DUINSTREEK In de Bollenstreek is nog geen gebrek aan arbeidskrachten HOE ZAL DE TOEKOMST ZIJN? Vaste baan niet in trek Po!itie ving oude bekende met sciiot door schoen Winke'ierster legde knal- er. 1en voor het grijpen Mej* Schwalbach nam afscheid vant onderwijs Hillegomse speeltuinrel door de burgemeester uit de doeken gedaan Burgemeester Scliö!viitck gewond bij ongeluk VRIJDAG 7 JANUARI 1955 DE^EIDSE_COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Er komen de laatste tijd uit de Bol- tekort aan arbeidskrachten hier in de lenstreek enkele alarmerende be richten! De industrieën uit de buurt van het Noordzeekanaal, zo gaat het gerucht, zuigen massa's arbeiders uit de streek weg. Bij bussen vol kan men ze 's morgens in de richting IJmuiden zien rijden. Straks gaat men in Pernis ook beginnen en zo doende komt het bollenvak voor een catastrophe te staan. JVant men kan geen arbeiders meer krijgen om de bollen te rooien, te verpakken, te verzenden en te planten. Men noemt met veel nadruk en kele bedrijven op, waar tientallen arbeiders ontslag hebben genomen en op de vergadering van de KVOB enkele weken geleden zei men zon der veel omhaal, dat het bollenvak van Nederlandse bodem zal verdwij nen als de regering niet op korte termijn zorgt, dat de bollenkwekerij en -export als industrie wordt aan gemerkt en dientengevolge de Bol lenstreek ook voor een groter wo ningcontingent in aanmerking komt. Want de uittocht der bollenarbeiders, zo heet het, verloopt daarom zo vlot, omdat men hen bij de fabrieken niet zo zeer een hoger loon kan bieden, maal wèl een huis op vrij korte ter mijn. Niet verontrustend. Als u echter het Arbeidsbureau aan de Hereweg te Lisse binnenstapt om uw licht op te steken over dat catastrophale tekort aan arbeiders, dan. zegt de directeur, de heer Maas, u dat er geen sprake is van een te kort aan arbeiders. En dat wegzuigen van arbeiders naar de industrieën rond het Noordzeekanaal heeft waar lijk geen verontrustende vormen aangenomen. Het is zelfs zó, dat men in het ge west Lisse waaronder ook het rayon Katwijk valt! nog heel wat werkzoekenden in de kaartsystemen had staan. Tot verleden week telde men er in het rayon Lisse rond 500 en in het rayon Katwijk rond 1000 en hierbij komen dan nog enkele honderden vrouwen. Deze aantallen zijn juist in de afgelopen week ver minderd, daar men enkele honderden werkkrachten heeft kunnen inzetten in de grote havensteden* Om nog even op dat aanbod van arbeiders door te gaan: er zijn inder daad beroepen waarin de vraag be duidend groter is dan het aanbod: timmerlieden, metaalarbeiders gra fisch personeel. Maar dan heeft men het zo ongeveer gehad ook. De officiële statistieken spreken in dit opzicht trouwens met nuchtere en keiharde cijfers: de gemiddelde werkloosheid bedroeg eind vorig jaar in het rayon Lisse 29 pro mille en dit jaar in de maand December.... 28 pro mille! En ook de Commissie van Advies, in Lisse waarin zowel de werkge vers- als de werknemers-organisaties zijn vertegenwoordigd moest op een enkele weken geleden te Lisse gehouden vergadering toegeven, dat er inderdaad geen sprake is van een Aardverschuiving bij Makassar Enkele dageu geleden zijn bij Ma kassar ten gevolge van een aardver schuiving, gevolgd door overstromin gen, 30 personen door verstikking en 30 door verdrinking om het leven ge komen. 320.COO kubieke meter aarde wer den op kokospalmplantages omge woeld en over een weg van meer dan een kilometer lengte verspreid. Een heuvel langs deze weg zakte ineen. Nieuwe Philipsfabrieken te Hasselt De burgemeester van Hasselt dr. Bollen heeft gisteren de eerste steen gelegd van de nieuwe Philipsfabrie ken in zijn stad. Deze fabrieken, die een oppervlakte van 17 ha beslaan ten Noorden van het Albertkanaal, zullen midden van dit jaar gereed zijn en dan werk verschaffen aan 500 tot 600 personen. Met de bouw van de nieuwe fa briek, die zich voornamelijk zal be zig houden met de vervaardiging van toestellen voor muziekweergave en die voorname'ijk voor de uitvoer zal werken, is een bedrag van fr. 100 mil- lioen gemoeid. streek. Geen vaste baan. Wèl is er, zo zegt de heer Maas, de laatste jaren het een en ander veranderd. Zo wekt het daar op het Arbeidsbureau helemaal geen ver wondering dat er zo hier en daar vaste arbeiders ontslag nemen. Want de tijd dat men blij was met vast werk is voorbij en daar kan men zich moeilijk over verwonderen. Men had op het Arbeidsbureau in Lisse name lijk eens een paar sommetjes ge maakt. En toen men die uit had, bleek dat een los arbeider in het bol lenvak in zes maanden evenveel ver dient als zijn collega in vaste dienst in een geheel jaar. De losse arbeider kan, als hij geen accoordwerk meer kan vinden, gemakkelijk in een zgn. aanvullende werkgelegenheid ge plaatst worden, terwijl daar boven dien ook nog altijd de voorzieningen van de Werkloosheidswet zijn, waar van men tussen twee haakjes de ma zen al behoorlijk aan het dichten is, zo vertelt men u in Lisse. Ook van werkgeverszijde is de vraag naar vast personeel niet zo groot, als men onder de gegeven om standigheden wellicht zou denken. Inderdaad: niet alle vraag naar vast personeel wordt daar op het Arbeids bureau geregistreerd, maar aan de andere kant heeft men toch wel een betrouwbare vinger op de pols. Men heeft nuacht aanvragen om vast vast personeel in de kaartsystemen staan! Vroeger stuurde het Arbeidsbureau te Lisse doelbewust op een reserve aan arbeiders voor het bollenvaK aan Maar overeenkomstig het ver zoek van de Minister is men een an dere koers gaan varen. Het vormen van een reserve, zo zegt de heer Maas, is geen taak van de overheid, maar van het bedrijfsleven zelf. De werkgevers moeten zelf op middelen zinnen, waardoor ze de arbeiders aan hun bedrijven kunnen binden. Maar dat zal moeilijk gaan, zo lang de werknemers in het bollenvak on der minder gunstige sociale voor waarden en omstandigheden moeten werken dan hun collega's in de in dustrieën. Verbeteringen. Natuurlijk, er zijn ook bollenbe- drijven, die uitstekende sociale voor zieningen voor hun personeel hebben getroffen. Maar, zo vraagt de direc teur van het Arbeidsbureau in Lisse u, in hoeveel bollenzaken kan men bijv. een moderne wasgelegenheid vinden voor het personeel? Waar kunnen arbeiders na een dag hard werken in een stoffige bollenschuur eens heerlijk onder de douche? Hoe zien over het algemeen de toiletge legenheden er uit? Wat doen de werkgevers voor de recreatie van hun personeel? In de eerste plaats zullen dus de sociale voorwaarden verbeterd moe ten worden. En wat de woningen be treft: het is inderdaad te betreuren, dat het bollenvak wat dit betreft niet is gelijkgeschakeld met de indus trieën. Men is er in Lisse van over tuigd, dat het bollenvak als industrie aangemerkt moet worden. In dit verband vraagt de heer Maas zich echter ook af, wat de werkge vers tot nu toe gedaan hebben om zélf personeel aan een woning helpen. Bij verschillende industrieën is een spaarsysteem ingevoerd en op het door de werknemers per maand gespaarde bedrag legt de directi' een percentage bovenop. Zo kan men zorgen, dat de arbeiders in het bezit van een eigen huis komen. Zoals reeds gezegd: het Arbeids bureau in Lisse waaronder ook Katwijk valt zorgt dus niet meer voor een arbeiders-reserve voor het bollenvak. Niet omdat men het bol lenvak wil dwars zitten, maar als de werkgevers zelf geen maatregelen treffen om hun personeel te binden, dan gaat het hier, zo zegt de heer Maas u, met de werkvoorziening vol komen fout. „Ik beschik hier over cijfers, die mij vertellen, dat de be volkingsaanwas de werkgelegenheid ver overtreft. Dat wil dus zeggen, dat hier industrieën moeten komen. Zo lang dat niet het geval is, moet ik doorgaan met het afstoten van ar beidskrachten naar elders. Daarmee kan ik niet wachten, tot het ogen blik, waarop het mis is gegaan. Rege ren is vooruitzien!" Omscholing. Dat uitstoten naar elders brengt met zich mee, dat er heel wat werk krachten omgeschoold moeten wor den. Dat gebeurt o.m. op de Rijks werkplaats in Leiden. Vele bollen streekbewoners leren daar momen teel een ander vak. In Leiden bestaat niet minder dan 43% der „leerlin gen" uit bewoners van die streek. Verder is men te Lisse bezig met een werving van „ondergrondse werkers" voor de mijnen in Limburg, waar voor een flinke belangstelling blijkt te bestaan. Geen geluiden dus, die de bollen- kwekers en- exporteurs prettig in de oren zullen klinken. Als arbeiders reserve op de achtergrond blijft dan nog het rayon Katwijk. Deze men sen, aldus de heer Maas, zijn door hun aard, karakter en ook op histo rische gronden, bij uitstek geschikt om bij het bollenvak betrokken te worden. Vroeger werkten in het top- seizoen vele Katwijkers in de bollen. Sinds de oorlog is de toestand sterk veranderd. Maar op het Arbeidsbur. te Lisse, zou men graag zien, dat war dit betreft, de vooroorlogse toestand terugkeerde. En men werkt er hard aan om het binnen niet al te lange tijd zo te krijgen. De tijd zal 't leren, of deze opzet zal slagen! In een winkel van feestartikelen in Zutphen heeft zich enige tijd ge leden een ongeval voorgedaan, waar bij een meisje van drie jaar ernstige verwondingen opliep. Het kind had namelijk in een onbewaakt ogenblik een zgn knalerwt in de mond gesto ken en er op gebeten, waardoor het projectiel uit elkaar sprong. De eigenaresse moest gisteren in Zutphen terecht staan omdat zij in strijd met de voorschriftén de knal erwten niet in trommels had opge borgen. De winkelierster beschouw de de erwten niet zo zeer als vuur werk maar meer als een ongevaar lijk schertsartikel. Zij haalde hierbij enkele citaten aan uit prijscouranten, die inderdaad in een dergelijke taal spraken. Hoewel een deskundige een afwijkende mening had, was de amb tenaar bereid in de goede trouw van de winkelierster te geloven en eiste vijf gulden of twee dagen met ver beurd verklaring van het vuurwerk. De kantonrechter kon zich met deze eis wel verenigen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 11 Januari geen audiëntie verlenen. DRIE TON VOOR RECLASSERING. De collecte die op de Nationale Reclasseringsdag in 1954 is gehou den, heeft 301.294,91 opgegracht, tegen 289.654,52 in 1953. Daarmee heeft de opbrengst dezer collecte voor het eerst in de geschiedenis van de Nationale Reclasseringsdag een bedrag van drie ton overschreden. In alle provincies, behalve in Noord- Holland en Limburg, werd een voor uitgang geboekt ten opzichte van 1953. Terwijl de tweede onderwijsten toonstelling van de vereniging Ne derlands Fabrikaat nog maar net aan haar vijfjarentournee is begon nen, wordt reeds een serie van gespecialiseerde tentoonstellingen voorbereid. Dit heeft de instructeur van de tentoonstelling de heer P. K. Polderman meegedeeld. Een exposi tie, die in het bijzonder het licht zal laten schijnen op het vakmanschap, is reeds ontworpen. Toen de Nieuwe Zijds Voorburg wal in de hoofdstad nog niet gedempt was en Pijpenmarkt heette, trok een van de oude herenhuizen wel zeer de aandacht. Want daar woonde en stierf Joseph Alberdingk Thijm; daar ook heeft Thijm's zoon Lodewijk van Deyssel zijn jeugd doorgebracht. De huidige bewoners, vader en zoons Elsenburg, groothandelaren van naam, hebben met eerbied en kunst zin dit oude huis bewaard en her steld, en een gelukkige combinatie tot stand gebracht van museum en textielbedrijf. Anton van Duinkerken heeft zich bereid verklaard, de vernieuwing van het oude Thijmhuis op Woens dag 12 Januari te komen vieren met een voordracht op deze historische Z0ETERMEER „Pro Ecclesia" voor haar vele arbeid Na zich ruim 43 jaar aan het on derwijs gewijd te hebben, waarvan ruim 27 jaar gereserveerd waren voor de opvoeding van de Zoetermeerse jeugd, is mej. J. A. M. Schwalbach met ingang van 1 Jan. 1.1. met pen sioen gegaan. Om haar grote ver diensten, ook buiten de school en het parochiële leven, werd zij onder scheiden met het erekruis „Pro Ec clesia et Pontifice" Mej. Schwalbach is hiermede de tweede in Zoetermeer die dit ereme taal mag dragen. De dag werd ingezet met een ge zongen H Mis van dankbaarheid ge celebreerd door pastoor J. A. Voor ham. Na de H. Mis, waarbij vele kin deren en belangstellenden tegen woordig waren, volgde een feestelijk ontbijt, door het schoolbestuur aan de scheidende onderwijzeres en haar fsmilie aangeboden Te 10 uur vond in het parochiehuis het officiële afscheid plaats, waar buiten personeel en schooljeugd het voltallig schoolbestuur, de bisschop pelijke inspecteur rector J. de Groot, kap. J. Hamers en familieleden bij tegenwoordig waren. Afscheid van de jeugd. De tweede klas nam op kinderlijke wijze afscheid van de juffrouw en bood een schemerlampje aan. Na mens de school hield een der leerlin gen een geestig toespraakje, dat ver gezeld ging van een prachtig boek werk en een bloemenhulde. Het hoofd d~r school, de heer A. C. Velu sprak daarna, mede namens het personeel mej. Schwalbach toe, Spreker prees haar grote werkkracht en plichtsbesef. Spr. vond dit af- plaats, ten aanhore van vele geno-scheid eerder een rede tot dankbaar- digden, onder wie het bestuur van het Thijmgenootschap en andere cul turele verenigingen. Burgemeester d'Ailly zal de herstelde gevelsteen onthullen en binnenshuis zal een kostbaar mozaïek worden geplaatst als herinnering aan de katholieke emancipator, die dit oude huis heeft gemaakt tot een centrum van vader landse cultuur. In het gebouwencomplex van El senburg is een eigen Thijmzaal in gericht. Men ziet er een Florentijnse poort als omlijsting van mozaïek, vervaardigd door Anton Molkenboer. En veel van het prachtige interieur herinnert aan de dagen die Van Deyssel in zijn geschriften heeft ge tekend in de sfeer van de tachtiger jarerv Aan deze schildering heeft Fred Thomas herinnerd in een kost baar gedenkschift, dat hij in verband met de restauratie van het Thijm huis heeft samengesteld. Ook Nuy- ens en Schaepman hebben in het huis van de grote Thijm vertoefd, niet wetende, dat zeventig jaar later aan de overkant van de Nieuwe Zijds hun latere collega's-journalisten bij Scheltema hun dagelijkse rustpau zen zouden komen doorbrengen, met breed uitzicht op ,,'t Groene Hert", zoals de woning van Thijm nu nog heet. CANADEES VLÏWGTTTIG OMLAAG GESTORT. Bij het omlaag storten van een Ca nadees regeringsvliegtuig nabij Buf falo Narrows, 320 kilometer ten Noord-Westen van de plaats Prince Albert, in de Canadese staat Saskat chewan, zijn acht personen, waaron der vijf schoolkinderen, om het le ven gekomen. DE „GOOTE" AAN DE GROND. Volgens „Llods Shipping Intelli gence" is het Nederlandse motorschip „Goote", groot 490 ton, gisteren bij Faro. Portugal, aan de grond gelo pen. Het schio was onderweg van Genua naar Rotterdam. Naar eerst thans bekend wordt heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half twee de poiltie te Rhenen een onbekende man aangehouden die later de benen heeft genomen, toen hij, op weg naar het politiebureau kans zag te ontvluch ten. Hoewel de politie enkele malen op de vluchteling vuurde, slaagde zij er niet ln de man te achterhalen. On middellijk werden de politieposten in de omliggende plaatsen gealarmeerd, waarne de Wageningse politie de man opnieuw kon arresteren. Bij een onderzoek bleek zich een schietgaatje in een van zijn schoenen te bevinden Zijn tenen waren bescha digd door een schampschot Tijdens een langdurig verhoor gaf de aange houdene voorshands slechts valse na men op, o.a. van een familielid die te goeder naam en faam bekend staat. De man is tenslotte geïdentificeerd. Hij was de dertigjarige T. uit Apel doorn, die bovendien nog acht maan den gevangenisstraf te goed had, waaraan hij zich had weten te ont trekken. Hij heeft tenslotte een vol ledige bekentenis afgelegd en is overgebracht naar het huis van be waring te Zutphen. In de gemeenteraad van Hillegom is gisteren „de speeltuinkwestie" ter sprake gekomen, waarover nog steeds deining is. Het P. v. d. A.-lid Keizer uitte allerlei beschuldigingen aan het adres van de heer v. d. Boer. Merkwaardig was, dat het P. v. d. A.- lid Degenaars, die het eerst de heer v. d. Boer in het geding had ge bracht, thans zijn verontschuldiging aanbood. Naar aanleiding van deze speel tuinkwestie legde de voorz. de vol gende verklaring af. Op zekere dag waren enige personen bij hem geko men met het plan om een speeltuin vereniging op te richten. Zij hadden daarbij het oog op een terrein van de R.K. parochie St. Martinus en ver zochten de burgemeester te bemidde len bij het kerkbestuur. De burge meester was daartoe bereid. Het kerkbestuur deelde mede, dat het plan bestond op het betreffende ter rein een speelgelegenheid voor de katholieke jeugd te maken. De burgemeester wist met een be roep op de goede gemeenschapsgeest en het algemeen belang gedaan te krijgen, dat het kerkbestuur goed. .- vond deze grond te verhuren. Hierby I f1**® de volgende prijzen behaald: werd de voorwaarde gemaakt, dat 1ste pr«a de heer J. Slootweg te Val- het bestuur van de vereniging in stond. De gemeente werd dus tussen huurder in het belang van de speel tuinvereniging. Zij bouwde een hek om de tuin en verleende alle verdere medewerking. En nu komt datzelfde bestuur verklaren, dat het de voor waarden van het kerkbestuur niet aanvaardt. Het verwekte daarmede een deining tegen genoemd kerkbe stuur en heeft nog niet de moed kun nen opbrengen, om te verklaren, dat het eerst geheel accoord is gegaan met de gestelde voorwaarden. Het staat vast, dat men hier kwaadwil lendheid te doen heeft. Het gemeen tebestuur verklaart dan ook met deze vereniging niets te maken te hebben, In het belang der gemeente is met dit bestuur iedere band verbroken. De heer Degenaars verklaarde als- nog, dat hij met dit bestuur geen en kel contact had. KATWIJK Vogeltentoonstelling. Op de ten toonstelling van „De Kanarievogel' gehouden in het Jeugdhuis, waaraan ook medewerking verleende de Aqua riumvereniging „De Minor" werden door leden van de Aquariumvereni- meerderheid uit katholieken zou be staan, evenals degenen, die met het toezicht in de speeltuin zouden wor den belast. Voorts dat de huur aan de gemeente zou gaan, omdat de speel tuinvereniging nog geen middelen had, om huur te betalen. De burge meester had daarna de heren die het bestuur van „Kindervreugd" uitmaak ten bij zich geroepen en het resultaat van de onderhandelingen medege deeld. Hij had uitdrukkelijk gewezen op de gestelde voorwaarden en toen was hem gebleken, dat daartegen niet het minste bezwaar bestond. De he ren waren enthousiast over alles en op de Vraag, tot welk kerkgenoot schap zij behoorden, bleek dat het gehele bestuur uit katholieken be- heid, dan tot droefheid, omdat God kracht en gezondheid schonk om veel te doen voor de opvoeding der jeugd. Spr. bood de scheidende een boek werk aan. Pastoor J. A. Voorham bracht hier na de dank van het schoolbestuur over. Spreker wees op haar grote godsdienstzin, waardoor zij een voor beeld was voor velen. Speciaal be lichtte pastoor Voorham het vele dat buiten schooltijd voor katholiek Zoe termeer gedaan werd. Mede-opricht ster en lange tijd bestuurslid van de Kath. Kinderuitzending, leidster van de parochiële bibliotheek, die onder haar leiding is uitgegroeid tot een bloeiende instelling; actief secreta resse van de K. A., ijverig bestuurslid van de Derde Orde en meerdere in stellingen. Pauselijke onderscheiding. Het deed spreker genoegen, te kun nen mededelen, dat het Z. H. de Paus aagd had, haar de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice te verlenen. Op zijn verzoek spelde een zuster van mej. Schwalbach haar het ereteken op de borst. Ontroerd dankte mej. Schwalbach voor de hulde die haar gebracht was en de sympathie, die zij had mogen ondervinden. De schooljeugd werd „befuifd" met chocomel en een vrije middag. Met bet zingen van een afscheidslied werd de bijeenkomst besloten. Hier na volgde een receptie, die druk be zocht werd door dankbare ouders. Na een langdurige afwezigheid komt de toneelvereniging „In Liefde Bloeiende" Zondagavond weer op de planken. Nadat in September een ge heel nieuwe bestuur de leiding had overgenomen, is men direct begon nen met de studie voor het eerste op treden Een kleine kern van de oude garde, aangevuld met een grote groep nieuwelingen, zal Zondagavond 9 Januari in het parochiehuis aan de Schenkelweg tonen, waartoe zij in staat is. Men heeft het voor deze avond in het luchtige genre gezocht. Allereerst zal opgevoerd worden het humoristische blijspel in twee be drijven „Aardappelen" van Jacques van Tpl. Een kluchtig blijspel in 1 bedrijf getiteld „Eduard wordt mens" zal deze avond afsluiten. De heer W. v. Swieten voor het diploma radio-monteur. prijs kenburg, 2de prys M. van der Luyt te Katwijk aan Zee, 3de prijs C. Gutte te Katwijk a. d. Rijn. In 't zilver. De heer C. Varke- visser vierde gisteren zijn zilveren jubileum als Directeur van de Vis- serijschool. Het werd een grootse huldiging. Vele autoriteiten, o.w. de burgemeester en wethouders, de heer D. Meerburg, voorzitter van de Re derijvereniging „Vuurbaak", de dir. van de Bedrijven en van Openbare Wérken en zeer vele particulieren kwamen de heer Varkevisser geluk wensen. Een schat van bloemen en geschenken bewezen, welke achting men de directeur toedraagt. Geboren: Jan M. zn van T. Huis man en H. Boerman. Arie zn van J. Barnhoorn en K. van Rijn. Hendrik seerd, waarbij duidelijk naar voren broek. Anna dr van C. Groeneveld en P. Koot. Dirk B. zn van N. Ouwe hand en A. Baalbergen. Anna dr van P. C. Zuyderduyn en M. Haasnoot. Arnoldus H. J. zn van J. H. Edeling en A. den Ouden. Cornelis zn van J. de Vries en C. Zwanenburg. Ondertrouwd: J. van Rhijn en M. Zuyderduyn. A van Beelen en M. van Duyvenvoorde. Getrouwd: J. R. Stet en A C. van der Valk. H. C. Grimbergen en H. A. Elfrink. C. A. Grimbergen en J. C. A. A. van den Berg. J. van der Marei en M. van Duyn. M. van Rhee en G. Messemaker. W. Haasnoot en E. van Duyn. Z. Schaap en L. Var kevisser. J. van den Oever en J. Jon ker. J. Barnhoorn en M. Vooys. C. Jonker en A de* Wit. A. Vooys en C. Messemaker. C. van der Plas en J. van der Bent. P. van Ommen en P. van den Haak. J. Guyt en A. Ouwe hand. H. Messemaker en J. Roest. C. Haasnoot en N. van Duyvenbode. J. van Rijn en A. van der Plas. L. C. van Duyn en C. van den Oever. Overleden: A. van der Meij 84 jr, wed. van L. Kruyt; H. Hoek 62 jr, echtgenoot van C. Jonker. J. van der Waals 74 jr, wed van L. H. Holtz. H. W. Grimbergen 77 jr, echtgenoot van P. J. Aarts. G. H. Moggre 1 jr, P. de Krijger 62 jr echtgen. van D. van Duyn. Voor het examen typen, afgeno men door de Nederl. Ver. voor Han delsonderwijs slaagden te Alphen mej. B. Haasnoot en de heer C. van Rossum. N00RDWIJK Northgo Ruiteravond. Met ge noegen kunnen de Northgoruiters ook dit jaar weer terugzien op de gehou den ruiteravond, welke gisteren plaats vond in het Casino. De voorz., de heer P. Barnhoorn, had bij opening het genoegen te mo gen begroeten de voorzitter van de Federatie de heer Kistenmaker en de secretaris, de heer v. d. Horst, ver schillende notabelen uit de gemeente, meerdere besturen van zusterafdelin- gen, het bestuur van de Harddra verij vereniging „Prinses Irene" en de donateurs. Spreker bracht dank voor de steun in het afgelopen jaar onder vonden. Waar ook voor deze avond een stamboek veulen zou worden verloot, werd door hem de aankoop van loten warm aanbevolen. Nadat één der amazones een pre sentje had aangeboden aan de in structeur, de heer v. d. Waard, en aan zijn echtgenote bloemen, kwa men onder een daverend applaus voor het voetlicht het Radio Revue Ensemble onder leiding van Rens van Dorth. De goede naam, welke dit ge zelschap reeds in Noordwijk heeft verworven, is door de vlotte revue „Voor U" verstevigd.'. „Steeds Sneller", De postdui venvereniging „Steeds Sneller" hield in „Ons gebouw" een bijzonder goed geslaagde hokkenshow, waarvoor een grote belangstelling bestond. Een flink aantal van de best geclas sificeerde duiven werden geëxpo- De burgemeester van de gemeente Nootdorp, de heer H. C. A. M. Schöl- vinck, moest als gevolg van een ver keersongeval in Rotterdam worden opgenomen in het Zuider Ziekenhuis aldaar. Het ongeluk geschiedde bij de on bewaakte overweg over de Schulp weg aldaar. Komende van de Groe- rekruisweg was het uitzicht op deze overweg belemmerd door een stil staande autobus. Bij het passeren van deze autobus werd dc sute van de burgemeester aan de achterzijde geramd door een uit de richting Rot terdam komende motortram van de R.T.M. Vermoedelijk werd de wach tende autobus aangezien voor een bus, die passagiers uitliet. De auto van de burgemeester werd aan de achterzijde bekneld tussen de motor tram en de schrikhekken. Met lichte hoofdwonden en een hersenschud ding moest de burgemeester naar het ziekenhuis worden vervoerd. vensport staat. De uitslag van de keuring was als volgt: 1. J. v. Duijn, 2. Aanhane, 3. P. Barnhoorn. De beste duif van de show behoorde aan de heer C. v. d. Berg. Deze winnaars werden allen beloond met een taart. In de commissie voor het Han delsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland is benoemd de heer F. J. E. Urlus. 0EGSTGEEST Geboren: Maria Cornelia Mar- garetha d. van A. G. M. Zonneveld en C. M. van den Berg; Maria Jo hanna d. van A. Juffermans en A. M. van der Werf; Marianne d. van J. J. Ruijgrok en M. Luca. Ondertrouwd: W. Lalisang 26 j„ te Amsterdam, en M L. Karamoy '25 j. Getrouwd: A. J. de Later en S. La- feber. Overleden: A J. M. Krieger geb. van Vleuten, 65 j.; C van der Werf geb. van der Pijl, 95 j.; E. H. Broek stra 80 j. SASSENHEIM Geboren: Jacobus Hubertinus Ma ria zn van P. Noordermeer en J. Mee. Ada dr van W. Drost en G. W. Zijl stra. Ondertrouwd: G. IJ. Suykerland 25 jr te Hillegom en M. A. Turk 26 jr; N. J. M. Kamp 27 jr te De Bilt en H. M. A. Bader 24 jr P. van der Kraats 31 jr te Zaandam en E. M. v. Nieuw koop 29 jr. Getrouwd: C. J. van Dam 26 jr te Den Helder en C. A. van Rijn 26 jr; F. W. Preidel 27 jr te Hillegom en M. Th. C. Zwetsloot 22 jr; A. van der Nagel 26 jr te Hilversum en C. P. Vis 26 jr. T. J. van der Vliet 23 jr J. van Diggelen 24 jr. zn van H. van Duyn en C. M. Haas-i kwam, het hoge peil, waarop de dui-1 Overleden: C. P. Hoet 63 jr.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2