De vreedzame toepassing van atoomenergie nog slechts onderwerp voor tentoonstelling ALS WIJ EENS WIJZER WAREN Een kilogram uranium drijft locomotief driemaal rond de aarde Het K.V.P-studiecongres dringt aan op de uitbreiding van de leerplicht Over korte tijd zal de actie voor Nederland gesloten zijn WOENSDAG 5 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Kath. Ondervjijzersprobleem onder de loupe Diensten bij landbouw en veeteelt Een mobiele tentoonstelling, die een beeld geeft van het gebruik van de kernenergie voor vreedzame doel einden en onder meer de internatio nale samenwerking op dit terrein in beeld zal brengen, zal deze en de vol gende maanden ook in ons land te zien zijn. De tentoonstelling zal achtereenvol gens komen in Den Haag (19-28 Jan.), Enschede, Eindhoven, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht (22-31 Maart). De tentoonstelling werd ontworpen en opgezet door de afdeling tentoon stellingen van Ihet Europese bureau van de United States Information Service in Parijs. De tentoontelling in ons land zal worden gehouden en gèfinancierd door de regeringen van de Ver. Staten en van ons land. Zij zal worden aangevuld met een Ne derlands gedeelte, dat thans in voor bereiding is. Voorts zal de mobiele tentoonstelling, die op het ogenblik in Antwerpen, in een hoekje van de dierentuin, een plc%ts heeft gevon den, een aantal veranderingen on dergaan, in het bijzonder de afdelin gen geneeskunde en industrie. Voorts zal in de afdeling landbouw een plaats worden ingeruimd voor de toe passing van de atoomenergie met be trekking tot de bemesting en met hetgeen er in ons land ten aanzien van het onderzoek van de kunstmest Het atoomtijdperk. Indertijd heeft president Eisenho wer in de algemene vergadering van ae Verenigde Naties onder meer ge zegd, dat het atoomtijdperk in korte tijd reeds zozeer een stempel op onze samenleving heeft gedrukt, dat elke burger althans enig begrip moet heb ben van de omvang dezer ontwikke ling, die van zo verstrekkende bete kenis voor ons gallen is. Hij heeft daarbij opgemerkt, dat de Ver. Sta ten weten, dat het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doel einden geen toekomstdroom is. De tentoonstelling. Er zijn voor de mobiele expositie vijf trailers ontworpen, waarvan vloer en wanden met behulp van een verkregen. De trailers zijn zodanig opgesteld, dat er als het ware een kleine binnenplaats- ontstaan, die voor tentoonstelling van materiaal in de open lucht kan worden ge bruikt. Geheel uitgezet beslaat de expositie een oppervlakte van onge veer 1600 vierkante meter. De ten toonstelling laat de bezoeker op.zo eenvoudig mogelijke wijze zien hoe de atoomenergie voor vreedzame doeleinden kan worden toegepast, hoe ver men met deze toepassing in het begin van het atoomtijdperk reeds is gekomen en van welk groot belang die toepassing reeds is en in de toekomst nog zal worden. Men is niet op de vele technische kanten van het splitsingsproces ingegaan. Men gaat uit van de aanwezigheid van de kernenergie, om dan het ge bruik voor vreedzame doeleinden in beeld te brengen. De energie. Zo wordt dan in de eerste trailer verteld, dat een kilogram uranium 235 evenveel energie kan opleveren als 2600.000 kilogram kolen. Daar door kan een 60 watt gloeilampje on afgebroken'gedurende ruim 108 mil lioen uur blijven branden. Om een ander voorbeeld te noemen, met de zelfde hoeveelheid energie zou een trein driemaal om de aarde kunnen rijden. De buitengewone betekenis van de energiebron wordt duidelijk ge maakt. Men denke aan de toeneming der wereldbevolking en dus ook van het energie gebruik, waardoor de bronnen van de conventionele ener gie aardolie en kolen voort durend slinken. De Amerikaan Pal mer Putnam, adviseur van de „Ato mic energy commission", gaat er van uit, dat in 2050 de energievoorziening voor 60 pet. zal moeten worden over genomen door de kernenergie. Uranium. In trailer no. twee wordt op een wereldkaart door middel van lamp jes aangegeven waar zich thans de vindplaatsen van uranium bevinden. Zij leveren voldoende uranium om de wereldbevolking in de eerstko mende 6000 jaar van atoomenergie te voorzien. Óp een kaart wordt dan aangegeven waar zich de belangrijk ste atomische productie-installaties en researchcentra ter wereld bevinden. Ook kan men zien op welke wijze en naar welke landen de radio-actieve isotopen worden gezonden, die wor den geproduceerd in de atoomzuilen in Engeland, de Ver. Staten, Canada, Noorwegen en elders. Die isotopen zijn bestemd voor toepassing in de ziekenhuizen, in de landbouw en in dustrie. Zij vormen een mooi voor beeld van de internationale samen werking op dit terrein. Landbouw en industrie. In een der trailers kan men zien hoe het atoomonderzoek de land bouw ten goede komt. De toepassing Op de atoom-tentoonstelling in Antwerpen wordt aanschouwelijk in een van de wagens bewezen, dat de Geicerteller, bij het onderzoeken van patiënten door een geneesheer, uitstekende diensten kan bewijzen. van de kernenergie leidt tot verbe tering van de landbouw en tot een verhoogde productie. Belangrijk zijn de proeven, die wer- j den genomen met radio-actieve fos for, die betreffende de plantenziek- ten. Voorts toont men aan hoe de toe- 1 passing van radio-actieve stoffen heeft geleid tot verbeteringen op het gebied van de voeding en het fokken van vee. Op een lopende band laat men vervolgens zien hoe het gebruik van radio-isotopen de industrie geld en tijd spaart. Zo kan men door middel van die radio-isotopen de slijtage van een band reeds meten, wanneer daarmee slechts drie minuten is gereden. Daar voor moest een band 8000 kilometer hebben gelopen, alvorens de slijtage kon worden gemeten. Zo zijn er meer voorbeelden. Een gedeelte van de trailer is gewijd aan de „gereed schappen van het atoomtijdperk". In de geneeskunde. In een der trailers wordt aange toond, „dat het atoom de medische wetenschap het belangrijkste onder zoekingsinstrument in handen heeft gegeven sinds de toepassing van de microscoop. Men toont er hoe radio-isotopen een belangrijk middel zijn om bij een aan tal ziekten de medische diagnose niet alleen sneller te doen verlopen maar ook nauwkeuriger te maken. Aan de hand van doorsnee-tekeningen van het menselijk lichaam wordt het ge bruik van de atomische hulpmidde len in de geneeskunde aangetoond. Op de binnenplaats worden dan op panelen de belangrijkste onder nemingen aangegeven op het gebied der atoomenergie, bijzonderheden over het Europese centrum voor kern- physisch onderzoek (cern) het atoom in Nederland (onderzoekingen en be reikte resultaten), terwijl voorts mi neralen worden tentoongesteld. Voorts zullen er twee films worden vertoond over het onderwerp dezer tentoon stelling. In Den Bosch is Dinsdag het studiecongres van de Katholieke Volkspartij! gehouden onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. J. Gielen. Tijdens het con gres: van links naar rechts Prof. Mr. C. P. M. Romme; in gesprek met Pater Magister Dr. S. Stokman; op de achtergrond mej. Dr. M. Klompé. Minstens tot 16 jaar Vluchtelingenhulp 1954 ook in 1955 Zullen de stakkers in kampen 3 millioen krijgen A LS EEN VAN DE meest aangrijpende zinnen uit het jaarverslag van de Stichting voor Vluchtelingenhulp, die in de laatste maanden van 1954 het hart van iedere menselijke Nederlander veroverde, trof ons de vraag van het kereltje, dat in een Oostenrijks vluchtelingenkamp geboren was en aan zijn vader vroeg: „Wat zijn dat toch voor mensen, die zomaar in huizen mogen wonen." De actie voor Nederland nadert het einde van zijn eerste stadium. De 2 millioen is ruim overschreden en men verwacht, dat de eerstkomende weken nog zoveel zal binnenkomen, dat de 3 millioen gepasseerd wordt. Nederland1 heeft dan de wereld een voorbeeld gegeven en zal aan het werk gaan om het geld, dat zo spontaan bijeengebracht is met uurloonacties en collecten, met voetbalwedstrijden en schooiuitvoeringen, met het ledigen van spaarpotten en het uitsparen van huishoudgeld, productief te maken voor de stakkers, die reeds jarenlang leven in een uitzichtloze wereld van modder en wanhoop. Om een inzicht te geven in de vlucht, die deze Nederlandse actie geniaakt heeft, later we hier nog even de cijfers volgen, die d'e (girorekening 5100 kreeg te verwerken: 8 September 1, 8 October14.000, 8 November 980.000, 8 December 2.052.000, 29 December 2.653.000, Dit getal is inmiddels alweer aanmerkelijk gestegen en Nederland zal met aller medewerking de 3 millioen wel overschrijden. Tot het vergaren van de vele tientallen millioenen, die nog nodig zijn om de slachtoffers definitief aan een menswaardig bestaan te helpen, zal dit Nederlandse vooibeeld hopelyk andere vrijheidminnende landen ge ïnspireerd hebben. Wagens, die geheim van heden en hoop der toekomst hergen De Katholieke Volkspartij belegt dezer dagen te 's Hertogenbosch voor de eerste maal een studiecongres, dat gewijd is aan de onderwijsvoorzie ningen voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, die niet gaat naar het ULO of VHMO. In zijn inleiding tot opening van dit studiecongres stelde de voorzitter, prof. dr. J. J. Gielen, dat het vraag stuk dermate urgent en ingewikkeld is, dat de KVP haar eerste studie- congres aan deze materie wenst te besteden. De bedoeling ervan is een fundament te verschaffen voor de beslissingen die de partij te dien aan zien zal dienen te nemen. Men koes tert de verwachting, dat verheldering zal worden verkregen in een vraag stuk, waaromtrent in alle kringen van de bevolking ook in kringen der KVP verschillend wordt ge oordeeld. Men verwacht, aldus prof. Gielen, geen besluiten, doch men hoopt in staat te zijn conclusies te trekken, die voor de partij en voor de kamerfractie der partij van groot gewicht kunnen zijn. Niet klaar voor 't leven. Dr. Van Waesberghe, sprekend over de verhouding tussen de alge mene vorming en de beroepsvorming van de jeugd van 12 tot 16 jaar, stelde, dat de 16-jarige noch klaar is voor het leven, noch klaar voor het beroep. HET MEISJE. Mejuffrouw Willemse sprak over wenselijkheden en mogelijkheden voor de verwezenlijking van een goede verhouding tussen algemene en beroepsvorming voor de meisjes Zij bepleitte een leerplicht tot 16 jaar die zij voor de verantwoorde vorming van het meisje dringend noodzakelijk achtte. Als voorlopige oplossing meende zij te zien een ver bod tot het werken in bedrijven van meisjes tot 15 jaar. Hoewel instellin gen als de Mater Amabilis-scholen thans 102 in Nederland met 13.650 leerlingen nuttig werk verrichten, zijn er slechts vier lesuren per week, die dan nog alleen met medewerking van het bedrijfsleven kunnen wor den verwezenlijkt. Het werk zou dan pas doelmatig en voldoende kunnen zijn, wanneer de algemene vorming zou kunnen geschieden door middel van dagonderwijs. DE JONGEN. In de middaguren wijdde dr. L. Bremmers een beschouwing over het Op een Atoom-tentoonstelling, ingericht in vijf trailers, welke op het moment in Antwerpen staan en een tocht door België en later door Nederland gaan maken, wordt aan de belangstellende bezoekers op allerlei wijzen getoond welk èen zegening de atoom-energie voor de wereldbevolking kan zijn als men deze slechts voor vre desdoeleinden wil gaan gebruiken. Foto: In een van de wagens zijn schematische voorstellingen van atomen, moleculen e. d. aangebracht. We zien hier een model van een atoom dat de ingewikkeldheden van de leer der atomen duidelijk aantoont. PIA BECK MAAKTE ERNSTIGE VAL. De jazz-pianiste Pia Beek heeft het nieuwe jaar slecht ingezet door een ernstige val te maken. Op 1 Januari viel onze landgenote, e juist haar optreden in Luxem burg had beëindigd, in deze stad van een buitentrap, die door ij zei spiegel glad was geworden. Zij kneusde de wysvinger van haar linkerhand als mede de spieren en weefsels van haar rechterarm. Door deze blessure heeft Pia Beek haar optreden in Bazel, waar zij de gehele Januarimaand zou spelen, moeten annuleren. Volgens de behandelende genees heren zal Pia Beek eind Januari, be gin Februari weer in staat zijn op te treden. Zij zal dan eerst naar Dus- seldorp gaan en vandaar een tournee door Duitsland en Oostenrijk maken. De positie van Groningen als zeehaven wordt telkenjare belang rijker. Dat blijkt uit de officiële cij fers, over het jaar 1954. In 1954 kwa men er in Groningen binnen 327 zee schepen, totaal metende 184.427 m3. In 1953 was dit cijfer 251, totaal me tende 140.897 m3. probleem voor jongens, die in deze groep vallen. Spr. was van mening, dat de jon gen van 1420 jaar dringend be hoefte heeft aan leiding en bleek voorstander van verplicht onderwijs tot 16 jaar en daarna een verplich ting om een gedeelte van de dag aan opleiding te* besteden. Op de scholen vond spr. een tekort aan mogelijkheden tot het kweken van een sociaal mens en hij achtte het noodzakelijk na te gaan in hoe verre de school zich in dit opzicht dient aan te passen aan het huidige bedrijfsleven. Deze schoolvorming is vooral voor de jongen uit een prin cipieel milieu belangrijk, daar on derzoekingen hebben uitgewezen dat 18 van jongens na 14 jaar geen enkele vorm van onderwijs meer ge nieten. Na gedachtenwisseling werden de volgende wensen opgesteld, die aan de programma-commissie van de KVP zullen worden voorgelegd: TIEN WENSEN. 1. Jong Nederland heeft recht op die ontwikkeling, waartoe aanleg en karakter in staat stellen. 2. Arbeidsverbod voor jonge men sen in h"t bedrijfsleven tot 17 jaar en volledig dagonderwijs tot en met 16 jaar. 3. Part-time-stelsel tot en met 18 jaar. 4. Bijzonder onderwijs ook in de beroepsopleiding .en het part-time stelsel. 5. Vorming van leraren voor het beroepsonderwijs in eigen katholiek instituut. 6. De maatschappelijke waardering van alle leerkrachten in overeen stemming met de huidige betekenis van hun arbeid voor het persoonlijke welzijn van hun leerlingen en voor het algemeen belang. 7. Groter mate van vrijheid in het beroepsonderwijs om het begrip en ervaring van „sociale verhouding" tot zijn recht te laten komen. 8. Aanmerkelijke, zij 't geleidelijke, uitbreiding van het Katholiek tech nisch onderwijs. 9. Planning voor de oprichting van scholen voor technisch onderwijs voor de Katholieken zelf, al is sa menwerking en vergelijking der on derscheidene plannen gewenst. 10. Wettelijke regelingen dienen zoveel mogelijk vrijheid te laten aan de scholen, opdat deze, voor wat hun eigen taak betreft, de totale mens in hun werk kunnen betrekken. Als twee ruilen moet er één huilen De sergeant huilt Tijdens een wachtje voor de „pe toet" voelde de dienstdoende sergeant zich niet erg lekker en daar de arres tant aan de tafel in het wachtlokaal graag een brief wilde schrijven, wis selden zij broederlijk: De sergeant strekte zich heerlijk uit op de krib in de cel en de soldaat kiom achter de tafel in de pen. Beiden voelden zich buitenmate tevreden met deze regeling, doch de officier die deze mutatie ontdekte, was minder enthousiast. De sergeant kwam voor der krijgsraad terecht en daar deze ook niet precies wist, wat zij met deze zaak moest beginnen, werd het geval teruggewezen naar de commandant. De sergeant was inmiddels met groot verlof gegaan en de advocaat fiscaal, die daarom vreesde, dat van deze afdoening niet zo heel veel te recht zou komen, was in hoger beroep gegaan. Ook daar was men met 't geval een weinig verlegen en men besloot over de eis, twee weken gevangenisstraf, eens een paar weekjes na te denken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5