Risico ten bate van de gemeenschap zal niet door de gemeenschap gedragen worden De Nederlandse tien na-ooriogse Spoorwegen vonden in de jaren hun evenwicht terug Biesbos krijgt geen stormschade-vergoeding Merkwaardig regeringsbesluit Subsid e van provincie aan E.T.I. verhoogd Aalsmeerse melkhandelaar liet zich door gladde tong overbluffen Laatste bunker aan het Noordzeestrand verdwijnt VRIJDAG 7 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Romantiek rond een Nederlands stadje in wintertooi De beslissing, die de betrokken ministers gistermiddag in overleg met de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer genomen hebben ten aanzien van de schade, welke de jongste storm heeft aangericht, zal voor de bewoners van de Biesbos een ernstige teleurstelling betekenen. Zoals men weet, heeft deze streek de weinig benijdenswaardige taak om tijdens hoge vloed als bergruimte voor het opstuwende water te fungeren, teneinde andere cultuurgronden te beschermen. Deze taak heeft tijdens de storm van de laatste Decemberweek weer een zware tol geëist, want vele landerijen werden weer overstroomd door zee water en vele boeren zagen zich weer geïsoleerd in een door het water om geven boerderij. De boeren van de Biesbos zijn gedwongen dit lijdelijk aan te zien, want zij mogen geen hoge zeedijken bouwen, daar anders andere cultuurgronden bedreigd zouden worden. draagt voor de gehele gemeenschap, terwijl het de vraag is, of Nederland productie van de Biesbos zou kun nen missen, gesteld het geval, dat de boeren dit gebied, als te riskant, zou den verlaten. Wel vergoede schaden. Reacties uit de Biesbos zjjn nog n;et bekend, maar dat deze onver deeld ongunstig zullen zijn, staat te verwachten en de boeren aldaar wachten thans met te meer ongeduld op het „Delta-plan", dat hen in de toekomst tegen verdere rampen zal beschermen. In dezelfde vergadering heeft de regering eveneens besloten de scha de aan de hoofdwaterkeringen ge raamd op 2 y» millioen wel voor haar rekening te nemen. De andere dijkgedeelten, waarvan de schade niet zeer groot is, blijven voor reke ning van de waterschappen. De scha de aan de zeeweringen geschat op 6 ton komen uiteraard voor rijks rekening. Men zou nu verwachten, dat de ge meenschap het risico van deze bevei ligingsmaatregel, die immers de ge meenschap ten goede komt, zou dra gen, doch de regering schijnt hier anders over te denken, want zij ver klaarde gisteren, dat deze buitenpol ders nu eenmaal het risico dragen om bij hoge vloeden onder te lopen, weshalve de regering zich niet bereid toonde de schade aldaar aangebracht, te dragen. JUISTE BESLISSING? Men kan natuurlijk stellen, dat de boeren in de Biesbos dit risico nu eenmaal kennen, dat de pachtprijzen aan de bestaande toestand aangepast zijn en dat het een vrije wil is om op een dergelijk bedreigde plaats een bedrijf uit te oefenen. Doch men zal dan dienen te be denken, de boeren in dat gebied ver klaren dat, zelfs al zou geen pacht meer geheven worden, de grond nog tc duur zou worden; dat de „vrije wil" zeer beperkt wordt door het Nederlandse gebrek aan cultuurgron den en dat dit achten wij een hoofdfactor de Biesbos een risico Millüoenen dames Rumoer rond directie-benoeming Het rumoer rond de benoeming van een directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Gelder land heeft ook gisteren doorgeklon ken. Zoals gisteren gemeld, is bij ge noemd instituut een niet-katholieke directeur benoemd, hoewel een ka tholiek als één op de voordracht ge plaatst stond. De heer C. G. Matser, fractievoor zitter van de K.V.P., deelde gisteren in de vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland mee, dat men voor 1955 tegen het verlenen van subsidie aan het E.T.I.-Gelderland zou stemmen. Het voorstel van de heer C. Kley- wegt (P.v.d.A.) om de provinciale subsidie aan het instituut te verho gen met een bedrag gelijk aan de van een aantal gemeenten gederfde subsidie werd met dertig tegen vijf tien stemmen aanvaard. Luchtkastelen van geleende fantasie Twee jaar met aftrek heeft de of ficier van justitie gistermorgen ter zitting van de Amsterdamse recht bank wegens oplichting geëist tegen een 41-jarige in Zwitserland geboren Nederlander, die in 1952 wegens en kele oplichtingen aldaar over de grens werd gezet en daarna in Am sterdam zijn intrek nam. Door „enorm overbluffen" zoals de officier het noemde, was deze verdachte, die zich industrieel noemde, er in geslaagd een 40-jarige ra eikhandelaar uit Aals meer circa 5000.afhandig te ma ken. Zo bont kon deze Zwitserse Neder lander het niet maken, of zijn slacht offer hechtte er geloof aan. Zowel de officier als de verdediger en de ge dupeerde zelf weten dit aan de glad de tong van de verdachte en aan het feit, -dat hij met millioenen scherm de. Zo had de verdachte de melkhan delaar o a. 4 ton toegezegd voor de financiering, van een uitbreiding der „Aalsmeerse Melkcentrale" en voor de bouw van een aantal arbeiders woningen. Papieren plannen. •Op papier werden de plannen uit gewerkt. Maar telkens vroeg de fi nancier waarborgsommen van vele honderden gulden, die hem dan prompt in goed vertrouwen ter hand werden gesteld. „U zegde hem o.a. 4 ton toe, hoe wel u geen geld bezat", zei de pre sident gistermorgen. „Ik had wel geld", antwoordde de verdachte. „Ja maar geen 4 ton", repliceerde de president, „misschien vier gul den". „Ik geloofde deze man", betoogde de gedupeerde melkhandelaar als getuige, „omdat ik het belang voor hem niet kon zien om zulke fantas tische leugens te vertellen. Ik kon eenvoudig niet voorstellen, dat het allemaal bluf was". De verdachte woonde op kamers bij een accountant, die volgens op merkingen ter zitting eveneens is beetgenomen en wel voor een nog veel hoger bedrag: 18 mille. Mogelijkheid tot oplichting. De raadsman betoogde dat de melk handelaar wel wat erg blindelings is afgegaan op wat hem werd verteld. Zo had hij toch op zijn minst eens moeten informeren naar de betrouw baarheid van het slechts in de fan tasie van verdachte bestaande inter nationale bureau Franco Suisse, waarvan verdachte zeide directeur te zijn. Hij had niet eens een. eigen kantoor, doch placht wel eens „za kenrelaties" te ontvangen in het kan toor aan het Rokin van de accoun tant hij wie hij thuis inwoonde. „De mogelijkheid tot oplichting is ge schapen door ernstige nalatigheid van de gedupeerde", besloot de verdedi ger. De rechtbank zal in deze zaak op 20 Januari a.s. uitspraak doen. Het wintert in Volendam, het schilderachtige plaatsje aan de Gouwzee, dat door de Ijsgordel er om heen een nog romantischer aanzien heeft gekregen, dan het dool zijn kleine houten huisjes en de klederdracht van zijn bevolking al heeft. Foto: een Volendammer „ridder" in den dop doet zijn uiterste best zijn uitverkorene de schaatsen onder te binden. Het meisje draagt de tradi tionele „kaper", de warme wollen muts, welke alleen in de winter uit de kast te voorschijn komt om de blonde lokken te sieren en de glimmende wangen tegen de schrale wind van de Gouwzee te beschermen. Waaghals op het nippertje gered Gistermiddag is te Groningen een 6-jarige jongen op de Molukkenvij- ver door het ijs gezakt. Een voorbij ganger, de heer David, probeerde hem te redden, maar zakte zelf door het ijs. Met behulp van ladders heeft men toen beide drenkelingen op het droge gebracht. De jongen was schijn dood, maar kon door toepassing van kunstmatige ademhaling worden bij gebracht. GIRODIENST VERTRAAGD. De opdrachten van de postcheque- en girodienst zullen van heden af tijdelijk niet meer op dezelfde dag worden afgehandeld. De directie heeft hiertoe besloten, omdat de dienst door de jaarwisse ling een enorme stroom opdrachten te verwerken krijgt. Voorlopig geen inkrimping of uitbreiding bestaande net Ongunstige financiële balans van 1954 zal wel een tariefsverhoging voor 1955 brengen Zoals vele instellingen en bedrij ven in Nederland, sloten ook de Ne derlandse Spoorwegen op 31 Deceu- niet slechts de jaarbalans over 1954 af, maar tevens de eerste tien jaren die sinds de bevrijding verstreken zijn. Op een persbijeenkomst te Utrecht zette de pres.-dir. der N.S. gister middag uiteen, dat deze jaren van beslissende betekenis voor het be drijf zijn geweest. Na de oorlog ver keerde de N.S. in het onzekere, wel ke plaats zij zou moeten gaan inne men in de Nederlandse samenleving. Niet alleen was het duidelijk, dat het na-oorlogse wegverkeer een enorme vlucht zou nemen hetgeen de af gelopen tien jaren bewezen hebben maar tevens droomde men over luchttaxis en helicopters hetgeen achteraf een beetje voorbarig is ge weest. Mieuwe vinding, taat verdamde zieken Cezen Een nieuw lees-apparaat voor lijders aan kinderverlam ming of mensen, die langdurig het bed moeten houden zonder zich te mogen bewegen wordt op het ogenblik beproefd in een ziekenhuis in Stockholm. Boeken, tijd schriften en dergelijke worden op een micro-film opge nomen, welke in het nieuwe apparaat vergroot op «jen glazen scherm wordt geprojecteerd. De beeldjes van de microfilm worden doorgeschoven met een lichte druk op een speciale knop; dit kan men zowel met de vingers alsook met de kin doen. Foto: De heer Rolf Johans son, die aan kinderverlamming lijdt, leest een boek met het nieuwe lees-apparaat; een van de zusters kijkt met belangstelling toe. Let op het kleine apparaatje vlak bij de kin van de patiënt; hierop bevindt zich de knop waarmee men de beelden doorschuift. IETS GEKROMPEN. De vraag bij de na-oorlogse start was. welke plaats zal het vervoer over de rails in Nederland toegewe zen krijgen, en het lastige was, dat slechts de toekomst deze vraag be slissend zou kunnen beantwoorden. De adviezen in 1945 varieerden van ingrijpende inkrimping tot intensie ve uitbreiding van het toen bestaan de net en de N.S. heeft tussen deze twee uiterste de middenweg bewan deld. Ir. Den Hollander stelde vast, dat de N.S. thans haar plaats in de Nederlandse maatschappij gevonden had. Intotaliteit is haar net iets ge krompen, maar de mogelijkheden zijn groter geworden door het op voeren van de snelheid en het uit breiden van het aantal diensten. De noodzaak in 1945 om pratisch van onderafaan te beginnen bracht dit voordeel, dat men althans voor een groot deel het bedrijf kon aan passen aan de eisen van de moderne tijd, een ontwikkeling, die langs ba nen van geleidelijkheid ongetwijfeld langer geduurd zou hebben. STOOM VERDWENEN.. In dit verband wees ir. Den Hol lander op de ingrijpende beperking van het stoomgebruik als tractie- middel, een ontwikkeling, die thans zijn slotfase bereikt heeft. Er zijn thans in Nederland nog enkele stoomtreinen, maar deze zullen in de loop van dit jaar verdwijnen en vervangen worden door electrische en dieselelectrische treinen. Voorts memoreerde ir. Den Hol lander de perfectionnering van de veiligheid o.m. door de automati sche blokbeveiliging een ontwik keling, die nog in volle gang is, en de systeemverbetering, waardoor er meer en kleinere treinen op de druk ke lijnen zijn gaan rijden ook de ze verbetering is nog in het ontwik- kelings-stadium. Voordat ir. Den Hollander echter deze feiten, die reeds een deel van de toekomstplannen vormen, aan stipte, wijdde hij een enkele gedach te aan 1954. Alhoewel het afgelopen jaar in het ontwikkelingsschema niet ongunstig afsteekt bij zijn na-oorlog- se voorgangers er werd o.m. 580 km nieuwe rails aangelegd en vele objecten uit vroeger jaren werden voltooid, terwijl andere geboren werden stelde het op financieel gebied teleur. De economische resul taten van 1954 zullen voor de N.S. ongunstiger blijken^ dan van 1953 en ir. Den Hollander zag als enige mo gelijkheid om moeilijkheden te voor komen de onlangs door de regering afgewezen tariefsverhoging, die in 1955 dan ook wel doorgang zal vin den. ZITPLAATSEN-TEKORT. De spoorwegen beginnen 1955 met hetzelfde euvel zij het dan in ver minderde mate waarmede zij de afgelopen na-oorlogse jaren voort durend gekampt hebben: een tekort aan zitplaatsen. Beschikten zij in 1939 over 150.000 zitplaatsen, het ein de van 1954 toonde een aantal van 97.000. De 186 nieuwe, door diesel De laatste bunker langs de kust strook van Holland zal Woensdag 12 Januari a.s. verdwijnen. Deze bun ker, die vlak voor de boulevard van ZandVoort ligt, zal dan worden op geruimd door een Haagse aannemer, die in het afgelopen jaar ongeveer 120 grote en een goede honderd klei ne bunkers heeft vernietigd. Hij ruimde ongeveer 34.000 m3 be ton per jaar op. In 1948 heeft deze aannemer tussen Den Helder en Cal- lantsoog 56 bunkers opgeruimd. Het was 'gebleken dat de bunkers een fu neste invloed hadden op de duinen. Zeer veel zand stoof weg bij de bunkers en bij de stormramp van het vorige jaar bleek duidelijk hoe gevaarlijk de bunkers waren. Tot vijftien meter in de duinkroon moes ten daarom de bunkers verdwijnen. Woensdag a.s. gaat de laatste „eraan", behalve dan enkele bunkers bij IJmuiden, die door het Nederlandse leger worden gebruikt. Het opruimen van bunkers tussen Scheveningen en LJmuiden heeft ongeveer anderhalf millioen gekost. De kosten van de electrische löcomo^engetrokken I bunkeropruiming tussen Hoek van rijtuigen, die ntontenteei. proefrijden °P en dus in de naaste toekomst inge schakeld zullen worden, benevens de 150 zelf voortbewegingsrijtuigen, die in bestelling zijn, zullen de N.S. weer dichter bij haar ideaal bren gen om aan iedere reiziger een zit plaats te garanderen. In samenwerking met België zal er dit jaar gewerkt worden aan de elec- trificatie van de lijn Roosendaal Antwerpen eventueel doorgetrok ken tot Brussel zodat in 1957 de mogelijkheid zal bestaan een 2-uurs rechtstreekse verbinding Amsterdam Brussel en een 1-uurs rechtstreek se verbinding AmsterdamAntwer pen in te stellen. De lijn EindhovenVenlo zal in 1956 de electriiicatie voltooid zien en met Venlo heeft de N.S. in de ko mende jaren zeer grote plannen, die het aanzien van het station aldaar grondig van aanzien zullen doen ver anderen. „DE GOUDEN LIJN". In het kader van het grote spoor wegprobleem kruising weg-spoor wacht „Europa's drukste lijn", AmsterdamRotterdam op het aan leggen van tunnels te Delft en aan de Zandvoortseweg bij Haarlem. Nu in het afgelopen jaar de spoor wegen en de gemeentebesturen el kaar op dit punt gevonden hebben, zal zeer binnenkort een aanvang met de uitvoering gemaakt worden, waardoor niet alleen voor de be trokken plaatsen een verkeerspro bleem weggenomen zal worden Leiden kan hierover meepraten maar waardoor tevens een hogere frequentie op deze ..gouden lijn" mo gelijk zal worden, zodat men in de toekomst hier kan komen tot een „trottoir roulant" zoals ir. Den Hollander het uitdrukte een „rol lende stoep"! STABIELE SITUATIE. De algemene toestand schetsend, meende ir. Den Hollander, dat de N.S. thans haar evenwicht gevonden heeft. Men heeft momenteel geen verdere plannen tot inkrimpen of uitbreiden van het bestaande net en het grote doel voor de komende ja ren is een verdere perfectionnering van de spreekwoordelijke service, die zal bestaan in het uitbreiden van het aantal zitplaatsen, het inschake len van kleinere treinen, die echter zowel wat snelheid als wat frequen tie betreft, opgevoerd zullen worden, met als sluitstuk en tevens alles overheersende factor de verdere be veiliging van het op dit punt toch al niet ongunstig afstekende Neder landse spoorwegnet. NIJMEEGSE INBRAKEN OPGEHELDERD. Drie arrestaties. De recherche te Nijmegen heeft twee aldaar gepleegde inbraken op gehelderd. De daders van de inbraak in een textielzaak bleken twee man nen te zijn, die te Amsterdam zijn aangehouden. Zij bekenden de in braak te Nijmegen te hebben ge pleegd; een partij van de gestolen goederen kon nog in beslag worden genomen. De dader van de inbraak in een kantoor waarbij 1000 werd gesto len, bleek een gedeserteerde soldaat uit de legerplaats te Ossendrecht te zijn. Hij werd gearresteerd door de Kon. Marechaussee te Ede en naar Ossendrecht overgebracht. Hij had enige dagen gelogeerd in een hotel te Nijmegen, in de tijd, dat de inbraak aldaar was gepleegd. Voor de recher che van Nijmegen legde hij een vol ledige bekentenis af. Een groot deel van het gestolen geld werd nog op hem gevonden. VERSNELDE SCIIOLINGS DAG. Vanmorgen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff de „versnel de scholingsdag", die de contactgroep opvoering productiviteit en het Ne derlands Instituut voor Efficiency te Hilversum houden, geopend met een rede over „versnelde scholing, so ciale introductie en volledige werk gelegenheid". De miryster noemde de beroeps scholing een van de meest urgente vraagstukken van het ogenblik; de versnelde of gerichte scholing is één methode om de oplossing van dit probleem naderbij te brengen. Aan de hand van recente cijfers stelde hij vervolgens in het licht, dat er na de tweede wereldoorlog op het gebied van de scholirtg in Nederland groot werk is verricht, maar deson danks blijft er nog immer een gro te behoefte aan meer geschoolden. Uit die behoefte en uit het feit, dat voor vele volwassenen de noodzaak en de mogelijkheid bestaat, alsnog in een ander beroep over te stappen, is de gedachte van de versnelde of gerichte scholing geboren. Niet als vervanging van de beroepsopleiding op de ambachtsschool of vakschool en ook niet als concurent van het leerlingenstelsel. Het is een vorm van scholing, die naast de bestaande is aangepast aan de behoeften en omstandigheden van deze tijd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5