QzQaidó&Qowlcvnk Kerstboodschap van H. Vader thans gepubliceerd Fantastische beschuldigingen door Djakarta uitgewerkt Een gesproken woord Zij droomden van een witte Kerstmis Winterweer in Europa Zij betaalde met haar leven wm, Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 4 JANUARI 195ó 46ste JAARGANG No. 13389 I keert niet meer terug KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACfn 32 .~J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f IJl SCHOOLGELD I"\E zaak van het schoolgeld is, tot- dat het wetsontwerp om tot af schaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd over te gaan werd aangenomen, lang een slopende zaak geweest, omdat tal van argumenten in de beoordeling hiervan een rol speelden. Er is wel gezegd, dat het voor naamste argument het belasting-ar gument was, dat het schoolgeld feite lijk tot een belasting was geworden. Dit is natuurlijk maar gedeeltelijk waar. Het is waar, dat on- en min vermogenden niets of bijna niets be talen voor het onderwijs aan hun kin deren en dat de progressie dus het zwaarst drukt op de middengroepen en hoger aangeslagenen, maar het is niet geheel waar, dat deze laatsten dan ook voor de eersten zouden betalen. Deze betalen eenvoudig naar hun in komen wat redelijk is, voor de rest betaalt de Staat. Het doet er verder weinig toe of de wijze van, heffing het aanzien heeft van een belasting en men daardoor deze heffing be schouwt als een gewone belasting en men daardoor deze heffing beschouwt als een gewone belasting wat zij fei telijk niet is. Het schoolgeld blijft tenslotte een betaling voor bewezen diensten, maar ook als men het zo simpel stelt, stelt men 't toch ook weer niet geheel juist. Ten eerste b:taalt niemand de volle prijs, welke het onderwijs kost, een voudig omdat dit tengevolge van de eisen, welke de Staat aan scholen bouw, aan onderwijsprogramma's en salarissen voor het onderwijzend personeel stelt, eenvoudig niet meer te betalen is. Het leeuwendeel kwam dus al voor rekening van de Staat. Ais de Staat de leerplicht invoert en dure eilen stelt, die het onmoge lijk maken de uitvoering er van ge heel in de particuliere sfeer te hou den dan zal de Staat er ook voor moeten opdraaien. Pracfcisch gebeurt dat dan ook. Daar komt bij, dat de belastingen na de oorlog zó hoog zijn opgevoerd, dat juist de middengroepen en d£t zijn wat het middelbaar onderwijs, aangaat meestens de mensen, die hun kinderen laten studeren de zwaar ste lasten te dragen hebben gekregen. WU zou men als consequentie van deze redenering tot de slotsom moeten komen, dat men aldus gere deneerd ook consequent door moet re deneren en dan alle schoolgeld maar moet afschaffen. Beziet men de zaak zuiver fiscaal van de kant van de Staat dan zou daar ook niet zoveel bezwaar tegen kunnen bestaan, omdat de inkomsten uit schoolgeld na afschaffing ervan voor de leerpliohtige jeugd niet méér zullen bedragen dan ongeveer anderhalf millioen. De aarzelingen, die de K.V.P. heeft gehad om met dit wetsontwerp mee te gaan, moe ten dus uit iets anders kunnen wor den verklaard. En dat is niets anders dan de zorg voor het bijzonder onder wijs, vooral het V.H.M.O., dat daar door aan inkomsten verliest, die door verhoging van de percentages ge noemd in de middelbaar onderwijs wet niet altijd geheel kunnen wor den goedgemaakt. Daar de voornaam ste moeilijkheid hier is gelegen in de bouwleningen zijn er intussen reeds een tweetal wetsontwerpen inge diend tot wijziging van de M.O. en de Wrede door eenheid en eensgezindheid Oorlog geen middel om twisten te regelen Gistermiddag is de tekst gepubliceerd van de Kerstboodschap, die de H. Vader eigenlijk daags vóór Kerstmis had willen uitspreken, doch waartoe hij wegens zijn ziekte niet is gekomen. In deze boodschap spreekt de H. Vader zeer uitvoerig over de vraagstuk ken van de vrede en hij zegt, dat in 1944 de hoop werd gekoesterd, dat na het aflopen der vijandelijkheden er een ware vrede zou komen. Maar in plaats van deze vrede is een toestand ontstaan, die „koude oorlog" wordt genoemd, een koude vrede, die zeker de vrede niet is, die in Bethlehem werd beloofd. Deze koude vrede is alleen maar een coëxistentie van mensen, die ge handhaafd wordt door wederzijdse vrees en wederzijdse ontgoocheling. Het is niet de ordelijke rust, zoals de christelijke vrede zou geven, het is niet de vrede van God, waarvan St. Paulus spreekt. Z. H. de Paus spreekt daarna over de coëxistentie in vrees, coëxistentie in dwaling, coëxistentie in verdragen. DE VREES HEERST. In het eerste deel van zijn bood schap zegt de H. Vader, dat er geen oorlog heerst, maar evenmin een wa re vrede. Bij iedere groep heerst vrees voor de economische en de militairfe H.O.-wet alsmede van de Kweek- schoolwet, waarin een nieuw sys teem inzake de subsidiëring van de stichtingskosten van een school is neergelegd. Volgens dat nieuwe sys teem zullen rente en aflossing van de bouwlening op de exploitatiereke ning van de school kunnen worden gebracht. De moeilijkheid blijft hier, dat nieuw gestichte scholen pas subsidie kunnen ontvangen, als zij aan de ge bruikelijke normen voldoen. Maar dat is ook nu het geval. Een ander bezwaar was de angst voor teveel overheidsinvloed op het onderwijs, indien al het onderwijs ge heel-voor rekening van de Staat zou komen. Wij achten deze vrees wat overdreven. Practisch is het nu im mers reeds zo, dat het leeuwendeel van het onderwijs reeds door de Staat wordt betaald en dat de onder wijsprogramma's door de Staat wor den vastgesteld. Het te betalen school geld maakt slechts een zeer kleine fractie uit van de totale kosten van het onderwijs, de anderhalf millioen, die daaraan nog ontbreekt zullen er o.i. niet veel aan veranderen. De zaak is nu zo opgelost, dat het principe is gehandhaafd door alleen de leerplichtige jeugd van schoolgeld vrij te stellen en het dus boven veer tien jaar d.w.z. vanaf de derde klas van het middelbaar onderwijs te laten bestaan, zij het dan ook op een wijze, welke aan de zware lasten voor de middengroepen tegemoet komt. Maar als men daarbij nog in het oog houdt, dat het voor de Staat zelf een belang van de eerste órde is, dat de jeugd goed middelbaar en technisch onderwijs ontvangt, is er o.i. alles voor te zeggen om ook dit onderwijs geheel vrij te doen zijn. De zeer klei ne fractie schoolgelden, die nu nog overgebleven zijn, zullen aan het 6e ginsel niet veel meer af of toe doen. En voor de rest blijven er de beur zen ook Staatsgelden of belas tinggelden zo jnen wil die de laat ste phase van het onderwijs voor ve len kunnen vergemakkelijken. macht van de andere groep en dit heeft catastrophale gevolgen in het gebruik van nieuwe wapenen. De een volgt met bezorgdheid de technische ontwikkeling van de ander, alsmede de groei van de economische produc tie. Iedereen tracht voordeel te trek ken uit die vrees van de ander en die vrees te vergroten. In de politiek schijnt geen enkel vertrouwen meer te bestaan, even min als morele of principiële begin selen, overspoeld als de politiek is door ontgoocheling en terugval tot het uiterste gedreven scepticisme. De waanzin van deze toestand is, dat de politiek heden ten dage, die zo zeer de oorlog vreest, toch de oor log blijft beschouwen als het middel om twisten te regelen. Er bestaat een groeiende overtuiging, dat eenvou dige coëxistentie, beheerst door vrees, niet langer beschouwd kan worden als voldoening schenkend, want daar door worden wij gedreven naar dat gene wat wij het meeste vrezen. Dan is er de waanzin van de leer, die de politiek gedurende de laatste tien jaren overheerst, dat oorlog een van de toelaatbare vormen van póli- tieke actie is, een natuurlijke bijna noodzakelijk resultaat van onenig heid tussen twee landen. Vandaar, dat oorlog geen verantwoordelijkheid op legt. Even dwaas is het aanvaarde beginsel, dat degene, die de oorlog verklaart, slechts een politieke dwa ling begaat, indien hij de oorlog ver liest, doch niet schuldig wordt bevon den aan de morele misdaad, de vrede niet te hebben bewaard, ofschoon het in zijn macht gelegen had. Oorlog, zo zegt de Paus, moet ech ter als een object van morele orde worden gezien. De schending van die orde kan niet straffeloos geschieden. Het is hier overduidelijk, dat de vre- desactie van mensen, die God looche nen, altijd twijfelachtig is en niet in staat de vrees te verminderen en uit te schakelen. De tegenwoordige coëxistentie heeft twee alternatieven, ofwel een verheffing van de coëxistentie tot de vreze Gods en ware vrede, ofwel een ijzige verlamming van het internatio nale leven, waarvan de gevolgen nu al aan de dag treden. Coëxistentie in dwaling. Beide tegenover elkaar staande groepen zijn bevangen door een eco nomische vrees en beide al is het dan om verschillende redenen ho pen op een grote en meer verspreide welvaart. De H. Vader wijst er vervolgens op, dat de leer van vrije uitwisseling een ontgoocheling geworden is, ten minste waar het de hoop op vrede aangaat. Het is noodzakelijk er van overtuigd te zijn, dat economisch con tact tussen de volkeren alleen dan practische resultaten voor de vrede heeft, in zoverre die verhouding de natuurwet volgt en geïnspireerd wordt door de liefde en verder reke ning houdt met de behoeften en bron is van gezondheid De H. Vader wijst eveneens op de dwaling, .die men te. rugvindt in de roep om eenheid door een van de twee tegenover elkaar staande partijen. Coëxistentie in waarheid. Een groep baseert zijn binnenland se eenheid op een vals idee, die een schending betekent van de goddelijke en de menselijke rechten. De andere groep vergeet, dat de eenheid in hem zelf verborgen is en hij richt zich op politieke beginselen, die juist de een heid vernietigen. Hier spreekt de H. Vader over de hoop op een sterker Verenigd Europa en waarschuwt te gen het gevaar van het nationalisme, dat zichzelf inkapselt, zijn krachten concentreert en naar bondgenoten zoekt. Dit betekent een gevaar voor andere mensen. Sommige staten be weren, dat de eenheidsband alleen maar een afkeer is van slavernij; maar dat is louter negatief en onvol doende. Het moet vervangen worden door de opvatting van vrijheid, die door God wordt verlangd. De Europese Christelijke tradities kunnen dit ideaal opbrengen. En Europa is nog in staat dit ideaal aan de wereld te geven. Zijne Heiligheid wijst er dan op, dat in de naam van Christus een brug geslagen kan worden tussen beide groepen, want aan beide zijden zijn er millioenen, die de christelijke practijk hebben bewaard. Het is waar, dat aan een kant de stem van de mens, die de waarheid, de liefde en de christelijke geest verdedigt, ge smoord wordt door de openbare ge zagsdragers, terwijl aan de andere zij de te veel vrees bestaat, om goede voornemens tot uitdrukking te bren gen. De politici dienen zich te verza melen en het aantal van hen, die van goede wil zijn, vermeerderen. Dezen immers zijn overal zeer talrijk. De brug, die geslagen moet worden tus sen beide groepen moet van geeste lijke aard zijn. Aansporing tot Christenen. De H. Vader spoort tenslotte de christenen in de landen, die nog vrij zijn, aan, om alles in het werk te stel len om de vrede over de gehele we reld te vestigen. Het bezit van de vrede heeft God gelegd in handen van zijn dienaren tot het algemeen welzijn. Zij, die deze gave niet ge bruiken, hetzij door traagheid, hetzij door veronachtzaming, handelen ver keerd. De Paus waarschuwt in het bijzonder hen, die tekort schieten in hun sociale verplichtingen in het eco nomische verkeer. De Kerstboodschap besluit met de oproep terug te keren tot de normen van oprechtheid, waar heid en liefde, waarvoor God op aar de is gekomen In Hem moet men de ware band der eenheid zien. Complot om de regering vjeg te werken Britten en Amerikanen zouden hebben meegedaan De Britse en Amerikaanse ambassades, alsmede de Bataafse Petroleum Maatschappij, de Standard Vacuum Oil Company en de inmiddels opgehe ven Nederlandse militaire missie in Indonesië zouden ook de hand hebben gehad in het complot van de gearresteerde Nederlanders, dat ten doel moest hebben de Indonesische regering omver te werpen. Dit wordt althans gezegd in de gisteren te Djakarta gepubliceerde stuk ken die betrekking hebben op de zaak van de Nederlander L. N. H. Jung schlager. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij de leiding heeft gehad van de Nederlands-Indische guerilla-organisatie (NIGO). Verwacht wordt dat het proces tegen de heer Jungschlager, die elf maanden geleden is gearres teerd, 13 Januari zal beginnen. „BETROUWBARE" GETUIGEN. Volgens verklaringen van dezelfde getuigen die in de (voorlopig ge schorste) zaak tegen de Nederlan der Schmidt door de verdediging herhaaldelijk op meineed werden be trapt, zou de NIGO aanzienlijke fi nanciële hulp van de westelijke mo gendheden ontvangen. De bedoeling zou zijn, dat na het omverwerpen van het regiem-Soekarno een Isla- mietische staat zou worden gesticht, welke staatkundige ommekeer in In donesië het westelijke blok voordelen zou opleveren. Een van de getuigen, de 34-jarige voormalige soldaat van het vroege re Koninklijk Nederlands-Indonesi sche leger Manoch, heeft verklaard dat hij als lid van een geheime Ne derlandse organisatie eenmaal 225.000 dollar heeft ontvangen van een em ployé van de Amerikaanse ambassa de. Een anidere keer zou hij geld heb ben ontvangen van een vertegen woordiger van de Britse ambassade. Ook anderen zouden herhaaldelijk geld in ontvangst hebben genomen. Deze boerderij in Mexico, Missouri, V. S., werd door zware sneeuwval omgetoverd in een speelgoeddorpje, dat zo van onder de kerstboom kon zijn weggehaald. Het Oostelijke deel van Missouri, genoot in de afgelopen dagen een welkome regen, welke werd afgewisseld door periodes van zonneschijn. De andere gedeelten van dfcze staat, gingen in de laatste dagen van het oude jaar schuil onder een dik pak sneeuw, dat voorlopig nog wel niet zal verdwijnen. Helemaal happy met dit witte Nieuwjaar was men in Amerika echter niet, omdat het verkeer zeer vele moeilijkheden ondervond. Voorts hebben getuigen verklaard, aldus de stukken, dat vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse am bassades, van de B.P.M. en van de Standard Vacuum, alsmede een vlieg tuig van de Indonesische luchtmacht dat ter beschikking was gesteld van de Nederlandse militaire missie in 1951, 1952 en 1953 herhaaldelijk wa pens en munitie hebben afgeworpen boven gebieden in West-Java en Su matra, waar Indonesische opstande lingen opereerden. Db vliegtuigen zouden zijn opgestegen van de lucht haven van Djakarta Kemajoran en van het militaire vliegveld Tjililitan. Manooh zou verscheidene vluchten hebben meegemaakt. Met brandbommen. Een andere getuige, Amiroedin, een voormalige burgerwerkkracht van de Nederlandse militaire missie, heeft gezegd, dat hij een vergadering heeft bijgewoond met de leider van de missie, generaal-majoor Pereira, waarbij die had verklaard dat hij een overeenkomst had aangegaan met hooggeplaatste Indonesische officie ren om de archieven van het kabi net van de president, van het kabi net van de minister-president, van het ministerie van justitie en van het parlement met brandbommen te ver nietigen. De heer Jungschlager, die volgens Amiroeding de vergadering ook had bijgewoond, zou met de uit voering van het plan zijn belast. Uit bijna alle delen van Europa wordt koude en sneeuw gemeld. Op veel plaatsen ondervindt het verkeer veel hinder. In Zweden is door een sneeuwstorm, waardoor spoor-, weg en luchtverkeer ernstig werd belem merd, een einde gekomen aan enige dagen van helder vriesweer. Bij Grenoble in Frankrijk zijn bijna honderd auto's vastgelopen in de sneeuw, die plaatselijk tot twee me ter hoog ligt. Op het station van Innsbruck (Oostenrijk) kwam het verkeer Maandag gedurende twee uur tot staan, doordat als gevolg van de vorst een electrische kabel brak. Op het station-West in Wenen ston den door de kou de klokken stil. Ook in België is het koud. In het Zuiden van het land ondervindt het verkeer veel hinder van sneeuw en gladde wegen. Hetzelfde geldt voor West-Duitsland, waar het kwik tot acht graden onder het nulpunt zakte. In Denemarken was het Maandag droog winterweer, doch er werd sneeuw verwacht. Aan de Italiaanse Riviera is Zondagavond de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Ook in vele delen van Noord-Italië heeft het gesneeuwd. De treinen uit Zuid-Frankrijk kwamen met vertraging in Parijs aan, zulks ten gevolge van sneeuw stormen. In Parijs zijn twee niet in gebruik zijnde stations van de Metro voor daklozen opengesteld. De moordaanslag op president Remon Maandagnamiddag is het stoffelijk overschot van de vermoorde presi dent José Remon van Panama ter aarde besteld. De menigte hield zich zeer rustig, alsof zij nog verdoofd was door het plotselinge verlies van president Remon, die, sportlievend en vrolijk als hij was, grote popula riteit bezat. De lijkwagen werd gevolgd door gehèlmde en met geweren bewapen de leden van de nationale politie, waarvan Remon vóór zijn verkiezing tot president jarenlang bevelhebber is geweest. De begrafenisplechtigheid droeg een oud-Spaans karakter. In het land is een nationale rouw van dertig dagen afgekondigd. Of de thans gearresteerde vorige president Arias rechtstreeks bij de moord betrokken is, dient nog bewe zen te worden. De politie heeft reeds veertig per sonen gearresteerd in een poging om de schuldigen te vinden. Mevr. Diana Bixby (32 j.), de vrouw die beroemd werd door rond de wereld te vliegen, is bij een vlieg tuigongeluk omgekomen. Zij werd gisteren toen zij een vlucht maakte van Mexico naar Long Beach in Ca- lifornië, vermist. Zij en haar echtgenoot, die samen een vrachtluchtvaartmaatschappij be zitten vlogen beiden in een eigen vliegtuig boven een onherbergzaam deel van Zuid-Californië. Over de radio vertelde zij, dat haar benzine opraakte. Het wrak van haar vlieg tuig en haar stoffelijk overschot wer den later in de Golf van Californië dicht bij de kust ontdekt. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). VORST NEEMT TOE Overdrijvende wolkenvelden j en droog weer. Krachtige matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 5 Jan zon op 8.50 en onder 16.45; maan op 13.34 en onder 5.39 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw —7 c sneeuwbui —2 geheel bew. —5 motsneeuw —1 geheel bew. 2 half bew. —2 geheel bew. —3 ijzel —0 geheel bew. —1 half bew. 1 regen 8 mist —10 geheel bew. 4 onbewolkt —5 geheel bew. 6 zwaar bew. 4 geheel bew. —2 sneeuw 0 nevel —4 onbewolkt —9 zwaar bew. 9 Korreltje De herinnering is het parfum van de ziel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1