S)e CoidóeSoii^mi^ IKE Eisenhower ontvouwt zijn program voor 1955 i Jaarlijkse boodschap over de „State of the Union'' Eisenhowers boodschap goed ontvangen Leon Dégrelle in Spanje Mendès-France Italië in Glimp van vergane glorie Felle kou in O. Europa VRIJDAG 7 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13392 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA 1 HOLIER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 zei het weer NETJES Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1150 Vrije landen samen sterker dan in het verleden President Eisenhower heeft gisteren in de z.g. State of the Union"-bood- schap zijn wetgevend program voor 3955 ontvouwd. In een overzicht van de wereld-situatie wordt in de boodschap gezegd, dat de vrije landen te zamen sterker zijn dan op enig ander tijdstip in de afgelopen jaren. De president gaf hierbij een overzicht van internationale conferenties en overeenkom sten tussen de vrije landen. Voor wat Amerika betreft beloofde hij de be lemmeringen van de internationale handel op een verstandige wijze te zul len beperken. ACCOORDEN VAN PARIJS. Wat betreft de accoorden van Pa> rijs ter bewapening van West-Duits- land zei de president: „Overeenstem ming in West-Europa heeft de weg geëffend naar eenheid, ter vervan ging van de verdeeldheid, die de Europese economische en militaire vitaliteit heeft ondermijnd. De de fensie van het Westen zal ten slotte naar alle waarschijnlijkheid een vrij en democratisch Duitsland omvatten, dat als gelijke deelneemt aan de be raadslagingen van de NAVO". De vrije naties moeten haar sa menhang handhaven en versterken, aldus Eisenhower, alsmede haar eigen veiligheid, vitaliteit en geloof in de vrijheid en „door ons en door andere volkeren" dienen handels barrières en tarief-obstakels te wor den verlaagd. De president had goede hoop op voortgang inzake het Amerikaanse plan voor vreedzaam gebruik van atoom-energie. Het streven, dat aan zijn program ten grondslag ligt, vat- De telefoon kon daar niet tegen Te Slagelse in Denemarken woont een dame, die een tele foon kan uitlachen. Zij maakt namelijk bij het lachen een hoog. giechelend geluid, dat dezelfde frequentie blijkt te hebben als het mechanische signaal, waar mee gesprekken worden verbro ken. Zij had voortdurend klachten ingediend, dat haar telefoon zo dikwijls werd uitgeschakeld als zij een gesprek voerde Ze kreeg een nieuwe telefoon, nieuwe lei dingen, weer een nieuwe tele foon, weer nieuwe leidingen, het baatte niet. Maar op een dag veroorloofde een ingenieur van de PTT, die een telefonisch gesprek met haar voerde, zich een grapje. Zij moest er om lachen, en uit was de telefoon. Toen zei de in genieur „lacht u nog eens, dame". Hij nam de frequentie van haar gelach op en daarmee was het mysterie opgelost. Haar is op het hart gedrukt, nooit meer aan de telefoon in de lach te schieten. te hij ten slotte aldus samen: „Krachtig moet voortgegaan wor den te arbeiden voor het welzijn, de vrijheid en waardigheid van ieder menselijk wezen op aarde" en hij drukte zijn gehoor op het gemoed: „Wij zullen allen onze plicht moe ten doen en eervolle wegen bewan delen om de vrede in de wereld te bewaren". Militair program. Als de vijf grondslagen van het Amerikaanse militaire program noemde Eisenhower: 1. Paraatheid om onmiddellijk met vernietigende kracht terug te kunnen slaan in het geval van een aanval. 2. Waakzaamheid tegen een onge grond vertrouwen op één enkel wapen of één enkele soort van oorlogvoering. 3. Evenwichtige en soepele militai re organisatie, waarbij bijzondere aandacht geschonken wordt aan de luchtmacht, nieuwe wapens, de verdediging van het continent en een strategische concentratie van de (militaire) macht door een heropstelling van bepaalde militaire eenheden. 4. Verbetering en uitbreiding van de Amerikaanse voorraad van atoomwapens voor land-, zee- en luchtstrij dkrachten. 5. Doeltreffendheid en vindingrijk heid bij de opstelling van een program, dat van jaar tot jaar voortgezet zou kunnen worden, totdat het gevaar voor agressie verdwenen is. Vooral in handelskringen In de verschillende Europese hoofd steden is de rede van president Eisenhower over het algemeen goed ontvangen. Zijn uiteenzetting over de Amerikaanse politiek met betrekking tot Rusland is met voldoening ont vangen en er is enige hoop, dat zijn belofte tot „verstandige beperking" van de handelsbelemmeringen de in ternationale handel zal bevorderen. Diplomatieke kringen in Londen beschouwden het streven van de pre sident om op eervolle wijze over een „duurzame vrede" te onderhandelen, als een afwijzing van de „bevrij- dings-politiek", die de republikeinse regering werd opgedrongen door extremistische elementen in Was hington en als een teken, dat de pre sident vrijer kan opkomen voor zijn ideeën, nu de democraten de meer derheid hebben in het Congres. Ook in Parijs werd de boodschap van Eisenhower goed ontvangen. Of schoon zij niet erg „stimulerend" werd geacht, beschouwde men haar als „niet uitdagend op internationaal WERVELSTORM OVER DE PHILIPPUNEN. Vijf-en-twintig personen zijn om het leven gekomen en drie duizend zijn dakloos door de wervelstorm „Violette", die Woensdag en Donder dag dertig provincies in het Midden en Zuiden van de Philippijnen heeft geteisterd. De schade bedraagt naar schatting drie millioen doillar. plan". Men was in de Parijse hoofd stad echter van mening, dat de wil, om de onderhandelingen met Rus land te hervatten, krachtiger had kunnen worden uitgedrukt. Radio-Moskou zei gisteravond in 'n commentaar op de boodschap van Eisenhower, dat eruit blijkt, dat de Verenigde Staten hun „krachtspoli- tiek, be wapenings wedstrijd en de omsingeling van het vredeskamp" zullen voortzetten. In Brussel werd vooral de verkla ring, dat de Amerikaanse handels belemmeringen zouden worden be perkt, met voldoening ontvangen. Denemarken heeft door de bood schap van president Eisenhower hoop gekregen, dat enige beperkingen op de import van Deense landbouwpro ducten zullen worden opgeheven. De voormalige leider der Rexisten (een Belgische fascisten-organisatie) Leon Dégrelle, die na de oorlog bij verstek ter dood werd veroordeeld, blijkt thans in Spanje te verblijven. De Belgische regering heeft in een nota de Spaanse regering om ophel dering en uitlevering verzocht, maar Madrid draalt met het antwoord. Thans wordt meegedeeld, dat de Bel gische ambassadeur te Madrid, prins Eugène de Ligne, niet naar zijn post zal terugkeren, voordat Spanje zal hebben geantwoord op de jongste Belgische nota. Abbé Pierre bezorgde hun een dak boven het hoofd JCaninfciyfce gaó'en aam de kamende CLpsiilmaand Een recente opname van het Zweedse koninklijke paar, koningin Louise en koning Gustaf VI Adolf, dat in April een driedaags officieel bezoek aan ons land komt brengen. Geeft hen een dak boven het hoofd, dat is de slagzin van Abbé Pierre, de grote weldoener van de Parijse dak lozen, die aan hem reeds een complete nieuwe woonwijk te danken hebben. Het streven van deze geestelijke heeft echter nog meer resultaten gehad. De Parijse overheid doet op het ogenblik haar uiterste best om de Pa rijse zwervers in werkelijkheid een dak boven het hoofd te verschaffen als zij niet tot de gelukkigen behoren, die in de nieuwe wijk konden gaan wonen. Nu de win ter ook Parijs is binnengedrongen heeft men in gesloten ondergrondse stations van de Metro bedelaars e.d. op een behoorlijk bed en met voldoende dekking tijdens de ijskoude nachten de ellende van de kou buiten doen vergeten. Foto: een kijkje in het station Porte Saint Martin waar velen een veilig toevluchtsoord hebben gevonden. Premier Mendès-France is Donder dagavond met zijn echtgenote voor een particulier bezoek van enige da gen te Positano, een schilderachtig dorp aan de Golf van Napels, aan gekomen. Het echtpaar arriveerde per auto uit Napels, waar het eerder op de dag per vliegtuig uit Parys was aan gekomen. Mendès-France is van plan enige dagen vacantie te nemen alvo rens officieel een bezoek aan Rome te brengen. Spoorwegstak ing opgeschort De leiders van de Britse vakbond van spoormannen hebben de lande lijke spoorwegstaking, die aanstaan de Zondag zou beginnen, voorlopig af gelast. Het besluit kwam na een reeks be sprekingen met vakverenigingslei ders en leden van de Britse trans portcommissie, die de directie van de genationaliseerde Britse spoorwegen voert. Deze besprekingen hadden de gehele dag geduurd. In een commu niqué van de vakbond is verklaard, dat de garanties van de commissie een bevredigende basis voor onder handelingen en een spoedige regeling van de looneisen der vakvereniging vormen In antwoord op een vraag, of het mogelijk zou zijn dat de thans opge schorte staking in de toekomst weer zou worden afgekondigd, antwoordde Jim Campbell, algemeen secretaris van het Britse vakverbond van spoor wegarbeiders: „Zeker Indien de ko mende onderhandelingen met de ver- voerscommissie geen bevredigend verloop hebben, zal de staking op nieuw wórden afgekondigd" Te Innsbruck is Donderdag in de crypt van de kerk van St Jacob het stoffelijk overschot bijgezet van aartshertog Eugen van Habsburg- Lotharingen, de laatste veldmaar schalk van het voormalige Oosten rijks-Hongaarse leger. In de stoet liepen achttien aarts hertogen en -hertoginnen, zeven her togen en hertoginnen en zestien prin sen en prinsessen mee. Voorop liep Gottfried van Habsburg, die Otto van Habsburg, de Oostenrijkse troon pretendent, vertegenwoordigde. Ook werd de baar gevolgd' door vijfhonderd officieren en manschap pen van het Oostenrijks:Hongaarse leger ui; de eerste wereldoorlog, die onder de veldmaarschalk hebben ge diend. Zij waren in burger en droe gen al hun militaire onderscheidin gen. Voormalige hoofd-officierèn, in volledig uniform en voor het meren deel boven de zeventig jaar, droegen de oude regimentskleuren. Als grootmeester in de Orde van Teutoonse ridders werd de overledene by gezet in de crypt van de St. Jacobs kerk te Innsbruck, de traditionele begraafplaats van de Orde. Een langzaam intredende dooi heeft Donderdag vele met sneeuw bedekte wegen in West-Europa gevaarlijk ge maakt voor het verkeer, maar in Midden- en Oost-Europa heerst nog een bittere koude. In België ondervond het verkeer veel last van smeltende sneeuw en bestuurders van auto's werden ge waarschuwd, dat vele wegen langs de kust en in het Zuiden gevaarlijk waren voor het wegverkeer. Ver scheidene wegen waren bedekt met een dikke ijslaag. De koude in Frankrijk is verdreven door mild, vochtig weer. Alleen uit Oost-Frankrijk wordt nog sneeuw en ijs gemeld. In Berlijn scheen de zon Donder dag voor de derde opeenvolgende dag, doch de temperaturen bleven beneden het vriespunt. Het kwik in de thermometers in Denemarken daalde Woensdagavond tot onder het vriespunt, doch er is nog geen sneeuw gevallen. In West-Finland moesten 500 boe ren hun boerderijen ontruimen als gevolg van overstromingen, veroor zaakt door een ijs versperring in de mond van de rivier de Kumo. Radio-Moskou meldde, dat de tem peratuur in Tsjita, aan de Mongoolse grens, Donderdag daalde tot 35 gra den (Celsius) onder het vriespunt. Radio-Boedapest meldt, dat thans Over Noord-Hongarije een „bijkans ongekende" koudegolf gaat. De acht voornaamste wegen in dit gebied zijn door sneeuwstormen gedeeltelijk geblokkeerd. Krachtstations bevriezen, hetgeen volgens de omroep een „bron van gro te moeilijkheden" is. Recfcters gevraagd in Indonesië De Indonesische politie heeft het onderzoek in de zaken tegen de Ne derlanders Jungschlagcr, Helema, Da- do, Gaton, Schmutzer, Versteegh en Michael voltooid, maar wegens een tekort aan rechters staat nog niet vast, wanneer zij berecht zullen wor den. De openbare aanklager Soenarjo zei, dat de zaak-Jungschlager volko men is ontbloot van enige politieke implicatie. Hij voegde er aan toe, dat hij eerst wil afwachten wat de getuigen, die bij het vooronderzoek de Britse en Amerikaanse ambassadeur beticht hebben van hulp aan opstandelin gen, onder ede zullen verklaren en of zij bij hun vorige getuigenissen zul len blijven. Doen zij dit dan zullen tegen de betrokken buitenlanders de geëigen de stappen worden ondernomen, al dus Soenarjo. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Cummings, heeft intussen met klem de beweringen van de ge tuigen tegengesproken. Soenarjo verklaarde verder nog van plan te zijn de zeven-en-twintig Ne derlanders die nog in Indonesische gevangenissen zitten allen in Djakar ta te berechten. Wat de zaak-Schmidt betreft, die wegens ziekte van de rechter voor onbepaalde tijd werd uitgesteld, kon Soenarjo geen mede delingen over de hervatting doen. GEEN „MARS NAAR BRUSSEL". Het Katholieke Vakverbond heeft de „Mars der 50.000 naar Brussel" die op 13 Januari zou worden gehou den om te protesteren tegen de maat regelen van de liberaal-socialistische regering-Van Acker tegen het katho lieke ondei-wijs, afgelast. Dit besluit is genomen nadat bij besprekingen tussen afgevaardigden van de Katholieke Volkspartij en vertegenwoordigers der regering overeengekomen was de schoolstrijd bij te leggen en de hiermee verband houdende problemen, alsmede andere hangende vraagstukken in onderling overleg te regelen. De regering had reeds eerder toegezegd de aangekon digde salarisvermindering van de leerkrachten in het katholieke mid delbare onderwijs met 20 procent, ongedaan te zullen maken. Ook de dossiers van de 27 katholieke leer krachten, die zijn ontslagen omdat zij niet over een staatsdiploma beschik ten, zullen opnieuw worden bestu deerd. Verder zal worden getracht de kwestie van de schoolgeldregeling alsmede de problemen die verband houden met de sociale verzekering en de opstelling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, in der minne te schikken. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Weinig wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Morgen over dag temperatuur om het vries punt. 8 Jan.: zon op 8.49 en onder 16.49; maan op 17.02 en onder 8.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 3 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 OSLO nevel 5 KOPENHAGEN onbewolkt —4 LONDEN geheel bew. 2 AMSTERDAM geheel bew. 4 BRUSSEL motregen 0 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAUX mist 7 GRENOBLE nevel 1 NICE regen 11 WARSCHAU nevel —6 BERLIJN geheel bew. 8 FRANKFORT geheel bew. 3 MUNCHEN nevel —5 ZURICH nevel 3 GENEVE nevel 1 LOCARNO regen 2 WENEN ijzel 5 INNSBRUCK nevel —7 ROME geheel bew. 13 Korreltje Zet geen domper op de vreugde van anderen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1