Zijn wij wel zo rijk als in de „hausse-roes" wordt vermoed? Voorzitter T+ H+ ML v+Waveren gaf 'n overzicht van de bedrijvigheid in 1954 Het kweken van reserve door sprekers bepleit VEEMARKT LEIDEN Met show op tweede kroonjaar zette de groep krom op 't werk WOENSDAG 5 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel „Staatsbedrijven dikwijls staten in de staat In de stemmige omgeving van „De grote Pers" van de Lakenhal te Lei den, waren gistermiddag velen bijeen om te luisteren onder meer naar het jaaroverzicht van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland van de bedrijvigheid der kamer. Deze gebruikelijke Nieuwjaars vergadering heeft men ditmaal in een bij zondere vorm gegoten. Na de traditionele opening van de voorzitter, volg den besprekingen door de beide ondervoorzitters, de heren C. F. Meerpoel en ir J. J. G. van Hoek, over resp middenstands- en industriële problemen. Na deze inleidingen werden ook de genodigden betrokken in een gedach- tenwisseling Aanwezig waren onder meer de burgemeesters van bijna alle gemeenten van Rijnland; onder wie de burgemeester van Leiden vergezeld van de wéthouders en de gemeente-secretaris. De directeur van „De Laken hal" de heer J. van Wessem. Voorts vertegenwoordigers van de voornaam ste organisaties, die verband houden met de kamer, waaronder deputaties van de diverse middenstands-central es. _Na een korte vergadering, waarin enige huishoudelijkheden werden afg- -.vikkeld nam de heer Van Waveren tegen half vier het woord voor zijn jaaroverzicht. Door onze kamer werd aan de hand van de stukken aangetoond, dat het tegendeel het geval was. Het schijnt voor de Staten-Generaal moeilijk te zijn op dergelijke grotendeels techni sche onderwerpen af te stemmen. Toch is hier mogelijk een zeer be langrijk winstpunt te boeken, Via het wetsontwerp op de PTT-raad en de andere wetsontwerpen, dit staats bedrijf regelende, is .n.l het vraag stuk der staatsbedrijven in zijn alge meenheid aan de orde gesteld. Het Waterzuivering blijft in de aandacht Vooral heeft onze kamer zich dit jaar bezig gehouden, aldus spreker, met de PTT en inzonderheid met de telefoon. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de kamer van koophandel gewezen op de grote achterstand ten aanzien van het aantal telefoontoestellen, welke nu reeds tientallen van jaren be staat. „Veel ernstiger, zo zeide spr. voorts o.m., is m.i. wat is geschied ten aan zien van de PTT-raad. In de toelich ting op het desbetreffende wetsont werp werd de indruk gewekt, dat deze raad meer bevoegdheden zou krijgen dan de voormalige postraad. Stilmakend mysterie De bakker van Herkingen staat momenteel in het brand punt van de plaatselijke belang stelling, want zijn huis bergt een mysterie, en speurende po litiedienaren en apostelen dier wetenschap lopen in en uit om het mysterie te ontsluieren. Gistermorgen bakte de bak ker welgemoed broodjes, daarin bijgestaan door zijn neefje, die het vak bij hem leert. Plotseling zag hij hoe zijn vrouw slagzij maakte; zonder 'n kreet te slaken, zeeg zij neer op de grond. De bakker wipte bij de oven weg en rende naar de telefoon, doch voordat hij het toestel be reikt had, dwong een onzichtba re macht hem tot een zoete rust op de grond. Het neefje, dat oom het voor beeld van tante zag volgen, werd het bang te moéde maar voor dat hij tot actie had kunnen komen, dommelde ook hij weg en broodbeluste mensen renden oven later in paniek naar de dokter en politie, die beiden spoedig op de rampplaats arri veerden. De bakker was weer vlug tot bezinning gebracht en ging kalm verder met het redden van broodjes uit de gloeiende oven, maar zijn neefje moest een vrije dag nemen en zijn vrouw ging naar bed. Eerst heeft men gedacht aan een defect in de butagas-instal- latie en later aan kolendamp, maar beide oorzaken blijken te simpel te zijn. Men speurt verder. overheidsbedrijven naar verhouding weinig tot zeer weinig. Op de mam- mouthbedrijven schijnt met de tegen woordige middelen geen deugdelijke en verantwoorde controle mogelijk te zijn. Ondanks de protesten van prof. Hollema c.s. zijn zelfs kortgele den de wetsontwerpen op het PTT- bedrijf aangenomen, waarbij dit be drijf nog zelfstandiger wordt dan voorheen. Terwijl eerst de indruk werd ge- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geologie de heer Ong Goan Eng te Oegstgeest. Handen en Lippen ruw?P||^QL (Advertentie) De uitslag van de zesde ronde luidt als volgt: Hoofdklasse A: Team Vrijenhoek wint van team Alphen met 32 m.p.; team v. Egmond wint van team Ami- citia 1 met 8 m.p.; team Jacobs wint van team DDS met 18 m.p. Hoofdklasse B: Team Kuyt gelijk - tegen team Amicitia; team Koch wint wekt, dat er een staatscommissie zouvan team Robbers met 21 m.p.; team komen om na te gaan op welke wijze deze staatsbedrijven dan wel onder enige controle te brengen zouden zijn, heeft minister Van der Kieft thans medegedeeld, dat hij voor een dergelijke staatscommissie niet ge voelde. Mijnerzijds, aldus de heer Van Waveren, acht ik een belegging van 4 milliard in staatsbedrijven, die zonder behoorlijke controle dikwijls vrijwel als staten in de staat funge ren, moeilijk te verantwoorden. Ik hoop derhalve zeer, dat dit onder werp zo lang op de agenda zal blij ven prijken, totdat een bevredigende oplossing zal zijn gevonden". Verontreiniging. De afvalwaterzuivering heeft nog steeds de bijzondere aandacht van de zou wel eens kunnen zijn, dat dit i kamer. Uit hoofde van deze water- punt een vraagstuk van de eerste verontreiniging, van agrarische zijde afkomstig, is het voor de kamer een probleem geworden in Hoeverre naast een agrarisch georiënteerd lichaam als het hoogheemraadschap van Rijn land, ook de gemeenten en de indus trie grote zeggenschap dienen te ver krijgen ten aanzien van de middelen om de diverse andere verontreinigin gen te bestrijden en van de lasten, die daarvoor op inzonderheid de in dustrie zouden moeten worden ge legd. orde zal worden". Mammouth-bedrijven. „Prof. Hollema heeft in de Eerste Kamer gezegd aldus de heer Van Waveren dat er 11 milliard gulden belegd is in allerlei N.V.'s en dat daarnaast 4 milliard is belegd in staatsbedrijven. Op_ die 11 miilard der particuliere bedrijven is duizend voudig toezicht. Op die 4 milliard der Noordwijk wint van team v. Wingen Jr met 22 m.p. Eerste klasse: team Slieker wint v. team Smittenaar met 24 m.p.; team Walraad wint van team Bernard met 13 m.p.; team van Zijl wint van team v. Beurden met 9 m.p. De stand na zes wedstrijden is thans: Hoofdklasse A: Team: 5 4 6 4 0 Vrijenhoek v. Egmond Jacobs Amicitia I D.D.S. Alphen Hoofdklasse B: Team: Kuit i Koch i v. Wingen Jr. i Noordwijk i Robbers i Amicitia II i Eerste klasse: Team: Slieker Van Zijl Smittenaar Bernard v. Beurden Walraad 9 82— 0 8 100— 28 6 85— 78 4 31— 29 5 2 0 3 4 20— 60 5 0 14 1 0—123 3 0 3 5 2 0 3 56— 1 78— 4 55— 47 33— 77 48—106 1— 36 6 6 0 0 12 100— 0 6 5 0 1 10 62— 6 3 0 3 6 81— 56 6 2 0 4 4 40— 65 6 1 0 5 2 27— 82 6 1 0 5 2 13—117 Inleidingen Kamer van Koophandel Het onderwerp „Middenstandspro- is in de directe financiering der on dernemingen". Iets geheel anders is echter of het kapitaaltekort van de middenstand ook op langere termijn daarmede verdwenen is; en hierop zei spr. een hardgrondig „neen" te moeten laten horen. Het laatste indexcijfer van de in ternationale groothandelsprijzen be draagt thans 400 in vergelijking met 1938. D.w.z. dat de inkoopsprijzen globaal genomen 4 x het vroegere bedrag uitmaken. Voor de midden- standsbedrijven in het algemeen is het uiteraard niet mogelijk geweest driemaal hun bedrijfsvermogen (na aftrek van belastingen) te besparen, Een ander punt is de invoering van de nieuwe omzetbelasting in 1955 waardoor de heffing naar de minister uitdrukkelijk heeft ver klaard, zal worden verschoven zo danig, dat de belastingplicht geheel of gedeeltelijk bij de inkoopfacturen ontstaat tegen voorheen enige tijd na de verkoop, zodat zowel groothan del als kleinhandel genoodzaakt zul- blemen" werd hierna ingeleid door de heer C. F. MEERPOEL, onder voorzitter der Kamer. Daar de omzet in geld van het „grootwinkelbedrijf" naar schatting slechts 2 a 4 van de totale omzet van de gehele detailhandel bedraagt, wilde spreker in de allereerste plaats denken aan de groep van kleinere detailbedrijven, ook al om dat de moeilijkheden zich bij deze groep gewoonlijk het meest toespit sen. De omzet in geld is in 1954 zeker niet gedaald. Naar schatting zal de- ae omzetvergroting gemiddeld -on geveer 5 a 8 bedragen. Zal kapitaaltekort verdwijnen? Bij de stijging van de ontvangsten zal men volgens spr. kunnen zeggen: „dat door de oplopende omzetten en Hoogconjunctuur? Een Spaanse s'eepbcol vergaan Voor de Spaanse Oostkust ter hoog- te van Cartagena is de Spaanse ma- J rinesleepboot RT 21 vergaan. Slechts twee leden van de bemanning heb- j ben de schipbreuk, die werd veroor- i zaakt door een buitengewoon zware storm, overleefd. Vermoedelijk zijn er ongeveer der tig doden. De Spaanse mrrine be waart angstvallig het stilzwijgen over het ongeluk. Onbevoegde had aan de radio gezeten Tijdens het Dinsdag in Dublin voortgezette onderzoek naar de oor zaak van de ramp met de „Triton" heeft een ingenieur van de Ierse P.T.T. medegedeeld, dat een „onbe voegde" in de nacht van de ramp aan de knoppen van c7e kortegolf- ontvanger op de verkeerstoren van het vliegveld Shannon had gedraaid, waardoor de berichten van de red dingsboot, die was uitgevaren naar het wrak, niet werden ontvangen. Aan deze inmenging van de „on bevoegde" is het waarschijnlijk te wijten, dat een der passagiers van de „Triton" op het laatste ogenblik nog om het leven kwam. De reddingsboot was ni„ toen haar seinen niet door de toren werden be antwoord, teruggevaren om de toren telefonisch te waarschuwen. Daar door kwam de boot later aan bij het wrak van de „Triton", juist op het ogenblik dat een van de passagiers, die zich aan de staart van het toestel vastklemde, in het water viel en niet meer gered kon worden. bedrijvigheid -in de detailhandel in len zijn zich van een groter kapitaal 1954 een zekere stabilisatie bereikt j te voorzien. Voorts vroeg spr. zich af, of de ge stegen lonen in 1954 (5 4- 6 inderdaad zonder de verkoopprijs te verhogen, 'door de middenstand zijn op te brengen. „U ziet, dat niet direct overal ge sproken kan worden van hoogcon junctuur, een woord, dat men heden al te dikwijls gebruikt. Ook daarom is het zaak zo snel mogelijk belas tingverlaging in te voeren, vooral als men bedenkt dat West-Duitsland al met 1 Januari 1955 een verlaging van ongeveer 25 toepast", aldus spr. Vervolgens werd het onderwerp „Industriële problemen" ingeleid door ir J. J. G. Van Hoek, onder voorzitter der Kamer. Uit inlichtingen van de vele in Rijnland gevestigde bedrijven is ge bleken, dat het goed gaat en de na bije toekomst geen zorgen zal geven. Tevredenheid, vaak zelfs grote te- Een jaaroverzicht van de aanvoer van vee in de laatste drie jaren. 1952 1953 1954 Runderen 23925 25805 28486 Vette kalveren 2176 2063 2327 Nuchtere kalveren 8885 10060 9624 Schapen en lammeren 60865 80765 83284 Vette varkens 13347 20720 18132 Biggen en schrammen 21992 30972 41092 Paarden en veulens 299 239 121 Geiten 1042 932 888 132531 171556 183954 4- 39025 -f 12398 -f 29,5 4- 7,23 St. Lodewijksverkenners vierden jubileum Dat twintig jaar verkennerij meer betekent dan ieder dag een goede caad verrichten, bewees gisteravond de St. Lodewijksgroep, die in een uit gebreide show toonde wat er zoal de waarin men zijn verdiensten uit sluitend met het zwaard oogstte. Na dat dit drama in het bloed gesmoord was, gaven twee verkenners een goe de imitatie van een dag spoorzoeken tussen kampvuur en hordehol wordt in de vrije natuur. Waarschijnlijk klaar gemaakt. Het was in ieder geval een hele boel en de vaart waarmee de jeug dige deelnemers deze jubileum-show brachten, was prettig voor het oog en verwarmend voor het hart. De „Serenaders" hadden reeds ge ruime tijd de zaal en een aantal aan geringe plankenkoorts onderhevige welpen aangenaam bezig gehouden, toen de aalmoezenier van de Lode wijksgroep, kapelaan G. W. Thomas de avond met een enkel woord open de. De gehele groep -gaf hierna acte de présence in een zingend tableau irivant dat het in het oog lopend ver schil tussen een aantal lummelende buitenhordelijke personen en de goed gedisciplineerde verkenners duide lijk uitbeeldde. Verrichtingen met het zwaard. Vervolgens vertoonden enkele le den een grote lichaamsbeheersing in bet spel met de roterende touwen, waarna de kleinsten het aardige af telspelletje van de tien welpen zongen en illustreerden. Minder onschuldig, althans naar de betiteling te beoor delen was de zwaarddans. Gelukkig werden ze voor alles gebruikt, be halve voor het doel, waarvoor zij in een onbewaakt ogenblik vervaardigd werden. Dit gebeurde pas in een schimmenspel, dat in een tijd speel- had dit de groep geïnspireerd om een nimmer falende greep te doen in het Jungle book, waaruit een oerwoud - scèr.e werd opgedist. Geslaagde paarden-mop. Niet minder natuurlijk was de dres- suurproef met enkele paarden, die al nachtmerrie geen slecht figuur hadden geslagen. De manier waarop deze twee-persoons rossen gediri geerd en bevolkt werden was bijzon der aardig. Corcus Spierbal hield naast een collecte tot bestrijding van de onkos ten, enkele zeer kundig uitgevoerde fakirkunsten en een vermakelijk tweegevecht. Vlak voor de pauze werd in kwieke stijl een menselijke pyramide opgebouwd, waarmee de groep zichzelf enige hulde bracht. Na de pauze volgde nog een kamp vuur, waarbij de kunstvlammen geen afbreuk konden doen aan de juiste sfeer en een Mariaspel, dat goed en kwaad duidelijk tegenover elkaar zette en de talrijke aanwezigen een happy-end niet onthield. De leiding van deze zeer geslaagde avond was in handen van hopman H. Montanus en vaandrig G. Bots. Namens de groepscommissie richtte de heer H. A. Braakman een woord van dank tot de leiding en overhan digde een zeer welkom geschenk. vredenheid over de gang van zakennen blijven, wordt uitgekeerd aan de In de historische omgeving van de Lakenhal, een herinnering aan tijden van xoorspoed van weleer, hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gistermiddag haar Nieuwjaarsvergadering. Een moment tiidens de redevoering van de voor* i zitter in „Be grote Pers". komt in al die berichten tot uitdruk king. De in Rijnland gevestigde indus-: trieën zijn van zeer uiteenlopende aard en men kan veilig zeggen, al dus spr. dat, als het hier nagenoeg over de gehele linie goed gaat, het in geheel Nederland goed moet gaan en aan de hand van de hier ontvan gen gegevens is men zeer zeker ge neigd de uitspraak te beamen, dat in ons land een grote, misschien onge kende welvaart heerst. Spr. legde er evenwel de nadruk op, dat men zich moet afvragen, wordt de periode van welvaart vol doende benut tot het vormen van materiële reserves? Hoewel door de hoge koersen van de aandelen directies van vennoot schappen de neiging zouden kunnen werknemers in de vorm van extra loon. Ten tweede wordt van de daarna eventueel nog overblijvende winst een belangrijk deel door de staat ge reserveerd met de ongetwijfeld goedé bedoeling hiermede te hulp te ko men in slechte tijden. „Ik veronder stel", aldus spr., „dat elke werkge ver liever die reserve zelf zou behe ren en zo nodig aanwenden". Verhoging productiviteit. Tenslotte nam de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, opnieuw het- woord, om te spreken over de koophandel in het algemeen. Wij leven nu in een hausse-roes, aldus spr., omdat van de oorlog af het sterk vergrote productie-appa raat alles ruimschoots en winstge vend heeft kunnen afzetten. Het ziet krijgen het uit te keren divident aan er naar uit, dat deze toestand in 1955 die koersen aan te passen, toch zal zal voortduren, omdat over het al- er van die zijde ongetwijfeld voor j gemeen de orderportefeuilles voor gezorgd worden de financiële positie, die periode gevuld zijn. Het lijkt van de ondernemingen zo sterk te j evenwel dat de grootste consumptie maken als redelijkerwijze mogelijk is. honger door herstel en aanvullingen Nu is men helaas in die mogelijk- j én vernieuwingen gestild is; dat de heid ernstig belemmerd. Ten eerste concurrentie op de internationale werkt de welvaartverdelende laatste, markt toeneemt; dat men daardoor loonronde hiertoe niet mede. Immers! genoodzaakt is zich in te stellen op een deel van de tot het bezit van de een kleinere winstmarge en op gro- aandeelhouders behorende winst,! tere omzetten, teneii^e de uiteinde- welke naar sprekers begrip beter ijjke jaarresultaten te handhaven, voor slechte jaren bewaard zou kun- Gedachtenwisseling. Toen uiteindelijk aan de genodig den gistermiddag de gelegenheid werd gegeven om van gedachten te wisselen met de inleiders, bleek er voor deze nieuwigheid van de nieuw jaarsvergadering van de Kamer van Koophandel weinig animo te bestaan. De voorzitter veronderstelde, dat ieder verlangend was naar pittige hap jes en het geestrijke vocht, dat in een van de zalen van de Lakenhal op consumenten te wachten stond. De heer Van der Gaag richtte zich tot de heer Meerpoel met een afwij kende mening. Hij zeide n.l. het on eens te zijn met de bewering van de spreker, dat de prijsopdrijving- en hamsterwet verkeerd zou zijn ge weest. De heer Meerpoel legde er de na druk op, dat hij geredeneerd had van uit het standpunt van de middenstan der. Ook mr. Th M. J. de Graaf, burge meester van Lisse. mengde zich in de gedachtenwisseling haar aanleiding van een uitlating van ir. Van Hoek betreffende de laatste loonronde. De heer Schüller (Leidse Bestuur- dersbond) vroeg de voorzitter of de genodigden een volgende vergadering te voren een exemplaar van de inlei dingen zouden mogen ontvangen; zij zouden zich dan op de discussie kun nen voorbereiden. „Dit is een gx*apje en geen deba tingclub", merkte de heer Van Wa veren schertsend op en hiermede was het officiële gedeelte van deze nieuw jaarsbijeenkomst ten einde. Na een kort dankwoord namens de aanwezigen door de heer J. G. J. Ver- hev van W"k, voorzitter van de Ned. Mij. voor Nijverhe'd en Handel, oud voorzitter van de K. v. K. stante men over in een ander zeer geanimeerd, samenzijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2