S)e CeidóeSoti/fco/nt leid De Noordatlantische ministerraad nam belangrijke besluiten Italiaans vliegtuig verongelukt op Idlewild Paus reed door de tuin Men gaat daa% met auewjchaketen opi de ataamuiapenó Kostbaar televisietoestel voor Paus Amerika en Engeland garanderen Saar-overeenkomst Tierende demonstratie op het eiland Cyprus Een zonne-oven in Algiers Se Wettetóe 2lüe te Slaüp frij, etkawt MAANDAG 20 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13378 Directeur: G M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. G J. RQOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te Parijs BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mm. Telefoontjes 11.50 Een viermotorig D. C. 6 vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij L.A. I. is op1 het vliegveld Idlewold van New York verongelukt. Te hulp gesnelde redders dragen een overlevende naar de wachtende ambulance wagen. Op de achtergrond ziet men de rook van het brandende toestel. slaagde erin een man die in het wa- twintig CO iCIl ^er dreef aan boord te trekken en 'n De Paus heeft zowel Zaterdag- als Zondagmiddag een autorit en Zondag ook een korte wandeling gemaakt door de zonnige tuinen van het Vaticaan. Twee van zijn genees heren vergezelden hem en zijn voor nemens de Heilige Vader elke dag als het weer goed is enige tijd in de bui tenlucht te doen vertoeven om zijn eetlust op te wekken en zijn conditie te versterken. Inmiddels wordt echter als vaststaand aangenomen, dat de Paus zijn Kerstrede niet zal uitspre ken. Wel wordt mogelijk geacht dat de Heilige Vader op Kerstdag voor het raam van zijn appartement zal verschijnen en enkele woorden zal spreken die dan via Radio-Vaticana de wereld zullen ingaan. •Na de autorit van Zaterdag werkte de Paus twee uren aan zijn bureau. Ook was hij in staat meer vast voed sel tot zich te nemen. Zondag ge bruikte hij aan tafel zittend in een gemakkelijke stoel wat rijst met bo ter. Tijdens de autorit van Zaterdag, die evenals die van Zondag onge veer twintig minuten duurde, hield de zwarte limousine stil voor de Lourdesgrot waar de Heilige Vader korte tijd in gebed verzonken was. Regeringen houden beslissing in handen De zitting van de Noordatlantische ministerraad is Zaterdagochtend ge ëindigd met een informele gedachlenwisseling, die uitsluitend door de ministers (zonder de andere leden van de delegaties) is bijgewoond en waarbij is gesproken over verschillende kwesties van internationale poli tiek, die niet op de officiële agenda van de commissie voorkwamen. In het communiqué, dat aan het einde van de zitting is gepubliceerd, wordfl onder andere de voldoening van de Noordatlantische raad uitgesproken over de Nederland-Amerikaanse overeenkomst voor de oprichting van een tactisch luchtverdedigingscentrum van de NAVO in Den Haag. FRJNCIPIëLE EENSGEZINDHEID. Inzake de kwestie van de bevoegd heid der regeringen en eindbeslis sing te nemen over het gebruik van atoomwapens in geval van oorlog, heeft de raad de militaire autoriteiten van de NAVO opdracht gegeven voort te gaan met het opstellen van plannen en het maken van voorbe reidingen voor verdedigingsmaatre- Bij een vliegramp aan de rand van het New Yorkse vliegveld Idlewild zijn hoogstwaarschijnlijk 26 mensen om het leven gekomen. Zes passagiers van een Italiaans lijnvliegtuig dat bij een mislukte landing tegen een pier in de Jamaicabaai vloog, uiteenbrak en in brand vloog., werden gered. Negen lijken zijn geborgen, maar ze ventien personen wordt sinds Zater dag gezocht. Er waren geen Neder landers in het vliegtuig. Het vliegtuig, een DC-6 B, een van de grootste lijnvliegtiiigen tér wereld van de Italiaanse maatschappij LAI poogde tegen 2 uur plaatselijke tijd voor de vierde maal te landen toen het ongeluk gebeurde. Er hing een lichte nevel over het vliègveld en de piloot had driemaal vergeefs gepoogd zijn toestel neer te zetten. De vierde landing zou op radar worden uitge voerd. Toen het vliegtuig op de lan dingsbaan, die tot aan de Jamaica baai reikt, toevloog waarschuwde de radardienst dat de hoogte te gering was en de piloot kreeg het advies op te trekken en een nieuwe landing te proberen. Het toestel trok inderdaad op maar niet genoeg want even later botste het tegen de pier, waarbij het achterste stuk afbrak. Enkele ogen blikken later raakte de uitstromen de benzine in brand. Twee passagiers uit het staartstuk hadden intussen kans gezien naar de pier te zwemmen een helicopter die onmiddellijk bo ven het toneel van de ramp vloog PROF. LIEFTINCK. Prof. P. Lieftinck, oud-minister van financiën, zal in midden 1955 een vooraanstaande positie worden aangeboden in ruim internationaal verband. Minister Lieftinck, die mo menteel studie maakt van en econo mische plannen ontwikkeld voor landen in het nabije Oosten, heeft medegedeeld, dat hij midden 1955 beschikbaar is voor een ruimere in ternationale activiteit. ander via een sleeplijn naar de kust te brengen. Met bootjes werden later nog twee passagiers gered en negen doden geborgen. Het voornaamste deel van het toestel kon door de vuur zee aanvankelijk niet bereikt worden en zonk later de diepte in. Duikers hebben Zondag de hele dag naar dit wrakstuk, dat waarschijnlijk de nog zeventien vermisten bergt, gezocht. Ter gelegenheid van het Maria Jaar, en ter herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden de eerste (Bel gische) Broeders van de Congregatie van de H. Franciscus Xaverius hun onderwijstaak in Amerika gingen verrichten, heeft het hoofdbestuur van deze Congregatie tezamen met haar 15.000 leerlingen (verspreid over de 30 middelbare scholen, welke de Congregatie thans in Amerika bezit) de H. Vader het rijkste en volmaak- ste televisietoestel aangeboden, dat inmiddels per schip vanuit Amerika De Drie kaartten nog wat na De ministers van buitenlandse za ken van de V.S. en Engeland, John Foster Dulles en sir Anthony Eden, hebben Zaterdag hun Franse ambt genoot, Pierre MendèsFrance, toe gezegd, dat de V.S. en Engeland de Saar-overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland zullen garanderen zodra de Franse en Westduitse parle menten deze hebben goedgekeurd en, in overeenstemming met artikel acht van de overeenkomst, om deze ga ranties verzoeken. De ministers hebben hierover over eenstemming bereikt tijdens bespre kingen, die vier en een half uur duurden, nadat de Atlantische Raad zijn zitting had beëindigd. De ministers bereikten volledige overeenstemming over maatregelen om Zuid-Vjetnam te versterken, voordat in 1956 verkiezingen in ge heel Vietnam worden gehouden. De ministers spraken vooral over Indo-China en in het bijzonder over de slechter wordende toestand in Zuid-Vietnam, het niet-communisti- sche deel van Vietnam, maar ook over de betrekkingen met de Sowjet Unie, 't tijdstip van de eerste bijeen- komst van de raad van het verdrag voor Zuid-oost-Azië en over de Saar. Volgens gezaghebbende kringen waren zij het eens over de noodzaak om binnen drie maanden een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van de Zuid-Oost- Aziatische-Verdragorganisatie (Zoa- vo) te houden, zelfs indien de ratifi catieprocedures nog niet in alle acht leden-staten voltooid zijn. Zij namen echter nog geen besluit aangaande 't tijdstip en de plaats van de vergade ring. De drie ministers bespraken voorts de Sowjet-nota aan Frankrijk, waar in met opzegging van 't Frans-Sow- jetrussische vedrag wordt gedreigd, indien de Par ij se overeenkomsten door het Franse parlement worden geratificeerd. De Franse premier deelde zijn ambtgenoten mede, dat er geen spra ke van is, dat zijn regering voor de Russische druk zal bezwijken. in Napels is gearriveerd. Het toestel is vervaardigd door de Philco fabrieken in Amerika. Het te levisietoestel is gecombineerd met radio en een phonograaf van het nieuwste type, die de naam van pho- norama draagt. Voor het houtwerk is het beste soort hout gekozen en alle metalen onderdelen van de kast, waarin het toestel geplaatst is, zoals handvaten, scharnieren e.d. zijn uit zuiver goud vervaardigd. De voorzijde van het toestel draagt het met de hand gesneden Pauselijk wapen. Gezien de gezondheidstoestand van de H. Vader zal Hij dit geschenk wel niet persoonlijk in ontvangst kunnen nemen. Verwacht wordt, dat de Gene rale Overste van de Congregatie, ver gezeld dobr de overige leden van het hoofdbestuur de H. Vader het kost bare geschenk zullen aanbieden in 'n audiëntie, die Mgr. Dell'Acqua, sub stituut van de pauselijke staatssecre- tarie, hun zal verlenen. Na twee jaren bouwen is bij Algiers een zonne-oven klaar gekomen. Het apparaat werkt met een spiegel, wel ke op de zon gericht wordt, hetgeen geschiedt met behulp van twee kleine 3 pk electrische motoren. Dank zij de uurwerkbeweging, die van het sousterrain uit wordt geleid, blijft de spiegel constant naar de zon ge richt. Samengesteld uit 144 alumi- nium-elementen, electronisch gepo lijst, waarvan de totale bruikbare op pervlakte 50 vierkante meter be draagt, produceert de spiegel door de convergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel gelen, waarbij die wapens worden gebruikt, maar hij heeft erbij gevoegd, dat de verantwoordelijkheid voor het nemen van de beslissing om die plan nen inderdaad uit te voeren, bij de regeringen blijft. Na de zitting verklaarde de Belgi sche minister van buitenlandse za ken Spaak, dat er in het geheel geen moeilijkheden waren gerezen met betrekking tot deze twee principes: de plicht van het militaire hoofd kwartier van de NAVO om voorberei dingen te treffen en het gezag van de regeringen om de eindbeslissing te nemen. De hele zitting van de raad had zich trouwens gekenmerkt door: „algemene diepgaande overeenstem ming". Het doel van de NAVO vatte Hammarskjoelds reis naar Peking De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, zal omstreeks 30 December uit New York vertrekken voor zijn voorgenomen reis naar Peking, waar hij met de Chinese regering zal spreken over vrijlating van de elf wegens spion- nage veroordeelde Amerikaanse vlie gers. Onderweg zal Hammarskjoeld een dag te Londen blijven, waar hij een onderhoud zal hebben met minister Eden en misschien ook met premier Churchill. Te Nieuw-Delhi zal hij een bespreking hebben met de Indische eerste-minister, Nehroe. Hij zal waarschijnlijk ongeveer 5 Januari te Peking aankomen. Hammarskjoeld zal een voorberei dende bespreking hebben met de communistisch-Chinese ambassadeur te Stockholm, generaal Keng Piao, aldus is Zondag door de Chinese am bassadeur meegedeeld. Hammarskjoeld is Zaterdagavond te Stockholm aangekomen, waar hij Maandag een toespraak zal houden tot de Zweedse academie voor letter kunde. een vlek zo groot als een bord, waar van de temperatuur ongeveer 4.000 graden bedraagt. Deze hitte doet luttele seconden een stalen plaat van een dikte van 25 mm smelten. Britten schoten er op los Na het recente besluit van de UNO de kwestie van het verlenen van zelf beschikking aan de bevolking van de Britse kolonie Cyprus in de ijskast te zetten, is het op het eiland dezer da gen tot heftige botsingen tussen de monstranten en politie gekomen In totaal werden 92 betogers ge arresteerd, van wie er tien later weer in vrijheid werden gesteld. Zaterdag was het mis in Limassol, terwijl Zondag ondanks het door de Britse gouverneur uitgevaardigde verbod van samenscholingen van meer dan 5 man, in Nicosia duizen den betogers op het Metaxas-plein bijeen kwamen In Limasol openden Britse troepen het vuur op de demonstranten, waar bij een aantal van hen werd gewond, van wie drie ernstig Tijdens de rel letjes werd een busstation in brand gestoken; ruiten van hotels en een Britse bar werden stukgegooid. Op het Metaxas-plein moest de po litie gisteren met traangas welken om de schreeuwende en tierende stu denten uiteen te drijven Maar het traangas had minder succes dan de stromende regen, want deze was er de oorzaak van dat de op hun Zon dags uitgedoste betogers uiteindelijk naar huis gingen. Maar inmiddels was er door de woedende massa reeds heel wat schade aangericht. Britse auto's wer den op een regen van stenen ont haald evenals de politiemannen, die het plein trachtten schoon te vegen. De ruiten van het Amerikaanse con sulaat en van enkele Britse instan ties werden door stenen verbrijzeld. In het door Britse soldaten bewa pende radio-station van Cyprus deed de Britse gouverneur van het eiland gisteravond een beroep op de bevol king „alle maatregelen te nemen om een herhaling van de onlusten te voorkomen'. Ook in Griekenland. Ook in Griekenland, waar men ijvert voor de aansluiting van Cyprus bij dit land, werd Zondag ijverig te gen de Amerikanen en Britten gede monstreerd. Griekse studenten zijn een „haat-campagne" tegen Engeland begonnen, terwijl in Athene een aan tal heethoofden rotte sinaasappelen tegen de ramen van het gebouw van de Amerikaanse missie smeet. De Minister van Buitenlandse Zaken uit veertien NAVO-landen hebben eon zeer belangrijke vergadering te Parijs gehouden. Op de foto de ministers van de Grote Drie bijeen. Van links naar rechts: John Foster Dulles, Pierre Mcndès-France en Anthony Eden. Spaak nog even in het kort in vier punten samen: ten eerste het Westen te versterken, ten tweede militair evenwicht met de Sovjet-Unie te bereiken, ten derde in een positie van gelijke sterkte met de Sovjets te onderhandelen, ten vierde op deze wijze tot vreedzame co-existentie te komen. Op deze zitting van de raad was echter niet over onderhandelin gen met de Sovjet-Unie gesproken, zeii Spaak. De raad heeft zijn tevre denheid uitgesproken over de kwali tatieve verbetering van de sterkte der NAVO-strijdkrachten. OVERSCHAKELING OP ATOOMWAPENS. Het overschakelen van de strijd krachten der NAVO in Europa van gewone op atoomwapens zal zeer ge leidelijk verlopen en pas omstreeks 1960 goed op gang komen, aldus is Zondag in militaire kringen in Pa rijs verklaard. Men verwacht, dat de heruitrus ting van de strijdkrachten pas in 1957 een belangrijk onderdeel zal uitmaken van het jaarlijkse NAVO- program. Bij het opstellen van de strategische plannen kan men wel reeds reke ning houden met de atoomartillerie van in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse eenheden en de Britse en Amerikaanse tactische luchtmach ten, die over atoombommen beschik ken. Kapitein ging met zijn schip ten onder Staande op de brug van de „Hispa- nia" heeft de 57-jarige Zweedse kapi tein Ivan Dahn uit Gothenburg in de nacht van Zaterdag op Zondag wui vend afscheid genomen van zijn be manning, die in de reddingsboten was gegaan. De kapitein is met zijn schip in de golven verzonken. De eerste stuurman, Walter Einers- son, vertelde later, hoe de kapitein had geweigerd, zijn post te verlaten, toen de 21 koppen tellende beman ning het zinkende schip in twee red dingsboten verliet. De vrachtboot was voor de Schotse kust in een storm op een rif geslagen. De bemanning bereikte bij Loch- brire veilig de kust, op een halve mijl afstand. „Maar de kapitein bleef op de brug", vertelde de stuurman. „We roeiden een tijdlang rond. Hij had met ons het schip kunnen ver laten, maar misschien dacht hij meer tijd te hebben dan in werkelijkheid het geval was. Waarschijnlijk is een schot gebroken en toen zonk de His- pania als een steen". Het 1337 ton metende Zweedse schip was met een lading staal op weg van Liverpool naar Zweden. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER. Flinke opklaringen, maar ook enkele buien vooral in het Noor den van het land. Matige tot krachtige en aan de Wadden kust tijdelijk harde wind tussen West en Noordwest. Kouder. 21 Dec.: zon op 8 46 en onder 16.30; maan op 5.14 en onder 13.41 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNGHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. geheel bew. licht bew. regen geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. onbewolkt onbewolkt - onbewolkt motregen regen nevel nevel - nevel - nevel onbewolkt - nevel onbewolkt - onbewolkt Korreltje De enige manier om een vriend te krijgen is er zelf een te zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1