Liftverbod voor militairen blijft gehanhaafd Echter: ruimer gelegenheid voor kosteloos vervoer Algemene vergadering Bloembollencultuur De reorganisatieplannen werden na weinige discussies geheel aanvaard ,ti Nieuw beursgebouw gevraagd D DINSDAG 21 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Minister slipte De heer VERMEER (P.v.d.A.) heeft gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer een interpellatie ge houden over het verbod voor mili tairen van de koninklijke land-, zee- en luchtmacht, om na 1 Januari a.s. te liften. De interpellant verklaart, dat het antwoord op zijn mondelinge vraag onlangs hem niet heeft bevre digd. Spr. zegt de minister, die de inspecteur-generaal (Prins Bern- hard) in het geding had gebracht, daarin niet te zullen volgen. Hij maakt bezwaar tegen passages in een aanschrijving aan comman danten, waarin sprake is van wan ordelijkheden bij liften. Hij vraagt hoe groot het aantal klachten over wanordelijkheden bij liften is, dat werd ontvangen. Spr. meent, dat er voordelen aan het liften zijn verbonden. Als bur ger mag men liften, als men militair uniform draagt is het verboden. Naar zijn oordeel is het van belang, dat de militairen vaak thuis kunnen ko men, zo voor het gezins- als het ver enigingsleven, welke ook van belang zijn voor de opvoeding van de mili tair. Spr. vraagt ook de aandacht voor de betekenis van de recreatie buiten het garnizoen. Er zullen wel eens militairen zijn, die zich misdragen, maar moeten alle anderen daarvan de dupe worden? De minister zal z.i. beter doen het liftverbod in te trekken en maatre gelen te nemen, dat het liften op or delijke wijze geschiedt. Hij formuleert tenslotte een aantal vragen. Minister STAF erkent, dat het ver bod de gemoederen zeer bezig houdt. Het veelvuldig cohtact met het gezin is van veel belang; het is nuttig dat er tijd is voor het verenigingsleven. Maar komt een jongen van 20 jaar nu zoveel in het gezin, of alleen om te eten en te slapen? Als men het meisje in het geding brengt, dan merkt spr. op, dat deze jongeman pas 20 jaar is. Als hij elders zou wer ken zou hij dan meer thuis1 komen? Wat de controle aangaat zegt spr., dat de auto's niet zullen worden na gezocht. Hij is er van overtuigd, dat de militairen zich aan een verbod zullen houden. Wat het in het geding brengen van de inspecteur-generaal aangaat zegt spr., dat er geen sprake is van be oordeling van de Prins der Neder landen, die geen commanderende functie vervult. Het gaat hier alleen om de bevoegdheid van de minister van oorlog. Er is geen liftverbod ingesteld. Al leen is verboden dat een militair een lift vraagt. Er is hier een algemeen belang in het spel. De verkeersveiligheid komt in het gedrang. Op sommige plaatsen is het druk als op een station. Voor de laatste oorlog was het lif ten verboden en dat verbod werd al gemeen aanvaard. De buitenlandse 'automobilisten staan geheel vreemd tegenover het liften; zij kunnen op deze wijze onze krijgsmacht moeilijk hoog aanslaan. Spr. kan niet blijven goedvinden, dat enige honderden in een onorde lijke tros trachten te liften. Onder hen zijn er ook velen, die best hun vervoer kunnen betalen. Het is z.i. bedervend voor het moreel en het zelfrespect als iemand als militair gunsten vraagt, die hij als burger niet zou verzoeken. De auto's zijn merendeels privé bezit. Zou men het niet vreemd vin den, als men in een huiskamer een onbezette stoel zou willen innemen? Het vragen van een lift op de wij ze waarop het gebeurt kan met be delen worden vergeleken of iets dat er veel op lijkt. spr. vraagt zich af of het wel juist is om over het liftverbod een interpellatie te houden. Wat spr. hindert is, dat de minister door het liftverbod alleen maar heeft genomen en niets gegeven. De sterk ste basis voor het moreel der strijd krachten van hoog tot laag is de bin ding met het gezin. Daarom zou spr. meer gevoelen voor uitbreiding van het vrij vervoer. Ook ten aanzien van wijziging der kostwinnersvergoeding is iets te be reiken. Spr. vreest van effectuering van het verbod een stroom van krijgs- tuchtelijke moeilijkheden, als er geen compensatie tegenover wordt ge steld. De heer HAKEN (C.P.N.) betoogt, dat van deze minister geen goeds is te verwachten of men militair uni form draagt of niet. Het liftverbod critiserend noemt spr. dit onzalig. De heer OUD (V.V.D.) zegt, dat 's ministers antwoord hem ernstig verontrust en wel door de inkleding er van. Het was een echt ouderwets geluid, uit de jaren van voor 1914, van een oude generaal, die niets be greep van de verhouding militair burger. Spr. vindt het standpunt van de minister buitengewoon gevaarlijk. Hij moet zich niet zonder meer ver plicht gevoelen achter de gezagsdra gers te staan, hij moet zich ter dege op de hoogte stellen. Hij herinnert in deze aan de interpellatie in 1918 over de relletjes in de Harskamp. Uit eigen ervaring zegt spr. het van groot belang te achten voor de militair met verlof te kunnen gaan. Hij had liever gezien dat er geen liftverbod was gekomen. Maar als het gehandhaafd wordt zal er iets tegenover moeten worden gesteld. Met grote verbazing heeft het spr. vervuld, dat de minister in de leger order zich beriep op een advies van de inspecteur-generaal. Dat is in strijd met de constitutionele verhou dingen, zoals die in ons land zijn ge groeid. Hij herinnert er aan, dat de Prins ook verslag heeft uitgebracht in de ministerraad. Daarvan 'had de rege ring geen woord naar buiten moeten laten horen. Een en ander brengt de mogelijkheid mee, dat een lid van het Koninklijk Huis in het debat wordt betrokken. Spr. vindt het jammer, dat de mi nister niet heeft begrepen, dat hij de Prins er buiten had moeten laten. Spr. betoogt, dat de minister zich hiët moét verschuilen achter adviezen van de Prins. De heer WAGENAAR (C.P.N.) in formeert naar het percentage gehuw den, dat met verlof gaat. Zich kerend tegen het verbod zegt hij, dat de minister zioh op niet juis te wijze over de militairen heeft uit gelaten. Jonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.-H.) merkt op, dat het liftverbod te onzaliger ure is be kend gemaakt en wel juist in de maand December. Zij verklaart de maatregel minder geslaagd te achten. Van de militairen worden offers ge vraagd. Tegenover het verbod had h.i. iets moeten staan: goedkoper reizen meer autobussen voor afgelegen plaatsen. Bezwaar heeft zij er tegen, dat de inspecteur-generaal in het geding is gebracht. Adviseurs kunnen zich bo vendien hier niet verdedigen. De heer WELTER (K.N.P.) zegt van oordeel te zijn, dat de minister slechte raadgevers heeft gehad. Het grootste deel der autobezitters heeft daardoor inging tegen het sentiment van het grootste deel van het volk. De minister zegt het verbod nodig te hebben ter handhaving van discipli naire verhoudingen, maar een ander deskundige, de heer Fens, zegt, dat disciplinaire moeilijkheden zullen ontstaan als het verbod wordt inge voerd. Spr. steunt de motie-Vermeer. De minister meent, dat het goed is, dat zo weinig mogelijk wordt gespro ken over de inspecteur-generaal. Dat het niet de bedoeling was zich achter diens advies te verschuilen. Als men de zaak gaat regelen krijgt men ook een bepaalde verantwoorde lijkheid voor het geven van een lift. Spr. zegt open tr staan voor over leg. Hem lijken er toch wel mogelijk heden aanwezig. Het gaat er voor de man om om van de 28 per maand wat over te houden voor vervoera Spr. meent niet, dat zich krijgstuchtelijke vergijpen zullen voordoen als het ver bod ingaat. Een tegemoetkoming is echter mo gelijk. Spr. zou vrij vervoer willen geven zeventien maal per jaar en één maar extra, met Kerstmis of Nieuw jaar. Thans is dat dertien keer per jaar. De heer FENS (K.V.P.) zegt, dat de toezegging van de minister voor hem de motie overbodig maakt. De motie wordt aangenomen met 45 tegen 28 stemmen. Tegen: K.V.P., A.R (behalve de heren Stapelkamp en Van der Zaal" en C.H. (behalve jkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen en de heren Beernink en Krol). De VOORZITTER dankt de minis ter voor de gegeven inlichtingen. Goedkeuring salarisverhoging van verplegend personeel Naar wij vernemen heeft het col lege van rijksbemiddelaars nieuwe sa larisschalen voor verplegend perso neel in particuliere ziekenhuizen per 1 Januari a.s. van kracht verklaard. Het betreft hier een bindende rege ling, die morgen in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. Telegram aan de Paus van bisschoppen Het episcopaat, dat deze dagen in Utrecht zijn drie-maandelijkse ver gadering houdt, heeft hedenmiddag aan Z.H. de Paus het volgende te legram gezonden: „Het hoogwaardig Nederlands epis copaat te Utrecht bijeen voor een driemaandelijkse samenkomst biedt Zijne Heiligheid zijn beste wensen aan voor uw gezondheid, terwijl het samen met zijn gelovigen voor het welzijn van Uwe Heiligheid blijft bidden". De bisschoppen sporen de gelovi gen aan véél voor de Paus te blijven bidden, die in zijn onvermoeidheid voor de Kerk zichzelf niet spaart. In alle H.H. Missen, waardit door de rubrieken is toegestaan, zal het gebed voor de paus worden ingelast. VLUCHTELINGENACTIE: 2% MILLIOEN GULDEN. De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren de 2% millioen gulden bereikt. De afgelo pen dagen is 53.000 gulden binnenge komen. Gevoegd bij de 2.445.0000, die al waren ontvangen, levert dit een totaal bedrag op van 2.500.000. Locomotief sleurde auto 20 meter mee Gistermiddag greep een rangeer locomotief van de N.S. een personen auto, bestuurd door de heer H. Jour- née (37), directeur van de Eerste Twentse Elementenfabriek te Hen gelo. Het geibeurde op de onbewaakte overweg tegenover het hoofdkantoor van de N.V. Stork en Co. te Hengelo. De auto werd twintig meter meege sleurd. De bestuurder liep ernstige verwondingen op; zijn zoontje, dat naast hem zat, werd door glasscher ven eveneens gewond. „De man met de rode vlag", die bij deze overweg het verkeer bij pas seren van een trein moet waarschu wen, was volgens ooggetuigen op het moment van het ongeluk niet aanwe zig. WEGENWACHT OP EERSTE KERSTDAG EN NIEUWJAARSDAG NIET OP DE WEG! Daar de A.N.W.B.-Wegenwachters ook dit jaar in staat zullen worden gesteld het Kerstfeest en Oud- en Nieuwjaar thuis te vieren, zullen de gele pechbestrijders Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag niet op de routes patrouilleren. Cantecleer voor krachtprestatie gehuldigd Maandagmiddag ging bij het Grenskantoor Veurne-Hemden bij Aalten hét twee milliardste Nederlandse ei voor export over de grens. De Nederlandse pluimveehoudej-ij leverde n.l. in 1954 een topprestatie wat de uitvoer van eieren aangaat. Vorig jaar bracht Nederland het met de eieren-export „maar" tot 1.685.000.000, waarmee echter eveneens de eerste plaats onder de eieren-exporterende landen werd ingenomen. Insiders zijn echter over 1954 bijzonder te spreken en noemen het een „glorie-jaar". Foto: De Neder lands pluimveehouders in de persoon van de exporteur, dr. Beekhof, in wiens partij het „jubileum-ei" was opgenomen, zagen in deze feestelijke gebeurtenis, welke te Varsseveld werd gevierd, een gerede aanleiding hulde te brengen aan al die Barnevelders en Islanders die in de loop van het jaar hun „eitje" bijdroegen. Natuurlijk konden die ook al in verband met Kerstmis niet allen de huldiging bijwonen, waarom de heer Beekhof een aanwezige Cantecleer een krans omhing. Zó ontstond de combinatie: het (bewuste) ei, de kip en een krans Eerste „steen" voor waterverbinding Jutfaas-Castricum geen bezwaar tegen het meene- I men van militairen. De minister had Vervolgens bespreekt hij het bederf noojt moeten ingrijpen, omdat hij verplicht gesteld werd. Het hoofd eer discipline, welke z.i. het gevolg van het liften zal zijn. Liften h tuchtondermijnend, aldus de minis ter. Er blijft nog allerlei plaats om iets te doen. Hij denkt aan particuliere initiatieven voor het maken van af spraken tot meerijden; buiten d( snelverkeerswegen zouden de be trokken en kunnen worden opgeno men. Gezegd is, dat de militair niet kan betalen, maar vraagt spr.: wil hij het wel betalen. Tien procent lift; zij kennen het vak. De minister vraagt of 30,zak geld per maand voor een jongeman van twintig jaar nu onredelijk is. En daarvan zou dan eenmaal reisgeld van een paar gulden moéten worden besteed. Het zakgeld is in Neder land niet aan de lage kant. Naar aanleiding van de vragen zegt de minister geen verhoging van zak geld te willen voorstellen. Hij zou meer gevoelen voor wijziging der kostwinnersvergoeding voor hen, die aan het gezinsinkomen bijdragen. De heer Vermeer dient een motie in, waarin van de minister gevraagd wordt, dat hij het mogelijk zal ma ken dat de dienstplichtige militair zijn yrije tijd in de weekeinden zo veel mogelijk in gezinsverband kan doorbrengen. De heer Vermeer zegt nog dat hij door deze motie de minister vrijlaat in zijn maatregelen: of opheffing van het liftverbod; of verruiming van het vrij vervoer of verhoging van soldij. De heer FENS (K.V.P.) zegt, dat het nemen van de tuchtmaatregel uitsluitend tot de competentie van de minister behoort. Pas als het al gemeen belang wordt geschaad of de tucht ondermijnd kan men daarover gaan praten, maar beide elementen zijn afwezig. Z.i. moet de Kamer een zekere terughoudendheid betrachten |E REORGANISATIE van de Ko-i bestuur wilde namelijk iedereen ninklijke Algemene Vereniging daarin vrij laten. Bij de bespreking van het amende ment merkte de voorzitter op, dat men nu dwang in het vak wilde uit oefenen, terwijl de vereniging zich een paar jaar geleden verzette tegen iedere dwang. Natuurlijk zou het ge wenst zijn om de leden in de afde lingen een duwtje te geven om lid van een groep te worden, maar dat duwtje moest geen Slag met een gummieknuppel worden. Niettemin kwam de heer Rood van de afdeling Grootebroek namens de Westfriez<?n vertellen, dat de re organisatieplannen zouden worden afgestemd, als het amendement- Westland niet werd aanvaard. In ant woord daarop uitte de voorzitter zijn voor Bloembollencultuur, welke ver eniging gisteren te Haarlem een al gemene vergadering hield, heeft thans haar beslag gekregen. De ver gadering, welke onder leiding stond van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, ging bij vrijwel alle artikelen zonder hoofdelijke stem ming accoord met de wijzigingen, zoals die door de commissie tot voor bereiding van de reorganisatie wa ren geadviseerd. Van de afdeling We^tland was ech ter op een der artikelen een amen dement binnengekomen, waarin het lidmaatschap van een der Groepen Maandagochtend Is nabij Hoofddorp op de kruising van de Provinciale weg (Kruisweg) en Geniedijk, een kilo meter ten Westen van het centrum van dit dorp, de eerste buis gelegd van de transportleiding JutfaasLei duinenCastricum van de Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland. Foto: Een overzicht tijdens het moment, waarop deze eerste buis in tegenwoordigheid van de Herein A. B. J. Prakken, lid van de Gedepu teerde Staten van Noord-Hollaftd en Pres.-Commissaris van de N.V. Watertransportmaatschappij en Mr. F. H. C. van Wijck, Wethouder van Gemeentewerken van de stad Amsterdam, langzaam naar beneden zakt. verbazing over het feit, dat deze woorden van een afdeling kwamen, welke enkele jaren geleden zich het felst tegen dwangmaatregelen had verzet. Een stemming gaf tenslotte het re sultaat, dat het amendement met 309 stemmen tegen en 144 vóór werd verworpen. Het feitelijke voorstel dus geen verplichte aansluiting bij de Groepen werd daarna aan genomen met 359 stemmen vóór en 94 tegen. ZUIVERE KWEKERS. DEN AMENDEMENT van de afde- *-i ling Hillegom, waarin gesteld werd, dat het hoofdbestuur moest beslissen, of iemand nu kweker was of niet, kon niet in behandeling ko men, omdat het te laat was inge diend. Misschien, dat het op een vol gende vergadering aan de orde komt, omdat het naar de mening van de voorzitter inderdaad steeds moeilij ker wordt om zuivere kwekers te vinden. De voorzitter bracht na de behan deling van de reorganisatie-voorstel len dank aan de commissie, die zich daarmede zo lang en intensief had bezig gehouden. Aangenomen werd ook het voor stel van de afdeling Wassenaar, waarin aan het hoofdbestuur ver zocht werd te bevoegder plaatse Stappen te ondernemen, die er toe leiden, dat in het vervolg verreke ning van surpluskorting omstreeks Maart achterwege blijft, indien het te verrekenen percentage van geringe omvang wordt geacht. De als gevolg hiervan te veel ingehouden bedra gen worden benut voor het opvan gen van surpluskorting in het ko mende seizoen. NIEUW BEURSGEBOUW. DIJ DE BESPREKING van het voorstel van het hoofdbestuur om de beurs-entree-gelden te verho gen van 50 ct bleek de afdeling Noordwijkerhout niet te blakeren van enthousiasme. De afgevaardigde van deze afdeling meende, dat er be ter eerst een voorstel van het hoofd bestuur kon komen voor een nieuwe bloembollen beurs. Het Krelagehuis in Haarlem kan spreker niet anders noemen dan een rookhol en al het geld, daaraan besteed, zou verspild zijn. „U bent een man naar mijn hart", antwoordde de voorzitter, die er ove rigens op wees, dat het ook helemaal niet de bedoeling ligt om nog meer geld aan het Krelagehuis te „ver prutsen". Het wordt trouwens ook hoog tijd, zo zeide hij, dat er eens iets gedaan wordt. Het bloembollen vak geniet een internationale reputa tie, maar naar het uiterlijk van het Klelagehuis geniet zij een armetierig bestaan. Het zal dus noodzakelijk zijn, dat er een gebouw komt, het bloembollen vak waardig. Het zal echter evenzeer noodzakelijk zijn, dat eerst de lasten, die nu nog op het Krelagehuis rusten, zoveel moge lijk worden weggewerkt. Met de ver hoging van de entreegelden hoopt men daartoe te komen. Hoogstwaarschijnlijk zal dan het volgend jaar begonnen kunnen wor den met de mogelijkheid te onder zoeken voor een nieuw gebouw in Haarlem. De opmerking werd nog vanuit de vergadering geplaatst, dat zovele ge meentebesturen aan het vak hun medewerking Verlenen. Daarom zou het wel dienstig zijn, als het gemeen tebestuur van Haarlem, de stad, die zich zo graag het centrum van de bloembollencultuur noemt, ten aan zien van een nieuwe beurs over de brug komt. De voorzitter gaf deze afgevaar digde echter ten antwoord, dat er nog steeds de toezegging ligt van het Haarlems gemeentebestuur om 70.000.bij te dragen voor een nieuwe beurs in Haarlem. Natuurlijk is de waarde van de gulden intussen sterk veranderd, maar daar zou met Haarlem wel over te praten zijn. BEGROTING. r\E BEGROTING 1955 kon ter vcr- gadering snel worden afgewerkt; er waren geen op- of aanmerkingen. De voorzitter deelde nog mede, dat in een besloten vergadering men ac coord was gegaan met het voorstel van het hoofdbestuur om dr. ir. C. Rietsema, rijkstuinbouwconsulent te Hoorn en directeur van de rijkstuin- bouwwinterschool aldaar, tot ere-lid van de Vereniging te benoemen. Met luid applaus werd deze benoe ming bezegeld. Uit een mededeling van de voor zitter bleek verder nog, dat de heer R. M. van der Hart uit Haarlem, hoofdredacteur van het „Weekblad voor Bloembollencultuur" een deel van zijn werkzaamheden wil neer leggen. De voorzitter stemde het tot ver heugenis, dat de heer Van der Hart, die hij een man van wijsheid, toe wijding en vlijt noemde, niet geheel voor het vak en het weekblad ver loren zou gaan. Voor alles, wat hij reeds gedaan had, bracht hij hem hartelijk dank. HAAGSE JONGEN DOOR OPLEGGER GEDOOD. Een 14-jarige wielrijder uit Den Haag is op het Schenkviaduct door een truck overreden en kort daarna aan de bekomen verwondingen over leden. Het ongeluk gebeurde, toen de jon gen een voor hem rijdende 19-jarige wielrijder wilde passeren. Hij week iets naar links uit en werd geraakt door het achterspatbord van een juist passerende truck met oplegger. De jongen kwam te vallen en werd door de oplegger overreden. Bij aankomst in het ziekenhuis Zuidwal, bleek hij reeds te zijn overleden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5