UI NSTREEK Ned* Hervormde kerk in Hoogmade gerestaureerd Leiden krijgt een betere verbinding met badplaatsen Marktberichten RECHTZAKEN DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Op Donderdag, 23 December a,s. des avonds om 7 uur wordt het ge heel gerestaureerde kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Hoogma de opnieuw in gebruik genomen. Ami deze kerk is een aloude ge schiedenis verbonden, die wij de le zers niet gaarne willen onthouden. Rond 1300 moesten de inwoners van Hoogmade te Jacobswoude ter kerke. De parochiekerk aldaar was in die tijd één der voornaamste kerken uit de omgeving. Deze toestand bevredigde geens zins en in het jaar 1370 verkreeg men toestemming om te Hoogmade een kapel te stichten. Deze kapel werd gebouwd tegenover het lust huis van de ambachtsheer aan de vaart, die deze tussen de Does en de Oude Aa had laten graven- Parochiekerk. Het was de heer Gerrit van Poel geest, die aan Z.H. de Paus het ver zoek richtte deze kapel tot een Pa rochiekerk te verheffen onder op gave van de redenen: dat Hoogmade (destijds Homade genoemd) een mijl gaans van Jacobswoude was ge legen; dat beide plaatsen door een Poel of Watering van de andere wa ren afgescheiden; dat het bij ont- stuimig weer en des winters als het gevroren had, voor de inwoners van Hoogmade zeer lastig viel om de kerkdiensten bij te wonen en de kinderen ten doop te brengen. Dit verzoekschrift werd door Z.H. de Paus ter onderzoek in handen gesteld van de Deken van Naaldwijk, een ze kere Hendrik Releertsz, van welk onderzoek op 22 September 1438 schriftelijk opgaaf werd gedaan. Op 3 November 1438 verkreeg Hoogmade de Pauselijke goedkeuring (Paus Eugenius IV), waardoor Hoogmade zijn eigen kerk verkreeg. Bij deze kerk moest natuurlijk een toren worden gebouwd. Vóór de kerk kon deze toren niet gebouwd wor den daar de door de ambachtsheer gegraven vaart dit belemmerde. Daarom werd deze toren gebouwd ten Zuiden en geheel los van de kerk. Of de onderhoudskosten de draag kracht van deze kerk te boven gin gen is niet met zekerheid te zeggen maar reeds 40 jaren later (in 1477) gaf de Bisschop van Utrecht verlof tot de verkoop van enige eigendom men tot een bedrag van 500 pond, ten einde toren en kerk te herstel len, terwijl eenzelfde verlof tot een bedrag van 400 pond in het jaar 1534 werd verleend. Tand des tijds. In het jaar 1577 kwamen kerk en toren in handen van de Gereformeer den. Door de tand des tijds was dit kerkgebouw in een zeer bouwvallige toestand komen te verkeren, tenge volge waarvan tot afbraak in 1729 moest worden overgegaan. De funda menten bleven echter bestaan en hierop werd het thans gerestaureer de kerkgebouw opgetrokken en op 14 Mei 1730 plechtig ingebruik geno men door de hoogleraar aan de Ley- dens Hoge School, Franciscus Faibri- cius. Ofschoon de toren nog hecht en stevig was, werd ook deze afgebro ken, zulks ter voorkoming van in de toekomst te verwachten onderhouds kosten. Slechts het voetstuk bleef be staan, waarop later een spits dak geplaatst en dat de bestemming brandspuitenhuis kreeg. Dit brandspuitenhuis in dus momenteel het oudste gebouw(tje) in Hoogmade Over het in 1729 geheel nieuw op gebouwde kerkgebouw is m.b.t. het eigendomsrecht veel te doen geweest; In een schrijven, gedagtekend 29e van de Zomermaand 1899, van Ds. J. Heenk leest men en wordt de stel ling ingenomen dat de toenmalige heren Corn, van Kampen en Mr. Ni- colaas Tjerk, als gesurrogeerde Tes tamentaire Executeurs der Nalaten schap van wijlen de heer Comelis Sprongh aan de Gereformeerde Ge meente deze plaats tot een gift in eigendom hadden geschonken, voor welke edelmoedige daad deze voor noemde heren in -het openbaar uit naam der Gemeente zijn bedankt. Twistvraag. Aan deze twistvraag werd een eind gemaakt op 6 Januari 1923, op welke datum een akte werd opgemaakt tussen Dr E. B. F. F. Wittert van Hoogland in qualiteit van ambachts heer der Vrije-Grondheerlijkheid Hoogmade enerzijds en de Kerk voogden der Ned. Herv. Gemeente van Hoogmade en Rijpwetering an derzijds. In dit contract kennen de Kerk voogden de eigendom van bedoelde kerk toe aan de ambachtsheer van Hoogmade, welk eigendomsrecht in 1950 door koop overging in handen van de Ned. Herv. Gemeente. Aangezien dit kerkgebouw ernsti ge tekenen van verval ging vertonen besloot de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Hoogmade noodgedwongen tot restauratie over te gaan, met welke restauratie een bedrag van 36183,gemoeid was. Daar deze Ned. Herv. Gemeente uit 110 doopleden of uit 28 gezinnen bestond was het onmogelijk voor de ze gemeente de restauratiekosten zelf te betalen. Daarom werd aan het Rijk, de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de gemeente Wou- brugge verzocht een subsidie in de ze kosten te verlenen, welk subsidie werd toegezegd tot een bedrag van resp. 18092,—, 5428,— en 3618. De restauratie-werkzaamheden zijn uitgevoerd door de aannemer A. Leenheer te Koudekerk aan den Rijn ALPHEN AAN DEN PIJN R.K. GEZINSZORG EN GEZINSHULP. Tijdens de Woensdagavond in Ho- nader ingelicht omtrent de transac tie betreffende „Nieuweoord", waar omtrent in de pers eerder uitgebrei* de mededelingen zijn gedaan. Over de ledenwervings-competitie, welke actie in deze gemeente door de Credo Pugno Club ter hand wordt genomen, werden gezien in het lan delijk beeld, gunstige berichten ge meld. De begroting 1965 werd vastge steld op 1700. N.a.v. een desbetreffende informa tie deelde de voorzitter enkele cij fers mee met betrekkng tot de wo ningvoorziening in deze gemeente. Ingeschreven staan ongeveer 600 woningzoekenden. Hiervan zijn er ongeveer 109 gevallen waarbij de aanvragers boven de 30 jaar zijn, 127 gevallen staan op de urgentie- lijst en ongeveer 300 gevallen wor den „moeilijk" genoemd. Voor het volgend jaar krijgt de gemeente een bouwvolume voor plm. 150 wonin gen. De vestigingsaanvragen stijgen, mede door de nieuwe industrie „Ba ronie", waarvoor alleen al een aan vrage is voor 70 gezinnen. Uit deze cijfers blijkt, dat het woningpro bleem ook het volgend jaar nog wei nig gunstige perspectieven biedt. Nadat de g.a., kapelaan J. v. d. Stap had aangekondigd bereid te z(jn schriftelijk ingediende vragen over actuele problemen uit het da- gelij'ks-arbeidsleven in komende ver gaderingen aan een beschouwing te onderwerpen, sprak de voorzitter nog een kort hartelijk woord ter na gedachtenis van wijlen de heer G. P. Wortman. Spr. noemde hem een sjouwer voor de K.A.B., een goed financier van een der vakafdelingen en een uitstekende behartiger van de belangen der leden, vooral ook in de' moeilijke crisisjaren. Voor zijn zielerust werd gebeden. Massakamp dammen. De mas tel „Toor'^ gehoude^ vergadering sa-kamp tussen de damclubs ADC j. o*:_en j££)0j jn Rhenania te Alphen aan den Rijn gehouden, geeft het vol gende resultaat: A. RijnbergJ. Nollen 02; S. KoopmansC. Verboom 20; W. de KnijfM. de Groot 20; M. L. van TolW. Ravensbergen 2—0; J. Gel derblomA. v. d. End 02; Jac. v. OeverenJ. Dissel 11; Jac. v. Of- wegen—G. Looijenstein 0—2; P. BlomW. Baart 02; J. BlokE. Megchelse 20; R. VerkadeA. de Groot 11; W. v. BerkelJ. Schuur man 11; G. OosteromA. Dissel 2 0; H. OudshoornG. Oudshoorn 1 1; M. v. RijswijkC. Roubos 02; M. v. TriestP. Spek 02; C. van StigtL. Verdegaal 20; G. v. Ber kelTh. Verboom 02; D. v. Oe verenR. de Leeuw 11; Beder— Bijl 11; WitteHolstein 20: 20—20. Toen de laatste partij tussen A. Rijnberg (ADC) en J. Möller (HD C) moest worden beslist, stond ADC met 2018 vóór. Met grote spanning werd het verloop van deze match van zet tot zet gevolgd tot Möller de partij in zijn voordeel beëindigde. van de Stichting Katholieke Gezins zorg en Gezinshulp in de Sint Bo- nifaciusparochie te Alphen aan den Rijn, heeft de heer A. de Groot, se cretaris, een uitgebreid overzicht gegeven van de stand van zaken. Hieruit blijkt, dat in het afgelopen jaar gedurende 1700 dagen hulp werd verleend, door gemiddeld 5 verzorgsters. Het vorig jaar werd hulp verleend in 37 gezinnen, dit jaar in 55. Sedert het vorig jaar zijn de uit gaven vérdubbeld. Het aantal be gunstigers dezen hebben aan spraak op veel goedkopere hulp is dit jaar gestegen van 180 tot 454 van de ongeveer 750 kath. gezinnen in Alphen. De laatste werfactie bracht nog plm. 67 nieuwe begunsti gers-deelgenoten winst op. Hierbij kwam voorts aan het licht, dat de Stichting in een grote behoefte voorziet en dat zij naast de groei in ledental en haar dienstbetoon, zich ook verheugen mag in de sympathie van de parochianen. Vele dames hebben zich ter ver gadering bereid verklaard hun krachten ook te geven aan de a.s. S.U.S.-actie van de R.K. E.H.B.O. Tijdens deze vergadering werd af scheid genomen van de heer A. de Groot, de secretaris, die, zoals wij eerder meldden tot onderwijzer be noemd is te Nijmegen en alszodanig dezer dagen afscheid 'heeft genomen van de R.K. Meisjesschool aan de Paradijslaan. Veel verdiende lof werd hem door de heer Koumans toegezwaaid voor zijn grote ver diensten voor het werk van de Stichting. In zijn plaats werd geko zen de heer A. Sprokkereef, die be halve als secretaris tevens ook als penningmeester zal fungeren. De g.a., deken Nieuwenhuizen dering blijf in het Sint Elisabethziekenhuis te Leiden niet bijwonen, maar zond schriftelijk zijn instemming met de gang van zaken. Het bestuur heeft de suggestie aan vaard, om middels een rondschrijven woubrubge RECEPTIE GROENE KRUIS. Dinsdagavond werd door „Het Groene Kruis" ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afdeling een receptie gehouden in de bovenzaal van „Het Oude Raedthuys". Onder de aanwezigen zagen we het bijna voltallig bestuur, burge meester J. C. van Wageningen, be schermheer, dr. L. E. Loth, voorz. en de heren A. Bogaards, secr., Th. J. Hoogenboom, J. van Reenen, J. Windhorst. Onder degenen die de jubilerende vereniging kwamen gelukwensen, merkten we o.m. op: dr. Steijlinger, Rotterdam, directeur van het hoofd bestuur der Z.-M. Ver. „Het Groene Kruis", de heer J. Constanze, voorz, Kraamstichtinig te Alphen a. d. Rijn, M belang van Oe Stichting o^der J. van Dijk, namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en ds. G. Hen- geveld, namens de Kerkeraad der Ger. Kerk. Alsmede vertegenwoor digers uit Nieuwveen, de heer Sprey en Alphen a. d. Rijn de heer dr. van Kooten. Dr. L. E. Loch verwelkomde de genodigden en liet de geschiede- de aandacht van parochiële vereni gingen, stands- en vakorganisaties te brengen en door middel van de pers van de gehele parochie. De heer A. Breukel. één van de oprichters en' oud bestuursleden sprak waarderende woorden aan het adres van het verjongd bestuur passeren. In het by zonder dankte hy K.AJ. In de Woensdagavond in de Sint-Josephzaal gehouden le denvergadering van de pl. afd. van de K.A.B. heeft dr? voorzitter, de heer A. F. Ruijssenaars, de leden de beschermheer burgemeester J. C. van Wageningen, die zich voor de vereniging zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De burgemeester wenste de ver eniging in een dubbele functie eer stens als beschermheer, maar ook als burgemeester geluk met het 50-jarig bestaan. Dat de verhouding ten op zichte van de gemeente tot het Groe ne Kruis goed is blijkt wel dat name lijk beide wethouders, de heren B. A. Heenk en W. E. J. Bank, alsmede de oud-wethouder P. Schraverus, de raadsleden Venhuizen en Boon te genwoordig zijn. Dr. Steijlinger bracht de geluk wensen als directeur van het hoofd bestuur op deze „vreugdevolle dag" Door mevr. Van WijkBoot werd namens het bazarcomité het netto winstbedrag van de onlangs gehou den bazaar aangeboden, ruim 3200. Namens de afd. Leiderdorp, wenste de voorz. K. van Diepeningen de ver eniging geluk. Vele sprekers boden hierna nog hun gelukwensen aan. In de zitting van de Provinciale Staten heeft de heer S. H. van Eij- bergen te Katwijk aan Zee aan G. S. gevraagd, of deze bereid waren iets mede te delen over de verbeteringen van de verbinding Leiden met de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Het antwoord, dat door de heer Dee- renberg is gegeven, luidt als volgt. In de verbetering van deze ver binding begint enige tekening te ko men. Voorshands zal uitkomst ge zocht moeten worden in voorzienin gen aan de bestaande wegen. Deze verbeteringen hangen dusdanig met KATWIJK AAN DEN RIJN S.U.S.-actie (E.H.B.O.). Loten van de Sla Uw Slag-actie zullen de parochianen Zondag na alle H.H. Mis sen op het Kerkplein worden aange boden door de leden van de R.K. E.H.B.O. Voorverkoop is er voor Katwijk aan den Rijn bij Melk- en Zuivelbedrijf „Molenzicht", Dahlia straat 3, bij sigarenmagazijn Rem merswaal, Rijnstraat 19, Café de Kroon, Kerkstraat 22, Zuivelbedriif Winters, Rijnstraat 91. Voor Katwijk aan Zee bij Melk- en Zuivelbedrijf P. van Paridon, Voorstraat 70 en voor Valkenburg bij J. A. Konter, Kat- wijkerweg 38. HOORDW!JKF»H0ÜT CAUSERIE „MARIA IN DE CHINESE KUNST" „In de zaal, waar de tentoonstel ling „Maria in de Christelijke kunst" wordt gehouden, hield pater Sigibald Hogenboom o.f.m., missionaris uit China, een interessante lezing over het onderwerp „Maria in de Chi nese kunst". Hij hield de lezing voor namelijk aan de hand van de in een prachtige stand tentoongestelde schilderstukken en ivoren beeldjes van Chinese kunstenaars. Al deze schilderstukken hebben betrekking op de Moeder Gods. De Chinese Madonna's, op zijde ge schilderd, munten uit door fijnheid van lijnen en kleuren. De waterverf is specifiek chinees, d.w.z. loopt niet uit wanneer zij nat wordt. Deze schilderstukjes zijn fantasieën, waar bij de H. Maagd geschilderd wordt in Chinees milieu. In zekere mate zijn ze een weerspiegeling van de diepe Maria-verering, die er onder de Chi nese katholieken bestaat. Hoewel nergens in China Maria is versche nen of opmerkelijke wonderen heeft gedaan, toch is de verering zo eigen aan de Chinese katholieken, dat vele katholieken in Europa er een voor beeld aan kunnen nemen. Overal vindt men in China bedevaartplaat sen, waar Maria vereerd wordt. En een bedevaart in China is nog wat anders dan hier in Europa. Verkeers- mogelijkheden bestaan er zo goed als niet, toch is de deelname aan de bedevaarten er allerminst minder om. Vooral in de laatste jaren zijn er veel katholieken, die vanwege de Mariaverering, denk b.v. aan het le gioen van Maria, hun leven hebben moeten geven. Zij is ook hun steun in deze moeilijke tijden. De pater, die jaren lang in de mis sie van China heeft gewerkt, doch er thans uit verdreven is, vertelde nog over het zeer moeilijke leven thans van de Chinese katholieken onder het communistische regime. Pastoor Brink deelde nog mede, dat omstreeks de Kerstdagen de dui zendste bezoeker op de expositie wordt verwacht. Wij vernamen eveneens, dat bij de sluiting van de tentoonsteUing op de avond van 2e Kerstdag, de bisschop van Luanfo (China), mgr. Constants Kramer, tegenwoordig zal zijn. VEERTIG JAAR ST. BAVO. In de psychiatrische inrichting „St. Bavo" werd dezer dagen het 40-jarig bestaan herdacht. Aangezien het bij kloosterorden niet de gewoonte is 4C-jarige jubilea te herdenken, was aan dit feit door de Broeders van liefde geen ruchtbaarheid gegeven. Toch is dit jubileum niet onopge- voorbijgegaan. In de kapel stichting werd een H. Mis dankbaarheid opgedragen, terwijl de patiënten een feestelijke dag werd bereid. Voor het voltallige personeel werd een feestmaaltijd aangericht, waacbij de directie aanzat imet de doktoren. Voor het examen typen van de R.K. Bond van „Groote" schrijvers, slaagde te 's-Gravenhage mej. Lida Jansen. Het prentenboek van de rozenkrans Het Maria-icomité van de Sint Jo zefparochie meende de parochianen als afsluiting van het Maria-jaar iets bijzonders te moeten aanbieden en het koos daartoe het Mariaspel van Herman Divendal getiteld „Het pren tenboek van de rozenkrans". Een speelgroep gevormd door leden van de toneelverenigingen „Meer vreug de" en „Jaja" en aangevuld met groepjes jongens en meisjes hebben dit spel Dinsdag- en Woensdagavond ten tonele gebracht onder leiding van dhr. J. J. Meijerink; helaas beide avonden voor nog geen half gevulde zaal. Helaas ja, want dit mysteriespel is zeer goed geschreven en de toneel groep heeft erg mooi gespeeld. Dit spel goed te brengen, was een buitengewoon zware opgaaf, zoals kapelaan Lemmers het in zijn dank woord tot de speelgroep noemde. In getogen en met veel begrip voor de verhevenheid van de uit te beelden geheimen hebben zij het spel ge speeld. De décors waren prachtig en droe gen veel bij tot de juiste sfeer. Ook de grime was goed verzorgd. Enige heren en een jongenskoortje zongen achter de coulissen toepasselijke Gre goriaanse gezangen en zij deden dit zeer goed, zodat hun gezang 'n waar dige achtergrond vormde voor het schoons dat op het toneel te zien en te horen was. SASSENHEIM Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal - diergeneeskunde de heer A. Remmerswaal. VALKENBURG elkaar samen, dat zij achtereenvol gens tot stand moeten worden ge bracht. Als eerste stap zal de tertiaire weg 2 over Voorhout naar Noord- wijk worden verbeterd. De plannen hiervoor zijn gereed en de uitvoe ring er van kan in het voorjaar van 1955 beginnen. Deze weg zal de ca paciteit verkrijgen van een weg van het provinciaal wegenplan. Na de voltooiing van deze verbe tering kan hier autobusverkeer plaats hebben en zal de tramverbinding voor Noordwijk kunnen worden op geheven, waarvoor van de zijde van de NZHVM mondeling toezegging is gedaan. Dan zal het mogelijk zijn, de ver binding RijnsburgNoordwijk met de brug over het Oegstgeesterkanaal te Rijnsburg te verbeteren. Ook het gedeelte van de provinciale weg 1 tussen Katwijk en Noordwijk (langs de Van den Berghstichtingen) kan dan aanzienlijk worden verbeterd, hetgeen ook het rij wiel verkeer in belangrijke mate ten goede zal ko men. Tenslotte zal na de opheffing van de trambaan naar Katwijk de gehele verbinding LeidenKatwijk verbe terd kunnen worden. Hierbij zal re kening moeten worden gehouden met de gedane suggesties over de verkeers verbeteringen in Katwijk en met de omlegging van rijksweg 4 ten Noorden van de Haagse Schouw. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de raad van Valkenburg voor de laatste maal in 1954 bijeen Een verzoek van G .S. over het oordeel van de raad omtrent even tuele salarisverhoging van 6 voor de wethouders werd voor kennisge ving aangenomen. B. en W. werd machtiging ver leend, om bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten een rekening courant overeenkomst aan te gaan van f 50.000,i, -««»-- - B. en W. werden voorts gemachtigd J n» 214 schapen, 38 fokzeugen, om evenals voorgaande jaren, zon-1 K 0y,E der nader raadsbesluit, kasgeldlenin gen aan te gaan tot een maximum van 250.000,en vaste geldlenin gen tot een maximum van 300.000, onder voorwaarde, dat voor elke op neming vooraf machtiging van Ged. Staten is verkregen. Besloten werd voorts om het ge deelte van de Voorschoterweg. dit is do oude bocht bij Langeveld, wat aan het verkeer is onttrokken, in zo'n staat te houden, dat belangheb benden aldaar voor hun bedrijven er toch gebruik van kunnen maken. Een aanvullend crediet van f 1200 werd goedgekeurd voor het voltooien van noodzakelijke voorzieningen aan het pand Hoofdstraat 66. Een verzoek van de heer B. Kuyt te Katwijk aan Zee om een in aan bouw zijnd huis aan de Laan van Brussee te kunnen kopen voor de somma van 8791,werd aangeno men. Het vastgestelde inhaalverbod in de gemeente is nog steeds een was sen neus. Wil dit goed werken dan zullen er nog meer borden geplaatst moeten worden. Hierover werd lang gediscussieerd. Uiteindelijk werd be sloten, om alleen een inhaalverbod in te stellen vanaf hoek Broekweg tot de Katwijkerweg. Dit werd ook weer het sein tot de aanvallen op de nachtelijke racepartijen van de bus sen der N.Z.H.V.M. Ook in het laten branden van de grote koplampen bij de haltes zag men groot gevaar, daar de weg ten enenmale te smal is en men niets kan zien aankomen dan. Grote plannen voor het verbeteren en verbreden van de Voorschoter weg, inclusief aanleg van een fiets pad en verlichting liggen in het ver schiet. Besloten werd om met de voorbereidende werkzaamheden te beginnen, om nadien met plannen voor de dag te kunnen komen. Ook het uitbreidingsplan ten Wes ten van de bebouwde kom begint vastere vormen aan te nemen. Gaai- ne zag de raad, dat de overzijde 1 an de Marinus Poststraat hierin betrok ken werd. WINKELDIEFSTALLEN. Voor de Haagse Politierechter ver- cheen een 50-jarige vrouw uit Al phen aan den Rijn, die in Juli jl. te Alphen uit een winkel twee wekkers had gestolen en op 25 Augustus in Den Haag, een schooltas, een passer doos, broches enz. Zij legde thans een volledige bekentenis af. „Ik vind het vreselijk", vertelde ze. „Ik heb in mijn gezin een moeilijke tijd ach ter de rug en heb de moed laten zakken. Ik heb er erge spijt van". Lang geleden was de vrouw ook al eens veroordeeld. Zij heeft eniige tijd vertoefd in een psychiatrische in richting. Geldelijke noodzaak tot de diefstallen was cr niet direct, maar een reclasseringsara-btenaar vertelde, dat de vrouw wegens moeilijkhe den met haar echtgenoot niet om extra huishoudgeld had durven vra gen teneinde wat voor de kinderen kunnen kopen. Wellicht is de vrouw verminderd toerekeningsvatbaar, meende de reclasseringsambtenaar. De officier van Justitie vond het wel tekenend, dat het geen opwelling was geweest, want een maand na de eerste diefstal was verdachte naar Den Haag getogen. Zij is teruggeval len in haar vroegere partijk en dit type van winkeldieveggen is moeilijk te bestrijden, meende de officier. Hij eiste veertien dagen gevangenisstraf. De raadsman pleitte haar nog een kans te geven in de vorm van een boete en een voorwaardelijke straf. De rechter ging hierin mee en ver oordeelde verdachte tot 75 boete of 20 dagen en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de Prot. Ohr. Reclassering. GOUDA, 23 Dec. Kaas. Aanvoer 49 partijen. Pryzen: le soort f 2.32— 2.35, 2e soort 2.272.31, extra kwa liteit tot 2.45 per kg. Handel kalim. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Dec. Vee. Op de markt van heden wer den aangevoerd 5819 stuks vee, zijnde: 2143 runderen, 159 lopers, 338 vette 1 kalveren 1740 biggen, 827 nuchtere kalveren, 214 schapen, 38 f 15 geiten, 345 slachtzeugen. De prij zen waren als volgt: melk- en kalf- koeien van 700960, guiste koeien 465700, zware soorten boven no tering, kalfvaarzen 570910, klaim- vaarzen 460560, guiste vaarzen 475600, pinken f 350440, gras- kalveren f 210275, nuchtere fok- kalveren 'f 80130, nuchtere slacht- kalverenl 3853, zware soorten 5g85, drachtige zeugen 240305, lopers 6580, biggen 355'8, scha pen 70100, vette schapen 75 105 per stuk, aanvoer van slachtvee 711 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 2.702.78, le kw. 2.50— 2.60, 2e kwal. 2302.45, 3e kwal. 2.15—2.20, vette süeren 2.25—2.30, worstkoeien 1.902.10, alles per kg. geslacht gewicht; Vette kalveren zwa re soorten f 2.552.30, idem midden klasse 2.252.45, idem lichte soor ten 1.902.20, nuchtere slachtkal- veren 1.201.38, zware soorten f 1.45—1.80, slachtzeugen 1.53 1.58, prima soorten boven notering. Fijne jonge slacht var kens 1.74 1.80 per kg. levend gewicht. Verdere mededelingen: in verband met de as. Kerstdagen was de aan voer korter dan gewoon. Melk- en kalfkoeien flauwe handel, naar goed- soortige verse melkkoeien was nogal vraag. Guiste koeien over het geheel stille handel, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Kortere aan voer van jongvee met voor de beste soorten staande prijzen, de mindere soorten en eveneens de graskalveren stille handél, pryzen lager. Mander aanvoer van vette kalveren, de zwa re soorten werden vlug verkocht, pry zen ongeveer als vorige week of iets minder, de mindere soorten flauwe handel met lagere prijzen. Nuchtere slachtkalveren handel stug-prijshou- dend. Kortere aanvoer van schapen en vette schapen, vette schapen, ge schikt voor export, handel flauw, prij zen moeielijk te handhaven. Fokzeu- gen kalme handel, pryzen minder Grote aanvoer van lopers en big gen, lopers trage handel, prijzen min der Grote aanvoer van lopers en biggen, lopers trage handel, prijzen lager, biggen werden lui-pryshou- dend verhandeld. Korter aanbod van slachtvee, de extra kwaliteiten vaar zen werden ongeveer prijshoudend verhandeld, de mindere soorten stroe ve handel met wat lagere prijzen, ook voor de worstkoeien. Grote aanvoer van slachtzeugen, handel vlugger met iets hogere pryzen. LEID SCHEND AM, 22 Dcc. Eieren. Op de veiling van „Het Wapen van Veur" waren aangevoerd 44300 kip eieren. De prijzen waren voor: 3300 eieren no. 0 19.7519.90, 5500 no. 1 18 50—18.85; 9800 no. 2 17.20—17.45 13400 no. 3 16.1016.35, 9100 no. 4 15.05—15 35; 2200 no. 5 14.00— 14.40; 1000 no. 6 13.35—13.50. Verder waren aangevoerd: 80 kip pen 3.005 50, 10 hanen f 2.40— 3.65 30 eenden 1.553.55, 15 gan zen 9 5012.80, 7 kalkoenen 3.00; 15 duiven 4065 cent, 70 konijnen 2.00—12.65. ROELOFARENDSVEEN, 22 Deo. Groente. Tomaten 71, uien 16 —19, witlof I 51—53, idem 11/21 38, rede kool 2022, spruitkool 3539, sav. kool 1422, andijvie 2835( glasandijvie 4460, glas sla II 9.90—10.20, idem III 3.50— 5.40, stoofsla 0.251.25. Bloemen. Freesia's 0.90— 2.15, BI. druifjesc 3538, Ghrysan- then; Long Island 0.90—1.18, Am. Aanwinst 71—82 cent,, Red Rolinda 1.04—1.15, Louis Germ, 0.72—1.12, Narcissen: Helios 4247 cent, Early Glory 48—66 cenf. Tulpen: Crown Imperial 1.101.25, Olga 1.50 1.60, White Sail 0.95—1.30, Krelage 1.151.30, Red Pierson 1.10—1.25, Hillegarda 1.151.30, Early Queen 1.051.20 per bos, Br. Star 11—12, Due. de Berlin 4.504.70, Rode Due. 4.505.30 per 100; Am. Anjers 20 38 cent, Cyclamen 0.451.35 per stuk, Kersthulst 1.601.85 per kg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3