene jaarvergadering van Excelsior bestond Zaterdagavond weer, evenals alle jaren, grote be langstelling. Bijna 50 bezoekers vul- Het bovenstaande tafreeltje riep hedenmorgen de vreemdste veronderstel lingen wakker bij toevallig passerende Leidenaars. De mooiste opmerking die we hoorden was het meelijdende: „zeker flauw gevallen van de lage prijzen". De reden echter waarom deze wasechte jongeman in de stof van een be lenden ^.e winterjas gebeten had was minder gezellig. Dieven hebben name lijk in de afgelopen nacht een keuze ged&an uit de inventaris van een zgn. cilandvitrine van een modemagazijn. Zij forceerden de étalage-deuren en stelden zich tevreden met enkele winterjassen. den het gehele café van de heer M. Th. Roos. De voorzitter, de heer J. de Vries, sprak in zijn openingswoord over de bijzonder gunstige periode van vergaderen, nu alle wateren met een ijslaag bedekt zijn. Hij wenste de plaatsgenoten dan ook een prettig vermaak toe onder leiding van Ex celsior. De secretaris, de heer W, v. Dijk presenteerde na de notulen en kele ingekomen stukken o.a. van de Z.H.IJ. en Merendistrict. De plannen van deze laatste organisatie zijn weer groots, en wanneer de vorst enkele dagen aanhoudt, zal ook te Bijder- dam weer de gezellige drukte van de meren- en molentochten heersen. De penningmeester, de heer H. H. v. d Berg deed verantwoording van zijn finantieël beheer. Ook dit was gunstig, want het geldelijk bezit op 1 Jan '55 bedroeg 394,45. De be- 15 mnds-curtus assoc. kl. clubs Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TT1 f in „De Bonte Koe", maar na een v. d. Hulst trok men toch de stoute het vele werk wel lonend is in ver- flOOlt tC V£I*<uI£l!£n sch°enen aan en ging het in optocht houding tot de prijzen, vooral alsnaar het slagveld, waar het slacht- men zich rekenschan pe^ft van de opbrengst van de volle melk, die men Vanmorgen zat er in Voorhout voor tegenwoord'g tegen e?n ho^re priis het eerst sinds vijftien jaar een hou- dan vroeger, «eroVeri^ r^ar ^et vet gehalte, aan de fabriek kan leveren. ten vogel op een paal in een wei landje achter „De Bonte Koe" Alles samenvattend was het een beetje trieste bedoening. Zoivel het lot van de vogel, die door 28 schutters aan Spr. vestigde ook de aandacht 00 flarden geschoten zou worden, als Zegen voor het land. de hu'tenlandse concurrentie voor de Ho'iandse bete- en de kaas. Die pe riode droeg er ook in niet onbelang rijke mate toe bij dat de fabriekma tige beter- en kaasbereiding haar in trede deed en voor de boerenkaas oo de boerderij vervaardigd, een ernsti ge bedreiging vormt. De heer Adema noemde de zelfka zerij een ze~en voor het land. Ze is ook belanTük om de nrijsregelende factoren, die ervan uitgaan ten an- zien van de melkorijs. Het is m°de hierom begriioeliik, dat de desbe treffende voorlichtingsdiensten zich jaar in jaar uit ingespannen hebben en dit nog doen om de kwaliteit van de volvefte boerenkaas op peil te houden. Maar naar de mening van de heer Adema. zal het hierbij alleen niet mo«en bliiven. Want naast de kwaliteit spreken thans vooral ook; economische overwegingen tot be- houd van deze huisindustrie een be langrijke rol. Men zal derhalve op de boerderij moeten trachten zo eco nomisch mogeliik te werk te gaan. Boerinnen, want die maken op de meeste boerderijen de kaas, lopen tijdens de kaasbereiding vaak per jaar afstanden, om maar eens een voorbeeld te noemen, geliik aan de lengte van Nederland. Fn dit behoeft zeer beslist niet. Onderdelen die ge mechaniseerd kunnen worden, mag men niet meer met de hand doen. Door mechanisering kan men de pro ductie goedkoper maken en de schaar sc arbeidsmarkt opvangen. Voorts wint men er door tijd, die tegenwoordig ook de boerengenera- ties van node hebben. Men voelt hierdoor dan dus minder de sterke binding van de arbeidsintensieve kaasmakerij. Het landbouw econo misch instituut acht de kaasmakerij op de boerderijfinancieel wel ver-1 antwoord en deze mening is spreker ook toegedaan, mits men die onder- delen die sterk financieel spreken, 1 het lot van de schutters, die in de koude wind nog on het open veld hun kunnen moesten tonen. Het kostte de leden van ,St .Hu- bertus" wel enige moeite, om zich los te maken uit de behaaglijke sfeer offer van deze Koppermaandag al uren op zijn stokje zat te bibberen. Toen iedereen wist, dat de molshopen hard bevroren waren en je niet fi losoferend achteruit kon lopen zon der af en toe een buiteling te maken, begon het feest met een burgemees terlijk schot, waar de spaander af vlogen. En dat was ook de bedoe ling, want hoe meer houtsplinters er naar beneden dwarrelden, des te lui der klonk het Wcarderend gemompel. Trouwens, de burgemeesterlijke scho ten waren niet van de lucht, want ook burgemeester mr. v. Berckel van Noord wijk was weer van de party. Moet erin komen. Ook als toeschouwer moet je erin komen. In het begin lijkt het er op, of er uitsluitend schampschoten ge lost worden. De vogel trilt even, er valt was houtgruis, maar grote ver woestingen worden er niet aange- richt. Dat wil echter niet zeggen, dat de schutters niet in vorm zijn. b!eek wel uit het feit, dat aan het Het eerste half uur dient urts ut. eerste ron(le e0n v,eu_ tend om de stevige pat.ent gammel te om mnkpn vnnr tip urnt.p slnnn pn nat. die 0 stuursleden W. v. Dijk, H. H. v. d. Burg en G. P. Verdonk waren af tredend doch herkiesbaar. De heren v. Dijk, en v. d. Burg werden direct herkozen, en na herstemming werd ook de Verdonk herkozen. Tijdens de rondvraag werden verschillende voorstellen gedaan over baanmoge- lijkheden en wedstrijden. Het be stuur zal de mogelijkheden bezien, en de vragenstellers werden tevre- den gesteld. De traditionele gratis verloting ging deze keer om 2 fles sen citroen. De heren J. de Vries en A. de Vos Jzn kwamen als gelukkige winnaars uit de bus. Het was al kort voor middernacht toen de voorzitter de vergadering besloot. RIJPWETERENS Zitting loonlijsten. In verband met de begrafenis van pastoor Kwakman zal de zitting van loon lijsten in café Zoetemelk niet plaats hebben op Woensdag, doch Dinsdag 11 Januari a.s. van 911 uur. maken voor de grote sloop en dat die inleidende periode goed benut was, Burgemeester drs. De Graaff, mid delste schutter, geeft het startschot. Geheel links burgemeester van Berckel uit Noordwijk. Foto: N. v. d. Horst, De schutters, die voor het meren deel uit de b aksentijd stammen, moesten wel even aan het nieuwe wa pen wennen, maar gelukkig was er een lid van de rijkspolitie aanwezig, om de geheimen van grendels en vei ligheidspallen te onthullen. Deze ver- diensteliike raadgever liet het daarbij niet. Hij gaf waardevolle tips ten aanzien van het vi-:er en daar was het aan te danken, dat er in de eer ste ronde niet te ver naast het doel wit werd geschoten. Natuurlijk paars. Zo groen als het gras zag op het schuttersveld, zo paars zagen de schutters. En om misverstand te voor komen, mogen wij er wel even op wijzen, dat het natuurlijk paars was. Het stond in geen enkel verband met „De Bonte Koe". Nee, het was de koude, die althans in het ochtend uur het paarse kleurkrijtje han teerde. In tegenstelling tot vroeger was er geen tentje op het veld, waar men bescherming tegen de wind kon vinden. Vermoedelijk hield deze af wezigheid verband met het feit, dat er 's middags in „De Bonte Koe" schijfschieten was, zodat men niet de gehele dag in de openlucht vertoef de. Want hoewel het enthousiasme groot was, werd de erwtensoep bij het vorderen der uren een steeds gro tere verlokking. Tegen de middag, toen de vogel ge sneuveld was, trok men weer naar de 'beleende inrichting, waar na een borreltje de erwtensoep met de worst en de omvangrijke kluiven in uitwerking de capaciteit van een olie stookinrichting verre overtroffen. De gehele dag bleef men gezellig bijeen en wij zyn er van overtuigd, dat er in de loop der jaren nog heel wat houten vo?els in Voorhout het leven zullen laten. Z0ETERWGUEE TONEELSPEL IS WEER „IN LIEFDE BLOEIENDE'. De toneel-speelkunst, in Zoster- tvoude al een halve eeuw beoefend, was in de laatste jaren helaas bij na geheel van de planken verdwe nen, maar de eerste uitvoering, na de reorganisatie, van „In Liefde Bloeyen de" heeft de oude zinspreuk van Vondel's Rederijkerskamer weer alle eer bewezen en blijk gegeven dat het oude vuur van toneelspelen niet uit te doven is. De presidente, mej. Ploon v. Leeu wen, hield een enthousiaste openings rede, een aankondiging van een sterke wil tot herstel en wederopbouw van de rederijkerskamer tot geestelijke ontwikkeling van ons volk, voorzich tig begonnen, met een paar toneel spelen door debutanten, veel in getal die met enkele van de oude spelers veel beloven voor de toekomst. Al aanstonds was in het blijspel „Aardappelen" van Jacques van Tol te bemerken, dat onder leiding van de nieuwe regisseur, mej. Elly Mank uit Leiden, de uitspraak en articulatie goed 'beoefend was en de rol-vastheid was een bewijs dat de leden hun lief de voor toneel ernstig hadden geno men. Het luchtige genre viel bij het jeug dige publiek zeer in de smaak en maakte het mogelijk de debutanten de eerste plankenkoorts te laten over winnen. In het tweede blijspel „Eduard wordt mens" speelde als gastrolspeler de heer K. Mank uit Leiden de moeilijke rol van Eduard zeer verdienstelijk; zeer opmerkelijk was dat het Leidse dialect moeilijker te overwinnen is als het echte Zoeterwoudse. Deze eerste uitvoering geeft goede hoop voor de toekomst en „In Liefde Bloeyende" zal als er betere stukken op het repertoire komen evenals het met de Sint Jansfanfare is bewezen, ook de oudere parochianen naar het Parochiehuis trekken. De volgende Zondagen concerteert de St. Jansfanfare met medewerking van de beroemde Koninklijke Toneel vereniging „Onder Ons" uit de Groe nendijk maar een volgend jaar zullen de Fanfare en „In Liefde Bloeyende" zo mogen wij verwachten sa menwerken tot een schoon geheel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2