TALEN Jo K.Y.P. te Leiden behandelde het ontwerp tot een jeugdprogramma PUROL Dit mag U niet missen Gebouw van negen verdiepingen naast de Leidse Sterrewacht $LMUGAT midi $é)LMüW BIOSCOPEN ZATERDAG 8 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Wensdroom van de j on geren Maar je kunt niet alles hebben In de Harmonie heeft gisteren een kleine kring Leidse Jo-KVP-ers een vruchtbare poging gedaan om tot harmonie te komen over het jeugd programma van de jongeren-organi satie in de Katholieke Volkspartij. Het is niet bij een poging geble ven. Er is levendig gediscussieerd over de vele wensen in dit programma opgenomen, wensen, die in hun voor uitstrevendheid een beeld geven van de ideale levensstaat, die onze kin deren en kindskinderen nog eens zul len voeren. Niet te zonnig. Uit de reacties van de aanwezigen bleek wel zonneklaar, dat men de jeugd zonneschijn op het levenspad, zelfs rozengeur en maneschijn niet misgunde. Anderzijds waren er toch wel programmapunten die men, zon der de verdenking op zich te willen laden „het zonnetje niet in het water te kunnen zien schijnen" toch wel al te rooskleurig vond. Dit gold hoofdzakelijk de hoofd stukken onderwijs, studerende jeugd en arbeid. Jeugdparagraaf. Zoals bekend is het de bedoeling van de K.V.P. om vóór de verkiezin gen van 1956 met een aparte jeugd paragraaf in het partijprogramma uit te komen. De diverse jeugd-standsorganisa- ties zijn met verlanglijstjes gekomen en uit een veelheid van wensen heeft men een voorlopig overzicht samen gesteld. Dit overzicht wordt thans in ge heel Nederland door de jongeren in discussie gebracht en van commen taar voorzien. In dit overzicht wordt gesproken van een herziening van het onderwijs, dat meer op de prak tijk moet zijn gericht, door het fa cultatief stellen van leervakken, door aandacht te wijden aan de persoon lijkheidsvorming. De leerplicht zou volgens de jon gerenorganisatie verlengd moeten worden tot 16 jaar. De studenten vragen een steunverlening groot ge noeg, om in staat te zijn aan de uni versiteit te leven. Aan beurzenstelsel v/ordt de voorkeur gegeven boven het verlenen van renteloze voor schotten. Zij vragen: subsidie voor studenten-maaltijden, universitaire gezondheidszorg en -controle en vrij stelling van het betalen van loonbe lasting door werkstudenten. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Van 9 tot en met 16 Januari. Data van bijeenkomsten e,d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. WOENSDAG. Rectoraat Hooigracht, 8.15 uur, Raad van Maatsch. en Cult, over leg. DONDERDAG. Chr. Soc. Belangen, 8 uur K.A.B.- B.B.-vergadering. Agenda Leiden De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zondag 2 Januari 8 uur tot Za terdag 8 Januari 13 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552; de Ha ven-Apo theek Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag, 9 Januari zal die dienst worden waargenomen door de doktoren De Bruyne, Hartman, Jasperse, Pleiter en Vertorugge. Dienst der apotheken. De avonds naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Januari 13 uur tot Zaterdag 15 Ja nuari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, Tel 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminaperk no. 8, Tel. 26274. Zondagsdienst artsen Oegstgeest. De dienst wordt a.s. Zondag waarge nomen door dr. Varenkamp. In Leiden draaien de komende week de volgende films. Casino: „The Glenn Miller Story", alle leeftijden. Lido: „Fernandel als Ali Baba", alle leeftijden. Luxor: „Middernachtszóne", 18 j. Trianon: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar Rex: Het huis der verloren vrouwen", volwassenen. (Don lerdagavondcyclus „Obsessie", 18 jaar). Onder het hoofdstuk arbeid staan vermeld, wensen tot het verbod van loonarbeid tot 16 jaar, verbod van nachtarbeid tot 21 jaar. Huwenden dienen, zo werd ook gelezen, bij het sluiten van een huwelijk met terug werkende kracht over de twee voor afgaande jaren een vermindering van loon en/of inkomstenbelasting te krij gen. Zoals reeds gezegd gaven de heer lijke toekomstdromen de aanwezigen veel stof tot gedachtenwisseling. Maar zij vonden in de dromen toch realiteit genoeg om het gehele ge schrift bijna ongerept te laten en slechts hier en daar van een enkele beperkende kanttekening te voor zien. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Nog te veel wakken in Leidse Ijsbaan Vandaag kan nog niet op de Leidse Ijsbaan gereden worden. Het bestuur heeft vastgesteld, dat er in de baan nog te veel zwakke plekken en wak ken zijn. Bij aanhoudende vorst zal men Zondagmorgen het ijsvlak opnieuw inspecteren. Misschien morgen Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Klassieke taal- en letterkunde de heer G. van N. Viljoen te Leiden, cum laude. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha Antoinette Maria, dr van J. A. v. Veggel en C. D. Kok; Catharina Maria dr van A. Duindam en E. Hakkaart; Berthilde Maria, dr van G. v. d. Laan en M. P. Silvius; Carla Johanna Maria dr van G. J. Wijzenbroek en C. J. Lan geveld; Elisabeth Maria dr van P. P. Devilee en A. M. v. d. Meer; Maria Jeanette dr van B. J. A. Spreij en H. Jaarsma; Paul Johannes Jozef, zn van F. Reekers en P. A. Sloot; Winfried Hendricus Maria zn van H. A. Kooijman en S. A. Koch. Waar woestijnen bloeien gaan De Franciscaanse missionarissen in Pakistan hebben een film gemaakt over de mensen en over het land, waar zij werken. Overal in ons land is deze film al vertoond en overal zijn de bezoekers blij, dat zij deze film gezien hebben. De pers is op getogen en noemt deze film de best geslaagde moderne missie-film, die tot nu toe is uitgekomen. Het is dan ook niet zo maar een missiefilm, maar echt een documen taire over een land, dat met jonge kracht en scherp vernuft zijn woes tijnen weet tot bloei te brengen. Een zeereis van Amsterdam naar Karachi, de hoofdstad van Pakistan, het leven van rijk en arm, het werk van de missionarissen, de steilste spoorweg ter wereld, jagende zand stormen, liturgische praal, inheemse gebruiken en dansen, het komt alles ir. beeld en klank en kleur in deze film op u af en houdt u geboeid van begin tot eind. Wat is de moderne missie? Hoe staat de Kerk tegenover de jonge, moderne staten van het Oosten? Wel ke zijn de moeilijkheden, die een missionaris in het Oosten moet over winnen? Deze film laat het u zien. U moogt dus deze film niet missen, als u nog een weinig belangstelling hebt voor onze missionarissen; als u KRING LEIDEN VAN DE L.T.B. VERGADERDE. De Centrale Coöperatie Kring Lei den van de L.T.B. vergaderde in „De Valk". Na opening door de voorzit ter, de heer F. C. Meijer uit Katwijk aan den Rijn, werd een kort verslag gegeven der vergadering van de le denraad waar voornamelijk de over name werd behandeld van de Han- delsraad In- en Verkoopkantoor van de L.T.B. Uit alles bleek dat de Cen trale Coöperatie alles zeer voordelig heeft overgenomen en gunstige con dities heeft bedongen. Voorts werd nog aangedrongen op ledenwerving. Mededeling werd gedaan door de voorzitter van voorzieningen inzake machines, van voorbereidingsplan nen aangaande een nieuwe veevoe derfabriek in de Rijnstreek, betref fende afzet van diverse artikelen, over ledentoename enz., waaruit bleek, dat alles in stijgende lijn gaat. Een voorstel om de vertegenwoordi gers een auto ter beschikking te stel len, werd aangenomen. nog belang stelt in de groei van de Katholieke Kerk. De film draait in het Sint Anto- nius-clubhuis op 13 en 14 Januari, '3 avonds om 8 uur. Dezer dagen ko men de missie-zelatricen u bezoeken om u de toegangskaarten aan te bie den voor de prijs van 75 cent en ook 's avonds aan de zaal kunt u nog kaarten kopen. In de omgeving. Ook in de omgeving van Leiden wordt deze film vertoond en wel: 9 Januari, Leiderdorp in het paro chiehuis om half drie en half acht; 10 Januari te Hazerswoude, Rijn dijk, Sint Jorisparochiehuis, om half drie en half acht; 11 Januari te Zoeterwoude, paro chiehuis om één uur, half drie en half acht; 16 Januari te Langeraar, parochie huis Sint Jozef, om half vier en half acht; 18 Januari te Alphen aan den Rijn, Sint Jozefszaal om 10 uur, half twee, drie uur en kwart over acht. Uitbreiding van het zoölogisch laboratorium Naast het zoölogisch Laboratorium te Leiden zal binnen afzienbare tijd een nieuw laboratorium van negen verdiepingen worden gebouwd. Hoewel nog niet zo lang geleden een nieuwe vleugel van het oude laboratorium werd geopend, heeft men nog steeds met ruimtegebrek te kampen. Aanvankelijk waren er van de zijde van de Sterrewacht bezwaren gere zen tegen de bouw van een negen verdiepingen hoog gebouw zo dicht naast de Sterrewacht, maar nu schijnt men inmiddels tot overeenstmming te zijn gekomen. Over ongeveer een half jaar zal het bouwen van het laboratorium wor den aanbesteed door het architectenbureau ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden in samenwerking met de Rijksgebouwendienst te 's-Gra- \enhage. De kosten zijn geraamd op anderhalf millioen gulden. De bouw zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Het ontwerp van het gebouw is van de Rijksgebouwendienst. De tekeningen worden door Van Oerle en Schrama uitgewerkt. D&Oj fyfc' Snert. „Hoe zouden wij de winter door moeten komen als er geen erwten soep was?" Dat zei een Leidse col lega gisteren, maar de waarde van deze opmerking vermindert aanmer kelijk, als men in aanmerking neemt, dat dit gezegd werd, terwijl de in houd van een kom vol soep zich over zijn pantalon en jasje verspreidde. Maar toch valt er altijd nog wel een moraliserend sleutelgaatje uit te puren, als je even dóórdenkt. Is erwtensoep in deze vriestijd niet kos telijk als zij op de normale manier via keel en slokdarm genuttigd wordt? Zij houdt ons op de been als wij de sportieve lijdensweg naar de ijs baan zijn begonnen. Zij is de troost en toeverlaat van het straatvolk, dat altijd wel een veilig hoekje in de stad weet, waar het de neus in een stevige kop snert kan laten zakken Laten wij dus naar aanleiding van deze uitlating van een collega een loflied op de erwtensoep aanheffen en de worst niet vergeten: O erwten soep, o erwtensoep, wat smaakt gij GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Gedurende de periode van 27 De cember 1954 t.m. 1 Januari 1955 zette de stijging van het aanbod zich ver der voort onder invloed van seizoens- jactoren, nl. van 890 tot 980. Van dit aantal waren 45 personen tewerkge steld op objecten voor aanvullende werken en 935 geheel werkloos. Hoewel dus een toename kan wor den geconstateerd, welke.toneme als een normaal seizoensverschijnsel is te zien, blijft het de voorsprong op vorige jaren 1953 en 1954 gehand haafd. De voordelige verschillen be droegen resp 1410 en 670. Hieruit mag worden geconcludeerd dat de conjunctuur nog steeds een gunstig beeld vertoont, de seizoensbeweging buiten beschouwing gelaten. De vraag bleef zich op ongeveer gelijk niveau bewegen. Jeugdigen Het tekort aan jeugdige arbeids krachten blijft voortduren. Vooral voor de middenstandsbedrijven. Het aanbod is evenwel iets toegenomen, doch het blijft een kwestie van pas en en meten om aan de vraag te kun nen voldoen. Vrouwen. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen nam af en bedroeg op I Januari jl. 116 als gevolg van plaat singen, welke reeds voorbereid wa ren, doch eerst nu definitief tot stand kwamen. De vraag bleef vrijwel gelijk en is in hoofdzaak gericht op huishoudelijk personeel, terwijl daarnaast in vrij wel alle beroepen plaatsingmogelijk heid aanwezig is. KAMP-SLACHTOFFERS KOMEN VANNACHT. Vannacht komen met de trein uit Utrecht van zes minuten over twaalf de jeugdige ex-concentratiekampbe woners uit Duitsland te Leiden aan. Van de Ex-Po-Gé bereikt ons het bericht, dat men er in geslaagd is voor alle jongelui (ongev. 30) onder dak te Leiden te vinden. CORRESP. - CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558. (Advertentie) toch weer heerlijk. (Wijze: O denne- boom) (bis). Moraal: mits op de normale wijze geconsumeerd. Gezinshulp (3). Laten wij ditmaal beginnen met 'n raadseltje, waar ieder meisje voor zich zelf een antwoord op moet geven: „Waarvan krijg je steeds meer als je het met volle handen, weggeeft?" Om de oplossing wat makkelijker te maken brengen wij het in verband met de stichting katholieke gezins zorg en gezinshulp, die een nijpend gebrek heeft aan gezinsverzorgsters en gezinshulpen. Door enige publica ties in deze rubriek kent ge onder hand het doel van deze stichting. Wat zou een meisje er van denken, als zij vandaag of morgen de volgen de advertentie in de krant vond: Meisje kom bij ons werken. Het is bij ons niet „leuk". Als het goed is, ben je 's avonds moe en niet zo'n klein beetje. Je verdient re delik, maar niet veel. Je zult je, vooral in 't begin, nog wel eens afvragen: „Wat ben ik begonnen?" Vreemd zo'n advertentie? Mis schien. Toch zou de stichting, die antwoord geeft op de vraag: „Wie zal moeder vervangen?" in deze geest moeten adverteren. En indien je intussen antwoord op ons raadsel hebt gevonden, zal je aanvoelen, wat nu precies bedoeld wordt met een dergelijke openhar tige annonce. Laten wij het antwoord ook maar geven. (Niet eens op de kop afge drukt, zoals te doen gebruikelijk is). Liefde is het enige bezit, waar je zuinig op bent door er verkwistend mee te zijn. Vraag eens inlichtingen, Mors- weg 8, tel. 24800. Volksdans. De eerste bijeenkomst van de volksdansgroep Nieuw-Holland zal niet vandaag maar Zaterdag over een week plaatsvinden. Vraag niet Waarom. Een onverlaat heeft het vannacht gepresteerd zelfs in deze tijd van uitverkoop om een vitrine van een textielwinkel in de Willem Klooslaan open te breken om zich welgeteld drie overhemden en enige dassen toe te eigenen. SPIEKER. IN DE LEIDSE Casino brengt van de week een re prise, nl. „The Glenn Miller Story", de geschiedenis van de in de oorlog vooral wereldbekend geworden Ame rikaanse componist Glenn Miller. In de oorlog werden zijn moderne com posities gespeeld voor de troepen en iedereen kende toen Glenn Miller. De oorlog werd echter ook zijn onder gang, want op een mistige morgen stapte Miller ergens in de buurt van het front in een vliegtuig en ver dween letterlijk en figuurlijk in de mist. Niemand heeft hem ooit terug gezien. Zijn composities echter zijn gebleven en behoren nog altijd tot dé populaire wijsjes, die men gaarne hoort. In de film maakt men nader kennis met Miller zelf en met zijn muziek. Een aantrekkelijke film, voor alle leeftijden toegankelijk. Lido. De Franse komiek Fernandel, die reeds in vele films als hoofdrol vertolker is opgetreden, zien we dit maal als Ali-Baba in de hoofdfilm van net Lido-theater. Hij speelt daar ol van~ slaaf-vertrouweling van de machtige Cassim, door wij hij naar de slavenmarkt wordt gestuurd om een slavin te kopen. Hij brengt er een bij zijn meester, die er aanvan kelijk niet erg content mee is, maar later valt zij toch wel zo erg bij hen in de smaak, dat dit Ali-Baba niet erg zint. Hij geeft zijn heer daarom een slaapdrank in, zodat hij zich met de schone Morgiane kan bezighou- den. Om haar verlangen te bevredi gen, gaat Ali-Bai>a op stap om een papegaai voor haar te kopen, die zij op hun tocht van de markt bij eeü koupman in een reizende karavaan hebben gezien. Als de ko^p gesloten is, wordt de karavaan overvallen, doch Ali-Baba weet ziah schuil te houden en ontdekt dan tevens hoe de rover-hoofdman de gestolen schat ten verbergt in een bergspelonk, wel ke zich op de woorden „Sesam, open u", ontsluit. 'n Klein kunstje, ook voor Ali-Baba en als de rovers weg zijn, is hij in een ommzien rijk, zodat hij ontslag neemt bij Cassim en tevens Morgiane terukoopt. Evenwel, voordat zij een paar wer den, gebeurt er nog heel wat, het geen de film in het verdere verloop laat zien. Het is een amusante film in prach tige kleuropnamen, waartoe de Oos terse omgeving en de kleurrijke kle derdracht zich byzonder leent. Ook de massa-regie van Jacques Becker is voortreffelijk. In het voorprogramma een aardige documentatie-film over Den Haag, zo als velen het nog niet gezien hebben. Een applaus bier en daar na afloop bewees, dat de fiLm het uitstekend doet. Luxor. Berlijn, in zijn verscheurde na-oorlog6e toestand, heeft al veel schrijvers en filmers geïnspireerd en zicht weinig nieuws. Het is een film verhaal over een Amerikaanse kor poraal, die naar de Russische zóne wordt ontvoer. Zijn pa, een invloed rijk man in de V. S., komt naar Eu ropa om de opsporingsdienst op te porren, maar hij doet al spoedig de ontdekking, dat geld en invloed in de politiek alles vermogen. Tegelij kertijd met papa kan 't bioscooppu bliek enige ervaring opdoen ten aan zien v. koude oorlogvoering. Tot zover heeft de film een instructief karakter. Maar daar blijft het niet bij. Men heeft de film ook wat trekjes mee gegeven uit het bekende avonturen- genre. Vooral het slot, waarin men hoog spel speelt om de kostbare kor poraal terug te krijgen, zonder hier voor de geëiste uitlevering van enkele Duitsers na te komen, is bijzonder suggestief. Een onderhoudende en vaak zeer spannende spionnagefilm, die toegankelijk is voor personen bo ven 18 jaar. Triar.on: het merendeel van de oor logsfilms, die in de laatste jaren voor ons ontrold werden, lie de ellende van de oorlog weliswaar in veel van zijn verschrikingen zien, maar hield toch altijd een plekje over voor een begrijpelijke trots op heldendaden van eigen leger. Een enkele keer stak men zelfs een vijand een posthume pluim op de helm, maar Verder kwam men toch zelden. In de film „Die letz- te Brücke", die door Oostenrijks— Joegoslaaf se samenwerking tot stand kwam, wordt hieraan eigenlijk voor het eerst een menselijke factor toe gevoegd. Voor het eerst betekent de vijand niet alleen een wapen en een uniform, maar een spiegelbeeld van „Middernachtzone" brengt in dit op- eigen idealen en verlangens! Het ver haal van de Duitse dokteres, die door Joegoslaafse partisanen gevangen ge nomen wordt en langzamerhand gaat begrijpen en waarderen, is de beste veroordeling van de oorlog, welke men zich op het witte doek kan den ken. De bandieten, die de dokter, tot op het ogenblik van haar gevangenna- me, niet veel meer dan lastig onge- dierten toeschenen, blijken mensen te zijn zoals zij, met als enige wens gelukkig te zijn. De film is geen lof lied op de heldenstrijd der partisanen, maar „slecfhts" een aangrijpende verdediging van het recht van de mens om in vrede en vrijheid te mo gen leven. De regie van deze voor treffelijke film is van Helmuth Kaut- ner. Toegankelijk boven 14 jaar. Rex heeft „Het buis der verloren vrouwen", een filmverhaal, dat laat zien hoe meedogenloos het leven in de grote steden kan zijn voor som mige mensen. Speciaal gaat het hier om Vivionne Bruce, een meisje te Londen, dat uitgestoten wordt, om dat zij de verloofde was van een ter dood veroordeelde. Zij belandt ten slotte in een huis, waar geen referen tiën gevraagd werden. De exploitante van dit huis, Helen Allistair, maakt er haar werk van om meisjes en vrouwen, die in moeilijkheden ver keren, te helpen en een kamer te verhuren. Zeer boeiend verhaalt de film hoe sluw en satanisch deze vrouw haar slachtoffers aan zich bindt om hen daarna als willoze werktuigen voor haar verachtelijke doeleinden te gebruiken. Het gegeven laat zich voor niet gerijpte toeschou wer moeilijk verteren, zodat de K. F. C. de film slechts toelaatbaar ver klaarde voor volwassenen. DANSWEDSTRIJD MODERNE DANSEN „SAN FILIPPO NERI". Voor de eerste keer werd er door leraren aangesloten bij K. C. V. D. „San Filippo Neri" te Leiden, St. An- tonius Clubhuis, een wedstrijd ge houden van de Moderne Dansen t.w. engelse waltz, slow foxtrot, tango en quick step. Er namen 102 paren deel rt.l. uit Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Alkmaar, Eindhoven, Castricuum, Leiden en Oegstgeest. In de jury namen zitting de heren Merkelbach, Amsterdam, Dirkzwa ger, Scheveningen en Steenwinkel, Utrecht. Uitslag: Hoofdklasse: 1. mej. Ves- teringde heer Platje uit Amster dam. Senioren: 1. mej. Kerknaarde heer Veenstra uit Amsterdam. Junioren I: 1. mej. C. Verbergde heer N. v. d. Steen, Leiden. Juioren II: 1. mej. Schoutende heer v. Diepen, Castricum, 3. mej. Jansen, Katwijk aan den Rijn en de heer H. Elferink, Sassenheim. Promoties: mej. N. Rooyakkers, Leiden en de heer L. de Mol, Voor hout van junioren II naar senioren, mej. M. Lange, Katwijk aan den Rijn en de heer J. Griffioen Leiden, mej. J. Rosier, Lisse en de heer Q. ter Haar, Leiden, mej. C. v. Oosten en de heer G. W. v. Leeuwen b°iden Leidsehendam; deze 3 paren promo veerden van junioren II naar junio ren I. Elk deelnemend team kreeg een aandenken aangeboden uit Leiden, in de vorm van een hutspot. Er is op deze wédstrijd volop ge noten van de zuivere uitbeelding van de moderne dansen. NOORPWIJK De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. de Graaf. De Duinrandapotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. Geboren: Christina d. van L. v. Beelen en M. Schrier. Margaretha M. d. van S. W. Zwarts en J. E. Eshof, Emerentia C. G. d. van A. Nornout en E. M. Geerlings. Marja d. van A. G. Schoordijk en C. G. Cox. George W. z. van D. G. Ninaber en S. Inen. Jo hannes A. M. z. v. J. de Haas en A. M. de Haas. Christine M. d. van J. J. Thijssen en N. Cramer. Gerardus J. z van G. B. v. Rhijn en A. M. M. Andringa. Jacoba S. d. van J. Plug en S. Bij. Ondertrouwd: L. P. de Haas 24 j. en M. W. T. v. Schie 24 j. L. C. van Schie 29 j. en M. J. v. Bohemen 28 j. Getrouwd: D. Guurink en A. C. de Leeuw. N. de Mol en G. Plug. J. Lindhout en C. Admiraal. P. C. M. Zuidhoek en E. v. Rossum. Overleden: M. P. J. Schrama 38 j. Wilt U iets weten? Vraag: Kunt u mij vertellen of de naam Vrijthof iets uitstaande heeft met het woord kerkhof? Bestaat er een kerkhof van die naam? Het Vrijthof in Maastricht als plein is mij bekend. Antwoord: Zo de naam Vrijthof verband houdt met het woord kerk hof, zou hij afkomstig zijn van het Duitse „Friedhof". Maar meer is er te zeggen voor de afleiding „Bevrijd- hof" (op oude kaarten in 't Latijn vertaald als „campus liber" vrije hof), waar de achtervolgde misdadi gers, als ze deze plaats konden be reiken, bevrijd waren van gevangen neming. Dit kerkelijk asylrecht be stond niet alleen te Maastricht, doch (althans wat het kerkgebouw betreft) in geheel Nederland. Vraag: omtrent Chinezen van het Westen. Antwoord: Deze benaming hebben wij te danken aan onze onbeïnvloed bare en bijna achterlijke levenshou ding tot in het midden van de vorige eeuw. Tegenwoordig kunnen wij aardig meedoen. Vraag: Is de koplampkeuring voor auto's en motoren of alleen voor- auto's en welke merken zijn er goed gekeurd? Antwoord: Uw garagehouder heeft een volledige lijst van keuringseisen en merken. De keuring geldt voor alle motorvoertuigen. Marktberichten KATWIJK a. d. Rijn 7 Jan. Groen te. Waspeen A 17—43; Waspeen B 2044; Breekpeen 15—33; Boerenkool 1634; Gele kool 28 30; Groene kool 713; Rode kool 3542; Spruiten A 2560; Sprui ten B 1537; Knolselderie 13 34; Peterselie 1112; Uien 12 24; Uien drielingen 615; Kroten 26—28; Andijvie 61—73; Witlof 29—43. TER AAR, 7 Jan. Groente. Wit lof 1 0.43—0.48, idem 2 0.20—0.39, idem stek 0.02—0.18, spruiten 0.52— 0.57, idem 2 0.250.39, rode kool 0.36, uien 0.220.23, idem drielingen 0.13, glasandijvie 0.410.57, andijvie 0.23—0.26, prei 0.39—0.40, kroten B 0.20, alles per kg; boerenkool 1.20— 1.55, per kist, knolselderij 0.15—0.19, per stuk; appelen: Jonathans 0.06; peren: St. Remy 0.11, alles per kg. VINKEVEEN 7 Jan. Groente. Andijvie 7376 ct. Boerenkool 36 42 ct. Prei 40 ct. Waspeen 2034 ct. Witlof I 44—50 ct. Witlof II 31—39 ct. per kg. Knolselderij 18—22 ct. p. stuk. Peterselie 1828 ct. Selderij 1840 ct. per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3