3)e &ridóe0oti/fca/rtf Zware storm woedde vannacht in 't Kanaal Grote wapensmokkelarij naar Noord Afrika Alleen mensen van het vak kunnen zo zaken doen Veerboot bleef op zee Als de secretaris niet naar de koning komt..... Zwaarste storm sinds Februari 1953 werd kalm afgewacht door dijkleger Aardbeving in ^°^'vana^ zee wer<^en no8 seen grote rampen gemeld Californië Goede Sint uit Nederland stuurde kerstgeschenken Stormdepressie trok af Amerikanen moeten uit Tirol staakt uw KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j wild geraas WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13380 Directeur: C M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGKACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Arrestaties in België De Belgische politie heeft de afge lopen dagen 28 personen gearresteerd in verband met een wapensmokkel naar Noord-Afrika. Eerder waren reeds 8 personen in hechtenis geno men in verband met deze wapen smokkel, die waarschijnlijk de groot ste na-oorlogse affaire op dit terrein was. Men gelooft dat de wapens voor namelijk geleverd werden aan de Noordafrikaanse opstandelingen. Reeds jarenlang hebben de Franse autoriteiten zich afgevraagd uit wel ke geheimzinnige bron de rebellen hun wapens betrokken. Men meent, dat de wapens van achter het ijzeren gordijn kwamen. Ze zouden naar Antwerpen verscheept zijn onder het mom van „landbouwmachines". Een van de gearresteerden is Na- tasja Woronoff, die 18 maanden gele den uitgewezen werd uit Zuid-Afri- ka wegens communistische activitei ten. Zij beweert de dochter te zijn van de Russische klierendeskundige professor Woronoff (van de verjon ging door apenklieren), die vorig jaar in Parijs overleden is. Woronoff was een Wit-Rus. Gisteren werd op het particuliere Vliegtuig zakte in een luchtzak Vijftien passagiers liepen gisteren verwondingen op, toen een Canadees vliegtuig op ongeveer 60 km van het Schotse vliegveld Prestwick in een „luchtzak" terecht kwam en 300 me ter hoogte verloor. Door de plotselinge schok werden verscheidene passagiers op de vloer van het toestel geslingerd. Anderen sloegen met hun hoofd tegen het pla fond Vijftien van de 54 passagiers moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd om te voorden behandeld voor snij wonden, kneuzingen en een shock. Twaalf van hen konden de reis korte tijd later voortzetten. Het ongeluk is veroorzaakt door ernstige atmosferische storingen. „Het was alsof een reusachtige hand het toestel opnam en door elkaar schud de", vertelde een passagier. Het vlieg tuig was een Superconstellation. vliegveld Grimbergen, op ongeveer 15 kilometer van Brussel, een vlieg tuig van het type Avro Anson in be slag genomen, dat mogelijk voor wa pentransporten gediend heeft. De pi loot werd gearresteerd. Het was Ro bert Deppe, een vroegere piloot van de Sabena, die in September 1953 door de New Yorkse politie was in gerekend, verdacht van het smokke len van diamanten naar de Ver. Sta ten. Hij werd indertijd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Paus moest geopereerd worden De storingen in de gezondheidstoe stand van de Paus kunnen niet wor den opgeheven tenzij door operatief ingrijpen, aldus wordt in Vaticaan stad vernomen. De kuur, die de heilige Vader thans doormaakte is wel verzachtend, maar niet genezend. De bedoeling der artsen is dan ook alleen maar,; de lichaamskracht van de Paus op te voeren. Zij hebben zich tot nu toe tegen chirurgisch ingrijpen vèrzet, omdat zij op dit ogenblik met hét oog op de zwakte van de Paus bui tengewoon gevaarlijk achten. Eenendertig passagiers, die Maan dag met de Franse Kanaalboot „Cóte d'Azur" uit Folkestone naar Calais waren vertrokken voor een overtocht van anderhalf uur, bevonden zich gisteravond in een felle storm nog aan boord van het schip en troffen voorbereidingen voor de tweede nacht op zee. Het 4.037 ton metende schip liep Maandagavond op een zandbank. Sleepboten slaagden er in het vaar tuig vlot te krijgen, maar moesten De Zweedse koning is van zijn bui ten verblijf Drottingholm naar het koninklijk paleis te Stockholm te ruggekeerd om daar de secretaris generaal vatL de Verenigde Naties te ontmoeten. Hammarskjoeld had een uitnodi ging gekregen voor een bezoek aan Drottingholm, maar moest zich ex cuseren wegens te drukke bezighe den voor zijn vertrek naar Amerika. Toen kwam de koning naar Stock holm. Gevecht met de golven in Jamaica-Baai Een duiker daalt van een drijvende kraan van de Amerikaanse Marine af naar de bodem van de Jamaica Baai om daar te zoeken naar het grootste gedeelte van de DC 6 B van de Italiaanse Luchtvaartmaatschappij L.A.I. welke in een zware regenbui tegen de pier in de baai opvloog, ontploffend, de gehele pier in vuur en vlam zette en vervolgens brandend in de golven verdween. Inmiddels heeft men volgens mededelingen van Idlewild, het New Yorkse vliegveld, in de bunrt waarvan de ramp zich voltrok, het toestel, waarin nog 17 slachtoffers gevonden kunnen worden, gevonden op pl.m. 250 meter van het einde van de pier. Ter plaatse is de baai .35 voet diep. Het zoeken naar de stoffelijke resten van de zeventien slachtoffers gaat op het ogenblik nog volop verder.... het wegens de uitzonderlijke hoge zee opgeven. Door de storm kon de Ka naalboot ook gisteravond npg niet de haven van Calais binnenlopen. Zij ging op een enigszins beschut te plaats, enkele kilometers buiten de kust, voor anker. Helicopters ble ven in de buurt om in geval van nood de opvarenden te redden. Door een gat in de scheepswand, dat Maandag bij een botsing met een havenhbofd van Calais is ontstaan, kon men de passagiers zien. Het zijn 23 Ameri kanen en 8 Engelsen. Havenautoriteiten zeiden dat het schip geen direct gevaar liep. Ook in Engeland. Ook Engeland, Schotland en Noord- Ierland hebben vannacht te lijden gehad van een zware storm. Er zijn windvlagen met een snelheid van meer dan 160 km per uur gemeten. In West-Schotland woedde de or kaan zo hevig, dat een aantal auto's op een bergweg in Argyll omwaaide. Voetgangers moesten zich aan tele graafpalen vastklemmen of plat op de grond gaan liggen om niet omver geblazen te worden. In Noord-Duitsland bereikte de wind snelheden tot 112 km per'trur.' In Hamburg werden hoge gebouwen beschadigd. Britten verwerpen Sovjet-waarschuwing Groot-Brittannië heeft gisteren met grote verontwaardiging de Russische waarschuwing, dat het Brits-Russi sche bijstandsverdrag opgezegd zou worden, wanneer dè Parijse overeen komst bekrachtigd zou worden, van de hand gewezen. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken wordt gezegd: „harer majesteits regering zou het ten zeerste betreuren wan neer het Brits-Russische verdrag van 1942, waaraan zij steeds de grootste waarde heeft gehecht, door de Sov jetregering zou worden opgezegd of geannuleerd. Tegelijkertijd betreurt de Britse regering de wijze waarop de Russische regering met een der gelijke annulering dreigt". Een krachtige aardbeving van ruim 30 seconden heeft Dinsdag de Californische stad Eureka geteisterd. Volgens de bewoners was de schok de hevigste in 25 jaar tijds. In de af gelopen maanden werden verschei dene lichte schokken in het gebied van Eureka gevoeld. In de woonwijken van de 25.000 in woners tellende stad begaven bijna alle schoorstenen het. De huizen, voor het merendeel van hout, bleken in het algemeen niet ernstig bescha digd te zijn. Wel sprongen veel rui ten en vielen stenen uit muren. Het enige slachtoffer was een ze kere Carl Wilkerson, die door de schok in een molenkolk viel, aan de rand waarvan hij zat te eten. Hij ver dronk. „Mijn pappie hielp uvj land bevrijden' De 8-jarige Sylvia Griffiths te Bath in Engeland heeft voor Kerstmis een pakket van St. Nicolaas uit Neder land gekregen. Het meisje, dat de televisie-uitzending had gezien van de aankomst van de goede Sint in Nederland, had een brief geschreven, geadresseerd aan „St. Nicolaas, p/a Nederland". Zij schreef hierin: „Bes te Sint, wilt u mij. aangezien mijn pappie invalide is, een grote speel- goedaap zenden? Mijn pappie hielp uw land te bevrijden in 1944. Hij is nu ongeneeslijk invalide. Van Syl via". De brief kwam in handen van post beambten te Rotterdam, die de hoof den bij elkaar staken. Al spoedig hadden zij genoeg geld verzameld om Sylvia behalve haar speelgoed aap een boek, een tasje, zeep, eau- de-cologne en snoep te zenden. Bij het pakje deden zij een brief, onder tekend met „St. Nicolaas", waarin zij schreven: „Als je dit pakje krijgt, zul je begrijpen dat je brief aan St. Nicolaas in Nederland het goede adres bereikte. Ik hoop, dat de in houd naar je zin is. Je kunt je vader vertellen, dat dit pakje is bedoeld als vergoeding van een klein gedeel te van hetgeen wü in Nederland aan hem en zijn kameraden verschuldigd zijn. Hij zal het begrijpen". Opdat Sylvia voor haar Kerstge schenken geen invoerrechten zal be hoeven te betalen, hebben de Neder- gevoegd, gericht aan hun collega's te Londen, om met hen een regeling te treffen aangaande de betaling hier van. Nader verneemt het A.N.P., dat de Rotterdamse postbeambten liever geen ruchtbaarheid hadden willen geven aan hun vrijgevigheid, ener zijds uit bescheidenheid en ander zijds omdat er zoveel kinderbrieven voor de Sint binnenkomen, die niet allemaal kunnen worden beant woord. Voor dit geval had men een uitzondering gemaakt, gezien de om standigheden. Voor de tweede maal deze maand is het dijkleger van Nederland gister avond en vannaoht naar de bedreigde posten geroepen en voor de tweede, maal bleek, dat men op dit leger kan bouwen. Werd in de nacht van 4 op 5 December slechts het Noordelijk dijkleger opgeroepen, gisteravond maakten de berichten, die vanuit De Bilt ontvan gen werden, het noodzakelijk ook de mannen van de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden op te roepen. Alhoewel Nederland in de afgelopen nacht de zwaarste storm sinds de beruchte Februarinacht van 1953 over zich kreeg, is er nergens een noodtoe stand ontstaan. Wel werd het water op sommige plaatsen tot 2*4 meter opgestuwd, maar de gevaarlijke grens van 3 meter werd niet bereikt. Er v/as nergens sprake van grote ongerustheid; overal had men voldoen de vertrouwen in de mannen, die de wachten betrokken hadden, al waren v/el op verschillende plaatsen maatregelen getroffen om direct tot actie over te kunnen gaan, wanneer gevaar mooht dreigen. Ook vanaf zee bereiken ons land nog weinig verontrustende berichten. Enkele schepen zijn in nood geraakt en moesten assistentie aanvragen, maar slachtoffers worden nog nergens gemeld. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing, die in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij IJs land was gelegen, trok snel naar het Noorden van de Noordzee en ontwik kelde zich tot een diepe depressie, die over een uitgestrekt gebied zwa re stormen veroorzaakte. H^t eerst stak de wind op boven Schotland, daarna volgde het Noord zeegebied. Reeds gisteren tegen de avond meldde het lichtschip Ter- schellingerbank een zware Noord westerstorm met stoten van orkaan- kracht. Later in de avond meldden ook de overige stations een zware storm. In de kustprovincies werden windstoten waargenomen van 120 tot 140 km per uur. De storm ging vergezeld van talrijke hagel- en on weersbuien. Het centrum van de stormdepressie lag vanmorgen boven Zuid-Zweden. De storing trekt hu langzaam in Oostelijke richting weg. Daarmede samenhangend zal de wind in ons land vandaag geleidelijk afnemen. Nabij IJsland is intussen een nieu we storing verschenen, die zich lang zaam in de richting van Schotland beweegt. Russische eis De Sovjet-Unie heeft terugtrekking geëist van de Amerikaanse troepen uit Tirol, in de Franse zone van Oos tenrijk. De eis werd gistermorgen gesteld door Iwan Iljitsjef, de Russi sche hoge commissaris in Oosten rijk, op een spoedzitting van de ge allieerde bestuursraad in Wenen. Iljitsjef noemde de legering van Amerikaanse troepen in Tirol een on derdeel van de activiteit van het „agressieve Noordatlantische blok" en diende een resolutie in, waarin de Verenigde Staten beschuldigd wor den van schending van de overeen komst van 1946, waarbij de bezet tingszone werden afgebakend. De Amerikaanse hoge commissaris, Thomoson, ontkende deze schending landse postbeambten een briefje bij- De Amerikaanse troepen in Tirol, zo zei hü, bestaan slechts uit kleine een heden van te zamen driehonderd man voor administratie en bevoorra ding. Zij verblijven daar met toe stemming' van de Fransen. Thomp son wees er op, dat ook de Russen troepen en militaire installaties bui ten de eigen zóne in Oostenrijk heb ben, zoals gebouwen in de Ameri kaanse sector van Wenen, kanonneer boten in dezelfde sector en militaire verblijven in de Britse sector van de stad. De Westelijke hoge commissarissen protesteerden tegen de wijze, waarop Iljitsjef, die deze maand voorzitter is, de geallieerde raad in spoedzitting had bijeengeroepen De uitnodiging v/as niet gemotiveerd en er was geen agenda overlegd. Na anderhalf uur vergaderen ging de Raad uiteen zonder dat er overeenstemming was bereikt. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond» j tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering temperatuur. Matige tot krachti-j ge Westelijke wind. 23 Dec.: zon op 8.47 en onder 16.32. maan op 7.21 en onder 14.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. 1 c. sneeuw 1 zwaar bew. o 1 regenbui 4 zwaar bew. 0 regenbui 7 regenbui 8 geheel bew. 9 motregen n motregen 5 licht bew. 4 geheel bew. 4 regenbui 4 sneeuwbui 2 regen 3 regen 3 geheel bew. 2 Half bew. 6 regen 3 geheel bew. 5 Korreltje Een pessimist is iemand, die zijn barometer naar de reparateur brengt, als hij mooi weer aanwijst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1