[EN FRIS BEGIN Op nieuwe besprekingen wordt weer aangestuurd Vredesvooruitzichten voor het jaar 1955 Een reis met veel diplomatieke klemmen Een interview met Malenkof wijst op ontspanning Geweerd door Formosa President van Panama vermoord Waar staat die klok? Diamanten in wrak van stratocruiser Voor 10 milhoen Zware bosbrand in Australië Toch tweelingen Met Oud en Nieuw in Sankt Anfon Korreltje MAANDAG 3 JANUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13388 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENORACB1 32 i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w„ 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11-50 Malenkof wenst Amerika gelukkig nieuwjaar Zowel de Sovjet-Unie als Frankrijk is het nieuwe jaar begonnen met voorzichtig voelhorens uit te steken naar de mogelijkheid van een gesprek. De Sovjet-Russische premier Malenkof heeft geantwoord op vragen, die hem waren gesteld door een Amerikaans journalist. Naar aanleiding van de vraag, of hij voorstander is van besprekingen, welke zouden leiden tot een samenkomst van hem met de leiders der Britse, Franse en Amerikaan se regeringen, wees Malenkof er op dat „deze Westerse landen pogen op eigen houtje een oplossing te vinden voor de belangrijkste internationale vraagstukken", waaraan hij toevoegde: „Een bijeenkomst van de leiders der regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten zou zich niet gesteld moeten zien tegenover reeds getroffen beslissingen voor vraagstukken, welke op vier-mogendhedenbesprekingen zouden moeten worden behandeld". Volgens de „New York Times" heeft Mendès-France, de Franse premier, aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, ge vraagd zijn hulp te verlenen bij het tot stand brengen van een conferentie der „Grote Vier" in Mei. NIET MEER „ZINLOOS" I Malenkofs antwoorden schijnen In te houden, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar heeft tegen besprekingen tussen de vier betrokken regerings leiders, mits deze zich niet zien ge steld tegenover reeds tevoren door de Westerse mogendheden genomen besluiten. Westerse waarnemers te Moskou merken op, dat Malenkof niet, zo als andere Sowjet-Russische woord voerders, heeft gezegd dat vier-mo gendhedenbesprekingen, n a de be krachtiging der Parijse overeenkom- Alaiittietó mu^iekkatpó apeeCde vaat Qaiweweu* Nationalistisch China heeft vijftien buitenlandse schepen „voor altijd" de toegang tot Formosaanse havens ontzegd, omdat zij op communistische havens van het Chinese vasteland hebben gevaren. De namen van de schepen zijn niet bekendgemaakt, wel de nationaliteit. Op de lijst komen Nederlandse, Britse, Zweedse en Finse schepen voor. Rusland laat twee Amerikanen vrij De Sovjet-Unie heeft beloofd twee Amerikanen, die iu Rusland gevan gen zitten vrij te laten. Tevens ver zocht Rusland de terugzending van elf Russische wezen, die na de oor log in West-Buitsland zijn achterge bleven. Moskou stelde de terugzen ding van de Amerikanen niet afhan kelijk van het inwilligen van dit verzoek. Over de elf kinderen besliste in 1951 een tribunaal van het Ameri kaanse hoge commissariaat dat zij niet naar Rusland teruggestuurd mochten worden daar dit in strijd zou zijn met hun belangen. Acht van de kinderen zijn door Duitse families ge adopteerd, de andere drie worden verzorgd in New York. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten het verzoek om uitlevering zullen afwij zen. sten welke onder meer voorzien in bewapening van West-Duitsland „zinloos" zijn. Malenkofs antwoorden worden te Moskou uitgelegd als een veelbete kenende ontspanning in de Sowjet- Russische houding. In antwoord op de vraag: „Is er nog iet6 dat u het Amerikaanse volk zou willen zeggen?", antwoordde Ma lenkof: „Ik zend het Amerikaanse volk mijn hartelijke groeten en de beste wensen voor het Nieuwe Jaar. Er bestaat een volledige basis voor de ontwikkeling en bestendiging van de vriendschap tussen de volken der Verenigde Staten en van de Sow jet-Unie. Ik vertrouw er op, dat het Ame rikaanse volk in aanzienlijke mate zijn gereden. zal bijdragen aan de grote en nobe le zaak van het versterken van de vrede tussen de volken". Nog niet rijp. In een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenland se zaken wordt naar aanleiding van het interview met Malenkof ver klaard, dat een verdere conferentie over het Verre Oosten nuttig zou kunnen zijn, „zodra alle betrokkenen het er over eens zijn. dat een be paalde kwestie rijp is voor verdere bespreking". „Het is onwaarschijnlijk dat een conferentie om kwesties van het Ver re Oosten in het algemeen te bespre,- ken, in dit stadium vorderingen zou maken". Op 't kantje af Het kan vreemd lopen in de we reld. Naar Ass Press vertelt is een klein meisje uit Parijs, Edith gehe ten, op Oudejaarsavond tweemaal aan de dood ontsnapt. Zij was met haar moeder op reis naar Belfort, in de express. Toen het zevenjarige meisje in haar eentje op zoek ging naar een w.c., opende zij een ver keerde deur en viel uit de trein. Na een minuut of wat ging haar moeder eens kijken waar Edith tochj wel bleef. Zij zag de open deur en! trok aan de noodrem. Passagiers en| treinpersoneel begonnen samen in het nachtelijk donker een speurtocht en omdat er juist uit de tegenover gestelde richting een trein naderde, ontstak men fakkels, dde de machi nist van die andere trein tot stoppen brachten. Kort daarna werd het meisje gevonden, gewond maar ge lukkig in leven, tussen de rails waar de andere trein bijna overheen zou Ter gelegenheid van de afkondiging van het Statuut Koninkrijk op Curasao op 29 December speelde het mariniers muziekkorps van de Ned. Antillen op de binnenplaats van het fort Amsterdam voor de Gouver neur mr. A. A. M. Struycken en diens gasten. De kapel draagt sinds kort weer het witte gala-uniform. Op de achtergrond de fortkerk. Tegengestelde meningen De „Prawda", het blad van de Sowjet-Russische communistische partij, zegt in een overzicht van de vooruitzichten voor 1955: „De be dreiging van de vrede wordt ernsti ger en het oorlogsgevaar groeit". Het blad werpt de schuld voor de slechter wordende toestand op de Parijse verdragen ter bewapening van West-Duitsland. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft evenwel Vrijdag, op zijn laat ste persconferentie van het jaar ver klaard, dat het gevaar voor een al gemene oorlog kleiner wordt als ge volg van de groei van de eenheid en kracht van de vrije wereld. Het afgelopen jaar heeft zijn te leurstellingen en tegenslagen ge bracht, zo zei hij, doch in het alge meen bezien zijn er vorderingen ge maakt. Het meest blijkt de vorde ring uit het door de vrije landen ge toonde vermogen om te zamen hun eenheid en kracht te ontwikkelen. Trouwens ook de president der Met machine-geweren neergeschoten Kolonel José Antonio Remon, pre sident van Panama, is in de nacht van Zondag op Maandag overleden aan zware verwondingen, die hem Zondag op de renbaan door onbe kende aanvallers werden toegebracht, yiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii| Vele Leidenaars, maar ook le zers van de buitengemeenten zijn in gedachten met de fotograaf meegefietst en hebben, zowel de_ plaatsen van de klokken als diens route nauwkeurig weergegeven.! Om ieder een gedegen kans te geven deze klokken-prijsvraag op te lossen is de sluitingsdatum van de inzending bepaald op Vrijdag 7 Januari a.s. aldus te New York opgevangen radioberichten. De aanvallers open den Zondag het vuur met lichte machinegeweren. Hierbij werden nog zes personen getroffen, van wie één noodlottig. De president werd door zeefd met kogels in het ziekenhuis opgenomen. De president, een gewezen hootd van de politie, werd 11 Mei 1952 met een grote meerderheid gekozen. Hij was thans 46 jaar. Een lid van zijn lijfwacht, dat eveneens dodelijk ge troffen werd, overleed kort na de aanval. Vice-president José Ramon Guizado neemt de functies van de president waar. De weduwe van de president be vond zich op het ogenblik van de aanslag in Miami als leidster van een Panamese delegatie naar de inaugu ratieplechtigheden van de gouver neur, Leroy Collins. Er werden onmiddellijk maatrege len voor een thuisvlucht getroffen. Men zoekt de aanvallers onder de aanhangers van oud-president Arias, die naar uit Balboa (havenstad in Panama), wordt gemeld, aldaar is gearresteerd. Sowjet-Unie, maarschalk Worosjilof, heeft in een vrijdag te middernacht uitgesj roken toespraak gesproken over een „bepaalde vermindering der internationale spanning". Wel sprak hij natuurlijk over „de gevaarlijke agressieve politiek van bepaalde Westerse landen, die het gevaar voor het uitbreken van een derde wereldoorlog vergroot, door het Duitse militarisme te doen herle ven". Doch hij besloot met „Het Sow jet-volk, dat in broederlijke een heid leeft met het grote Chinese volk en met de inwoners van alle demo cratische landen, meent dat 1955 een nieuwe versterking van de wereld vrede zal brengen". X 7 -l/\ •11* 1 vlucht vervoerde, Bij het wrak van de Britse „Stra tocruiser" die op Kerstdag op het Schotse vliegveld Prestwick veronge lukte, zijn Vrijdag drie diamanten ge vonden. Deskundigen van een Londense verzekeringsmaaaschappij zijn bezig de overblijfselen van de 250 postzak ken, die het toestel op zijn laatste Britse treiler vergaan De Britse treiler „Evelyn Rose" is Vrijdagochtend aan de Westkust van Schotland vergaan. Twaalf van de veertien bemanningsleden kwamen om het leven, aldus een mededeling van de eigenaars van het schip te Fleetwood in Lancashire. De twee overlevenden waren, na dat de treiler in de duisternis bijna honderd meter uit de kust op de rot sen was gelopen en gezonken, aan land gespoeld. Zij moesten meer dan vijf kilometer lopen om het dichtst bijzijnde huis aan de kust te be reiken. Hammarskjöld in New Delhi Dag Hammerskjöld, de secretaris generaal der Verenigde Naties, heeft op weg naar Peking, waar hij bij de communistische regering zal pogen de vrijlating te bewerken van de elf gevangen Amerikaanse piloten, ver schillende conferenties gevoerd met politieke leiders van de landen waar zijn vliegtuig tussenlandingen maakte. In Londen sprak Hammerskjöld met minister Eden, in Parijs met pre mier Mendès France, in Karatsji on derhield hij zich met de premier van Pakistan Mohammed Ali en in New Delhi met minister-president Nehroe. Vanmiddag nog zal hij van New Delhi doorvliegen naar Peking. In Londen werd de secretaris-gene raal opgewacht door de Britse onder staatssecretaris van buitenlandse za ken, de Amerikaanse gezant en de zaakgelastigde van communistisch China. Toen hij naar het restaurant wandelde liep de Amerikaan rechts en de Chinees links. Hammerskjöld sprak om de beurt tot de beide man nen, die deden alsof ze elkaar niet zagen. Buiten Londen had de secre taris-generaal een onderhoud met Eden. Op Nieuwjaarsdag arriveerde Ham marskjöld in Parijs. Op het vliegveld sprak hij gedurende een uur met premier Mendès-France. Er werd geen verklaring afgelegd over het besprokene maar Mendès-France zei tot verslaggevers „Wij kunnen niet anders doen dan de heer Hammers kjöld op zijn vredesmissie succes toe te wensen". Na een kort oponthoud in Karachi en een gesprek met Mohammed AU vloog Hammarskjöld naar New Delhi waar hij Zondagmiddag arriveerde op hetzelfde vliegveld waar twee uur eerder premier Nehroe, terugkomend van de conferentie in Bogor, was ge land. Nehi-oe had niet gewacht en alle hartelijkheid ontbrak bij de ont vangst. Zij was een weerspiegeling van de scherpe kritiek die Nehroe gisteren in Calcutta had geuit door het besluit van de Verenigde Naties met betrekking tot de elf gevange nen „buitengewoon ongelukkig" te noemen. onderzoeken, aangezien het vermoeden bestaat, dat zich hierin een zending diamanten ter waarde van ongeveer tien millioen gulden bevond. Een New Yorkse diamanthandelaar verklaarde Vrijdag in New York, dat het verongelukte vliegtuig de maan delijkse verzending diamanten voor Amerikaanse handelaars vervoerde. Hij wilde geen raming geven van de waarde van de zending. Wel zei hy, dat de ruwe stenen volledig verze kerd waren en door de diamantsyn dicaat in Londen naar de Ver. Sta ten waren gezonden voor bewerking en vzrkoop. In de Zuidaustralische staat Ade laide, waar het gisteren de heetste dag sinds negen jaar was de tempera tuur liep tot 109 graden op heeft een bijzonder hevige bosbrand ge woed, waardoor een gebied over een uitgestrektheid van ongeveer 160 ki lometer in vuur en vlam werd gezet. De brand woedde van Saddleworth, bijna honderdkilometer ten Noorden van Adelaide, tot het ongeveer vijf tig kilometer ten Zuiden van de stad gelegen Strathalbyn. Met de komst van de regen is de brand thans geblust. In het getroffen, bergachtige ge bied bevinden zich verscheidene ste den en dorpen. Bepaalde gebieden zijn geheel ontuimd. Een man is in zijn huis verbrand. Het huis van een vrouw in Longwood is door het vuur omringd. Een auto, waarin zich twee vrouwen en twee kinderen bevonden, wordt vermist, evenals twee patrouillemotorvoertui gen der politie. Een vlieger meldde, dat rook en as tot op drie duizend meter hoogte konden worden waar genomen. In Victoria brandt het hier en daar nog, doch volgens de laatste berich ten heeft men het vuur daar in be dwang. De hoofdstad van Victoria, Melbourne, had in de nacht van twee op drie Januari de warmste nacht sinds mensenheugenis na een dag, waarop de temperatuur tot 105 gra den Fahrenheit was opgelopen. IRAK VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Irak heeft besloten de diplomatie ke betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbreken, zo wordt van officiële zijde te Bagdad vernomen. Op 31 December 1954 om zeven mi nuten voor twaalf werd in Londen een jongetje geboren. Het tweeling zusje van dat jongetje werd in 1955 geboren, en wel op 1 Januari. Pre cies hetzelfde verhaal zullen later twee Amerikaanse kinderen kunnen vertellen, want in Statcsville in Noord-Caroline gebeurde het ook. Twee bejaarde bruiloftsgasten, het eohtpaar KohnkenKuhl, zijn gisteravond te Bargercompascuum, toen zij zich naar huis begaven, door de duisternis misleid en te water ge raakt. Toegeschoten hulp wist de man uit het water te halen; de vrouw ver, dronk echter. Ideaal ski-weer Prins Bernhard is Zondag uit Inns bruck naar Nederland vertrokken, na een vacantie van enkele dagen met zijn gezin in Sankt Anton te hebben doorgebracht. Kningin Juliana bleeft met de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet nog enkele dagen in Sankt Anton ach ter. Prins Bernhard was Donderdag avond in Sankt Anton aangekomen. Dezelfde avond heeft de Koninklijke weer t (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 uur). OOSTELIJKE WIND Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk wat? lichte neei-slag. Matige tot krach- J tige Oostelijke wind. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. 4 Jan.: zon op 8.50 en onder 16.44. maan op 12.51 en onder 4.17 uur. Het weer in Europa familie het eerste gedeelte van het optreden van een Tiroler gezelschap in 't hotel bijgewoond. Vrijdagmor gen vroeg is zij per kabelbaan naar de Valuga gegaan. Het Koninklijke gezelschap heeft de 2811 meter hoge top van deze berg beklommen en is vandaar op de ski's afgedaald naar Zörs. Het weer is ideaal voor de skisport. Overdag vriest het vijf, 's nachts twaalf graden. Prinses Margriet maakt goede vorderingen in de ski kunst. De bevolking van Sankt Anton en de andere hotelgasten laten de ko ninklijke gasten ongemoeid. HELSINKI geheel bew. —6 c STOCKHOLM geheel bew. —2 OSLO geheel bew. —5 KOPENHAGEN geheel bew. 2 LONDEN sneeuw 3 AMSTERDAM geheel bew. 0 BRUSSEL onbewolkt —3 PARIJS geheel bew. —2 BORDEAUX geheel bew. —2 GRENOBLE sneeuw —2 NICE geheel bew. 6 WARSCHAU sneeuw —4 BERLIJN motsneeuw —3 FRANKFORT geheel bew. —2 MUNCHEN onbewolkt —12 ZURICH geheel bew. 6 GENEVE sneeuw —3 LOCARNO geheel bew. —2 WENEN half bew. —8 INNSBRUCK onbewolkt —11 ROME regen 5 Edelmoedigheid geeft weinig raad, veel bijstand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1