S)e CeicbeSoti^anJ: Tot 18 jaar Sneeuwstormen en ijzel Koning Winter nam bezit van een geestdriftig Oss over W* Europa Paus had weer een hikaanval Mgr. Montini nam afscheid Dreigende spoorwegstaking in Engeland Melk met ingang van a.s. Maandag 10 Jan. 3 cent per liter duurder Petersen krijgt 7 jaar Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 5 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13390 naar school i KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DE „OUDE' DE BRUG OP 17ANDAAG VIERT DR. ADEN AUER zijn 79ste verjaardag, zo dat hij thans de drempel van zijn 80ste levensjaar heeft overschreden. Enige weken geleden is breedvoerig aandacht geschonken aan het feit, dat de Britse premier Churchill 80 jaar was geworden en ondanks die hoge leeftijd nog krachtig het roer van staat in handen hield. Hetzelfde kan gezegd worden van dr Adenauer, een der krachtigste figuren van het na-oorlogse Europa. Na de eerste wereldoorlog 0 was het dr. Stresemann, die als minister van buitenlandse zaken het verslagen Duitsland weer terugvoerde in de familie der Euro pese volken, maar wanneer men diens werkzaamheid vergelijkt met die van dr. Adenauer, dan slaat de balans ongetwijfeld door naar d< zijde van de tegenwoordige bonds kanselier, die er 10 jaar na de tweede wereldoorlog in slaagde het versla gen en gehalveerde Duitsland er niet alleen weer boven op te helpen, maar zelfs te maken tot een staat, welke zijn rol weer speelt in de wereld geschiedenis. Wie had tien jaren ge leden ooit gedacht, dat Duitslands vroegere vijanden na weinige jaren zouden aandringen op herbewape ning van de Duitsers en dat zelfs Frankrijk zij het dan na vele en langdurige aarzelingen daarmede zou instemmen? Wat Duitsland thans betekent in de wereld heeft het aan Adenauer te danken. De Duitse bondskanselier heeft het de laatste tijd niet gemakkelijk ge had. Hij heeft verleden jaar zijn E.V.G.-conceptie verloren zien gaan en wat Frankrijk er thans voor in de plaats geeft is maar een slap afkook sel, dat bovendien slechts met grote tegenzin wordt toegestaan. Voor Adenauer is deze gang- van zaken een persoonlijke teleurstelling, evenals het voor hem een teleurstelling moet zijn te ervaren dat de oppositie tegen zijn politiek in eigen kring toeneemt. Adenauer viert zijn verjaardag juist in een periode, waarin de vrees toeneemt, dat de Westelijke binding van de bondsrepubliek de achttien millioen Oostelijke Duitsers zal ver^ hinderen zich van het Russische blok te bevrijden. Vooral de socialisten schijnen van plan Adenauers politiek daarom nog harder te gaan geselen, dan zij tot dusverre reeds hebben ge daan. Een voorbode daarvan is de felicitatie, die zij hem hebben doen toekomen: „De mens Adenauer moge nog vele gelukkige jaren beleven. Voor de staatsman Adenauer moet echter spoedig het uur slaan, wil het Duitse volk de weg naar zijn een heid terugvinden", aldus de bittere gelukwens, die de Duitse' socialis tische persdienst publiceerde. Adenauer is evenwel nog vitaal en zplang hij dat is, zal hij de „oude" op de brug zijn. Lawinegevaar in Oostenrijk Uit verscheidene delen van Euro pa is melding gemaakt van sneeuw stormen en gladde wegen als gevolg van ijzel. In bijna geheel Frankrijk woedden sneeuwstormen en vooral het trein verkeer en de posterijen ondervon den last van de sneeuwval. In Parijs verloren als gevolg van ongelukken op gladde wegen twaalf personen het leven. Ook uit Noord-Italië wordt sneeuw en ijs gemeld. In het gebied van Alto Adige en in de Dolomieten daal de temperatuur tot 25 graden on der het vriespunt, de laagste tempe ratuur die deze winter tot dusverre is genoteerd. In België ondervindt het weg-, trein- en luchtverkeer veel last van yzel. De luchthaven van Brussel Z. H. de Paus heeft gisteren we derom een hikaanval gehad, doch er bestaat geen enkele reden tot onge rustheid.. In kringen van het Vaticaan is men evenwel van oordeel, dat blijkt dat de Paus zich zo veel mogelijk moet ontzien en alle vermoeidheid dient te vermijden. Gisteren heeft mgr. J. B. Montini, de nieuwe aartsbisschop van Milaan, officieel afscheid genomen van het Vaticaan. Vele kardinalen, bisschop pen en prelaten van de Pauselijke Staatssecretarie deden mgr. Montini uitgeleide. Onder hen bevonden zich de kar dinalen Constantini, Canali en Piz- zardo en de monseigneurs Tardini en Dell Acqua, die jarenlang de mede werkers van mgr. Montini zijn ge weest. Van de wereldlijke autoritei ten, die bij de afscheidsplechtigheid aanwezig waren, bevonden zich vele diplomatieke vertegenwoordigers bij de H. Stoel, o.a. de gezant van Neder land bij het Vaticaan, jhr. Mark van Weede. Ook de modieus? werd Dinsdagmiddag voor alle lucht verkeer gesloten als gevolg van ijs- vorming op de landingsbanen. Oostenrijk meldt verse sneeuwval in vrijwel het gehele land, doch de Oostenrijkse meteorologische dienst voorspelde Dinsdagavond dooi in het Alpengebied. Na de zware sneeuw val omstreeks Kerstmis en de strenge vorst gedurende de afgelopen dagen zou een plotseling invallende dooi in dit gebied een ernstig gevaar voor lawines met zich mee brengen. De vorige winter kwamen in Oos tenrijk als gevolg van lawines 154 personen om het leven. In Engeland was gisteren als ge volg van de eerste sneeuwstorm van dit jaar op verscheidene plaatsen het weg- en treinverkeer in de war. Kleine schepen buitengaats hebben beschutting gezocht in nabije ha vens. Uit Devon worden opeenhopingen van sneeuw gemeld tot een hoogte van vier meter. In Londen en de vallei van de Theems was de sneeuw val de zwaarste sinds 1947 en be reikte de sneeuwlaag een dikte van 15 cm. De Britse luchtvaartmaatschappij Bea heeft haar diensten naar Am sterdam en Parijs gestaakt. De veer diensten over het Kanaal en de Ierse Zee ondervinden door stormen ern stige stagnatie. In Zwitserland scheen de gehele dag bijna overal de zon en steeg het kwik. Zuid-West Duitsland heeft nu al drie dagen met spiegelgladde we gen als gevolg van ijzel, te kampen. In Midden-Zweden daalden de temperaturen tot onder het vries punt, maar in Lapland regende het en werden temperaturen boven het vriespunt genoteerd. Volgens radio Moskou stelde hel dere zonneschijn vacantiegangers aan de kust van de Zwarte Zee in staat te zonnebaden. De stranden werden druk bezocht en als gevolg van het aanhoudende mooie weer staan verscheidene planten vroeger in bloei dan normaal het geval is. Niet in het hoge Noorden, maar in het verre Zuiden heeft de wintervorst het eerst zijn strenge regiem doen gelden: in Oss deed de ijzige heerser met zijn kille adem een laagje water in het Sportpark zo hard stollen, dat men zich daar op de schaatsen voortrepte, eer men goed en wel besefte, dat het nu werkelijk winter is geworden. Hoe het ook zij en al moeten dan de kachels dubbel zo, hard gestookt, de ijspret is er weer en wie denkt er dan nog aan hoge kolenrekeningen? Beslist niet de jeugd van Oss, want die zwiert dat het een lust is. POSTZEGELS MARIALE JAAR. De Italiaanse posterijen hebben ter gelegenheid van de sluiting van het Maria-Jaar een serie van 2 herden kingszegels uitgegeven. Het zegel ter waarde van 25 lire toont de „H. Maagd met de Heiligen" van Peru- gino. Het zegel van 60 lire draagt de beeltenis van de „Piëta" van Michel angelo. Men hoopt nog op bijlegging In Engeland dreigt weer een spoor wegstaking wegéns looneisen van het personeel. De staking zal Zondag a.s. moeten uitbreken als er vóór die tijd geen overeenstemming is bereikt. Inmiddels zijn Britse ondernemingen en regeringsbureaux reeds begonnen met het organiseren van eigen bus diensten voor hun personeel. Zij hu ren bussen van reisbureaux, die hun materiaal tijdens dé winter hebben opgelegd. Overigens zijn de passagiers slechts een deel van het probleem. De Britse spoorwegen vervoeren bijna 750.000 ton vracht per dag; bijna alle steen kool, de meeste olie en de helft van het voedsel van het land. Een woordvoerder van de bond heeft gewaarschuwd, dat er in geval van staking ook geen sprake kan zijn van vervoer van melk of andere voe dingsmiddelen. De bond zal wel zor gen voor vervoer van materiaal, waarom de ziekenhuizen verlegen Nieuw onderzoek in Drummond-zaak De Franse minister van Justitie, Guérin de Beaumont, heeft opdracht gegeven tot een nieuw onderzoek in zijn. Voor het overige zal de staking volledig zijn. Men hoopt dat te elfder ure nog een oplossing kan worden gevonden, Chessman krijgt geen uitstel meer De Amerikaanse federale rechter Louis Goodman heeft Dinsdag ge weigerd, weer flitstel van executie te verlenen aan de 32-jarige Caryl Chessman, die in 1948 op beschuldi ging van ontvoering en andere mis drijven ter dood werd veroordeeld. Chessman, die bekend is geworden door zijn boek „Dodencel 2455" zal zijn leven op 14 Januari in de gaska mer eindigen. Het verzoejc van Chessman om. op nieuw te worden verhoord, noemde rechter Goodman een herhaling van vorige argumenten en bijgevolg waardeloos. Ondanks subsidie stijging noodzakelijk Nu de kostprijs van de melk is ge stegen heeft de regering, naar het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mededeelt, zich beraden over de gevolgen voor de prijs die de consument voor de melk heeft te betalen. Het vorige jaar heeft de regering de algemene subsidie op de consump- tiemelk vastgesteld op 3 cent per liter. Hiervan is afgeweken door het verlenen van een extra subsidie van 0 95 cent per liter als gevolg van een loonsverhoging in de landbouw. Hoe- Staat van oorlog op de Molukken Met ingang van heden (Woensdag) heeft de Indonesische regering de staat van oorlog uitgeroepen voor de eilanden Boano, Kelang, Manipa, Haroekoe, Saparoea, Noesalaut, "de ARU-groep, de KEI-archipel, Wa- toebela en Ceram. In Ambon heerst de staat van be leg sinds 1950, toen opstandelingen actie begonnen te voeren tegen rege ringsstrijdkrachten. Sedertdien is voor vliegtochten naar Ambon een militaire vergunning nodig. Wegens verstoppen van geheimen De veertigjarige Joseph Petersen, die dertien jaar in dienst is geweest van de Amerikaanse staatsveiligheids dienst, waar hij werkzaamheden van strikt vertrouwelijke aard verrichtte, de moordzaak Drummond, waarvoor is tot zeven jaar gevangenisstraf ver- de 77-jarige boer Gaston Dominici enige tijd geleden reeds ter dood ver oordeeld werd. Na zijn veroordeling heeft Gaston tegenover inspecteur Charles Chene- vier, die beschouwd wordt als een van Frankrijks beste detectives, een aantal onthullingen gedaan, waarbij hij de schuld aan de drievoudige moord op de schouders van enkele zijner naaste familieleden wentelde. Op grond van die onthullingen heeft de minister, die een lang onder houd met speurder Chenevier voer de, een geheel nieuw onderzoek ge last. Er komt ook een nieuwe rechter commissaris om het vervolg van deze geruchtmakende affaire te leiden. Hoe de zaak verder ook moge lo pen, het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de oude Gaston de weg naar de guillotine zal gaan, aangezien het in Frankrijk gebruikelijk is, de straf Het nieuwste snufje op het gebied van de herenmode: een modieuze actentas met een overtrekje van dezelfde stof als het costume. De bedoeling? Het zal ,J| |j dé oplossing moeten zijn tegen de vormeloze bulten, die bij de doorsnee» Van de ter "dood veroordeelden,""die man zijn zakken aangeven. Bij dit ontwerp blijven alle lijnen van het cos- de 70 jaar hebben overschreden, te tume ononderbroken; de zakken dienen n.1. slechts als „decoratie". veranderen in levenslange opsluiting. oordeeld wegens het onwettig bewa ren in zijn flat van vier documenten, waarvan er twee als „hoogst geheim" waren gekenmerkt, terwijl de beide andere van vertrouwelijke aard, doch minder belangrijk, waren. De aanklager had twee punten uit de oorspronkelijke tenlastelegging laten vervallen, namelijk dat Peter sen vertrouwelijke gegevens ten na dele van de Verenigde Staten en ten voordele van een buitenlandse rege ring had aangewend en dat hij op zettelijke en onwettig stukken van zijn afdeling had meegenomen. Indertijd is gemeld, dat Petersen bepaalde gegevens ter kennis had gebracht van een ambtenaar der Ne derlandse regering. Van regerings zijde is hieromtrent medegedeeld, dat inderdaad bepaalde gegevens van de heer Petersen waren ontvangen, doch dat men meende, dat het hier een voortzetting betrof van de samen werking in de afgelopen oorlog tus sen de Amerikaanse en Nederlandse inlichtingendiensten. De gegevens betroffen onder meer het ontcijferen van een Nederlandse code door de afdeling, waar Petersen werkzaam was. Aanhoudend vorst Een over Frankrijk naar het Noor den trekkende storing veroorzaakte gistermiddag en avond ijzel in geheel België en het Zuiden van ons land. De ijzel hing samen met een laag je warmere lucht, dat op ongeveer 1000 meter hoogte binnenstroomde. Van een reële aanval op het vorst- gebied kan hierbij niet worden ge sproken, want aan de achterzijde van de storing viel in Frankrijk weer sneeuw en vroor het vannacht hier en daar zelfs 11 graden. In ons land werd de Oostelijke wind iets zwak ker en vroor het vannacht 35 gra den. Uit Duitsland en Polen werd vorst van 610 graden gemeld. In Mid den- en Noord-Scandinavië komt strenge vorst voor, onder invloed van een krachtige Noordelijke stroming die zich langzaam naar Zuid-Scan- dinavië uitbreidt. Het hogedrukgebied. boven Zuid- Noorwegen neemt daardoor lang zaam verder in betekenis af en vormt nu nog slechts een uitloper van een nieuw hogedrukgebied bij IJsland. Aangezien oen nieuwe storing van morgen de Westkust van Frankrijk naderde, blijft de wind in ons land nog steeds Oostelijk, zodat de vorst ongeveer in dezelfde mate blijft aan houden. wel deze maatregel slechts tijdelijk was bedoeld, acht de regering het gewenst, de extra subsidie alsnog voor een deel te handhaven waar door de totale subsidie 3,3 cent per liter zal bedragen. Niettemin maakt de stijging van de kostprijs van de melk voor de consument een melkprijsverhoging noodzakelijk van 3 cent per liter. Deze verhoging gaat in op 9 Januari 1955. Naast deze verhoging, als ge volg van de kostprijsstijging van de melk, is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhandel zal besluiten tot een marge-verhoging voor de slijter, die aanleiding kan geven tot een tijde lijke extra verhoging van de prijs voor de consument in die gebieden met één cent per liter. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK NEERSLAG. Veel bewolking met lijk enige sneeuw of ijzel. Over wegend lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. 6 Jan.: zon op 8.50 en onder 16.46; maan op 14.30 en onder 6.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. 9 C. geheel bew. 6 zwaar bew. 13 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM ERUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME half bew. motregen geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. mist half bewolkt sneeuw nevel geheel bew. geheel bew. nevel nevel half bew. nevel mist zwaar bew. —2 Korreltje Liever goede mensen dan goede wensen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1