Het verzet van de Republiek der Zuid-Mo!ukken Stormen hielden huis op Noordzee Voor Geerpolder en Ommedijk zal een „lichtere" tijd komen Weinig enthousiasme in het Franse parlement voor Parijse accoorden Premier Mendès-France waarschuwt de afgevaardigden Hillegomse Kalkzandsteenfabrieken Liefde en scheermesjes DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Geringe meerderheid even erg als verwerping Het debat in het Franse parlement over de ratificatie van de accoorden van Parijs is tot dusver een debat zonder klank of kleur. Het waren bijna uitsluitend tegenstanders van die overeenkomsten, die aan het woord geweest zijn. De eerste spreker, die de verdragen van ganser harte en zonder voor behoud onderschrijft, moet nog gehoord worden. In het algemeen is er tot dusver weinig verzet tegen de overeenkomst betreffende het herstel van de Duitse souvereiniteit tot uiting gekomen. Wel zijn er allerlei bezwaren geuit tegen de Saar-overeenkomst, niet zozeer tegen de feitelijke inhoud daarvan, alswel tegen het feit, dat de in terpretatie van dit accoord door bondskanselier Adenauer afwijkt van die der Franse regering en er geen garantie bestaat, dat de laatste ook door Duitsland zal worden aanvaard. Maar de hevigste tegenstand geldt de Duitse bewapening, welke voor een groot deel der afgevaardigden nog altijd onaanvaardbaar is. OMDAT HET NIET ANDERS KAN. Tijdens de zitting van Woensdag middag werd het regeringsstandpunt inzake de akkoorden in hun geheel nog het dichtst benaderd door de so cialist Mare Jacquet, al benacerde ook deze het probleem op nogal ne gatieve wijze. Hij en zijn partijgeno ten zouden voor ratificatie stemmen, omdat verwerping tot het ineenstor ten van de Atlantische alliantie en tot het weder opleven van het Frans- Duitse antagonisme zou leiden. Een felle aanval op de Parijse ak koorden werd gedaan door de Volks republikein Pierre Henri Teitgen, die er over klaagde dat zij Europa terugvoeren naar het oude systeem van nationale legers en de daaruit voortvloeiende permanente ongerust heid. Wat de Parijse akkoorden „ach ter een Europese fagade" verbergen is volgens Teitgen: „Een Duits le ger, Britse controle, en een Ameri kaanse generaal". Ongeveer op dezelfde toon sprak de oud-premier Paul Reynaud, die betoogde dat onder de overeenkom sten van Parijs, Frankrijk in mili tair opzicht zou worden gecontro leerd door Engeland, maar Engeland niet door Frankrijk. In antwoord op een vraag van Ju les Moch, of er nog onderhandelin gen met dè Russen mogelijk zouden zijn als de Parijse verdragen een maal geratificeerd waren, verklaar de Mendès-France, dat er helemaal geen sprake zou zijn van vier-mo- gendhedenbesprekingen als de ver tragen verworpen zouden worden. In dat geval zou Frankrijk geen po litieke macht binnen de NAVO meer bezitten. Mogelijk zouden dan nog slechts twee- of drie-mogendheden- besprekingen gevoerd kunnen wor den. Als de akkoorden echter geratifi ceerd zouden worden en de pre mier waarschuwde, dat goedkeuring met een kleine meert erheid even ernstig zou zijn als verwerping dan zou Frankrijk zijn rol bij vier- mogendhedenbesprekingen kunnen spelen en een datum voor een confe rentie kunnen voorstellen. Troepen landden op Ambon Volgens eigen berichtgeving van de „Telegraaf" zouden on'angs kleine uitstekend geoefende en bewapende commandotroepen van de strijd krachten van de Republiek der Zuid- 17 j j l r« .liik (Groenland) van de Deense radio, Ln door heel Luropa De stormen die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in West-Euro pa hebben gewoed, zijn Woensdag overdag enigszins geluwd, doch Don derdagnacht stak de storm opnieuw op. Op de Noordzee wordt het Belgi sche vrachtschip „Henri de Weert" vermist. Er is niets meer van het schip gezien sinds het gisternacht een S.O.S.-sein h^d uitgezonden en gemeld had, dat het zinkende was. Ook zoeken met rader heeft niets ge holpen. Het Britse schip „Woodcock" heeft gemeld, dat het zestig mijl ten N.- Westen van Den Helder in nood ver keert. De machines zijn buiten wer king. Omstreeks vijf uur vanmorgen meldde de „Woodcock", dat hij on middellijk hulp nodig had, aangezien hij naar de kust dreef. Het Nederlandse motorschip „Coe- ta" uit Groningen heeft Woensdag avond geseind, dat het zich in moei lijkheden op de Noordzee bevindt. De motor was gestopt en het anker hield niet in de ruwe zee. Later werd gemeld, dat het schip naar Eskjerg (Denemarken) wordt gesleept. Ook op het land. Niet alleen op zee, maar ook op het land heeft de storm schade aange richt. In Wilhelmshaven kwam een man om het leven, doordat hij een dak van een munitiebunker op zich kreeg. In Delbrueck werd een textiel fabriek door een brand verwoest ,die naar men geloofde door blikseminslag werd veroorzaakt Op het eiland Hel goland kwamen overstromingen voor. De nieuwe zeeweringen langs het lage land aan de Engelse kust had den Woensdag hoge vloeden en zeer grote golven te weerstaan In de ha vensteden Lowestoft, Great Yarmouth en Harwich drong het zeewater bin nen. Nieuwe hoge vloeden worden verwacht. Aan de Belgische kust werden windsnelheden tot zeventig kilometer per uur gemeten. Er waren geen overstromingen of dijkdoorbraken. Uit Zwitserland werden hier en daar windsnelheden van 160 kilome ter per uur gemfeld Een motorrijder te Zuerich werd door een vlaag om vergeblazen en kwam om het leven Brandweerlieden te Parijs werden door de storm verhinderd een brand te blussen, waardoor een rubberfa briek, een pakhuis en een deel van een meubelfabriek werd verwoest. Sneeuwval wordt gemeld uit Zwe den en Oostenrijk.. In Noord-Zweden vond het trein- en autoverkeer ern stige hinder van de zware sneeuw val In het gebied van Stockholm viel slechts weinig. In Oostenrijk viel de meeste sneeuw in Tirol en andere bergstreken. In Luxemburg is een vrachtauto door de kracht van de storm in de Moezel geworpen; de chauffeur kwam om het leven. De ontvanginstallatie te Angmagsa uitgebrand; de brandweer was door de storm niet in staat, om de vlam men meester te worden. Uit de Verenigde Staten wordt veel sneeuwval, mist, ij zei en motregen gemeld. Tenminste 12 personen zijn in Uew England ten gevolge van de storm om het leven gekomen. In Maine viel 40 centimeter sneeuw. ORKAAN BOVEN PHILIPPIJNEN. Een orkaan, die al vijf dagen bo ven de Philippijnen woedt, heeft tot Donderdag in de provincie Misamis reeds zeventien doden geëist. Zes- en-twintig personen worden vermist. In de Oostelijke provincies zijn on geveer duizend personen dakloos. Mclukken op zes plaatsen op het eiland Ambon aan land zijn gegaan en de plaats Later! bezet hebben. De Indonesische gouverneur van de Molukken, Latuhahary, en de commandant van het 25ste T.N.I.- regiment infanterie, li.-kolonel Soe- kawati, zouden in een gevechtsvlieg tuig van de Indonesische luchtmacht naar Djakarta zijn gevlucht, om daar j van GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE Gisteravond kwam de raad van Zoeterwoude in vergadering bijeen. De voorzitter deelt mede, dat het Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.) de nota en het rapport om trent de mogelijkheden aan de be hoefte tot industrie wil komen be spreken. Mevr. NeuwahlSanders houdt een ernstig betoog namens de R.K. Raads fractie over het uitblijven van de mening van het college van B. en W. De opgegeven data van 28 en 29 Dec. acht spr. niet geschikt en vraagt deze conferentie te houden in het begin van Januari. De voorzitter zegt, dat B. en W. het antwoord van het E.T.I. wil af wachten alvorens de mening kenbaar te maken. Mening gevraagd. Mevr. NeuwahlSanders zegt, de raad spreekt in het belang van de gemeente dus is het normaal dat B. en W. ook het standpunt kenbaar maakt om gezamenlijk te kunnen be sluiten. Desgevraagd zegt de voorzitter, dat ook het uitgangspunt van het college aantrekken van industrie is. Mevr. NeuwahlSanders blijft vol houden, dat B. en W. nog geen enkel woord hebben gezegd en over de zaak maar angstvallig zwijgen. De voorzitter herhaalt, dat de raad de commissie het rapport hebben ge vraagd om industrie hetzij groot of klein aan te trekken. Als alle gezichtspunten aanwezig zijn kan een vruchtbare bespreking plaats hebben. Mevr. Neuwahl—San ders: dus B. en W. hebben geen standpunt? De voorzitter acht het normaal, dat het rapport wordt afgewacht. De aan gevallen nota en het rapport kan door de raad tegelijk met het rapport de raadscommissie besproken De commando's van de R.M.S., waarbij zich vele Ambonese ex- KNIL-militairen en paratroepers be vinden, zijli in de nacht in prauwen van Ceram naar Ambon overgesto ken en er in geslaagd door te drin gen tot de plaatsjes Alang, Lilaboi, Latuhalat, Eri, Hitu en Batugon?, waar zij in gevechten zijn gewik keld met T.N.I.-troepen. Lateri, dat na urenlange gevechten door de T.N.I. werd ontruifnd en waar thans het hoofdkwartier van het R.M.S.-leger is gevestigd, staat bloot aan onafgebroken bombarde menten van de Indonesische lucht macht. Tegelijk met de landingen op de Zuidkust van Ambon zijn andere eenheden van de R.M.S. op de eilan den Saparoea en Haroekoe aan land gegaan en hebben het offensief in gezet op de TNI-stellingen in Ouw, Llath en Halaliu. Op de Zuidkust van het eiland, aan het invasie-front, is het lijdelijk verzet van de Ambonese bevolking worden. De vraag is of het geheim of open baar moet plaats hebben. De heer van der Ploeg: openbaar! De heer Van der Ploeg wil de me ning van B. en W. vernemen. De voorzitter zegt dat B. en W. van mening zijn dat aantrekken van in- dustdie klein of groot nodig is. Het E.T.I. of Stad en Landschap hebben de mogelijkheid in verband met het nat. plan, provinciale commissie en de uitbreidingsplannen in verschil- tegen het Indonesische bestuur be- gennen. Op het gehele eiland is de staat van oorlog en beleg afgekon digd. Doo;r de straten van de hoofd stad patrouilleren dag en nacht ge pantserde gevechtswagens van het 25ste regiment infanterie, dat nog onlangs bekendheid kreeg bij de in filtratie op de kust van Nederlands Nieuw-Guinea. Inmiddels zijn van de havens op Java uit opnieuw aanzienlijke Indo nesische troepenversterkingen met schepen van de (Nederlandse) Ko ninklijke Paketvaartmaatschappij naar de bedreigde punten op Ambon overgebracht. GOUDEN ÏUBILEUM Gisteravond is in de grote beurs- zaal van Treslong te Hillegom het 50-jarige jubileum gevierd van de Van Herwaardens Kalkzandsteenfa brieken aldaar. Deze viering zou tevens een buitengewoon karakter dragen door de huldiging van de heer W. D. Oudolf, procuratiehouder, die ook 50 jaar aan de zaak was verbon den. De oudste directeur, de heer J. A. van Herwaarden, gaf een overzicht van de wordingsgeschiedenis van de fabriek en haar uitgroei. De burge meester, jhr. mr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, vestigde de aan dacht op het grote belang van de fa briek voor de streek en het gehele land. De heer De Kolf, sprekende als voorzitter oer fabriekscommissie, bood de directie een ontwerp-gobelin aan. De heer E. van Romunde sprak namens de Raad van Beheer woorden van dank tot de heer Van Herwaar den. Hierna werd de heer W. D. Oudolf, gehuldigd. De heer Van Her waarden dankte de jubilaris voor alles, wat hij gedaan had in het be lang van de fabriek, Een televisie toestel werd hem door de directie aan geboden. Mr. H. Ledeboer, sprekende namens het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, bood de jubilaris het ver erend getuigschrift dezer maatschappij aan en speldde hem de gouden pen ning van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en handel op, een onderscheiding, die slechts aan heel enkele in den lande te beurt valt. Verscheidene andere sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van ca- deaux. De heer Oudolf sprak een kort dankwoord. Namens de directie werd het gehele personeel verrast met een gratificatie en een passend aandenken. De hierna volgende re- Een dertigtal autoriteiten, onder wie drs. J. H. D. van der Kwast, di recteur-generaal van Handel en Nij verheid, ir. A. Atema, districtshoofd van de Arbeids Inspectie namens de Directeur-Generaal van de Arbeid, C Silbert, voorzitter van het Haupt- verband der Duitse Kalkzandsteen- industrie en het bestuur van de Ver eniging van Nederlandse Kalkzand- steenproducenten, bracht Dinsdag een officieel bezoek aan van Herwaar- den's Kalkzandsteenfabrieken te Hil- legoin ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit bedrijf. I?et gezel schap tijdens de rondgang, waarbij bet fahricage-proces op de voet werd gevolgd. ceptie was zeer druk bezocht. Een gezel'ige avond zal het feest be sluiten. lende instanties besproken. Spreker vraagt wat de raad nu precies wil weten. De heer Van der Ploeg vraagt hoe B. en W. staan ten opzichte van de streekplannen. De voorzitter zegt: er is een plan gevraagd voor Zoeterwoude. Het E.TJ. komt nu met een streekplan. De bespreking zal dit duidelijker maken. De heer Van der Ploeg: dat is voor het eerst dat wij het horen. Mevr. NeuwahlSander vraagt naar de suggesties van B. en W. als de geheime rapporten er zijn en naar de houding van het college als er in middels aanvragen om industrie terrein komen. De voorzitter zegt, dat de houding van B. en W. voldoende bekend is. Als men buiten de aangewezen plaat sen voor industrie wil vestigen kan dit niet goedgekeurd worden. De heer Van der Ploeg: er zijn veel kostbare maanden verloren geg De voorzitter meent zover te zijn ge vorderd, dat een overleg met het E.T.I. kan plaats hebben. Men besluit conferentie te houden tussen 10 en 15 Jan. a.s. Wethouder Kraan merkt op, dat het niet verstandig is de confe rentie van 28 Dec. uit te stellen. Woningnood. De beslissing moet nu genomen worden over het al of niet verlenen van garantie bij hypotheek-verstrek king woningbouw. De heer Van der Ploeg stelt voor, nu het met de bouwkas Noord Neder landse Gemeenten niet is doorgegaan „de Nederlanden" van 1845 in schakelen en een ambtenaar aan te wijzen om deze zaak te propageren en inlichtingen te geven. De voorzitter zegt dat de propa ganda beter kan uitgaan van de Mij. zelf. Met „de Nederlanden" van 1845 is overeengekomen elk geval afzon derlijk te bespreken; de raad zal tel kens moeten beslissen. De heer Van der Ploeg stelt ten slotte voor met te besluiten tot toe treding tot de Bouwkas Noord Ned. Gemeenten en wanneer er aanvra gen komen van „de Nederlanden" van 1845 daarmede accoord te gaan. Met alg. stemmen aangenomen. In verband met de circulaire' van de Minister van Binnenlandse Zaken wordt de bezoldigingsverordening dusdanig gewijzigd dat alle ambtena ren een rang bevorderd worden. De hoofd-commies zal in de rand hoofd commies A komen en er zal een rang hoofdcommies B ingevoegd worden. Ook het technisch personeel krijgt verbetering. De jaarwedde van de gemeente architect moet op 90 van de secre taris komen; deze is nu 92 en blijft gehandhaafd. De leeftijdgrens van de kindertoe slag blijft op 18 jaar en ook kunnen in de nieuwe verordening studietoe lagen gegeven worden; voor gehuw den 150,en de overige f 100, per jaar. Bewoners van de Ommedijkseweg hebben een verzoek ingediend ook deze weg die niet in het grote plan was opgenomen te verlichten. De voorzitter noemt de kosten: 25.540,De lantaarns komen dan op 80 m. en in de bocht bij de Grote Molen op 25 m. De heer v. Vliet zegt, dat dit ge deelte verlicht moet worden; deze weg heeft geen richtlijn en is zeer gevaarlijk. De heer v. d. Ploeg zegt dat de Kath. fractie het ideaal zou vinden alle wegen te verlichten, maar er zijn nog zo veel belangrijke verbeterin gen te doen. Lantaarn op 80 m. af stand zijn bij mistig weer niet vol doende, zodat wordt voorgesteld al leen bij de bebouwing van de Omme dijkseweg, dus tot de Hertog een straatverlichting te maken en ook deze percelen van electriciteit te vooi'zien. De heer Dorrepaal wil een kabel voor huisaansluiting en voor straat verlichting. De heer Kraan zegt dat deze in een kabel kan gemaakt wor den. De voorzitter verdedigt algehele uitvoering van het verlichtingsplan. De voorzitter van de Kath. fractie, wil gehoord de besprekingen zich aansluiten bij het voorstel van B. W. Met alg. stemmen wordt daartoe besloten. Verlichting Geerpolder. Nu volgt de verlichting van de Geerpolder: kosten ƒ27.261,—, waar van 9.087,voor rekening S.L.F. Tot de Geerbrug ondergronds en ver der bovengronds. B. en W. stellen voor een gedeelte van de kosten te verhalen op de bewoners van de Geerpolder, doch de heer Van der Ploeg verzet zich namens de RK. fractie. Zelfs de Noord-Aa is destijds zonder bijkomende kosten aangeslo ten. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. Op verzoek van de EHBO zal de bestaande zuurstofkoffer gevuld en 3 nieuwe koffers aangeschaft worden die dan ter beschikking van de R K, EHBO gesteld worden. Ook wordt besloten een zandstrooier ad 800.totaal aan te kopen. Op voorstel van de heer van der Ploeg zal met de prov. waterstaat overleg worden gepleegd om ook Miening en Vrouwenweg door de gemeente te la ten strooien. De voorz. merkt op, dat eerstijds de provincie de wegen in beheer nam omdat de gemeenten zulks niet goed deden; nu is het om gekeerd. Op verzoek van het schoolbestuur Zuidbuurt wordt het bedrag van 30.40 per leerling verhoogd 33.—. De R.K. Jeugdbeweging Zuidbuurt krijgt een subsidie van 350.De straten van Rhijnvreugd worden in eigendom en onderhoud overgeno men. Voor de bespreking aankoop grond gaat de raad in geheime zitting. Na heropening wordt besloten tot ver bouwing Van 't woonhuis Hoge Rijn dijk met bestemming voor de ge meente-architect. Dit werk zal onder Zoeterwoudse aannemers onderhands aanbesteed worden. De Grote Westeindesche polder heeft medegedeeld dat voor de lozing van de riolering Dorp nimmer ver gunning werd verleend en verzocht deze aan te vragen. Nu is alsnog ver gunning verleend onder voorwaarde van het leggen van een septic-tank en een jaarlijkse vergoeding van 250.voor het uitmalen van water dat ingelaten moet worden om het polderwater te verversen. Het rapport van de gemeente-ar chitect geeft een berekening, dat dit bedrag te hoog en dat bij het malen van een tank de sloten in de Loethe nog open riolen zullen blijven en ad viseert een spuiduiker tot inlating van water vanaf de korte Miening in de Loethe. De heer van Vliet zegt de plaatse lijke toestand goed te kennen. Het aantal uren om het water van de spui duiker weg te malen zal groot zijn. B. en W. stellen voor in beroep te gaan bij Ged. Staten tegen het besluit van het polderbestuur. De deskundi gen van de provincie kan dan een uit spraak doen. Onverkwikkelijk. De heer van Vliet vond dit een onverkwikkelijke zaak. Eertijds is eenzelfde kwestie geweest aan de Schenkelweg met de Zwet- en Groter Blankaartpolder. Toen is de vergoe ding voor de polder zelfs verhoogd. De voorz. acht het toch beter, dat G.S. een uitspraak doen. De heer C. v. Leeuwen wil de zaak met het polderbestuur bespreken. De gemeente kan dan nog in beroep gaan De voorz. zegt, dat de beroepstermijn verloopt. De heer v. d. Ploeg vreest dat G.S. het bedrag hoger zullen stel- len en wil overleg met polderbestuur. De voorz. legt de verantwoordelijk heid in handen van de raad. Beroep is toch een eerlijke zaak. De heer van Vliet wijst dat het niet meer is na te gaan wat de lozing schade heeft gegeven voor de polder, dit is weinig en stelt voor de polder aan te bieden: het vervallen van de tank, het maken van een spuiduiker en 'n vergoeding van 200.p. jaar. Het voorstel B. en W. (in beroep gaan) wordt met 8 tegen 2 stemmen (de wethouders) verworpen en het voorstel van Vliet wordt met 8 tegen 2 stemmen (wethouders) aangeno men. Bij de rondvraag wordt gewezen op de slechte toestand van een gedeelte van de Vlietweg en op het niet ont steken van de lantaarn bij de Zwarte Kwakel. NIEUWVEEN Hooiberg omgewaaid. Tijdens de hevige storm van de afgelopen da gen is bij de landbouwer A. N. van Baren de hooiberg omgewaaid, waar bij de bergroeden ernstig vernield werden. Dit betekent een grote schadepost voor de betreffende land bouwer. Goed afgelopen. Gistermorgen kwam de landbouwer v. d. Vaart nabij zijn woning aanrijden met een trekker met aanhangwagen beladen met bieten, toen de aanhangwagen plotseling losschoot en onderste bo ven in de sloot trecht kwam. Er werd op deze drukke weg niets ge raakt zodat het bij materiële schade bleef. VOORSCHOTEN Enkele dagen geleden meldde zich bij een inrichting aan de Veurseweg een verloofd paar, dat hevig over stuur was. Het paar had in de auto een hevige woordenwisseling gehad, waarop de vrouw zich met 'n scheer mesje in de hals had gesneden. Een gewaarschuwde dokter liet de vrouw in een ziekenhuis opnemen. De po litie die ook gewaarschuwd was heeft een onderzoek ingesteld. De ruzie is inmiddels bijgelegd en de vrouw uit het ziekenhuis ontslagen. De geruchten die de ronde doen over een moordaanslag zijn dus onjuist. TWEE INBRAKEN IN EEN NACHT. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in Voorschoten twee inbraken gepleegd. Uit het bedrijf van de fa. Van Cui- lenburg, in het centrum van de ge meente, is een bestelauto merk Austin meegenomen benevens een zevental nieuwe auto-buitenbanden en enkele nieuwe auto-accu's. De brandkast, die geforceerd was, had geen buit opgeleverd, daar die leeg was. In dezelfde nacht is uit de brand kast van de fabriek voor Diastatische Producten aan de Rijndijk een be drag van 3.500,gestolen. De rijks politie heeft deze beide inbraken in onderzoek en kon op dit moment nog geen nadere gegevens verstrekken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2