Ruimte zeer beperkt, doch de inrichting is comfortabel Zij-, die uielen in Jndaneóië, in (Zmótetdam fieidacfit De S.US. -actie strooit haar eerste prijzen Minister De Bruijn over het streven naar bezitsvorming De laatste oefening vóór de reis door de aether Tweede Kamer had gisteravond 'n ongevaarlijk binnenbrandje DE I.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE KONINKLIJKE TREIN Voor de reis, welke koningin Ju- liqpa met de prinsessen thans naar de Oostenrijkse Alpen onderneemt, wordt gebruik gemaakt van de ko ninklijke trein, een vervoermiddel dat niet dikwijls „op de baan" is. Het zal bij weinigen bekend zijn, dat deze trein dateert van het jaar 1948 en een geschenk is geweest voor koningin Wilhelmina, toen zij de Be tuwe bezocht. De trein staat nu ter beschikking van koningin Juliana en omvat twee rijtuigen. Het is de derde koninklijke trein. Koning Willem III bezat in 1873 ook een eigen spoorrijtuig; het was in het buitenland vervaardigd. In 1875 wer den hieraan drie rijtuigen toege voegd en een jaar later nog een sa lonrijtuig. Dit laatste werd vervaar digd door de firma J. J. -Beijnes te Haarlem, aan wie op 26 Mei 1876 de onderscheiding van Hofleverancier werd verleend. Voortaan was de naam dezer onderneming „Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens". Toen koningin Wilhelmina in 1898 de troon besteeg, was deze trein ech ter reeds verouderd en voldeed niet meer aan de eisen des tijds. Intussen waren er bij de twee grote spoorweg maatschappijen, S.S. en H.IJ.S.M plannen in voorbereiding om voor de Koningin een geheel nieuwe trein te laten vervaardigen. Overeengekomen werd H.M. ter gelegenheid van haar huwelijk op 7 Februari 1901 een ko ninklijke trein aan te bieden. De ont werpen werden door de gezamenlijke spoorwegmaatschappij en vervaardigd en de bouw aan de Koninklijke Fa briek van Rijtuigen en Spoorwagens opgedragen. Geschiedenis. Op 25 April 1903 werd de nieuwe trein door een commissie uit de be sturen van de spoorwegmaatschap pijen te Apeldoorn aan de Koningin overgedragen. In November 1905 werd een vijfde rijtuig besteld en tevens werd de indeling der rijtuigen gewijzigd, zodat de complete trein van toen af bestond uit twee salon rijtuigen, een slaapwagen, een keu ken- en een bagagewagen. Hét beste en nieuwste wat in die dagen op het gebied van de rijtuig bouw kon worden geboden, werd voor de verwezenlijking van de .trein toegepast. De inrichting was comfor tabel en smaakvol. Gedurende vijf en dertig jaar .deed dezetrein trouw j dienst en zeer talrijk waren de rei zen, die de Koningin daarmede in binnen- en buitenland ondernam. De standplaats van de trein was Utrecht, waar een speciale loods was inge richt. Aan weerszijden droegen de rijtuigen een sierlijk gekroonde W in goud. De Koningin maakt voor bin nenlandse reizen, zelden gebruik van de complete trein. Voor niet-officiële reizen door het land werd slechts één salonrijtuig gebezigd en in dit eenvoudige, doch met smaak ingericht rijtuig ontving H.M. talloze harer onderdanen. Tijdens de bezetting werd de ko ninklijke trein, gelijk zoveel ander rollend materieel, naar Duitsland weggesleept. In 1946 kwam dit mate- eel terug, maar van een koninklijke trein was toen nauwelijks meer sprake. De gehele inventaris was verdwenen en bovendien waren de rijtuigen zodanig beschadigd door luchtaanvallen en granaatvuur, dat ze nog slechts waarde hadden voor de sloper. Alleen de onderstellen wa ren nog bruikbaar. Tot 1948 deden twee rijtuigen van de „Slaapwagen Mij de Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Europeens' te Parijs, dienst ter vervanging van de konink lijke trein. De nieuwe trein van koningin Ju liana is eigenlijk een omgebouwd rijtuig van de Wagons-Li ts. Inrichting. Een goede indruk van de indeling van deze trein krijgt men, wanneer men zich in de motorwagen bevindt. Van daaruit heeft men nl. een brede kijk op de lange gang van het salon rijtuig waarin alle vertrekken te vin den zijn. In de staart van de trein bevindt zich de werkkamer van de Koningin. Een mahoniehouten tafel, een grote en een kleine fauteuil, in gebouwde kastjes aan de wanden, een telefoontoestel en een schrijf- lamp, vormen de uitrusting van deze ruimte. De Koningin kan hier staats zaken behandelen, als het nodig is, ook in St. Ankton. De werkkamer heeft een harde donkerblauwe bekle ding van vloer, gordijnen en stoelen, de wanden daarentegen zijn van grijze brokaat. Achter deze kamer ligt de salbn, het voornaamste appartement van de trein en zo breed als het rijtuig zelf. Wanden en meubilering zijn hier van licht esdoornhout en dit is werkelijk een voornaam vertrek met sfeer. In deze salon worden gasten ontvangen en de maaltijden gebruikt. Een radio toestel is in de wand ingebouwd. Het slaapvertrek van dé Koningin heeft een verbinding met een ruime badkamer. Voor de brede ramen met gevoerde gordijnen bevindt zich een opklapbare tafel met stoel. Langs een van de vier wanden staat een bank met kussens welke ook als bed kan dienen. Eenzelfde practische oplossing heeft men gevonden voor de vier kleine zit-slaapkamers van de hofhouding. Op de bank kan men overdag rustig zitten, maar als men gaat slapen trekt men de rugleuning naar voren en beurt deze op. Zo wordt het bo venste bed gevormd. De zitbank kan dan als tweede bed gebruikt worden. Onder de zitbank worden overdag de matrassen geborgen. Bij ieder bed is in de muur een klein leeslampje aangebracht terwijl zich in de wanden ook kastjes en lampjes bevinden. Wastafels en douches zijn keurig gecamoufleerd. Direct achter de mo torwagen ligt de bijkeuken. Hier kunnen bagage en levensmiddelen, geborgen worden. Daarnaast zijn vieri deuren waar achter zich diepe leg-1 kasten voor handdoeken, linnengoed] enz. bevinden. Dan krijgt men eeni leuk klein keukentje waarin alles te! vinden is wat nodig is om een maal tijd te bereiden. Er staat een elec- trisch fornuis, een aanrecht met gootsteen, waarboven kranen voor' warm en koud water, schappen voor! pannen en deksels, voorts kasten aan de muren voor serviesgoed en zelfs is er nog plaats voor een koelkast en koffiemolen. Ziehier een globaal overzicht van de inrichting van de koninklijke trein. Er moet in deze trein, welke veel kleiner is dan de oorspronke lijke, met de ruimte gewoekerd wor den maar het feit dat de Koningin voor de tweede maal naar Sankt Anton reist met dit vervoermiddel, is toch wel een bewijs dat het ook bij uitstek geschikt is om van een rus tige vacantietocht te genieten. „Trouw". Velen hebben het niet begrepen Zondagavond waren reeds vijf ge lukkige hoofdprijswinnaars van de gratis courant, die de organisatoren van de S.U.S.-actie in een oplage van anderhalf millioen hadden ver spreid om bekendheid te geven aan de zes doelen, waarvoor de actie is opgezet bekend. Het geheim. Het geheim is zeer eenvoudig, al hebben velen blijkens de talloze te lefoontjes, die het telefoonverkeer in het Westen des lands danig blok keerden, het toch niet goed begre pen. De onthulling van het geheim is als volgt: Wanneer de hand van de keeper (Piet Kraak in de wedstrijd van StormvogelsHaarlem van 9 Mei 1954) de bal raakt, hebt U geen prijs. Wanneer de bal het net raakt (dus op ruime afstand van de hand) dan hebt U, hetzij een grote, hetzij een kleine prijs. De hoofdprijswinnaars hebben achter het nummer van het ministerie van Justitie op de achter pagina van de S.U.S.-courant nog een ander nummer gevonden van vier létters, dat het geheime telefoon nummer van de KRO te Hilversum vormde. De heer A. M. Bergers, technisch leider van de S.U.S.-actie en voor zitter Van de Katholieke Natipnale Bond voor E.H.B.O., deelde nog me- Deputaties van het Veteranenlegioen Nederland hebben Maandagmiddag 27 December in de Lutherse Kerk en bij het Nationaal Monument tc Amsterdam een herdenking gehouden van de militairen, welke in de jaren 19451949 in het voormalige Nedcrlands-Indië sneuvelden. Foto: Nadat verschillende deputaties bij het Natio naal Monument op de Dam kransen hadden gelegd, zette een stoet, met de drumband van de afdeling Amsterdam voorop, zich in beweging tot het houden van een défilé. de, dat de verkoop op Tweede Kerst dag buitengewoon succesrijk is ge weest. Nog ruim een maand vóór de eerste trekking is nog slechts een zeer gering aantal loten over. Zij,) die nog geen loten hebben, zullen zich moeten haasten. De prijzen. De namen van de tot dusver be kende hoofdprijswinnaars Zijn: Mej. R. Pijnakker, Barwoudswaar- der bij Woerden, die nu nog hoopt een huis te winnen om dan te kun nen trouwen, en verder de heer P. Th. J. van Schaijk, leraar U.L.O., te Rotterdam, de heer M. Kerklaan, den Hoorn bij Delft, gepensionneer- de van de Delftse Calvé-fabriek, me vrouw van Ginderen te Zevenbergen en tenslotte de heer M. Smal, te Ha- mersveld, bij Amersfoort. Door gasverstikking in douchecel omgekomen In de douchecel van haar woning te Enschede is gistermiddag de 34- jarige mevr. E. ter H.O. door gas verstikking om het leven gekomen. Waarschijnlijk is door een defect aan de douche-installatie in de cel een gebrek aan zuurstof ontstaan. De vlammen onder de geyser doofden hierdoor en het gas kon ongehinderd uitstromen. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resul taat. Geen vurig debat, maar kortsluiting was oorzaak Gisteravond te half zes ontdekte de concierge van de Tweede Kamer, de heer A. Netten, rookontwikkeling in het plafond van de zaal, waar 's lands belangen verdedigd en besproken plegen te worden en de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer trok met groot materiaal uit teneinde te voor komen, dat het Schip van Staat dakloos zou worden. Een uur na het ontdekken van de brand was men het vuur meester en de schade beperkte zich tot enkele brandplekken boven de publieke tribune en de voorzitterszetel. Vele autoriteiten, die nauw met 's lands bestuur en dus met de Tweede Kamer verbonden zijn, waren tijdens de blussingswerkzaamheden aanwezig en konden met voldoening vaststellen, dat zij na de Kerstvacantie niet dak loos het land zouden behoeven te besturen Omtrent de oorzaak van de brand tastte men niet lang in het duister; eerst De Nederlandse Televisie-Stichting heeft Maandagavond haar eerste directe uitzending gegeven uit de geheel overwoog men of wellicht een vurig debat de eerste vonken naar het pla- nieuwe studio in de Sint Vitusstraat te Bussum. Opgev oerd werd „De d\ istie der Zandloper", waarin onde fond gezonden zou kunnen hebben, maér al vrij spoedig kwamen meer andere ontrad het nieuwe Nationale Ballet onder leiding van Sonja Gaskell. De decors waren van Peter Zwaï nuchtere feiten aan het licht en men neemt nu aan, dat tijdens het weg en het eeheel stond onder leiding van Peter Koen van de N. R. V. Foto: Het nieuwe nationale ballet in de I breken van enkele plafondplaten een der werklieden op de electrische nieuwe televisiestudio voor de camera tijdens de generale repetitie. I leiding getrapt heeft en daarmede kortsluiting veroorzaakt heeft. Geen grond voor ongeduld De minister van P.B.O. en bezits vorming, C. A. de Bruijn, heeft Vrij dagmiddag voor Kerstdag op een Kerstfeest van de arbeidsgemeen schap der N.V. Staalwerken „De Maas", te Maastricht enige beschou wingen gewijd aan het streven naar bezitsvorming. De minister constateerde o.a., dat sommigen blijken van ongeduld ge ven, omdat na zijn tweejarige ambts periode nog te weinig zichtbare re sultaten zijn bereikt ten aanzien van het bevorderen der bezitsvorming. Minister de Bruijn was van oordeel, dat voor ongeduld z.i. geen voldoen de grond bestaat. Propaganda. Hoe belangrijk ook, het begrip be zitsvorming staat pa^ sedert de laat ste jaren in het centrum der belang stelling. Een staatscommissie is reeds jaren doende om te trachten aan dit begrip meer concrete inhoud te ge ven. De taak der centrale overheid heeft zich, anders dan voor haar eigen personeel, althans voor als nog, beperkt tot propageren en stimule ren, dus ook door het wegnemen van obstakels op de weg naar bezitsvor ming. Het realiseren van de bezits- vormings-gedachte ligt allereerst op de weg van het particulier initiatief, waarbij minister de Bruijn o.a. denkt aan de bedrijfschappen. Overleg. Momenteel ondervinden de onder nemers, die bijdragen voor de bezits vorming verstrekken, bepaalde moei lijkheden ten gevolge van de coör- dinatiewet sociale verzekering. Deze wet heeft het loonbegrip voor de verschillende sociale verzekerings wetten gelijk gemaakt. Daaruit re sulteerde een verzwaring van lasten voor de ondernemers, die bouw- en spaarfondsen voor werknemers me de-financieren. Minister de Bruijn verklaarde, dat de ministerraad thans in beginsel bereid is hieraan tegemoet te komen. Het interdepar tementaal overleg hierover is nog lopende. Minister de Bruijn heeft aan het KASSIER IN ARREST. Enkele dagen geleden werd inge broken bij Roosendaals coöperatieve melkfabriek ,,'t Anker", althans dat meende de politie op te maken uit de toestand, die zij na alarmering aantrof. Thans is zij er echter toe overge gaan de kassier van de coöperatie in arrest te stellen, daar zij zeer ern stige vermoedens heeft, dat deze de inbraak m scène heeft gezet om een reeks verduisteringen te maskeren. slot van deze toespraak de heer Emi- le van Open, president-directeur van de N.V. Staalwerken „De Maas", de door H.M. de Koningin verleende on derscheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt, zulks uit waardering voor diens onvervaar de, bewuste streven naar bezitsvor ming van zijn arbeiders, voor wie die dag de honderdste woning door de arbeidsgemeenschap van hét bedrijf in gebruik kon worden gegeven. Kerstliederen zingend koor bekeurd Sinds jaren bestaat te Nijverdal de gewoonte, dat in de Kerstnacht en tijdens de Kerstdagen zangkoren van de kerken en van het Leger de Heils Kerstliederen zingen en spelen, waar onder ook bij zieken en bejaarden. Tot nu toe heeft de burgemeester van Hellend-oom, waaronder Nij verdal behoort, steeds toestemming hiervoor verleend. In verband met de nieuwe Zondags wet kon de burgemeester deze toe- steming dit jaar niet geven. De ko ren legden zich hierbij neer,, behalve het uit ongeveer 50 personen bestaan de zangkoor der Vrije Evangelische Gemeente, dat in de nacht van Eer ste op Tweede Kerstdag bij zieken ging zingen. De gemeente-politie van Nijverdal heeft toen direct proces verbaal opgemaakt, waarna het zin gen werd gestaakt. Bacon-varkens gaan weer meer opleveren Met ingang van 1 Januari zal voor varkens boven het bacongewicht (kiasse 75 tot 85 kilogram) een extra kwaliteitstoeslag worden "betaald. De toeslagen, die thans naar gelang de kwaliteit 3 en 6 cent bedragen, worden verhoogd tot 5 en 10 cent per kilogram. Het verschil van 2 en 4 cent komt ten laste van het Vlees fonds en wordt uitsluitend betaald voor varkens, die gekeurd zijn door een rijkskeurmeester. Ook voor ba- convarkens zal de kwaliteitsbetaling worden verhoogd. Dit werd dezer dagen in de algeme ne vergadering van de Overijselse Landbouw Mij. te Zwolle meege deeld door voorzitter J. Baas. De var kensstapel neemt in ons land, vooral in de zandgebieden, toe. De dek- kingscijfers doen een groot aanbod van slachtvarkens verwachten, voor al in het voorjaar van 1955. In St. Anton aangekomen Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn even na middernacht met de speciale ko ninklijke trein in Sankt Anton aan gekomen. Zij hebben de nacht nog in de trein doorgebracht. Prinses Marijke in Zwitserland Prinses Marijke heeft ditmaal, zo als men weet, haar zusjes niet ver gezeld naar Sankt Anton in Oosten rijk. Zij is gisteren aangekomen in het zonnige Zwitserse dorpje Ar- veyes, waar zij naar men verwacht tien dagen zal verblijven in het kin dertehuis „Le Genise". Zij is daar met 18 andere jongens en meisjes van haar leeftijd. Met opzet is de andere kinderen, die allen Belgische of Franse ouders hebben, niet verteld, dat hun nieuw kameraadje een echte prinses is. „Zij is hier eenvoudig gekomen als Ma rijke zo en zo", vertelde Mile Made leine Coen, eigenares en directrice van het tehuis, aan A.P. „Wij zijn vast van plan het zo te laten en haar verblijf zo normaal en eenvoudig mo gelijk te maken". Mile Coen heeft het tehuis in het tegenwoordige pand aan het einde van de oorlog geopend. Zij legt zich in' het bijzonder toe op de verzorging van kinderen van alle nationaliteiten tussen de zes en twaalf jaar. Het tehuis is ingericht in een luxe, houten chalet te Arveyes, vanwaar men uitziet op het bekende winter sportcentrum Villars en de besneeuw de Zwitserse Alpen. Tijdens de Kerstvacantie houden de kinderen zich hoofdzakelijk bezig met schaat sen en sleeën. Wij proberen hen zo veel mogelijk van de buitenlucht te laten profiteren", aldus Mile Coen. Vrouw door kolendamp om het leven gekomen Bij de "weduwe Stegeman te Uddel (Gld.) heeft zich in de Kerstnacht een ernstig geva^ van kolendampvergifti ging voorgedaan. Een bij haar inwo nende zoon vond 's morgens zijn moe der en zuster bewegingloos in bed. Bij onderzoek bleek de moeder over leden te zijn. De dochter werd buiten kennis naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd, waar zij twee dagen bewusteloos heeft gelegen. Zij is gis teren weer bijgekomen. „Snac! har" wordt niet door de wet beschermd Haarlemmer kreeg ongelijk Toen de nieuwe telefoongids voor Haarlem enige tijd geleden het licht zag, verduisterde deze min of meer het leven van een „snackbar-houder" aan het Haarlemse Stationsplein, die gemeend had, alleen onder de naam „snack-bar" in de gids te zullen staan en tot de ontdekking kwam, dat hij dit voorrecht met een ander moest delen. „Ik was de eerste!" overwoog de snackbar van het Stationsplein en dies stapte hij naar de rechter, waar hij eiste, dat de vermelding van de andere snackbar, als zijnde in strijd met de Handelsnaamwet, uit de gids verwijderd zou worden. De rechtbank vroeg en verkreeg in lichtingen van de Horecaf, waarin verteld werd, dat de- naam .snack bar" te vergelijken is met de aandui ding „hotel", „restaurant" of „café" en dat deze naam dus niet wettelijk beschermd v/ordt. Hieruit concludeerde de Haarlem se rechtbank, dat er dus helemaal niets onrechtmatigs gebeurd was en dat de gedaagde snackbar-houder zijn handen in onschuld kon wassen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5