DUINSTREEK Katholieke mijnwerkers zijn ontstemd over ministeriële benoeming E.G.K.S. Het touristenbezoek aan ons land onderging weer 'n grote stijging Vossenjacht wordt hoger be!oond om hondsdolheid uit 't land te weren Tandartsen blijven ook in 1955 in dienst van de ziekenfondsen Huisvrouwen wacht in 1955 minder prettige verrassing Aanzienlijke verbetering opkomst voor oorlogsslachtoffers en nabestaanden MAANDAG 20 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Onbevoegd en onbegrijpelijk" In katholieke mijnwerkerskringen is grote ontstemming ontstaan, over een merkwa^rdigè benoeming, die minister Zijlstra min of meer zon der daartoe bevoegdheid te bezitten in het raadgevend comité der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gedaan heeft. Tot nu toe was deze plaats bezet door de heer F. S. Dohmen, voorzit ter van de Ned. Kath. Mijnwerkers- bond. Deze bezetting geeft de verhoudin gen in deze productiegemeenschap Voor NedeiTand goed weer, want wanneer men het aantal leden van de drie erkende vakbonden in Neder land de K.A.B., C.N.V. en N.V.V. met elkaar vergelijkt, komt men tot de volgende cijfers: K.A.B. 28.650 leden, C.N.V. 1700 leden en N.V.V. 4500 leden. Ernstig protest. Het behoeft dus geen verbazing te wekken, dat het in katholieke mijn werkerskringen de grootste verwon dering heeft gewekt, dat de minister de heer C. Feenstra, voorzitter van de Prot. Christ. Mijnwerkersbond met ingang van 15 Januari a.s. op de plaats van de heer Dohmen benoemd heeft. Op de Zaterdag j.l. te Heerlen ge houden algemene vergadering van de Kath. vereniging voor mijnbeambten is dit ministeriële besluit ernstig ge laakt. Ministeriële vrijheid. Er werd gesproken van een onbe grijpelijke miskenning. Als argument dat de verontwaardiging onder streepte, werd o.m. genoemd het feit, dat de minister deze benoeming heeft gedaan zonder overleg met de representatieve organisaties. Volgons de mening van een der sprekers had de mijnindustrieraad ingeschakeld moeten worden. Reeds in het verle den zo werd verklaard had men de ondervinding opgedaan, dat Den Haag aan deze raad niet het ge zag toekend, waarop het recht heeft. KORTE golf De „revolulie"-arts, dr. J. C. L. M. Stuyt, de Arnhemse chirurg, die een intensieve studie gemaakt heeft en nog maakt van de Franse revolu tie en alle historie, die daarmee ver band houdt en die de afgelopen zomer aan de Parijse Sorbonne promoveer de op een proefschrift inzake het „Naundorff-mysterie", heeft zijn per soonlijk bezit aan curiositeiten, de Franse revolutie betreffende, ver rijkt met een guillotine, die hij op een veiling te Zutphen opgediept heeft; het is niet bekend, of deze valbijl ooit dienst gedaan heeft.' Tot burgemeester van Westzaan is met ingang van 1 Maart 1955 be noemd de heer R. Bakker uit Alk maar, die momenteel in de kaasstad lid van de gemeenteraad is en vroe ger zitting had in het college van B. en W. aldaar. Toen de I2-jarige Aart van der Sluys op 11 December 1914 de ver- kenners-eed aflegde, stond hij aan het begin van een lange verkenners loopbaan, die Zaterdag jl. even on derbroken werd voor een hartelijke hulde; de Amsterdamse architect, die de vorige week zijn veertigjarig „verkenners-jubileum" vierde, werd onderscheiden met de zilveren Jaco- busstaf en de gouden padvinders lelie. Ook werd betoogd, dat minister Zijlstra met deze benoeming zfjn boekje te buiten is gegaan, daar in het statuut van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal uitdruk kelijk vermeld staat, dat de raad van ministers over de vertegenwoordi ging te beslissen heeft en dus niet alleen de minister van Economische Zaken. Terwijl momenteel besprekingen op hoog niveau gevoerd worden, heeft de katholieke bond besloten voorshands geen acties te onderne men en slechts zijn grote misnoegen over deze ministeriële benoeming uit te spreken. MET HET SCHEREN „GESNEDEN" Met een tegel uit het voetpad heeft een onbekende in de afgelopen nacht een steen door de ruit van een hor logerie aan de Koningstraat te Hil versum geslingerd. Hij deed een greep die duizend gulden waard was in de étalage en verdween met der tig horloges. Het was één uur en de eigenaar was nog niet naar bed. Hij stond zich te scheren in de keuken. Hij kwam op het glasgerinkel aangesneld, maar het was te laat om de dader nog te achterhalen. NEDERLAND BLEEF IN TREK 70 pet, meer Duiisers Het uitzonderlijk slechte weer ge durende het afgelopen seizoen heeft niet verhinderd, dat het buitenlandse toeristenbezoek aan ons land in 1954 opnieuw aanzienlijk is toegenomen. Het aantal overnachtingen van bui tenlandse toeristen in Nederlandse hotels en pensions tussen Januari en October was bijna 30 pet. hoger dan in de overeenkomstige periode van 1953. Dit aantal bedroeg voor wat be treft de eerste negen maanden van dit jaar 1.941.020 tegen 1.422.366 ge durende de eerste drie kwartalen van 1953, en daarin zijn uiteraard nog niet begrepen de millioenen dagbe- zoeken van Duitsers en Belgen. Zoals te verwachten was is de toe neming van het aantal buitenlandse overnachtinen in de eerste plaats toe te schrijven aan het grotere bezoek van Duitsers. Het aantal logeernach- ten van bezoekers uit de bondsrepu bliek vermeerderde met 70 pet. 14 pet. meer Amerikanen en Engelsen. Groot was ook de stijging van de Engelse, Amerikaanse en Franse overnachtingen. Deze bedroeg resp. 34, 24 en 32 pet. Opmerkelijk was verder de toene ming van de logeernachten van Span jaarden en Portugezen 60 pet., van Italianen 40 en van Ieren 35 pet., hoe wel het totaal betrekkelijk gering bleef. De Duitsers namen van het totaal aantal overnachtingen met 21 pet. het leeuwendeel voor hun rekening. Daarna kwamen, elk met 14 pet., de Engelsen en Amerikanen en vervol gens de Belgen met 9 pet. en de Fran sen met 8 pet. De vier grote steden namen weer het merendeel van de logeernachten voor haar rekening, namelijk 1.132.890 Ook het aantal overnachtingen vai) Nederlanders in hotels en pen sions in ons land steeg, zij het in dit geval slechts met ruim 3 pet. Dit aan- tal was in totaal tussen Januari en October 1954 2.69.370 en in dezelf de periode van 1953 2.615.856. De Good-vierling bereidt zich op het kerstfeest voor De beroemde „Good"-vierling, Jennifer, Frances, Bridget en Elizabeth verheugen zich, evenals duizenden kinderen over de gehele wereld, op het naderende Kerstfeest. Met geestdrift hebben zij de grote dozen met Kerstversierselen opengemaakt, die hun moeder weer voor de dag heeft gehaald. En vol enthousiasme zijn zij urenlang bezig met het uitzoeken en klaarmaken van de prachtige slingers, Kerstklokken, sterren en niet te vergeten de blinkende ballen, die straks hun kamer zul len omtoveren tot een sprookje BREKERIGE INBRAAK. Bij de juwelier A. v. d. Wetering op het burgemeester Hoffmanplein te Rotterdam is Zondagnacht een uit ingegooid door een greep in de etalage, die naar eerste schatting aan heren polshorloges een waarde van een kleine kleine duizend gulden op leverde. De politie is nu op zoek naar de dader. f 15.- per exemplaar Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft we gens het reëele gevaar van hondsdol heid, welke ziekte in West Duitsland reeds langs onze grenzen is opgetre- den, besloten de premie van dode Wassenaarse wajen bij vossen, wanneer deze bij het hoofd rv j van de plaatselijke politie worden in- Dellt in brand geraakt geleverd gedurende de maanden Ja- nuari en Februari 1955 te verhogen tot 15,— per vos; daarna zal weer de Na een waarschuwing van een voor bijganger kwam de chauffeur, die 'n truck met aanhanger bereed voor de firma De Jong uit Wassenaar, Zater dagmiddag tussen Rotterdam en Delft tot de minder pretttige ontdek king, dat zijn aanhanger in brand stond. Zonder zich te bedenken, zette hij zijn wagen aan de kant van de weg, koppelde de aanhanger los en reed de truck een eind weg om te voor komen, dat ook de auto in brand zou vliegen. De Delftse brandweer was spoedig ter plaatse en wist een gedeelte van de lading bestaande uit alcohol en olie nog in veiligheid te brengen. Korte tfjd daarna verscheen ook de Rotterdamse politie, maar hoe een drachtig beide brandweren ook sa menwerkten, zij konden niet voorko men, dat de oplegger geheel uit brandde. Over de oorzaak van de vuurgloed tast men nog in het duister. Compromis voorkwam breuk „Grensgeschil" is nog niet bijgelegd De moeilijkheden, die de tandart sen een ziekenfondsen de laatste tijd van elkaar verwijderd hadden zijn thans voor een gedeelte opgelost, daar de ziekenfondsen erkend hebben, dat zowel in de honorering als in de onkostenvergoeding een wijziging moet worden aangebracht. In tegenstelling tot een eerder ge nomen besluit zullen de tandartsen daarom ook na 1 Januari a.s. voor de ziekenfondsen blijven werken. Alhoewel de juiste cijfers nog niet op papier staan, hebben de zieken fondsen beloofd zo mogelijk nog vóór 1 Januari a.s. met een voorstel te komen en de tandartsen hebben hierop besloten tot uiterlijk 1 Febr. a.s. op dit voorstel te willen wach ten. De verhoging der onkosten-vergoe- ding zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1955 gelden. Wan neer de verhoging honorering bekend zal worden, kon nog niet bepaald worden. Het tweede geschil, dat de tand artsen in het strijdperk gevoerd had, de verhoging van de verplicht-verze kerden-grens is nog niet opgelost. Wel zullen de artsen ook na 1 Ja nuari 1955 hun diensten aan de ver plichtverzekerden blijven bewijzen, maar zo werd Zaterdag op een lande lijke vergadering te kennen gegeven, dit is een kwestie van verantwoorde lijkheidsgevoel en niet van toegeving. Er is een motie aangenomen, waar in krachtig tegen de bedoelde grens- versohuiiving wordt geprotesteerd. premie van 10,per vos worden geereven. Het wordt van het grootste belang geacht, wanneer de vossenstand zo ver mogelijk wordt teruggebracht. De vos kan als een der voornaamste verspreiders der hondsdolheid wor den beschouwd. De grote, stille heide gaf zijn schatten prijs Na diverse klachten heeft een groep wakkere mannen eens de gehele Oirschotse heide afgezocht en daar een klein kruitwinkeltje verzameld. Nadat 5615 granaten, 61 mortier granaten, een rookgranaat, 7 hand granaten, 2 landmijnen, 75 ontstekers, 1 pantser vuist, 3 bommen, 77 brand- staven en 15 geweergranaten waren verzameld, is het gehele aldus opge bouwde kruithuisje opgeblazen en gelooft men, dat de Oirschotse heide sinds jaren eindelijk eens een gron dige schoonmaakt heeft ondergaan. RESERVE-OFFICIEREN BEHOEVEN GEEN HUISWERK TE MAKEN. Reserve-officieren behoeven geen huiswerk te maken. Dit is de uit spraak van 't Militaire Ambtenaren gerecht over een klacht van de res.- majoor der luchtdoelartillerie mr. J. Waller te Arnhem, die schriftelijke militaire lessen thuisgestuurd kreeg. Mr. Waller en vele andere reserve officieren vonden het volgen van deze cursussen uiterst bezwaarlijk in verband met hun dagelijkse arbeid. Daarom werd een uitspraak van het Militaire Ambtenarengerecht ge vraagd. De komende wintermaanden kan er met succes gejaagd worden, want vooral bij sneeuwval is de vos makkelijk te bemachtigen. Het optreden van hondsdolheid kan niet alleen voor mens en vee gevaar lijk zijn, doch ook het wild kan hier van zeer nadelige gevolgen onder- vijlden. Voor natuurbescherming en jaóht is het dus ook ten zeerste van belang de pogingen om deze ernstige ziekte buiten onze grenzen te hou den geheel te steunen. Ziektepremie dienstboden wordt met 0,2 pet. verhoogd De Nederlandse huisvrouwen, die dienstpersoneel in betrekking heb ben, wacht met ingang van 1 Januari een minder prettige verrassing, want het nieuwe jaar brengt een verho ging van de ziektewet-premie voor huishoudelijk dienstpersoneel van 0,2 de premie wordt dus 3,2 Wanneer economisch aangelegde huisvrouwen nu menen, dat zij dit kwaad de eerste tijd kunnen dekken met het voorschot van een jaar pre mie, dat zij in 1953 betaald hebben en dat zij thans terug verwachten, dan wordt dit de tweede teleurstel ling, want de Bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambacht, die deze verzekering verzorgt, kan het voor schot nog steeds niet missen. Het leven kan hard zyn TWEE-MILLIARD STE EI VERLIET ONS LAND. Hedenmiddag te twee uur is bij het grenskantoor Veurne-Hemden bij Aalten het twee-milliardste Neder landse ei van dit jaar over de grens gegaan. Dit betekent, dat de Neder landse pluimveehouderij in 1954 een topprestatie heeft bereikt wat be treft de export van eieren. Verledei jaar bedroeg deze export 1.685.000.000 stuks. Pensioengrondslag wordt met f 1.000,- verhoogd Na tien jaren aanhoudende strijd zal 1955 voor de militaire oorlogs slachtoffers en hun nabestaanden hoogstwaarschijnlijk een verbetering in hun financiële (nood) toestand brengen. Volgens het advies van de commis- sie-Kupers, dat door de minister is overgenomen, zal aan de volksverte genwoordiging worden voorgesteld om de minimumpensioengrondslag van 1500,op 2500,te brengen en het smartegeld, dat 40 pet. van de grondslag bedraagt, zal dus automa- staat, zullen in de nieuwe regeling tisch van 600,op 1.000,wor den gebracht. De nieuwe regeling zal ook van toepassing werden verklaard voor verzets- en koopvaardijslachtoffers en hun nabestaanden. Tevens bepaalt de nieuwe regeling, dat weduwen en wezen van oorlogs invaliden, die na him invaliditeit ge huwd zijn, dezelfde uitkeringen zul len ontvangen, als hun lotgenoten, die voor de inval id teit gehuwd waren. Ook de nabestaanden van oorlogs slachtoffers, wier overlijden niet di rect in verband met hun invaliteit reet in verband met hun invaliditeit teit minstens 80 pet. is geweest. Een wens bleef over. Alhoewel er veel moeite voor ge daan is, blijkt het voor Nederland nog steeds niet logisch dat de oorlogs slachtoffers worden vrijgesteld van belasting, een maatregel, die vele an dere landen wel genomen hebben. Invaliden, die in de militaire dienst herplaatst worden, krijgen wan neer de nieuwe regeling van kracht geworden is niet slechts smarte geld maar ook pensioen. SASSENHEIM Pro Ecclesia voor Mart. v. d. Vlugt Zondag j.l. heeft de heer Mart. v. d. Vlugt te Sassenheim zijn veertig jarig jubileum gevierd als lid van het Armbestuur der St. Fancratius- parochie. De feestdag werd ingezet met een gezongen H. Mis door pastoor -P. Braak in de kapel van huize St. Ber- nardus, welke instelling door het Armbestuur wordt beheerd. Na deze H. Mis ontving de jubilaris voor zijn verdienstelijk werk de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Vervolgens had een gemeenschap pelijk ontbijt plaats, waaraan velen aanzaten en waarbij het er gezellig toeging. Bij deze gelegenheid sprak de secretaris van het Armbestuur en van Bernardus, de heer C. J. Hu- bers, de jubilaris toe. Spr. gaf o.m. een opsomming van hetgeen in dit 40-ja- rig tijdvak onder de stuwkracht en de bezielende leiding van de heer J. C van Reisen, voorzitter, is tot stand gekomen. Wij noemen de bouw van St. Bernardus, de kapel, het wijkge- bouw, het consultatie-bureau, het zustershuis e.d. Aan dit alles heeft de jubilaris zijn medewerking gegeven. Tenslotte werd aan de jubilaris voor het verdienstelijk werk in deze 40-jarige periode een cadeau aange boden en wel een fraaie rooktafel met toebehoren. Aan mevrouw v. d. Vlust werden bloemen overhandigd. Van de gelegenheid tot feliciteren voor de bewoners van St. Bernardus en genodieden werd door velen ge bruik gemaakt. 's Namiddags kwamen velen de ju bilaris en zijn familie te zijnen huize te Voorhout de hand drukken bij ge legenheid van dit mooie jubileum. Sla Uw Slag. Ook in Sassenheim zijn nu de adressen bekend. De loten voor de nationale S.U.S.-actie zijn verkrijgbaar bij: W. Zuiderwijk, Kerklaan 76, Fr. v. Steijn, Hoofdstr. 171, Wed. Schrama, café De Oude Post, C. L. de Haas, Teylingerlaan 78, Voorhout. Laten zijn ook nog verkrijgbaar bij de E.H.B.O. afd. Voorhout p.a. P. v. d. Berg, Bërg-Amolaan 19, Voorhout. Geboren: Catharina Geertruida Martina d. v. C. A. Kapteijn en J. C. Walkers. Leendert Antonie Petrus z. v. C. J. van Vliet en H. J. Aan- geenbrug. Ondertrouwd: C. J. van Dam 26 j. en C. A. van Rijn 26 j. F. W. Preidel 27 j. en M. T. C. Zwetsloot 22 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Wachthuisje. Voor reizigers Kat wijk aan den Rijn-Den Haag is door de directie van de N.Z.H.V.M. een wachtgelegenheid geplaatst, zodat de reizigers thans een beschutting heb ben tegen regen en wind. LEIDSCHENDAM Verkeersregelingen. B. en W. hebben overeenkomstig de bepalingen van het verkeersreglement besloten voor meerdere weggedeelten in de gemeente een wachtverbod in te voe ren en wel voor: Damlaan tussen 8 en 18 uur voor het gedeelte Damlaanhoek Kon. Julia- nawegVoorburgseweg en het punt 28 meter vóór de hoek Damlaan— Sluiskant. sen Sluisplein en Oude Raadhuis straat. Venestraat eveneens voor dag en nacht voor het gedeelte Sluisplein en de woning plaatselijk gemerkt Vene straat 135. De wachtverboden gelden geduren de de even maanden voor de ene zij de van genoemde straten en geduren de de oneven maanden voor het an dere gedeelte van deze wegen. Bezwaren tegen deze regelingen kunnen ingesteld worden bij de Kroon en moeten geadresseerd wor den aan de Commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland. 0EGSTGEEST Geboren: Johan Louis Willem, zn van J. L. H. Burger en H. M. W. Hoebert; Maria Anna Theresia, 'dr v. H. Th. Duivenvoorden en A. G. van Schie; Gerardus Franciscus Wilhel mus, zn van G. C. van Leijden en M. J. van der Ploeg; Johanna Maria Gerarda, dr van A. L. J. Akerboom en H. A. Bosman. Overleden: C. J. Fortmann, 64 jr; A. B. M. Bots, 73 jr; D. Komen, 87 jr; M. P. Duindam 71 jr. Ondertrouwd: C. M. Verloop 22 jr en N. E. Baarspul 20 uit Bennekom (gemeente Ede); J. C. Fles, 23 jr en J. M. G. Overdijk, 20 uit Leiden. VOORSCHOTEN D.ES. In de eerste klasse van de onderlinge bordencompetitie bracht J. J. v. d. Velden zijn broer een on verwachte nederlaag toe. Na span nende strijd wist Zitman zijn party tegen de Bruyn te winnen, terwijl B. v. Bemmelen een zwaarbevochten overwinning boekte tegen Ouds hoorn. De partij WeggenStorm werd afgebroken. In de tweede klasse wisten Ooste- rom en v. d. Hulst ieder hun laatste partij te winnen en V. d. Munt en v. Delft waren hiervan de slachtoffers. Oosterom legde thans definitief be slag op de eerste plaats met een punt voorsprong op v. d. Hulst. Turenhout steeg enige plaatsen op de ranglijst door Westerbeek te verslaan. Knol wist een dreigende nederlaag,tegen v. Delft nog in winst om te zetten, ter wijl J. v. d. Vlekkert een aanval van v. Paassen overtuigend wist af te slaan. Kerstver zilvering vacantiébonnen Land- en Tuinbouw Woensdag 22 December a.s. is er gelegenheid om bonnen te verzilveren tussen acht en negen uur bij J. G. v. d. Ploeg, Leid- seweg 10. Maurits Dekker over humor en ironie. Onder auspiciën van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels hield de bekende schrijver Maurits Dekker voor de leden van de Voorschotense Herensociëteit en een introducé's een lezing over humor en ironie. Maurits Dekker, die zelf niet veel humoristische werken geschreven heeft, ontleedde de begrippen humor en ironie, waarbij hij diverse aardige voorbeelden gaf. Bovendien las hij voor de pauze een „kindersprookje" van hemzelf voor, waarmee hij liet horen hoe hij de humor in kinderlec tuur zag. Na de pauze las hij uit eigen werk het verhaal van „Karei en Kabel- jetje" een bijzonder fijngevoelde, hu moristische geschiedenis, waarmee hij veel succes oogstte. WARMOND POLITIE DEED GOEDE VANGST. De wachtmeester der rijkspolitie te water A. Elburg en de opperwacht meester der rijkspolitie te land J. Vervloet te Warmond hebben deze week een zeer goede vangst gedaan. Bij -het vissen hebben zij nl. een snoek gevangen die, op anderhalf ons Delftsekade gedurende dag en na, twintig pond woog en 1.16 meter nacht voor het gedeelte gelegen tus- lang was.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2