Nieuw amusementsprogramma van K.R.O. Grote verbetering bij grensovergang Maastricht De Nederlandse mililairen verdwijnen in slaapzakken Inbreker waagde zich op sokken en per auto op 't hellende vlak Onderzoek naar nieuwe wegen bij behandeling van kanker Vrouwenlist herinnerde vroede vaderen hardhandig aan hun vaderlijke plichten Krijgt soc. „Arbeiderspers" alle A'damse gemeentebestellingen Vrouw roofde een baby Vlieoramp bij Pittsburg DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Radio-ganzenbord Zoals wij eerder gemeld hebben, komt er in het amusemetsprogram- ma van de Ktholieke Radio Omroep een ingrijpende wijzigin gNader ver nemen wij, dat de heer Leo Nelissen ook medewerking zal gaan verlenen aan het amusementsprogramma van de Zaterdagavond, dat de naam van „Carrousel" zal ontvangen Wim Quint zal de leiding van dit pro gramma krijgen, dat twee uur gaat duren. Jan de Cler en Alexander Po- la zullen het cabaret van de Zon dagavond voor hun rekening nemen. De heer Leo Nelissen zal ook nog •bijdragen leveren aan andere pro gramma's van de omroep; naar thans bekend wordt zal hem te zijner tijd de functie van hoofd van de KRO- amusementsafdeling worden aange boden. Carrousel. De Zaterdagavond zal voortaan on- geveer als volgt verlopen: Klassiek concert wordt gevolgd De 6 pet. in de sociale voorzieningen De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een reeks verhogingen van allerlei uit keringen op grond van sociale voor zieningen, dit als uitvloeisel van de per 1 October van kracht geworden ope'I^t%M'Ttot'l6"auToe stïT loonsverhoging van zes percent. 1 p - door „de gewone man". Te negen uur begint het programma „Carrousel", dat opent met een kwartiertje mu ziek en grappen van de „boertjes van buuten" Vervolgens komt er een programma van een heel uur met het orkest van Klaas van Beek en het koor „De Rietvogels". Dit pro gramma wordt gebracht door de con ferencier K. Sehilperoort (Gait Jan Kruutmoes). Het experiment van Fons Disch „Adres onbekend", dat veel succes heeft geoogst, en het pro gramma-onderdeel „De wens van de v/eek" zullen dit uur onderbreken. In „De wens van de week" zullen be kende Nederlanders worden geluk gewenst met hun verjaardag, hun examen, hun succesen door dochter, zoon, kleinzoon of -dochter Dan vol gen: een radio-ganzenbord, eigen ca baret van Leo Nelissen, een humoris tische éénacter, geschreven door be kende Nederlandse auteurs en ten slotte „Roulette" het amusements programma van Jules de Corte, dat goed succes heeft. Nieuwe staatslening tegen VU procent De minister van Financiën heeft besloten een nieuwe staatslening uit te geven voor een niet nader ge noemd bedrag. De lening zal een rente dragen van 3 K P°t. en worden geplaatst a pari. Het bedrag zal wor den vastgesteld na sluiting der in schrijving, welke op 11 Januari a.s. Het komt op de volgende maat- Jï LtSS regelen neer: Verhoging van de loongrens van 5300 tot 6000 gulden. Verhoging van de ouderdomsuit- keringen (noodwet Drees) voor alle gemeenteklassen tot 72 gul- 1955 vóór 12 uur 30 bij de Neder landse Bank te Amsterdam. De looptijd der lening is ten hoog ste 40 jaar. Jaarlijks wordt 2 y. pet. op de lening afgelost onder voorbe houd van versterkte of algehele del ging. Het doel der lening is consoli- den voor gehuwden en tot 42 datie van vlottende schuld op de fi- 4. gulden voor ongehuwden; ook gaan hier de inkomensgrenzen naar boven. De kinderbijslag wordt met in gang van 1 October verhoogd van 48 tot 51 cent voor het eer ste kind, van 54 tot 57 cent voor het tweede en derde kind, van 75 tot 80 cent voor het vierde en van 85 tot 90 cent voor ieder volgend kind. Voor trekkers van invaliditeits- rente, ouderdoms- en wezenren te worden deze bijslagen resp. 13,25, 14,90, 19.50 en 23,40 per maand. Voor kleine zelfstandigen wor den de kinderbijslagen 32 cent voor het eerste kind en 46 cent voor ieder volgend kind. De aanmeldingsloongrens voor invaliditeitswet wordt ver- hoogd van 3000'tot 3G00 gulden. ^'°^rtde te COI>tro,eren reizigers. De Kamer heeft gisteren niet over de wetsontwerpen, waarin deze ver hogingen zijn verwerkt, gesproken. Minister Suurhoff zal een nota over dit onderwerp aan de Kamer zenden en dan zal men die gebrui ken, om algemene beschouwingen te houden. Middenstand adviseert: Morgenavond 6 uur de winkels sluiten De commissie van overleg der mid- denstandsvakcentralen, waarin sa menwerken de Christelijke Midden standsbond, de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond, heeft tot de bij deze drie orga nisaties aangesloten bedrijven het verzoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen ge bruik te maken van de mogelijkheid om op 24 December as. de winkels langer dan tot 18 uur open te hou den. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het personeel te ver gemakkelijken. nanciering van aflossingen op buiten landse schuld. De inschrijving dient uitsluitend te geschieden door bemiddeling van Banken of commissionnairs in effec ten. Woensdagmorgen heeft de directie der Nederl. Spoorwegen aan de grensdiensten van douane en Kon. Marechaussees een nieuwe douane zaal op het station Maastricht over gedragen. De inspecteur van het ver voer deelde bij deze overdracht me de, dat de openstelling van deze douanezaal een belangrijke verbete ring betekent van de accomodatie voor anderhalf jaar kon men, gaande naar of komende van het buitenland, te Maastricht noch in noch uit de D-treinen stappen. Eerst werd een oplossing gevonden door alle in- en uit-stappers „in quaran taine" te nemen in het restauratie- Order van 5 ton Zoals vele buitenlandse legers, zal ook binnenkort het Nederlandse le ger in zijn geheel voorzien worden van slaapzakken, die te velde uit stekende diensten blijken te voldoen. Reeds tijdens de laatste oefeningen van de derde Divisje in Duitsland zyn de slaapzakken gebruikt en al hoewel er enkele klachten waren, is toch gebleken, dat een goed gebruik van de slaapzakken het leger te vel de goede diensten kan bewezen. De minister van Oorlog heeft thans aan een Amsterdamse firma opdracht gegeven voor ruim een half millioen gulden slaapzakken aan het leger te leveren. Duifsers vergasten honderden parkieten Zo zijn onze manieren Op last van het Duitse ministerie van Volksgezondheid heeft zich gis termiddag in het Duitse grensplaats- je Kaldenkirchen een groot parkie tendrama afgespeeld. Ondanks de hevige protesten van Nederlandse douane-ambtenaren, die enkele dagen lang uit eigen zak het voer voor de vogels hadden betaald, vierden de gesmokkelde parkieten op last van hogerhand vergast. Drie beroepssmokkelaars, die de 1500 diertjes enkele dagen geleden Duitsland wilden binnensmokkelen werden gearresteerd en in München- Gladbach achter slot en grendel ge sloten. „Het gehele ziekenhuiswezen mist nog vaste grond onder de voeten. Men is nog niet v«>Icnende gedocu menteerd en mist de gegevens om een vast beleid op to bouwen". Tot deze conclusie kwam de heer Jos. Maenen, voorzitter van c'e vereni ging van Katholieke Ziekenhuizen, die gisteren in Utrecht baar jaarver gadering hield. De heer Maenen was van mening dat aan studie en docu mentatie meer aandacht zal moeten worden besteed teneinde de vereni ging zo efficient mogelijk te doen werken voor de besturen van de zie kenhuizen. Zowel buiten als binnen onze kring aldus de heer Maenen, heeft nogal ontstemming geheerst over het uit treden van de vereniging uit het Ne derlandse Ziekenhuiswezen. We moe ten erkennen, aldus spreker, dat de beslissing van het Hoogwaardig Epis copaat destijds om een eigen bureau op te richten niet door ieder van ons is toegejuicht, maar men is wel inmiddels tot een geheel andere con clusie gekomen. Spr. noemde het thans een gelukkige beslissing en memoreerde hoeveel de vereniging de laatste tijd aan invloed heeft mo gen winnen. Er zal, aldus de heer Maenen, een economisch instituut rijtuig. Het aantal reizigers naar of I voor de Katholieke ziekenhuizen van het buitenland werd echter zo I WOrden opgericht, dat de bestuurders groot, dat provisorisch de douane- en directies van Katholieke zieken zaal op het eerste perron in gebruik huizen veel gegevens zal kunnen genomen werd. Nu de nieuwe doua-verstrekken, waaraan zij hun beleid nezaal op het eerste perron klaar is, zuiien kunnen toetsen, kunnen hier de grens-controles ver richt worden voor reizigers naar het buitenland zowel naar en van Duits land, als naar en van richting Luik en van en naar richting Hasselt. Verandering controlepost. In nauwe samenwerking met de grensautoriteiten hebben de Nederl. Spoorwegen verder een plan uitge werkt om de grensbehandeling der in ons land komende en uit dit land vertrekkende wagonladingen te ver beteren. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft aan de minister voorstellen gedaan om als eerste stap tot deze versnelling de grensbehan- deling der wagonladingen over te brengen van Eijsden naar Gisteren is afgekondigd het Kon. Besluit van 11 Augustus 1954 (Staats blad ,410. 391), het werktijdenbesluit voor pakhuizen, dat 1 Januari a.s. in werking treedt Dit besluit dat is gegrond op de Arbeidswet 1919, geldt voor vrijwel alle magazijnen en opslagruimten, behalve voor die waarin zeegoederen worden opgeslagen (waarvoor het werktijdenbesluit stuwadoorswet geldt) en behalve voor die welke be horen bij een fabriek of een werk plaats (waarvoor het werktijdenbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 reeds geldt). Het besluit gaat uit van een norma le arbeidstijd van 8 V, uur per dag er. 48 uur per week, een verbod voor arbeid op Zondag en een vrije halve dag per week, welke voor personen beneden 18 jaar op Zaterdagmiddag is gesteld. Voor jeugdige personen en vrou wen zal de dagelijkse werktijd tussen 6 en 19 uur moeten zijn gelegen, ter wijl voor mannen een bepaling is opgenomen, ingevolge welke het niet mogelijk zal zijn doorlopend 's nachts te werken. „BLIKSEMACTIE" TE DONGEN. Men bericht ons uit Dongen: De „Bliksemactie" te Dongen, met als resultaat ruim 500 nieuwe K.V.P.-leden, practisch in ruim één uur gewonnen, heeft wél meer dan een uur gevraagd aan voorberei ding. DUBEC maakt u niet aan 't hoesten! Wat 'n verademing, na sterk prikkelende cigaretten, die zachte, fijne, geurige DUBEC te ^er-ontdekken DUBEC - dit is pas verfijnd rookgenot! Uitgelezen, edele Oriënttabakken, met 'n uiterst laag nicotine gehalte. Rook DUBEC - dan rookt u prettig. Velen vóór u gingen reeds daartoe over! En DUBFC- rokers van heden zijn DUBEC- rokers van morgen Zó goed is DUBEC! DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 ct. DUBEC, de edele Oriënt cigar et Vakliteratuur! Het Gooi werd de laatste tijd op hinderlijke wijze geplaagd door een inbreker, die welvarende villa's tot zijn arbeidsterrein koos en niet te vreden was met geringe buit. De politie deed, w^t zij kon, maar dit was kennelijk niet genoeg, want de inbraken duurden voort en het raadsel bleef onopgelost In de nacht var Maandag op Dins dag hoorden bewoners van een Hil- versumse villa een tafeltje omstoten en onmiddellijk spoedden zij zich naar beneden om daar een overhoop gehaalde kamer te vinden en een paar schoenen, die de inbreker op zijn vlucht achtergelaten had De buren klaagden toen al ach en wee, want in hun huis was de in breker geruisloos te werk gegaan en behalve een paar boeken, miste men ook 300,aan bankpapier Een der gestolen boeken werd overigens bij de gewaarschuwde bu ren teruggevonden Het bleek, dat de inbreker vaklitteratuur meegenomen had, want het werk, dat mij gesto- laten, was het Amerikaanse boek laten, was het Amerikanse boek „Dodencel 2455" van de Californische misdadiger Caryl Ghesman..., Held op sokken. Inmiddels vond de nog niet ge- Opmethelijke resultaten Ongeveer een jaar geleden werd een nieuwe methode tot vroegtijdige herkenning van kanker bekend ge maakt. Deze methode berustte op het aantonèn van een tekort aan bepaal- JMaas- de enzymen in het bloedserum bij tricht. De bediening van Eijsden als i kankerpatiënten. Waar dus bleek, goederenstation alsmede van de zink- j dat de kankerpatiënten bepaalde witfabriek blijft onverminderd ge- voor de stofwisseling belangrijke en- handhaaf d ook de reizigerscontrole zymen ontbraken, is men ertoe blijft voorlopig. Voor wie de klok luidt Juist had de burgemeester om klok slag twaalf bij een vergadering van B. en W. in een gemeente in Neder land gezegd: „dus om nog eens tot de zaak terug te keren, heren", toen op eens met ratelend geluid, als betrof het de verwelkoming van het nieuwe jaar, een wekker begon af te lopen. De burgemeester vond deze huïp om zijn brave wethouders wakker te houden wel wat erg kras. „Is die wekker van u, secretaris?", vroeg hij bestraffend, nadat het cor pus delicti na enig zoeken ontdekt was. „Nee burgemeester" „Van my is ie ook niet", zei de burgemeester. De wethouders hadden op hun di verse slaapkamers ook een andere maar zowel de burgemeester, de se cretaris, als de wethouders maakten snel dat ze thuis kwamen, nadat de burgemeester haastig deze intus sen nachtelij kê vergadering had gesloten. Deur om 12 uur dicht. raadsel was gauw gevonden. De burgemeesterse had al eens en lang niet mals haar misnoegen te kennen gegeven over dit soort nachtelijk vergaderen Zij had geprotesteerd namens alle huisvrouwen van haar mans ge meente en in overmoed zich ge rugsteund wetend door de echtgenote van de secretaris zelfs gedreigd, tomisch bestudeerd, dat de deur voortaan om 12 uur op slot zou gaan. Het had weinig gebaatde be langen van de gemeentehuishouding schenen te praevaleren boven die der privé-dito's. overgegaan patiënten met deze ont brekende enzymen te behandelen. Bekend was indertijd al, dat men deze methode had toegepast bij mui zen, waarbij door teren kanker was verwekt. Hierbij zag men, dat deze tumoren (kankergezwellen) tenge volge van het toedienen van boven- aangeduide enzymen door goedaar dig bindweefsel werden ingekapseld, terwijl het bovendien scheen, dat dit bindweefsel het tumorweefsel verdrong en de tumorcellen vernie tigde. Uit een recente publicatie in een van onze medische tijdschriften van de hand van drie artsen, blijkt, dat thans deze therapie is toegepast bij kankerpatiënten. Ook hier werden bij een aantal patiënten de tumoren en de uitzaaiingen pathologisch-ana- De een na de ander. De ontknoping van het wekker-1 derd. Het was maar goed, dat de vroe de vaderen dezer gemeente aan die (eerste) wekker gehoor hebben ge geven, want er was er nog een opge steld, afgesteld op half één en als een allerlaatst appèl en een dreigen de waarschuwing zou er ook orn 1 uur nog een afgerateld zijnd WÊ tweede was uit het huis van de bur gemeester zelf, en de derde van de secretaris, wiens echtgenote ook in het complot zat. Er is sinds Maria van Reigersberg nog niets veran- De auteurs geven in hun publica tie de microscopische foto's zowel van de primaire tumor als van de metastases (uitzaaiingen). Bij de be studering van deze foto's lijkt het erop, dat zich hier hetzelfde proces afspeelt, dat bij de behandeling van teermuizen werd gezien. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat ook hier een reactie optreedt van het bindweefsel, dat eveneens de tu morcellen schijnt te verdringen en zelfs hier en daar tot necrose (ver sterf) brengt Opmerkelijk is, dat deze verschijnselen niet alleen worden gezien bij de primaire tu- Die I mor' maar °°k bij de uitzaaiingen. Dit blijkt duidelijk uit het obductie- verslag betreffende een patiënte, die overleed aan een embolie. Groei geremd. Met alle restrictie, die zeker voor waarschuwde politie aan het andere eind van de stad een onbeheerde auto, waar het contactsleuteltje nog in stak. De politie vond het een raar geval en nam de auto mee naar het bu reau, waar men inmiddels in alarm stelling gekomen was. Het vervolg v/as nu erg eenvoudig. De vertegenwoordiger, die 's nachts met zijn auto op inbraak uittoog werd van zijn bed gelicht en het baatte hem weinig, of hij al ontkende, want alleen al zijn sokken, waarmee h\j een wandeling dwars door Hilversum gemaakt had, waren stille, doch te vens sprekende getuigen. Hij is ingesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. Vliegtuigen met hypotheek belast „Onroerend goed" Momenteel is een wetsontwerp in voorbereiding, dat het vliegtuig ju ridisch althans van een „roerend" tot een „onroerend" goed zal maken, waardoor het mogelijk wordt om op vliegtuigen hypothecaire leningen te sluiten. Reeds geruime tijd zijn de Neder landse luchtvaartmaatschappijen door de enorme kosten, die verbonden zijn aan de aanschaffing van vliegtuigen, voor grote moeilijkheden geplaatst om hun bedrijf niet achter te laten raken in de wedloop van de tech niek. In het buitenland is het reeds lang mogelijk om vliegtuigen hypothecair te belasten en Nederland stelt zich nu voor, zich bij deze internationale regeling aan te sluiten. Hoofdstedelijk rumoer een onderwerp als dit strikt nood zakelijk is, vooral om te voorkomen, dat ongemotiveerde hoop gewekt wordt, mag toch worden geconclu deerd, dat tengevolge van deze the rapie merkwaardige locale verschijn selen optreden, waarbij zou kunnen worden opgemaakt, dat het kwaad aardige tumorweefsel door goed aardig weefsel in zijn groei wordt geremd. Het onderzoek is zeer serieus en wetenschappelijk gedaan en de tot nu toe bereikte resulaten wijzen on getwijfeld in een geheel andere richting dan die, welke tot heden bij de behandeling van kankerpa tiënten werd gevolgd. (Maasbode). De hoofdstedelijke boekhandel is momenteel in rep en roer door een gemeentelijk rislult, waardoor alle boekwerken, die de gemeentelijke diensten behoeven, aangeschaft zullen worden bij de „Arbeiderspers" De basis van dit besluit is niet zo moeilijk te achterhalen, want de meerderheid van de Amsterdamse gemeenteraad is socialistisch en zoals men zal weten, is ook de Arbeiders pers een socialistische uitgeversmaat schappij. Niet-socialistische raadsleden heb ben inmiddels al bezorgde vragen ge steld aan het college van B en W. en de hoofdstedelijke boekhandelaren komen Maandag as. bijeen om deze merkwaardige toestand onder ogen te zien. Men acht het niet alleen onjuist om- een bedrijf boven alle andere te be voordelen, maar men acht het tevens niet in het belang van de gemeente Scheepsberichten AALSDIJK 21 v. New Orleans n. Cor ps Christi; ALDABI verw. nacht 22-23 Ouessant n. Antwerpen: ALNATI 22 te R'dam verw.; AMPENAN 22 01.00 v. Hamburg n. Bremen; ARENDSDIJK 22 te R'dam; BANKA nacht 22-23 te San Francisco; BORNEO 22 te Charleston; BOSCHFONTEIN 22 te Southampton; DRENTE 22 v. Gibraltar n. Napels; EEM DIJK 22 v. R'dam n. Antwerpen; GROO- TE BEER 22 v. Kaapstad n. Walvisbaai; IVOORKUST 22 v. Dakar n. A'dam; JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT 22 Golf v. Suez gep. n. Aden; KOTA BAROE nacht 22-23 te Marseille; KOTA GEDE 23 te Gerong; MAASLAND 23 9.00 voor IJmuiden verw. n. A'dam; MENTOR p. 22 Gibraltar n. A'dam; NESTOR 22 Landsend n. Dordrecht; ORANJE 24 te A'dam verw.; ORION 22 v. A'dam n. Hamburg; POLYDORUS p. 22 Kreta n. A'dam; SIBAJAK 23 Tj Priok verw. Vloeibaar plastic in verbandkast Beier dan gaas In vele klinieken in Zweden is het verbandgaas thans vervangen door piactic, hetgeen een daling van het aantal gevallen van wondinfectie tot gevolg heeft gehad. Dit werd heden in het geneeskun dig tijdschrift: „Nordisk Medicin" bekendgemaakt door dr. Stig Lind- gren van de Falukliniek te Falum in Dalecarlie", die bij duizenden ope raties een plasticoplossing als ver band heeft toegepast. De voordelen van het verband, dat uit een vlies van plaètic bestaat, zijn vele. Deze wondbedekking is door zichtig, zacht, taai en buigzaam en maakt het mogelijk de wond te be kijken. Zij irriteert niet en de pa tiënt kan er zelfs mee baden. Het plastic verband is volgens dr. Lindgren ook goedkoper in 't ge bruik. Hij deelt mede, dat de toe passing er van de verbandkosten bij operaties in de Falukliniek met een derde heeft verminderd. Vroeger werd de plastic-oplossing met een kwast op de wond gesmeerd, maar thans wordt een overal even dikke laag er op gespoten. Het ver dunningsmiddel vervliegt binnen drie minuten en een taai, buigzaam, doorzichtig vlies blijft over. Een plastic-vlies ter dikte van 0.625 millimeter kan op dezelfde plaats 1400 maal gevouwen worden zonder te breken. Plastic verband op een gewricht b.v. zal. ondanks bewe ging, ongebroken blijven tot de wond is genezen. Het vlies laat uitwaseming van de huid door en beschermt tegen bac teriën. om al haar werken te bestellen bij een maatschappij, die gedreven wordt door de ideologie, die het merendeel van haar raadsleden als levensfoasis heeft. Zaterdag j.l. werd in de Ierse hoofd stad Dublin een jongetje van 9 maan den geroofd. Het kind is thans in een huis te Belfast teruggevonden. Een 32-jarige vrouw, die bitter sniikte, bleek de schuldige. De politie heeft medegedeeld, dat de vrouw, mevrouw Barbara M'Gee- hanico, in de afgelopen twee jaar twee doodgeboren kindertjes ter we reld had gebracht. In haar huis stond voor het raam een fraai versierde kerstboom. Het vermiste kindje, Pad dy Berrigan, werd slapend bij de kachel aangetroffen. De ontvoerster is moeder van een jongen van vijftien en een meisje van vier jaar. Men vraagt zich thans echter af of het meisje niet de jeug dige Elizabeth Browne is, die 25 No vember 1950 op ongeveer dezelfde plaats als het jongetje van 9 maan den, en onder geheel gelijkluidende omstandigheden, is verdwenen. Ten Zuid-oosten van Pittsburg is Woensdagavond een Dakota in een rivier gestort. Volgens een politie- functionnaris bevonden zich 28 per sonen aan boord van het toestel, van wie er vijftien zijn gered en naar een ziekenhuis te McFeesport (Penn sylvania) overgebracht. Het vliegtuig was van Newark (New Jersey) op weg naar Pitts burgh. Wat lezers schrijven Warmond 20 Dec. '54 Met deze wend ik mij tot u met het verzoek de aandacht te willen vesti gen op de straatverlichting Haarlem mervaart-brug, de Kwaakbrug ge naamd. Er staan twee gaslantaarns, maar al in geen weken branden die, Ook even terug in de richting War mond, vlak voor de Kleine Brug, linksaf bij Poelgeest, staat ook een lantaarn, die niet brandt. Als weg gebruiker wilde ik gaarne, als het de gemeente Oegstgeest aangaat, hier zo spoedig mogelijk een goede verlich ting aan laten brengen, want als men uit het water gevist moet worden, dan kan het wel eens te laat zijn. W. W. PHILIPSE

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6