3)e CcicbeSoii^artt Beslissende stemming over demtaltem'mAUdmlandu'iwatct'nu"tede^and Westduitse bewapening uitgesteld ALSEENKAT Hedenmiddag 5 uur valt het besluit Het paard hadi 'm om Franco bereikt accoord met prins Tuan De opleiding van Don Carlos Circus „Pech" Vliegen over de Oceanen Nog Japanners in oerwoud van Nieuw-Guinea? Kouder weer op komst Korreltje DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13386 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. om de hete brei KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties i>0826. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.50 p. w., I 8.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertentits: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De Fransd Nationale Vergadering struikelde over een formaliteitje De Franse Nationale Vergadering heeft de kritieke stemming over de be wapening van West-Duitsland weer tot hedenmiddag vijf uur uitgesteld, maar de vertrouwensmotie, waarin onder meer toelating van West-Duits- land tot de Noord-Atlantische-Verdragsorganisatie wordt goedgekeurd, aan genomen met 287 tegen 256 stemmen. Deze meerderheid van 31 stemmen is zeven minder dan Maandag j.l.f toen voor de eerste maal over deze kwestie werd gestemd. Behalve toelating van West-Duitsland tot de NAVO betrof de stemming over de tweede vertrouwensmotie een instructie aan de regering tot gelijk tijdige deponering van de ratificatie-oorkonden van de Parijse accoorden en de Saarovereenkomst. ONBENULLIGE FORMALITEIT. De stemming over de bewapening van West-Duitshland werd uitgesteld, nadat de agendacommissie had be slist, dat het betrokken wetsontwerp door intrekking van een artikel was gewijzigd en daarom opnieuw een uit stel van 24 uur noodzakelijk was. De vergadering ging hiermee op voorstel van de voorzitter accoord. De pre mier, Mendès-France, legde zich hier- bij neer, maar hij stond er op, dat de vergadering wel onmiddellijk over de tweede vertrouwensmotie zou stem men. Men acht de kans, dat de West Duitse bewapening zal worden goed gekeurd, thans geringer dan wanneer de kwestie Woensdagavond in stem ming zou zijn gebracht. Hoewel de assistenten van Mendès-France geen geheim maakten van hun vrees, dat de Westduitse bewapening zal worden, afgewezen, menen politieke waarne mers evenwel dat de kans op- aan vaarding nog steeds iets groter is dan de mogelijkheid van afwijzing. De Franse eerste-minister, Mendès- France, heeft Woensdagavond in zijn toespraak tot de Nationale Vergade ring de parlementsleden gevraagd: De politie van St. Albans in de Verenigde Staten heeft van de week een paard gearresteerd J wegens openbare dronkenschap. Ook de eigenaar van het dier werd aangehouden. Man en paard zwaaiden over] de weg, toen de politie hen aan- hield. De man vertelde dat hij wat te diep in het glaasje had] gekeken en dat hij ook zijn paard getracteerd had. Het paard had ruim twee liter bier] smakelijk achterovfer geslagen. De man kreeg graties logies in J de stadsgevangenis en zijn paard 3 mocht in de gemeenitegarage zijn 3 roes uitslapen. En de volgende 3 dag hadden ze allebei een kater. „Denkt u, dat, indien wij die Parijse accoorden verwerpen, onze bondge noten van de Navo bereid zullen zijn ons te volgen? Denkt u, dat onze bondgenoten bereid zijn te blijven aanzien, dat Oost-Duitsland wordt bewapend en West-Duitland zonder defensie blijft?" Onderhandelingen met de Sowjet- Unie zullen, zo zeide Mendès-France, niet beter gaan, wanneer Frankrijk zich zwak toont. Hij zeide, dat Frank rijk stellig gebonden is aan het Frans-Russische verdrag en zich niet mag aansluiten bij een anti-Russisch bondgenootschap, maar de Parijse verdragen vormen geen agressief bondgenootschap. Het laatste en beslissende ontwerp, waarover thans nog gestemd moet worden is de toelating van West- Duitsland en Italië tot de Westeuro- pese Unie, welke in de plaats is ge komen van de deze zomer verwor pen E.D.G. Aan deze toelating is noodzakelij kerv/ijs de toestemming tot herbewapening verbonden. Generaal Franco en prins Juan de Bourbon hebben gisteren overeen stemming bereikt over de toekomst van Juans zoon Don Carlos, die de Spaanse dictator tot zijn opvolger zou willen bestemmen. Don Carlos zal na 6 Januari de traditionele ko ningsdag, naar Spanje komen, waar hij een militaire opleiding van zes jagr zal krijgen. Het onderhoud tussen de dictator er prins Juan had plaats in het witte landhuis van de graaf de Ruisenada, het p'alacio de las cabezas (paleis van de hoofden) in Casatejada nabij de Portugese grens. Franco kwam daar gisterochtend tegen elf uur per auto aan. Tegen de verwachting werd hij niet begeleid door een motor-escorte., Wel was de Het Duitse circus Lorch, 135 man en 112 dieren, wordt wel door tegen slagen achtervolgd. De eigenaar Egon Lorch uit Worms is in het stadhuis van Ragusa plotseling overleden. Verleden maand heeft de Britse vloot in de Middellandse zee het cir cus van Maltha naar Sicilië overge bracht, omdat mensen en dieren er op Maltha zeer slecht aan toe waren wegens de geringe recettes. Op Sicilië gingen de zaken wat be ter en de heer Lorch was naar het stadhuis van Ragusa gegaan om zijn belasting te betalen. enige weg, die naar het palacio leidt hermetisch afgesloten door met tom my-guns bewapende guardia civil met haar vreemd gevormde driekan tige leren steken op het hoofd. De bespreking, die negen uren duurde, was de eerste sinds 1948 en ook de eerste op Spaans grondgebied. Het laatst had Franco prins Juan ge zien aan boord van zijn jacht en toen nul op request gekregen op zijn ver zoek Don Carlos verder in Spanje te laten opvoeden, als voorbereiding voor zijn troonsbestijging. De zeventienjarige prins, wiens volledige naam Don Juan Carlos, prins van Asturië luidt, zal eerst twee iaar naar de marine-academie in Gaiicië gaan. Daarna volgen twee jaar aan de infanterieschbol in Sara- gozza en vervolgens twee jaar aan de vliegschool in San Javier nabij Carthagena. Juan, die na deze zes jaar 24 jaar zal zijn, wordt in de po litieke wetenschappen wegwijs ge maakt door gouverneurs. Hierbij krijgen de Raad van het Spaanse ko ninkrijk en prins Juan echter ook een zekere zeggenschap. Volgens de internationale organisa tie voor de luchtvaart (I.A.T.A.) zijn in 1954 voor het eerst in de geschie denis meer passagiers de wereldocea nen overgestoken per vliegtuig dan per schip. De waarde van het luchtverkeer voor de 71 aangesloten luchtvaart maatschappijen beliep bijna mil liard dollar. iDe daad te Zwitwiiand gaat Ut het wit gehteed Met afgrijzen zullen de Zwitsers zich blijvend de vooravond van Kerstmis 1954 herinneren. Toen n.I. stortten ontzaglijke massa's natte sneeuw zich met donderend geraas in de dalen van Wallis, het Zwitserse doden-offer aan de lawines met vier vermeerderend.... In Zermatt, Esscnto, Croox de Coeur en andere plaatsen werd --on beschrijfelijke schade aangericht, de vier slachtoffers vielen in Fionnay. Foto: versplinterde resten van land huizen worden in Lourtoer opgeruimd. Een droeve bezigheid. t Talloze huizen werden vernield en duizenden bewoners kwamen oj straat te staan toen hevige overstro mingen, veroorzaakt door zware re genval, de wijken van de stad Kena in Opper-Egypte, ten Noorden van Luxor, met hun vernielende kracht teisterden. Foto: Een overzicht van de zeer grote ravage, door het overvloedige water aangericht. De geurende Métro De directie van de Parijse Métro heeft blijkbaar zoveel klachten moe ten aanhoren over de stank in deze ondergrondse, dat zij besloten heeft bij wijze van proef op twee métro- lijnen bij ieder station speciaal ge fabriceerde parfums in de wagons te spuiten. Op de lijn Vincennes- Neuilly zal dit reukwater, dat voor al de microben moet bestrijden, het karakter van eau de cologne hebben. Op de lijn Clignancourt-Porte de Orléans wekt de lucht zoete herinne ringen op aan een bos vol pijnbo men. De organiatie van het Parijse open bare transport, de RATP, heeft grote verwachtingen van dit experiment, dat een eind moet maken aan alle ongewenste stankjes en aan experi menten om hier en daar een minder aangenaam ruikende citronelle in de wagens te spuiten als afweermiddel tegen muggen. Hij zat er zo best De Koreaan Pak Tsjang heeft gis teren geweigerd tegelijk met veer tien andere door Nederland veroor deelde oorlogsmisdadigers de gevan genis Soegamo op erewoord te ver laten. Hij zei, dat hij in Zuid-Korea geen baan, geen geld en geen woning heeft. In afwachting van een beslissing mocht Pak nog een nacht in de ge vangenis blijven. Tijdens de oorlog deed hij dienst op een Japans troepen transportschip. Hij werd tot vijftien jaar veroor deeld omdat hij geallieerde krijgs gevangenen tijdens het vervoer aan besmettelijke ziekten had laten om komen. Y okohama-asthma Een medische commissie van het Amerikaanse leger heeft een merk waardige nieuwe ademhalingsziekte bestudeerd die bij de soldaten van het Amerikaanse bezettingsleger be kend is als „Yokohama-asthma". De ziekte werd voor het eerst ge constateerd in 1947 in Yokohama. Er kwamen zoveel gevallen dat er in 1950 een studiegroep voor werd in gesteld. Legerofficieren ontdekten dat de ziekte ook in andere delen van Japan voorkwam. De commissie heeft vastgesteld dat „Yokohama-asthma" verdween zo dra de lijders er aan weggingen uit het havenkwartier van Yokohama. Gewoonlijk is het eerste symp toom een aanhoudende borstver koudheid gedurende de herfst en de winter die, nadat iemand de ziekte voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft opgelopen des nachts leidt tot ernstige ademhalingsmoeilijkhe den. In het derde jaar leidt de kwaal tot shocktoestanden, uitputtingsver schijnselen en instortingen. De Amerikaanse onderzoekers heb ben als vermoedelijke verwekker van „Yokohama-asthma" aangewe zen een combinatie van onkruid- en boomdeeltjes, stuifmeel en indu striële smetstoffen. ruggekeerd, aldus Obata. De rest is „spoorloos". Obata zei, dat vier Japanners, die zich kortgeleden hebben overgege ven, dachten, dat de oorlog nog steeds aan de gang was. Zij hadden in tien jaar niemand anders ontmoet en de eenzaamheid deed hen besluiten hun schuilplaats te verlaten. Vele militairen, die in de bergen zijn gaan zwerven of zijn gedeser teerd, hebben mogelijk besloten in Nieuw-Guinea te blijven en een nieuw leven te beginnen. Gedurende ae oorlog heeft Obata vele brieven en gedichten van militairen ontvan gen, waarin werd gezegd, dat zij „in vrede in de bergen" wilden leven. Obata, die tijdens de oorlog in Nieuw Guinea kapitein was bij het Japanse 18e leger, zei dat in de oorlog de mi litairen op goede voet stonden met de Papoea's. Een aantal heeft zich nu waar schijnlijk geassimileerd met de be volking en neemt wellicht een lei dende positie in, doordat de militai ren veel aan de bevolking, die nog nooit mensen van buiten haar gebied had ontmoet, konden leren. Onkundig van afloop van de oorlog In Tokio zijn plannen in voorbe reiding om pamfletten uit te werpen boven de ontoegankelijke gebieden in Nieuw-Guinea met het doel hon derden Japanse militairen, die zich daar nog steeds verbergen, mee te delen, dat de oorlog tien jaar gele den is geëindigd. Tevens wordt een beroep op hen gedaan om zich over te geven. Een aantal Japanse ambtenaren en vrijwilligers zal op 12 Januari hier toe uit Tokio vertrekken. Een van hen, Koichi Obata, heeft medegedeeld, dat naar schatting tus sen een en twee duizend „achterblij vers" zich nog in de binnenlanden van Nieuw-Guinea bevinden. Van de 14.000 Japanners, die destijds in het gebied tussen Hollandia en Aitape (in Australische Nieuw-Guinea) wa ren gelegerd, zijn er slechts 2.000 te- Is kard. Wyszinski ziek? Naar het Katholieke Duitse Pers bureau bericht, zou de primaat van Polen, kardinaal Wyszinski, die in September 1953 is gearresteerd en sindsdien spoorloos verdwenen, ern stig ziek zijn. Zijn verblijfplaats werd tot nu toe door de communisten streng geheim gehouden. Thans wordt uit Warschau bericht, dat kardinaal Wyszinski tot nu toe in Heilsberg in Oost-Pruisen gevangen gehouden werd en nu naar Warschau, de hoofdstad van Polen, is overgebracht. De kardinaal zou een zware operatie moeten onder gaan. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste twee dagen traden belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling op. Bo ven Scandinavië en het Oostzeege bied steeg de luchtdruk aanzienlijk na het wegtrekken van de laatste van een serie Oceaandepressies naar West-Rusland. De luchtdruk is nu in Midden-Zweden en Noorwegen reeds hoger geworden dan in onze omge ving, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat koudere, over Duitsland aanwe zige lucht bij zwakke, later matige Oostelijke tot Zuidoostelijke winden langzaam over ons land zal uitvloeien. Momenteel komt langs de Oostzee, Duitsland en in Polen echter nog nergens meer dan lichte vorst voor. Door deze ontwikkeling zal aan het zeer zachte weer in ons land een ein de komen en is later ook lichte vorst mogelijk, waarbij de temperaturen in het Oosten van het land enkele graden lager zullen zijn dah in het Westen. Op de Oceaan neemt de depressie activiteit weer toe, doch deze nieu we depressies zullen hun invloed de eerste paar dagen niet tot over het vasteland van West-Europa kunnen uitbreiden. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond i tot Vrijdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). KOUDER. Zwaar bewolkt overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Kouder, vooral in het Oosten van het land. 31 Dec.: zon op 8.49 en onder 16 38; maan op 11.17 en onder uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 6 C. STOCKHOLM geheel bew. 0 OSLO nevel —9 KOPENHAGEN half bew. 0 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM nevel 8 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS geheel bew. 4 BORDEAUX mist 3 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE geheel bew. 9 WARSCHAU sneeuw 1 BERLIJN geheel bew. 1 FRANKFORT motregen 6 MüNCHEN geheel bew. 3 ZüRICH nevel 2 GENEVE nevel 1 LOCARNO onbewolkt —4 WENEN half bewolkt 1 INNSBRUCK mist —4 ROME mist 1 De jaren leren ons veel dat de da gen niet weten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1