QzQaidóc&ywtcMt Moiotof wil Parijse accoorden In de Westduitse Bondsdag Moskou dreigt met opzegging Adenauer won de eerste ronde Kardinaal Mindszenty in vrijheid gesteld? óteedó, ótawiAchade aan de freftiuaü-iamp VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13376 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 3! geen vriendje meer zijn met Marianne I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Een vermoeiend debat voor grijze kanselier Na een debat van dertien uur heeft de Westduitse Bondsdag: Donderdag avond Iaat met 236 tegen 153 stemmen een voorstel der Duitse socialisten verworpen, om de beslissing over de Parijse verdragen uit te stellen tot na een nieuwe conferentie met Moskou. Daarmee won Bondskanselier Aden auer de eerste ronde der ratificatie. De definitieve beslissing van de Bonds dag zal eerst in Februari worden genomen. De verdragen zelf werden naar de commissies verwezen. Hetzelfde lot ondergingen socialistische voorstellen, die de regering wilden opdragen terstond met de Westelijke mogendheden een gemeenschappelijk politieke gedragslijn te bespreken om tot vereniging van Oost- en West-Duitsland te komfen en die nieuwe onderhandelingen met Frankrijk over de Saar- kwestie verlangen. VEILIGE MEERDERHEID. Het resultaat van het tweedaagse debat is geweest, dat de Bonds kanselier op een veilige meerder heid voor de militaire verdragen kan bogen, doch dat hij voor het Saarverdrag in de huidige vorm slechts een zeer krappe meerderheid achter zich heeft. De liberale partij "heeft in het laat ste deel van het debat nog eens haar afwijzing van het Saarverdrag uit gesproken. De Vluchtelingenpartij eveneens, doch deze met de reserve, dat enkelen van haar afgevaardigden dr. Adenauer in deze trouw wilden blijven. Of de partijen hun pertinente „neen" tegen dit verdrag zullen handhaven zal afhangen van de vraag of dr. Adenauer er nog in zal slagen de Franse regering tot een zodanige interpretatie te verleiden, dat een „Heim ins Reich"-politiek in het Saargebied weer mogelijk zou wor den. Dr. Adenauer verklaarde uitdruk kelijk, dat hij ondanks de bestaande meningsverschillen zijn handteke ning onder het Saarverdrag gestand zou doen. Hij liet deze verklaring na derhand nog eens uitdrukkelijk door een regeringsspreker onderstrepen. Strijdbare oppositie. Het Saarverdrag heeft dr. Aden auer overigens in de slotfase van het debat in een pijnlijke situatie ge bracht. De Bondskanselier werd naar aanleiding van zijn opmerking, dat het Saarverdrag niet in rechtstreeks samenhang met de andere Parijse verdragen stond, heftig aangevallen door de socialisten. Er ontstond een lange woordentwist tussen de Bonds kanselier en de socialistische profes sor Carlo Schmid, waarbij de bonds kanselier geheel en al in de verde diging werd gedrongen. Tien onderwijzeressen verongelukt Een autobus, waarmee onderwijze ressen uit het gebied van Tourcoing (Noord-Frankrijk) een uitstapje maakten, is gisteren tijdens dichte mist bij Lens in botsing gekomen met een vrachtauto en vervolgens op een tien meter lager gelegen spoorbaan gestort. Tien van de 45 vrouwen wer den gedood en 18 zwaargewond. Nog later op de avond kwam het opnieuw tot een scherp duel, thans tussen Adenauer en de oppositielei der Ollenhauer. De socialist verweet de regering namelijk, dat zij nog geen poging gedaan zou hebben om met de Westelijke landen tot over eenstemming te komen omtrent een gemeenschappèlijke politiek van Duitse hereniging. Adenauer wees deze aantijging van de hand met de opmerking, dat hij over de doelstelling van het herstel der Duitse eenheid volledige over eenstemming had bereikt. De weg daarheen moet echter re kening houden met de telkens wis selende situatie. Men kan thans on mogelijk met de veertien Navolanden daarover een overeenkomst treffen. Men moet vertrouwen hebben, dat die weg zal worden ingeslagen, die op het ogenblik de juiste is. Veel sterker kwam de Bondskan selier nog in het gedrang toen de so cialisten de zwijgzaamheid van de re gering inzake de werkelijke kosten der Duitse bewapening hekelden. Tegenover talrijke andere aanval len van de zeer strijdbare oppositie had de kennelijk zeer vermoeide Bondskanselier slechts een zwak ver weer en hij retireerde tenslotte van de tribune met de opmerking, dat hij het antwoord op een aantal socialis tische vragen eerst bij de tweede le zing zou geven. Wat zullen ze in de rats gezeten hebben Een Italiaanse vissersboot is na een bijzondere angstige reis met een on- ontplofte magnetisch mijn aan boord Donderdag de kleine haven van Ce- senatico in Italië binnengelopen. De mijn werd in de netten opge vist en kwam met de vis in het ruim terecht. Niemand van de uit zeven koppen bestaande bemanning durfde het ge vaarlijke voorwerp aan te raken. Door de zware zee werd de mijn ech ter van de ene kant van het ruim naar de andere kant gerold. In de haven werd de mijn door twee legerdeskundigen gedemon teerd. Deze bleek 660 pond zeer ont plofbare stoffen te bevatten ge noeg om een gat in een slagschip te slaan Frans-Russisch vriendschapsverdrag Jongste zet van Moskou in zenuwenoorlog Rusland heeft gisteren gedreigd het FransRussische vriendschapsver drag van 1944 op te zeggen, indien Frankrijk de Parijse overeenkomsten over de Westduitse herbewapening bekrachtigt. Het dreigement was vervat in een nota die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Moiotof, persoonlijk in Moskou overhandigde aan de Franse ambassadeur Louis Joxe. IN STRIJD MET VRIENDSCHAPSVERDRAG? In de nota zegt de Russische rege ring, dat de huidige Franse politiek ten aanzien van de Westduitse her bewapening niet alleen in strijd is met het FransRussische vriend- Maar niet in zijn diocees Volgens een bulletin van de aarts bisschop van Wenen, dat gewoonlijk welingelichte kringen te Boedapest aanhaalt, zou kardinaal Mindszenty ongeveer een week geleden in vrij heid zijn gesteld en zich naar zijn diocees hebben begeven. Volgens het bulletin wilde men in het paleis van de aartsbisschop te Esztergom in Hongarije het bericht bevestigen noch tegenspreken, maar men zei, dat de kardinaal niet in zijn diocees is. In het Vaticaan weet men nog niets over een vrijlating van kardinaal Mindszenty. De 62-jarige Hongaarse primaat werd ip 1949 tot levenslange gevan- genistraf veroordeeld op beschuldi ging van verlaad, spionnage en valu ta-overtredingen. Er is afwisselend bericht, dat hij zich in de gevange nis bevond en dat hij onder bewa king in een particuliere ville woonde. Officieel is zijn verblijfplaats niet be kend gemaakt. Reizigers, die uit Hongarije in We nen zijn aangekomen, hebben in de afgelopen dagen eveneens berichten over vrijlating van de Hongaarse pri maat overgebracht, maar deze waren van horen zeggen en konden niet be- bestigd worden Al is de watersnoodramp, welke ons land op 1 Februari 1953 trof, alweer bijna twee jaar geleden, de schade, welke werd aangericht is nog niet geheel hersteld of vergeten. Bij het plaatsje Zurich op de Friese oever aan het uiteinde van de Afsluitdijk is men op het ogenblik nog volop bezig met het verrichten van herstelwerk zaamheden teneinde alle herinneringen aan de grote ramp uit te wissen en het achterliggende land zo goed mogelijk tegen de winterse wilde vlagen te beschermen. Hiermede neemt men tevens de gelegenheid te* baat om de noodzakelijkee vernieuwingswerkzaamheden aan de dijk uit te voeren. schapsVferdrag, maar ook gericht is „tegen de Sovjet-Unie en andere vredelievende Europese staten". Het feit dat Frankrijk de Russische voor stellen voor een gezamenlijk veilig- heidsverdrag in Europa heeft ver worpen, toont volgens de nota aan, dat Frankrijk de verdragsverplich tingen niet wenst na te komen. Het FransRussische verdrag, dat op 10 December 1944 te Moskou is getekend door Georges Bidault en Moiotof, bepaalde, dat geen der bei de landen zou overgaan tot afzonder lijke onderhandelingen met Duits land of zonder wederzijds goedvin den een wapenstilstand of vredes- -werdrag zou sluiten, hetzij met de re gering. van Hitler, hetzij met enige andere regering of autoriteit die in Duitsland zou worden ingesteld met i het doel de politiek van Duitse agres sie te doen voortduren of te steunen. I Een ander artikel bepaalde, dat beide landen na de oorlog gezamen lijk alle maatregelen zouden nemen I die nodig zouden zijn voor het uit- j schakelen van eventuele nieuwe ge- i varen van Duitse zijde. I Rusland en Frankrijk verbonden zich, geen bondgenootschap te slui- ten en niet deel te nemen aan een I coalitie die tegen de ander is ge richt. Geen commentaar. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat er „geen commentaar" op de Russische nota is. In Franse parlementaire kringen is men van mening, dat de nota be doeld is om de Nationale Vergade ring te beïnvloeden aan de voor avond van het ratificatiedebat, dat Maandag begint. In Franse diplomatieke kringen meende men, dat de onwaarachtig heid van de Russische motieven bleek uit het feit, dat aan Engeland niet een dergelijke waarschuwing was ge zonden. Engeland heeft ook een vriend schapsverdrag met de Sovjet-Unie en er heeft nooit twijfel bestaan over de uitslag van de stemming over de Parijse verdragen in Groot-Brittan- nië. (Deze zijn vorige maand zowel door het Lager- als door het Hoger huis aangenomen). Hoeveel leugenaars zijn er in Digne? Gustave Dominici, de zoon van de oude Gaston Dominici, die voor moord op het Britse gezin Drum mond is veroordeeld, heeft Donder dag opnieuw ontkend, dat hij de elf jarige Elizabeth Drummond dood ge slagen zou hebben. Vorig jaar onderging Gustave een gevangenisstraf van twee maanden, omdat hij het stervende meisje niet had geholpen, toen hij haar buiten de boerderij der Dominici's vond. „Mijn vader liegt", schreeuwde hij, toen verslaggevers hem een bericht in een Marseillaans dagblad toonden, dat zijn vader hem had beschul digd. Volgens het bericht had de oude man in zijn cel gezegd, dat Gustave het meisje in de keuken van de boer derij had gedood en haar naar de oever van de in de nabijheid stro mende rivier de Durance had ge bracht, op een plaats, slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar haar ouders doodgeschoten lagen. De 22-jarige echtgenote van Gus tave, Yvette, die volgens het bericht dcor Gaston er van was beschuldigd het bloed van het meisje van de keu kenvloer te hebben opgedweild, zei: „Kunt u zich voorstellen, dat een moeder van twee kinderen in koelen bloede zou besluiten een klein meis je te vermoorden?" Ook „De Westwas vertegenwoordigd Onder de militairen, die Woensdagmiddag bij de bevestiging van het Sta tuut voor het Koninkrijk in Den Haag voor dc Ridderzaal stonden opgesteld als erewacht, bevonden zich ook enige soldaten uit de West, die wij hier gefotografeerd zien bij de aankomst van het Koninklijk Paar aan de Ridderzaal. Zjoekof noemt Churchill „verrader" Veldmaarschalk Zjoekof, de Rus sische plaatsvervangende minister van Defensie en een van de grote generaals uit de tweede wereldoor log, heeft de Britse premier Winston Churchill en veldmaarschalk lord Montgomery er van beschuldigd, tij dens de tweede wereldoorlog „ver raad" te hebben gepleegd. Churchill heeft zoals men weet drie weken geleden in Londen een heftige politieke controverse uitge lokt met de onthulling, dat hij aan het eind van de oorlog in Europa aan Montgomery opdracht had gegeven, de buitgemaakte Duitse wapens zorgvuldig op te slaan voor het ge val de Duitsers nodig zouden zijn om een Russische opmars te stuiten. Zjoekof verklaarde in een artikel in de Prawda, dat door radio-Mos kou werd voorgelezen: „De geschie denis van de internationale betrek kingen en de militaire geschiedenis kennen weinig voorbeelden van een dergelijke trouweloosheid aan de ge allieerde plicht en beloften als dit verraderlijke optreden van Churchill en Montgomery". Zjoekof betoogde, dat het Britse opperbevel „lange tijd" Duitse leger eenheden intact had gehouden om ze eventueel tegen de Russen te kun nen gebruiken. Dit alles, aldus Zjoekof, toont aan, dat de Westelijke* politiek, „wcike gericht is op de herbewapening van Duitsland en de wederoprichting van de Wehrmacht", reeds in 1945 ont staan is. Hij drong er bij „de eerlij ke mensen op aanzich niet te laten bedriegen door het gepraat dat West-Duitsland opnieuw bewa pend wordt uit defensieve overwe gingen". Rumoer om Cyprus De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft met 44 te gen 0 stemmen bij 16 onthoudingen besloten de kwestie-Cyprus niet te bespreken, omdat een beslissing over die kwestie op dit moment ongele gen zou komen. Ook Griekenland zelf stemde voor de afvoering vah de kwestie Cyprus van de agenda. Ongeveer 5.000 Griekse studenten hebben gisteren in Saloniki een gro te anti-Amerikaanse demonstratie ge houden. Zij staken Amerikaanse en Britse vlaggen in brand en drongen binnen bij de Amerikaanse voor lichtingsdienst, waar zij een klein vrijheidsbeeld vernielden. Er werden tenminste veertig per sonen voor een deel leden van politie en brandweer gewond. In de Cypriaanse haven Famagu- sta hebben ruim duizend Griekse studenten betoogd onder het roepen van leuzen als „Weg met de Verenig de Staten!" „Engeland er uit!" en „Wij wensen vrijheid en vereniging met Griekenland". Griekse schoolkinderen liepen on der het roepen van „Weg met Enge land en Amerika!" de klasselokalen uit. De onderwijzers beletten hun het schoolterrein te verlaten. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagmorgen tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Aanvankelijk nog hier en daar mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen, maar later van het Noordwesten uit opklaringen. Overwegend matige Zuidweste-- lijke wind. Iets hogere tempera turen vooral in het Noorden en Westen van het land. 18 Dec.: zon op 8.44 en ondtr 16.29; maan op 1.49 en onder 12.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI mist -2 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 OSLO jjzel 1 KOPENHAGEN geheel bew. 3 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL FARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME 1 .4 4 6 3 7 1 zwaar bew. motregen mist geheel bew. mist geheel bew. onbewolkt geheel bew. nevel nevel 0 mist —3 nevel 3 geheel bew. 4 onbewolkt 3 half bew. 3 geheel bew. 1 onbewolkt 5 Korreltje De leugen schreeuwt zichzelf stom.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1