Tulpen op Haarlemse keuring niet van beste kwaliteit Schoolgeld-amandement verworpen Geen 3e Postbestelling longen schoot met speelgoed revolver een echte patroon af Jacobstoren wint eenderde lengte bij „spitsvondigheid". Tien nieuwe woningen aan Binnenweg te Rijpwetering Gemeenteraad Leimuiden k/INSDAG 21 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De liefhebbers van narcissen en j Langel Hulsebosch, Hillegom, liyacinthen konden gisteren in hetbrachten hun grote favoriet: Delight. Krelagehuis te Haarlem volop aan ^en Pracb* hyacinth met zeer zware trossen en fijne rose tint. Daarnaast hun trek komen. Men zag er heel wat j etaleerde deze firma de nieuwe blau- in zeer behorlijke kwaliteit. Maar over de tentoongestelde tulpen kon men nu niet bepaald luidkeels „hoe- ra" roepen. Het was over het alge meen maar povertjes, dat men daar van toonde. Natuurlijk waren, wat dit laatste betreft, ook uitzonderingen. Zo sprong de rode Scarlet Marvel van C. A. van Paridon, Noord wij kerhout, direct in het oog door de beste kwa liteit: puik op kleur zijnde bloemen op lange stevige stengels. Daarnaast prijkte de dubbele gele Mr. v. d. Hoeff Early van Jac. Boon, Boven- karspel. De bollen bloeiden, maar dat was ook alles! Dergelijke kwali teit kan men beter thuis laten. Uit gesproken matige kwaliteit tulpen liet ook de' fa. Gebrs. van Dis uit Fijnaart zien. De rode, wit-gerande Olga zag er vodderig uit en van Pre- ludium, Pink Thophy en Victorine Max stuk voor stuk tulpen, die beslist goed zijn kunnen we he laas ook al niet veel moois zeggen. De kit met Krelage's Triumph mocht dan wat aan de rauwe kant zijn, dit was tenminste goed. In het groepje zaailingen van Ant. Nijssen te Sant poortvrij allemaal geel met een meer of minder sprekende rode vlek vielen ook geen daverende aan winsten te ontdekken. Hoewel: de dubbele rode Stockholm is ongetwij feld een zeer mooie tulp, maar dat was o.i. ook de enige, die uitblonk. De dubbele rode Apex van G. v. Steijn Zn, Voorhout, deed het heel goed. De voldubbele bloemen hebben een pittig-rode kleur. De gedrongen stengel maakt Apex tot een ideale pottulp. De zaailingen, die Konijnen burg Mark uit Noordwijk liet zien, v/aren allen in Italië geacclimati seerd. Men kan er dus, wat de vroeg- broei aangaat, niet zo erg veel van zeggen. Er zitten echter enkele heel mooie variëteiten tussen. Zo trok de diep-rode zaailing, die ontstaan is uit een kruising tussen Korneforos en Mongolia sterk, de aandacht. Die geeft een zwaar bos tulpen met lan ge, sterke stengels en mooi gevormde bloemen. Impressario, een rode tulp met fijn geel randje, stond in verhouding met het slanke, vrij kleine bloempje te hoog op de benen. Enkele zeer mooie zaailingen had men verkregen uit een kruising van Korneforos William Copland. Er stonden zaailingen bij» die men zou kunnen vergelijken met een vergrootte uitgave van Copland, maar dan dieper lila van kleur. De zeer groot-bloemige Antibes was een van deze zaailingen. Daar kon toch wel eens wat moois uitkomen. Ver moedelijk zal men deze zaailingen ook nog wel eens tonen van in Hol land geteelde bollen en het zal inte ressant zijn te zien, welk een figuur ze dan slaan! Een aardige tulp in deze groep was Ook de aanwinst, die men had verkregen door Brilliant Star met Motherday te kruisen. De licht gele bloem draagt een donkergele rand. Groot van stuk is deze edhter niet. De tulpen, die Van der Hoek's Broeiproeventëdrijf, Nieuwe Nie- dorp, liet zien, waren allesbehalve schilderijen. Of men nu Christmas Gold zag of Pink Trophy of Victorine max, of Demeter, of Levant of Ran- chi, het was allemaal matig. C. v. d. Meij, Rijnsburg, liet tenslotte nog geboste tulpen-in-vloei zien, zoals ze Rijnsburg worden aangevoerd: White Sail, Prinses Beatrix en Hildegarda. Zoals gezegd: hyacinthen zag men in beste kwaliteit. Om te beginnen een mooie groep van P. Dames Nzn., te Lisse met de blauwe fairy Borah, de rose Pink Pearl en de rose roos Jan Bos als uitblinkers. Dat was je- van-hèt! Delft's Blauw had, om de Kwalificatie „extra" te krijgen, iets minder lang van steel moeten zijn en dat zouden we van de getoonde An ne Marie ook willen zeggen. Een groepje, dat terecht veel aandacht ge noot. Daarnaast zagen we de licht blauwe Early Queen v. Gebrs. Verde- gaal, Sassenheim. Over deze verlo- ping uit Queen of the Blues schre ven we reeds eerder uitvoerig, even als over de witte verloping Snow Queen, die men in volle glorie expo seerde. Deze sport is inderdaad sneeuwwit. Een waardevolle aan winst! Blue Ribbon met fijn-blauwe kleur en grote trossen plus de be kende blauwe Ostra in beste conditie. M. Veldhuijzen van Zanten N.V., Lis- se, liet de fraaie blauwe Perfection weer zien. Wat de narcissen betreft: De Graaff Bros S. A. van Konijnenburg Co., Noordwijk, lieten een grootbloemige cyclaminuszaailing zien onder de naam Golden Lacquer. Men kan er nog iets van de cyclaminusvorm in te rugvinden, maar de elegance en de sierlijkheid was er niet op vooruit ge gaan. Verder stond daar de gele trompet Golden Advance van Gebrs. Doornbosch, Sassenheim, de altijd mooie Jules Verne van Gebrs. Pen- nings, Noord wij kerhout, de bekende Aflame en California van G. Entho ven, N.Vennep, de aardige gele trom pet Forescate van J. Gerritsen Zn., Voorschoten, de gele, oranje gekroon de El paso van George Vreeburg, Lis- se en de voortreffelijke poetaz Crag- ford van H. Vreeburg, De Zilk. Al deze narcissen zagen er voor de tijd van het jaar prima uit, maar over enkele weken zal men ze eerst in vol le prachti kunnen zien. Golden Har vest van Jac. P Warmerdam, Noord- wij kerhout, was bijzonder best als men in aanmerking neemt dat het nog elf dagen voor Nieuwjaar is. Van het bijgoed verdienen voor het voetlicht gehaald te worden de twee vazen met Freesia's de witte Snow storm en de crème Caro Carl ée van Wülfinghoff's Bloembollenbedrijf, Rijswijk, die verbazend mooi waren en twee pannen met crocussen van Jac. Tol, St. Pancras: Vanguard en Violet Vanguard. Gistermiddag is in de vergadering der Tweede Kamer aan de orde ge komen het ontwerp van wet tot rege ling van de heffing van schoolgeld (Schoolgeldwet.) Allereerst wordt ge stemd over het amendement van mevr. FortanierDe Wit (VVD), be ogende uitbreiding aan de vrijstelling van schoolgeld te geven. De minister van O. K. en W. ad in terim, de heer Beel had verleden week dit amendement zeer ernstig ontraden. Het amendement werd ver worpen met 64 tegen 11 stemmen (die van VVD en CPN). De artikelen worden z.h.s. goedge keurd. Het wetsontwerp wordt aangeno men met 59 tegen 16 stemmen. Tegen SGP en KNP, van de AR de heren Gerbrandy, Bruin Slot, Van der Zaal, Schouten, Roosjen, Verkerk, Van Eysden, Biewenga en Stapelkamp, van de CH de heren De Ruiter, Krol en Tilanus. De begroting van het staatsbedrijf der PTT is gisteravond z.h.s. door de Tweede Kamer aangenomen. Tevoren: had minister mr. J. Alge- ra medegedeeld: Een derde postbestelling, waarop in de Kamer was aangedrongen, zal denkelijk niet worden ingevoerd. Een tariefsverlaging bij de post dienst ligt niet in de bedoeling. Bij de radiodistributie wordt riefsverhoging op het ogenblik niet overwogenmaar op de duur zal deze toch onvermijdelijk zijn. Gebleken is dat de eerste postbe stelling 70 pet van het totaal aantal stukken per dag uitmaakt en de tweede bestelling 25 pet, zodat er voor een derde rondgang maar 5 pet overblijft. Fout bij de ouders Er zijn ouders, die zo weinig ver trouwen in de toekomst hebben, dat zij hun kinderen vroeg met de wa penhandel bekend willen maken en hen met speelgoedwapenen verwen nen. Dat dergelijk speelgoed echter reeds nu voor de bezitter fataal kan zijn, moesten gistermiddag de ouders ondervinden van een twaalf-jarige schooljongen in Amsterdam, die het slachtoffer werd van hun goedgeefs heid. De knaap had namelijk bij de Ma rinekazerne op Kattenburg een ne gen millimeter pistoolpatroon ge vonden. Hij nam het projectiel mee naar huls en stopte het in de loop van zijn blikken speelgoedrevolver. Met het pistooltje in de hand ging hij vervolgens voor een open raam in de kamer staan en hield zijn linkerhand voor de loop, om de kogel, nadat die was afgeschoten, weer op te vangen. Uit elkaar gebarsten. Op het moment dat hij de trekker overhaalde klonk echter een daveren de knal. De kogel vloog uit de loop en schampte de middenvinger van de linkerhand. Het pistooltje zelf barst te uit elkaar. De jongen werd door een verpleger van de Marinekazerne verbonden. Het bleek dat een metalen pen in de loop van de revolver het slag hoedje van het projectiel had ge raakt, waarna de patroon in de mon ding van de loop was ontploft. Met meer succes,,. Toen de jongen van de schrik be komen was verklaarde hij tegenover de politie dat ook zijn vriendje in het bezit van munitie was, die ze aan de wallekant tegenover het zoge naamde „kogeleiland" van de marine hadden gevonden. Een onderzoek in de woning van het vriendje leverde een kogel en een lege huls op. Het vriendje was er namelijk inmiddels De Sint Jacobstoren in het hartje vna de stad 's Gravenhage zal in de loop van 1955 zijn spits krijgen. On-j opgehelderde oorzaak onder een ook in geslaagd de kogel van de huls te verwijderen Hoe de losse patronen in de wal kant verzeild zijn geraakt, is niet be kend, maar men neemt aan dat ze af komstig zijn van Duitse troepen, die in de bezettingsjaren enige tijd in de kazerne gelegerd waren. DENEMARKEN VOERT BOLLEN UIT. Denemarken zal over twee of drie jaar geen Nederlandse tulpenbollen meer behoeven in te voeren. Deze verwachting is geuit in het orgaan van Deense warmoezéniers. Het blad schreef, dat de voorraden van in eigen land gekweekte tulpenbollen steeds groter worden. De Deense kwekers hebben dit jaar reeds aan tweederde van de vraag in Denemar ken kunnen voldoen. Er is verder een begin gemaakt met de uitvoer naar West-Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten. De export heeft een bedrag van bijna een millioen kronen (ong. 543.000 gulden) opgebracht. ZWEMMEN IN ZEE GEVAARLIJK VOOR DUITSERS. De wenselijkheid om buitenlanders te waarschuwen tegen gevaren bij het baden en zwemmen in zee is naar voren gebracht door de Haagse vrij willige brigade tot redding van dren kelingen. In haar jaarverslag zegt zij, dat het vooral Duitsers zijn, die zich niet houden aan de waarchuwingen zich niet te ver in zee te begeven of te zwemmen in de nabijheid van de strandhoofden. Daarom zou het goed zijn, speciaal in jeugdherbergen en op kampeerterreinen, geschriftjes neer te leggen voor de buitenlanders. (Alg. Dgbl.) Kind met fietsje onder vrachtauto In de Lulofstraat te 's-Gravenhage is gistermiddag om half twee een on geval gebeurd, dat aan een 4-jarige jongen uit de Lulofstraat het leven heeft gekost. Het kind was met een driewielig fietsje aan het rijden en kwam daarbij door nog niet geheel geveer drie jaar heeft hij het zonder, vraohtauto. Het kind was op slag moeten doen omdat in 1951 werd be-| dood. Het stoffelijk overschot is naar sloten dat de oude gietijzeren spits - - verwijderd moest worden. het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd. RECTOR VAN DER HOOGTE. Bij besluit van 30 November 1954 De toren, die een bijzonder zes hoekig grondplan heeft, verkeerde in niet al te goede toestand. Hij werd jwt. onderzocht en het advies na dit on- he£fut 'c^g^'atie vak' het Conai^ der,oei? luidde: om verdere scheur-; de zeereerw. heer J. A. vorming in de muren te voorkomen. d H (Mauritskade 28, moeten versterkingen worden aange- j +nf Hiiwfamr bracht en moet hit metselwerk aan| Amsterdam) benoemd tot directeur Emigratiemogelijkheden naar Canada verruimd Voor landbouwers De Canadese regering heeft beslo ten de selectienormen voor land- bouw-emigranten naar Canada te verruimen. Tot nu toe was het zo, dat men alleen voor emigratie als landbouwer naar Canada in aanmer king kwam, wanneer men op het tijdstip van aanmelding voor de emi gratie gedurende tenminste vijf jaar in de landbouw werkzaam was. De bepalingen zijn thans zodanig gewijzigd, dat in het algemeen vol doende landbouwervaring wordt ver eist, maar dat de periode, waarin de ze werd verworven niet meer behoeft te liggen in de periode onmiddellijk! op de toren beginnen. i nj,.ntfmv minder vb. voor de emigratie. Wel moet de ad- De toren, zal dan 92,5 meter hoog Srbefd spirant-emigrant het ernstige voor- zijn. Het carillon, dat in de toren Wen zidh hier door geschikte arbeid nemen hebben in Canada in de land- komt, zal 51 klokken tellen. De bei- bunnen revalideren. Men hoopt bouw te gaan en daarin tenminste aardier, die dit instrument zal bespe- dit initiatief vooral ook heilzaam een jaar na aankomst werkzaam te' len, beschikt dan over vier octaven zal zijn voor de oorlogsslachtoffers m blijven. I en drie ondertonen. deze streek. de buitenzijde worden vernieuwd. Nu staat de toren al ongeveer twee jaren in de steigers, zonder spits. Die gietijzeren spits was er ook slecht aan toe. Hij werd verwijderd omdat daardoor de totale gronddruk verminderd zou worden. Op een bouwterrein in de buurt van de Nederlandse boord-geestelij- ken voor de emigrantenschepen. FABRIEK WORDT WERKPLAATS VOOR MINDER VALIDEN. De zuivelfabriek te Helden dorp, die buiten bedrijf is gesteld wegens van de toren wordt de nieuwe spits aangaan van een fusie met de van eikenhout vervaardigd. Vroeg m 5 tieve zuivelfabriek te Helden het komende voorjaar hooptmen PanFnü) 2a, worden ingericht tot oroteeeE vwUg StCT hoog wordhj ^j^j^beSd'Het is ^d<Tte™oel ingaat Gemeenteraad Alkemade Zeer waarschijnlijk kwam de raad van Alkemade Maandagavond voor de laatste maal in 1954 bijeen, ter afhandeling van een uitvoerige agenda. Vooraf wijdde burgemeester E. J. M. Kolfschoten enkele woorden ter nagedachtenis aan de heer Jos Penning de Vries, eertijds raadslid en directeur der distributiedienst 1947. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur van de Stichting tot opleiding van leidsters bij het Chr. Kleuteronderwijs voor een bijdrage van 25,per leerling en op het verzoek van de Stichting Centraal Orgaan Kath. Blindenwezen te Engelen om eenmalige subsidie. De raad besloot om aan G. S. ter kennis te brengen, dat de raad het billijk zou achten dat het salaris ge meentesecretaris van Alkemade worden opgetrokken tot 95 van dat van de burgemeester. Het lid P. v. Velden wilde hier tevens aan toege voegd zien, dat tevens 5 ambtstoe lage aan de gemeentesecretaris zou worden vergoed. Besloten werd om dit laatste alleen vast te leggen als een persoonlijke toelage voor de hui dige functionaris, gezien zijn vele verdiensten in de gemeente. Hierna ging de raad over tot vaststelling van een 3-tal raadsbesluiten tot verhu ring van enkele percelen land. Even zo tot verhuring woning viaduct 2. Goedgunstig beslist werd ook op het verzoek van A. C. P. Zegers te Oude Wetering om over te gaan tot annulering van de huur van een per ceeltje water in het Brasemermeer, alsmede gedeeltelijke restitutie van reeds betaalde pacht. Op het verzoek der drie provinciale kruisverenigingen in Zuid-Holland om voor de Stichting voor de voor- en nazorg van geesteszieken in Zuid- Holland de reeds eerder toegekende bijdrage van 2 ct. per inwoner te verhogen tot 5 ct. ingaande 1 Jan. 1955, werd gunstig beschikt. Vastge steld werd voorts een interimrege ling ziektekosten gemeentepersoneel 1954 dat per jaar 66,wordt uit gekeerd en aan ongehuwden 33, Verordening reiskosten. Het voorstel om over te gaan tot vaststelling van een verordening, waarin vervat richtlijnen voor het verlenen van een tegemoetkoming in de vervoerskosten als bedoeld bij art. 13 der L.O.-wet 1920 vereiste enige bespreking. De heer C. de Jong be pleitte een soepele toepassing van deze verordening. De heer v. d. Geest zag moeilijkheden in de verhouding tot vaststelling gezinsinkomen van kleine zelfstandigen en loontrekken- den. De voorz. gaf hierna de toelich ting, dat het de bedoeling is om via Onderzoek Triton-ramp in Dublin duurt voort Scherpe kantjes Het verloop van het onderzoek, dat te Ierland ingesteld wordt naar de „Triton"-ramp schijnt zo nu en dan een wending te nemen, die voor Nederland niet bijster prettig aan doet. Ten eerste moest de verdediger van de K.L.M. gistermorgen opmer ken, dat de K.L.M. bij ui .stek doen de is geweest de oorzaak van de ramp te achterhalen en dat de Ne derlandse' luchtvaartmaatschappij niet zou nalaten, wat het onderzoek zou bevorderen. De verdediger voeg de hieraan toe, dat de commissie van onderzoek absoluut een foutief stand punt inneemt, wanneer zij veronder stelt, dat de K.L.M. iets voor haar verbergt. Ten tweede werd in de middagzit ting een rapport van een Amerikaans instituut voorgelezen, waartegen een der advocaten van de K.L.M. be zwaar maakte. Geen bewijzen. De voorzitter van de jury merkte toen op, dat het wel vreemd was, dat een K.L.M.-vertegenwoordiger in de morgenuren nog verklaard had het onderzoek in alles behulpzaam te willen zijn en enkele uren later bezwaar ging maken tegen ez rap port. De K.L.M.-verdediger verklaarde toen, dat hij bezwaar had tegen het feit, dat de voorzitter deed, alsof het Amerikaanse rapport met bewijzen gestaafd kon worden, terwijl dit in feite niet het geval was. Het Amerikaanse rapport vertelde, dat een te grote snelheid bij de start een hoogteverlies tot gevolg heeft. Een tweede K.L.M.-vertegenwoor- ddger verklaarde desgevraagd, dat in derdaad een te grote startsnelheid een hoogteverlies tot gevolg heeft, maar dat uit niet blijkt, dat de „Tri ton" bij zijn laatste start een te ho ge snelheid had. OVEREENSTEMMING TUSSEN APOTHEKERS EN FONDSEN. De voorzitter van de onderhande lingscommissie van apothekers en al gemene ziekenfondsen heeft namens de commissie meegedeeld, dat over eenstemming is bereikt over een ge zamenlijk voorstel ter oplossing van de bestaande moeilijkheden. Het voor stel zal ter goedkeuring worden voor gelegd aan de algemene vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot j bevordering der pharmacie, die van-1 daag gehouden wordt. Een 26-jarige arbeider van de I aardappelmeelfabriek „De Toekomst" te Borger-compagnie bij Hoogzand werd gistermiddag door een loshan gende drijfriem gegrepen en enkele keren rondgeslingerd vóór de drijf as kon worden st'l gezet. Hij is on middellijk overleden. 1 deze verordening bij de vaststelling der vergoeding zoveel mogelijk vol gens een vaste lijn te werk te kun nen gaan, maar er zullen omstandig heden blijven, welke noodzaken hier van af te wijken. Het is echter zo, dat B. en W. dan met voorstellen komen, maar de eindbeslissing blijft toch steeds aan de raad. Hierna besloot de raad voorlopig deze regeling te aan vaarden. Het bedrag dat maximaal in 1955 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten kan worden opgenomen werd be paald op rond 100.000, Wegens periodieke aftreding bur gerlijke artnbesturen zagen J. C. de Jong te Oude Wetering en N. P. Heemskerk te Oud Ade zich herbe noemd. Bij de behandeling van het voorstel tot onderhandse gunning van de bouw van 10 woningen aan de Bin nenweg te Rijpwetering aan de aan nemer P. J, Olijerhoek te Oud Ade voor een totaal bedrag van 118.792, bleek, dat voorz. na besprekingen met de Prov. Directie Wederopbouw ter verkrijging van een groter wo ningcontingent thans reeds tot ge deeltelijke verwezenlijking van het bouwplan kon overgaan. De heer L. J. Kerkvliet informeerde hierbij waarom nu speciaal tot bouw in Rijp wetering is besloten en vroeg zich af of hier de urgentie voor woningzoe kenden het dringendst is. De heer Rietbroek had liever evenals de heer C. de Jong de voorkeur gegeven aan een openbare inschrijving boven een onderhandse gunning. Voorz. zeide hierop tot de heer Kerkvliet nog enig geduld te willen betrachten, aangezien B. en W. binnenkort met uitgebreide bouwplannen hopen te komen, waarvoor de besprekingen thans reeds in vergevorderd stadium verkeren. De bouw van deze 10 wo ningen moet men daarom zien als een gedeelte van het bouwplan 1955. De onderhandse gunning van deze bouw is met de commissie Openbare Werken ook reeds breedvoerig be sproken. Na overleg met Wederop bouw is men echter de mening toe gedaan dat dit de meest voordelige oplossing was. Reorganisatie. Het voorstel om over te gaan tot reorganisatie dienst van publieke werken hield o.a. in dat deze dienst met een technisch ambtenaar uitge breid dient te worden. In de toe komst ook nog met een administra teur. De functieverdeling wordt dan als volgt: 1. gemeente-architect, 2. technisch ambtenaar le klasse, 3. technisch ambtenaar. Voor de benoe ming van deze laatste naast de twee reeds bestaande functionarissen zul len B. en W. dan t.z.t. een voordracht doen. Over de in de instructie opge nomen bepaling, dat de technische ambtenaren zelfstandig rapporteren via hun chef, ontstond nog enige dis cussie, waarbij de mogelijkheid be pleit werd, dat dit in bepaalde geval len ook rechtstreeks aan B. en W. kan geschieden. Mevr. Van HamerenVan Kins verkreeg voorts ingaande 1 Jan. 1953 haar vaste aanstelling als schoon maakster van het raadhuis. De vergoeding van de gemeente lijke commandant der brandweer werd met 200,verhoogd, waarbij de heer Verstege ook een verhoging voor de plaatselijke brandweercom mandanten bepleitte. Op het verzoek van het R.K. Kerk bestuur van de H. Bavo te Oud Ade om medewerking te willen verlenen voor het aanleggen van een voetpad voor de kerk te Oud Ade, zulks met het oog op de publieke veiligheid van voet-kerkgangers en schoolkin deren, werd besloten 50 van de te maken kosten ad f 1684,— voor reke ning van het gemeentebestuur te ne en. In de rondvraag bepleitte de heer Van Scheppingen bij e.v. aanbeste dingen alle plaatselijke aannemers in de gelegenheid te stellen tot in schrijving. Dr. v. d. Bijl vroeg de aandacht voor een open riool in het Zuid-Einde van Roelofarendsveen, welke vanwege stremming in de dempingswerkzaamheden reeds ge ruime tijd een onhoudbare toestand veroorzaakt. Voorz. antwoordde hier op, dat dezer dagen de werkzaam heden weer waren hervat en dat dit de bijzondere aandacht heeft van B. en W. bij HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden vindt U een grote keuze in Kerstgroepen en Stallen ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren PTT-jubileum Maan dag vierde de heer J. Verkerk, be steller bij de PTT te Alphen zijn 25- jarig dienst jubileum. Namens de directeur-generaal werd de jubilaris te zijnen huize gecompli menteerd door de directeur van het kantoor, de heer A. Klein, die een gratificatie onder couvert aanbood. Namens het personeel sprak de heer D. M. Versluis, hoofdemploye I, die de nauwgezette plichtsbetrachting van de jubilaris in het licht stelde. Spr. bood de jubilaris een divanplaid aan. De heer C. J. Verbeek sprak na mens de collega's. Aan mevr. Verkerk werden bloe men aangeboden. Tijdens het gezellig samenzijn, waarbij vrijwel alle be stellers tegenwoordig waren alsmede een groot deel van de ambtenaren, sprak de jubilaris een dankwoord, waarin hij vele verbeteringen bij de PTT memoreerde. LTJ Tijdens de jaarvergadering van de LTJ werd na een opwekkend woord van de voorz., de heer L. Cap- tein, een flink bedrag bijeengebracht voor de Oostpriesterhulp. De pen- ningm., de heer J. Vergeer gaf een uitgebreid overzicht van de finan ciële positie. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Het bestuur is thans samengeteld L. Captein, voorz., N. Kempen vice-voorz., P. Snelderwaard secr., J. Vergeer pen- ningm., Th. de Wit. Aalmoezenier L. M. G. Biemans sprak een ernstig woord. HAZERSWOUDE Acht etagewoningen De acht etagewoningen, de eerste in Hazers- woude, welke thans gebouwd worden op de hoek van de Bruggestraat aan de Rijndijk, zijn thans zo ver gevor derd dat ze onder de pannen zijn. Het zal nog wel een geruime tijd duren, voordat de woningen zo ver zijn, dat acht gezinnen kunnen zeggen: „Wij zyn onder de pannen". Aan de Nat. School aan de Rijn dijk is als onderwijzeres benoemd mej. B. J. E. Bax te Hendrik Ido Am bacht, LANGERAAR L.T.B.-vergedering. Gisteravond vergaderde de L.T.B., afd. Langeraar, in het Parochiehuis onder voorzitter schap van de heer J. Th. Volgering, die het verloop van de zomer voor de tuinbouwbedrijven memoreerde. Ondanks de veel geringe oogst was de financiële uitkomst gunstig. Ver der det de voorz. uiteen wat het doel der vergadering is n.l. eens nader kennis te maken met het Landbouw schap. De behandeling van dit onderwerp geschiedde door de heer Tel. Deze begon zijn causerie met een uiteen zetting te geven van de P.B.O, en de noodzakelijkheid hiervan. Natuur lijk kon slechts in grote lijnen de be tekenis worden aangegeven, want over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zijn boeken vol geschre ven, wist spr. op bevattelijke wijze in zicht te verschaffen over deze zaak, die heel het bedrijfsleven raakt. Ver volgens behandelde de heer Tel het Landbouwschap, als een gemeen schap binnen de P.B.O. Dit orgaan wordt bestuurd door een aantal ver trouwensmannen voortgekomen uit diverse organisaties, o.a. 12 leden voortkomend uit de werkgeversorga nisaties en 12 leden uit die der werk nemers. Verder behandelde de spr. de heffing of contributie die iedere on dernemer zal hebben te betalen. Dat deze heffing betaald moet worden door werkgevers en niet door werk- nmers komt omdat men de bedrijf schappen ziet als eengemeenschap van ondernemers. Voor georgani- seerden. dus ook voor de leden van de L.T.B is op de heffing een be- laisrijk bedrag in mindering te krij gen wegens contributie die is betaald aan de^e organisatie Met een oropa- ^andistis^he peroratie besloot de heer Tel zijn zeer leerzaam en verhelde rend betoogd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten sommige leden gebruik. De raad van Leimuiden kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Op voorstel van B. en W. besluit de raad om 40.— vermindering van pacht te verlenen aan de heer A. Keijzer, voor het afstaan van ge huurd terrein, om dit speelveld te gebruiken. De raad besloot de helft van de kosten der te plaatsen borden langs de Provinciale weg, waarbij de aan dacht wordt gevestigd op het water sportgebied „Het Braassemeer" voor rekening der gemeente te nemen. Aan Veilig Verkeer wordt een subsidie toegekend voor het jaar 1955 van f 225. De vereniging zal les gaan geven met de Verkeermaquet- te aan de leerlingen der scholen. Men zal alleen nog een plaats moeten vinden, waar de verkeersmaquette permanent opgesteld kan blijven. B. en W. hebben gedacht aan de zol der boven de brandweer garage. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan enkele aannemers prijs opgave hebben gevraagd van de kos ten van het brengen van goede ont luchting onder de vloeren van de 24 Brometwoningen. De inschrijvers waren J. K'nkel 1745. fa. Charlet 1725, C. J. v. Berkel 1723, Chr. Overdevest 1465. De raad besluit om het werk on derhands te gunnen aan de heer Chr. Overdevest voor 1465. Bij het punt plannen inzake de won:ngbouw, deelt de voorz. mede, dat de huur voor woningwetwonin gen te hoog komt te liggen. B. en W. stellen de raad voor om 8 wonin gen te bouwen met behulp van de premie-regeling woningbouw 1953. De kosten bedragen 100.382, en de huur zal op f 10.15 per week komen. B. en W. stellen voor het werk on derhands op te dragen aan de heer Chr. Overdevest. De heer Tasseron, had liever een openbare aanbesteding gezien, even als de heren Voordemeer en Vonk. De raad wil de plannen van B. en W. niet in de war sturen, en gaat met de onderhandse aanbesteding accoord. De heer Tasseron, zegt dat de openbare verlichting te Bilderdam zeer slecht is. Voorpl het gedeelte van de brug naar de Generaal van Mailen weg heeft slecht licht. Het hoofd van de techn. dienst zal een voorlopige voorziening doen aan brengen. De heer C. Kinkel is met in gang van 1 Jan. 1955 benoemd tot brandwacht bij de Vrijw. Brand weer.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2