Baby verovert het luchtruim Alcoholvrijen wensen geen wijn bij het water Inbrekers-leed! Wij bauwen aan aan taatast van plastic Licht en dicht Bus tegen tram DINSDAG 4 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 „Het Kindje Jesus van Beth lehem" en „Vijf kinderen uit het Oude Testament". Uit gave „De Bezige Bij", Am sterdam en Wed. J. R. van Rossum, Utrecht. Twee prachtige uitgaven voor kin deren. Het eerste bevat het aloude schone verhaal van de geboorte van het Kindje Jesus, door kleurrijke te keningen van Steffie Lerch in beeld gebracht. De tekst is bewerkt tot zeer eenvoudige stof door Jook Steenhof. Gedrukt op speciaal papier en voor zien van een stevig omslag in kleur, is deze uitgave zeer aantrekkelijk voor kinderen van 7. tot 10 jaar. Het tweede boekje, in dezelfde ver zorging, behandelt de geschiedenis van Rebekka, Jozef, Mozes, Samuel en David. De plaatjes hiervoor zijn van R. Dixon en M. Hartwell. Prijs per boekje 1.50. De cursus van de dood. Gustavo Corcao; uitg. Het Spectrum, Utrecht. Zuid Amerika is wat zijn cultuur betreft voor het Westen nog een gesloten boek. Slechts af en toe zijn wij in staat, van een muziekstuk of film kennis te nemen, zonder dat men echter hierbij de indruk krijgt dat aan de overkant van de oceaan iets groots verricht wordt. Na lezing van het magistrale boek „De curs'is van de dood" van de rBaziliaanse in genieur Gustavo Corcao, is men ech ter onmiddellijk geneigd dit werk tot de beste boeken te rekenen, die er de laatste jaren verschenen zijn. Het boek behoort niet tot de wer ken waardoor men alleen een beeld krijgt van land en volk van Zuid Amerika, dat hoe interessant ook, tenslotte slechts topografische bete kenis heeft; maar speelt zich af aan deze zijde van de grens van een we reld, waarover slechts gissingen mo gelijk zijn. De hoofdpersoon van deze roman heeft van zijn arts te horen gekregen, dat hij binnen drie maanden zal moeten sterven. Geheel alleen zijn •vrouw en kind hebben hem in de steek gelaten herleeft hij het ver leden en maakt de rekening op. Met de rug tegen de terugwijkende muur van de dood rekent hij af met de verschrikkelijke jaloezie die zijn le ven onmogelijk heeft gemaakt, ver richt hij zijn laatste goede daden en komt via het besef van zijn sterfelijk heid tot erkenning van zijn plaats in de schepping Gods. Deze roman zou men de analyse van het sterven kunnen noemen; een analyse waaruit men waarheidszin en kracht kan putten. Dit avontuur langs de zelfkant van de dood wordt beleefd door een professor in de technische wetenschappen, wiens ge- dachtenwereld een intellectuele is. Het boek is hierdoor voorbehouden lectuur voor ontwikkelde lezers. De zevenklapper. A. Thiry; Uitg. De Lanteern, Utrecht. De Vlaamse schrijver Antóon Thiry is een waardig vertegenwoordiger van zyn land. Volkomen vergroeid met zijn geboortegrond is het werk van zijn hand geworden tot een mo- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 02 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). 10.00 „De Fiets", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: dr. J. van Baal spreekt over Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Oct. 18.30 Dansmuz. 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 „De eenheid der Christenen", caus. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. progr. v. d. sold. 20.50 „Flu welen wimpers", hoorsp. 22.10 Piano- palet. 22.45 „Hoorbarr en onhoorbaar geluid", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Ham mondorgelspel. 23.40—24.00 Gram, HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9 35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De Ci tadel", hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. en act. 13,00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. of act. 17.30 Orgelspel. 18.00 Viola da gamba, clavecimbel en cello. 18.30 Gram. 18.45 „Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven", caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muzikale ^caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en soliste. 21.00 „De Christen en de Europees-pol. par tijen", caus. 21.20 Gram. 21.28 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.15 Volksmuz. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. nument van echt Vlaamse volksheid. Sappig en boeiend verhaalt hij de geschiedenis van een Vlaamse jon gen, door zijn vrienden de Zeven klapper genaamd. Zijn school- en vlegeljaren, waarin hij voor het eerst met de liefde in contact komt zijn uitgebreid beschreven en vormen een hoogtepunt van echt Vlaamse schrijf trant Zevenklappers' vlegeljaren voeren hem echter naar Antwerpen, waar hij de academie voor beeldende kunsten bezoekt. De oorlog van 1914 breekt uit en als militair vlucht hij naar Nederland. Na deze moeilijke jaren keert hij terug naar Antwer pen, trouwt er en vertrekt naar de Congo om daar een bestaan op te bouwen. Een gevaarlijke ziekte maakt echter een plotseling einde aan de toekomstidealen van het tweetal. Een verzorgd uitgegeven werk met zeer aantrekkelijke prentjes van Carel Voges. Guido Gezelles avonturen tn de journalistiek. R. van Sint Jan. Uitg.: Lannoo Tielt, Den Haag. Guido Gezelle's avonturen op jour nalistiek terrein zijn een brok ge schiedenis van een Vlaamse bewust wording. Wij geloven dan ook graag dat een Vlaming en een Gezelle-ken- ner de rol, die de overigens zo be scheiden priester in de Vlaamse ge schiedenis gespeeld heeft, met inte resse zullen bestuderen. Of echter ook een leek op dit gebied naar dit boekje zal grijpen wagen wij sterk te betwij felen, temeer daar de prijs van dit op schoolse wijze uitgegeven boekje schrikbarend hoog is. Olifanten hebben voorrang. Em. van Hemeldonck; Uitg. Lannoo Tielt, Den Haag. Emile van Hemeldonck heeft zich tot voor kort bijna uitsluitend laten kennen als een beschrijver van het Vlaamse land en haar bewoners, on in deze begrijpelijke voorkeur be paalde hij zich nog tot uitbeelding van de enorme heidevlakten in de Kempen. Evenals zyn landgenoot Gerard Walschap heeft hij echter als stof voor zijn nieuwe boek de voor ro manschrijvers nog onontdekte gebie den van de Belgische Congo uitge kozen. Het spreekt echter bijna van zelf dat zijn eerste werk over dit donkere land het karakter kreeg van een reisverhaal; vol van verwonde ring over nooit vermoede eigenaar digheden en gewoonten van de zwart getinte rijksbewoners. De titel van het werk Olifanten hebben voor rang getuigd van een van deze verrassingen. Tijdens een bezoek aan een van de grote dierenparken van de Congo, zag hij langs een van de wegen een bord, dat volgens op schrift de dikhuiden voorrang ver leende boven zijn benzinevretende concurrenten. Van Hemeldonck heeft zijn belevenissen op dit kruispunt van westerse beschaving en tropische natuur onderhoudend en helder weer gegeven, met een zuiver opmerkings vermogen vpor het anecdotische de tail. Het boek is door Marcel Note- baert op zeer aparte wijze van pas sende illustraties voorzien. Duecento. Helene Nolthe- nius. Prismaboek; Uitg. Het Spectrum. Bij het lezen van Duecento, zwerf tocht door de Italiaanse middel eeuwen, dringt zich onmiddellijk een vergelijking op met Huizinga's ma gistrale werk „Herfsttij der middel eeuwen". Nam Huizinga de uiterlijk schone nabloei der middeleeuwen in Frankrijk onder het mes; Helene Nolthenius ontleedde een tijd, waar van ons slechts de uitersten bekend zijn. Beiden laten ons echter weinig optimisme over de dikwijls hemel tergende wantoestanden in het be leid van kerk en staat van dip tijd. Helene Nolthenius hanteerde haar ontledingsmes echter met christelijk onderscheidingsvermogen en weet ons naast de volle rotte plekken in die samenleving ook te wijzen op de weergaloze kernen, waarin het ge loof in al zijn schoonheid deze god deloze tijd doorleefde. Rij voor nj worden de gestalten, die tesamen het duecento vormden uit de nevels der vergetelheid te voorschijn gehaald: de vorsten, de pausen, het volk, de zondaars en de heiligen. Allen ont daan van het vernis van de geschie denis en gezien door de ogen van tijdgenoten. Een voortreffelijke uit gave in een niet minder voortreffe lijke reeks. R'dam-Zeeland wordt zomer-Iuchtiijn De eerste Nederlandse luchtlijn, Rot terdam—Zeeland, aal in de komende zomermaanden in ere worden her steld, al zal het luchtverkeer thans niet per vliegtuig, maar per helicop- tère worden onderhouden. Gebruik zal worden gemaakt van de reeds bestaande helicoptère-ver- binding Rotterdam—Brussel, die te Walcheren en Zierikzee zal worden onderbroken. LIJK VAN VERMISTE GEVONDEN In de Stadsparkvijver te Groningen is thans het stoffelijk overschot ge vonden van de 70-jarige Derk Klun- der, die sinds 4 December vermist werd. Hij was kort voor zijn vermis sing van Peize naar Groningen ver huisd. Kwetsend boek over Han van Meegeren? Kort geding Gisteren is voor de Amsterdamse rechtbank een kort geding begonnen tussen de eerste vrouw van de in 1947 overleden kunstschilder Han v. Meegeren en de schrijver van een boek over het leven van deze na de oorlog zo veel besproken Nederland se schilder. Eiseres was de vtouw, die het boek, dat over de schilder geschreven was, voor haar kwetsend achtte, omdat het intieme gegevens over haar ver houding met de kunstschilder aan de openbaarheid prijs zou geven. Namens de schrijver werd ver klaard, dat deze zijn gegevens had ontvangen van de tweede vrouw van de schilder en dat het boek een his torische waarde had, daar het een juist en gedocumenteerd exposé is van de psychische gesteldheid van de overleden schilder. De auteur had ge fingeerde namen gebruikt, zodat de anonimiteit van de eiseres volledig gehandhaafd bleef. Namens de uitgeverij werd ver klaard, dat het boek geen kwetsende inhoud had en dat bij toekenning van de eis stopzetting der circulatie met een dwangsom van f 100,voor ieder boek, dat nog verkocht zou wor den grote schade zou worden on dervonden. De re-htbank zal Vrijdag a.s. uit spraak doen. Aparte bedrijfsgroep De vereniging van alcoholvrije ho tel-, restaurant-, café- en aanverwan te bedrijven heeft zich met een schrij ven tot de ministers voor P.B.O., van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend, waarin er op wordt aangedrongen, geen bedrijfschap te deen instellen voor de hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, overeenkom stig het advies, dat door de Sociaal- Economische Raad aan de betrokken ministers werd uitgebracht. De vereniging verzoekt de minis ters de mogelijkheid te doen onder zoeken tot instelling van een hoofd bedrijfschap voor deze bedrijven, waarvan er ruim 25.000 zijn en een bedrijfschap voor de alcoholvrije be drijven, waarvan het aantal wordt getaxeerd op 6000. Zij dringt er tevens bij de ministers op aan, indien geen splitsing kan worden verkregen, als hierboven be doeld, de instelling van een bedrijf schap niet te doen geschieden by al gemene maatregel van bestuur, doch te onderwerpen aan het oordeel van de Staten-Generaal, aangezien zij van mening is, dat het advies van de S.E.R. uitsluitend is gebaseerd op het overleg met de vertegenwoordigende werkgeversorganisaties van de alco- holverstrekkende bedrijven, terwijl de vereniging zich reeds in 1950 tot de betrokken instanties heeft ge wend, doch verder buiten elk over leg is gehouden. Wesllandse tu'nders hadden goed jaar De Westlandse tuinders hebben een goed jaar gehad. De totale omzet van de Westlandse fruit- en groentenvei- ling bedroeg in 1954: ƒ78.595.244.53, tegen een omzet van 69.691.150.21 in 1953, 'n stijging dus van 8.904.094.32. De voorzitter van de bond West- land, de heer L. J. Barendse uit Poel dijk, heeft onder meer medegedeeld, dat het Westland een productieappa raat heeft dat sterk is. In totaal zijn 52.000 Rijnlandse roem meer toma ten beteelt, te weten in kassen 17.563 Rijnlandse roem, en in warenhuizen 374.924 ramen. Ook de bloemenveilingei hebben in 1954 een hogere omzet gehad dan het jaar daarvoor. De omzet aan de coö peratieve centrale Westlandse snij bloemenveiling te Honselersdijk be droeg dit jaar 7.006.661.10 tegenover een omzet van ƒ5.507.394,in 1953. Aan de snij'bloemenveiling, „Het Westland" te Poeldijk was de omzet ƒ647.161.71 of ƒ156.063.54 meer dan in 1953. Technische vergissing In de nacht van Zondag op Maan dag hebben enkele inbrekers een goed voorbereide poging ondernomen bU het kantoor van de Nederlandse Cre- dietbank te Oss ongevraagd een aan zienlijk crediet op te nemen en slechts technische moeilijkheden heb ben de bank tegen deze klanten be schermd. De daders stalen een auto te Bre da, twee flessen zuurstof en een bran der te Boekei en arriveerden te Oss, waar de kraak via een W.C.-raampje vakkundig gezet werd. In Boekei was echter bij vergis sing een las- ln plaats van een snij- apparaat meegenomen en daar een dergelijk apparaat dient om een brandkast dicht te maken en niet om hem te openen, konden zij er weinig mee uitrichten. Om de smart enigszins te verzachten werd het bezoek uitgebreid tot de bovenwoning, waar een geldkistje met 120,gevonden werd. De auto is gisteren onbeheerd te Helmond aangetroffen en van de da ders ontbreekt nog ieder spoor. (Advertentie). Luiers aan boord Er is wel veel veranderd in enke le tientallen jaren tijds. Betrekke lijk kort geleden werd iemand, die een luchtreis ondernam tot de waag halzen gerekend en nu beschouwt men het vliegen als de gewoonste zaak van de wereld. Het aantal pas sagiers, dat per jaar wordt vervoerd, stijgt regelmatig bij alle luchtlijnen, het beste bewijs dat vliegen tegen woordig door een ieder wordt be schouwd als een normale vorm van verkeer. Hieruit volgt, dat ook kinderen en baby s van deze verplaatsingsmoge lijkheid gebruik gaan maken en in de laatste jaren heeft dit een zeer grote vlucht genomen. Het aanlal vervoerde baby's bedraagt ongeveer 6 procent van het totale aantal pas sagiers, hetgeen neerkomt op enke le tienduizenden baby's per jaar, welk aantal waarschijnlijk in de toe komst nog groter zal worden. Dat hieraan voor de luchtvaart maatschappijen natuurlijk bepaalde zorgen zijn verbonden, is duidelijk. Het vervoer van baby's eist nu een maal aparte maatregelen en gezien de service die de luchtvaartmaat schappijen gewend zijn haar passa- bieden, staan we versteld. Daar komt bij, dat veelal de passageprijs voor kleuters en baby's aanmerkelijk la ger ligt dan die van volwassenen, waaruit we kunnen begrijpen, dat hier in de ware zin des woords spra ke is van service voor de kleinen. In de luchtvaart is men echter ge wend ver vooruit te kijken en men begrijpt, dat wanneer kinderen op jeugdige leeftijd eenmaal een pret tige indruk bewaren aan hun vlieg tocht, zij voor het gehele leven ge wonnen zijn voor deze vorm van ver voer. Later zullen zij ook gebruik maken van het vliegtuig en trots vertellen, dat dit „de manier"' van reizen is, want och zij deden het al toen ze nog baby waren. Oude vrouw door kokeud water gedood Een alleenwonende 78-jarige vrouw te Langezwaag is, naar eerst thans bekend wordt, verleden week op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Toen een groenteman gistermorgen op zijn herhaald bellen geen gehoor kreeg, stelde hij een onderzoek in. In de keuken van het huis vond hij de oude vrouw levenloos voor de kachel liggen. Zij bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgelopen. Men vermoedt dat zij bij het van het vuur af nemen van een ketel kokend water, de inhoud gedeeltelijk over het lichaam heeft gekregen. Het on geval moet zich reeds Donderdag avond hebben voorgedaan. HET VRAAGSTUK van de wo ningbouw is in Nederland nog zeer actueel. Ons tekort aan woonruimte is zo omvangrijk, dat we nog steeds met een blik van voldoening kijken naar elk nieuw huis, waar de stei gers worden weggenomen en gordij nen voor de vensters worden gehan gen. We durven daarom gerust op het giers te bieden, zijn het geen halve bouwtoneel te komen met de nieuw^ maatregelen, die getroffen worden. c van Wanneer de baby op reis gaat met het vliegtuig, ontvangt hij twee pak ketten, namelijk een voedsel- en een verzorgingspakket. Het eerste bevat verschillende soorten voedsel, ge schikt voor de kleinen en het tweede ste vinding op het gebied van de woningbouw: een huis van plactic. Nee, we gaan niet zover dat we de buitenmuren van kunststoffen wil len vervaardigen, al is dit ook mo gelijk geworden. Laten we die bui tenmuren van steen laten en de met selaar ook zijn boterham gunnen. babyzeep, poeder, zalf, olie en veleMaar dikke binnenmuren zijn niet andere nuttige zaken. Het kleine mensenkind heeft dus alles zelf bij zich, wat tijdens de reis nodig zou kunnen zijn. Voorts beschikken ver schillende vliegtuigen over speciale reiswiegen, die in een metalen frame aan de wand kunnen worden opge hangen. Aan boord zijn voorts een groot aantal luiers, zuigflessen, spe nen, plastic po's, eendjes, beertjes en ander speelgoed. De kleine luchtreizigers zijn de tfoetelkinderen van de stewardessen, waarvan een groot deel een diplo ma kinderverzorging heeft behaald, zodat de ouders de kleinen rustig aan de zorgen van de gastvrouw kunnen toevertrouwen. Met zijne majesteit de baby is grondig reke ning gehouden in het luchtverkeer, hij geniet de speciale verzorging en belangstelling van de maatschappij. Natuurlijk reizen er ook veel kleu ters met het vliegtuig. Voor hen is er allerhande speelgoed aan boord van de beste kwaliteit, voorts pren tenboeken, in verschillende talen en voor de kleuters die niet kunnen, le zen, zijn er speciale menukaarten, voorzien van illustraties, zodat de kleine reiziger aan de hand hiervan zelf kan bepalen, wat hij of zij eten wil. Het ontbreekt de kleinen aan niets en deze service kost de maatschap pijen veel geld. Wanneer wij bezien, wat er per jaar allemaal voor spe ciale dingen moeten worden aange schaft om deze verzorging te kunnen TEKORT AAN ARBEIDERS REMT PRODUCTIESTIJGING. De wollenstoffenindustrie en de schoenindustrie kenden ondanks de zware concurrentie een succesvol jaar, aldus de heer H. Minnaerts, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Tilburg e.o. in zijn nieuwjaarsrede. Een tekort aan vol doende geschoolde arbeiders maakt echter over de gehele lijn vaak niet die efficiency en die productie moge lijk, welke, gezien de veelheid van orders, wenselijk zou zijn. De uitval van bedrijven in de raid- densector is ontstellend groot en gaf voor de bedrijven met meer dan tien man personeel een teruggang met 50 procent ten opzichte van 1951 te zien. De oorzaken hiervan zijn te vinden in de bestaande spanning tussen pro ductiecapaciteit en productie-omvang en anderzijds in de interne finan- cieel-economische positie. Terwijl voor de oorlog het eigen kapitaal voldoende bleek de bedrijfs voorraden te financieren reikt dit thans slechts tot de helft. De vermo gensbehoefte steeg tot 320 procent, het kapitaal kwam slechts tot 135 procent, aldus de heer Minnaerts. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is op de kruising Scheldestraat- Churchilllaan te Amsterdam een ge meentebus van lijn E in botsing ge komen met een bijwagen van lijn 25. De gevolgen van deze botsing, waarvan de oorzaak nog in het duis ter ligt, waren niet ernstig. Twee trampasagiers werden door glasscher ven licht gewond. Zij konden ter plaatse worden verbonden. De inzit tenden van de bus bleven onge deerd. De tram had 15 minuten ver traging. De busdienst op lijn E werd 25 minuten onderbroken. meer noodzakelijk. In Washington heeft men een speciale conferentie gewijd aan de toepassing van plas tics bij de woningbouw. En het werd een succes. Hebt u nooit geworsteld met het probleem dat uw huiskamer eens te groot bleek en dan weer te klein? Daarom kan men nu plastic-binnen muren vervaardigen, die weinig of geen geluid doorlaten en die u kunt verschuiven. En waarom zouden het plafond en de vloeren van hout en steen moeten zijn? Men kan een mengsel van steengruis en plastic maken en uw vloer is gereed. Uit voerbaar in alle kleuren, waarbij linoleum of vast tapijt overbodig wordt. De gedachte dat het hol zou klin ken, alsof men op planken loopt, is onjuist. Men maakt de plastics ve rend als loopt men op kurk. En de demping van het geluid is perfect. Doorschijnend plafond. Bizonder aantrekkelijk kan ook zijn een plafond van plastic. Men kan zo een doorschijnend plafond construeren, even solide als de da ken van thans, waardoor men in huis een aangenaam licht krijgt datvan boven komt in plaats van op zij. Menigeen zal daardoor op latere leeftijd een bril kunnen gaan dragen dan thans het geval is» Over vensterruiten van plastic be hoeven we geen uitgebreid betoog meer te houden. Ze bestaan reeds lang en ze zijn even mooi doorzich tig als glas. Alleen de prijs is nog dikwijls een bezwaar voor practische toepassing. Maar dat nadeel geldt niet eens voor veel fabrieken en werkplaatsen, waar door gedreun van machines en snelle luchtver plaatsing dikwijls de ruiten breken. In een vliegtuigfabriek is het breuk^ percentage van ruiten erg hoog. Daarom kent men in die bedrijven reeds nu de plastic ramen. Keren we terug tot ons woonhuis, dan kunnen we de toepassing van plastics nog enorm vergroten. De aanleg van plastic buizen voor wa- Merkwaardige houding van Rotterdamse ziekenfondsen Door een vreemde manipulatie van (te gezamenlijke Rotterdamse zieken fondsen zullen degenen, die een zgn. aanvullende verzekering voor zie- kenhuisverpleging hebben, automa tisch lid worden van eén van de drie kruisverenigingen. De betrokkenen betalen voor die aanvullende verzekering een dubbel tje per week boven hun normale zie kenfondspremie. Per 1 Januari is echter de termijn van de ziekenhuis- verpleging verlengd van 42 tot 70 da gen. Door deze nieuwe regeling zal men vuortaan van die premie drie cent overhouden. In plaats van nu de premie te verlagen overwegen de ziekenfondsen de betrokkenen auto matisch lid van een kruisvereniging te maken. De onderhandelingen met de kruisverenigingen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. De aanvullend verzekerden zal slechts de keuze van welke kruisver eniging zij lid willen worden als enige vrijheid gelaten worden. Hoe wel de aanvullende verzekering uiteraard vrijwillig is, heeft het ele ment van dwang dat in de verplich te lidmaatschap zit, grote beroering gewekt by de betrokkenen. terleiding en electriciteit is zelfs voor Nederland al geen nieuwtje meer. Maar wat zoudt u denken van een badkamer die geheel in plastic wordt uitgevoerd? Een wastafel en een bad van plastic staan zeer chic. Door de geringe toepassing van dit materiaal moet 't in Nedarl. nog duur zijn. Maar de tijd zal er voor zorgen, dat wij. ons in de toekomst baden en verfrissen in een kleurig ingebouwd bad van plastic, dat goedkoper is dan het koude, witte steen, waarop we nu, soms rillend, onze blote voeten zetten. Verf, beliang en meubelen. Het plastic is. in tussen al binnen de vier muren van onze kamers doorgedrongen. De plactic verf heeft al menigeen van bewondering ver vuld. Ze is prachtig glanzend en kan door leken worden opgebracht zon der oneffenheden. En dan de mogelijkheden van het behang. Een goed plastic behang gaat veel langer mee dan een papie ren. En het kan altijd smetteloos zijn, want het is zeer goed afwas- baar. Misschien zal het duurder zijn dan papier, maar bij goede calcula tie van de levensduur zou Jhet wat de prijs betreft ook het papier nog wel eens kunnen slaan. Menig fabrikant heeft al de aan dacht gevestigd op plastic meubelen. Ze waren aanvankelijk wat licht in gewicht en meestal er op berekend om ze mee te nemen (emigratie e.d.). Maar ook op dit gebied begint men de kinderziekten de baas te worden. Er is thans ook zwaar plastic mate riaal, dat weer bekleed kan worden met plastic stoffen, die even warm kunnen aandoen als de zo geliefde meubelbekleding in ons gotisch of Oudhollands ameublement. Een plastic „pers". De stoffeerder zal u over pnkele jaren een bijpassend karpet van plastic kunnen leveren, maar dit is nu vrij kostbaar, zodat men voor lopig evengoed een echt Perzisch ta pijt kan kopen. Voordat we de kamer verlaten, werpen we nog even een blik op de plastic gordijnen, die er kunnen han gen. Die vitrage van vroeger was toch prachtig, maar het plastic gor dijntje, dat de moderne industrie kan vervaardigen, behoeft nergens voor op zij te gaan. Men fluistert, dat ze zeer sterk zijn. In ieder geval kun nen er geen motten in komen! Niemand, die meegaat naar een keuken in plastics uitgevoerd, zal er een complex krijgen van surrogaat of overdreven stroomlijn. We zullen geen woord wijden aan de gootsteen bakjes, schaaltjes, lepels, eierklop- pers en andere gebruiksvoorwerpen van kunststoffen, wat die vindt men reeds in de meest „degelijke" gezin nen. Maar opmerkelijk practisch zijn die keukenkastjes van plastics. Er zitten evenveel laden en vakjes in als in houten kastjes en zo zijn ge heel afwasbaar zonder dat ze be schadigen, want het materiaal is im mers niet geschilderd, maar in alle kleuren kant en klaar verkrijgbaar. Ze zullen ook Nederland veroveren. Een plastic toekomst. De mens van de naaste toekomst kan een theekopje in zijn hand ne men of de nieuwste roman. Aan bei de voorwerpen zal hij plastic vin den. Zijn lampekap of bloempot, zijn vazen of stofblik, het kan alles een product zijn van de kunststoffenin- dustrie. Reeds is men druk bezig ook plas tics aan te wenden voor toepassing aan het menselijk lichaam. Wij den ken aan kunstarmen en -benen en zelfs slecht functionerende hartklap- pen kunnen door die van plastic worden vervangen. De kledingindu strie worstelt al jaren met de vraag of men nu nog enig textiel aan som mige jassen en broeken zal moeten verwerken, of dat men wellicht in de toekomst de wol wel aan de scha pen en de katoe wel aan de bomen ka laten zitten. In elk geval zal iedere vrouw in de, gedemocratiseerde plas ic-wereid in een bontmantel kunnen rondwan delen, want ook bontjassen kunnen reeds uit plastic bestaanEn ze kosten maar het vijfde deel van de natuurbontjassen. Mannen met veel eisende vrouwen op kledingebied zullen dit met vreugde vernemen, zodat ieder prettig kan leven en wo nen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6