HEI fiEHH VAN DE CIRCUSBARO K .4 Bejaarde Utrechtse winkelier dwong laffe rover tot vlucht met Schaakspel ra I i m m DINSDAG 21 DEUi. ibJiK 1954 DE LEIDSE COURANT T\\ ID"'' BLAD PAGINA 3 Overval mislukte Een 75-jarige Utrechtse verfhan delaar heext Zaterdagavond een ge vecht met een 20-jange rover glans rijk gewonnen, zij het dan, aat de oude man, na de rover verdreven te hebben, in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Zaterdagmiddag was een jongen van omstreeks 20 jaren in de verf handel een boodschap komen doen en in de avonduren na Sluitingstijd kwam hij terug om de boodschap te ruilen. Drie loze schoten. Argeloos vroeg de verfhandelaar hem even in zijn kamer, die boven de winkel ligt, te komen en terwijl de oude man bezig was om het ge wenste te voorschijn te halen, hoorde hij plotseling driemaal een pistool af schieten. Daar hy niets voelde en alleen maar iets hoorde, kwam de oude man niet bijster onder de indruk; hij richtte zich op en ging een ernstige toespraak tot de jongeman houden, waarin hij hem in ronde woorden vertelde, hoe hij over dergelijke prac- tijiken dacfht. Van trap gegooid. Hierop wist de jonge onverlaat een stuk hout in handen te krijgen en gaf de oude man daarmee enkele slagen op het hoofd. Wederom reageerde het slachtoffer anders dan de jonge rover gedacht had. Ondanks vrij ernstige verwondingen, ging de oude man on middellijk tot de tegenaanval over, wist de jongeman naar de trap te dringen en duwde heb naar beneden. Na aldus op wel zeer snelle wijze AetherKlanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 ncrv. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8 00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De laat ste herder" hoorsp. 12.00 Kamerork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Gram. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 ,Met Pit op pad", caus* 13.20 Metropole Ork. en solist. 14.00 Gram. 14.30 Kerstfeestviering v. h. Kon. Gezin. 16.30 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.15 Omr. ork. en soliste. 18.30 Cello en piano. 18.45 „Spectrum van het Chr. "organisatie- en verenigingsleven", caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19 30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertge- bouwork. en solist. 21.05 Gram. 21.30 ,.De feestelijke verzorging in zieken huizen en inrichtingen", caus. 21.50 Gram. 22.00 Int. Evangelisch Comm. 22.15 Gram. 22.25 Kerstliederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 „Man en Vrouw", caus. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 .Even opkrikken. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.00 Voor het plat teland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-ork. 14.00 Medische kro niek. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.30 Kerstviering v. h. Kon. Gezin. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „Han del en Bedrijf in Suriname" door mr. C M. Elenbaas. 18.00 Nieuws. 18.15 Comm. 18.20 Gram. 18.30 Act 18.40 Lichte muz. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Reisverhaal over Israël. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. progr. v. d. sold. 20.50 Gram. 21.15 „Vierhonderd kilo- ters omhoog", caus. 21.30 Omr. ork. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muz. 23.40 24.00 Gram. de begane grond bereikt te hebben, kwam de jongeman kennelijk tot de ontdekking, dat hij zich in zijn slacht offer vergist had en de lafaard nam de vlucht. De hierop gewaarschuwde politie nam onmiddellijk het onderzoek ter hand en liet de dappere oude man naar het ziekenhuis brengen. Van de jongeman is nog geen spoor gevonden. Post bezorgt geen „schitterkaarten" Ieder jaar komen omstreeks Kerst mis en Nieuwjaar bij de post tal van prentbriefkaarten binnen, waar van de postwet de bezorging verbiedt. Het betreft de kaarten, weike voor zien zijn van een schitter-oppervlak, dat veroorzaakt wordt door fijn glas of mica. Het is namelijk bij herhaling voorgekomen, dat postbeambten bij het sorteren verwondingen opliepen. De kaarten worden daarom in de postwet onder de rubriek „verboden zendingen" in één adem genoemd met ontplofbare stoffen. De kaarten worden, wanneer de afzender bekend is, teruggestuurd. De meeste komen echter terecht bij de afdeling rebuten van het hoofdkan toor in Den Haag, waar zij worden bewaard tot afzender of geadresseer de er naar informeert. Verzending van de bedoelde kaarten kan alleen in een enveloppé geschieden. Geen Kerstgratificatie? Dan staken In de fabrieken Kromhoffs, bleek en Zuiderhagen van de textielindus trie N.V. Gerhard Jannink en Zn te Enschede is gisteren een wilde sta king uitgebroken naar aanleiding van het besluit van de directie, dit jaar geen kerstgratificatie uit te keren. Bij de wilde staking waren bijna 700 man betrokken. Dc regeling van de kerstgratifi catie houdt verband met de bedrijfs- inkomsten en de directie van boven genoemde fabriek was van oordeel dat een kerstgratificatie dit jaar niet verantwdord is. In de CAO van de textielindustrie zal het volgend jaar wel een gratificatieregeling worden opgenomen. De stakers zijn gister middag weer aan het werk gegaan, nadat de directie had meegedeeld, dat zij bereid was over deze kwestie besprekingen te voeren. Het werk diende evenwel eerst te worden her vat. KOPERSLAGER VERDWENEN. De commissaris van politie te Vlaar- dingen verzoekt namens de echtgeno te te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Gerard Leeuwen- stein, oud 43 jaar, koperslager, wo nende te Vlaardingen, die op Woens dag 15 December 1954 de echtelijke woning verliet en hierin niet is te ruggekeerd. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: normaal pos- tuure bol gezicht, gezonde gelaats kleur, scheve neus, was gekleed in grijs costuum, grijze overpas en brui ne schoenen. Hij droeg een bruin le deren actetas bij zich. VAN HET TAFELTENNISFRONT NEDERLANDERS NAAR HET BUITENLAND Voor de internationale tafeltenniskam pioenschappen van Frankrijk, welke op 10, 11 en 12 Januari te Parijs worden gehouden, hebben van Nederlandse zijde één speelster en vier spelers ingeschre ven. Het zijn: Gré Leurs (Den Haag), Du Buy (Amsterdam), Onnes (Amster dam). Scheffer (Ede) en van Zoelen (Noordwijk aan Zee). Gré Leurs en On nes zullen zowel aan de jeugd- als aan de senioren wed strijden deelnemen. In het heren dubbelspel komen Du Buy van Zoelen en SchefferOnnes uit. Voor de internationale kampioenschap pen van België, welke op 15 en 16 Ja nuari te Brussel worden gespeeld, heb ben Beb Oosterwijk (Den Haag), Du Buy. Onnes, Van Zoelen en Stoop (Rot terdam) zich gemeld. In het gemengd dubbel komen Beb Oosterwijk en Du Buy uit, terwijl Onnes te Brussel van partner zal verwisselen en in het heren dubbelspel met Stoop een paar vormt. DE STRIJD IN DE HOOFDKLASSE De inzet van de tweede helft der hoofdklassecompetitie ging niet zonder verrassingen gepaard. Wifra, tot nu toe de sterkste concurrent van Sparta, liet zich in de strijd tégen Povac te A'dam twee punten ontnemen. Wifra heeft nu een achterstand van twee punten op Sparta en nog een wedstrijd meer ge speeld. Sparta I ging natuurlijk in de strijd tegen de eigen reserven, Sparta II, on verstoord verder op het pad der over winning, boekte een nieuwe zege met 73 en staat na acht wedstrijden zonder puntenverlies aan de kop. De verdere uitslagen waren: Wibo Nedlloyd 64, Luck RaekQuick 64. De stand op de ranglijst is nu: Sparta I 8 8 16 Wifra 9 7 2 14 Povac 8 4 2 2 10 Luck Raek 9 4 2 3 10 Nedlloyd 8 2 3 3 7 Wibo 9 3 15 7 Quick 8 3 5 6 Treffers 8 116 3 Sparta II 9 117 3 Treffers Het tweede herenteam kon in Leiden niet verder komen dan 2 over winningen. Scylla zegevierde zodoende, hoewel iets geflatteerd met 82. Wil v. d. Zwet zag zich in de beslissende game tegen Otto Verkerk met 2119 geslagen, waarbij opgemerkt, dat de Scyllaspeler 5 netballen voor zich kreeg. V. d. Zwet wist het verder ook niet tot een over winning te brengen. Ton Hoogenboom en Jos v. d. Meer wonnen beide van Han v. d. Voort. Treffers 3 kon het tegen St. Hoger niet bolwerken. De einduitslag werd 64 voor Steeds Hoger. Tegen Wilhel mus I deed dit team het even beter, door met 82 te winnen. Treffers 4 kwam in de uitwedstrijd te gen Seinpost niet verder dan een gelijk spel. Bij de junioren won Treffers 1 met 91 van BAT 1. Het tweede junioren team zette haar overwinningenreeks nog onverminderd voort en won wederom met 10—0, waarbij nu St. Vooruit het slachtoffer was. Bij de dames bewees Jeanne Heems kerk wederom haar goede vorm door ongeslagen uit de strijd te treden. Haar medespeelsters lieten haar echter ook nu weer in de steek, zodat met 73 de volle winst aan het bezoekende VVV kwam. Het competitieprogramma voor de hoofd- en overgangsklas wordt 15 Janu ari voortgezet, zodat de tijd voor de zo nodige training is aangebroken. Woensdag a.s. trainen van 6 tot 7.30 u. voor de adspiranten en van 7.30 tot 8.30 ir voor de senioren. ATTC. ATTC won de wedstrijd tegen Sparkler uit Roelofarendsveen met 100 Ze heeft nu 15 punten uit 8 wedstrijden en staat aan de kop in de 3e kl., afd. C. Seinpost uit Noordwijk, dat tot nu toe ook één verliespunt had, verspeelde vo rige week een punt aan Treffers 4 en staat nu op de 2e plaats met 1 verlies punt méér. Het 2e team won met dezelfde cijfers. Ook dit staat bovenaan de ranglijst in de 4e klas, afd. E. Zij heeft 6 wedstrij den gespeeld en 11 punten behaald. Ook hier een kansje om een klas hoger te komen. Het 3e team verraste door met 64 Oegstgeest 2 te verslaan. ATTC 3 heeft edstrijden gespeeld en 7 punten be haald en staat op de 5e plaats. SANCTIES IN BELGIE De controlecommissie inzake het be- roepsspel van de Kon. Belgische Voet balbond heeft de speler Leghayt van de Olympic Charleroi voor een jaar ge schorst en hem als beroepsspeler geklas seerd. De voorzitter en de secretaris- penningmeester van de club zijn voor 3 jaar geschorst, en een ander lid zal ge durende een jaar geen bestuursfunctie mogen bekleden. Onderhandelingen tussen de besturen van de eerste klasser Den Haag/Rotter dam en HBS hebben er toe geleid, dat een drietal nader aan te wijzen wedstrij den van Den Haag/Rotterdam op Hout- rust te Den Haag zal worden gespeeld. Een definitieve beslissing waar de thuis wedstrijden van Den Haag/Rotterdam in den vervolge zullen worden gehouden, is echter nog niet genomen. SCHEIDSRECHTER IN HET NAUW Maar dat was niet de enige sensatie Uit Buenos Aires wordt gemeld: Toen de scheidsrechter in een provinciestadje Tucuman genaamd, een wedstrijd wilde staken wegens ruw spel, stroomde het publiek het veld over om de referee te lijf te gaan. Er ontstond een chaos en 20 personen werden daarbij gewond. De scheidsrechter slaagde erin, onder po litiebewaking, te ontkomen. Negen jon gens, die in 'n boom het spel hadden ge volgd, moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht, toen een zware tak doormidden brak en de gratis supporters tezamen naar beneden vielen, overmaat van een der tribunes het. Het gevolg was dat 15 toeschouwers werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. IJSHOCKEY OM DE WEST EUROPA CUP In het kader van de competitie om de West Europa cup is te Luik een ijshoc- keywedstrijd gespeeld tussen Luik en Berlijn, De Duitsers wonnen met 83 (41, 30, 12). Bij Luik speelden de Amsterdammers Smit, Overakker en Hereur mee. De drie doelpunten, die voor Luik werden gescoord, kwamen van de stick van Smit (2x) en Overakker. Na deze wedstrijd luidt de stand in deze competitie: OLYMPISCHE FILM ZOEK Enige honderden officials van sport bonden, journalisten en deelnemers, die de Olympische Spelen van Helsinki 1952 hebben bijgewoond, maakten gisteravond een vergeefse tocht naar Amsterdam. In Krasnapolsky zouden zij op uitno> diging van het NOC en de Amsterdamse sportraad de Nederlandse première bij wonen van de officiële olympische film. genaamd „Ontmoeting der werelden" (Helsinki 1952). De belangstelling was uiteraard zeer groot Velen hadden een verre reis on dernomen om nog eens te worden opge nomen in de sfeer van de spelen. Hoe groot was de teleurstelling, toen de directeur van het NOC drs W. var Zijll, ver na het vastgestelde aanvangs- uur kwam mededelen, dat telefoontjes op het laatste ogenblik met het filmver huurkantoor „Centrafilm" te Dordrecht dat de film in Nederland uitbrengt, niet tot het gewenste resultaat hadden geleid: de film was op mysterieuze wijze zoek geraakt. Drs. van Zijll sprak zijn ..diep gemeen de verontschuldigingen" uit. Daarmee was de bijeenkomst afgelopen. Noodgedwongen maakten velen toen maar een reünie van, waarop her inneringen uit de glorieuze dagen van Helsinki werden opgehaald. Maar het voornaamste punt van het gesprek bleef de mislukte filmvertoning. LAWNTENNIS GEWELDIGE BELANGSTELLING VOOR CHALLENGE ROUND Meer dan 25.000 toeschouwers zullen dagelijks aanwezig zyn als Australië op 27, 28 en 29 December a.s. in de Challen ge Round de Davis beker tegen de Ver. Staten zal verdedigen op de baan van White City aan de Rushcutters Bay te Sydney. -r:~v De Australische Lawntennisbond heeft ramp begaf een gedee te meegedeeldf dat op een record-recette P P Pvn van 136.000 pdst (1.428.000 gulden) gere kend kan worden. VOLLEYBAL COMPETITIE NEVOBO De uitslagen van het inhaalprogramma HHYC Dusseldorf Berlijn Bad Nauheim Luik Keulen Antwerpen BILJARTEN 5 5 0 0 10 55—18 2 2 0 0 4 17—7 2 2 0 0 4 17—7 1 0 0 1 0 3—4 1 0 0 1 0 3—8 3 0 0 3 0 6—25 4 0 0 4 0 20—52 De return-wedstrijd tussen VIOS 1 en Flora 1 (Noordwijk) voor de le klasse Biljartbond Bloembollenstreek heeft een spannend verloop gehad. De punten wer den gedeeld: 44. Excelsior (Lisse) heeft in een slechts matig gespeelde wedstrijd een nieuwe zege (62) weten te behalen, thans op haar plaatstgenote Vios. Door dit resul taat is Excelsior thans naar de 2e plaats in de le klasse opgekl'ommen. Een di recte bedreiging voor het leidende vier tal Het Groene Laken is Excelsior echter nog niet, daar het verschil nog 12 punten bedraagt. der afdeling Leiden NEVOBÓ zijn: Heren eerste klas: LUW 1Sleutel ring 2 30. Heren tweede klas: LUW 2L.D. 1 3—1; GGV 1—LUW 2 3—0 (regl.); Rouwkoop 1PVA 2 30. Heren derde klas: Prof. W. 4RKL 1 0—3; Fair Play 1—Salvo 2 2—2; GGV 2 L.D. 2 22; K,- en G. 1—Or. Groen 1 —2. Dames eerste klas: Rouwkoop 1Do- nar 1 13; Prof. Wijk 1Rouwkoop 1 31; Prof. Wijk 2Donar 1 22; Salvo 1Nw. Brunh. 1 03. DAMMEN DE TWEEKAMP ROOZENBURG— DAGENAIS OM HET W.K. Van Raoul Dagenais is bericht ontvan gen, dat hij bereid is in Augustus of September van hot volgend jaar in een tweekamp van 16 partijen uit te komen tegen de wereldkampioen Piet Roozen- burg, die zijn titel dan op het spel zal zetten. De organiserende vereniging Da- mas wil trachten deze tweekamp, waar mee Roozenburg voorlopig afscheid zal nemen van de wedstrijdsport, in één plaats te organiseren. Zoals bekend gaat de Internationale Damfederatie met de wedstrijd accoord, op voorwaarde, dat de andere rechtheb benden hun beurt voorbij gaan. Naar al le waarschijnlijkheid zullen zij daarte gen geen bezwaar maken omdat zij, bij wijze van compensatie, dan in 1956 in elk geval aan het grote tournooi om het wereldkampioenschap deel zullen mogen nemen. Met het oog op de tweekamp heeft Dagenals zijn inschrijving voor het Canadese kampioenschap ingetrokken. (39) kedu, de tijqer die de Irnte üiqen ixnakl, mi ooi optreden'Ven is de weqen onbemkt en Heli ik el de t'jd om er in ie kreken' j- SCHOLIERENWEDSTRIJDEN TE LEIDEN De Gemeentelijke Schoolsportcommis- sis te Lelden heeft voor de Kerstvacan- tie wederom de traditionele schoolwcd- strijden tafeltennis en volleybal georga niseerd. Maandag 27 Dec. worden in ver schillende gymnastieklokalen de voor ronden volleybal gespeeld, terwijl de ta feltennissers op Woensdag 29 Dec. in de Stadsgehoorzaal zullen aantreden. De gewoonte getrouw bieden wij onze schakers de gelegenheid gedurende de Kerstdagen hun schaakvernuft te be proeven op de stellingen van deze KERSTWEDSTRIJD g" 'g|| vm VJÊÊ: i S abcdefgh De eerste stelling is uit een partij, welke onverwacht beëindigd werd. Wit kondigde nl. mat in één zet aan en was doende deze matzet uit te voeren, toen een al te nieuwsgierige toeschouwer te gen het bord stootte, waardoor de stuk ken omvielen. Dit was te meer ongeluk kig, omdat de witspeler zeer gehaast moest vertrekken om zijn laatste tram nog te halen en dus niet behulpzaam kon zijn ter reconstructie van de stelling en ter voleindiging van zijn mat gevende zet. Toen men tenslotte de stelling weer had opgezet (diagram I) zocht men naar de matzet. Kunt U vinden, welke zet van wit op zijn voltooiing wachtte? II i JS ABCDEFGH Tegen vier pionnen, waarvan drie nog wel verbonden vrij pionnen, is een paard niet opgewassen, besliste terecht de wit speler in diagram II en daarom nam hij de kans waar om remise door pat te forceren. Hoe leverde hij hem dat? (Opm. zwart was natuurlijk zo ver standig om met pat tevreden te zijn en niet nog torenverlies tc riskeren of zelfs zelf mat tc worden gezet!) De derde opgave is het slot van een meesterpartij. Zwart aan zet speelde Dh2h3t, waarop wit, in de overtuiging van zijn zekere winst, te vlug antwoord de met Kflgl? Hierop redde zwart zich door een verrassende zet. Welke zet is dit? Oplossingen, liefst per briefkaart, uiter lijk op 5 Januari '55 aan W. H. van der Nat, Krimkade 35, Voorschoten. Onder de goede oplossers wordt een schaakboek verloot. ^de 7 wijzerplaten^ 49) „Wees nooit verlegen voov me, beste kind. En wees niet bang me lastig te vallen. Het zal mij een grote vreugde zijn, als ikals ik het zo noemen magje ontluikende geest mag vormen. Ik zal je politieke men tor zijn. We hebben nooit meer be hoefte gehad aan jonge vrouwen met talent en charme dan heden ten dage. Je kunt heel goed voorbeschikt zijn de voetstappen te drukken van je tante lady Caterham". Dit vreselijke vooruitzicht stelde Bundie helemaal buiten gevecht. Ze kon George slechts hulpeloos aan staren. Dit ontmoedigde hem niet. integendeel. Zijn voornaamste be zwaar tegen vrouwen was, dat ze te veel praatten. Zelden gebeurde het dat hij, wat hij een werkelijk goede luisteraarster noemde, vond. Hij glimlachte welwillend tegen Bundie. „De vlinder, die uit de pop komt. Een wonder] "k schouwspel. Ik heb een zeer interessant boek over staat huishoudkunde. Ik zal 't nu zoeken en je kunt het meenemen naar Chimneys. Als je het uit hebt, zal ik het met je bespreken. Aarzel niet om me te schrijven als er iets is, wat je niet begrijpt. Ik heb vele openbare plichten. Maar door zo hard mogelijk te werken, kan ik altijd nog wat tijd maken voor de zaken van mijn vrien den. Ik zal het boek even gaan zoe ken". Hij schreed"1 weg. Bundie keek hem achterna met een versufte uitdruk king op haar gezicht. Zij werd uit die versuffing gewekt door de onver wachte komst van Bill. „Hoor eens", zei Bill. „Waarom moest de Kabeljauw je hand vast houden, vertikke „Dat was mijn hand niet", zei Bundie woedend, „het was mijn ont luikende geest". „Doe niet zo gek, Bundie". „Het spijt me, maar ik ben een beetje vervelend. Herinner je je, dat je zei, dat Jimmy veel gevaar liep door hier naar toe te komen?" „Dat is zeker", zei Bill. „Het is vreselijk moeilijk om aan de Kabel jauw te ontsnappen als hij eenmaal belang in je stelt. Jimmy zal in de strikken gevangen raken voor hij het weet". „Het is Jimmy niet, die ge- igen ismaar ik", zei Bundie woedend. „Ik zal eindeloze mevrouw Macatta's moeten spreken, staathuishoudkunde moeten studeren, die met George be handelen en de hemel weet waar het mee af zal lopen". „Arme ouwe Bundie, heb je het er een beetje te dik op gelegd?" „Dat zal wel Bill, ik voel dat ik vreselijk in de knel geraakt ben'". „Het geeft niets", zei Bill troos tend, „George is geen voorstander van vrouwelijke parlementsleden, dus je zult niet op de planken be hoeven te staan, en onzin moeten uit kramen en vuile baby's moeten kus sen in Bermondsey. Ga mee een cocktail drinken, het is bijna tijd voor de lunch". Bundie stond op en liep gehoor zaam naast hem. „En ik heb toch zo'n hekel aan de politiek", mompelde ze op meelij wekkende toon. „Natuurlijk, dat hebben alle ver standige mensen. Alleen mensen als de Kabeljauw en Pongo nemen het ernstig en gaan er in op. Maar toch", zei Bill, plotseling weer op een vroe ger thema terugkomend, „moest je de Kabeljauw je hand niet laten vasthouden". „Waarom in 's hemels naam niet?" zei Bundie. „Hij heeft me zijn hele leven gekend". „Nu, ik heb het niet graag".. „Brave Hendrik. O zeg, kijk hoofd inspecteur Battle eens". Zij gingen juist een zijdeur binnen. Een grote kast kwam in de kleine vestibule uit. Daar stonden golfstok- ken, tennisrakets, bowls en andere bewijzen van landelijk leven in. Hoofdinspecteur Battle onderwierp de verschillende golfstokken aan een nauwkeurig onderzoek. Hij keek een beetje suf bij Bundle's uitroep. „Gaat u het golfspel leren, hoofd inspecteur Battle?" „Ik kon wel iets slechters doen lady Eileen. Men zegt dat men nooit te oud is om te leren. En ik heb een eigenschap, die bij alle spelen goed te pas komt". „Welke is die?" vroeg Bill. „Ik laat me niet uit het veld slaan. Als alles verkeerd loopt, begin ik weer opnieuw". En met een besliste uitdrukking op zijn gezicht kwam hoofdinspecteur Battle naar buiten en voegde zich bij hen, na de deur gesloten te hebben. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Jimmy beraamt plannen. Jimmy Thesiger voelde zich ter neergedrukt. Hij vermeed George, daar hij hem er van verdacht klaar te staan om hem aan te klampen en over ernstige onderwerpen te pra ten en na de lunch sloop hij kalm weg. Al blonk hij uit in de kennis der details van het Santa Fé grens- dispuut, op het ogenblik wenste hij daarin toch niet geëxamineerd te worden. Kort daarop gebeurde, wat hij ge hoopt had dat gebeuren zou. Lorame Wade, ook alleen, kwam een van de beschaduwde tuinpaden af. Jimmy was in een ogenblik naast haar. Ze wandelde enige minuten in stilte, en toen zei Jimmy voorzichtig: „Loraine?" „Ja?" „Luister eens ik kan me niet goed uitdrukken maar.hoe denk je er over? Wat is er tegen, dat we aan tekenen, trouwen en verder samen steeds gelukkig leven?" Loraine toonde geen verlegenheid bij dit verrassend vóorstcl. In plaats daarvan wierp ze haar hoofd achter over en lachte vrijmoedig. „Lach iemand niet uit", zei Jimmy verwijtend. „Ik kan het niet helpen. Je was zo grappig". „Loraine.... je bent een klein duivelinnetje. „Dat is niet waar. Ik ben wat men een door en door aardig meisje noemt". i „Alleen voor hen, die je niet ken nen, die bedrogen worden door je misleidend voorkomen van zachtheid en decorum". „Ik hoor je graag zulke Latijnse woorden gebruiken". „Die heb ik uit kruiswoorden raadsels". „Die zijn toch zo ontwikkelend". „Loraine mijn beste, praat er niet over heen. Wil je of wil je niet?" Loraine's gezicht werd gewoon. Het nam zijn karakteristieke uit drukking van vastberadenheid aan. Haar kleine mond werd hard en ze stak haar kleine kin uitdagend voor uit. „Neen Jimmy, nog niet, zo lang alles is als nu en niet ten einde ge bracht". „Ik weet, dat we niet gedaan heb ben wat we van plan waren", gaf Jimmy toe. „Maar toch. Och het is het eind van een hoofdstuk. De pa pieren zijn veilig op het ministerie van Luchtvaart. De deugd zegeviert. Enop het moment is er niets aan de hand". „Dus laten w- trouwen?" zei Lo raine met een hc.'ite glimlach. „Zoals je zegt, dat bedoel ik pre cies". Maar weer schudde Loraine het hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7