RIJNSTREEK Voor verwezelijking bouwpiannen worden nieuwe wegen bewandeld De voorgestelde ouderdomspensionnering Gevaarlijke tegenstanders van veestapel op studieochtend „Rijnstreek West" besproken Even een gaatje zagen WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. Ten raadhuize te Alphen aan den Rijn werd aanbe steed de bouw van een transforma torhuis ten behoeve van de gemeen telijke water- en lichtbedrijven, in het pand Pieter Doelmanstraat 10. Ingeschreven werd door de fima's: Jac. v. Vliet. Aarlanderveen voor 6150.D. J. Wenting enzn., Al phen voor 5340.Oudenes en Tur kenburg, Alphen voor 4600.F. Donker, Alphen voor f 4890.De begroting bedraagt 5660.-*-. De gun ning is aangehouden. Gunning. De demping van de sloot en aanleg van de riolering aan de Bloemstraat is gegund aan de fir ma Van Zanen te Bergambacht voor 10.948.—. Laatste pand. Dinsdagmorgen hebben slopers van de firma Oude nes de hand geslagen aan het laat ste pand, uitmakende de noord-wes telijke wand van de Pieter Doelman- straat. Weer een stap nader tot de verbreding van het hart van Alphen aan den Rijn. Prijsuitreiking damkampioenschap. In het clubgebouw van de Alphen- se Damclub aan de Rhenanialaan heeft de prijsuitreiking plaats gevon den voor het door de heer C. Zijlstra van de HDC behaalde damkampioen schap van Alphen. Door ziekte van de voorzitter, de heer A. - Jesse, werd diens taak waar genomen door de tweede voorzitter, de heer A. Wolswijk. Na een woord van gelukwens reikte hij de fraaie prijs aan de heer C. Zijlstra uit, die niet dan na een aantal beslissings wedstrijden gespeeld te hebben met de heer L. Jesse zich kampioen van Alphen kon noemen. De heer L. Jes se mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. BODEGRAVEN De Vijfjaarlijkse. De vereniging tot vijfjaarlijkse Herdenking van de Troonbestijging van H. M. de Ko ningin hield haar jaarvergadering in hotel van Haaften. Na de opening door voorzitter W. Boosman werden de gebruikelijke jaarverslagen gele zen. Secretaris Martens memoreerde o.a. de beide toneeluitvoeringen en het bezoek van H. M. de Koningin. De penn. deelde mede, dat de finan ciële toestand, hoewel er ingeteerd is, niet ongunstig is. De knscommis- sie bestaande uit de heren Landman en Goudkuil constateerde, dat alles in orde was. De bestuursverkiezing bracht de herverkiezing van de he ren H. Timp, B. Groeneveld en W. Boosman. In de vacature van de heer W. Roerhorst werd gekozen de heer J. Binnendijk. De komende uitvoe ring werd bepaald op 20 Jan. a.s. in de zaal bij hotel Overkamp. De Rederijkerskamer „Nicolaas Beets" uit Utrecht zal opvoeren het blijspel van L. Huizinga „Geen nieuws van vader". Bij de rondvraag werd me degedeeld, dat in samenwerking met de Christ. Oranjevereniging grote plannen in voorbereiding zijn met het oog op de 10-jarige herdenking van de bevrijding in Mei a.s. BOSKOOP Fraaie successen op muzikaal ge bied. Het is de 18-jarige C. v. d. Heerik, die clarinettist is bij de Bos- koopse Harmonie Excelsior, gelukt in drie achtereenvolgende jaren de diploma's A, B en C te behalen. Dit maal slaagde hij voor het examen voor diploma C met 80 punten. De examen-eisen waren het spelen van twee études en een voordrachtstuk. Deze muzikale jonge man ontving zijn opleiding van de heer Coen v. d. Knaap. Hij wil nu trachten om volgend jaar het laatste diploma te behalen. 25 Jaar tussen de bomen en plan- verrassing en de pret van een kaartje leggen, toch grote belangstelling toonden voor de onderwerpen, die behandeld werden en met groot enthousiasme werden ingeleid. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Rode wijk, gaf een breed voerig overzicht van de vele activi teiten in het kort aantal ijsdagen van Januari 1954. Alle wedstrijden met vermelding van de prijswinnaars, de successen van de verlichte ijsbaan op de Miening, de mislukking van de ijs baan Noord-Aa en vooral de moedige SlappendeL Godeliva Maria Theodo ra, dr van C. J. Kerkvliet en E. M. Groene wegen. Wander Maria, zoon van G. Speel en M. J. Koelman. Overleden: Adrianus v. d. Werf, 68 jr echtg. van Maria C. J. Gregoire. HOOGMADE Rijkspolitie. I.v.m. het a.s. ver trek van de opperwachtmeester der Rijkspolitie W. J. P. Peeters naar 's-Gravenhage, is in diens plaats aan gesteld de wachtmeester le klasse der Rijkspolitie J Been, postcom- mandant te Woubrugge. In diens opengevallen plaats is aangesteld de wachtmeester le klas se der Rijkspolitie Bil uit Rotterdam. Naar verluidt zullen de beide laatstgenoemde overplaatsingen op 4 Januari 1955 plaats vinden. TER AAR VeiHtigomzet over de 2V2 millioen Dinsdagmorgen omstreeks 10 mi nuten over elf ging aan de Centrale Veiling de vlag in top. Dit had na tuurlijk een bijzondere reden. Deze was, dat enkele ogenblikken tevo ren de veiling-omzet de 2 V-, millioen gulden was gepasseerd. Dit is een omzet, die nog niet eerder was be reikt. Op het ogenblik, dat dit feit plaats vond, werd de Veilingklok stilgezet en de voorzitter, de heer C. W. v. d. Hoorn, Az., richtte zich tot de aanwezigen om van dit heugelijke en historische feit mededeling te doen. Het stijgen van de omzet en het bereiken van deze recordhoogte schreef de voorzitter toe aan de z'ch steeds uitbreidende glascultuur en de uitzonderlijk goede prijzen wel ke voor de producten gemaakt zijn. Spreker bracht dank aan God voor de geschonken zegen. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat de koper, die de 214 millioen had volgemaakt de heer J. Dobbe uit Roelofarendsveen was. Dit was ge beurd door het kopen van een par tij witlof aangevoerd door de tuin der W. Kinkel te Bilderdam. Beide 1 tussen "de MeerburglRade en de nieu kreGen een doos sigaren aangeboden. wg Rijksweg en verzocht de ere voorzitter, burgemeester en voorzit- Toegelicht door de heer van der Veer op de vergadering van St. Antonius De vergadering van de afd. Leiden' hun bijdrage ad 1.aan de secre van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden „St. Antonius", hedennacht in het Anto- redding door Cobi van Cromvoirt en njus Clubhuis gehouden, stond ken- haar huldiging werden gereleveerd De penningmeester had vele uitga ven moeten doen want het saldo was van 1074.21 gedaald tot 352.40. Ontvangsten 1630.52 en uitgaven 1278.12. De heer A. van Leeuwen C.J.zn sprak de vrees uit voor financiële on dergang, maar de voorzitter stelde de vergadering gerust; het winterpro- gram was ongekend groot geweest en de kosten voor de aanschaffing van de verlichtingsinstallatie en de Ko ninklijke goedkeuring van de statu ten beliepen alleen reeds meer dan 350.De burgemeestersprijs werd weer toegezegd waarvoor de voorz. de ere-voorzitter dankte. Het wedstrijdprogramma is door de Tech. Commissie weer bepaald: 1. Korte baan heren boven 16 jaar; 2. korte baan jongens 1416 jaar; 3. korte baan dames boven 16 jaar; 4. schoolkinderen-wedstrijden; 5. kop pelwedstrijd heren; 6. koppelwed strijd dames; 7. lange baan heren en 8. toertocht. Het aftredende bestuurslid de heer L. Schenkeveld werd herkozen. Bij de rondvraag vestigde de heer P. Overdevest de aandacht van het bestuur op de stichting van een veld- ijsbaan, die met het heffen van entree wel te financiëren kan zijn. Een voorstel om de contributie te verhogen van 1.50 voor de heren op 2.en voor de dames van 0.75 op 1.werd niet gesteund. Een ver groting van het ledental, resp. 265 en 38 wordt mogelijk geacht. De heer J. v. d. Does vroeg een baanverlichting in het Gelderswoude j omdat daar geen straatverlichting is. De voorzitter maakte er een grapje van door te beloven dat hij de burge meester en raadsleden zou vragen daar dan een baantje te leggen om te kunnen zien hoe donker het daar is. De heer J. C. Moerkerk besprak de taris-penningmeester over te maken. De secretaris bracht vervolgens verslag uit van de gehouden St. Ni- colaasfeestviering, welke voor het nelijk onder de invloed van het eerst vrij gunstig is verlopen wat stormweer, want de belangstelling was niet zo groot als we gewend wa ren. Toch was dat zeer jammer, omdat op deze bijeenkomst niet de gebrui kelijke onderwerpen in de eerste plaats de aandacht vroegen, maar omdat ditmaal de nieuw voorgestel de ouderdomspensionnering onder de aandacht der aanwezigen werd gebracht. Dit geschiedde door de heer J. J. v. d. Veer, de op de laatste Bondsraad vast aangestelde vrijge stelde van de bond. De voorzitter, de heer P. Feiten, heette in zijn welkomstwoord de heer v. d. Veer bijzonder welkom, alsmede de geest, adviseur kapelaan J. W. de Jong. Na lezing en goedkeuring der no tulen deed de secretaris, de heer Joh. v Asperdt, enige mededelingen over de Kerstnachtmis. De medewerking van het dameszangkoor o.l.v. mej. Bertholee is reeds verzekerd, terwijl de plaats van de dezer dagen over leden organist, de heer Theelen, zal worden ingenomen door de heer H. Riebeek. Spr. deed een beroep op de leden om deze nachtmis bij te wonen en cciai v 1 ij v de financiën betreft. In aansluiting hierop hoopt men voor de bescherm- lingen der Zusters Carmelitessen de Kerstmisfeestviering te verzorgen, terwijl in het a.s. zomerseizoen twee ^uitgaansdagen in het vooruitzicht zijn gesteld. In verband hiennede werd ook de betrekkelijk geringe belangstelling der leden ten aanzien van dit punt besproken, waarbij er vooral de na druk op gelegd werd, dat er meer gedaan moet worden om de jeugdi ge leden vooral te winnen. Dit kan o.m. geschieden door het meer aan trekkelijk maken van de vergade ringen en het afdelingsorgaan te ma ken tot een orgaan, waarnaar men graag grijpt. Verschillende sugges ties te dien opzichte werden bespro ken en het bestuur zegde toe ten deze diligent te zijn. De voorz. bracht de secr.-penning- meester hartelijk dank voor het vele werk, dat hij ook dit jaar weer voor het jaarlijkse Sinterklaasfeest heeft gedaan. Hierna was het woord aan kape laan de Jong, die in zijn vijfminulen overpeinzing de Kerstgedachte tot onderwerp gekozen had. De komst van de Christus onder de mensen Duidelijke uiteenzetting Hieromtrent vreest de voorzitter bezwaren van die kant nl. misleidend licht op de nieuwe weg doch zal ten Aan de kooplieden en andere aan- wezigen werd een vrijeconsumptie IV D^arna°vond SjS1-' d* Rijkswaterstaat gang. Met het bereiken van een om zet van 2 Yi millioen is deze gestegen met circa 622.000.boven de om zet van 1953. ZOETER^OUBE IJsclub Een sterke traditie van zestig jaren mag de IJsclubvergade- ring wel genoemd worden. Voor de voorzitter, de heer G. P. van Leeu wen zijn welkomstwoord had gespro ken, was de rook in het café ,,'t Wa tertje" al zo dik, dat zij te snijden was; 86 leden bliezen hun rookwol ken uit en het moet gezegd worden dat zij ondanks het wachten op hun Twee gevaarlijke tegenstanders -1 van de veestapel, de abortus Bang en mogelijkheid een ijsbaan te leggen tussen de Meerbure-ltade en de nieu- de borstziekte bij varkens, werden hedenmorgen besproken op de studie ochtend van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Rijnstreek West" in „Den Burcht" te Leiden. De voorzitter, de heer C. van Zij deze gevolg geven door een overleg verden, richtte een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna de heer J. H. G. van Wijhe, dierenarts bij de met de directie. In zijn slotwoord sprak de voorz. zijn vreugde uit dat de ijsclub in de wijziging van structuur nl. van werk verschaffing tot ijssport-bevordering de grote belangstelling heeft behou den. De verloting stelde de helft van de aanwezigen in het bezit van een tul band, krentekater, speculaaspop, taai-taai koeken enz. Tenslotte ble ven de meesten nog gezellig 'n kaar tje leggen. Gezondheidsdienst een inleiding hield over het besmettelijk verwerpen van het kalf, de abortus Bang. Toen omstreeks het midden van de vorige eeuw de ziekte voor het eerst geconstateerd werd, meende men dat de andere dieren van de veestapel uit „sympathie" eveneens hun kalf ver wierpen. Om deze „sympathiebetui ging" in de kiem te smoren, zonderde GEMEENTERAAD VOORHOUT BEGROTING IS VASTGESTELD De gemeenteraad van Voorhout kwam in voltallige vergadering bij een ter behandeling van de begro ting. Als eerste punt kwam een voor ten. Volgende week zal 't 25 jaar stel ter tafel voor intrekking van 32 geleden zijn dat de heren J. v. d. raadsbesluiten met betrekking tot Tooren cn Jac. van Helden in dienst de verstrekking van hypothecaire le- traden bij de fa. M. Koster en Zn te ningen aan particulieren. De voor- Boskoop. Al deze jaren hebben zijzitter verzocht om dit voorstel zon- hun beste krachten gegeven tussen de bomen cn planten teneinde deze te verzorgen van stek tot leverbare boom of plant, hoewel deze noeste arbeid, vooral in de slechte jaren beide wethouders nog ongeschokt is. Op de algemene beschouwingen werd door wethouder Derksen ge antwoord. Begroting Waterleidingbedrijf. Deze begroting gaf aanleiding tot zeer langdurige discussies. Er deugt van dit bedrijf niets, was de con clusie. De heer v. d. Ploeg zag gaarne ta riefsherziening, doch wetli. Derksen der discussie in stemming te bren gen. Alvorens hiertoe over te gaan gaf weth. drs. Derksen een korte toe- adviseerde daar nog even mee te van de boomkwekerij noe al" eens' i!?htinf' deel?e. ?lede dat B" wachten, omdat het rapport van de voor rüets^as geweest, doordat deÏï-J»? dlt voorsleJ kwamen, omdat, commlssie nog niet was bestudeerd, voor mets was geweest, aooraat de G bezwaren maken. B. en W. zien Het 2al wel in studle genomen wor- andere mogelijkheden om op korte den termijn toch tot bouwen te komen. De heer Weve had gedacht gelijk Het is beter op dit moment nog niet n deze begroting een memoran- bekend te maken hoe. dum te ontvangen, hoe de stand van Het is een vertrouwensvotum, wat zaken was met Noordwlj-kerhout. Spr. wij vragen, en wij verzoeken daar- j wil niet wachten tot het geheel in om nu geen discussie te houden. In zeer nauw contact met de commissie zullen wij hierover de besprekingen openen. Zonder h.st. werd dit voorstel aan genomen. Op de meeste spoed werd aangedrongen. planten en bomen vaak op de brand stapel terecht kwamen. Niettegen staande deze tegenvallers hebben zij toch altijd hun werkzaamheden plichtsgetrouw verricht. HAZERSW0UDE Geboren: Gerrit Cornelis, zn van D. Sol en A. M. Langhout. Jan' Cor nelis zn van P. den Hertog en A. De belangrijkste Britse vliegvel den zullen worden uitgerust met een electrische zaag. die in vijftien secon den een gaaf rond gat kan zagen in neergestorte vliegtuigen. Het komt vaak voor, dat indien eentoestel is neergestort de passa giers er niet uit kunnen. Dan moeten er door brandweermannen gaten wor den gehakt. Dit duurt per gat lan ger dan een minuut en de gaten zijn ruw en scherp aan de rand. Dank zij de nieuwe uitvinding kun nen er nu binnen de kortst mogelijke tijd gaten in de romp worden ge zaagd. De zaag weegt slechts negentien Engelse ponden en kan gemakkelijk door een man worden bediend. Het blad maakt 3700 omwentelingen per minuut en is er speciaal op bere kend om door aluminium te snijden. Hierna werd overgegaan tot be handeling der begroting van het Wa terbedrijf. De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer v. d. Ploeg. Hij vond het teleurstellend dat deze begroting een tekort aan geeft van 1000.Het zal daarom voor de raad een zaak zijn, om het bedrijf weer een zekere stabilisatie te geven. Als lid van de bedrijven- commissie ging spreker dieper op de ze materie in. Het was zijn mening dat met het besluit genomen in de vergadering van 17 Nov. LI. do ma chinist fitter te benoemen tot hoofd van technische dienst, door de raad een stap in de goede richting is ge daan. De heer Eigenbrood bepaalde zich tot enkele opmerkingen. Spreker zag gaarne de meeste spoed betracht, o.a. met de aanleg van de sportvelden, verbetering van verschillende wegen, e.a. objecten. De heer Warmenhoven deelde me de, dat dank zij het contact, dat hij met de vele won;ngzoekenden h?eft, kannen en kruiken zit bij B. en W. Hij wil nu gaarne omgaand dit me morandum tegemoet zien. Er werd op geantwoord, dat er een rapport is ontvangen van G. S., waarmede het college het nog niet volledig eens is. Vast staat dat momenteel het be drijf niet meer aan. de verwachtin gen voldoet. Zolang er geen gemeen schappelijk Orgaan is, moeten wij zelf de verantwoording blijven dra gen, totdat er een definitieve vorm tot stand is gekomen. De heer v. d. Ploeg wil direct maatregelen voör betere druk, voor dat een gemeenschappelijke over eenkomst met een andere gemeente tot stand komt. Hij is geen voor stander van een distributiebedrijf. De discussies duren voort en meerdere sprekers mengen zich in het debat, maar tot definitieve be sluiten komt men niet. De heer We ve wil aan G. S. doen weten, dat in dien niet binnen een maand concre te plannen op tafel komen of afspra ken worden gemaakt, wij in het be lang der bevolking investeringen doen, die wij nodig achten voor een betere watervoorziening. De voorzitter blijft op het stand punt staan, dat vanwege de verzll- ting van het water, dat de volksge zondheid bedreigt, wij verplicht zijn tijdelijk water tegen een bepaalde prijs van Noordwijk af te nemen. hun vertrouwen in de raad en deHier voelt men niets voor. Om toch een einde aan deze dis cussies te maken stelt weth. Derk sen voor om aan Noordwijk te vra gen of zij ons water willen leveren hoeveel, hoe lang en hoe duur. Nie mand ziet hier een oplossing in, ook voorsteller niet, maar dan is er ten minste iets zwart op wit, nl. een prijsopgave. Z.h.st. werd tenslotte de begroting van het Waterbedrijf aangenomen. Begroting Woningbedrijf. Deze had een veel vlotter verloop. De heer v. d. Ploeg maakte de op merking, dat de bewoners der ge meentewoningen steeds met hun klachten naar de ploegbaas of hoofd van O. W. gaan. Hij verzocht de voorzitter deze functionarissen op dracht te geven deze klachten niet meer te accepteren, maar de mensen te verwijzen naar B. en W. Alleen daar kunnen klachten ingediend wor den. Z.h.st. werd deze begroting aan genomen. Gemeentebegroting. De inleiding, die een bepaalde zienswijize geeft op de gemeentebe groting 1955, kan ik nu niet direct een geslaagde memorie van toeliclv ting noemen, aldus de heer v. d. Ploeg Ik geloof niet, dat mogelijk geweest zou zijn nog beknopter te z(jn. Hij noemde deze begroting niet geslaagd, ondanks de post onvoorzien van ruim 20.000. Het lijkt hem, dat deze be groting met veel kunst en vliegwerk is samengesteld. Spreker had ver wacht een post aan te treffen ter ver betering van de Schoolbrug. Hij stelt dit derhalve alsnog aan de orde. Hij betreurt het ,dat vele plannen o.a. verbreding van Jac v. B.-weg nog zo lang op zich laten wachten, en het baart hem zorg, dat ook de aanleg van sportvelden geen vordering maakt. Vanzelf komt ook de woningbouw ter sprake. Ondanks dat er door de kopstukken met veel energie aan is gewerkt, om deze tot een oplossing brengen, zijn al deze pogingen voor lopig op niets uitgelopen. Ook op deze beschouwing werd men de dieren af De geleerde Bang, die enkele jaren later de besmettelij ke basil localiseerde, huldigde ceze isolering, zij het dan om geheel ande re reden. De bacil, zo vervolgde spreker, ver richt zijn vernielende arbeid eerst enkele maanden na de besmetting. Het is echter zaak direct in te grij pen wanneer de eerste symptomen van de ziekte worden waargenomen. Hierdoor voorkomt men besmetting van het gehele bedrijf via voedsel en drinkwater, de melk en de huid. Zeer levensvatbaar. Bij de bestrijding moet men aller eerst de smetstofbronnen uit het be drijf verwijderen en de andere die ren immuniseren tegen de" abortus De baoil is zeer levensvatbaar, hier door is het absoluut noodzakelijk alle stoffen of voorwerpen waarmee het besmette dier in aanraking is ge weest volkomen t* vernietigen Door enting van het jongvee kan men het bedrijf echter wapenen tegen de ziekte, hoewel zelfs deze weerstand dikwijls door de bacil overwonnen wordt. Na de uiteenzetting volgde nog een levendige gedadhtehwisseling. Het tweede deel van de morgen werd in beslag genomen door een uit eenzetting over de borstziekte bij varkens door de heer W. A. Eisma, dierenarts aan de rijksseruminrich- ting. reiskosten per K M. werden gedecla reerd. Ook wilde men wel eens alle declaraties zien. Dit gaat niet vol gens de voorzitter, want niet alles is voor publiciteit bestemd. Er zijn dik wijls geheime conferenties Men liet het dus maar zo het was. Ook wilde men de levering van stookolie voor de centrale verwarming doen plaats vinden door een plaatselijke leveran cier. Men zal prijsopgave aanvragen. Verlichting. Bij het in stemming brengen van hoofdstuk II wilde de heer v. d. Ploeg de aantekening te hebben te gengestemd voor de post autotoelage burgemeester. De heer de Groot deed het voorstel een declaratiesysteem in te stellen. Dit werd echter verworpen. Voor stemden de belde webhouders en de leden de Groot en Warmenhoven. De heer v. d. Ploeg stemde blanco. De wethouders krijgen een toelage voor telefoonkosten van 50.De leden wilden nu weel eens iets meer weten over de kosten van straatver lichting. Weth. Derksen gaf een toe lichting naar aanleiding van een in middels binnengekomen rapport. Na trium verlichting bleek wel iets duur der te zijn t.w. 7 cent per uur per lamp. Er zijn ruim 150 lampen waar van 50 natriumlampen. Bij bespreking onderhoud plant soenen verzócht de heer Weve na mens de leden, dat de voorzitter dank brengt aan die bollenfirma's, die zo spontaan bollen beschikbaar gesteld hebben tot verfraaiing van de ge meente. De heer Weve zag ook gaarne stap pen ondernomen bij de schoolbestu ren, om wederom een leraar in licha melijke oefeningen benoemd te krij gen De heer v. d. Ploeg kon zich er niet mede verenigen, dat aan een kleine zelfstandige een renteloos voorschot Is verstrekt van 1000. Speciaal dit geval vond hij niet no dig. Hij wilde ook wel weten wie ga rant is voor de wekelijkse terugbeta ling van 6.—. Tot slot miste de heer Weve bij hoofdstuk V van de Kapitaalsdienst plannen tot bouwrijp maken van door weth. Derksen geantwoord De bouwgrond. Hij drong daarom aan op commissie van onderzoek had aan merking gemaakt op de post van 800.voor de auto-toelage van de burgemeester. Zij zag liever, dat de de meeste spoed om alsnog hier toé over te gaan. Z. h. st. werd tenslotte ook deze begroting aangenomen. moet hierbij voorop staan, maar spr. vroeg zich af wat men moet denken van de feestviering, welke men er tegenwoordig van maakt. Aan de hand van het Evangelie van de H. Johannes belichtte spr. het Kerstfeest zoals het gevierd moet worden en hij spoorde allen aan in die geest zo veel mogelijk te handelen. De voorzitter sprak hierna een woord van dank tot Mgr. Huibers, die wederom toestemming heeft ge geven voor de Kerstnachtmis. Spr. hoopte, dat de leden, maar ook vele werkgevers deze gelegenheid zullen aangrijpen om in eigen omgeving het Kerstfeest mede te vieren. Inleiding van de heer v. d. Veer Hierna verkreeg de heer J. J. v. d. Veer het woord, die een en ander mededeelde over de thans voorge stelde Ouderdomspensionerlng. Spr. begon zijn inleiding met erop te wijzen, dat onze mensen de over tuiging mogen en moeten hebben, dat het advies van de Sociaal-Eoono- mische R-aad inzake de wettelijke ouderdomsverzekering een resultaat is, waaraan de Katholieken hun aan deel ruimschoots hebben geleverd. De katholieke opvattingen omtrent de ouderdomsvoorziening hebben na jaren van strijd tenslotte ge zegevierd. In korte trekken ging de heer v. cL Veer dan de geschiedenis na der sociale verzekering, beperkt tot de oudedag voorziening, vanaf 1885 tot de huidige dag, waarbij hij moest constateren, dat er in sociaal en po litiek opzicht een diepgaand verschil was met betrekking tot de vraag: verzekering of staatspensionnering. In finantieel opzicht was het gedu rig een strijdpunt op welk financie ringsstelsel omslagstelstel of fondsvorming de keuze moest val len en op welke wijze de koopkracht en de zekerheid van het pensioen moesten worden gegarandeerd, In 1947 kwam minister Drees in het Kabinet Beel met de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De doelstel ling van deze noodwet plaatste een wettelijke verzekering in het voor uitzicht. Het kernprobleem in de ouderdomsvoorziening is steeds ge weest de strijd om de verzekerings gedachte of het kosteloze staatspen sioen. In het Katholieke kamp heeft men steeds op het standpunt gestaan, dat het een wettelijk verplichte verzeke ring zou moeten zijn en dat de bij dragen (premiën) een algemeen be standdeel van het loon (inkomen) zouden moeten vormen. De ouder domsvoorziening mocht geen ver zorging betekenen, maar een verze kering waarop men recht heeft. In het loon moet ook de voorziening van de oudedag begrepen zijn. Pen sioen dient te zijn, aldus was en is de redering, uitgesteld loon, opge spaard inkomen, waarop men recht heeft. In het socialistische kamp wenste men invoering van een pre- mievrij staatspensioen, zodat de staat zou moeten zorgen voor de oude dag, terwijl men in het libera le kamp van mening was, „dat ieder voor zichzelf had te zorgen en God voor ons allen". Er heeft zich in de loop der jaren wel enige kentering voltrokken in de opvattingen hieromtrent, doch de katholieken zijn, ten deze niet van hun principes afgeweken. Terwijl de ouderdomsvoorziening zich aanvankelijk uitsluitend stelde als een vraagstuk voor de loonarbei ders, ging het vraagstuk zich lang zamerhand ook stellen voor de zelf standigen. Daardoor kwam er een groei in de opvatting van een arbeidersverzeke ring naar een arbeidsverzekering. De Noodwetvoorziening bevatte verschillende principiële gebreken, welke overduidelijk zijn gebleken. In 1952 werdén van regeringswege officiële stappen gedaan voor het huidige SER-advies. Dit gaf de mi nister uiteindelijk positief een wet tige regeling aan, welke het karakter dient te hebben van een verplichte sociale verzekering. Deze voorgestel de wettelijke ouderdomsverzekering dient zich in beginsel uit te strekken tot alle Ingezetenen van ons land cn raakt daarom ons gehele volk. Het betreft dus 'n wettelijke maatschap pelijke volksverzekering. Behoudens wat afwijkingen hier en daar is het S.E.R.-advies met gro te instemming en vreugde ontvan- ten, ook in het katholieke kamp. In it verband memoreerde spr. nog eens welke eenstemmigheid aan de dag is gelegd door de zes grote ka tholieke sociale organisaties. Dit kan verklaard worden uit de reële grond slagen en de gezonde motieven, waarop de voorgestelde regeling steunt. Spr. ging hierop nog nader in en wees er tenslotte op, dat op de huidige generatie de plicht rust het onrecht, dat onze ouders is aange daan, door de maatschappelijke ver houdingen ongedaan te maken. Het moet aller vurige wens zijn aan de ouden van dagen een recht te ver schaffen op een redelijk aandeel uit het nationale inkomen. Tenslotte deelde spr. nog mede. dat het aanvankelijk in de bedoeling lag deze regeling met Februari te doen invoeren, doch te verwachten is, dat het wel enige maanden later zal worden. Wat de uitkeringen be treft zelde spr. nog dat hierbij voor opgezet is, dat de uitkering bedoeld is als bodempensioen, dat verhoogd of verlaagd wordt naar gelang van de heersende conjunctuur. Ook de premie kan dienovereenkomstig worden verhoogd of verlaagd. Na een korte gedachtenwlsseling dankte de voorz. ae heer v. d. Veer voor zijn uiteenzetting en hij felici teerde de bond met deze nieuw ge salarieerde hoofdbestuurder. Het verslag van de gehouden Bondsraad werd uitgesteld tot vol gende vergadering. Hierna volgde sluiting der bijeen komst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2