De nieuwe Franse voorstellen inzake „wapenpool" In Rusland is er woeste grond genoeg Gecontroleerde wapenproductie voor W*-Europa Oproep van Chroesjtsjef Geen staking, toch meer loon De kwestie Degrelle Terrorisme in Gasablanca In de greep van koning Winter Twee broertjes door het ijs gezakt en verdronken Korreltje ZATERDAG 8 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13393 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd,. f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 'ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Mendès-France voorziet oppositie o.a. van Benelu Frankrijk heeft aan de regeringen van Engeland, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg nieuwe voorstellen voorgelegd voor een Europese wapen-productie „pool", aldus maakte het bureau van de minis ter-president in Parijs gisteren De Franse voorstellen zijn vervat in een memorandum, dat is bedoeld als een werkdocument en basis voor bespreking voor de comerentie van zeven landen, die op 17 Januari in Parijs zal beginnen. Het productiebureau is onafhankelijk van het bureau voor controle op de bewapening, in het instellen waarvan is voorzien in de accoorden van Parijs inzake de Duitse herbewapening. Ook zijn beide bureaux geheel verschillend. CONTROLE-BUREAU. De functie van het controlebureau is er op toe te zien, dat de zes con tinentale landen van de Westeurope- se Unie de hun toegestane bewape- ningsomvang, #velke in gezamenlijke overeenkomst is vastgelegd, niet overschrijden, en dat in het strate gische gebied geen „ABC" wapens (aioom, bacteriologische en chemi sche wapens) worden gemaakt. Het strategische gebied bestaat uit West-Duitsland. PRECAIRE NALATENSCHAP ALS EEN ERFENIS uit het oude "jaar is ons nagelaten de aanvaar ding van de Parijse accoorden door de Franse Nationale Vergadering. Een Pyrrhus-overwinning voor Men dès-France, want deze aanvaarding met een zo geringe meerderheid is even erg als een verwerping, zoals de Franse premier zelf gezegd heeft. Nu is dat wel niet helemaal juist en Mendès-France heeft zich dan ook wel gewacht om die uitspraak, waar mede hij de Franse deputé's vóór de stemming trachtte te imponeren, na de stemming te herhalen. Waren de accoorden en 0 dan speciaal dat omtrent de opneming van West-Duits land in de Europese Unie, waarmede werd ingestemd met de herbewape ning van de Duitsers door Frank rijk verworpen, dan zou een geheel nieuwe situatie zijn ontstaan en zou de Europese verdediging op een ge heel andere leest geschoeid hebben moeten worden. Frankrijk zou daar bij aan de kant gezet zijn en men zou een onmogelijke situatie hebben ge kregen. Thans is het resultaat wel iswaar teleurstellend, maar er kan tenminste doorgewerkt worden en daarbij kan men proberen er het bes te van te maken. Dat het wel degelijk mogelijk is om achteraf het ongelukkige effect van de Franse aarzeling te verklei nen, bewijst het bezoek, dat de Fran se premier volgende week aan de Westduitse Bondskanselier dr. Ade nauer zal brengen. Adenauer vertoeft voor vacantie in het Zwarte Woud en de Franse pre mier komt Vrijdag a.s. naar hem toe. Samen zullen zij in Baden-Baden van gedachten wisselen over de uitleg van het Saaraccoord, over de £oor Frankrijk voorgestelde Europese be- wapeningspool en over Duitse mede werking aan de economie van Noord- Afrika. Door dit bezoek het eerste na de oorlog door een Franse premier ge bracht aan een Duitse staatsman zal Mendès-France de positie van dr. Adenauer aanzienlijk verstevigen. Na Frankrijk is nu West-Duitsland aan de beurt om zich uit te spreken over de Parijse accoorden en de gerin ge meerderheid, waarmede de Fran se Kamer haar goedkeuring ver leende. had geen goed gedaan aan de stemming van de Duitsers. De oppo santen tegen de Parijse accoorden zoals de socialist Ollenhauer bijv. zagen de „oude" reeds duikelen on der de kracht van hun aanvallen, maar het bezoek van de Franse pre mier verleent aan de figuur van de oude kanselier weer nieuwe glans. Iets anders is of de resultaten, waar toe de besprekingen van Baden-Ba- den zullen leiden (of niet leiden), zullen bijdragen tot de glorie van Adenauer. Het Saaraccoord is een zeer precair punt en Mendès-France mag wel zeer ruimhartig zijn in ziin tegemoetkomingen, wil hij de groeien de Duitse onnos'tie tegen dit accoord de wind uit de zeilen nemen. Maar zal hii zich tegenover ziin eigen Dar- lement een der"el"Ve ruimhartigheid kunnen veroorloven? En dan die wan°nnroductie-T>ool: daarover zal waarschiinliik ook nog wel een harde noot gekraakt worden, naar het zich laat aanzien door de Benelux. Zoals men ziet. ziin er overal nog gevoelige tor«en genoe» en is het een klein kunstje om er op te trappen. In het nieuwe Franse plan, dat Donderdag aan de verschillende be trokken regeringen is voorgelegd, wordt de instelling voorgesteld van een Europese bewapeningsgemeen schap in twee stadia: len van een bureau op uitgebreide bovennationale basis, dat in opzet de Kolen en Staalgemeenschap zou moeten benaderen. In het Franse plan worden T bijzonderheden gegeven voor dit laatste stadium, maar er wordt voor- X J gesteld beslissingen uitsluitend te doen nemen door een meerderheid. Verder wordt gezegd dat het pro ductiebureau „vast-omlijnde en uit gebreide bevoegdheden" moet be zitten. Het uitvoerende lichaam van het productiebureau zou of een commis sie van zeven landen kunnen zijn, die beslissingen neemt met een twee derde meerderheid, of een hoog ge zagsorgaan, zoals dat van de Kolen- en Staalgemeenschap, waarvan de leden theoretisch onafhankelijk zijn van enige regering. 1. Een overgangsperiode van twee jaar. In deze periode zouden twee Wuitetpiet Brengt teed vaat taiiaze uageC& Geen controle voor Engeland. Een belangrijk nieuw punt in het plan is, dat de bevoegdheid van het productiebureau zich zou uitstrek ken tot alle zeven landen, waaron der ook Engeland, terwijl de be- commissies moeten worden ingesteld,1 voegdh®clen van het bewapenings- die de zeven leden-landen veïtegen- controlebureau beporkt blijven tot «a*. "c »>uu icucu-iauucu vertegen-1 woordigen, om het vraagstuk van de C0PtinepL standaardisering van de wapens en' n pl de productiekwestie te behandelen, j Plerrf Mendes-France getracht reke- nmg te houden met de bezwaren van Een scheutje „boven-nationaliteit" zUn WKteuropese collega's, terwijl hij tegelijkertijd enig bovennatiohs- Op het gebied van standaardisering' m.e zijl\ verwerkt, om stelt Frankrijk voor besluiten te doen SJJJÏP nemen door een meerderheid, waar- I lement te stemmen. Deze door in het eerste stadium een kleine1 dosis „bovennationaliteit" in het w^steuropese Ume een beginpunt schema wordt verwerkt. I en Seen. eindpunt voor Gedurende de overgangs-periode veI^ere Europese integratie, zou ieder land vrij blijven deel te ne- R(?fp premier zal volgende week in men aan het gezamenlijke schema, 5?^® f po.#en voor of er buiten te blijven. Twee, drie Jf ite"n te.verkrijgen van - de Italiaanse en Duitse regeringen. Hij realiseert zich, dat het plan moei lijkheden zal veroorzaken bij Enge- of meer van de zeven landen zouden samen kunnen komen ter bespreking van de kwestie van de standaardise ring van bepaalde wapens. 2. Het tweede stadium zou op 1 Januari 1957 ingaan met het instel- land en de landen van de Benelux. Hij hoopt deze moeilijkheden ech ter in de loop van de komende be sprekingen uit de weg te ruimen. De Sovjet-Unie zal in de komende twee jaar 128.500 ton graan produce ren van ongeveer dertig millioen b.a. nieuw gescheurd land, zo heeft de eerste partijsecretaris, Chroesjtsjef, Vrijdag medegedeeld op een bijeen komst van leden der jeugdorganisa tie, die als vrijwilliger bij het in cul tuur brengen van woeste grond in Kazakhstan hebben geholpen. De bij eenkomst werd ook bijgewoond door premier Malenkof. De eerste secretaris van de jeugd organisatie (Komsomol) verklaarde, dat een half millioen jongeren zich voor dit werk heeft opgegeven. Chroesjtsjef zei in zijn toespraak, dat er in de Sovjet-Unie nog grote en uiterst rijke gebieden braak lig gen. Hij verhaalde van zijn recente inspectietochten naar Kazakhstan en het Altaigebergte (Centraal-Azië), waar nog rijkere landbouwgebieden te vinden waren dan in de Oekraine. Minder dan twaalf uur nadat de vakbonden een algemene staking bij de Britse spoorwegen hebben afge last, hebben de 400.000 spoorweg mannen gekregen waar zij om vroe gen en zelfs meer. De spoorwegen verleenden giste ren na besprekingen met vakver enigingsleiders onmiddellijke loons verhogingen, die in enkeel gevallen hoger waren da'n waarom gevraagd was, zoals de zes gulden per week, die baanwerkers met twee jaar diensttijd hebben gekregen. De nieuwe lonen zullen de spoor wegen 10 millioen gulden per jaar extra kosten. Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft naar aanleiding van de Belgische stappen inzake de kwes- tie-Degrelle verklaard, dat de Spaan se regering niet er van op de hoogte is of Leon Degrelle op Spaans ge bied vertoeft of vertoefd heeft. Zij kan ook niets zeggen over de activi teit van Degrelle, Ook in het Verre Oosten, bijvoor beeld bij Chabarofsk in Siberië, was rogveel vruchtbare woeste grond. Over Siberië, „dit strafoord van het tsarisme", had men vaak verkeerde denkbeelden, doch men kon hier aardappels, rijst, soja, granen, mais, meloenen en watermeloenen verbou wen. In het gebied van Wladiwostok was nag een tekort aan vee. Chroesjtsjef riep op tot een spoe dige exploitatie van het Sovjet-Rus sische Verre Oosten, met inbegrip van Sachalin. In Casablanca zijn Vrijdagavond twee Europeanen het slachtoffer ge worden van terroristische aanslagen. Een jonge Fransman werd op slechts 100 meter van zijn woning foor een Marokkaan op een fiets met een re volver neergeschoten. Een andere Fransman werd door twee revolverkogels, afgevuurd door een onbekend gebleven persoon, ge troffen en ernstig gewond. Behalve de genoemde Europeaan is ook een Marokkaan doodgescho ten. Zijn moordenaar ontkwam. Geen wapensmokkel in België Notaris Iluysmans uit Mechelen, die de leiding zou hebben gehad van een internationale zwendel in devie zen, is thans te Mechelen verhoord in verband met onregelmatigheden in zijn notariaat, waaraan hij zich even eens heeft schuldig gemaakt. De 32 mensen die bij het eerste on derzoek in de deviezenzwendel wa ren gearresteerd, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Officieel wordt meegedeeld dat de recherche niets heeft kunnen vinden dat zou wijzen op de wapensmokkel waarover de kranten het aanvankelijk hebben ge had. „Het Laatste Nieuws" weet ander zijds echter te melden, dat op 14 No vember te Antwerpen een schip met bestemming New-Delhi is vertrok ken, met wapens aan boord. Een van de al eerder in de zaak-Huys- mans gearresteerde vrouwen zou bij het vertrek van dit schip aanwezig zijn geweest. Wat de deviezenzwen del betreft verluidt nog, dat een van de onlangs te Mechelen gearresteer den een bedrag van 28 millioen franc aan vervallen bankpapier zou hebben ingeruild tegen gangbare munt. Dit zou dan geschied zijn door bemidde ling van een ambtenaar van het Bel gische ministerie van financiën. West-Europa en Scandinavië be vinden zich nog steeds in de eerste greep van koning Winter en slechts op enkele plaatsen is de harde vorst iets afgenomen. In Zwitserland is de wintersport in volle gang, maar ski-enthousiasten zijn gewaarschuwd, dat boven de 2500 meter gevaar bestaat voor har de, gladde stukken, veroorzaakt door bevroren sneeuw. In Noord-Zweden, nabij Sunds- vall, is een man van 60 jaar het slachtoffer geworden van de koude. Hij werd in bevroren toestand aan getroffen bij een temperatuur van zeven graden Celsius onder nul. Op een gladde weg nabij Wenen, in Oostenrijk, slipte een vrachtauto, die 2.000 eieren vervoerde en kwam tot stilstand in een greppel langs de weg. Van de eieren was er niet één meer heel. Als gevolg van de vorst is het scheepvaartverkeer op de Oostdu'tse kanalen gestremd. In West-Berlijn was de temperatuur Vrijdag zeven graden Celsius onder nul. Ook in de Oostenrijkse Alpen vriest het, hoewel het in sommige gebieden dreigt te gaan dooien. Het dikste sneeuwtapijt ligt in Innsbruck Seegrube (170 centime- tef) en de laagste temperatuur in Oostenrijk, acht graden Celsius on der nul, werd genoteerd in Semme- ring (Beneden-Oostenryk). Zuid-België had voor de derde, achtereenvolgende dag last van ijzel. Het verkeer ondervond hier ernstige stagnatie als gevolg van een twee centimeter dikke ijslaag op de we gen. In Oost-Frankrijk was het weg- en treinverkeer Vrijdag nog steeds ge stremd. Dooi aan de boven'oop van de rivier de Rhone heeft enige over stromingen veroorzaakt. Soenarjo krabbelt terug Indien zou blijken dat Amerika nen betrokken zijn bij de zaken waarvoor gearresteerde Nederlan ders terecht zullen staan, dan is de Amerikaanse regering beslist onwe tend geweest van hun activiteiten. Dit heeft Soenarjo, de openbare aanklager bij het landgerecht te Dja karta die is belast met de zaak van de gearresteerde Nederlanders als zijn mening te kennen gege ven. Soenarjo legde deze verklaring af als commentaar op de ontkenning van de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta dat de Amerikaanse am bassade steun heeft verleend aan te- gei) de Indonesische regering ageren de opstandige organisaties. Zoals be kend is o.m. deze beschuldiging bij het vooronderzoek geuit door getui gen die Soenarjo in de zaak tegen de Nederlander Jungsdhlager zal la ten horen. Soenarjo maakte voorts de namen bekend van negentien gearresteerde Nederlanders die uit gevangenschap zijn ontslagen. Het zijn de heren: J. T. de Haag, J. C. Meyer, C. A. van Ommen, W. ten Cate, H. Maas. F. L. J. van Aken J. G. Vogel, J. van der Struys, I. Bessem, J. Pietersz. J. L. M. Smits, M. A. J. Westering, A. Westering, L. KemDees, C. H. Wedding, E. T uning. D. C. Prins, G. H. Groen en W. L. Brocks. IHet wintert weer en zoals ieder jaar, als de vorst de vijvers in de parken heeft bevroren, geldt ook nu weer de gulf en regel, dat de vogels geholpen moeten worden. Het knaapje op onze foto verbindt op deze manier het nuttige met het aangename; nóg meer dan anders vindt hij belangstelling voor de stukjes brood die hij uit te delen heeft. Gistermiddag waren drie kinderen op het ijs van een veengat bij Schip- borg onder de gemeente Anlo (Dr.) aan het spelen. Het ijs bleek nog niet sterk genoeg want twee der kinderen zoontjes van zes en acht jaar van de familie B. te Anlo zakten er door. Ze hebben zich niet weten te redden en zijn verdronken. KRUIMELDIEFJES OP SCHIPHOL. Enkele kruimeldiefjes op Schiphol, die zich meester maakten van mon sterflesjes sterke drank en flesjes co ca-cola, moesten gisteren voor de Haarlemse rechter verschijnen, waar zij straffen variërend van enkele we ken gevangenis tot geldboeten hoor den eisen. Alleen een inwoner van Haarlem mermeer, die voorman op de lucht haven was en dus een leidende posi tie bekleed had, hoorde een zwaarde re straf tegen zich eisen: 2 maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal op 20 Januari uit spraak doen. DE „GOOTE" VLOT. Het Nederlandse s.s. „Goote" dat, zoals gemeld, Donderdag bü Faro aan de Zuidkust van Portugal was gestrand, is gistermiddag door een sleepboot vlotgetrokken. De „Goote" heeft zijn reis van Ge nua naar Rotterdam voortgezet. LUISTEREND NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1955 1,963,894 tegen 1,954,248 op 1 December 1954. Op 1 December 1954 waren er 505,232 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 502,317 op 1 No vember 1954. Omroeper deed het al te mooi Honderden en nog eens honder den luisteraar uit Noorwegen, Zwe den en Denemarken hebben gisteren de radiostations en krantenbureau's opgebeld om het laatste nieuws te horen over Lissabon, dat daarvan waren zij zeker door een aardbe ving was vernietigd. Radio-Stockholm had een histo risch hoorspel uitgezonden over de aardbeving die Lissabon vernielde en 30.000 mensen het leven kostte in 1755. De uitgebreide aankondiging van dit programma was voorgelezen door een vrouw die ook heel dikwijls de nieuwsberichten voorleest en om de zaak nog „echter" te maken had een van de omroepers haar ingeleid met de mededeling „wij onderbreker ons programma nu voor een extra uitzending van de nieuwsdienst". Geen wonder dat duizenden in de stellige mening verkeerden dat de ramp gisteren was gebeurd. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG WEER. Overwegend droog en nevelig weer met veel bewolking. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen middag temperaturen om het vriespunt. 9 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.50; maan op 18.26 en onder 9.12 uur. 10 Jan.: zon op 8.48 en onder 16.51; maan op 19.47 en onder 9.37 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geh. bewolkt 8C. STOCKHOLM licht bew. —6 OSLO nevel 5 KOPENHAGEN geheel bew. —3 LONDFN AMSTERDAM ERUSSEL PARIJS BORDFAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRTCH GENEVE LOCARNO WENFN INNSBRUCK ROME geheel bew. 2 geheel bew. 4 geheel bew. 4 mist 1 geheel bew. 6 nevel 2 regen 7 sneeuw 5 motsneeuw 7 nevel 7 mist 6 I nevel 3 nevel 1 geheel bew. 3 mist 1 nevel 6 half bew. 10 Nog lichte vorst Ondanks de ineenstorting van een hogedrukgebied boven Scandinavië heeft de vorst zich met Oostenwin den de afgelonen da<*en kunnen handhaven. De Oostenwind bleef nog waaien omdat de luchtdruk in de Golf van Biskave en het Westelijk deel van de Middellandse Zee laag bleef. Boven de Noordzee hand haafde zich bovendien een rug van hoge luchtdruk. In deze toestand ko men nu echter veranderingen. De rug van hoge druk neemt in betekenis af en boven Frankrijk stii^cn de ba rometers. Hierdoor verdwijnt de Oos tenwind, waardoor aan de aanvoer van koude lucht uit Duitsland een einde komt. In ons land is er nu tijdelijk wei nig wind en zolang de wind zwak blijft kan de vorst zich nog handha ven. Er is daarom komende 24 uur nog weinig verandering in de vorsttoe- Wie alleen voor zichzelf leeft,

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1