TRAFFIC Het spel der kinderen vormde een ontroerend eipunt van de Koninklijke Kerstviering Op 1 Jan. gaat de nieuwe regeling omzetbelasting in fW^TRAFFIC mid Leveranties aan particulieren voortaan vrijgesteld luidt een nieuw tydperk in Ambonees schoot tijdens oefening op korte afstand op 2 „vijanden" DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Belangrijk voordeel voor de middenstand Met ingang van 1 Januari 1955 treedt de nieuwe wet op de Omzetbelas ting 1954 in werking. Tegelijkertijd vervalt het besluit op de Omzetbelas ting 1940. De nieuwe wet handhaaft het z.g. cascadestelsel ook wel genaamd stelsel van meermalige heffing dat reeds in het besluit op de Omzetbelas ting 1940 was neergelegd. Voor de leveringen van goederen maakt de nieuwe wet daarop echter reeds aanstonds een zeer belangrijke uitzonde ring ,n.l. door de levering in de laatste schakel de schakel van de detaillist die als handelaar aan particulieren levert vrij te stellen. De bestaande heffing van 3 percent bij de kleinhandelaar komt dus te ver vallen, waardoor de winkeliers, venters, enz. voor hun leveringen van han delsartikelen aan het publiek voortaan buiten de heffing van de Omzet belasting blijven en ook niet verplicht zullen zijn aangifte te doen van hun omzet. enigingen, stichtingen en dergelijke, die geen ondernemer zijn, zijn dus igeen „particulieren". De leveringen door handelaren aan deze lichamen, instellingen, enz. blijven derhalve belast; voor deze leveringen geldt het algemene handelaarspercentage van De leveringen door fabri kanten, welke onder het besluit in het algemeen met 4 waren belast -bij levering rechtstreeks aan niet- ondernemers in vele gevallen met 6 zijn volgens de nieuwe wet belast met 5 indien de leveringen aan anderen dan particulieren wor den verricht, en met 4 indien het leveringen aan particulieren betreft. VERPLICHTING TOT AANGIFTE. De betekenis van die vrijstelling wordt echter nog vergroot door een bijzondere bepaling. Terwijl tot dus verre ingevolge een intern ambtelijk voorschrift ondernemers met een jaarlijkse omzet van ƒ800,of min der waren ontheven van de verplich ting tot het doen van aangifte, ont heft de nieuwe wet van die verplich ting en daarmede tevens van de verplichting tot het betalen van de belasting alle in Nederland wo nende of gevestigde ondernemers, wier jaarlijkse omzet aan leveringen als fabrikant en aan verrichte dien sten 2.000,niet overschrijdt en wier jaarlijkse omzet aan leveringen als handelaar andere dan vrijge stelde leveringen aan particulieren 12.000,niet overschrijdt. Het behoeft geen betoog, dat een en ander zowel voor de middenstand als voor de belastingadministratie, die aldus ongeveer 150.000 midden standsondernemers uit de sfeer van haar bemoeiingen ziet verdwijnen, een zeer groot voordeel van de nieuwe wettelijke regeling mag wor den genoemd. EENVOUDIGER PERCENTAGES. In het algemeen is gestreefd naar een zekere vereenvoudiging in de percentages van heffing. Terwijl on der de oude wetgeving de leveringen van goederen door handelaren aan ondernemers groothandelsleverin gen) waren onderworpen aan een heffing van l/2% of 1%, belast- de nieuwe wet de leveringen door han delaren aan anderen dan particulie ren met een uniform percentage van 3/4. De leveringen door handelaren aan particulieren, tot dusverre met 3 belast, worden, zoals reeds is mede gedeeld, vrijgesteld. Het begrip par ticulieren valt daarbij niet samen met „anderen dan ondernemers''. Particulier is slechts degene, die goe deren voor zich persoonlijk anders dan ten behoeve van zijn onderne ming of ten behoeve van zijn ge zin aanschaft. Publiekrechtelijke lichamen, ver- Weeldetarief. Voor de z.g. weeldegoederen is het tarief bij levering door de fabrikant 15 gebleven, ongeacht of de af nemer particulier of niet-particulier is. De leveringen door fabrikanten van z.g. tussentariefgoederen zullen worden belast met 10 eveneens ongeacht of zij door een particulier of een niet-particulier worden be trokken. Onder de oude wetgeving bedroeg de heffing bij fabrikanten van tussentarief-goederen 7 bij le vering aan ondernemers en 9 bij levering aan niet-ondernemers. FACTUURSTELSEL VERVANGT KASSTELSEL. Het z.g. kasstelsel is vervangen door het factuurstelsel. Onder het kasstelsel werd de belasting pas ver schuldigd op het moment, dat de le verancier de verkoopprijs ontving. Onder de nieuwe wet zal de belas ting in het algemeen verschuldigd worden bij het uitreiken van de fac turen,of, in sommige gevallen, bij het verrichten van de levering of de dienst, en dan ook niet van de kas ontvangsten maar over de in reke ning gebrachte bedragen (de fac tuurbedragen) worden geheven. Al leen bij handelsagenten en bij land bouwers, tuinbouwers en veehouders zal de belasting nog over de ontvan gen vergoedingen (provisies enz.) en verkoopprijzen worden geheven. VRIJSTELLINGEN UITGEBREID. In het algemeen kan worden ge zegd, dat het aantal vrijstellingen is uitgebreid en dat sommige reeds be staande vrijstellingen zijn verruimd. Zo is bijv. de bestaande vrijstel ling voor ziekenhuizen en dergelijke instellingen uitgebreid tot alle niet door natuurlijke personen geëxploi teerde inrichtingen, waarin spijzen en dranken worden verstrekt en ver zorging van personen plaats vindt, mits met de inrichting geen winst wordt beoogd of gemaakt. Tal van tehuizen voor bejaarden e.d. perso nen, alsook instellingen als jeugd herbergen, seminaria, militaire te huizen, volkshogescholen, kinder kampen, internaten voor schippers kinderen, enz. zullen daardoor geheel aan de heffing van omzetbelasting worden onttrokken. De artsen met uitzondering van de dierenartsen en de tandartsen worden door de nieuwe wet vgn om zetbelasting vrijgesteld, met dien verstande, dat de levering van kunst gebitten en andere losse prothesen door tandartsen belast blijft. Verder worden geheel vrijgesteld de ver pleegsters (verplegers) en verloskun digen (vroedvrouwen), terwijl ook het vervoer van zieken met ambu lance-automobielen en de lijkbezor ging en andere diensten door begra fenisondernemers geheel aan de hef fing van de omzetbelasting worden onttrokken. De voor de vrijstelling van kun stenaars enz. geldende omzetgrens van f 8.000.is voor enkele cate gorieën, te weten voor beeldhouwers en voor journalisten, verhoogd in verband met de veelal aanzienlijke beroepskosten van deze personen. Opgenomen is voorts een vrijstel ling voor het opnemen van adverten ties in dagbladen en andere ten min ste drie maal per jaar verschijnende periodieken. Mede teneinde op so ciaal en cultureel gebied tot een ze kere verlichting van fiscale lasten te komen, zijn een aantal vrijstellingen opgenomen voor diverse organisaties die op dat terrein werkzaam zijn. De tot dusver bestaande vrijstel ling voor het verstrekken van onder wijs is thans in de wet vastgelegd. In het kader van de nagestreefde ver lichting voor cultureel en sociaal werk is tevens een algehele vrijstel ling van boeken in de wet opgéno- men. In aansluiting daarop is mede het verhuren (uitlenen) van boeken door openbare en particuliere uit leenbibliotheken van omzetbelasting vrijgesteld. ;b j D-.-S '"a MUNITIE OP TEXELS STRAND y AANGETROFFEN. In een op het Texelse strand bloot- gespoelde bunker is een hoeveelheid munitie aangetroffen. Hierbij bevin den zioh zware granaten, bestemd voor afweergeschut. De mijnoprui- mingsdienst zal de gevaarlijke pro jectielen verwijderen. Overal waar TRAFFIC, de echte pure Virginia-sigaret verschijnt, betekent TRAFFIC een nieuw tijdperk voor iedere rechtgeaarde Virginia-roker. Rook TRAFFIC en U zegt met duizenden: GAS DOODDE EEN BEJAARDE DAME Vermoedelijk door het openstoten van een gaskraan is een 79-jarige dame wonende in de Nicolaas Beets- straat te Tilburg, doorgasverstikking om het leven gekomen. Haar schoon dochter, in hetzelfde huis (beneden wonende, werd gealarmeerd door het aanhoudend gefluit van een water ketel. Bij onderzoek bleek dat het slachtoffer blijkbaar een tv/eede gas kraan had opengestoten, waardoor het gas vrijelijk de keukenruimte kon vullen. Het slachtoffer werd, reeds overleden, in de keuken aangetrof fen. De auditeur-militair, die vijf i,maanden onvoorwaardelijke gevan- I genisstraf had gerequireerd, zeide De krijgsraad te velde West heeft' dat deze soldaat een zeer goede ge- Ernstige gevolgen gistermiddag een 21-jarige dienst plichtige soldaat, Ambonees van ge- &ijd toch wel gevaarlijk omdat hij boorte, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf maanden waar van drie maanden voorwaardelijk. Hij werd er van beschuldigd op 20 Juli te Rijssen tijdens een nacht oefening een vaandrig en een ser geant met een losse patroon ernstig te hebben verwond. H.K.H. Prinses Beatrix houdt een Inleiding over het op te voeren kerstspel „Voor alle landen uit alle tijden" In de garage van de marechaussee kazerne, naast de tuinen van het pa leis vierde de koninklijke familie gis termiddag het Kerstfeest tezamen met het personeel uit Soestdijk, Den Haag en van 't Loo. Het was, evenals andere jaren, een slemmingvol en blij gebeuren, waar de koninklijke familie een was met haar personeel en zelf een belang rijk aandeel had in de herdenking van het wondervolle gebeuren in de stal te Bethlehem. Prinses Irene was door een licht, plotseling opgekomen griepje niet aanwezig. Als gasten van het--ko ninklijk paar woonden o.m. prinses Armgard en prins Aschwin met echt genote de viering bij. De prins opende de middag om drie uur met een kort welkomst woord, waarna kinderen de advent- en kerstliturgie zeiden en een voor een de vier adventskaarsen en de drie Kerstkaarsen werden aangestp- ken. Oude woorden bij kaarslicht. Op het podium stond in het mid den een grote kerstboom, rechts daarvan stond een kinderkoortje van i het personeel en links het koor van de zangvereniging „Paleis Soestdijk" onder leiding van de heer Oudhof. I Terwiil de kaarsen van de Kerstboom aangestoken werden, trad de konin- gin naar voren en las met zachte stem het Kerstevangelie. Inhoudsrijk en, zinvol klonken de oude woorden 1 door de ruimte: „En het geschiedde in diezelfde dagen, dat er een bevel uitging van den keizer Augustus; dat de gehele wereld beschreven zoude worden". i Het koor zong hierna de Kerstsuite en het Weihnachtsoratorium van-Jo- han Seb. Bach. Prinses Beatrix las proloog^: De kersttoespraak van de prins, die hierop volgde, werd met grote aan dacht beluisterd. Het paleiskoor* zong vervolgens weer enkele liederen. Het kinderkerstspel van ds. H. J. W. Modderman vormde een der hoog tepunten van deze middag. Prinses Beatrix leidde het in, met een war me, melodieuze stem en vertelde, dat het gespeeld zou worden door 35 jongens en meisjes en een kinder koortje van 24; zij vertelde van de kinderen van de herders en ue Wij zen, die door hun vaders van. het Kind in de stal hadden gehoord, van de kinderen van de waard, di<* des nachts naar de kribbe gaan en ook over de kinderen van deze tijd, van de volkeren van deze wereld, die op een of andere wijze toch van Chris tus hebben gehoord, kinderen van Indianen, van Negers, Chinezen, Es kimo's, kinderen van vluchtelingen, tenslotte kinderen uit ons eigen land, want het Kerstkind kwam vcor alle eeuwen en voor alle landen. Prinsese Marijke was „Hollands kindje". En toen begon het spel, waarvoor weken lang gerepeteerd was en wat door de kinderen zonder een hape ring of foutje werd opgevoerd, met kinderlijke ernst, met kinderlijke blijheid, met kinderlijke onbevangen heid. De kleine prinses Marijke was het Hollandse kind Stientje, dat ook bij ce kribbe stond, en verkondigde: „Kindeke Jezus, een Hollands kind, is met alle kinder.en verbonden". Het gezamenlijk gezongen „Ere zij God" besloot de middag in de gara ge. Na afloop schonken de koningin en de prinsessen in de marechaussee kazerne de traditionele chocolade en werd ieder personeelslid met een verrassing verblijd. Prinses Marijke als Stientje, het Hol landse meisje, in het Kerstspel, het andeer meisje heet Geertje. De overige spelertjes en speelstertjes zijn kinderen van het personeel in het paleis. vechtssoldaat was, maar in vredes- zich teveel in het spel inleeft. Tij dens patrouille lopen bij deze nacht oefeningen ontmoettte een pekton, waartoe deze Ambonese soldaat be hoorde, een vaandrig, die tot de „vijandelijke troepen" behoorde. Nodeloze schoten. De vaandrig werd gevangen geno men en tijdens ondervragingen schoot de Ambonees met zijn ge weer op een afstand van ongeveer 15 cm. de vaandrig met een losse patroon in het been. Hij werd flink gewond. Even later ontmoette de schutter een sergeant die eveneens tot de „vijand" behoorde. Hij kreeg van de „vurige soldaat" een schot in de borst op een afstond van 10 cm. Dit schot bleek ernstig aangekomen te zijn want een gedeelte van de long van de sergeant moest worden weggenomen. De drie raadslieden, die de dienst plichtige soldaat terzijde stonden, betoogden dat de houding van de Ambonees het resultaat was van zijn verleden, waarin hij geruime tijd ge vangen had gezeten in Japanse kam pen. Er was zeker geen opzet aan wezig, zo meende zij. VLUCHTELINGEN: ƒ2.521.000,—. Het Comité Vluchtelingenhulp heeft wederom 990 gulden ontvan gen. De stand is nu 2.521.000 gul den.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5