RIJNSTREEK Langeraar vierde het zilveren jubileum van dr. Post Uiterweer Nadere gegevens over het tunnelplan voor Boskoop Wanneer kan Duitsland strijdkrachten leveren? Leer om leer Op de hoek van een bochtig straatje kwam de tram tot leven en afgrijzen DINSDAG 4 JANUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren arbeidsjubileum bij „De Industrie". De heer C. Nagtegaal, rnetaaldraaicr bij G. en Joh. Boot N.V. Motorenfabriek „De Industrie", her dacht gisteren het feit, dat hij een kwart eeuw geleden bij genoemde fir ma in dienst trad. Deze dag is voor hem en rijn gezin niet ongemerkt voorbij gegaan. Des morgens werd hem thuis aan de Pie- ter Floriszstraat door een der direc teuren. de heer P. J. Boot, een bezoek gebracht. De heer Boot sprak de jubilaris toe en memoreerde daarbij de grote plichtsbetrachting van de heer Nag tegaal, alsmede zijn uitstekend vak manschap, waardoor hij ln velerlei opzicht vaak een vraagbaak was voor do Jongeren. Als blijk van waar dering bood spr. namens de directie een geschenk onder couvert aan. Mevr. Nagtegaal ontving bloemen. Vele collega's brachten eveneens een bezoek, alsmede het bestuur van de reisvereniging van de fabiek. En kele mooie kleden werden hierbij als stoffelijke blijken van waardering aangeboden, waarbij eveneens de bloemen en hartelijke woorden niet ontbraken. De gehele dag mocht de heer Nag tegaal blijken van medeleven ont vangen en des avonds kwamen vele collega's hun gelukwensen aanbieden. Het personeel schonk nog een ge schenk onder couvert. Met handkar de sloot in. Twee jongemannen, de 27-jarige S. S. en do 19-jarige M. G. H., beiden wonen de te Alphen a. d. Rijn, bevonden zich omstreeks 9 uur Maandagmor gen met een handkar op de Ziende- weg richting Aarlanderveen. Zy zet ten voor een tegenligger, een vracht wagen, bestuurd door de Alphenaar J. Z., de handkar uiterst rechts van de weg neer. Ook de wagenbestuur der week zover mogelijk naar rechts uit, doch dit voorkwam toch niet, dat de moer van het achterwiel van de vrachtauto het wiel van de handwa gen raakte. Dientengevolge kantelde de handwagen in de langs de weg lo- S;nde Aarlanderveense wetering. ierbij werden de twee jongeman nen mee het water ingesleurd. Zij konden zich gelukkig vrij snel uit hun benarde positie redden, doch moesten zich onder doktersbehande ling stellen. Dr. G. G. F. Parool du" Mont uit Aarlanderveen verleende ter plaatse de eerste hulp. De kar is later met extra hulp uit de wetering getrokken. ALKEMADE Geboren: Apolonia C. M. dr van J. C. Loos en C. M. Straathof. Johan nes M. zn van F. JP. Th. v. d. Meer en L. A. v. d, Meer. Johannes C. M. zn van C. Th. Borst en C. A. v. d. Geest. Cornelia J. dr van L. van Es en C. A. van Zoen. Johannes C. zn van G. Roos en P. A. Zoetendaal. Hendrika M. dr W. C. v. d. Ploeg en J. H. M. v. d. Star, Maria J. Th. dr van J. A. van Klink en C. J. M. v. d. Meer. Ondertrouwd: N. M. Hogenboom en M. Th. van der Meer. J. A. Zwetsloot en P. J. Klerks. G. N. de Jeu en P. van der Hoorn. J. G. R. Roessen en H. M. van der Hoorn. C. J. van Haas- tregt en C. H. Hillebrand. J. J. Borst en J. M. Zoet. Gehuwd: W. A. van 't Hart en P. C. Wortman. N. G. Koot en C. G. Wortman. C. A. Dongelmans en A. M. A. Cozyn. Overleden: J. van der Meer 89 jr. J. Bartels 56 jr. HAZERSWOUDE ERNSTIGE AANRIJDING TUSSEN TWEE BROMFIETSERS. Toen de drogist J. Raaphorst jr op zijn bromfiets een bestelling had weg gebracht en op de Rijksstraatweg reed, schoot hij achter een voor hem rijdende wielrijder vandaan en kwam in botsing met een uit tegenoverge stelde richting komende bromfiets - rijder. Beide kwamen op straat te vallen. Raaphorst, die een zware her senschudding had opgelopen, werd op advies van dr. Blaauwendraad per ziekenauto naar zijn woning ver voerd, terwijl de andere bromfiets rijder, die aan benen en handen ver wondingen had opgelopen door ge noemde dokter werd verbonden. De ze kon, na verbonden te zijn, zijn weg vervolgen, doch echter niet op de bromfiets want beiden bromfietsen waren zwaar beschadigd. ZOETERMEER Geb.t Willem Leerdam, Johannes Mets, Johannes A. H. den Hollander. Ondertr.: A. de Gelder, 31 j., en T. Jager, 22 j. Geh.: L. M. Schrama, 24 j., en J. J. Th. Bolleboom; M. v. Dijk, 26 j., en H. G. Th. SluIJs, 27 j. Nu het tunnelplan voor Boskoop] Er komen eigefiUjk twee tunnels, definitief is geworden, kunnen enige één voor het autoverkeer en één voor nadere bijzonderheden worden ver meld. De bedoeling is, dat vanuit de rich ting Gouda gerekend, de inrit be gint ongeveer bij het nieuwe ge bouw van de telefooncentrale onder de oprit van de hefbrug en tussen de percelen van Vermen! en Kok langs de Nieuwstraat, welke daar door geheel wordt afgesloten naar de Prov.weg richting Alphen a. d. Rijn. De tunnel zal geheel worden on derheid met palen van 6—13 meter lengte. De benodigde betonnen pa len, 370 in getal, hebben een geza menlijke lengte van 4119 meter en de 177 houten palen van 1287 meter. Het duurt nog wel twee jaar Volgens schattingen van functlo narissen te Washington zal het nog de geoefend is. Het zou wel eens tot 1958 kunnen duren, voordat de Duit se divisies als zodanig opgeleid zijn. Berlijn onder internationaal bestuur? Indien de Westduitse herbewape- ning doorgaat en officieel ook een twee jaar- kunnen duren, voordat Oostduits leger op de been wordt ge- West-Duitsland kan beginnen met i bracht, zullen de Russen vermoede- Let leveren van strijdkrachten ten behoeve van de Westerse defensie. Het oorspronkelijke Amerikaanse plan. om West-Duitsland van wapens en uitrustingen te voorzien (geba seerd op de voorgestelde E.V.G.) wordt thans, nu de Franse Assem- blée een bewapening van West-Duits- land heeft aanvaard, herzien. Ameri ka heeft reeds gevechtsuitrustingen ten behoeve van ongeveer de helft van de voorgestelde 12 Westduitse divisies in voorraad. De waarde hier van wordt geraamd op 500.000.000 tot 750.000.000 dollar. De snelle Westduitse industriële ontwikkeling zal het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Duitsland meer voor zijn eigen bewapening kan doen, dan oorspronkelijk was voorzien. De accoorden van Parijs leggen voor Duitsland beperkingen op waar het de productie van nieuwe en zwa re wapens betreft. Lichte wapens voor zijn strijdkrachten kan het daar entegen vervaardigen. De lengte van de periode, nodig om Duitse troenen in het veld te brengen wordt, aldus Reuters correspondent, toegeschre ven aan de noodzaak om een Duitse opleidingsstaf, die weer de troepen zal moeten oefenen, de nodige be kwaamheid te geven. Duitsland zal geen militairen kunnen oproepen voor deze opleidingsstaf zelf voldoen- lijk een internationale status voor het verdeelde Berlijn voorstellen. Plannen hiervoor worden op het ogenblik door de S.E.D., de commu nistische party in Oost-Duitsland, voorbereid, zo meldt het anti-com-1 munistische voorlichtingsbureau West. De bedoeling zou zijn de stad te internationaliseren met één bestuur voor de gehele stad onder een inter nationale gouverneur. De gouverneur op zijn beurt zou staan onder een commissie waarin Amerika, Enge land, Frankrijk, de Sovjet-Unie, Po len, Tsjechoslowakije en Oost en West-Duitsland zitting zouden heb ben. Peter Florin, een functionaris van ac S.E.D., zou over deze plannen verslag hebben uitgebracht aan het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken. Florin zou gezegd heb ben, dat het bestaan van het West- berüjnse „eiland" in de Oostelijke zóne een gevaar vormt voor de Oos telijke veiligheid. Hij achtte het mo gelijk, dat de Russen viermogendhe- denbesprekingen voorstellen, om een oplossing te^ vinden, die door Oost en West aanvaard zou kunnen worden. Diplomatenvrouw versprak zich Zelfs in diplomatenkringen kan men zich wel eens verspreken en daar heeft zo'n verspreking gewoon lijk ernstige gevolgen. Zo heeft de vrouw van de Duitse zaakgelastigde te Londen tijdens de Kerstmisviering in de Duitse legatie aldaar over En geland gesproken als over „een vij andig land Men nam dat in Londen niet en de Duitse zaakgelastigde, Schlitter, werd naar Bonn terugge roepen; hij is voorlopig met verlof gezonden. Het incident, dat in de Britse pers nogal de aandacht trok, gebeurde tydens de Kerstviering voor de leden van de Duitse diplomatieke missie in Londen. Omdat haar echtgenoot een andere officiële plicht te vervullen had, werd een beroep gedaan op Frau Schlitter de gewone toespraak tot de staf te houden. Frau Schlitter betreurt de ge wraakte uitdrukking nu ten zeerste en schrijft haar vergissing toe aan nervositeit en gemis aan ervaring om voor de vuist weg een toespraak te houden. Schlitter heeft aangeboden af te treden, maar hierover is nog geen beslissing genomen. De Ver. Staten hebben Maandag nieuwe strenge beperkingen gesteld op het reizen van Sovjet-burgers in de Ver. Staten, zulks in verband met de beperkende bepalingen die voor Amerikanen in de Sovjet-Unie gel den. Door de nieuwe beperkingen zal ongeveer 27 procent van de Ver. Staten voor Sovjet-burgers afgeslo ten zijn, tegen ongeveer 30 procent van de Sovjet-Unie, dat niet door Amerikaanse staatsburgers mag wor den bezocht. Schadevergoeding aan Japanse vissers Japan heeft een Amerikaans aan bod tot schadevergoeding ten bedrage van acht millioen gulden aan Japanse en de visserij voor verwondingen en verliezen door een Amerikaanse wa- terstofbomproef op Bikini aanvaard. De desbetreffende stukken zouden Dinsdagmiddag op het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken door minister Sjigemitsoe en ambassadeur Allison worden uitgewisseld. De on derhandelingen over schadevergoe ding waren begonnen, nadat in Maart van het vorig een Japanse vissers boot overdekt met radio-actieve as een Japanse haven was binnenge lopen. het rjjwiel ver keer. De auto-tunnel zal een lengte krijgen van ongeveer 250 meter. Het hellende gedeelte 220 meter. Dit echter gerekend vanuit het middelpunt van de oprit even ver in noordelijke als in zuidelijke richting. De breedte van de autotunnel be draagt 8 meter, de rijbaan 7 meter en de doorrijhoogte 4 meter. De rij wieltunnel is korter en zal maar 80 meter lang worden met een breedte van ongeveer 3 meter en een hoogte van 2.50 meter. Het diepste punt van de autotunnel is 3.10 meter beneden N.A.P. dat is 2.50 beneden het Gou- we-peil. De tunnel zal over een leng te van 30 meter overdekt zijn. De^ ze overdekking zal bestaan uit een betonnen plaat over de breedte van de oprit van de hefbrug en verder nog ongeveer 20 meter in Noorde lijke richting. Op dit laatste gedeel te zullen enkele percelen kunnen worden gebouwd. De trap op de hoek Den Ham-op- rit naai- de Dorpsstraat zal worden verplaatst in Oostelijke richting. Het verkeer door de tunnel zal aan bepaalde voorschriften gebonden zijn. Het snelverkeer vanuit Boskoop in de richting Gouda zal de oude weg via Den Ham moeten blijven volgen. In de richting Alphen gaat dit verkeer over het nu reeds be staande gedeelte langs het Póstkan- toor. Vanuit deze richting mag men de tunnel niet inrijden in de richting Gouda. Andersom, vanuit de rich ting Alphen, mag men daarentegen niet linksaf naar Reljerskoop. Dan moet men via de Galerij naar de brug en daar linksaf. Wielrijders uit de richting Gouda moeten door de rijwieltunnel of er vóór rechtsaf naar de Dorpsstraat of er na rechts af richting Reijerskoop. Gaande in de richting Gouda moet in omgekeer de richting worden gereden. Voor het overige verkeer wordt nog naar een goede oplossing gezocht. Het ligt in de bedoeling om bin nenkort de aanbesteding te houden, in de hoop dat de onteigening van enkele percelen welke zullen moe ten verdwijnen geen moeilijkheden oplevert. Zo spoedig mogelijk na de aanbesteding zal dan met de uitvoe ring worden begonnen, waarbij men rekent op een duur van anderhalf jaar. 1 Op 1 Januari was het 25 Jaar ge leden, dat dokter J. H. Post Uiter weer zich vestigde als arts te Lan- geraar. Gisteren werd dit feit offi cieel herdacht. Een ere-comité en een huldigings-comité zorgden er voor, dat het een waardige viering werd. Des morgens werd in de parochie kerk de Hoogmis opgedragen uit dankbaarheid bij gelegenheid van dit zilveren ambtsjubileum. Des middags om 2 uur werd een officiële receptie gehouden, waarvoor zeer veel be langstelling werd getoond. Deze re ceptie werd gehouden in het Paro chiehuis en tegen de begintijd was le grote zaal tjokvol. We merkten er o.a. op geestelijkheid der parochie, burgemeester Hogenboom, de leden van het ere-comité en van het hul digings-comité, de doktoren Van Dongen en Van Rossem uit Leiden, v. d. Wind uit Aarlanderveen. Nout Sr. uit Nieuwveen, Zwartendijk uit Alphen a. d. Rijn e.a. Verder waren er de eerw. moeder uit het St. An- tonius Rustoord, zuster Corneli, wijk zuster, zuster Xaveriana met kleuters van de bewaarschool en talrijke per sonen behorende tot de kring der pa tiënten van de jubilerende dokter. Op het podium had de R.K. Muziekver. „Arti et Religioni" plaats genomen, die onder leiding van de heer A. van Dam deze middag zorgden voor mu zikale opluistering. Muzikaal welkom. Toen de jubilaris met echtgenote en familieleden de zaal betrad speel de Arti een opgewekte mars, waar door de feeststemming er direct in kwam. Toen allen gezeten waren sprak de voorzitter van het huldi- NIEUWK00P NA TIEN JAAR WEER EIGEN HAARD. Dinsdagavond cls. zal het voor me vrouw Lemel, sinds enige jaren hier vertoevend in het H. Hart-gesticht en afkomstig uit Joego Slaviè, onge twijfeld een groot moment zijn, want dan keert zij na tien Jaar weer terug naar het vaderland. Het echtpaar Lemel werd tien jaar terug uit het land van Tito verdre ven en kwam in Nederland terecht. In 1950 kwamen zij naar Nieuw koop en namen hun intrek in het Liefdegesticht. De heer Lemel stierf een jaar geleden na een korte ziekte en ligt alhier begraven. In Joego slavië was hij stationschef te Ossyck en Zagreb. Mevr. Lemel verheugt er zich op haar kinderen weer te zien, doch verklaarde .hier in Holland zeer veel medeleven en hartelijkheid onder vonden te hebben. Zij zal Nederland nimmer vergeten. Waterleiding. Het waterleiding net in de Nieuwveenseweg wordt vernieuwd. Wijdere buizen worden thans gebezigd, hetgeen hopelijk een verbetering zal bewerken ten aan zien van de druk op de kranen in de huizen. Tot aspirant van de Rijkspoli tie met standplaats Nieuwkoop werd m.i.v. 1 Jan 1955 benoemd de heer J. Wassenberg. Schaken. Van de laatste onder linge wedstrijd voor de competitie waren de uitslagen als volgt: D. v. d. LaanA. Plaizier 10; P. Ver- kley—Th. Ruiterman 1—0; E. v. d. VeerH. v. d. Marei 10; PI. v. d. MareiP. J. de Rooy 0—1 en G. v. d. LaanA.A. Ruiterman 10. Parochiële leven in 1954. Blij kens mededelingen van de pastoor op Nieuwjaarsdag stierven er in de parochie in het afgelopen Jaar 9 per sonen (7) en werden er 28 kinderen gedoopt (23). Het aantal huwelijken bedroeg 9 (15). De getallen tussen haakjes zijn die van 1953. gings-comité, de heer M. Stigter, de jubilerende dokter toe. Spreker her innerde aan de tijd, die nu een kwart eeuw achter ons ligt en herin nerde aan de komst van dokter Post Uiterweer, als opvolger van dokter Lindner. Na een eerste kennismaking werd spoedig het vertrouwen gewon nen van velen. In de loop van deze jaren heeft de dokter altijd en voor iedereen en onder alle omstandig heden klaar gestaan. De zorg voor de patiënten verdient alle lof en de sociale omstandigheden van de zie ken en de gezinnen, waartoe zij be hoorden, hadden steeds zijn warme belangstelling. Verder herinnerde spr. aan de medewerking die gege ven is aan het Wit Gele Kruis, het consultatiebur. en de R.K. E.H.B.O. Met een warme gelukwens namens de patiënten richtte de voorz. zich nu tot de jubilerende arts en bracht hem vooral dank namens de moeders, de hoofden van gezinnen, de kinde ren en ouden van dagen. Verder fe liciteerde de voorz. mevr. Post Uiter weer, de kinderen en familie. Na mens de kring van patiënten ging de voorz. dan over tot aanbieding van het huldeblijk, dat bestaat uit een prachtig televisietoestel. De kinderen van de bewaarschool zongen een liedje en voerden een rondedansje uit en een kabouter met hoge muts en vervaarlijk lange baard bood dan aan de dokter, die een vriend van kinderen is een fraaie bloemenmand aan. Vele sprekers. Achtereenvolgens betreden ver schillende sprekers het podium om de jubilaris te complimenteren. Het zijn de voorzitter van „Arti", en de burgemeester. De laatste spreker be lichtte de bijzondere aspecten van het arts zijn op het platteland. Daarna sprak de heer C. Otto, voorz. der R.K. E.H.B.O., die namens zijn vereniging een grote verbandtrommel aanbood. Ook de pastoor sprak een gelukwens uit en noemde zich vooral de verte genwoordiger van alleenstaande per sonen. Dokter Nout sprak als buurt- arts en dokter v. d. Wind namens de afdeling Alphen a. d. Rijn van Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst Laatste in de rij der sprekers was de jubilaris zelf. In zijn toespraak haalde hij vele herinnerin gen op over komst en aanvang der practijk in Langeraar. Zeer getroffen' door het vele medeleven dankte de jubilaris allen, die hebben medege werkt aan de herdenking van zijn zilveren jubileum. Allen die gespro ken of gespeeld of op- andere wijze hebben medegewerkt, werden in deze dank betrokken. Voor de kinderen van zijn patiënten is er Maandagmid dag in het parochiehuis een feestmid dag met goochelaar en poppenkast. Dit is voor kinderen van 5—12 jaar. Toen kregen de aanwezigen gelegen heid de jubilaris de hand te drukken en daarmede was de openbare vie ring beëindigd. NIEUWKOOP „Het leven van een strandjutter" In een goed bezet parochiehuis speelden de leiders en leidsters van de Jeugdbeweging gisteravond een toneelspel, dat in het teken van de Kersttijd stond en getiteld was „Het leven van een strandjutter" In een café van een zeemansdorp, waar de weduwe Sas een zeer zwaar bestaan leidt na het overlijden van haar man, speelt zich de geschiedenis af. In deze stamkroeg komen steeds de schip pers en matrozen bijeen, wanneer weer een schip de haven is binnen gelopen. Toon de Pint (M. v. Koert) haalt op een zekere dag Giel Scape- dreun uit de gevangenis, welke daar drie jaar in heeft moeten doorbren gen. Giel (Th. v. Lammeren) had daar wat geld verdiénd en beiden men sen raken in Rotterdam aan de zwier, maar Toon weet op zeker moment de portefeuille van Giel los te krijgen en zo weet hij dan nog een bedrag van AMSTERDAMS AVONTUUR De romantiek van Am sterdam bii nacht was aan de tientallen trampassa- S'ers niet besteed en ts een vage herinne ring zal in later jaren dit beeld als een teer sprook je weer in gedachten bren gen, wanneer er voldoende belevenissen velleden zijn geworden om dit uur tot „de goede oude tijd" te re kenen. M^n hing aan de lus en benijdde zijn buurman het zitplaatsje of men zat en ergerde zich aan de op dringerigheid van de han gers; het was een gewone avond in een gewone Am sterdamse tram, alleen was Amsterdam een sprookje, maar dat merkte niemand. Od een van de hoeken, waaromheen de Amster damse tram met zo'n voor buitenstaanders beklem mende vaart pleegt te schieten, stond een klein huisjb, dat voor menig heer in nood een ware uit komst betekent. Toen was het in enkele ogenblikken gebeurd. Een gekletter van val lend iizer, een gepiep van verdrukt metaal en met een ruk kwam de tram tot stilstand. Een ogenblik heerste er doodse stilte, toen klonk de tragische kreet: „Kind onder de tram". Alle traagheid was uit de passagiers verdwenen. Mannen begonnen opge wonden te schreeuwen, vrouwen werden bleek en gilden, en niemand wist precies, wat hij doen moest. „Jii blijft binnen!" sprak een bevende man tot zijn verstarde gade, die niet de minste pogingen deed om moet opgevijzeld worden en dan moeten we er alle maal uit". Ondertussen had de con ducteur zijn positieven weer bii elkaar en met een zaklantaarn en knikkende knieën strompelde hii van de tram af en liet het licht onder de wagen schijnen. Hii vond een fiets, die de strijd tegen de tram roem loos verloren had en zocht te vergeefs naar het kind, de tram te verlaten, „want iij kunt er niet tegen!" Of de man er zelf wel „tegen kon" bleef een mys terie, want ook hii ging niet naar buiten. Er ging feitelijk nie mand naar buiten en ieder een keek angstig uit de raampjes en wendde dan zijn blik weer schichtig af. alsof hii een kijkje in het diepste der hel genomen had. „Jullie moet je kalm houden", schreeuwde een man boven het geraas uit, terwijl hij rood aanliep van ellende, „want de tram dat mèt de fiets door de tram gegrepen was. „Misschien onder de bij wagen", dacht de man wanhopig en schuifelde zoekend verder. In de tram was het dood stil geworden; met angsti ge blikken volgde men door de ruitjes de schim van de conducteur en ver wachtte ieder ogenblik het verschrikkelijke. Toen de spanning ondra geliik werd, verbrak een woedende stem de geladen stilte: „Hé, wat hebben jullie vermet miin fiets gedaan?" De man kwam uit het kleine huisje rennen, dat reeds zoveel nuttige dien sten gedaan had en stond even later bij de stoffelij ke resten van zijn fiets. „Ik was even in dat ding daar", legde hii verbitterd uit, „en had miin fiets te gen het muurtje gezet: ik dacht, dat de tram er nog precies langs kon". De gehele tram haalde eens diep en genotvol adem: Geen kind onder de am! Iedereen lachte en maak te grappige opmerkingen, terwijl enkele deskundi gen niet ernstige gezichten uitlegden, wat er had moe ten gebeuren, wanneer er wèl een kind onder de tram gelegen had; zii speel den bii deze maatregelen zelf een uiterst actieve en doortastende rol. Het meer nederige deel van de tram-inhoud liet echter haar opluchting royaal blijken: „Joh, trek ie er nifr-r van aan", brul de men de e:genaar van het gekraakte karretje toe: „spring oo je fiets en rijd naar huis". Dit inspirerende advier volsend zette de tram zicw in beweging en de mens heid dommelde weer weg aan lus en op bank. 15-jarig meisje uit IJmuiden terecht Hannie Matthijsen, het 15-jarige IJniuidense meisje, wier opsporing reeds geruime tijd was verzocht, is terecht Het kind is na een avon tuurlijke tocht in Parijs aangekomen. De reis daarheen heeft zij deels lif tende, deels lopende gemaakt. Zij ging in Parijs in betrekking, maar moest weldra in een ziekenhuis wor den opgenomen. De emoties en de moeilijke reis zullen, zo neemt de politie aan, van Invloed zijn geweest op haar toestand, vandaar dat het enige da<*en heeft geduurd, voordat men in Nederland bericht over Han nie kreeg. De man in wiens gezelschap zij vertrok en die al eerder in Neder land is teruggekeerd, bevindt zich in een zenuwinrichting wegens een geestelijke storing. 130.00 te behouden voor de dorstige ontslagene. Hij geeft dat geld in han den van Marie de caféhoudster (mej. A. Vergeer), welke het aan Giel na dagen weer terug geeft. Jaap Lekbier (J. Markman) is een landloper en ziet door het verkopen van garen en band en met het doen van voorspel lingen aan de kost te komen. Hij maakt het hoofd van de zeelui op hol en Willem Toet (A. Hoek) gaat hier nog al scherp tegen in. Natuurlijk doen enkele van die zeelui weinig aan hun geloof en Giel heeft ook Toon meegetrokken op dit gevaarlijke pad. De moeder van Toon, mej. Jopie v, d Loo, die ondanks haar jonge leef tijd haar rol van oude vrouw van 70 jaar op uitstekende wijze vertolkte, waarschuwde Toon steeds en met lieve woorden probeerde zij het aan het verstand van Giel ook te brengen maar beiden wilden daar weinig van weten. Japie de zoon van de wed. Sas moet steeds maar in het café blijven en deze jongen (Ties Capel) speelde in dit toneelspel de rol van zijn leven. Hij is min of meer de apostel in dit ruwe milieu en aan hem is het te danken, dat alles ten slotte weer in orde komt. Zonder een speler tekort te doen, mogen wij toch zeker Ties v. Capel wel een bijzondere pluim op zijn hoed geven. De voordracht, verzorgd door de regisseur G. H. v. Heeke, was uitstekend en zo hebben de leid sters en leiders laten zien, dat zij de leiding van de jeugdbeweging waard zijn. NIEUWVEEN ALLEMAAL VRIJ GOED AFGELOPEN. De 8-jarige C. Spek kwam, toen het met enkele vriendjes aan het spelen was op een paar schuiten achter de maalderij van „Ons Belang", tussen twee schuiten, te water, daar waar 't juist uitgediept was. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt en door hand reiking kon de jeugdige drenkeling op het droge worden getrokken. Het 4-jarig dochtertje van de heer G. v. d. Lee stak plotseling de W. P. Speelman weg over en liep juist tegen een passerende personenauto op. Mêt een hersenschudding en en kele ontvellingen werd het kind de ouderlijke woning binnen gedragen, waar dr Visser uit Noorden de eerste hulp verleende. R0EL0FARENDSVEEN Parochie „St. Petrus Banden". Als gebruikelijk gaf pastoor Schoen makers Nieuwjaarsdag in zijn preek een kort overzicht over hetgeen in 1954 kerkelijk in de parochie pas seerde, Hieruit bleek dat 26 huwelij ken waren gesloten. 16 parochianen overleden gn 102 werden gedoopt. Er waren 87 eerste communieanten en er werden 160.000 H. Communies uit gereikt. Parochie Maria Presentatie". In de parochie „Maria Presentatie" gaf pastoor S. Ligthart een gelijkelijk overzicht. 17 Huwelijken gesloten 7 parochianen overleden en 56 ge doopt, 62 eerste communicanten en 73.000 H. Communies uitgereikt. RIJPWETERING Geslaagde toneeluitvoering De R.K. Toneelvereniging „Ernst en Luim" begon Zondagavond haar win- terprogramma met de opvoering van „Jutters Kerst", een sprookje voor grote mensen in drie bedrijven door Arie van der Lucht. Toon de Pint, een zeerob die door z'n vele drinken en vloeken z'n werk en geloof verloren heeft, wordt ver liefd op Marie, een jonge brave vis sersweduwe, die een cafétje drijft. Marie houdt wel van Toon en zou wel met hem trouwen als Toon z'n plich ten maar weer waar nam, weer naai de kerk ging en z'n Pasen hield. Marie wordt ziek, zwaar ziek en of fert haar jonge leven op voor de be kering van Toon. En als in de Kerst nacht Marie sterft en St. Jozef en Maria met het goddelijk Kind aan Toon verschijnen, krijgt Toon de vrede en bekeert zich. De veie bezoekers, alle plaatsen waren bezet, hebben genoten van het spel, dat zeer goed werd gespeeld. Het begon met een orgelspel door Kees Verkley dat in de kerk op de band-recorder was opgenomen. Het toneel was helemaal in kerst stemming met groen en lichtjes, aan gebracht door de heren Van der We reld en Borst. Ook de verlichting tij dens het wonder van de bekering van Toon de Pint, toen St Jozef en Maria met het goddelijk Kind en een Enge lenschaar verschenen was schitterend Wie het nog niet gezien heeft kan het a.s. Zondag zien want dan wordt j het stuk nogmaals opgevoerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2