Melbourne bouwt aan het Olympisch Dorp HET (Ml Eerste uitnodiging voor de spelen 1956 uitgereikt aan de Vice-president U.S.A. Studentenspelen te Amsterdam Onze n® Damrubriek J ,JU3JSJST WOENSDAG 5 JANUARI 1955 DE IjEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 AUe Olympische spelen vonden tot dasver plaats in Europa of in Amerika. I In 1956 zallen de zestiende Olympische spelen evenwel In Australië worden ge houdenDe Australiërs, en vooral de bevolking van Melbourne, stellen er een bijzondere eer In, hun rol als Olym pische gastheren perfect te vervullen. Geruime tijd reeds zijn zij bezig aan de voorbereidingen lot het grootse sport gebeuren van 1956. Zij willen niet on derdoen voor Athene, Parijs, St. Louis (U.S.A.), Londen, Stockholm, Antwer pen, Amsterdam, Berlijn, Helsinki en Los Angeles, die in vroeger jaren als gaststeden fungeerden. Melbourne wil, dat In 1956 aller ogen op „zijn" Spelen zullen zijn gevestigd en dat alle deelne mers en gasten nadien met ere zullen spreken over de zestiende Olympische spelen. Bouwbedrljvigheid. Met weloverwogen spoed voeren de verantwoordelijke autoriteiten de Olym pische bouwbedrljvigheid op. Twintig millioen gulden zijn uitgelegd voor de bouw van het Olympisch dorp, ruim tien kilometer verwijderd van het Olym pisch stadion. Ruim zesduizend deelne mers en officials zullen tijdens de spelen in dat dorp, dat zal bestaan uit ten naaste bij achthonderd huizen, gehuis vest worden. Zij krijgen bungalows ter beschikking met eersteklas accomodatie wat betreft verlichting en bewassing. Natuurlijk ontbreken de banken, 't post kantoor, het ziekenhuis, de apotheek en de brandweerpost niet. Verschillen tus sen nationaliteiten, rassen, godsdiensten en politieke gezindheden worden er in het Olympisch dorp niet gemaakt „In het kleed van de turner zijn allen ge lijk" zegt een Nederlands lied. Deze woorden zijn het parool van de Austra lische commissie van Voorbereiding van de zestiende Olympische spelen. In het Olympisch dorp verrijzen reeds de woningen. De bouwbedrljvigheid, die er heerst, zou de indruk kunnen wek ken, dat de spelen reeds over enige maanden zullen worden gehouden. Zo is het echter niet Zij vinden plaats van 22 November tot 8 December, dus als in Australië de lente heerst Aanvankelijk is er overwogen om eon geheel nieuw Olympisch stadion te bou wen, doch bij nader inzien besloot men de beroemde „Melbourne Cricket Ground", die ruimte biedt voor 90.000 toeschouwers, te moderniseren en zo te veranderen, dat hij aan alle Olympische eisen voldoet Het internationaal Olym pisch comité gaf zijn goedkeuring aan dit plan. Reeds is men met de werk zaamheden begonnen. De plaatsings mogelijkheid voor toeschouwers zal worden opgevoerd tot 120.000. Grote in ternationale cricketwedstrijden worden geregeld op de Melbourne Cricket Ground gehouden. Hierom en omdat hy zo uitstekend is gelegen wordt hij ge promoveerd tot Olympisch stadion. In het Olympisch park werkt men reeds hard aan de bouw van het hyper moderne sportcentrum. Zwembaden, wielerbanen en voetbal en hockeyvelden worden er aangelegd terwijl gelijktijdig de nodige bouwwer ken op het sportcentrum verrijzen. De roei- en kanowedstrijden zullen worden gehouden op het Meer v. Wendouree, zowat 65 km. buiten Melbourne gelegen. Óok hier heerst bouwbedrijvigheid, want er is meer nodig dan alleen maar water om internationale watersportwedstrijden van Olympisch kaliber te kunnen hou den. Eerste uitnodiging. Richard Nixon. Vice-president der Verenigde Staten, heeft zich onlangs overtuigd van de voortgang der Olym pische voorbereidingen in Melbourne. Natuurlijk zijn er in Australië mensen, die „iets te zeggen" hebben over de plannen, doch de heer Nixon verklaarde, desgevraagd, over deze critiek: „U bezit hier een prachtig stadion. De voorberei dende werkzaamheden schieten goed op. De critiek op dit alles begrijp ik niet..1" Melbourne's burgemeester, Raadsheer Robert H. Solly, vernam dit natuurlijk met genoegen. En hij was het, die de eerste uitnodiging tot bijwoning der. De Olympische Fakkel zal in 1956 van Athene naar Calms in Austra lië worden gevlogen en vandaar door fakkeldragers-hardlopers ge bracht naar Melbourne waar de Spelen zullen plaats vinden. Ook inheemse fakkeldragers zullen deel nemen aan die fakkelloop over een afstand van 4300 km. Hij zal vijf tien dagen en nachten duren! Olympische spelen uitreikte, nl. aan de heer en mevrouw Nixon. „Dank U wel. Wij komen graag", antwoordde de Ame rikaan. Eten i drinken. Een bijzonder probleem vormt de voe ding der deelnemers. ZU komen uit alle landen der aarde. Zij zijn gewend aan zeer uiteenlopende spijzen. Om tot top prestaties te kunnen komen, is het be slist noodzakelijk, dat zij geen gezond heidsmoeilijkheden krijgen door veran dering van diëet. De organisatoren van de Olympische spelen te Melbourne' zor gen er reeds nu voor, dat dergelijke sto ringen zo goed mogelijk voorkomen worden. Een aantal eerste klas koks uit Europa en Australië zullen voor de ko kerij zorgen. Tot „organisator" van de afdeling „eten en drinken" is benoemd Brigadier C. M. L. Elliott een oud beroepsofficier, die een dertigjarige er varing heeft op het gebied van de appro viandering. Hij kent uit ervaring de eet gewoonten in het Midden-Oosten en in Azië, omdat hij in die delen der wereld vele jaren gewoond en gewerkt heeft. Hy wordt terzijde gestaan door een com missie, welker leden zijn gekozen uit het hotelbedrijf, -de keukeninrichters en de sportorganisaties. „Het is onze bedoeling, het iedere ploeg naar de zin te maken", vertelde htf, „en we zullen tijdig voor het begin der spelen de spijskaarten ter beoorde ling sturen aan de zestig deelnemende landen. Met eventuele bezwaren zullen wij ten volle rekening houden. En ver- zoeken om bijzondere «pijzen zullen wH inwilligen". „Als er ploegen zijn, die hun eigen eten willen meebrengen, is dat natuur lijk ln orde. En brengen ze hun koks mede, dan is ook dat prachtig". In het Olympisch dorp (gelegen nabij het Australische Heidelberg) zullen de ploe gen „culinair" worden ingedeeld vol gens hun eetgewoonten, en wel in: Oost- Aziaten, Midden-Oosterlingen, Israeli, Britten en Amerikanen, Fransen en Bel gen, Hongaren, Midden-Europeanen, Ita lianen. Russen en Oost-Europeanen Scandinaviërs en Spaans-Amerikanen. De meeste maaltijden zullen worden verstrekt net als in Helsinki op cafetaria-manier om taalmoeilijkheden te voorkomen. Maar als er ploegen zijn. die dienstertjes willen hebben, dan komt dat in orde. En steeds zullen er tolken bij de hand zijn. Brigadier EÜiott liet ons een ontwerp ontbijtmenu zien. Er kwamen 20 warme en koude dranken op voor. Verder diverse meelspijzen, vlezen, eiergerechten, kaassoorten, honig, jams en soepen. Voorts een tiental verschil lende broodsoorten. En de andere maaltijden zullen niet minder gevarieerd zijn! Twee ton vlees per dag, bijna vijfduizend liter melk, meer dan drie ton groenten en vele an dere dingen zullen wij iedere dag moe ten gebruiken om de Olympische honger te stillen, vertelde Brigadier Elliott ons. Olympisch dorp zal geen „burgemees ter" krijgen, doch een kampcomman dant, die een staf van 1500 personeels leden ter beschikking krijgt:- kamer meisjes, kellners, koks, tuinlieden, meca niciens, timmerlieden,loodgieters, elec- triciens, bewakers, telefonisten, gidsen, tolken, chauffeurs en andere assistenten. „Ja", aldus besloot Brigadier Elliott het gesprek, „het is een moeilijke taak, die wij te vervullen krijgen. Maar we doen ons best. Wij weten dat 'n athlect op een wedstrijddag veelal ander eten nodig heeft dan tijdens de training. Wij weten, dat wat uitstekend is voor een Japanner, een Italiaan heel slecht zou kunnen bekomen, ja, dat er zelfs binnen de ploegen nog verschillen kunnen zijn, waarmede wij bij de voeding rekening moeten houden.Doch dit alles is op losbaar, als ledereen zijn best doet en samenwerkt met ons. Trots en gelukkig zullen wij zijn, als onze gasten tevreden endoorvoed na afloop van de Olympische spelen hun vaderland weer opzoeken! Olympisch dorp Ned. zwemmers ver in de meerderheid De traditionele waterpolo wedstrijd tus sen Nederland en de Antilllen had een zeer spannend verloop en werd met 32 door Nederland gewonnen. Voor Neder land werden de doelpunten gemaakt door Zeggeling (2) en Wildevuur. Voor de Antillen scoorde Hans van der Zwan tweemaal. De prestaties bij het onderdeel zwem men waren aanmerkelijk slechter dan in voorgaande jaren. Maar Ad Boxem, die voor Nederland'uitkwam, startte op de 100 meter schoolèlag in het water, omdat hij een gebroken neusbeen heeft. De uit- slagén luiden: Dc OLYMPISCHE SPELEN in Melbourne 100 meter rugslag heren: 1. Wildevuur (Ned.) 1.20.1; 2. Hans van der Zwan (Ant.) 1.22.9; 3. Wildeman (Sur.) 1.37.0; 4. Lustig (V.SD 1.54.4; 5. Oey Kwie Gwan (Ind.) 2.15.6. 100 meter vrije slag heren: Tjebbes (Ned.) 1.03.5; 2. Wildeman (Sur.) 1.06.0; 3. Fred van der Zwan (Ant.) 1.06.8; 4. Bel ice (V.S.). 100 meter schoolslag heren: I. Boxem (Ned.) 1.23.5; 2. Lustig (VS) 1.24.1; 3. Huub.Vos (Ant.) 1.32.4; 4. Wisnoe (Ind.) 1.34.2; 5. Van der Bergh (Sur.) 1.38.4. 4 x 50 meter estafette vrije slag: 1. Nederland 2.04.3; 2. Antillen 2.05.8; 3. Suriname 2.36.5; 4. Indonesië 2.41.0; 5. Ver. Staten 3.23.2. Eindklassering zwemmen: 1. Nederland -J pnt.; 2. Antillen 35 pnt.; 3. Suriname 22 pnt.; 4. Ver. Staten 15 pnt.; 5. Indo nesië 2 pnt. Basketbal: Indonesië—Antillen 47—23; Nederland—Ver. Staten 45—37; Surina me—Antillen 63—22; Nederland—Indo- sië 5439. Bridgen: Indonesië—Antillen 2—0; Ne derland—Verenigde Staten 2—0. Schaken: Nederland—Indonesië 3—1 SurinameVerenigde Staten 40; Ne derland—Antillen 4—0. Voorlopige richtlijnen vastgesteld De reorganisatiecommissie van de KNVB is met haar arbeid thans zover gevorderd, dat voorlopige richtlijnen zijn opgesteld, welke men eerst met de onderscheidene belangengroepen wil be spreken alvorens verder te gaan. Het ligt in de bedoeling de principes, en dus niet de details, van de reorganisatie te be spreken met de vereniging van eerste klassers onder leiding van de heren A. H. Martens (Den Haag) en W. J. van Voorst (Nijmegen). Voor de federatie van tweede, derde en vierde klassers zul len de heren P. C. van Houten (Rotter dam) en J. C. Cools (Maastricht) van voorlichting dienen. Deze taak wordt bü de afdelingen van de KNVB waargeno men door de heer A. L. M. Schroder (Breda) en voor het Zaterdagvoetbal door de heer J. van der Meijde (Rotter dam). Op deze wijze hoopt men van ver schillende zijden waardevolle adviezen te krijgen, waarna de reorganisatiecom missie definitieve voorstellen voor het bestuur van de KNVB kan formuleren. Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van Mei een buitengewone bonds vergadering zal worden belegd om de reorganisatievoorstellen te behandelen. HONVED NIET NAAR ANTWERPEN De club had straf van de minister Voor een op 23 Januari a.s. ter gele genheid van het 75-jarig bestaan te spe len wedstrijd had de FC Antwerp on derhandelingen geopend met Honved. Aan de Hongaren was een bedrag van ongeveer 36.000 gulden geboden, de hoog ste som die ooit door een Belgische club voor een ontmoeting met een buiten landse tegenstander is uitgetrokken. Het bestuur van Honved zou deze uitnodi ging ongetwijfeld hebben geaccepteerd als de Hongaarse minister voor sport niet zijn veto had uitgesproken over de plannen. De club heeft namelijk in de laatste tijd enkele zwakke wedstrijden gespeeld, wat voor de minister aanlei ding is geweest de reis naar Antwerpen te verbieden. „Honved is niet in staat het internationale prestige van Hongarije op te houden", zo luidde zijn motivering DOCOS Heden géén zaaltraining in de Boommarkt voor junioren en adspi- ranteu. De senioren worden verwacht om 8 uur in het clubhuis a. d. Haagweg. SCHAATSENRIJDEN NED. KERNPLOEG TE HAMAR De leden van de kernploeg van de KNSB hebben onder leiding van Klaas Schenk te Hamar een 5000 meter op tijd gereden. Hoewel de weersomstandighe den minder gunstig waren het was koud (het kwik stond niet minder dan 15 graden onder het nulpunt) en het ijs was hard verbeterden niettemin twee rijders hun persoonlijk record, namelijk Doets en Bruine de Bruin, die respec tievelijk 9.12.2 en 9.14.— voor zich lie ten afdrukken. De beste tijd werd ge maakt door Kees Broekman: 8 min. 35.6 sec. Na hem kwamen Van 't Oever (8.50.4). De Graaf (8.54.5). Jeen van der Berg (8.59.4), Hopman (9.02.—). Wervers (9.05.1), Paping (9.07.Bestebreurtje (9.16.—). Band (9.16.8) en Van der Eist (9.24.5). Inmiddels is ook,Gerard Maarse in Hamar aangekomen. ATHLETIEK Dan Ferris, secretaris van de Ameri kaanse athletiek unie heeft medege deeld, dat enkele vooraanstaande Euro pese athleten deze winter aan wedstrij den in de Verenigde Staten zullen deel nemen. Hiertoe behoren o.m. Audun Boysen (Noorwegen), wereldrecordhou der op de 1000 meter en de middenaf- standlopers Gunnar Nielsen (Denemar ken). Lucien do Muynck (België), de steeple chase-specialist Curt Sonderburg (Zweden) en polstokspringer Ragner Lundberg (Zweden). Voorts zijn er nog enkele Europese athleten die in de Verenigde Staten stu deren en die eveneens voor deze wed strijden in aanmerking komen zoals de Ieren Vic Mulligan, Brandon Oreilly en de Europese kampioen polsstokhoog springen Landstrom (Finland). De partij tussen Smyslov (Rusl.) en Pachmann (Tsjechosl.) voor de zesde ronde van het internationaal schaaktour- nooi te Hastings eindigde na 23 zetten in remise. Dit resultaat bracht Smyslov aan de leiding met een score van vier en een halve punt uit zes partijen. In de zesde ronde heeft Keres met wit verloren van Fuderer in 'n koningsindi- sche partij in 49 zetten, en niet gewon nen zoals aanvankelijk werd gemeld. Verdere uitslagen luiden: Philips Donner y]A (54 zetten)Alexander— Szabo y2y. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Smyslov 4y, pnt.; 2-3-4. Pachmann, Ke res en Unzicker 4 pnt.; 5-6. Fuderer en Szabo 3y pnt; 7-8. Donner en Alexan der 2yr pnt 9. Philips 1 pnt 10. Fair- hurst y2 pnt Alle correspondentie betreffende dezt ibriel gelieve men te zenden aan W v d Voort, Rustoordstraat S. Nieuw •nneo Deze week beginnen wij met de maan delijkse oploswedstrijd, waarbij elke maand onder de oplossers, die alle pro blemen correct hebben opgelost een damboek zal worden verloot. Wij hopen, dat onze lezers-oplossers ook deze wed strijd op prijs zullen stellen, zodat de animo hiervoor nog groter zal zijn dan bij de afgelopen wedstrijden. En nu onze problemen. Wij hebben het genoegen onze lezers een tweetal fraaie problemen voor te leggen. Vanuit Noordwijk werd ons een „Turk"8e siga ret gepresenteerd, die, hoewel van hoog- Door het uitstekende fast bowlen van Frank Tyson, die 6 wickets nam voor 16 runs en tenslotte eindigde met 7 voor 27, behaalde Engeland de overwinning in de derde toetswodstrijd te Melbourne met 128 runs. Na drie wedstrijden heeft En- geland de leiding met 2—1, Australië won de eerste ontmoeting en Engeland de tweede en de derde. De scores van de derde match waren: Engeland 191 en 279; Australië 231 en 111. Op de laatste dag stond het Austra- lische team als favoriet genoteerd. Het elftal had nog 165 runs nodig met 8 wickets in handen, maar Tyson, die met een uitzonderlijke vaart wierp, zorg de voor de verrassing door de Australi sche batsman geen kans te geven op een hoge score. De acht resterende wickets vielen na 36 runs in de tijd van 8 minu ten. Drie batsman scoorden geen enkele run, terwijl slechts vier tot dubbele cij fers kwamen. CRICKET DE COMPETITIE-INDELING Het bestuur van de Nederlandse Cric ket Bond heeft besloten, dat in het sei zoen 1955 de eerste klasse zal bestaan uit de volgende elftallen: ACC, Haarlem, HBS. HCC 1. HCC 2. Hermes DVS, PW. Quick (H). Quick (N). Rood en Wit, Sparta, VRA en VW, Er zal volgens hetzelfde systeem als in 1954 worden gespeeld. Met betrekking tot de tweede klasse kan worden mede gedeeld dat de sterkste elftallen weer in een afdeling zullen worden geplaatst. De bijeenkomst voor secretarissen zal op 26 Maart a.s. te Utrecht worden ge houden, de algemene vergadering op 23 April te Amsterdam. TAFELTENNIS BAT-NIEUWS Het eerste damesteam verraste door te gen Sportief met 64 te verliezen. Dc nederlaag was wel te wijten aan het vol komen falen van mej. v. d. Werf, terwijl ook mevr. Schuck slechts eenmaal zege vierde. Voor de andere drie punten zorg de mej. v. Haasteren, die wel zeer op dreef was. Nog slechter deed het 4e herenteara het door een smadelijke 82 nederlaag tegen LPSV. Alleen Brohm kon het 2 maal tot winst brengen. Gelukkig deelde het 3e team niet mee in de malaise en won, zij op het nippertje, met 64 van Dolfijn. De overwinningen kwamen van Wong 3, Vrouwenvelder 2 en het dubbel, terwijl invaller Jesse het niet tot winst kon brengen. Programma: Heren: 101: BAT 4 ATTC 2; BAT 3ATTC 3. Dames: 13—1: Cebusta 1—BAT 1; Den Burcht 1BAT 2 Heren: 151: BAT 1Scylla 1; Batswin- gers 4BAT 2. De leden worden er op attent gemaakt dat er Donderdagavond een gezellige avond gehouden wordt in Den Burcht, Nieuwe Rijn en dat er dus geen training is. HENNY QUENTEMEYER NEDERLANDS KAMPIOEN ZWAARGEWICHT. Henny Quentemeyer is gisteravond te Groningen zwaargewichtkampioen can Nederland geworden. Hij won van De Voogd in de 12e en laatste ronde door k.o. HM „UhMrV* l*««rtrttn fijne smaak te noemen, toch nog wel even aan de „zware" kant zal blijken, WedstrUdprobleem no. 355 Auteur: L. W. Turk. Noordwijk le publicatie Zwart 8 schijven op: 6, 8, 9, 14, 15, 18, 22 en 29. Wit 9 schijven op: 16. 20, 24, 26, 32, >8 en 36/38. Vervolgens een vraagstuk van de heer Vuurboom. Wij weten steeds wat hij ons biedt. Een mooie aanvangsstand, ter wijl ook de technisch goed verzorgde af wikkeling, alsmede de slotstand beko ring heeft. Wedstrijdprobleem no. 356 Auteur: D. Vuurboom. Glanerbrug le publicatie i et, ©s Zwart 11 schijven op: 11/13, 15/18, 20, 21. 25 en 31. Wit 11 schijven op: 24, 27/30, 32, 34, 36, 38, 39 en 45. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint Oplossingen van alle ge plaatste problemen over de maand Ja nuari kunnen worden ingezonden tot 10 Februari a.s„ aan bovenstaand adres. FANTASIEPROBLEMEN Voor onze liefhebbers van fantasie- problemen volgen hieronder een drietal meesterstukjes. Eerst een tweetal van de buitenlandse problemist Bergier. Deze problemist werd jaren geleden tot ko ning der fantasie-problemen uitgeroe pen. Het is ook inderdaad fantastisch hoe deze auteur al dc dammen tot een toverbal weet te fabriceren. I. Zwart 10 dammen op: 1/5, 7/9, 48 en 49. Wit 6 schijven op: 26, 30, 34, 35, 41 en 44 en 7 dammen op: 16. 25, 31, 36, 40, 45 en 46. II. Zwart 6 schyven op: 1, 3, 6, 12. 13, 35 en 7 dammen op: 4. 7, 8. 11. 16. 26, 46. Wit 18 schijven op: 14. 15. 23/25, 31/34, 37/40. 42, 44. 45. 47 en 48. Maar dat ook onze Hollandse proble- misten deze kunst verstaan, blijkt wel uit het hier volgende vraagstuk van de heer C. v. <L Kuiten. III. Zwart 16 schijven op: 10, 12, 15, 17, 18. 22. 23, 25/28, 32, 35, 36, 40, 44 en dam op 16. Wit 16 schijven op: 6. 21, 24, 29, 33, 34, 37, 39, 41/43, 45, 47/50 cn dam op 38. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien tot 18 Jan. a.s. EINDSPELEN Ook voor onze eindspelliefhebbers hebben wij deze week een tweetal ver rassingen, want ik behoef alleen maar de naam Blankenaar te noemen. I. Zwart 2 dammen op: 5 en 10. Wit 1 stuk op 39 en 3 dammen op: 6, 17 en 46. II. Zwart 2 dammen op: 20 en 46. Wit 1 stuk op 31 en 3 dammen op: 5, 6 en 10. Voor beide geldt: wit speelt en wint. De resultaten zien wij gaarne tege moet tot 25 Jan. a.s. DAMZETTEN Tot slot van deze rubriek een tweetal mooie damzelten, welke veelvuldig in de klassieke partij voorkomen. Men ver- zuime daarom niet deze te bestuderen. I. Zwart: 3, 5/11, 13. 15, 16. 18/20, 23 en 26. Wit: 27, 28, 30, 32. 33. 35, 37/39, 42/45, 47/49. II. Zwart: 2. 3, 5. 0, 8. 9. 11/13, 15/18, 22. 23 26 en 35. Wit: 25. 29. 31/34, 36/39, 42/45 en 48/50 In beide vraagstukken voert wit een fraaie damzet uit. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 18 Jan. a.s. Onder dc goede oplossers wordt een prijsje verloot. CORRESPONDENTIE A. v. d. P. te L.: ja, de ladder is ge broken. en de punten zijn verloren, doch beproeft uw krachten eens op deze nie- we oploswedstrijd!! (de 7 wijzerplaten) AGATHA CHRISTIE 60) „Alfred? Nou en of! Laat dat maar aan mij over". „Goed. Zie hem kwijt te raken, kyk uit naar mij en naar Bill. Laat je niet aan de ramen zien, maar als we aan komen rijden, moet je ons dadelijk binnenlaten. Begrijp je het?" „Ja „Dat is dan in orde. O, Bundie, laat niet bemerken, dat je naar de stad gaat. Verzin een uitvlucht. Zeg, dat je Loraine naar huis brengt. Is dat niet goed?" „Uitstekend. Zeg Jimmy, ik ben in vreselijke spanning". „En je kunt best je testament ma ken voor je wegrijdt". „Nog beter, maar ik wou, dat ik wist, waar het allemaal om gaat". „Dat zal je weten, zodra je ons ziet. Ik zal je dit alvast wel vertellen. We zullen no. 7 een helse verrassing be reiden". Bundie hing de hoorn op en wend de zich tot Loraine, terwijl zij haar vlug een resumé gaf van het gesprek Loraine snelde naar boven, pakte haastig haar koffertje, en Bundie stak haar hoofd om haar vaders deur. „Ik ga Loraine thuisbrengen, va der". „Waarom? Ik had er geen idee van, dat ze vandaag wegging". „Ze willen haar terug hebben", zei Bundie vaag. „Ze telefoneerden even. D-a-a-g". „Zeg, Bundie, wacht even. Wan neer ben je weer thuis?" „Weet ik niet. Verwacht me als je me ziet". Na dit afscheid, zonder plichtple gingen, snelde Bundie naar boven, zette een hoed op, deed haar bontjas aan en was gereed om te vertrekken. Ze had bevolen, dat de Hispano vóór moest gebracht worden. De reis naar Londen was zonder avonturen, behalve die welke ge woonlijk veroorzaakt werden door Bundle's chaufferen. Ze lieten de wa gen in een garage staan en begaven zich ogenblikkelijk naar de Zeven Wijzerplatenclub. Alfred deed open, Bundie baande zich zonder compli menten een weg langs hem heen. Lo raine volgde. „Doe de deur dicht, Alfred", zei Bundie. „Nu ben ik speciaal hier ge komen om je een dienst te bewijzen. De politie zit je achterna". „O, freule". Alfred werd krijtwit. „Ik ben je komen waarschuwen, omdat je me laatst op een avond een dienst bewees", vervolgde Bundie vlug. Men heeft een bewijs tot in hechtenisneming uitgevaardigd tegen manheer Mosgorovsky en het beste wat je doen kunt is hier zo vlug mo gelijk weg te gaan. Als je hier niet gevonden wordt zullen ze zich niet moe om je maken. Hier is tien pond dan kun je ergens heengaan". Binnen tien minuten verliet een stamelende Alfred, vreselijk ver schrikt de Hunstantonstreet no. 14 met slechts één idee in zijn hoofd, daar nooit weer te keren. „Dus dat heb ik goed geregeld", zei Bundle met voldoening. „Was het nodig om zo.h'm drastisch te zijn?" protesteerde Lo raine. „Het is veiliger", zei Bundie. „Ik weet niet wat Jimmy en Bill van plan zijn. maar we kunnen niet ris keren, dat Alfred weer terugkomt en alles in de war stuurt, als we half klaar zijn. Hallo! Hier zijn ze. Nu ze hebben niet getreuzeld. Waarschijn lijk hebben ze aan de hoek gestaan om te zien, dat Alfred wegging. Ga naar beneden en doe hen open, Lo raine". Loraine gehoorzaamde. Jimmy Thesiger kwam achter het stuur uit. ,31Üf even zitten Bill", zei hij. „Toeter als je denkt dat iemand de zaak bespiedt". Hij liep de trap op en bonsde op de deur achter hem. Hij zag er rose en opgetogen uit. „Hallo Bundie, ben je daar? Nu moeten we het klaar spelen. Waar is de sleutel van de kamer, waar je toen in geweest bent?" „Het was een van de sleutels be neden. We moesten ze liever allemaal naar boven brengen". „Goed, maar wees vlug, de tijd is kort". De sleutel werd gemakkelijk ge vonden, de met vilt bekleedde deur sprong open en het drietal trad bin nen. De kamer was juist zoals Bundie ze vroeger gezien had met de zeven stoelen om de tafel gegroepeerd. Jim my overzag alles in de minuut ot twee stilte, die volgde. Toen richtte hij zijn blik op de twee kasten. „In welke kast heb jij je- verstopt Bundie?" „In deze Jimmy ging er naar toe en gooide de deur open. Dezelfde collectie van gevarieerd glaswerk stond op de planken. „We zullen al die spullen moeten overbrengen", mompelde hij. „Ga naar beneden Bill halen Loraine. Het is niet nodig dat hij buiten nog lan ger de wacht houdt". Loraine liep weg. „Wat ga je doen?" vroeg Bundie ongeduldig. Jimmy zat op de knieën en pro beerde te gluren door de opening van de andere kastdeur. „Wacht tot Bill komt, dan zul Je het hele verhaal horen. Dit is zijn werk en het zit dan ook goed in elkaar. Hallo, waarom komt Loraine de trap opvliegen of er een stier ach ter haar aanzit?" Loraine kwam de trap inderdaad zo hard als ze kon opgeraced. Zij stormde plotseling met een asgrauw gezicht en schrik in haar ogen bin nen. „Bill.... Billo Bundle, Bill!' „Wat is er met Bill?" Jimmy greep haar bij de schouder. „Om 's hemels wil, Loraine, wat is er gebeurd?" Loraine snakte nog naar adem. „Bill.ik denk dat hij dood is. hij is nog in de wagenmaar hij beweegt zich niet en spreekt niet. Ik weet zeker dat hij dood is". Jimmy mompelde een vloek en sprong naar de trap. Bundie achter hem aan, terwijl haar hart ongelijk matig bonsde en een vreselijk gevoel van verlatenheid zich van haar mees ter maakte. Bill dood? O, neen! O, neen! Dat niet! O God, laat dat toch niet waar zijn. Samen bereikten zij en Jimmy de wagen. Loraine kwam achter hen. Jimmy gluurde onder de kap. Bill zat zoals ze hem verlaten hadden en leunde achterover. Maar zijn ogen waren gesloten en Jimmy's ruk aan zijn arm wekte geen enkele reactie. „Ik kan het niet begrijpen", mom pelde Jimmy. „Maar hij is niet dood. Houd moed Bundie. Luister eens. We moeten hem in huis zien te krijgen Laten we in 's hemelsnaam hopen dat er geen politieagent langs komt. Als iemand iets zegt is hij onze zieke vriend, die we in huis helpen". Met zijn drieën kregen ze Bill ge makkelijk in het huis, en zonder erg de aandacht te trekken, behalve van een ongeschoren heer, die deelne mend zei: „Mijnheer heeft er een paar teveel op zeker?" En hij schudde wijs met zijn hoofd. „In de kleine achterkamer bene den", zei Jimmy. „Daar staat een sofa". Zij kregen hem veilig op de sofa en Bundie knielde bij hem neer en nam zijn slappe pols in haar hand. „Zijn pols slaat", zei ze. „Wat is er toch met hem?" (^ordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7