RIJNSTREEK Bloemlust I maakte gisteren een goede start in Lisse Terugblik en vooruitzichten in Australië Goede voornemens voor onze gezondheid WOENSDAG 5 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Talrijke genodigden en belangstel- j schillende jarem in 1926 ging er lenden zijn er gisteren in de vei- 33.000.000 kg. de grens over tot een IJngzaal van de H.GJ3. te Lisse ge- waarde van ƒ39.000.000; in 1936 was tuige van geweest, dat na een korte dat 45.000.000 kg. geworden met een toespraak van de Bloeminst-voorzit- waarde van 21.000.000 (de crisis ter, de heer W. Roos, de spotlightsjaren deden dus hun invloed op de voor Bloemlust 1 werden aange draaid door de heer J. J. van Balkom, de onderdirecteur van de K.LJVI, Onder de vele aanwezigen merkten we, behalve vele vooraanstaande fi guren uit het bollenvak op, mr. Th. M. J. de Graaf, Lisse's burgemeester, jhr. mr. Sandberg van Boelens, de eerste burger van Sassenheim, prof. Van Slogteren, de directeur van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek, ir. A. Vlag, de Rijkstuin- bouwconsulent te Lisse en vele an deren. Dit jaar drie. De heer Roos wees er o.m. op, dat men op een ongewoon tijdstip ie show opent, maar de feestdagen vie len dit jaar wat ongelukkig, zodat men wel tot deze stap moest over gaan. Naar het Bloemlust-bestuur noopt, komen er dit jaar toch drie tentoonstellingen, namelijk twee deze winter en de derdemet Kerstmis. Spr. memoreerde nog even, dat de stichting wat het toekennen der prijzen betreft, overstag was ge gaan waardoor nu ook de kleinere inzenders een kans op de erepalmen kregen. De heer Roos noemde de Bloem- lust-shows zeer belangrijk. Bloem lust, zo zei spr. letterlijk, is een baro meter voor het vak. Zich wendende tot de heer Van Balkom zei de heer Roos, dat de K.L.M. veel met het bollenvak te maken heeft. Uw maat schappij heeft de afstanden sterk in gekort en het mogelijk gemaakt, dat de vrouwen van de exporteurs hun echtgenoten een keertje extra thuis kunnen zien en daarom dragen zij de K.L.M. een warm hart toe. De heer Van Balkom was trots de show te mogen openen. De K.LM. probeert tijd en afstand kapot te ma ken. Zo kreeg men bij aankomst in Australië met de Christchurch-raoe een bos tulpen van het vrije veld. Het betrof hier bloemen, die men had gesneden van „geremde" Hol landse bollen. Men nam ze mee naar Holland en ze arriveerden nog in goede staat in het land, waar ze hun bakermat hadden! Belangrijke cijfers. De heer Van Balkom noemde nog even de bollenexportcijfers van ver- DE KWAKEL Ernstige val. Maandagmiddag was de 12-jari?e Piet de Haan aan het spelen op de zolder bij de land bouwer Klijn. Op een gegeven ogen blik viel hij door het geopende luik en kwam op een cementen vlöer te recht. Met een gebroken pols en een hersenschudding werd hij opgeno men. De ontboden dokter Martini achtte overbrenging naar de Maria- stichting te Haarlem noodzakelijk. Geboren; Arnold Maria Fran- ciscus z. van P. W. Kortekaas en T. J Vos; Leonardus Adriaan Maria z. van L. Leijten en C. J. van der Wei den. Getrouwd: J. J. Paans en G. Kruyt. Overleden: Franciscus Augustinus van der Meer 60 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Tweetal. Door de Commissie van Toezicht op het L.O. zijn ter ver vuiling van vacatures ontstaan door het periodiek aftreden van de heren J. J Pino en P. H. Castenmiller de volgende tweetallen aan de raad aan geboden: 1. de heren J. J. Prins en L. D. Hartog, 2. P. H. Castenmiller e.n J. J. Fennes. DammenKDC speelde een com- petitiewedstrijd tegen „Tempo" uit Leiden welke in een 137 overwin ning voor de gasten eindigde. De uit slagen waren: J. Schoneveld (KDC)—C. Jansen (Tempo) 20; A. A. Vooys'N. Otto 20; Jac. FrekeA. Jansen 0—2; Am. van BeelenB. Beets 11; C. v.. Klaveren—G. Rijsdam 20; J. Hou wer P. v. d. Kwartel 02; H. Voor zaatL. Groenewegen 02; J. HeemskerkJ. v. d. Kwartel 02; Ab. v. Beelen (res)W. van der Veer 02; H. Kl'nkenberg (res)J. v. d. Kwartel 02. De uitslag der onderlinge wed strijd was: 2de tiental: D. VisserC. Pool 02; H. DurieuxJ. Slootweg 02; D. Visser—Ant. Verhoog 1—1; C. de WinterH. Durieux 11; C. PoolC. de Winter 02. LEIDSCHENDAM Geboren: Petronella A. M., d. van P. Overdevest en M. J. Hooge- veen; Cornelis L. M., z. van L. P. Belt en M. H. van Marwijk; Theodo- rus L., z. van M. C. van Niel en Th. E. J. Frensch; Maria A., d. van J. J. Biever en M. A. Gerritsen; Rolandus J. J. S. M-, z. van J. H. M. van Em merik en E. van Staveren. Yvonne, d. van Tli. Schell en M. van der Mo len; Geertruida A. M., d. van N. P. van der Ham en C. A. Hekker; Pau- his J. M., z. van A. P. Bontje en M. A. Hendriks; Anna C. M., d. van P. C. J. van Rijn en C. M. J. van Veen; Jacobus'A., z. van A. L. van Dijken en I. A, Veenstra. Ondertrouwd: J in 't Veen en C. G. M. van Nierop; J. H. Kuiper en J. A. van den Berg-, "W. J. H. Krsöing en E. G. M. Watzei Getrouwd: P. J. van Riin en H. G. M. Weerdenburg; T. Reedijk en G. J. van Venrooy Overleden: Teunis Molenaar oud 76 jaar echtgenoot van W. Tom. prijzen sterk gelden!); in 1946 expor teerde m enal weer 30.000.000 kg. tot een waarde van 56.000.000, in 1953 werd er 53.000.000 kg. uitgevoerd, die 140.000.000 in het deviezenlaadje brachten, terwijl 1954 een recordjaar werd: 55.000.000 kg. met een waarde van 160.000.000. Spr. noemde het een groot belang, dat de culturen naar buiten treden. In vele landen is Nederland nog veel te weinig bekend. Met de wens, dat de show dat succes zou opleveren, dat de organisatoren er van verwach ten en zou bijdragen tot de bloei van het vak, verklaarde de heer Van Bal kom Bloemlust 1 voor geopend. Voor zo ver de prijzen gisteren be kend waren ,hebt U ze reeds in ons blad kunnen lezen. De jury zat wat de prijsvragen voor de beste rode, de beste witte, de beste gerande en de beste lila of paarse tulp betreft, nog even Voor 'n puzzle. Later gaf men de volgende beslis singen aan de openbaarheid prijs: de beste rode hulp was: Most Miles van S. Groot, Broek op Langedijk, de beste witte: Snow Star van G. B. de Vroomen Zn., Sassenheim, de beste gerande: Victorine Max van dezelfde firma en de beste lila: Lilac Marvel van D. v. Buggenum, Beverwijk. N00RDWIJKERH0UT UITVOERING „ST. JEANNE D'ARC" De R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" heeft Maandag en Dinsdag zijn jaarlijkse uitvoeringen gehou den voor donateurs en kunstlievende leden. De avond bracht 'n verrassing op, toen de heer Jeukens op het podium verscheen en zich ontpopte als de nieuwe voorzitter van de muziek vereniging. Hij heette de talrijke opgekomen donateurs en kunstlie- is, toch ontbreken nog steeds de gel den om uniformen aan te schaffen. In het komende jaar hoopt het be stuur van Sint Jeanne d'Arc echter hiertoe te komen. Nadat de secretaris zijn jaarver slag had gelezen, betrad de sedert 1 Juni 1954 in functie gekomen diri gent, de heer Th. Jansen uit Den Haag, het podium. Htf werd met een hartelijk applaus verwelkomd. Uit het concert dat volgde, bleek wel, dat de nieuwe dirigent een waardige opvolger is van de in het voorjaar overleden directeur de heer Dik. Het programma was samenge steld uit bijna allemaal voor het korps nieuwe nümmers, die goed werden gespeeld. Het applaus van de enthousiaste donateurs was ten volle verdiend. Het tweede deel van de avond werd gevuld met een opvoering het toneelspel „Zij, die gestuurd was", van W. Dumont, door de R.K. Toneelvereniging DDI. Het stuk werd best gespeeld en vooral de oude Ja cob van Noord en de Zuster gaven sterk spel te zien. In zjjn dankwoord prees de voor zitter terecht de prestatie van de to neelvereniging en de aanwezigen toonden duidelijk dat zij het met hem eens waren. De heer Jeukens dankte tenslotte ook de muzikanten en vooral hun nieuwe dirigent. Dames! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie) VOORSCHOTEN NOTARIS CARON OVERLEDEN. Op 79-jarige leeftijd is te Voorscho ten overleden notaris W. A. Caron. De thans overledene werd in 1910 be noemd tot notaris te Wamel. Op 23 April 1932 volgde zijn benoeming tot notaris te Voorschoten, welke functie hij tot zijn overlijden waarnam. Feest voor verkeersbrigadiertjes. De afdeling Voorschoten van Veilig Verkeer heeft haar trouwe medewer- kertjes, de verkeersbrigadiers, giste ren een gezellige middag aangeboden. In het Greenway-theater is deze jon- vende leden hartelijk welkom. Hij Sens en meisjes een aantal filmpjes maakte van de gelegenheid gebruik vertoond, terwijl als intermezzo de er op te wijzen, dat de R.K. Harmo-1 heren C. Scheepmaker en C. Robert- nie en de christelijke fanfare in ons sen een hersengymnastiek leidden, dorp de enige instellingen zijn die Na de films hefbben tweetallen van de liefde voor de muziek proberen iedere school elkaar bekampt in een aan te kweken. Zonder steun en waar- „Trek-aan-de-bel-spelletje", dat door dering kunnen deze verenigingen niet bestaan. Morele steun is nodig en spreker richtte een oproep tot de jongelui om muziek te gaan beoefe nen .en lid te worden van de harmo nie. Ook financiële steun is nodig en Ria van der Veld en Corry onderwa ter werd gewonnen. Het was een bijzonder gezellige middag, en het gebodene werd door de 31 aanwezige brigadiertjes en de 40 gasten van het kinderhuis Nieuw hoe dankbaar men de donateurs ook 1 Voordorp zeer gewaardeerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Hartig. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een jeug dige inwoner die, ver beneden de kostprijs, zich tegoed deed aan har tige hapjes, welke hij door middel van vreemde munten verkreeg uit een automaat van de firma Joha alhier. Zilveren onderwijsjubileum. De heer Joh. de Jong, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool alhier her denkt deze week de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij het lager onder wijs kwam. Na in verschillende ge meenten het l.o. te hebben gediend onderwijzer en later als hoofd, kwam de heer De Jcng in 1943 naar Alphen, waar hij tot hoofd werd be noemd van de Chr. Lagere Land bouwschool. Behalve voor dit onder wijs heeft de jubilaris grote verdien sten voor het agrarisch volksdeel, zo wel plaatselijk, regionaal als lande lijk. Hii is o.a. ook voorzitter van de landelijke organisatie van de Chr. jonge boeren en tuindersbond. De jubilaris "werd Dinsdagavond in de nieuwe school gehuldigd door schoolbestuur, leraren en leerlingen, waarbij hij loffelijke woorden mocht aanhoren en waardevolle geschen ken ontvangen. De organisaties hul digen hem a.s. Vrijdagavond. BOSKOOP BOND VAN PLANTEN- HANDEL *REN KOOS NIEUWE VOORZITTER. Aangezien de heer A. P. van Nes had besloten als voorzitter van de Bond van Plantenhandelaren af te treden, zagen de leden zich genood zaakt een opvolger te benoemen. In de algemene vergadering werd de heer H. den Ouden tot voorzitter ge kozen. Deze nam zijn benoeming aan doch behield zich het recht voor eventueel, binnen één jaar zijn func tie neer te leggen. Met vrijwel alge mene stemmen werd daarna de scheidende voorzitter tot vice-voor- zitter benoemd. De secretaris van de Bond, de heer mr. W. F. Wery, sprak vervolgens de heer Van Nes toe. Hij herinnerde er aan, dat de voorzitter op 21 Juni 1943, dus midden in de oorlog, was gekozen hetgeen een daad van moed en verantwoordelijkheidsbesef was. U heeft een belangrijke staat van dienst achter de rug, aldus de heer Wery, hetgeen ook door de regering wordt erkend, gezien'Uw benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Onder een daverend ap plaus werd de heer Van Nes een fraaie aquarel van de haven van Rot terdam overhandigd. Vervolgens vond de verkiezing plaats van de aftredende leden van het bestuur. Deze werden allen her kozen. Als lid van de Raad van Bij stand werd gekozen de heer Th. Klumper, in de vacature G. Boer Pzn., die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Tenslotte werden nog enkele cij fers genoemd betreffende de export. In het jaar 1953/54 is deze wederom gesteeen. Deze staging bedroeg ruim 10 millioen gulden. De netto-uitvoer bedroeg in 1951 /'52 14.597.000; in 1952/'53 ƒ17.679.000 en in 1953/'54 19.499.000. Op vrijwel alle landen is de export gestegen met uitzondering van de U.S.A. en Noorwegen. Scheepvaartbeweging. Geduren de de maand December 1954 passeer den 3642 vaartuigen de hefbrug over de Gouwe te Boskoop. Hiervoor moest de brug 2361 keren worden geopend. Voor het doorlaten van 295 vaartuigen behoefde de brug niet te worden omhoog gebracht. LEIDERDORP Dammen. Bij de deze week ge speelde onderlinge wedstrijden wer den de volgende resultaten verkre gen: le tiental: J. v. d. ZwanA. v. d. Zwan 02; C. A. DegenaarsF. J. v. d. Velde 2—0; H. v. d. Vecht— Abr. Dorsman 11; J. J. Hassefras J. v. Sandijk 02; D. HassefrasA. J. v. Tol 2—0. 2e tiental: W. v. Eek—J. Goedhart 11; A. SpiesW. v. Heusden 02; W. Wolff—C. de Koning 11. Jeugdtiental: J. NagtegaalW. Rijnsburger 02; P. RijnsburgerP. v. d. Zwan 20; G. A. v. d. Zwan B. Corts 0—2. 0UDE-WETERING Gevaarlijke bocht! By het hui dige winderige en vriezende weer is de bocht bij Paviljoen „De Brasem" zeer gevaarlijk. Tengevolge van de Oostenwind spat het water van het Braassemermeer aldaar over de kant op de weg, waap het bevriest. Een automobilist, die van dit telkenjare terugkerende euvel blijkbaar niet op de hoogte was, kwam in de bocht te slippen en belandde vrij onzacht ach ter de heg voor 't R.K. Kleuterschool. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de wagen moest weer op de weg getakeld worden. Men zij gewaarschuwd! Wellicht bestaat de mogelijkheid, dat het gemeentebestuur dit ongemak verhelpt voor ernstiger ongevallen plaats vinden. Waarschijnlijk is een aanplanting van riet of het storten van een rand puin reeds voldoende. Het meer is ter plaatse zeer ondiep Kijk Uit De schaak- en damver eniging „Kijk Uit" organiseert ook dit jaar weer de traditionele wed strijden om het kampioenschap van Alkemade. Liefhebbers der edele denksporten, ook van buiten Alke made, kunnen zich aanmelden bij de heer A. de Blaey, Kerkstraat 6 te Oude Wetering. De aanmelding kan zowel mondeling als schriftelijk ge schieden. Brandje Gistermorgen ontdekte bakker Windhorst, dat de jeugd in zijn schuur bezig was een vuurtje te stoken met behulp van oude zakken en zaagsel. De verbolgen bakker trap te het vuur uit, joeg de lieve jeugd weg en ging weer ijverig aan 't bak ken, zich verder niet om het gebeu ren bekommerend. Toen ongeveer twee uur later de tuinder Fuik het schuurtje passeerde zag hij tot zijn verbazing en schrik daaruit grote rookwolken opstijgen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer die met zes man en mate rieel uitrukte. Gelukkig was het vuur spoedig geblust en kon ernstige scha de worden voorkompn. RGELOFARENDSVEEN „De Kat en de Kanarie" De R.K. Toneelclub „St. Pancratius" heeft in de 45 jaren van haar bestaan de in woners van Roelofarendsveen reeds talrijke mooie toneelavonden gege ven. Natuurlijk is niet altijd iedereen voldaan geweest, want nog steeds blijft het feit, dat smaken verschil len. Daarom is het goed gezien om door velerlei variatie in de te spelen stukken te trachten het allen naar de zin te maken. Op de openings avond van de 2e serie uitvoeringen der donateurs bleek, dat in het sh'k „De Kat en de Kanarie", in 3 bedrij ven naar het Amerikaans van John Willard en in de Ned. bewerking van René Bosch, voor hen die van ge heimzinnigheden houden dit keer volop viel te genieten. Het verhaal speelt zich af rondom een erfenis van wijlen Cyrus West, welke erfenis ten deel valt aan het enige familielid van de naam West, nl. Annabelle West. Mocht deze echter verstandelijke af wijkingen gaan vertonen, dan zouden de overige familieleden nog een be hoorlijke kans maken, om deze er fenis in bezit te kunnen nemen. Juist degenen die om deze redenen Anna belle de erfenis kunnen betwisten blijken later zelf reeds door deze veel in de familie voorkomende ziek te te zijn aangetast. Dit alles maakt de geschiedenis huiveringwekkend. Voor de liefhebbers van griezelen is er dus veel te genieten. De nieuwe krachten welke tot de toneelclub waren toegetreden, maak ten een goed debuut. Zij slaagden er volkomen in om de juiste sfeer te scheppen, om een der<?eliik stuk te doen slagen. Regisseur Th. Wesselman zorgde voor een prachtig décor. Hedenavond, Donderdag- en Zon dagavond zijn er heropvoeringen. Nog geen wijziging in immigratie-politiek (Van onze correspondent in Australië). Er is niet veel voor nodig, om Australië op dit ogenblik een arbeids- en arbeidersparadijs te noemen. Men zou dit zelfs met feiten kun nen staven en een terugblik op het afgelopen jaar geeft bijna niets dan lichtpunten te zien. Een record aan tal personen heeft werk en cr zijn meer dan zestigduizend vacaturen. Het heeft er alle schijn van dat Australië aan een nieuwe ontwikke lingsperiode toe is, dank zij uranium, olie, belastingverlaging, uitbreiding van dc industrie enz. Indien alles goed blijft gaan en waarom zon het niet kunnen we dit jaar de millioenste immigrant verwachten. Doch, er zijn voor de toekomst nog wel duistere plekken te ontwaren. De immigranten die in het afgelo pen jaar Australië binnen kwamen, troffen hier een waar arbeidspara- dijs aan. Degenen die een jaar eer der arriveerden, hadden reden om minder enthousiast te zijn. Er bestond toen zelfs een werk loosheid, al was die verhoudingsge wijs gering. Het bewijst echter, dat er in 1954 wel iets veranderd is in Australië. Om wat anders te noe men: voor het eerst in negen jaar daalden de kosten voor levensonder houd, al was het dan ook met slechts 1 procent. Doch, het betekende: be ter stabiliteit. Reizend door dit land, ziet men overal nieuwe en soms enorm grote fabrieksgebouwen verrijzen, niet al leen rond de grote steden, doch de industrie trekt reeds dieper het land in, omdat de grond steeds schaarser wordt. Uranium- en olieresultaten. Misschien is het eigenlijk nog ver keerd om over „uranium- en olie-re sultaten" te spreken, omdat in het al gemeen de profijtelijke kant voor de zoekers naar die rijkdommen nog moet blijken, hoewel er niet veel re den tot pessimisme is. De „uranium-stadjes" in de betrok ken gebieden groeien; de olievlek ken breiden zich uit. Om daarin iets te noemen; in het Kwinana-gebied nabij Fremantle (W. A.) heeft een Nederlandse on derneming een werkje van plm. twee millioen gulden onderhanden voor het graven van een kanaal, waardoor straks de zeetankers zullen varen om de olie te vervoeren. Met dit werk, waar uiteraard ook heel wat Nederlandse immigranten arbeid vonden, werd 22 maanden ge leden begonnen, doch men is nu reeds 15 maanden het schema vooruit! Men hoopt binnen enkele weken de eerste olie te tanken. Een stad voor 30.000 inwoners is ln aanbouw. Eri dit is nog maar één gebied waarin men aan de olie werkt; er zijn meerdere. Indertijd heb ik in een artikel ver teld over dc zorgen welke men zich in Australië maakt over het feit, dat en 12 vr., totaal 18; vertrek 69 m. en i men practisch zonder olie zat, in elk 61 v., totaal 130. geval voorzover dat de zelfvoorzie- Aantal inwoners per 31 December ning voor het land betrof. 1954: 1475 m. en 1382 v., totaal 2857.1 Het ziet er naar uit dat dit op kor- W0UBRUGGE Scheepvaartverkeer over 1954. In het afgelopen jaar passeerden de provinciale brug in totaal 16415 vaar tuigen, waarvoor de brug 10699 keer geopend werd. Hieronder vallen 4 stoomboten, 14420 motorboten, 631 sleepboten, 55 rijnboten, 736 sleeo- schepen en 10 diverse vaartuigen in clusief 1 zeilschip. Voorts werd de brug nog 1233 maal geopend voor 300 passagiersboten, 782 motor- en 670 zeiljachten. De scheepvaart richting Noord-Zuid was aanzienlijker dan omgekeerd. In vergeliiking met 1953 betekent dit een achteruitgang van ruim 1500 vaartuigen. Loop van de bevolking. Aantal inwoners per 1 Januari 1954: 1^59 mannen en 1360 vrouwen, totaal 2819 personen. Vermeerderd door: geboorte 39 m. en 42 v., totaal 81: vestigingen 52 m. 53 v., totaal 105. Verminderd door: overlijden 6 m. Lucht en beweging JJShSeenverkoudheidofeen Hebt u voldoende lichaamsbewe- Bijna alle mensen verwaarlozen' ging? Trek er op een vrije dag eens hun gezondheid. Dat wil zeggen, dat) Maak eens een stevige wan- deling, daar komen zeer verschillen er overal tijd, geld en belangstelling de spiergroepen bij in actie, voor is, behalve voor het goede functioneren van longen, lever, hart en nieren. In de sector van de gezondheid zijn goede voornemens zeker op z'n plaats. De mooie plannen moeten ook hier echter nog in daden wor den omgezet en daar liggen juist al tijd de moeilijkheden! We willen graag oud worden, maar we willen niet ziek en gebrekkig zijn. Hoe denkt men zoiets klaar te spelen, wanneer men dagelijks nog geen uur, zelfs geen klein kwartier tje voor zijn gezondheid over heeft? Alsof de andere dingen in dit leven zonder moeite en offers worden be reikt! Meestal raakt men niet uitgepraat over de hinderlijke maagklachten, de voortdurende hoofdpijn, de trage stoelgang, het slechte gebit en ae lastige platvoeten. Bereid om er iets tegen te doen of er iets voor na te er w4el yaren.Stof genoeg om laten, is men alleen als het al te erg oveI na te denk«b s«o« genoeg voor b goede voornemens! Eet u niet te veel? Het aantal vet- zuchtigen neemt weer hand over hand toe. Overmatig dikke mensen is veelal geen lang leven, laat staan een goede gezondheid beschoren. Slaapt u genoeg? Velen voelen zich door slaapgebrek permanent el lendig, moe en prikkelbaar. De weer stand is onder dergelijke omstandig heden niet groot. Iedereen weet best, hoeveel uur slaap hij persoonlijk no dig heeft. Gebrek aan regelmaat? U kunt ook nog te veel roken en teveel alcohol gebruiken. Matigheid in deze, ja eigenlijk in alle dingen, is zeer belangrijk voor een goede ge zondheid. Ontbreekt het in uw leven niet aan te termijn zal veranderen. Voor ongeveer een milliard pound zjjn of worden raffinaderijen ge bouwd. Het is in verhouding een klein bedrag, doch enige Amerika nen zijn voornemens in de Northern Territory voor vijf millioen pound een rijst-industrie op te bouwen, waarvoor twee millioen acres land in cultuur wordt gebracht. Maar met die wol Mogelijk minder zwaar dan eer tijds, zit Australië nog steeds op de rug van het schaap, zoals dat heet wat de wolhandel betreft. De jongste cijfers onthullen, dat gedurende het derde kwartaal van 1954, de wol-export een waarde had van ruim veertig millioen pound, hetgeen dertien millioen pound min der was dan in het kwartaal van 1953. De opbrengst van de wol-ver koop in laatstgenoemd jaar beliep bjjna vierhonderd millioen pound. Het is niet te veel gezegd, dat Australië een goede „wol-cheque" moet krijgen, wil er geld blijven rol len. En hoewel er tot nu toe acht goede wol-seizoenen elkaar opvolgden, ver keert men voor het negende nog in het ongewisse, laat staan voor het tiende. En de export! Zoals bij de meeste landen het ge val is, heeft ook Australië niet veel moeite een royale import te verkrij gen. Heel anders is dat met de ex port gesteld. Het reeds genoemde derde kwar taal gaf een nadelige handelsbalans van ruim 55 millioen pound; de im port nam ontzettend toe. Op welke basis een land moeilijk voort kan gaan. Nu kan men redelijkerwijs met een wissel op de toekomst van de olie en uranium een aardig export- bedrag verwachten, doch zolang er geen cijfers zijn, weet men niet waar men aan toe is. Om welke reden de hechtheid van die bodem nog moet worden bewe zen. Er is geen reden om aan te ne men, dat Australië bezig is om op een te lichte fundatie de toekomst op te bouwen; per slot van rekening is het voor elk land moeilijk zich van absolute hechtheid in dat opzicht te verzekeren. Ondanks de rijkdommen, welke naar ai'e waarschijnlijkheid nog in de bodem van dit land verborgen zijn, kan men daarop nog niet te veel uitgaven doen, hoewel er reeds royaal van geleefd wordt. Want, er is werk om die schatten te realiseren. De emigranten-kansen. Zoals opgemerkt, hoopt Australië dit jaar de millioenste imri.igrant te ontvangen. Hoewel dat millioen uiteraard lang niet alle arbeidskrachten betreft, is de „workforce" toch aanzienlijk uit gebreid. Dat er niettemin nog steeds ge brek aan werkers bestaat is een be wijs, hoezeer dit jonge land nog in de periode van ontwikkeling is. Nu kan duidelijk worden gezegd, dat het op zichzelf de Australiërs vrij onver schillig zou laten, indien het land bleef zoals het was, n.I. zonder die verdere ontwikkeling, zolang men niettemin een goed leven zou kunnen leiden. Vandaar dat velen van hen niet zo blister gesteld zijn op al die „new- settlers". Vooral in arbeiderskringen kan men wel stemmen beluisteren, die de immigratie drastisch zouden willen beperken. Het is dan ook dc vraag wat ge beuren zou, indien bij de komende grote Parlementsverkiezingen dit. jaar, het Liberale gouvernement door één van Labour zou worden ver vangen. Anderzijds echter vormt het steeds rreer opdringende leger van de Azia ten ook duidelijker het besef, dat de vele open gaten in dit land „opge vuld" dienen te worden voor eigen veiligheid. En met dit feit voor ogen, bene vens de resultaten van de ontdekkin gen en ontginningen, zal Australië het niet bij het enkele millioen im migranten behoeven te laten, doch ook voor de twee millioenste ruimte en werk geven. 25-JARIG JUBILEUM. A.s. Donderdag zal het 25 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot de heer J. D. Harinck in dienst trad by regelmaat? Ook een uiterst belang- de N.v. LeWsche Duinwater Mij, rijke kwestie waar veel te weinig by wordt stilgestaan. Breng regelmaat in uw bestaan, u wordt. Zódra men echter weer een veer tje kan wegblazen, zijn verdere maatregelen ter verkrijging of ter versteviging van de gezondheid niet meer op het dagprogramma van de betrokkenen te vinden. Nu willen wij niemand aanpraten dagelijks de beroemde tien minuten kamergymnastiek te gaan doen. Dat zijn van die dingen, die een paar da gen worden volgehouden om daarna snel in de algehele vergetelheid te geraken. Droevige kasplantjes. En om dan maar met de deur in huis te vallen: komt u voldoende in de buitenlucht? Altijd in goedver- warmde vertrekken zitten en zich alleen in (openbare) vervoermidde len verplaatsen, maakt droevige kas plantjes van de mensen. Ieder tocht- Dr H. W. SCALONGNE Laatste Berichten MEVROUW W. POTTUM— RUITMAN BEGRAVEN. Op de begraafplaats Westduin te Den Haag is hedenmorgen mevrouw W. PottumRuitman ten grave ge dragen. Deze ballonvaarster van de oude stempel heeft vele opstijgingen meegemaakt met haar echtgenoot W. Pottum. In de jaren 1905 tot 1935 vormde deze met zfjn vrouw samen een beroemd geworden bemanning. Hy overleed vijf jaren geleden. Jubilaris, die als fitter zijn loop baan begon, heeft zich als een zeer bekwaam vakman doen onderschei den en wel zodanig, dat de directie enige jaren geleden besloot hem een leidende functie te geven. De heer Harinck is sindsdien be last met de leiding van de werk plaats Leiden en heeft als opzich ter bij menige uitbreiding van het hoofdbuizennet zijn sporen verdiend. Marktberichten WOERDEN, 5 Januari. Kaas. Op de kaasmarkt van vandaag zijn 35 partijen aangevoerd. Prijzen: eerste soort 2.262.30, tweede soort 2.21 2.25, extra kwal. tot 2.35 per kg. Handel was kalm. LETDSCHENDAM, 4 Jan. Groente. Sla B 11.90—12 40, sla C 8.40— 9.60, stoof sla 3744 cent, waspeen 2\26 cent, boerenkool 3340 cent. prei 32—38 cent, selderij 9.60— 11.40, groene kool 28—30 cent.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3