Vrijsteliing schoolgeld leerplichtige kinderen V-V.D- ging plotseling overstag Maatregelen tegen troepenvervoer naar Ambon en N. Guinea gevraagd De Limburgers blijken nog steeds vijanden van Zondagswet te zijn Oe KRO gaat ander amusement brengen Wereldprimeur Thee weer duurder Vermiste Kederlande emigrant is gevonden VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER DE TOESTAND DER INDISCHE NEDERLANDERS Op voorstel van de voorzitter heelt de Tweede Kamer gistermiddag be sloten o.a. aan de agenda toe te voe gen de interpellatie van de heer Vermeer over het liftverbod voor militairen. De interpellatie zal niet gehouden worden voor a.s. Maandag. Broodprijzen vrtf. Andermaal is aan de orde gekomen de nota inzake de vernietiging van de verordening broodprijzen 1942. Gestemd moest nog worden over de gisteren door de heer Janssen (KVP) ingediende motie, betreffende opschorting van de inwerkingtreding der beschikking, waarbij genoemde verordening is vernietigd. De heer JANSSEN (KVP) deelt echter mede, dat hij zijn motie in trekt. De motie wordt voor kennisgeving aangenomen. De algemene beraadslaging over de begroting van het departement van Maatschappelijk Werk wordt voort gezet. De heer DE GRAAF (KVP) be spreekt de positie der Nederlanders in Indonesië. Herinnerend aan zijn motie van verleden jaar betoogt spr., dat het zaak is na te gaan of het nog wel reëel is geval voor geval te be slissen of de overtocht naar Neder land voor rijksrekening moet worden genomen. De situatie kan elk ogenblik ver anderen. Als een massa-evacuatie no dig zou zijn, moet de minister de ge volgen opvangen. De situatie in In donesië moet nauwlettend worden gevolgd en men moet waakzaam zijn. Er moet een plan zijn om het mo ment van de ongunstige situatie voor te zijn. Spr. vraagt of de regering een werkplan heeft of daarmee bezig is. De heer STUFKENS (P. v. d. A.) merkt op, dat zijn critische reserve met betrekking tot de situatie der Nederlanders in Indonesië gerecht vaardigd is gebleven. Een massale uittocht uit Indonesië zou een bron van rampspoed voor velen betekenen. Spr. constateert dat er in de sociale zorg voor de Neder landers in Indonesië veel vernieu wingen zijn aangebracht, maar ge heel gerustgesteld is hij toch niet. De heer ZANDT (S.G.) betoogt, dat Nederland de plicht heeft de Ne derlanders en de Indische Nederlan ders in Indonesië tegemoet te komen. De heer LEMAIRE (KNP) is van oordeel, dat het beleid der regering zich niet duidelijker aftekent, zoals in het voorlopig verslag werd op gemerkt. -Spr. meent, dat men zich ten aanzien van het maatschappelijk werk moet richten op intensivering boven uitbreiding van taken. De heer VAN DE WETERING (CH) meent, dat de Indische Nederlanders moeten gevoelen dat men hier hun belangen behartigt. Met het idee van de heer Ritmeester om allen van Nederlandse stam uit Indonesië weg te halen kan hij zich niet verenigen, dat lijkt hem wat al te radicaal. Of de tijd voor terugkeer der Am bonezen naar Indonesië, met name naar Ambon is aangebroken betwij felt spr. Hij dringt er op aan, dat het niet mag worden een soort uit levering. Minister VAN THIEL is het er mede eens, dat de financiering van het werk jnoet beginnen door de or ganisaties en hij verklaart zich tegen een algehele financiering van over heidswege. Naar aanleiding van vragen over de wijze van subsidiëring verwijst hij naar de regeling gezinsverzor gingssubsidie. Overheidssubsidie moet z.i. steeds aanvullend zijn. Spr. is bereid te overwegen een overzicht van alle subsidies samen te stellen en aan de Kamer voor te leggen. Vervolgens bespreekt de minister het personeelsbeleid en hij zegt daar bij toe, dat toegezien zal worden op de bezetting, met name was het aan tal ambtenaren betreft. Spr. heeft bij de vorming van zijn departement 704 ambtenaren overgenomen; thans zijn er 737 ambtenaren. men en dat zich een psychose van hen heeft meester gemaakt, die zich uit in een aandrang om naar Neder land te komen. De regering kan zich niet laten leiden door uitingen van een psychose. De reëele belangen dei- betrokkenen worden het best ge diend door volgens objectieve maat staven te werk te gaan. Van onhoudbaarheid van de toe nieuwe regeling wordt voorgesteld 1 September 1953. Mevrouw FORTANIERDE WIT (VVD) zou meer gevoeld hebben voor een stelsel, dat uitgaat van het be ginsel: een laag schoolgeld voor ver plicht onderwijs en vrijstelling voor alle vormen van niet-verplicht on derwijs. Spr. acht het niet verantwoord de midden-groepen blijvend te belasten met kosten voor het niet verplichte onderwijs. Zij heeft een amendement stand in Indonesië kan niet worden ingediend strekkende tot grotere ge gesproken. Er blijven nog vele Ne- Witstelling van kansen voor de jeugd derlanders en er vertrekken er nog steeds naar Indonesië. Wat de opmerkingen over evacua tie en masse aangaat zegt de minis ter, dat men zich moet afvragen wat de gevolgen zouden zijn als hij ver klaarde, dat alle maatregelen voor evacuatie zijn genomen. En overigens moet men zich afvragen wat de ge volgen zouden zijn als er gezegd werd, dat er geen maatregelen zijn genomen. Z.i. is het beter over deze zaak geen mededelingen in het open baar te doen. Ten aanzien van de Ambonezen zegt de minister weinig te hebben te ant woorden, omdat er over het alge meen instemming was betuigd. Van uitlevering zal stellig geen sprake zijn. Toen er gesproken werd over vertrek van een groepje uit Nederland heeft spr. spontaan de eis gesteld, dat er garanties moeten zijn voor de veiligheid van betrokkenen. Hierna wordt gerepliceerd, waarna de begroting wordt goedgekeurd. HET SCHOOLGELD. De Tweede Kamer heeft gister avond een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp wet tot, regeling van de heffing van school-! QCLtï OUTg6T7l(2€St€TS en tot tegemoetkoming van de mid dengroepen. De heer ROOS JEN (AR) verklaart ernstige bezwaren tegen het ontwerp te hebben. Spr. betoogt, dat de term kosteloos onderwijs misplaatst is. Z.i. behoren de ouders naar mate van hun kracht een bescheiden retributie voor het door him kinderen genoten onder wijs te betalen. Wie het niet kan be talen is thans reeds vrijgesteld en het gaat spr. te ver als de financieel meest draagkrachtigen geen school geld zouden betalen. De heer PETERS (KVP) merkt op dat het ontwerp verlichting der ge- zinslasten brengt. Dat zou al voldoen de reden zijn voor dank aan de be windsman. Opmerkend, dat thans 95 van deeen uur. onderwijskosten worden betaald uit belastinggeld, zegt spr., dat dit door het onderhavige ontwerp 99^ zal worden. De rechtsgrond ligt uitslui tend in de overheersende betekenis van het algemeen maatschappelijk nut van het onderwijs. Z.i. is het niet in strijd met de verantwoordelijkheid der ouders en met de rechtvaardig heid, dat de belastingbetalers het onderwijs financieren. Over het amendement ,van mevr. Fortanier zegt spr. stomverbaasd te zijn en ook over haar rede. Als het amendement wordt aangenomen kan de minister wel een lucifer bij het ontwerp houden en het laten opbran den. Het amendement is een gevaar voor het ontwerp en hij zal zijn stem er dan ook niet aan kunnen geven. De heer VAN SLEEN (P. v. d. A.) verklaart verheugd te zijn over de onverwachte steun van de zijde van de WD. Mevrouw Fortanier heeft zich geheel losgemaakt van het vroe ger ingenomen standpunt. Spr. hoopt, dat men zich ten aan zien van dit ontwerp niet alleen zal laten leiden door praktisch, doch ook door rechtvaardigheidsoverwegingen. D eheer TILANUS (CH) merkt op, dat de afschaffing van het schoolgeld voor hem niet een kwestie van be ginsel is. Maar het huidige stelsel,] dat iedere ouder naar draagkracht i iets betaalt, vond hij goed. Nu wordt daar een gat in gestoken en dan moet men de verdere ontwikkeling afwachten. De heer GORTZAK (CPN) zegt het ontwerp met vreugde te hebben be groet omdat hij principieel voorstan der is van kosteloos onderwijs. Tegen middernacht wórdt de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag De K.P.M. in de Tweede Kamer Houding van Nederlandse scheepvaartmaatschappij Het lid van de Tweede Kamer de heer Gerbrandy, heeft aan de minis ter-president de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de Koninklijke Paketvaartmaatschappij nog steeds voortgaat met het vervoer van troe pen der republiek Indonesië en van oorlogsmateriaal naar Ambon of de Ambonese eilanden, althans naar het gebied van de Republiek der Zuid- Molukken? 2 Worden deze troepen en wapens ingezet tegen de strijdmacht van de republiek der Zuid-Moukken op Ce- ram? 3. Is het waar, dat van de strijd machten van de republiek Indonesië, gelegerd op Ambon of elders, solda ten of onderdelen worden gebruikt tot penetratie in en infiltratie tegen West-Nieuw-Guinea, dat onder het souvereine gezag van Nederland staat? Geef bevoegdheid geld (schoolgeldwet). Het ontwerp beoogt in de eerste plaats afschaf fing van de schoolgelden voor de leerplichtige jeugd. Hiertoe is een systeem gekozen, dat vrijstelling van de betaling van schoolgeld inhoudt voor de leerlingen van acht aaneen sluitende leerjaren. Geen schoolgeld wordt dus geheven voor leerlingen van scholen voor G.L.O., V.G.L.O., en B.L.O., voor leerlingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor U.L.O., V.H.M.O., Lager Nijver heidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats brengt het ontwerp voor de hogere leerjaren van de scholen voor U.L.O., V.HJVI.O. en Lager Nijverheidsonderwijs, als mede voor de leerlingen van kweek scholen en van scholen voor uitge breid lager- en middelbaar nijver heidsonderwijs een verlaging van het schoolgeldtarief. Het bedrag, dat met de afschaffing en verlaging van de schoolgelden is gemoeid, wordt geraamd op 24.7 millioen. De voorgestelde regeling betekent een financieel nadeel voor de ge meenten en voor de bijzondere scho len voor voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en lager land en tuinbouwonderwijs. De betrokke nen wordt een compensatie gegeven. Als datum van ingang van de In Limburg de Nederlandse pro vincie, die het eerst met de Zondags wet van minister Beel in botsing kwam is een enquête-commissie na een grondig onderzoek bij alle la gen van de bevolking tot de overtui ging gekomen, dat de Limburgers het liefst zouden hebben, dat de gehele wet verdween, omdat zij zich zeer ge remd voelen in de uitingen van het culturele leven, dat voor Limburg altijd veel betekend heeft. Daar dit chter wel een wens droom zal blijven, menen de Lim- (Aaverien.it) Verandering in leiding en programma Nog tijdens het winterprogramma heeft men bij de K.R.O. besloten om in de verzorging van de rubrieken enige ingrijpende wijzigingen door te voeren. De leiding van de amuse mentsafdeling is de heer Leo Nelis- sen die nu bijna een jaar in deze functie was, uit handen genomen en overgedragen aan de heer Wim Quint, die tot nu toe de jeugdpro gramma's verzorgde. De heer Nelis- sen is overgeplaatst naar de jeugd afdeling. Deze mutaties vinden hun oor sprong in het feit, dat men algemeen van mening was, dat de program ma's niet .insloegen". Daarom heeft men ook besloten tot een drastische Wat het dorps-, buurt- en wijk-l wijziging in de programma's: „Tam- ïiswerk anne-aat. uit de oost kan 7r.™oi nlc Tïo Tnctnif" huiswerk aangaat, uit de post kan zowel exploitatie als investering wor den betaald. Het betreft een moei lijke aangelegenheid en daarom is hij bereid zich met de subsidieregeling aan te passen aan de praktijk. Bij de oprichting van gebouwen moet reke ning worden gehouden met de signa tuur der bevolking, waarbij de min derheden niet vergeten zullen moe ten worden. In de daarvoor in aan merking komende gevallen zal naar samenwerking moeten worden ge streefd. Spr. uit zijn bereidheid om de woonoorden over te dragen aan het particulier initiatief, maar op het ogenblik is er geen sprake van, dat het particulier initiatief de woonoor den kan overnemen. Wat het niet verlenen van subsidie voor gezinsverzorging door Huma- nitas in drie gemeenten in het Zui den betreft zegt de minister, dat dit een kwestie van gemeentelijk beleid is. Hij subsidieert verscheidene hu manistische verenigingen. Wat het toezicht op particuliere tehuizen voor bejaarden aangaat zegt spr. dat er een verordening in Gel derland en in Den Haag is. Spr. kan niet toezeggen, dat er een wettelijke regeling komt, maar de zaak is in studie. tam", zowel als „De Instuif" zullen verdwijnen. Men gaat de Zaterdagavond op een geheel andere leest schoeien. De vroegere „Bietenbouwers", thans „Boertjes van buuten" en het dansorkest van Klaas van Beek zul len medewerking verlenen. Jan de «Rat» was goud waard „Daar zit een vette rat in mijn schuur", dacht een bewoner van de Jan Bouwmeesterstraat in Zaandam. Hij greep de hark en sloeg het beest met de steel dood. Toen hij echter het beest wat be ter bekeek, vond hy die rat wel iets koninklijks hebben. Hij waarschuw de de politie en deze stelde vast, dat de man een nerts had gedood, die was ontsnapt bij een farmhouder. Het diertje had een waarde van 350, WATER BIJ DE KOFFIE. De brandweer is gisteravond uit gerukt met twee motorspuiten en een ladderwagen om een schoor- steenbrand te blussen in een koffie- Vervolgens gaat de minister in op branderij aan de Prins Hendrikkade de opmerkingen over de Indische Ne-| te Amsterdam. De brand liet zich nl. derlanders. Hij erkent, dat voor velen aanvankelijk ernstig aanzien, maar de moeilijkheden zeer zijn toegeno-1 alles liep met een „sisser" af. (TeL) Cler, Alexander Pola en Jan Kruut- moes (Kees Schilperoort) zulen sa menwerken in een programma, dat meer het karakter van een ouderwet se bonte avond zal krijgen. De om roeper Fons Disch zal enkele spel letjes brengen. Ook het Zondagavond-programma zal veranderen. Jan de Cler zal Wim Quint assisteren in een geheel nieuw amusementsprogramma. burgers, dat de bevoegdheid om toe stemming te geven van de wet af te wijken, bij de burgemeester moet lig gen en niet bij een provinciaal or gaan, daar anders vele spontane ac ties ten dode gedoemd zijn. Geen verstarring. Zij kunnen zich in het geheel niet verenigen met het compromis-voor stel van de regering, dat er een lijst opgemaakt moet worden van geves tigde gebruiken, die een overtreding van de Zondagswet met zich mee brengen Ten eerste meent Limburg, dat een dergelijke lijst altijd onvolledig zal zijn en voorts zou dan het gehele cul- j turele leven verstarren, daar er geen nieuwe mogelijkheden geschapen zou den kunnen worden Op de Donderdag te Amsterdam gehouden theeveiling zijn de prijzen weer belangrijk opgelopen. In ver band hiermede kan het als vrijwel zeker worden aangenomen, dat bin nenkort zal wore en overgegaan tot een nieuwe verhoging van de detail prijzen voor thee. AANTAL FAILLISSEMENTEN IS IN NOVEMBER VERMINDERD Het aantal faillissementen in ons land hJ^ft in November jJ. ten opzichte van de voorgaande maand een vermindering ondergaan. In de afgelopen maand werden n.l. in totaal 112 faillissementen uitgespro ken, tegen 131 in October en 109 in November van het vorig jaar. Gedurende de eerste 11 maanden van het lopende jaar bedroeg het aantal uitgesproken faillissementen 1258, tegen 1488 in de overeenkom stige maanden van het vorig jaar. Volgens een opgaai van Van der Graaf Co. beliep het aantal fail lissementen in November in de pro vincie Noord-Holland (excl. Amster dam) 13 (v. m. 10; v. j. 15), Amster dam 16 (13; 15), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10 (15; 12), VOOf* PfIHp ^Fl*.ï iDen Haag 7 (5; 10), Rotterdam 8 (15; V U), utrecht 5 (6; 4), Gelderland 15 (14; 12), Noord-Brabant 10 (11; 13), •e- T i mRi irrt *7 7 1 0*7 nal nn/1 O 70* 11 reldprimeur op telefoongebied. netjtj apparaat, UR-49 genaamd, ontleent 4) zijn naam aan de ontwerpers, prof. J. M. Unk en dr. ir. N. Rodenburg. Deze geleerden ontwierpen in op dracht van de Philips telecommuni catie industrie een automatische te lefooncentrale, die geheel afwijkt van het tot dusver gevolgde systeem, eenvoudiger en dus ook goedkoper is. In Wedde was het bij de ingebruik stelling feest. „Wedde is nummer één", zei men daar, maar de wereld zal er belangstelling voor krij'gen. De gemeente Winschoten, dat is in ieder geval zeker, zal Wedde volgen. Het Friesland 3 (5; 3), Groningen 6 (6; Drente 4 (3; 2) en Overijsel 6 (7; 6). Het aantal definitief verleende sur séances van betaling was in Novem ber 10 (3; 5), terwijl het aantal voor lopig verleende surséances van be taling 8 (9: 20) beliep. De cijfers over de eerste 11 maanden van dit jaar bedroegen voor de definitief verleende surséances en de voorlo pige surséances resp. 63 (v. j. 75) en 106 (126). HEMA BEBOET. Het Haagse gerechtshof heeft over eenkomstig de eis van de procureur- generaal, de N.V. Hollandse Een heidsprijzen Maatschappij „Hema", die door de rechtbank te Dordrecht was beboet met elfmaal ƒ25,ver oordeeld tot elf boeten van een gul den. De N.V. had een Rotterdammer be noemd tot filiaalchef te Dordrecht, terwijl deze man niet in het bezit was van alle vakdiploma's. VERHOGING JAARWEDDE GEDEPUTEERDE STATEN. Door een aantal leden van Provin ciale Staten is voorgesteld de jaar wedden van de Gedeputeerden te verhogen van 9.500.tot 12.000. per jaar. Burgemeester in raad, dief in huis Terwijl gisteravond de burgemees ter van de Noord-Brabantse ge meente Dinther de raadsvergadering leidde en zijn echtgenote een lezing in het dorp volgde, hebben onbeken den zich toegang tot de ambtswo ning van de burgemeester verschaft. Zij hebben tussen 8 en 11 uur des avonds een glas-in-lood raam gefor ceerd, waardoor zy op de overloop van het huis kwamen. Van daaruit hebben zij de gehele woning aan een onderzoek onder worpen, waarbij zij ook de brand kast vonden. Uitgaande van de ver onderstelling, dat hierin een rijke buit zou zitten, hebben de inbrekers de brandkast medegenomen. In de brandkast bevinden zich slechts wat papieren, rookartikelen en enige sieraden. AUDIëNTIE B'SSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 21 Pecember geen audiëntie verlénen. Gerustellend telegram De 23-jarige uit Venlo-Blerik af komstige emigrant Tom Joordens, die sinds 28 November in Canada werd vermist, blijkt gezond en wel te zijn. Bij de familie Joordens te Blerik is een telegram ontvangen van de fa milie Hermans, eveneens uit Venlo afkomstig, te Beamsville in Canada, waarin wordt medegedeeld, dat Tom Joordens zich bij haar bevindt in goede gezondheid en dat nadere bijzonderheden per brief zullen vol gen. Rond dee zjongeman, die bedrijfs leider op een bedrijf te Grimsby is, was grote ongerustheid ontstaan, na dat zijn vader hem had verzocht we gens ernstige ziekte van zijn moeder naar Nederland te komen. Volgens afspraak zou Tom Joordens op 28 November per vliegtuig naar ons land komen maar hij bleek niet met het betrokken toestel te zijn gearri veerd en toen men nader informeer de, kwam vast te staan, dat Joordens wel een passagebiliet had genomen, maar dat dit door hem of een ander op het laatste moment weer was in geleverd De auto waarmee hij naar het vliegveld was gekomen, stond no? altijd in de gara?e, waar hij deze gestald had. Er rezen toen ernstige vermoedens dat hier een misdaad was be?aan en dat Joordens daarvan het slachtoffer was geworden. FEDERATIE VAN PERSONEN VERVOER. Dinsdag 14 December werd te Utrecht als voorzitter van de Fede ratie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer F.N.O.P. door het hoofdbestuur geïnstalleerd mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop. De heer Verkerk is tevens voor zitter van de Christelijke Bond van Beroepspersonenvervoerders, welke tezamen met de Nederlandse Katho lieke Bond voor het Beroepsperso- nenvervoer over de weg en de Alge mene Nederlandse Organisatie voor het Personenvervoer de F.N.O.P. vormt. KORTE golf Z. K. H. Prins Bernhard is gis teren uit Nederland met de rege- rings „Dakota" op het vliegveld „London Airport" aangekomen voor een kort prive-bezoek aan de Engel se hoofdstad. De internationale raad van de „Pax Christi"-beweging heeft beslo ten het volgende internationale con gres te organiseren in Nijmegen. Dit congres zal worden gehouden van 8 tot 12 Augustus 1955. Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 December j.l. 1.954.248. Het aantal abonné's van de draadomroep over schreed in de loop van de maand Oc tober de 500.000. Dinsdag zijn te Lissabon accoor- den tussen Portugal en Nederland ge tekend, waarbij de tot dusver ver eiste visa worden afgeschaft. De minister heeft dezer dagen besloten opdracht te geven tot de bouw van een derde KW-kortegolf- zender, die zal worden geplaatst te Lopik, ter completering van het zen derpark van Radio Nederland we reldomroep. Minister Suurhoff zal op uitno diging van de Australische regering in het begin van het volgend jaar een bezoek brengen aan Australië. Hy zal 9 Januari a.s. vertrekken. Tij dens zijn reis, die ongeveer 5 weken zal duren, zal hij enige emigratiepro blemen bespreken en zich op de hoogte stellen van de omstandighe den van de Nederlandse emigranten. 4. Indien bovenstaande vragen bevestigend (geheel of ten dele) wor den beantwoord, welke zijn dan de houding en de activiteiten der Ne derlandse regering hiertegenover. 5. Is de Nederlandse regering be reid om het tegen de republiek der Zuid-Molukken en tegen Nederland gerichte vervoer van troepen en wa pens door een Nederlandse scheep vaartmaatschappij feitelijk onmoge- lyk te maken, hetzij door een straf vervolging te doen instellen tegen de leden der directie van deze te Am sterdam gevestigde maatschappij, als verdachten van het misdrijf van ar tikel 100 wetboek van strafrecht, voor zover betreft de hulpverlening aan de republiek Indonesia in de (burger) oorlog tegen Ambon, en als verdacht van uitlokking om mede plichtigheid aan de misdrijven van de artikelen 93 en 97 wetboek van straf recht, voor zover betreft de hulpver lening aan de republiek Indonesië voor de tegen Nieüw-Guinea gerichte infiltraties en vijandelijkheden, het zij door andere tot dit doel geëigen de maatregelen? Debacle in Den Haag Oude bankier werd tot 7 maanden veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren conform de eis een 80-jarige firmant van een in 1951 ge liquideerde Haags bankiershuis, waar de fiscale recherche in October 1952 onregelmatigheden constateerde, ter zake van het meermalen medeplegen van verduistering, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf roet aftrek, de veroordeelde heeft onge veer zeven maanden in voorarrest doorgebracht Een 54-ijarige remisier uit Delft, van het genoemde bankiershuis, werd veroordeeld tot één jaar en elf maan den met aftrek, terzakel van het me deplegen van verduistering, valsheid in geschrifte, beide meermalen ge pleegd en het doen van onjuiste be lastingaangiften Ook dit vonnis is conform dat van de Haagse Recht bank. De remisier heeft op enkele dagen na twee jaar in voorlopige hechtenis gezeten. Bij de behandeling in eerste instan tie was tegen de remisier door de of ficier van justitie vier jaar met af trek geëist In hoger beroep eiste de procureur-generaal drie jaar; het Haa?se gerechtshof veroordeelde hem tot 2 yt jaar met aftrek. In cassatie werden beide zaken wegens onvol doende bewijsconstr.uctie door de Ho ge Raad naar het gerechtshof in de hoofdstad verwezen. VetherKlanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Hammondorgelspel. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 „Sla Uw slag". 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Promenade oark. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Kroniek v. Lette ren en Kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Blinden- muziekvereniging. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Radio Philh. Koper- t kwart. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtba ken", caus. 19.30 Avondgebed en li turgische kal. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 „Sla Uw slag". 21.20 Gram. 22.00 Muz. quiz. 22.30 Ad- ventsmuz. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrik ken". 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.55 Voor de huisvr. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. i. cL continubedrijven. 11.35 Klarinet en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muz. 15.00 Volksdansen 15.25 „Even tijd voor veiligheid caus. 15.40 Kerst- muz. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Kamerork. 17.00 Act. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus. 19.40 „De sterren zijn doof geworden", stemmenspel. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. prog. 22.00 Socia listisch comm. 22.15 Weense muz. 22.45' „De molen aan de rivier", hoorsp. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6