TRAFFIC ^'".TRAFFIC luidt em nieuw tijdperk in! Stichting opgericht om Nederlanders in Indonesië te steunen in hun nood Verbetering van slachtvarkens Vuurwerk blijkt soms n zeer gevaarlijk speelgoed te zijn De koningin te Sankt Anton DE WERELD jonge vrouw haar schoonmoeder te doden? (oU Productiviteitsraad voor de grafische industrie Gloeiende kolen op houten vloer in A damse drukkerij Veroorzaakte verdwaald „rotje" een villabrand te Heemstede? DE LE1DSE CUUKAiv l Voorzitter Tweede Kamer heeft de leiding genomen In oprichting is een nationale stich ting tot hulp aan „onze mensen'' voor zover zij in Indonesië in nood verke ren. Op korte termijn zal deze stich ting voor het voetlicht treden en de samenstelling en doelstelling bekend worden gemaakt. Zij zal staan onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De stichting gaat bij de totstand brenging daarvan uit van de volgen de overwegingen; „De groeiende bezorgdheid over de Differentiatie vergroot Voortdurend moet worden gewerkt aan de kwaliteitsverbetering van de slachtvarkens. Dit klemt temeer, nu de concurrentie op de wereldmarkt steeds toeneemt, waarbij de kansen van het goede vleesvarkens verre weg de beste zijn, aldus deelt men ons van de zijde xan het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede. De uitbetaling naar kwaliteit is een belangrijke sti mulans om de productie te verbete ren. Bij het sinds begin 1952 toegepaste systeem, dat drie prijsklassen onder scheidt, bedraagt het verschil tussen deze klassen 3 cent per kg. koud ge slacht gewicht. Met ingang van 3 Januari 1955 zul len deze verschillen tot 5 cent wor den verhoogd, zodat het prijsverschil tussen een eerste klasse en een derde klasse varken 10 cent per kg. zal gaan bedragen. Het bedrijfschap voor vee en vlees en 'het vee- en vleesaankoopbureau verplichten de baconfabrikanten dit uitbetalingssysteem toe te passen; verscheidene grote vleeswarenbedrij- ven en slachterijen hebben zich ver bonden ook de vleesvarkens op over eenkomstige wijze aan te kopen. omstandigheden, waaronder tal van „onze mensen" in Indonesië zijn ko men te verkeren, leeft niet alleen bij de regering en de leden der volks vertegenwoordiging. Gok uit het Nederlandse volk zelf gaan steeds meer stemmen op, die bij de toenemende sociale nood blijk geven van medeleven met de onzen over zee. Er ontstaat allerwegen een drang niet het minst onder de gerepa- trieerden zelf om iets te doen. Uit deze drang ontstaat de stich ting tot hulp aan „onze mensen" in Indonesië. Op alle gebied. Zij zal geestelijke en psychische steun moeten verlenen. „Onze mensen" zullen het moeten ondervinden, dat het Nederlandse volk zich één met hen voelt. Zij moeten weten, dat zij niet al leen staan, dat ze bij voortgezet ver blijf in Indonesië op hulp kunnen re kenen en dat diegenen, die naar Ne derland komen, hier als volkomen gelijken in ons midden zullen wor den opgenomen. Ook materieel is veel hulp nodig. Zeker, de overheid zorgt voor so ciale uitkeringen, medische verzor ging en anderszins, maar overheids voorzieningen scheppen alleen be perkte bestaansvoorwaarden; er kan en moet meer worden gedaan. Voor alle groeperingen. Vooral na alles, wat men sinds 1942 al heeft meegemaakt, vraagt oprech te naastenliefde, de barmhartigheid, een daad van het Nederlandse volk. Van het Nederlandse volk in zijn geheel, dat zich altijd weer groot toont, wanneer het gaat om leniging van nood van de medemens in het algemeen, hoeveel te meer wanneer het gaat om de nood van kinderen van ons eigen volk!" In het bestuur zullen zitting ne men vertegenwoordigers van kerke lijke en levensbeschouwelijke orga nen, benevens maatschappelijke or ganisaties en groeperingen en orga nisaties van werkgevers en werkne mers, terwijl pers en radio eveneens vertegenwoordigd zullen zijn. Enkele deskundigen zullen het bestuur com pleteren. Het voorlopig adres der stichting is: Koninginnegracht 47, 's-Graven- hage, telefoon 182667. Knaapje moet oog missen; dame kreeg zenuwschok Het einde van het jaar pleegt door een zeker niet het meest originele deel der natie uitgeluid te worden met het tot ontploffing brengen van allerlei op zichzelf niet gevaarlijk materiaal, dat slechts een alarmerende uitwerking pleegt te hebben. De bedrijvers van dit vermaak achten het blijkbaar een hoogtepunt van genot als de gehele omgeving van pure schrik ineenkrimpt bij de klap en in deze opwindende tijd, nu de mensheid niet zo bijster vlug meer ver bleekt van schrik, moeten er andere wegen gezocht worden om paniek te weeg te brengen. Dit heeft in verschillende steden van Nederland al niet bijster aangename gevolgen gehad. Vooral Amsterdam schijnt onder de „vindingrijkheid" van de lolmakers gebuikt te gaan en gistermorgen is dit op dramatische wijze tot uiting ge komen. Een vijf-jarig knaapje kreeg een rotje tegen het oog gegooid en moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht worden, waar ge constateerd werd, dat het knaapje hoogstwaarschijnlijk zijn linkeroog zal moeten missen. In Doesburg smeten enkele lolmakers hun rotje een keukenraam binnen, waar een dame dit voorwerp tegen haar hoofd kreeg op het moment, dat het ontplofte. Bewusteloos moest zij naar het ziekenhuis gebracht worden, waar een ernstige zenuwschok geconstateerd moest worden. De politie in Doesburg heeft een voorbeeldig besluit genomen en de ver koop van vuurwerk in de stad verboden; een maatregel, waarmee de be treffende handel zich kennelijk kon verenigen, want deze heeft haar mede werking toegezegd. H. M. de koningin en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Dinsdagmorgen hun intrek genomen in hotel „Post" te Sankt Anton. De koningin en haar dochters ge nieten er thans van het prachtige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard, maar er is reeds intensief op ski's geoefend. Ook heeft de konin gin verscheidene afdalingen gemaakt o.a. van Galzig en van St. Christof uit. De koningin en de prinsessen hebben dezelfde gidsen die zij twee jaar geleden hadden; zij vergezellen haar op de ski-tochten. PRINS-INCOGNITO. Gisteravond heeft, bijna geheel on opgemerkt, te midden van het pu bliek in de uitverkochte zaal, Prins Bernhard vergezeld door zijn moeder prinses Armgard met een gezelschap een bezoek gebracht aan het circus Strassburger in Theater Oarré te Am sterdam. De Prins volgde met grote aandacht het programma en toonde vooral veel belangstelling voor de paardennummers. In 1954 slaagden er meer onderwijzers dan in 1953 Vermindering voor 1955? Uit de zojuist verschenen publica tie van het C.B.S., getiteld „statistiek van de onderwijzersopleiding 1954 '55", blijkt o.m., dat de onderwijzers opleiding in het jaar 1954-'55 12.774 leerlingen telde tegen 12.011 in het jaar lP53-'54 (toeneming 6.4 pro cent). In 1954 werden bijna 1.600 leerlin gen meer voor het eerst tot de kweek scholen toegelaten dan in 1953 (4.338 tegen 3.861). Voorts werden aan de kweekscholen in 1954 3.208 onderwij zersakten uitgereikt, dat is 343 meer dan in 1953. Het aantal geslaagden bij de staatsexamens voor onderwij zers steeg van 319 in 1953 tot 360 in 1954, zodat in totaal in 1954 3.563 onderwijzersakten werden uitgereikt, d.i. bijna 400 meer dan in 1953. De examenklasse, leerjaar IV, welke in 1954 begonnen is, telt 346 leerlingen minder dan de examen klasse welke in 1953 begon (3.129 te gen 3.475). Hierdoor zal het aantal geslaagden in 1955 vermoedelijk ongeveer 300 lager zijn, damdat in 1954, tenzij een belangrijke toeneming van het aantal geslaagden bij de staatsexamens zou optreden. is een speelplaats Althans in Oss In Oss zal op initiatief van burge meester G. J. Delen worden overge gaan tot een experiment op het ge bied van speelterreinen voor de jeugd. In een nieuw stadsdeel, dat thans in opbouw is, zal een der straten ex tra breed worden uitgevoerd. Men wil deze straat op gezette tijden af sluiten voor het verkeer en openstel len als speelplaats voor de jeugd. De gemeente wil met deze proef neming, welke, voor zover ons be kend is, uniek is voor Nederland, na gaan in welke mate zij kan bijdragen tot de vermindering van het grote tekort aan speelvelden, dat steeds ur genter wordt naarmate de stadsuit breiding vordert. Swepen-tfiuwvaait na een aetfyeefióe óttifd Arrestatie te Gauw Een 35-jarige vrouw uit het Friese dorpje Gauw is dezer dagen door de politie gearresteerd, verdacht van een poging haar 67-jarige schoonmoe der door vergiftiging van het leven te beroven. Zoals in het gehele dorp bekend was, konden de twee vrouwen, die bij elkaar inwoonden, het bijzonder slecht met elkaar vinden. Tijdens het eten op een avond van de afgelopen Octobermaand kwam de schoonmoeder tot de ontdekking, dat zij een vreemde boterhambeleg- !ging had en zij maakte hierover een opmerking, waarna haar schoondoch ter haar een andere boterham gaf. Over dit voorval werd gepraat en ten slotte kwam de politie ter ore, imaniensien van net zevcuue Algerijnse xirauieur-regun ent siaau gereeu urn ziuu ut ie seucpeii aan uuuru van flat de jonge vrouw gepoogd ZOU heb- een schip, dat hen naar Algiers en dusnaar huis zal voeren. Sedert het uitbreken van de vijandelijkhe- j ^en haar schoonmoeder met rat'-o- den in 1947 namen enkele bataljons van deze eenheid aan de strijd deel; in 1953 echter werd Unt gehele regi- kruid te vergiftigen, ment ingezet, grotendeels in Centraal-Vietnam, met uitzondering van één bataljon, dat een Zangrijk aan- I Hierna ging de politie tot arresta- deel had in de heldhaftige slag om Die Bien-Poe. Het regiment is in het bezit van elf grocps-onderscheidingen tie crver; de vrouw, die te Leeuwar en bovendien van het legioen van Eer. den is ingesloten, heeft niet bekend. Eindelijk heeft de critische Virginia-roker zijn zin. TRAFFIC is er, de echte, de pure. Rook TRAFFIC; en jaar uit, jaar in zegt U: (Advertentie) Door minister geïnstalleerd De minister voor de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, A. G. de Bruyn, heeft gisteren een producti viteitsraad voor de grafische indu strie ingesteld. Het doel van deze raad is de reeds bestaande activiteiten in het grafisch bedrijf op het gebied van de opvoe ring productiviteit te coördineren. Daarnaast zal speciaal aan middel grote en kleine ondernemingen op allerlei terrein deskundig advies worden geleverd, iets wat voor de ondernemingen individueel een te kostbare zaak zou worden. Door dit centrum hebben de be- drijfsgenoten zelf de planning de voorbereiding en de uitvoering van productiviteitsverhoging ter hand genomen. De overheid heeft hierbij slechts een stimulerende werking. I De raad heeft reeds verschillende werkcommissies ingesteld zoals die voor bedrijfsvergelijking, scholing, propaganda, beloningstechniek etc. In enkele andere bedrijfstakken zijn reeds dergelijke organen in het leven geroepen. De minister noemde de wijze, waarop de verhoging van producti viteit door deze centra in ons land wordt doorgevoerd „uniek in de we reld". Voor de grafische bedrijfstak is de instelling van deze raad van grote betekenis. In rond 3000 ondernemin gen werken immers ca. 50.000 werk nemers, de jaarlijkse omzet van de ze industrie bedroeg enige jaren ge leden ruim 450 millioen. NIET TOT 1 APRIL MAAR TOT 1 MEI. In tegenstelling met de publicatie in de Staatscourant, heeft de direc teur van de Rijksdienst voor het Weg verkeer, de K.N.A.C. thans bericht, gelegenheid tot het merken van koplantaarns (van in gebruik zijnde motorrijtuigen) welke tot een reeds goedgekeurd merk en type be horen, doch nog niet van het „Rijks keurmerk waren voorzien, nog tot 1 Mei 1955 wordt opengesteld. ROOMS UITJE. Een wakkere B.B.-ambtenaar was bezig schuilruimte voor weerloze bur gers te vinden, wanneer de nood aan de man zou komen. In een klein dorpje vond hij een stevige kerk en belde aan bij de pas torie. „Pastoor", zo vroeg de wakkere, „hoeveel mensen zouden in tijd van nood in uw kerk kunnen slapen?" „Dat weet ik niet precies", ant woordde de herder voorzichtig, „maar tot nu toe hebben er iedere Zondag morgen 800 geslapen." Brand snel bedwongen Het alarm „middenbrand" heeft gisteravond de hoofdstedelijke brandweer korte tijd in actie ge bracht. Het bleek dat brand was uit gebroken in de drukkerij wed. J. J. Wijchers aan de Leliegracht 57 in het hart van de Amsterdamse Jor- daan. In het midden van twee aan elkaar grenzende gebouwen was op de derde verdieping de vloer in brand geraakt en de vlammen, die snel om zich heengrepen, deden het ergste vrezen. De brandweer was met het nodige materiaal snel ter plaatse en had de brand binnen het kwartier vrijwel geheel bedwongen. Wel had men lange tijd nodig met het wegbreken van de vloer ter voorkoming van ver der onheil; de schade is betrekke lijk gering. De oorzaak is waarschijnlijk, dat gloeiende kolen uit een brandend kacheltje op de houten vloer zijn gevallen, waardoor een houten vloer vlam heeft gevat. B. en W. van Amsterdam hebben de raad gevraagd 263.000 gulden te voteren voor de fundering, bestra ting e.d. voor het nationale monu ment op de Dam, dat op Zaterdag 5 Mei 1956 zal worden onthuld. Begin volgend jaar zal met het eerste werk voor de bouw van het monument moeten worden begonnen. Zoals be kend is het ontworpen door de Rot terdamse architect J. J. P. Oud, met beelden van de Amsterdamse beeld houwer John Raedecker. Grote waterschade De Heemsteedse brandweer is gis teravond tussen 18 en 20 uur in actie geweest voor de bestrijding van een korte felle brand in de villa van de architect M. J. Meuleman aan de Hendrik Willem Mesdaglaan. Een arbeider op de nabij de villa gelegen ijsbaan, ontdekte omstreeks zes uur, dat vlammen uit het rieten dak sloe gen. Hij alarmeerde onmiddellijk de bewoners, die van de brand nog niets hadden gemerkt, en de brandweer. Het duurde even voor men de vuurhaard had gevonden; deze zat n.l. verborgen tussen het plafond en het rieten dak. Men moest eerst in het dak een gat hakken voordat met de blussing kon worden begonnen. Het blussen werd voorts bemoeilijkt doordat de villa aan drie zijden in het water staat. Desondanks wist de brandweer de schade te beperken tot de kapcon structie. De waterschade is echter aanzienlijk. De oorzaak kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. De brandweer legt echter een ver band tussen de brand en het feit, dat enkele kinderen 's middags met vuurwerk hebben gespeeld. Daarbij is een rotje afgeschoten waarvan niet werd gezien waar het belandde. Het vermoeden bestaat dat dit tussen het riet van het dak is geraakt, aldus deelde de brandweercommandant mee.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5