Uitplaatsen voor de militairen zijn in voorbereiding Minister met portefeuille en jongedochter op reis Katholiek Onderwijzersverbond heeft bijna 20*000 leden Minderjarig mei wordt reeds dri sje uit IJmuiden i weken vermistj Die daad ólaeg, toe ap an&ewaaMe aaewueg. Oppottende schooljeugd bezorgde Postpaarbank enkele millioenen Huisvrouwen leveren prijzenslag DINSDAG 4 JANUARI 1955 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Geen lifter was er te bekennen De Nederlandse territoriale bevel hebber heeft de garnizoenscomman danten opdracht gegeven op korte termijn lijsten samen te stellen van plaatsen in de nabijheid van de gar nizoenen, waar militairen door auto rijders, die hen naar hun woonplaat sen willen vervoeren, kunnen wor den meegenomen. Overleg zal gepleegd worden met de politie in de garnizoensplaatsen over de regeling van de verkeersvei ligheid op die plaatsen, maar daar mede wordt spoed betracht. Deze regeling is getroffen meldt het Alg. Dagbl. naar aanleiding van een verzoek van Katholiek Thuisfront in overleg met A.N.W.B. en K.N.A.C., gericht aan de Minister van Oorlog, ir. Staf. Het was gistermorgen op de lift- plaatsen goed te merken dat de mi litairen een staf achter de deur wachtte. Bijna nergens zagen de op lettende autorijders iets van het le ger, dat toch in grote getalen de hui selijke haard moest verlaten om zich voor het vaderland in te zetten. Een anti-Staf-karavaan, van vier grote met de letters M. M. M. getooi de personenauto's heeft in de vroege Een banketbakkersdochter van twintig jaar uit Tilburg zal onder de veilige schutse van niemand minder dan minister Suurhoff Zondag a.s. naar Australië vertrekken, waar haar verloofde haar aankomst reeds lang verbeidt. Dat het meisje een derge lijke begeleider kreeg, is voorname lijk te danken aan haar ondernemen de moeder, die uit bezorgdheid voor haar minderjarige dochter gemom peld had: „Met de minister zou ik mijn dochter wel mee op reis dur ven sturen". Nu ging de minister toe vallig toch die kant op en de bezorg de moeder vatte moed en veder en schreef minister Suurhoff een kort briefje. Enkele dagen later reeds werd zij door de minister opgebeld, dat al les in orde was morgenuren aan de uitvalswegen van Amsterdam lange tijd tevergeefs ge speurd naar militairen, die het ver bod van minister Staf durfden te ontduiken. Eindelijk vonden de nij vere mannen op de Sloterweg een drietal militairen bereid de gevaren van een lift in het gezicht te zien. Een autorijschooldirecteur in Am sterdam had er met een breed gebaar vier grote moderne wagens „tegen aan gegooid", om de militairen bij hun krijgstuchtontduiking ter zijde te staan. In de sombere vriesmorgen omstreeks het tiidstip dat de soldaten geacht worden de eerste reisgelegen heid na zeven uur te nemen, reden de wagens naar de uitvalspoorten van Amsterdam. De anders zo drukke liftpunten waren echter even verlaten als de lift in een uitgebrand waren huis en hoe de mannen ook opzichtig met de grote letters Militairen Mo gen Meerijden de aandacht probeer den te trekken, nergens verlieten goed gecamoufleerde militairen hun uit voorzorg opgezochte schuilplaat sen. i OOSTENRIJKERS NAAR NEDERLANDSE MIJNEN. Een wervingsteam van de Oranje- Nassaumijnen is naar Oostenrijk ver trokken teneinde daar Oostenrijkse arbeiders aan te werven voor tijde lijke ondergrondse tewerkstelling in de Oranje-Nassaumijnen. DATA BEZORGING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk tei post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Rotti" 20 Jan.; Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Rotti" 20 Jan.: Ned. Antillen: m.s. „Dora Oldendorff" 12 Jan.; m.s. „Oranjestad" 18 Jan.; Suriname: m.s. „Bonaire" 12 Jan.; m.s. „Mentor" 26 Jan.; Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagers fontein" 11 Jan.; m.s. „Carnarvon Castle" 15 Jan.; Canada; s.s. „Rijn dam" 12 Jan.; s.s. „American Attor ney" 13 Jan.; m.s. „Noordam" 20 Jan.; Zuid-Amerika, Chili: s.s. „Rijndam" 12 Jan.; m.s. „Noordam" 20 Jan.; Brazilië: s.s. „Presidente Peron" 8 Jan.; m.s. „Aldabi" 12 Jan.; s.s. „Maas land" 17 Jan.; Australië: via Enge land s.s. „Strathaird" 13 Jan.; s.s. „Arcadia" 18 Jan.; Nieuw Zeeland: via Engeland 8 Jan. en 15 Jan. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Problemen genoeg! Gisteren is in Utrecht de verbonds vergadering van het Katholiek On derwijzersverbond gehouden. In zijn openingsrede stelde de voorzitter van het K.O.V., de heer J. H. M. Derk- sen vast, dat hij bij het opmaken van de balans over het afgelopen jaar niet veel reden tot verheugenis had. Hij wees op de talrijke vraagstukken die om een oplossing schreeuwen, zoals het kleuteronderwijs, de coör dinatie in de verschillende takken van onderwijs, de totstandkoming van een glijdende pensioenschaal, het tekort aan leerkrachten, de ver- tjcale organisatie van de leerkrach ten bij het katholiek onderwijs, de medezeggenschap van de onderwij zers in het leerplan en de examen eisen van de kweekscholen. De heer Derksen wees er op, dat in elke tak van bedrijf de organisa ties der bedrijfsgenoten gekend wor den in de vaststelling der leerpro gramma's voor de toekomstige colle ga's. „Bij ons, aldus de heer Derk sen, heeft iedere tak van onderwijs Kopstukken' van oude cultus gevonden zijn eigen leventje, liefst met eigen gesloten organisatie, zonder zich om de naastliggende takken veel te be kommeren. Wat ons onderwijs, ook ons katholiek onderwijs, dringend nodig heeft, is een zo hecht moge lijke verticale samenwerking over het gehele terrein. Wat de kleuteronderwijs wet be treft, merkte de heer Derksen op, dat het wachten daar op een ieder begint te verdrieten. Het voortgezet onderwijs vroeg naar de mening van de voorzitter dringend om coördina tie. Hierbij dient vooral de aandacht besteed te, worden aan vraagstukken als aansluiting van het LO. met het V.H.M.O., de verhoudingen tussen bet V.G.L.O. en de voorbereidende klassen, tussen U.L.O. en andere ty pen van voortgezet onderwijs. „Drie en een half jaar geleden is de nota-Rutten verschenen merk te de heer Derksen op sindsdien zijn er talrijke publicaties over ver schenen, maar we zijn nog geen stap nader gekomen tot een oplossing". Als winstpunt van het afgelopen jaar noemde de heer Derksen de twee loonronden en de bres, die ge slagen werd in de gemeenteclassifi catie. Dit is niet voldoende: de ge meenteclassificatie moet volkomen opgeruimd worden en wel in de kortst mogelijke tijd. Er is verdèr een kleine verbetering der pensioe nen gekomen. De heer Derksen wees op de pas sage in het KASKI-rapport waarin gezegd wordt, dat de te geringe be langstelling voor het onderwijzers- beroep nauw samenhangt met de so ciale status van de onderwijzer. Hiermede verklaarde hij het vol ledig eens te zijn. Het aanzien van de onderwijzer dient omhoog te worden gebracht op elk terrein en in alle opzichten. Wanneer dit niet geschiedt, geraakt ons onderwijs steeds dieper in het moeras. Dit zou voor ons volk catastrophaal zijn. Aan ons is de taak om op ons terrein en met alle ge schikte en bruikbare middelen er toe mede te werken, dit aanzien te ver hogen. Dit moet zich ook uiten in de geldelijke beloning. Tenslotte sorak de voorzitter van het K.O.V. zijn grote waardering uit over de vlotte medewerking die de ministeries van O. K. en W. en van Oorlog steeds verleend hebben voor wat aangaat de vrijstelling van op komst voor militaire dienst, als het onderwijzers betreft, die aan hun school niet gemist kunnen worden. Na de rede van de voorzitter, ging de vergadering over tot de agenda. Tot vice-voorzitter van het K.O.V. werd gekozen de heer J. A. A. Pon- cin, tot secretaris de heer P. Th. Enckevort en tot penningmeester de heer H. Bezems. Besloten werd onder meer tot de oprichting van een B.L.O.-sectie in het K.O.V. Het plan tot deze vorming is opgesteld in samenwerking met de katholieke bond voor B.L.O. De secretaris kon nog mededelen dat per 1 October het K.O.V. 19.260 leden te1 de, dit is een aanwas van ruim 1.000 in een jaar tijds. Momen teel nadert het ledental de 20.000. Het gaat als altijd weer om de dubbeltjes! In Parijs verdwenen In IJmuiden heerst momenteel gro te ongerustheid over de verdwijning van de 15-jarige Hannie Mattijsen, die sinds 14 December vermist wordt. Volgens de inlichtingen, waarover de politie thans beschikt is het meis je op die dag met de trein naar Bloe- mendaal vertrokken, waar zij een kennis ontmoet heeft, met wie zij sa men in een auto vertrokken is. De auto werd enkele dagen later onbeheerd in Haarlem aangetroffen en na een oproep meldde zich een automobilist, die verklaarde, dat hij bet tweetal een lift gegeven heeft van Vlaardingen naar Parijs. Geheele overstuur. Enkele weken hierna keerde de jongen uit Bloemendaal terug in zijn woning en gearresteerd door de poli- tie, moest hij vrij spoedig in een zie- j kenhuis opgenomen worden, daar hij geheel overstuur was en aan ernsti-1 ge geheugenstoringen leed. Bij zijn i arrestatie maakte hij een geheel ver- wilderde indruk en had o.m. totaal doorgelopen schoenen aan, zodat de politie rekening houdt met de moge lijkheid, dat hij wellicht geheel uit Parijs is komen lopen. De toestand van de jongen maakte 't onmogelijk hem een verhoor af te nemen, zodat de politie nog steeds in het duister i tast omtrent het lot van het meisje, j Men houdt rekening met de moge- j lijkheid, dat het meisje in Parijs ach tergebleven is en daar in moeilijk heden verkeert. Deze gang van zaken heeft in bei de gezinnen grote verbazing gewekt, daar de families reeds een jarenlang contact met elkaar onderhouden en tot nu toe nooit iets anders dan een vriendschappelijke verhouding tus-1 sen de jongen en het meisje was be merkt. 1 Op de met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg in de Berkumerstraat bij het dorpje Berkum. Is Maandagochtend vroeg een vrachtauto uit Leeuwarden gegrepen door de sneltrein, welke uit Zwolle in de rich ting Groningen reed. De bestuurder van de auto, F. V. uit Leeuwarden werd op slag gedood. De auto werd vrijwel geheel vernield Het ongeluk had een aanzienlijke stremming van de treinenloop tengevolge. De verniel de wagen bij de paal, enkele meters van de overweg, tegen welke zij werd aangeslingerd. Wachtlijst langer. De omvang van het telegraafver- keer bleef ongeveer gelijk: 2.5 mil- lioen binnenlandse en 4.3 min. bui tenlandse telegrammen. Eind Decem ber waren er 1250 telex-aansluitin- Op de Mithras-verering, waarvan onlangs een tempel werd ontdekt in I.-onaen, Engeland, is nieuw licht geworpen door opgravingen, die op het ogenblik te Rome plaats vinden in het Mitraeum, dat onder de kerk van Santa Prisca, welke uit de vierde eeuw dateert, is gelegen. Met Mithraeum werd oorspronkelijk naast de eenvoudige Christen-kerk gebouwd, maar verdween toen het Christelijk geloof de overwinning behaalde en men de bouw begon van een nieuwe Christen-kerk op de plaats, waar eerst het Mithraeum gelegen was; hierbij werd de heidense plaats van verering op gevuld met aarde en puin om als fundering te dienen voor de nieuwe kerk. Vele jaren heeft het geduurd voordat men bij de opgravingen op deze plaats van grote geschiedkundige waarde erin slaagde fresco's aan het licht te brengen, welke de riten van Mithras uitbeelden; bovendien heeft men kal ken beelden van Mithras en andere Goden gevonden, evenals vele delen van andere beelden en voorwerpen uit de klassieke tijd, die met de Mithras- verering in geen enkel verband staan. Het beeld-van Mithras zelf werd om vergehaald, toen de eerste Christenen bezit namen van het heidense heilig dom; de stukken van dit beeld zijn nu echter bijeen gezameld, waardoor men nu reeds het hoofd van Mithras uit de stukken tot een geheel kan re construeren. Foto: De Nederlandse Archeoloog Dr O. C. van Essen van het Nederlands Geschiedkupdig Instituut te Rome, dat zich reeds meer dan twee jaar beng houdt nvt opgravingen onder de kerk van Santa Prisca, bekijkt een kalken kop van Serapis, welke, naar men veronderstelt, een nabootsing is van de Zeus van Otricoli; deze kop is een van de laatste vond sten, by de opgravingen gedaan. Giroverkeer groeit de Post boven 't hoofd Zoals de laatste jaren gebruikelijk heeft de P.T.T. in een boekje „Enige cijfers en feiten" een beknopte ver antwoording afgelegd van haar da den in het afgelopen jaar. Er werden in het binnenlands ver keer c.a. 1785 millioen poststukken verwerkt, dat is bijna 70 millioen meer dan in 1953. Er waren 600 millioen brieven en briefkaarten, 700 millioen drukwer ken, 330 millioen nieuwsbladen en ca. 140 millioen dienststukken bij. Hieraan afgemeten, aldus „Cijfers en feiten", nam de overheidsbemoeiing in vergelijking tot het vorige jaar toe noch af. Er werden 19.5 millioen (vorig jaar 17.5 min.) postpakketten besteld en 7.3 min. kg. briefpost (v.j. 6.7 min.) naar het buitenland gezon den. Groeiend giroverkeer. De postcheque- en girodienst ver werkte een record aantal opdrachten, namelijk 212 millioen tegen 190 mil lioen in het vorige jaar. De 604.000ste rekeninghouder werd ingeschreven. Onderzocht wordt in hoeverre gedeeltelijke mechanisatie op het girokantoor en decentralisatie een oplossing kunnen geven om aan het steeds groeiende giroverkeer het hoofd te bieden. gen. Het internationale telexverkeer steeg met ruim 50 procent tot 1.8 mil lioen berichten. De wachtlijst voor telefoonaanslui tingen werd iets langer: eind Decem ber 28.000 tegen 27.000 vorig jaar, niettegenstaande er 45.000 nieuwe aansluitingen bijkwamen. Er werden 715 millioen (v.j. 656 min.) locale en 224 min. (v.j. 206 min. interlocale ge sprekken gevoerd en er werd elf mil lioen maal naar het weerbericht ge vraagd. Ideeënbus voller. Het landelijke mobilofoonnet om vatte 25 basisstations met 205 aan sluitingen en er waren 31 particulie re netten met 236 posten. Aan het eind van het jaar waren bijna twee millioen radioontvangtoe stellen aangegeven. Er waren 504.000 aangeslotenen op de draadomroepnet- ten. De financiële uitkomsten van de draadomroep bleven ongunstig. 49.200 mannen en vrouwen had den eind December een volledige dagtaak bij het P.T.T.-bedrijf, dat is duizend meer dan vorig jaar. De twee loonrondes van het afgelopen jaar betekenen een hogere uitgave van 16 millioen gulden; de loonpost steeg tot ruim 200 millioen. In de ideeënbus kwamen 1200 nieuwe ideeën binnen, waarvoor 8000 aan premies en belo ningen werd uitgekeerd. RIJKSKLEDINGBESLU1T. Verschenen is een nieuw rijkskle- dingbesluit, dat de technische aan gelegenheden voor de dienstkleding der geüniformeerde diensten van burgerpersoneel in rijksdienst regelt. Dit besluit vervangt de oude rege ling van 1928. Het is, behoudens enige uitzonderingen, op 1 Januari van dit jaar in werking getreden. Het besluit is zodanig geredigeerd, dat de geüniformeerde burgerambtenaar niet meer voor zijn dienstkleding betaalt, dan hij geacht wordt op zijn burger kleding te besparen, zodat hij geen voor- of nadelen zal genieten ten op zichte van zijn niet-geuniformeerde collega's. Logge emigranten Goede ambassadrices Vandaag vertrekken van de Suri- namekadc te Amsterdam 500 Neder landse koeien, die twee jaren lang de zo vaak bezongen malsheid van de Nederlandse weiden genoten hebben en thans in Columbia een nieuw vaderland zullen vinden. Deze 500 koeien vormen het eer ste transport van Nederlands vee naarColumbia en men verwacht, dat deze zending het begin kan zijn van een goede handelsrelatie met Columbia. De koeien, die onderweg verzorgd worden door een vee-arts met 15 helpers, zullen bij aankomst 3 maan den in quarantaine gehouden wor den, waarna zij voor kostprijs aan kleine veeboeren verkocht zullen worden. Bij de rijkspostspaarbank werd voor 63 millioen meer ingelegd dan terugbetaald. Er werd 46 millioen gulden aan rente gemaakt en voor 31 millioen aan rente op de spaarreke ningen bijgeschreven. Het aantal aan het schoolsparen by de R.P.S. deelnemende scholieren i nam toe tot 435.000, het aantal bedrij ven, dat aan bedrijfssparen zonder boekje meedeed, steeg met 400 tot 1600.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5