TRAFFIC luidt een nieuw tijdperk in Plechtige bevestiging „statuut" met een koninklijk banket besloten Wil Indonesië een rechtstaat of een politiestaat zijn? Korte, maar treffende rede op een historisch ogenblik ^^fïRAFFIc'80 Kellner overbrugde twaalf maal de „Kilometersbonnen" voor helft van omtrek der aarde voor t.b.c. patiënten weg naar Davos DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Koninklrke roet voor het Gardevaandel De aankomst van het Koninklijk Paar aan de Ridderzaal voor de ondertekening van het Statuut voor het Ko ninkrijk: H. M. de Koningin groet het vaandel. Nadat Koningin Juliana gistermid dag in de Ridderzaal te 's Gravenha- ge op plechtige wijze 't statuut van 't Koninkrijk, waardoor aan „De West" een nieuwe staatsvorm werd gege ven, met haar handtekening bekrach tigd had, vertrok zij, te zamen met prins Bernhard om 5 over half vier naar het paleis aan het Lange Voor hout. Evenals op de weg naar het Bin nenhof, stonden ook nu weer dui zenden het sprookje van de gouden koets bet enthousiasme in ogen schouw te nemen. Aan het diner, dat H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard Woensdag avond hebben aangeboden aan de drie delegaties der bij het tot stand komen van het statuut betrokken landen, namen 63 genodigden deel. In de Troonzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam was een bloem- versiering aangebracht van geplozen chrysanten. De muziek werd ver zorgd door een strijkje van de mari nierskapel onder leiding, van de ka pitein Nieuwland. De genodigden. Behalve de leden der drie delega ties zaten aan het diner aan de mi nisters Drees, Beel, Luns, Donker en Kernkamp en de staatssecretaris van marine. Voorts de vice-president van de raad van state, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en ver schillende bij- het overleg met de West betrokken Kamerleden, de pre sident en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden, de Minister van Staat mr J. R. H. van Schaik, mr N. S. Blom, regerings commissaris voor Indonesische aan gelegenheden bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. H. van Helsdingen, raadsadviseur bij het Ministerie van Overzeese Rijksdelen en mr. Th. J. van der Peijl, voorma lig secretaris-generaal der Ronde tafel-Conferentie NederlandSurina meNed. Antillen. Koud kreeftengerecht. Champignonsoep. Gestoofde zeetong met oesters. Gebraden reerug met diverse groenten. Sinaasappel-ijs met gebak. -Vruchten. Nederlandse onthullingen Het internationale rechtsverkeer kent geen middel om het onbeant woord laten van protestnota's te be strijden. De Nederlandse regering tracht nu door publicatie van de fei ten inzake de kwestie van de gear resteerde Nederlanders in Indonesië aller aandacht te vestigen op de ern stige inbreuk op de rechtszekerheid en persoonlijke vrijheid van landge noten Mocht dit nog niet voldoende uitwerking hebben, dan zal de rege ring niet nalaten te onderzoeken of er nog andere wegen openstaan om deze misstanden tegen te gaan en een rechtvaardige en menswaardige behandeling van de Nederlanders in Indonesië te bevorderen. KONINGIN JULIANA SPRAK Nadat Koningin Juliana gistermiddag met haar handtekening het nieuwe statuut bekrachtigd had, heeft zij de navolgende rede uit gesproken: NEDERLAND, Suriname en de Nederlandse Antillen mogen zich gelukkig prijzen, dat een lange evolutie ongeveer met onze eeuw begonnen heden haar bekroning vindt in de bevestiging van het Statuut voor de Koninkrijk der Nederlanden. Dit is het resul taat van de ontwikkeling, die voerde tot het definitief opheffen dei- koloniale verhoudingen. DE DRIE LANDEN mogen met voldoening de wereld in dat Sta tuut §en monument te aanschouwen geven van de macht, die geestkracht, zelfbeheersing en wijsheid kunnen opleveren te midden van de woelingen van deze kritieke tijd. In het huidige stadium waarin wij verkeren, is het onbestaanbaar, dat een overeenkomst als deze, anders dan op basis van volledige vrijwilligheid gegrond zou zijn. Is een regeling eenmaal definitief gedrukt, ondertekend en afge kondigd, zo rechtvaardigt dat op zichzelf nog geen vreugde over haar totstandkoming. Zij is er pas, als zij er in wezen is, als zij leeft. De letter is de neerslag van de geest, en de groeikracht van de geest van onze nieuwe verhouding moge het huidige geslacht en de daar op volgende ten zegen zijn. DE GROEI van onze verhouding is als die van een gewas, welks samengestelde levensbehoeften voeding van een gezonde kwa liteit vereisen, want anders zou het niet kunnen groeien en bloeien, maar het zou verworden. Duidelijk is de levensvatbaarheid van deze plant gebleken bij het voortdurend samenwerken van de weder zijdse zorg er voor. De storm der tijden heeft aangetoond, dat ze stevig geworteld was. Graaft men diep, dan zal men zien hoe, door de veelzijdigheid dier goede zorgen, de hoofdwortel gestadig wordt gevoed en hoe die deze groei steeds levenskrachtiger verwerkt. WAT NEDERLAND betreft, het voelt zich, zowel met Suriname als met de Antillen ieder afzonderlijk met recht verbonden in een tweeledige eenheid. Onze drieledige saamhorigheid tegenover de buitenwereld kan men niet genoeg als houvast waarderen, voor wanneer de stormen van buitenaf soms al te ruw zouden komen opzetten. Wat onze drie lar.den, gelegen in hun grillige geografische drie hoek, ook moge scheiden en onderscheiden, al wat ons verbindt kan voeren tot een vruchtbaar samenwerken in het belang van het samenstel der drie: het veelvoud, in het besef dat he^ heil daarvan altijd uitgaat boven dat der afzonderlijke landen: het enkelvoud Zinvol is deze verbondenheid der drie landen door de wederzijdse aanvulling, die zij elkander geven en die elk hunner ten goede komt. Moge onze nieuwe samenwerking Gods zegen waardig kunnen zijn. Dit deelt de minister van Buiten landse Zaken mede in zijn memorie van antwoord op de begroting van zijn departement. De talrijke arrestaties van Neder landers in Indonesië vervullen de mi nister met zorg. Vele Nederlanders werden op lichtvaardige gronden in arrest gesteld en tijdens het onnodig lange vooronderzoek waren zij geheel zonder gerechtelijke bijstand. Véle arrestanten zijn overgeleverd geweest aan de willekeur van de politie, ter wijl een aantal hunner ernstig is mis handeld. De Indonesische politie treedt zonder enige leiding of contro le van de justitie eigenmachtig op en zij maakt van deze oppermachtige positie misbruik door het gehele jus titionele apparaat aan haar eigen doeleinden ondergeschikt te maken Het proces-Schmidt is geheel opge bouwd uit bekentenissen en verkla ringen, die onder bedreiging en mis handeling door de politie zijn afge dwongen. De „getuigen" in deze zaak zijn als gevangenen geheel in de macht van de politie, die hen be dreigd heeft met represaille-maatre gelen, inden zij zouden weigeren deze „bekentenissen" onder ede te beves tigen Op deze manier hoopt men de betrokkenen te kunnen veroordelen wegens deelneming aan een volko men gefingeerd complot tegen de In donesische regering GROSSIERS IN TABAKS FABRIKATEN ZIJN ONTEVREDEN Er heerst ontstemming onder de grossiers in tabaksfabrikaten over de winstmarges, wekle de sigaretten industrie zich voorstelt van 1 Januari a.s. af aan de grossiers te geven. Tfjdens een vergadering van de ver eniging van grossiers in tabaksfabri katen, welke gisteren te Utrecht werd gehouden, werd het bestuur opgedragen besprekingen met de ne gen sigaretten-industrieën in Neder land te voeren teneinde een verho ging van deze winstmarge te be werkstelligen. Met ingang van 1 Januari wil de Nederlandse sigarettenindustrie aan detaillisten een winstmarge van 1134 procent toekennen en aan grossiers een winstmarge van 12 procent. TRAFFIC betekent een omwenteling voor de sigarettenroker. Nooit rookte U zo'n lekkere en zuivere, zo n geurige en pure Virginia sigaret. Steek hem op en U zegt met duizenden: (Advertentie). In generafe lijn omzetverhoging in middenbedrijf en kleinbedrijf Prijsverloop oefende echter invloed uit Uit het cijfermateriaal, dat door het economisch instituut voor de middenstand is gepubliceerd over het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende October 1954, kan worden geconcludeerd, dat de geldomzetten in vrijwel alle bran ches in deze maand groter waren dan in de corresponderende maand van 1953. In verschillende branches deed het prijsverloop sedert vorig jaar mede zijn invloed op de omzet geleden. Evenals in de voorafgaande maand vertoonden de geldomzetten in Octo ber jl wat de voedingsmiddelenbran ches betreft, de grootste stijging in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, t.w. 10%. Dit houdt vooral verband met het in de ze branch, relatief hoge prijspeil, hetwelk het gevolg is van de minder gunstige weersomstandigheden in dit. jaar. Ook in het slagersbedrijf werd' een niet onbelangrijke omzetver- meerdering genoteerd (8 In de andere branches was de vooruitgang kleiner; in het kruideniersbedrijf, de melk- en zuivelhandel en de bakke rij bedroeg de omzet stijging name lijk resp. 6, 5 en 4 Kantoorboekhandel 13% Bij de duurzame consumptiegoe deren liep de omzetontwikkeling in de onderscheiden branches nogal uit een. De grootste omzetstijging werd behaald in de detailhandel in glasj aardewerk, porcelein en huishoude lijke artikelen; het minst gunstig was de omzetbeweging daarentegen in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, waar de Oc- tober-omzetten in 1954 op het niveau lagen van 1953. In de kantoorboek handel kon een stijging met 13% worden genoteerd. De omzet in schoeisel en die in textielwaren na men toe met resp. 10 en 12%, terwijl in de boekhandel 2% meer dan in October 1953 werd omgezet. In de genotmiddelensector was de toeneming van de geldomzetten in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken van betekenis, nl 7%. Het banketbakkersbedrijf en de detailhandel in tabaksfabrikaten zagen hun geldomzetten met 4 resp. 2% omhoog gaan. Surinaamse president bespreekt het statuut Jan Kuyper, de kellner, die in Utrecht, maar ook ver daarbuiten, een actie op touw heeft gezet voor tbc-patiënten, die de financiële mid delen niet hebben om de reis naar het Nederlands sanatorium in Zwit serland te maken, kan tevreden zijn. Zijn inzameling van „kilometer- bonnen" heeft resultaten gehad. Leerlingen van de Christelijke ULO- school in Utrecht hebben gistermiddag Jan geholpen bij de telling van de bonnen, die in de afgelopen dagen zijn verzameld. De telling leverde een resultaat op, waarvan Jan stil werd. Maar eventjes 20.123 kilome ter, meer dan de helft van de omtrek van de aarde, hebben Jan en zijn medewerkers verzameld. Voor een reis naar Davos heeft men 1200 kilometer-bonnen nodig, zodat dus bijna 18 patiënten van de ac tie zouden kunnen profiteren. Het is evenwel gebleken dat een extra toe slag op deze bonnen moet worden betaald, waardoor meer kilometer bonnen voor deze buitenlandse reis nodig zijn, maar een twaalftal pa-1 tiënten kan in ieder geval van deze actie profiteren. ïn de Haagse Ridderzaal is Woensdagmiddag het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden tijdens een indrukwekkende plechtigheid door onderteke ning van de actes bevestigd. Foto: Minister President A. Currie van Suri name tijdens zijn toespraak voor de ondertekening.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5