RIJNS 1 REEK Begroting van tekort van Zoetermeer heeft f 140.077.83 HUIBERS Verkoopactie met „Het Glippertje" Ooggetuige bevestigt vrij- a'ing van kard. Mindszenty MAANDAG 20 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT üERSTE BLAD PAGINA 3 De raad van Zoetermeer heeft Vrij dagmiddag de begroting behandeld en een flink aantal agendapunten afge werkt. Bij een totaaluitgave van 1.297.988.85 waarin 449.898.76 aan verrekeningen is opgenomen bedraagt het totaal der ontvangsten 1.157.911.02, zodat Zoetermeer reke ning heeft te houden met een tekort van 140.077.83 (vorig jaar 81.000). Moest men er vroeger toe overgaan door vermindering of schrapping van diverse posten een sluitend geheel te krijgen, nu kan men volstaan met de mededeling, dat een subjectieve ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds nodig is. Het college wijt het tekort aan een verantwoord streven tot het inhalen van een aanwezige achterstand ten aanzien van het plaatselijk voorzie- ningspeil, intensieve verzorging open bare werken enz. De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer Van 't Hoff (P.v.dA.). Spr. was vol lof over het gevoerde beleid. De nieuwe gym nastiekzaal is bijna gereed, lagere landbouwschool en huishoudschool zijn in aanbouw. Minder was de heer Van 't Hoff te spreken over de ver zorging der industrie. De verbinding van de Vlamingstraat met de Juliana- laan vereist spoed. Hij bepleitte in voering van een schooltandartsen dienst en verhoging van het bouw volume. Lof en critiek. De heer Duinisveld (K.V.P.) had waardering voor de samenstelling van de begroting. Niettegenstaande en kele moeilijkheden in hèt college is er veel tot stand gebracht. Spreker noemde o.m. de aankoop van pand voor de algemene begraafplaats, het uitbreidingsplan, verlichting Stations straat en de verbetering van het we gennet. Over de verkeersregeling was de heer Duinisveld minder te spreken. De onderhandelingen met de ver- keersdeskundigen zijn uitsluitend door de voorz. gevoerd, de raad is on kundig gehouden. Bovendien hadden de verkeersdeskundigen op aandrin gen concessies gedaan. Spr. kreeg de indruk, dat een voor stel uit de raad zelden welkom is bij de voorz. De heer Duinisveld, die vol lof was over de wethouders, deed een beroep op medewerking van de voorz. tot een goede verstandhouding, een harmonische en eerlijke samenwer king, die in het belang is van de ge meente. Hij wenste voorts doortrekking van de Julianalaan naar de Vlamingstraat zo nodig met gedeeltelijke demping van de vaart langs de Vlamingstraat. Verhoging van het bouwvolume en bevordering van woningbouw aan de Julianalaan was de tweede wens. Spoedige tot standkoming van sportpark en zwembad, de aankoop van industrieterrein en de totstand koming van de reinigingsinstallatie waren de slotwensen, die de heer Duinisveld uitte. HAARLEMMERMEER Geboren: Willemijna Annigje dr van W. van den Berg en D. v. Braak; Eduard Johannes zn van P. Koolber gen en C. A. Bouwmanf Marius zn v. J. van den Heuvel en A. Slootweg; Paulus Franciscus Charles zn van H. W. Croese en M. T. Goedjaar; René zn van C. Kromhout en J. M. Abdala John zn van J. de Groot en J. J. Wakker; Maria Anna dr van C. de Jong en A. M. Kemper; Karei Her- manus zn van H. F. Lamboo en E. Aarsman; Anna Maria Johanna dr v. W. A. Das en A. M. W. Kentrop; De- bora Maria Theodora dr van B. Mes man en D. T. Wesseling. Ondertrouwd: C. Bruijnis 23 jr en H. M. van Wijk 24 jr; J. J. Granne- man 47 jr en M. L. van Woerkom 31 jr; G. Enthoven 24 jr en N. E. van Woerden 27 jr; P. C. Schouten 59 jr en M. van Klink 44 jr; G. J. Wetter 24 jr en C. M. van Laar 22 jr. Getrouwd: J. J. Kamp en A. A. v. d. Ham; K. Regter en J. Verbeek. Overleden: M. Pannèkoek 76 jr w. v. K. Kersloot; R. van Straten 56 jr e. v. P. Wagenmakers. HILLEG0M Geboren: Marinus Johannes Jose- phus zn van H. Zuiderduin en C. C. Scheepens; Maria Cornelia Adriana Gerarda dr van J. Th. Welsink en A. J. C. Hekker; Catharina' Maria dr v. Th. N. P. van der Wiel en S. Th. van der Putten. Ondertrouwd: E. van Wonderen en E. M. Behrent; W. van 't Oever en A. de Jong; F. W. de Jong en A. Reij- neveld. Getrouwd: W. van Aalst en J. de Jong; B. H. Ruigrok en A. M. M. Spierings; P. J. Ruigrok en A. M. Warmerdam; H. M. P. M. Oudejans en M. Th. W. van den Bosch; J. Huijers en P. M. Witteman. Overleden: A. W. varp der Werff, wed. v. A. Beerssen vr. 72 jr. N00RDWIJK Geboren: Catharina J. M. dr van W. P. M. Beibee en M. J. Romijn; Ella M. dr van J. Waasdorp en J. A. Plug; Catharina M. d. van J. L. Wij- nands en E. J. Kuipers; Cornelis H. M. zn van J. L. Wijnands en E. J. Kuipers; Eduardus C. J. M. zn van E. Cocgheit en C. G. Voorn; Jannie K. dr van M. de Heus en M. Plug; Paulus P. A. zn van P. W. G. Zou- tenbier en E. J. Wülfinghoff. Ondertrouwd: D. v. d. Tanz en D. Vos; J. C. M. Duyndam en A. J. Rodenburg, J. Carten en M. P. Hoo- gervorst; J. C. Schaart en M. Luyt; N. de Mol en G. Plug. Getrouwd: A. Paauw en W. C. de Wit; J. J. Post en J. M. de Wit. Overleden: Hubertus P. Roerade 34 jaar. Te royaal. De heer Scheer (Chr. combinatie) uitte scherpe critiek aan het adres van B. en W. Spreker vond het geen kunst een gemeente te besturen met alsmaar tekorten te maken. Hij vond de begroting te royaal opgezet. De heer Scheer meende, dat de raad te veel buiten de zaken gehouden wordt en bepleitte instelling van een finan ciële commissie. Hij verweet de voor zitter de afwezigheid bij de opening van Hollands Centrum en meende, dat een voorstel uit de raad al bij voorbaat getorpedeerd was. De voorz., burgemeester Mr H. Ver- nède. de vei-schillende sprekers be antwoordend, wees er op, dat Zoeter meer in enkele jaren van een platte landsgemeente is uitgegroeid tot een flinke plaats. Bovendien moet een achterstand worden ingehaald, die millioenen gaat kosten. Algem. be graafplaats drie ton, de reinigingsin stallatie een millioen. De aanleg van sportpark en zwembad achtte spreker urgent. Er wordt krachtig voor ge ijverd. Andere punten zijn: aankoop indu strieterrein, grond van de erven Vis ser, kosten voor scholenbouw. De doortrekking van de Julianalaan stuit op de kosten. Vergroting bouwvolume heeft de volle aandacht evenals de andere gevraagde punten. De voorz. meende, dat men een scheiding tussen B. en W. wilde be werkstelligen. De heer Duinisveld zeide in tweede instantie dat dit geenszins de bedoe ling was, maar men verwachtte een soepeler en sympathieker houding tegenover de raad. Onderwijs. Hierna werd de begroting aange nomen, waarbij de vergoeding inge volge art. 101 van de L.O. wet 1920 danig onder de loupe genomen werd. Het voorstel van B. en W. om de ver goeding te stellen op 31.70 werd aangenomen, na de duidelijke toezeg ging, dat wanneer mocht blijken, dat dit bedrag door de openbare school wordt overschreden, er een verhoging zal worden voorgesteld. B. en W. wil len niet meer, dat de bijzondere scho len evenals nu na het vijfjarenplan een groot bedrag te vorderen hebben. In de periode 19481952 bedroeg dit 25.75 per leerling. Het gedrag 26.90 voor 1954 werd verhoogd tot 30. De vergoeding voor het I.o. werd 40.en voor het u.l.o. 45. Uit de agenda, die voor en na de begroting behandeld werd, stippen 'we het volgende aan. Er wordt besloten tot grondver- koop aan Nutricia tussen Molenweg en Schenkelweg. Het verzoek van Groene en Wit-Gele Kruis tot ver hoging der subsidie zal nader beke ken worden. Het verzoek tot uitpad voor de be woners van de v. Eerdenstraat wordt verworpen. De begrotingen van Maatschappelijke Zorg en gemeente stemming aangenomen. De heer H. VOORHOUT Gemeenteraad De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 21 December, 's middags 2 uur ten raadhuize. De agenda luidt als volgt: Intrekking van de 32 raadsbeslui ten d.d. 17 Nop. 1954 met betrekking tot de verstrekking van hypothecate leningen aan particulieren. Het ver zoek tot deze intrekking gaat uit van Ged. Staten. Nieuwe bezoldigingsnormen ge- meentepersoneel. Behandeling begro tingen voor het dienstjaar 1955. ALPHEN AAN DEN RIJK Schoorsteenbrand. Zondagmid dag omstreeks 17.45 uur ontstond een begin van brand in hotel „Toor". De brandweerman Blok, die met zijn vrouw voorbij wandelde, had opge merkt, dat de schoorsteen sterk rook te en de rook op eigenaardige wijze uitstootte. Toen hij in het café pools hoogte ging nemen, hadden de be woners zelf nog niets van de brand gemerkt, ofschoon een gedeelte van het plafond, rondom de kachelpijp brandde. Met eigen middelen ving men intussen de bestrijding aan. De brandweer heeft de rest gedaan, maar zij moest een groot stuk plafond, respectievelijk vloer van de boven verdieping eerst uitzagen, voor zij de vuurhaard kon benaderen. Een afwijking in de schoorsteen wordt als oorzaak aangenomen. „Ons Genoegen". De Henge laarsvereniging „Ons Genoegen" al hier heeft in het Aarkanaal nabij de Galgmachine een onderlinge viswed strijd gehouden. Geen buitengewoon vis weer; de vangst was behoorlijk. De prijzen vielen: J. Zondag, M. Rog geveen, J. Bloos Jr. (tevens grootste vis), D. v. Leeuwen, J. P. v. Veen, C. Kom, J. de Jong en L. v. d. Hoek. H.D.C. De uitslagen van de on derlinge bekerwedstrijden van de Hoornse Damclub te Alphen a. d. Rijn zijn: A. de GrootW. Baart 02; W. RavensbergJ. Dissel 20; J. MöllerC. Verboom 02; C. LooijensteinJ. Schuuiman afgebr.; P. SpekC. Roubos 02; C. v. Kla verenA. Verboom 2—8; R. de LeeuwA. Dissel 11; L. Verdegaal- T. Verboom 2—0; A. v. Vliet—T. Hol- stein 20. ALKEMADE VERORDENING TEGEMOET KOMING IN REISKOSTEN (ONDERWIJS). Er zijn de laatste tijd zoveel raads voorstellen tot tegemoetkoming in lijk Woningbedrijf worden zonder Berkhoudt wordt benoemd tot lid van de Comm. tot wering van school verzuim. Het vaststellen van straatnamen lokte een flinke discussie uit. Van de verschillende voorstellen wordt ten slotte het voorstel van de heer de Groot aanwaai-d: de straten zullen na men van zeehelden krijgen. Indien er 8 spaarders zijn zal de gemeente zich aansluiten bij de Bouwspaai'bank Ned. Gemeenten. VERDACHT VAN OPLICHTING AANGEHOUDEN. Dezer dagen is te Zoetermeer aan gehouden de 51-jarige R. uit Vlaar- dingen, die ervan wordt verdacht zich aan oplichting te hebben schul dig gemaakt. R. zou in enige plaat sen in Zuid-Holland zich hebben voorgedaan als ambtenaar, die zich bezig houdt met het controleren van luistervergunningen. Trof hij bij iemand een luistervergunning aan, waarop te weinig zegels waren ge plakt, dan zou hij aan de houder van de vergunning geld hebben gevraagd tot het totaal van de waarde van de niet-geplakte zegels. Hij zou dit geld dan in ontvangst hebben genomen en hebben toegezegd dat wel een nieu we vergunning zou worden toege zonden. ST0MPWIJK K.A.B. In de zaal-van het „Bles- se Paard" kwamen de KAB'ers bijeen in een vergadering, waarin o.a. ook besproken zou worden het Mande ment van de Bisschoppen. Het was niet bemoedigend voor de geest, adv., kap. Velthuyse, om dit belangrijke mandement te moeten bespreken, waar er zo weinig belangstelling be stond van de zijde der KAB'ers. Voorzitter N. Bolleboom constateer de tot zijn spijt bij zijn openings woord, dat slechts 13 leden zich de moeite hadden getroost de vergade ring bij te wonen. Per 1 Januari a.s. wordt tot oprichting van het Gezins zorgfonds overgegaan. In de kascom- missie werd gekozen de heer J. v. Wissen wegens vertrek van L. Rot teveel. Hierna hield kap. Velthuyse zijn inleiding over het mandement, waar in hij benadrukte, dat de katholiek in het huidige openbare leven vele taken te vervullen heeft en niet moet stil zitten als er iets bereikt is. Na deze inleiding werden vragen ge steld, waardoor nog dieper kon wor den ingegaan op het mandement. De nieuwe propaganda-actic van de KAB voor het bereiken van 400.000 leden zal ook in Stompwijk krachtdadig gevoerd worden. WASSENAAR Voetganger ernstig gewond. Bij het onvoorzichtig oversteken van de Rijksstraatweg werd de 50-jarige J. A. S., wonende aan die weg, aange- deh door een bestelauto, bestuurd door Rs uit Den Haag. S. werd érn stig aan het rechterondèrbeen ge wond en is, nadat door dokter Hub- beling eerste hulp was verleend, overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Geboren: Christina, dr van H. J. Chaudron en M. S. van Vreeden- daal; Johanna, dr van F. Vermeu len en G. Geuke; Angela P., dr van T. G. Crooijmans en H. J. Martens. Ondertrouwd: G. S. Vorhart en A, H. Groeneveld; J. Bekooi en C. A. Ottex'loo; D. Meijer en P. G. van Egmond; F. H. D. van Dorsser en M. G. Jelgersma. Getrouwd: F. J. H. Belijswijk en A. E. de Bode;; J. H. Vosse en C. M. Seijsener. Overleden: Maria W. Vogels, 74 jr; Christianus G. Castelein, 79 jr; Jaco- ba M. F. van der Linden, 92 jr; Hu bertus P. Roerade 84 jr. de reiskosten ingevolge art. 13 der L. O. 1920 geweest, dat men er toe is overgegaan, om een en ander in een verordening vast te leggen. In het verleden werd de vergoe ding vastgesteld nadat te voren een onderzoek was ingesteld naar het inkomen en de overige kosten van aanvrager. Gerekend werd met fac toren, die van invloed kunnen zijn. Het college is er van overtuigd, dat steeds is getracht bij de beoox-deling zo objectief mogelijk te zijn. Toch heeft de gevolgde methode weinig bevrediging gegeven wegens het ont breken van vaste normen. De moge lij kheid moet b.v. bestaan om op ge regelde tijdstippen de beslissing te herzien met het oog op gewijzigde financiële omstandigheden. In het ontwerp verordening zijn de onderscheidenlijke inkomengrenzen aangegeven van 3000,— tot 6000, met een opklimmende schaal ver band houdend met de gezinsgrootte. BOSKOOP „CONCORDIA" SUCCESSEN, op het Solisten-concours te Haastrecht Aan het door de Commissie tot Be vordering van Harmonie- en Fanfare muziek in de Krimp ener waard uitge schreven concours, dat op Zaterdag 11 Dec. te Krimpen aan de Lek en Zaterdag 18 Dec. in Haastrecht werd gehouden, hebben in totaal 72 solisten deelgenomen. Dit concours was uit muzikaal opvoedkundig oogpunt zeer belang rijk, temeer daar de heer Zwager man bij deze gelegenheid een demon stratie gaf om aan te tonen, hoe het wél en hoe het niet moet, daarbij in zonderheid besprekend de ademha lingstechniek. Van de 36 deelnemers op 18 Dec. werden aan 14 personen een 2de of derde prijs uitgereikt. Dit was, ge zien velen voor het eerst aan den so- Jistenconcours deelnamen, een'behoor lijk resultaat te noemen. Voor de leden van „Concordia" die ook allen voor de eerste maal aan een dergelijk concours deelnamen was het daarom ongetwijfeld een eer dat zij met eerste prijzen huiswaarts keerden. De uitslagen waren voor deze leden Aid. 1 A. Niewerf, Fluit; A. Hogen- doorn piano le prijs met 132 pnt. Afd. 2: S. Cok, Es-Clarinet; A. Ho- gendoorn piano le prijs met 133 pnt.; W. Kersbergen, Trombone; A. Hogen- doorn piano le prijs met 131 pnt.; Clarinet Duo: H. JonkersA. F. B. Hagendoorn le prijs met 135 punten. Duivensport. De Boskoopse P.V. „De Luchtbode" hield Zaterdag j.l. een hokkeuring die verricht werd door de heer Kruithof te Rotterdam. Uitslag: 1. W. van Leeuwen 90.15 pnt-. 2. H. v. d. Willik 90 pnt., 3. G. Lamo- ree 89.97Yi pnt., 4. Verhoef en Co. 89.84 pnt., 5. J. de Kooter 89.80 pnt., 6. J. Vei-hagen 89.54 pnt., 7. W. H. van Muiden 8953^ pnt., 8. J. Degen- kamp 89.39 pnt., 9. H. Brans 88.83 pnt., 10. J. Schinkel 88.53 pnt. G.D-S. Het eerste elftal kon weer rustig thuis blijven want het GDS-terrein bleek nog steeds onbe speelbaar. Het tweede elftal ging op bezoek bij Groeneweg 3 en wist daar met 46 te winnen na met de rust met 42 te hebben achtergestaan. NIEUWKOOP Komt Nieuwkoop aan Rijksweg? Van de grote rijksweg Amsterdam Rotterdam ontbreekt nog het ge deelte AmsterdamBodegraven via o.a. Nieuwkoop. Ongeveer 15 jaren geleden is hier nog al een en ander over te doen geweest, doch de aan leg Van dit wegvak is daarna op de achtergrond geraakt, omdat andere, meer dringende plannen voorrang moesten hebben. Niettemin is dit tracé steeds op het Rijkswegenplan gehandhaafd. Aan de hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, ir. M. E. Rijperman te 's-Gravenhage is thans opdracht ver leend om een onderzoek in te stellen naar het meest aantrekkelijke tracé, waartoe ter plaatse de situatie is op genomen. De uitslag van dit onderzoek kan voor onze gemeente van enox'me be tekenis zijn, in ieder geval zal de gemeente dan aan een grote rijks weg komen te liggen. Met spanning zien wij het verloop der gebeurtenissen tegemoet. Een spaak in 't wiel. Toen de heer Th. de R, Zaterdagmiddag in het Zuideinde fietste stak een kleine jongen een hengel, waarmee hij aan iiet spelen was, plotseling achter zich over de weg en tussen de spaken van het voorwiel van de fiets. De R. kwam hiedror te vallen tengevolge waarvan'hij 'nu het bed moet houden, vanwege een hersenschudding. De fiets werd zwaar gehavend Nog een hersenschudding. Ook de heer v. K. ligt te bed met een her senschudding, dde hij opliep toen hij van z'n buurman, na een woorden wisseling van minder prettige aard, met een stuk ijzer een klap op z'n hoofd kreeg. Waarom men zo gezel lig deed is niet geheel bekend. Schaken. Uitslagen schaakclub „De Nieuwkoopse Toren": P. de Rooij W. v. d. Bosch 10; E. v. d. Veer jr.J. G. Langedoen 01; A. Vijf huizenE. v. d. Veer sr. yA. A. RuitermanP. v. d. Marei 10 C. EijsK. Angenent y.y. J. Ver- weyP. Verkley yy,G. J. Bremer A. v. d. Marei >ay, Th. Ruiterman A. Plaisier 01; J. G. Vroonhof G. v. d. Laan 01; Dr. v. d. Laan E. v. d. Veer 16; C. EijsP. de Rooy 0—1. OUDE-WETERING E.H.B.O.-DIPLOMA'S. Voor dokter A. A. v. d. Bijl hebben wij een groot respect. Wanneer het gaat, om een bloeiende afdeling van de EHBO in Alkemade, en in het bij zonder te Oude-Wetering, is geen of fer hem te .groot. De laatste tien we ken gaf dr. v. d. Bijl niet minder dan zes cux-sussen per week in deze mooie vorm van naastenliefde. Het zal hem dan ook tot grote voldoening stem men, dat van de 31 candidaten die Donderdag en Zaterdag 1.1. examen deden, er 27 slaagden. Het examen werd in het Culturele Centrum te Nieuwe-Wetering afgenomen door mevr. dr. Verbrugge en dr. v. d. Bijl. De namen der geslaagden, alle le den van de EHBO-vereniging „De Kaag" zijn: Th. Deen, Oude-Wete ring; H. Koppelaar en H. Dolle, Roe lof arendsveen; H. Beelen, M. Heems kerk en J. v. Kins, Rijpwetering; alle leden van de brandweer. Voorts slaagden de dames: I. v. d. Bosch, A. Adema, H. Vesseur, Ch. Bottenberg, G. Turk en M. de Jeu, Oude-Wete- ring; A. Hazebroek, A. de Wit en I. Goedhart, Nieuwe-Wetering; de he ren: G. Roubos en A. Hoogenboom, Oude-Wetering; T, Kiep, J. Kouwen- hoven, N. Hazebroek, B. Bouwmees ter W. Boxe en P. Vis, Nieuwe-We tering; G. Giroeneveld, de Kaag en W. Braam, Bilderdam. Tenslotte het echtpaar P. VerdelAdema, Oude- Wetering. Sedert kort zijn officiële verband- plaatsen gevestigd bij: J. v. Staveren, Kerkstraat 31; C. Hillebrand, Burg. Peeklaan 5 en G. Vergunst, Huigslo- terdijk. Aan de Kringwedstrijd, die op 17 Januari a.s. in de jeugdherberg te de Kaag zal worden gehouden, zal door Oude-Wetering met twee ploe gen worden deelgenomen t.w. één oudere ploeg en één ploeg nieuwe lingen. R0EL0FARENDSVEEN CHARITAS-TENTOONSTELLING EEN SUCCES. Zaterdagmiddag was de Pancra- tiuszaal reeds in kerststemming ge bracht. Een mooie kerststal, kerst boom en sparrengroen vormde de om lijsting van de Gharitas-tentoonstel- ling. Deze stemming was een symbool omdat de honderden kledingstukken uit naam van het Kerstkind als een kerstgave zullen worden uitgereikt. Vooral voor de bezoekende dames was het weer interessant op deze tentoonstelling. Voor de 'heren, die de dames vergezelden, was er volop ge legenheid om zich middels de talrijke attracties te vermaken, daarbij weten de, dat het uitgegeven geld voor een bijzonder doel besteed werd. Zaterdagmiddag te 3 uur sprak pa ter C. van Dijk voor genodigden het openingswoord. Ieder jaar weer, al dus pater van Dijk, zie ik met be wondering naar al dit moois wat in de loop van het jaar door deze meis jes ds vervaardigd. Ook nu mag ik mej. Jo v. d. Zwet en haar team weer ge luk wensen met dit resultaat. En al wo I'd t er wel eens gezegd, dat er geen echte armoede meer is, er zijn toch nog voldoende grote gezinnen, die dit alles dankbaar zullen aanvaar den. Nadat pastoor Schoenmaker het lint had doorgeknipt (burgemeester Kolfschoten was verhinderd) maakten de genodigden een rondgang langs de tentoonstelling. Ook dit keer weet de Oharitas-tentoons telling weer een grote gewaardeerde belangstelling te trekken. TER AAR Geboren: Maria G., d. van P. J. Ujjttewaal en M. Blom; Cornelis, z. van J. Broer en J. van Oosterom; Elisabeth M. P., d. van Th. A. Lek en E. A. J. v. d. Meer; Petrus J. Cl. M., z. van J. Touw en C. Sloos; Johan nes P. A. M., z van A. A. v. d. Jagt en M. E. Wijfje; Gerardus M., z. van A. Valentijn en H. C. Vroonhof; Jo hanna M. A., d. van A. G. de Rijk en H. KL Egberts; Alida W. J. M., d. van J. J. Versluis en W. M. Sassen; Jacoba J„ d. van C. J. Valentijn en Chr. M. Hoogervorst. Huwelijksaangiften: G. W. Snel 28 'jaar en W. van Eijk 26 jaar. W. M. van Tol 31 jaar en H. A. M. Hooger vorst 26 jaar; J. P. v. d. Hoorn 31 jaar en M. Th. Bosland 28 jaar; Tlx. G. Egberts 25 jaar en J. van Kessel 23 jaar; W. M. M. v. d. Jagt 24 jaar en J. M. v. d. Hoorn 23 jaar. Huwelijken: J. Fr. M. van Asperen 26 jaar en P. Th. den Haan 27 jaar; G. W. Snel 28 jaar en M. van Eijk 26 jaar; G. J. van Bijnen 28 jaar en C Th. v. d. Jagt, 25 jaar. Overleden: N. v. d. Vlugt 77 jaar; Tr. Boer, wed. van J. Vuijk, 79 jaar. ZWAMMERDAM De wachtmeester der Rijkspoli tie M. Eekima, gestationeerd te Zwaanmerdam-dorp, is bevorderd tot wachtmeester le klasse. Geboren: Leon. Jacob Erich, z. van E. J. Denissen en Thè de Jager; Gijsbertha A., d. van A. van der Sluis en A. Oskam; Gerrit J„ z. van B. Rui tenburg en G. van der Stoel; Reiniera Tr. A., d. van N. P. Verbey en C. M. Ned erend. Overleden: Jacob Driesse 2 jaar. Kerst- en Nieuwjaarskaarten ook met Engelse Teksten vindt U in RUIME SORTERING bjj Haarlemmerstraat 1 23, Lelden Advertentie STADSNIEUWS VOOR HET KIND Morgenmiddag wordt door het Leidse Comité voor de Kinderpost zegels wederom de traditionele tocht gemaakt met het Glippertje ter be vordering van de verkoop van de fraaie Kerst- en Nieuwjaarskaarten, die door de Stichting „Voor het Kind" worden uitgegeven. Het is verheugend, dat ieder jaar weer een groep jongelui gevonden kan worden om voor deze verkoop te zorgen. Waren het vorige jaren leerlingen van de Chr. Kweekschool en de R.K. Meisjes H.B.S., dit jaar zullen leerlingen van het Stedelijk Gymnasium het Glippertje bezetten. Zij zullen vele duizenden kaarten met zich voeren en hopen die alle in geld om te zetten. Ten overvloede wordt nog eens de aandacht gevestigd op de omstandig heid, dat de opbrengst van de kinder postzegel- en kerstkaarten-actie ten goede komt aan verenigingen en' in stellingen van alle richtingen. Uit de totale opbrengst van 1953 werd een bedrag van meer dan een millioen gulden verdeeld. WINKELSLUITING VOOR DE KERSTDAGEN. Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 24 December a.s. mogen alle winkels tot 21.00 uur voor het pu bliek geopend zijn. In dit tijdvak geldt de verplichte halve dag sluiting niet. Leidse Universiteit Geklaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht mej, J. C. C. Veeustra te Overvcen en de heer A. J'. M. Ledeboer te Den Haag. GEM. AANKOHDIGING VERKEERSREGELING APOTHEKERSDIJK TIJDENS KERSTBOMENMARKT. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Apothe- kersdijk van 20 tot en met 24 Decem ber 1954 van 13 tot 17 uur gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de ïudhting van de Stille Rijn. 9071 Openbare les voor eerstbeginnenden Het was zaterdag in de zaal van de Muziekschool bui tengewoon druk. Geen plaats was er onbezet door groten en kleinen, nu de allerjongsten van de muziekschool moesten voorspelen om te laten ho ren, hoe zij gestudeerd hadden. Het eerste groepje, dat zich liet hóren heeft les van mevrouw Van d. LooOlivier en allerlei smaak volle stukjes uit de jeugdlittex-atuur werden met wisselend succes ge speeld, en met hartelijk applaus be groet door vriend en maag. De voor dracht van Mozart's menuet wees op durf en aanleg. De lerares mejuf frouw Mosseveld, had haar jeugdige schare in 4-handig klavierspelen de weg gewezen, en de jonge pianist, die zich in een paar stukjes uit Bar- tök's „Mikrokosmos" had verdiept, slaagde heel aardig. In de violisten in miniatuur, die les hebben bij mej. Bromelow hadden wij plezier. Er werden niet meer of minder dan stukjes van Badings gespeeld, en aardige muziekjes van Carse, en met een zekere vastheid van hand werd er geïntoneerd. De onlangs benoemde pianolei*aar' Rudolf Perdeck oogstte met zijn leei'lingetjes, die een paar karakterstukjes van Orthel speelden terecht veel succes. De fluitleraar de heer Geraeds is aan de school al evenzeer een kracht, 't Moeilijke instrument werd dapper en soms zelfs met gevoelige toon be speeld, zodat er hoop voor de toe komst aanwezig is. De heer Stevens kwam met een stoet kleinen op het podium en allex-lei componisten voor jonge pianisten kregen een beurt. Ook mejuffrouw Van Rossum was van de partij met een stelletje kla vierspelertjes en Lloyd, Carse en Lenvine waren op 't programma. Een meisje speelde zelfs Bach; al was dit r.iet feilloos, zij toonde begrip van stemvoering en moed, want zij speel de uit 't hoofd. Mevrouw Geraeds Giltay, vioollerares, heeft blijkbaar goede slag haar leerlingetjes de moeilijkheden van het instrument aan te tonen en te leren overwinnen. Zij speelde zelfs op haar eigen in strument, 2-stemmige werkjes, wat voor gehoorontwikkeling en maatge voel uitstekend is. Ook het leren stemmen heeft groot nut. Tot hier toe hebben wij 't lijvig programma gehoord. Dan volgde nog de cello-leraar Henk Berghout met drie leerlingen, in een aantrekkelijk jeugd-progx-amma, en last not least was de pianoleraar de heer Vlake er met vier discipeltjes, die, naar wij hopen, zo hun best gedaan hebben, dat hij tevreden zal zijn en zijn nummertjes een goed slot gevormd mogen hebben aan 't druk bezette programma. J. K. Laatste Berichten Dc melding van het Weense Ka tholieke Persbureau over de vrijla ting van kardinaal Mindszenty is hedenmorgen door een ooggetuige uit Boedapest bevestigd. Volgens deze getuige bevindt dc kardinaal zich óf in het aartsbis schoppelijk paleis te Boedapest, óf in de parochie van St. Mattheus te Ofen. Men tekent hierbij aan, dat deze vrij lating de indruk vestigt, dat het Oosten bereid is tot compromissen, dit in verband met de Conferentie te Parijs, die moet beslissen over de be wapening van het Westelijk deel van Europa. DE TREINONTSPORING. Hedenmiddag weer normaal. Om 20 minuten over 11 werd het treinstel, dat intussen weer in de rails was gezet, weggeleid. Herstel werkzaamheden aan de beschadigde spoorbaan en de bovenleiding waren toen al aan de gang. Een uur later waren deze werk zaamheden al zover gevorderd, dat de N.S. de vex-wachting uitspraken, dat het normale treinverkeer in de loop van de middag zal kunnen wor den hervat. Aan het einde van de middag zullen de forensen dus hoogstwaarschijnlijk geen enkele hinder meer van het ongeluk hebben en normaal de reis naar huis kunnen aanvaarden. Marktberichten ROTTERDAM, 20 Deo. Vee. Aanvoer 2559 totaal, waarvan 1409 vette koeien, 953 varkens, en 19 scha pen of lammeren. Prijzen: vette koeien 2.50—264, 2.30—2.44 1.90 —2.00, varkens 1.821.80—1.77 per kg. levend gewicht; lammeren 115 10595 per stuk. Vette koeien aan voer ruim, handel stroef, prijzen la ger, enkele prima's boven notering; varkens aanvoer groot, handel kalm, met teruglopende prijzen enige pri: ma's boven notering; laan/meren aan voer ruimer, handel kalm, prijzen onverandex'd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3