Rijdend Nederland geeft militairen geen enkele kans meer om te liften Zij worden thans zonder te vragen in de auto genomen Grote stijging van verpleegprijzen en vrijwillige ziekenfondspremie Treinontsporing in A'dam bracht vanmorgen grote spoor-verwarring Oogst en export vielen dit jaar toch nog mee Reorganisatie-plannen werden aangenomen MAANDAG 20 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 GEEN SUCCES VOOR MIN. STAF Het vrijheid-minnende Nederland moge veel gebreken hebben, wanneer het zijn medemens aan banden gelegd ziet, poogt het altijd een handje te helpen om de druk te verlichten en de manieren, die ons land landje daar in de loop der eeuwen voor uitge dacht heeft, zijn zowel talrijk als ver nuftig. Dit had minister Staf Zaterdag middag kunnen ontdekken, als hij langs lands wegen getogen was om te fien hoe de militairen een van de laatste „liftende-weekenden" beleef den. Wanneer een automobilist maar een fchaki-pakje in de buurt zag, stopte hij en brulde uit het raampje of de landsverdediger soms mee wilde rij den. „Nog nooit zo vlug". „Nog nooit", zo verklaarden ver schillende militairen, „zijn we zo vlug weggekomen. We hebben niet eens tijd om onze duim op te steken, want de auto's stoppen uit zichzelf." De maatregel van minister Staf om rijdend Nederland van het liftende leger te verlossen heeft dus niet de uitwerking, die de bewindsman zioh voorgesteld heeft. De militairen zelf vinden de maat regel maar uiterst matig. Voor het lage soldij van ƒ1,per dag is zelfs het gehalveerde spoorgeld een te zware belasting, wanneer men ver van de huiselijke haard het vader land dient. Een goede. naam. Daarbij begrijpen de militairen niet, dat de minister zo bezorgd is over het welzijn van rijdend Neder land. Natuurlijk zullen er wel eens minder prettige dingen gefoeurd zijn, maar over het algemeen had de lif tende militair een goede naam bij de automobilisten in Nederland. Alhoewel de auto-bezitters maar uiterst weinig waardering kunnen opbrengen voor de voetgangers, die op hun kosten door Nederland willen reizen, maakten zij twee uitzonde ringen: verpleegsters en militairen. Deze twee groepen bewijzen het va derland voor zo geringe beloning zo goede diensten, dat men het als een soort ereplicht zag om deze mensen de kosten van de trein te besparen. Tot nu toe is dat altijd langs de lij nen der geleidelijkheid gegaan, al kon het bij de hoofdwegen der garni zoensplaatsen op Zaterdagmiddag wel eens druk zijn. Thans heeft de minister ingegrepen en vanaf 1 Januari mag de militair niet meer liften. Maar als autorijdend Nederland een militair ziet en hem vraagt om mee te rijden, dan zal de minister daar niet zo heel veel aan kunnen doen, want de burgerrijder valt bui ten de militaire wet en het antwoord op deze bepaling ligt dus aan de automobilist. list Tin ZanrbrudM op Uw maag? Neem Kennies. 't Beproefde afdoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maag klachten achteraf.maar wien Ren nies afdoende uitkomst brachten. 9047 (Advertentie). RUILHU WELIJK Het nijlpaard Wilson uit het Noor- der dierenpark te Emmen is gister ochtend naar Keulen getranspor teerd. In deze Westduitse stad hoopt Wilson in het huwelijk te treden met Anne, een twaalfjarige nijl paard, dat verblijf houdt in de Keul se „Zoologische Garten". Het hu welijk zal twee jaar duren, want in 1956 keert Wilson weer naar Emmen terug. Zijn plaats in het Noorder dierenpark zal gedurende deze tijd worden ingenomen door het nijl paard Antonie uit de Keulse dieren tuin. Antonie wordt hier omstreeks Pasen verwacht en keert over twee jaar weer naar Keulen terug. Ziek zijn duurder dan men denkt Verplichte bijdrage niet omhoog DEMONSTRATIE VAN NIEUWE NYLON-TANK 20 a 25 percent op foudspremie Zoals wij reeds eerder meldden zullen met ingang van 1 Januari de verplegingskosten in de ziekenhuizen met 50 cent tot 1.60 per dag stijgen. De premie van de vrijwillige zieken fondsverzekeringen zal deze verho gingen op de voet volgen en met 20 a 25 procent de hoogte in gaan. Deze verhogingen zijn een gevolg van de diverse kostenstijgingen voor de zie- Geen slachoffers Doordat vanochtend omstreeks kwart voor negen een electrisch treinstel op het Oostelijk Eiland tus sen het Centraal en het Muiderpoort- station te Amsterdam ontspoorde, daarbij een aantal sporen versperde, een lichtmast ramde en aldus de bo venleiding beschadigde, werd het treinverkeer in de hoofdstad ernstig gestremd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Als gevolg van de ontsporing viel een deel van de stroom door de bo venleiding uit en werden zoveel spo ren versperd, dat de treinen uit het Oosten van het land het Centraal Station niet meer konden bereiken, behalve een enkele, die via een paar goederensporen werd geleid. Evenmin konden de treinen, die vanochtend uit het C.S. naar ooste lijke richting zouden vertrekken, het station verlaten. Er werden ijlings bussen van de N.S. ingeschakeld, waarin de wachtende passagiers door de stad naar het station Muiderpoort en het Amstelstation werden ge bracht. De sneltreinen uit het noorden van het land reden niet verder dan Amersfoort. Daar moesten de passa giers overstappen in de stoptreinen, die via Hilversum naar Amsterdam VLUCHTELINGENHULP. Gem. Personeel R'dam 1/2 ton. Nu het Rotterdamse gemeenteper - soneel voor het „Comité vluchtehulp 1954" een bedrag van rond 26.250 heeft bijeengebracht, stellen B. en W. voor een gelijke som beschikbaar te stellen, waardoor van gemeente wege aan deze actie met een som van 52.500 wordt deelgenomen. 20 Elburgse meisjes raakten bewusteloos Een niet opgengeschoven kachel- schuif heeft Vrijdagavond in de Her vormde kerk van Elburg de nodige beroering gebracht, of beter gezegd, hij verstilde iedere vorm van beroe ring, want achtereenvolgens raakten 20 meisjes bewusteloos door kolen damp. Enkele meisjes voelden zich al direct bij de aanvang van de dienst niet lekker worden en gingen naar buiten toe, waar zij bewusteloos neervielen. Toen enkelen van hun vriendin nen gingen kijken, waar zij bleven, verloren die ook buiten het bewust- zijn. De gewaarschuwde politie vond tenslotte de oorzaak en zette de kachel open. De meeste meisjes kwamen na en kele ogenblikken weer bij bewust zijn, maar drie hunner hadden tij dens het vallen lichte verwondingen opgelopen en moesten per zieken auto naar huis worden gebracht. reden. Het eindpunt in de hoofdstad werd dan het Muiderpoortstation, waar de treinen weer nieuwe passa giers opnamen om terug te rijden naar Amersfoort. Alle treinen uit de richting Utrecht kregen als eindpunt in Amsterdam het Amstelstation. kenhuizen, waarvan de hogere sala riëring van het verplegend personeel wel de voornaamste oorzaak is. De verhoging, die voor de derde klasse is vastgesteld zal voor ieder een gelden, ongeacht of men op eigen kosten, op rekening van een parti culiere verzekering, dan wel op kos ten van een ziekenfonds wordt ver pleegd. Vereveningsfonds vangt stoot op. De premie van de verplichte zie kenfondsverzekering zal voorlopig niet omhoog gaan. De eerste stoot zal daar worden opgevangen door de millioenen, welke nog in het Ver eveningsfonds aanwezig zijn. De verhoging van de ziekenfonds premie vindt niet alleen zijn oorzaak ir. de stijging van de verpleegkosten; ook de uitbreiding van de verstrek kingen en de te verwachten honora- riaverhoging van de medewerkers werken de premieverhoging in de hand. Het is vrijwel zeker dat de zieken fondsen in het zuiden hun premies ingaande 1 Januari zullen verhogen van 1.35 tot 1.60 per betalende verzekerde per week. Niet in alle Een „moot" van een vliegtuigvleugel beukt met een snelheid van 70 mijl per uur tegen een stapel zandzakken, die tegen een metalen muur steunt. Het betreft hier een proef met een nieuw soort benzinetank voor vlieg- tuigen; deze tank is vervaardigd uit nylon met daaromheen een rubberen laag, speciaal ontworpen om het verlies van mensenlevens, bij vliegtuigongelukken, door brand tegen te gaan. Men verwacht dat door het gebruik van deze tank het aantal gevallen, waarin brand ontstaat nadat een vliegtuig is neergestort, zeer sterk zal verminderen. RECORDPRIJZEN VOOR BLOEMEN IN AALSMEER. Tengevolge van de zeer grote bui tenlandse vraag naar Hollandse bloe men, zijn de prijzen op de Aalsmeerse veilingen gestegen tot een record- oogte. Vooral uit Zweden, Duitsland, Zwitserland en Italië komen orders om steeds meer bloemen binnen. De export werkt onder hoogspanning om zoveel mogelijk aan deze aanvragen te voldoen. Rode anjers noteerden 1.25 per stuk, seringen liepen op tot 2.50 per tak, Euphorbia tot 1.10 p. tak en Helleborus per bosje van 10 stuks tot 4.90. Deze prijzen zijn i; de geschiedenis van de bloemenhan del niet eerder voorgekomen. Alle andere soorten zijn in evenredig hoog en prijs. Ook potplanten delen in deze wel vaart. Op de potplanten-Kerstveilin gen wordt een overdaad van bloeien de planten aangeboden. De markt is vast en goed prijshou dend. plaatsen zullen de fondsen aan deze verhoging met ongeveer 20 percent voldoende hebben. De stijging vap de verpleegkosten is namelijk sterk af hankelijk van de loonkosten van het ziekenhuis, dat religieuzen of leken en eerste jaars of gediplomeerde ver pleegsters in dienst kan hebben. ^Daden en gewanden tteinBot&ing te Qavtmund Vergadering Bloembollencultuur Over de reorganisatieplannen van tot loyale en soepele medewerking ten volle bereid verklaard, al is het zijn mening, dat de nieuwe organen met wijsheid en zelfbeperking voor- zichtig op gang zullen moeten wor den gebracht. Niet zoveel mogelijk regelen, maar zo weinig mogelijk „goed" regelen, moet het doel zijn van deze organen. Industrialisatie. Dat de voortschrijdende industria lisatie en de uitbreiding der bebouw de stads- en dorpskernen steeds meer offers vragen van volwaardige cul tuurgrond is bekend, en gaarne wil spreker hier alle leden, die in ge meenteraad of andere colleges hun stem kunnen doen horen, opwekken tot grote waakzaamheid. Uiteraard is niet ieder offer te vermijden, doch men dien aandacht te schenken aan de al dan niet onverwijdelijkheid en noodzaak daarvan. Dat daartegen over onvermoeid naar vervangènde cultuurgrond voor onze bedrijven dient te worden gestreefde behoefte wel geen betoog, terwijl" grote be langstelling voor de vraagstukken der wateronttrekking eveneens is ge boden. Ddat de industrialisatie ook op an dere wijze het bedrijfsleven in moei lijkheden kan brengen is genoeg zaam bekend en het grote nut van de vereniging, van een krachtige en verantwoordelijkheid niet schuwen de organisatie is onmiskenbaar op nieuw en waarlijk ten overvloede, nogmaals met bewijzen bekrachtigd kunnen worden. In dit verband vraagt ook de ar beidsvoorziening, met name de op leiding en het beschikbaar houden van jonge, vakbekwame werkkrach- i ten in onze bedrijven de aandacht, waaraan binding door goede bedrijfs- vraag en aanbod door meerder woningen juist in Jeze tijd door aanbod zal zyn hersteld en verdere ieder bedrijf ernsüg dient te worde„ aanpassing aan de bestaande toe stand zal zijn verkregen, kan kwam Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr dr. A. H. van Nis pen tot Pannerden vandaag ter al gemene vergadering te Haarlem ver klaard, dat zij van overwegende be tekenis zijn voor de verdere ontwik keling van de vereniging. De nagestreefde decentralisatie, die zowel de vaktechnische voor lichting als de zuiverheid de beslis singen op economisch terrein door beraadslaging en besluitvorming in haar artikelen gespecificeerde groe pen der vereniging wil bevorderen, zal aan het oordeel der vergadering worden onderworpen. „Moge uw be slissing worden ingegeven door waarachtig meeleven met de ver eniging en moge overdreven behoud zucht daaraan vreemd blijven", al dus spreker. De voorzitter had na de overle den leden te hebben herdacht een beschouwing gegeven over de gang van zaken in het bloembollenbedrijf in 1954. Er is ongetwijfeld veel reden tot verheugenis, al zijn uiteraard ook teleurstellingen niet uitgebleven. Export proter. Dat de afzet voor het eerst een aanzienlijke kwantitatieve vermeer dering te zien geeft lijkt spreker wel één van de belangrijkste elementen, waarover het gehele vak zich mag verheugen. Dat de financiële voordelen daar van wellicht wel wat eenzijdig aan de kwekers zijn toegevallen, terwijl de export met vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, doet in prin cipe aan het verheugende van de ge bleken mogelijkheid de export op te voeren, niet af. Zodra het evenwicht overwogen. titatieve uitbreiding van de export slechts tot voordeel van alle betrok kenen, kwekers en handelaren, strek ken. Mits voor beide categorieën een behoorlijke winstmogelijkheid open staat zal een groter en meer ver scheiden draagvlak voor de export het gehele vlak ten goede komen. De oogst der drie hoofdartikelen Koninilijke bleek gunstiger dan veelal in het be- gin van het seizoen werd verwacht,van Bloembollencultuur, die heden- hetgeen niet kan worden gezegd van morgen op de algemene vergadering de gladiolen, langzamemand ons te Haarlem aan de orde kwamen, vierde hoofdartikel, en van de iris-zijn goedgekeurd, sen, terwijl de slechte weersomstan- t» - -i--.-j t j digheden voel uitval veroorzaakten.! De enIS* moeilijkheid betrof de Dat de tegenvallende oogsten van voorgesteld!' wijziging van de afde- sommige artikelen bepaalde span- j ling Westland om het lidmaatschap De reorganisatieplannen van de Algemene Vereniging ningen opriepen moet ernstig den betreurd en zal de export daar van over het algemeen niet ten goe de komen. Landbouwschap. Ben zeer belangrijke ontwikkeling voor het bedrijf is ongetwijfeld ook de aanvang van de publiekrechtelij verplicht te stellen. Dit punt maakte een stemming nodig en hoewel de afdelingen, die steeds de vrijheid zo sterk voorstonden, thans met deze wijziging meegingen, werd de ziens wijze van het Westland toch afge stemd. Voorts werd besloten om volgend ke bedrijfsorganisatie door het injaar de mogelijkheid te onderzoeken spreker. Voor discriminatie van eni ge organisatie dient geen plaats te zijn wil men de verheven gedachten der PBO ook werkelijk beleven en alle vakgenoten het vertrouwen mo gelijk maken, hetwelk een absolute Zaterdagochtend in alle vroegte is bij het station van de Duitse stad Dortmund een gewone reizigerstrein op een I voorwaarde voor het welslagen de- D-trein gebotst. Meer dan twintig personen hebben in de ravage, welke ontstond, het leven verloren. Twee zer onderneming moet worden ge- wagens hangen, volkomen vernield, over elkaar heen in een algemene chaos van verwrongen staal. noemd. Het hoofdbestuur heeft zich werking treden van het Landbouw schap en de spoedig te verwachten oprichting van het Productschap voor Sierteeltproducten. Het is moeilijk te voorspellen, welke gevolgen deze gang van zaken, met name voor het organisatieleven in het bedrijf, met zich zal brengen. Wij hopen in de naaste toekomst te mogen vaststel len, dat de gedachte van de volledi ge solidariteit van alle bij het be van het stichten van een nieuwe Beursgebouw te Haarlem. Wilt U iets weten? Vraag: Dienstplicht Luchtmachtmi litairen. Antwoord: De klein- en grootver- dryf betrokken, welke gedachte de iol.regeling, die enige tijd geleden rechtelijke b^L^^ie^ookt door bet Materie' uitgegeven practijk zal worden gebracht, aldus beeft m hoofdzaak betrekking op de crrroW Vnnr onderdelen van de landmacht. De meeste functies bij de luchtmacht worden onder de z.g. „specialisten diensten" gerekend, waarvoor een langere diensttijd is vereiste. Over het algemeen zal een luchtmachtmi litair, die in October 1953 onder de wapenen is gekomen, tot September onder de wapenen blijven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10