Achterstand op het tijdschema bracht de raad tot boze woorden „Het mandement 1954 als basis voor 'n katholieke levenshouding" RIJNSTREEK indrukwekkende verdediging van 't mandement door de heer Woudstra B.B. DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 K V-P .'bestuur en gemeenteraadsleden bijeen Boeiende voordracht rector v. d. Hoogte De gemeenteraadsleden en afde lingsbesturen van de K. V. P. in de statenkring Leiden hebben zich gis teravond door rector J. van der Hoog te laten inleiden over „Het Mande ment als basis voor een katholieke levenshouding." Na een kort openingswoord door de voorzitter van de Statenkring, de heer P. Oosterveer, begon rector Van der Hoogte zijn rede met het omlij nen van het doel van het mandement. Het doel dat de bisschoppen be ogen, aldus spr., is een mentaliteits verandering van de katholieken in Nederland. Zij moeten terugkeren naar een mentaliteit, waarin zij de wereld christelijk kunnen beoorde len en kerstenen. Bij een juiste men taliteit zal de katholiek alle zaken in de wereld de juiste plaats kunnen geven. Christus zal hem bij deze be oordeling helpen en heeft in de bijbel 'n handleiding gegeven. Men zal meer en meer in 't persoonlijk leven tot 'n herwaardering van de H. Schrift moe ten komen, zoals men nu reeds by het gebed terugkeert naar de aloude rijk dommen van de liturgie. Deze ken tering in het gebed heeft ook zijn weerslag op de wijze waarop de theo logen het volk Gods Woord voorhou den Van 't felle zwart wit van wonder en moraalpreek is men overgegaan op de rustige betoogtrant, die de af stand tussen leek en priester over brugt. Persoonlijkheidsvorming. Het mandement wijst verder op de noodzaak van de vorming van per soonlijkheden, die overtuigingskracht bezitten en op geestelijk en maat schappelijk gebied goed onderlegd zijn. Deze personen, die in staat en bereid zijn ten allen tijde voor de godsdienst op de bres te staan, moe ten door kader en kernwerk gevormd worden. Dit is nu mede de taak van de organisaties. Vlak na de oorlog streefden velen er naar de organisaties hun tweede jeugd te onthouden. Men achtte de invloed van de Kerk op de vak- en standsorganisaties overbodig en betitelde de vereniging als schaaps kooi der kuddegeest. De invloedssfeer der Kerk ligt echter ook op wereld lijk terrein en de organisaties zijn een rechtstreekse afspiegeling van de gecompliceerdheid van het leven, waartegen het individu als enkeling niet meer bestand is. Het streven naar eenheid. De voornaamste karaktereigen schap van het katholicisme, zo ver volgde rector V. de Hoogte is een heid. Alleen als wij de kracht opbren gen gezamenlijk ons doel, de kerste ning van de maatschappij na te stre ven kunnen wij dit doel bereiken. Onze kracht ligt echter niet in het isolement, zoals velen ten onrechte menen, maar in de samenwerking met alle positief gerichte krachten in het staatsbestel. Voor alles is hierbij SLUITING GEMEENTELIJK BUREAU. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente- Ontvanger en van de Gemeentelijke Volkscredietbank op Donderdag 30 December en Vrijdag 31 December a s. voor het publiek gesloten zullen zijn. 8912 echter nodig: een persoonlijke getui genis, omdat wij niet naar ons pra ten maar naar onze daden beoordeeld worden. Met de lering van het man dement gewapend moeten wij probe ren Christus in onze maatschappij terug te brengen. Aldus rector Van der Hoogte. Doorbraak en eenheid. Na de pauze had een zeer uitge breide gedachtenwisseling plaats, waarbij o.m. de discrepantie tussen doorbraak- en eenheidsgedachte ter sprake kwam. Een vraag over de oorzaken van de vervlakking ontlok te rector Van der Hoogte een uitvoe rige beschouwing over dit proces. Spreker zag echter als lichtpunt in onze tijd een breken met de sleur en een onmiddelijk daarmee samenhan gend verlangen naar dieper geestelijk leven. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „De Messiaanse Ko- réri-bewegingen in het Biaks-Noem- foortse cultuurgebied", de heer F. C. Kamma, geboren te Wierum (Fr.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld: „Relativistic thermodynamics of irreversible processes", de heer G. A. Kluistenberg, geboren te Rotterdam ,en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer W. F. Meijer Ranneft te Scheveningen. Ge slaagd voor het doctoraal examen In donesisch recht mej. A. S. Becker te Leiderdorp en de heren H. J. van Schravendijk te Leiderdorp; J. W. Th. Simon te Scheveningen. Geslaagd voor het candidaatsexamen Neder landse taal- en letterkunde de heer J. Ph. de Palm te 's Gravenhage; Ge slaagd voor 't doctoraal examen Ne derlandse taal- en letterkunde mej. I. C. A. A. M. van der Liet te Voor burg. Geslaagd voor het doctoraal examen Klassieke taal- en letterkun de de heer S. van Oorde te Heemste de. Geslaagd voor het candidaatsexa men Psychologie mej. I. dé Leede te Wassenaar. Op 19 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. A. G. Men- zel, oud-griffier der Staten v. Dren te, wonende te Bennekom, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Op 20 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde, dr I. Vriessen- dorp, wonende te Baarn. Eveneens op deze dag zal het zestig jaar geleden zijn, dat prof. mr. A. Anema, oud-hoogleraar aan de Vrije I Universiteit te Amsterdam, wonende te Haarlem, aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. KYNOLOGEN GAAN WEDSTRIJD HOUDEN. De leden van de Kynologenvereni- ging Rijnland hebben gisteravond in „Zomerzorg" onder meer gekiend. Men zou zeggen: dat is heel zinvol voor Kynologen; daarnaast heeft men echter ook nog wel wat over honden gesproken op deze avond, die min of meer als feestavond (om de kas te spekken) was bedoeld. Na een openingswoord door de voor zitter, de heer P. C. Lindenberg, werd er nog eens goed de nadrux op ge legd, dat men spoed moet maken met het doen inschrijven van honden voor de onderlinge wedstrijd in de Stadsgehoorzaal 16 Januari a.s.. Men kan maar 85 honden plaatsen en dit aantal is al bijna bereikt. Ook werd de aandacht gevestigd op een cursus „algemene kynologi- sche kennis", die in Januari a.s. zal beginnen. J. PENNING DE VRIES HERDACHT Bij de aanvang der pachtzitting van heden h^eft de kantonrechter, voorzitter der Pachtkamer van het kantongerecht te Leiden, het ver scheiden van de heer Jos. Penning de Vries, lid der Pachtkamer en over leden te Oude Wetering op 10 De cember j.l. herdacht. De Pachtkamer is zeer onder de indruk van zijn heengaan en voelt dit als een zwaar gemis. Hij is ruim 16 jaren aan de Pachtkamer verbonden geweest en heeft daar bijna onafge broken zitting in gehad. Hij heeft met veel toewijding zijn arbeid als deskundig lid van de Pachtkamer verricht en gaf steeds blijk van een helder verstand en een rechtvaardig oordeel in Raadkamer. Zijn werk werd gedragen door grote blijmoedigheid en energie. De belangen van de voor de Pacht kamer komende justiciabelen heeft hij met sociaal gevoel behartigd. Maatschappelijk heeft de heer Jos. Penning de Vries tal van belangrijke functies bekleed. Vroede vaderen over begroting ÉÉN IN CHRISTUS Nogmaals mandement Om negen uur kwam de heer E. MEESTER (PvdA) in tweede instan tie aan het woord. Naar aanleiding van opmerkingen van voorzitter en ook van de pers over de langdurige besprekingen en het achterraken op het schema liet hij afkeurende woorden horen. Voor al de voorzitter laakte hij in dit ver hand in v-rij scherpe bewoording. Hij meende, dat de voorzitter zelf geen voorbeeld van goede en duidelijke beantwoording brat gegeven. (De heer Meester sprak van „halve waar heden"). De raadsleden moeten de kans krijgen tot vrije meningsuiting. Als politieke figuren hebben wij ook met politieke vraagstukken (zoals het mandement) te maken. De P.v.d.A.-fractie wil alle proble men in het perspectief van zijn pro gramma zien. Hij betwijfelde of hier in Leiden, zo veel méér tijd gebruikt wordt dan in steden van gelijke grootte, Een interruptie van de heer Stolp bij zijn eerste beschouwing bracht hem er toe om nogmaals cijfers over de Statenverkiezing te geven. Het mandement en de woorden hierover van de heer Van Dijk inspirerde hem voor de tweede maal tot een sterk gekleurd politiek betoog. Tegen het voorstel voor een avond vergadering voerde h^j als bezwaar aan, dat het te laat zou gaan wor den. 's Middags vergaderen geeft nachtwerk voor ambtenaren en pers en de vergadering kan ook niet des avonds worden voortgezet. Motie. Naar aanleiding van het bouwpro- bleem kwam hij met een motie, on dertekend door de vijf fractie-voor zitters. waarin bij Gedeputeerde Sta ten wordt aangedrongen op een gro ter bouwvolume, gezien het inwo nersaantal van bijna 100.000, de universitaire activiteit, groeiende in dustrie etc. Op zijn vraag over de L.D.M.. die een gemeentelijk nutsbedrijfs zou moeten worden, vroeg hij een uit gebreider antwoord. Financiële mo- volksbelang. tieven mogen toch geen rol spelen bij een bedrijf van een dergelijk Vervolgens gaf dc voorzitter het woord aan de heer WQUDSTR (Prot. Chr.). „Ook als er tegenstrijdige be langen zijn met de buurtgemeenten moeten die door geregeld contact tot een oplossing gebracht worden", meende de heer Woudstra. Hij pro testeerde tegen de uitlating van de heer Meester, die gezegd had dat de voorzitter halve waarheden had ge sproken („Halve antwoorden", trachtte de lieer Meester te corrige ren, doch hij werd door een koor uit de raad tegengesproken). „Zo iets zegt men niet" aldus spreker. Deelnemen aan het bestuur van de stad door functionnele decentrali satie. het voorstel van de heer Mees ter, bestreed hij. De heer HAGEN (V.V.D.) beloofde in een laat uur niet te lang zullen spreken. Hij viel de heer Meester bij in diens protest tegen opmerkingen over langdurige besprekingen. „De verloving" tussen V.V.D. cn P.v.d.A. moest nu maar eens uit zijn" merkte de heer Hagens op naar aanleiding van veel plagende opmerkingen van «andere kanten. Hij verklaarde in te genspraak met zijn fractiegenoten, dat vergaderen in de avonduren vol gens hem grote bezwaren heeft. Commissievergaderingen zijn toch ook in de middaguren. Noemde het „goed recht" van de heer Van Dijk om niet over mande ment te spreken* K.V.P.-fractle tevreden. Tegen half elf gaf de voorzitter het woord aan de heer Van Dijk (K. V.P.). De heer Van Dijk deelde na mens zijn fractie mede, dat deze het niet eens was met de „stijlloze uit drukking" van de heer Meester aan het adres van de voorzitter van de raad, waarin onder meer van „halve waarheden" werd gesproken. Hij noemde dit een droevig staaltje van omlaaghalen van voorzitter en raad. Het verheugde hem, in het alge meen te kunnen zeggen, dat zijn fractie tevreden was met de ant woorden van het college. Hij wilde de suggestie van de wethouder om in zijn voorstel betreffende woon ruimte voor grote gezinnen de ter mijn van 2 op 6 maanden te stellen overnemen. Voorts ging hij accoord met het college bij het in prea-ad- vies nemen van het voorstel tot ver plaatsing van de raadsvergadering naar de avonduren. Ook verklaarde hij zich eens met het in prae-advies nemen van het voorstel betreffende vergoeding administratiekosten B. L. O. Hy drong aan op onderzoek naar de noodzaak tot verhoging van pen sioen van wethouders of wethouders- weduwen. Het initiatief van de wethouder tot de stichting van een technische school voor minder begaafde kinde ren juichte hij toe; dit. na advies van deskundigen te hebben ingewon nen. Hij vond het wenselijk, dat de schoolbesturen met de wethouders over dit onderwerp van gedachten zouden wisselen. Sportvelden. Hoewel hij een groot voorstander is van het uitbreiden van het aantal sportvelden, vroeg hij zich af of het bedrag dat hiermede gemoeid is 1.800.006) dit alles wel te verwer kelijken maakt. Verklaring'. Aan het slot van de vergadering legde de heer Meester dc verklaring af, dat hij met halve waarheden (sprekend tot de voorzitter) halve antwoorden had bedoeld. Hij had dit ook zó in zijn notities staan en hij maakte zijn excuus voor deze „slip of the tongue". Diphterie, Kinkhoest? - Neenx. Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: Iedere Woensdag van 2—3 uur NIEUWKOOP S.U.S.-verloting. De grote SUS- loterij is ook in Nieuwkoop gestart. De loten zijn verkrijgbaar bij de vol gende adressen: Sigarenmag. Van Houten, G. Zimmerman, Zuideinde 71, Fa. v. Klaren. Slagerij J. Beuk, G. Pauelsen, kruidenier, mevr. wed. G. Groen. Ook is er in het parochiehuis iedere avond gelegenheid loten te kopen. Wacht niet te lang, maar,Sla Uw Slag!!" De Stofwolk. De motorclub „De Stofwolk" organiseert a.s. Donder dagavond een pokerrit in het kader van „Veilig Verkeer". Ook Zaterdag middag zal deze rit worden gehou den. De starttijden zijn: Donderdag avond tussen 7 en 9 uur en Zaterdag namiddag tussen 2.30 en 3.30 uur. NIEUWVEEN Kattenbrug. De bediening van de Kattenbrug is sedert Woensdag middag omstreeks 4 uur electrisch geworden. Onder toezicht van ir Tee- kens uit Den Haag en de tech. amb tenaar de heer Halm uit Alphen a. d. Rijn, werd verschillende malen proefgedraaid en het mechanisme bijgesteld. Nadat alles in orde was bevonden, werd door de chef brug wachter J. M. Vossepoel, de electri- sche bediening officieel in gebruik ruiters". De landelijke ryvereni- ging „De Prins Bernhard Ruiters" hield gisterenavond in de zaal van dc heer Leliveld haar jaarlijkse feest avond. De Nieuwkoopse amateur to neelvereniging verzorgde de avond, met de opvoering van het toneelstuk „Buskruit", een blijspel in drie be drijven. Het was een mooi stuk, waarmee de aanwezigen zich uitste kend vermaakten. De verschillende rollen werden voortreffelijk gespeeld NIEUWE-WETERING Jaarvergadering IJsclub „Ijsver maak". In café v. d. Knijff kwam de ijsclub „Ijsvermaak" voor haar jaarvergadering bijeen. Voorz. N. Haazebroek bracht in herinnering, dat in de winter in het afgelopen verenigingsjaar weer eens van de yssport is genoten. Voorts bracht hij een woord van hulde en dank aan de heer van Swieten, voorz. van het Hollands Merendistrict, welkie we gens ziekte dit ambt heeft moeten neerleggen. De heer van Swieten, al dus voorz., heeft wel heel veel voor schaatsenrijdend Nederland gedaan door het organiseren van verschillen de ijstochten, in het bijzonder de be kende molentochten. Penningm. M. Jansen bracht het finantieel verslag uit. Batig saldo van f 204,37. De af tredende bestuursleden M. Jansen, N. Haazebroek, B. Klerksen, J. Eek man zagen zich bij acclamatie her kozen. R0EL0FARENDSVEEN CHARITAS TENTOONSTELLING. Naastenliefde is een schone deugd, en het doet steeds weer goed te mer ken, dat deze deugd nog in de we reld van vandaag beoefend wordt. In het meiskesclubhuis staat een be hoorlijk aantal naaimachines en niet alleen hierop is een groep meisjes wekelijks een of meerdere avonden aan het werk, maar ook met de naald zelve woeden kledingstukken als het ware aan de lopende band vervaardigd. Rondom de kerstdagen wordt deze kleding aan de minder goed-bedeelden als een kerstgave uitgereikt. Het is echter gebruikelijk dat deze kledingstukken enkele da gen worden tentoongesteld. Niet al leen om te laten zien wat men in de loop van één jaar heeft weten te ver vaardigen, maar vooral wel om mid dels deze tentoonstelling met de daaraan verbonden leuke attracties geld bijeen te krijgen om daarvoor de allernoodzakelijkste grondstoffen voor het komende jaar te kunnen kopen. De bezoeker vindt derhalve naats aangename verpozing zijn geld besteed aan een wel zeer nuttig doel; a.s. Zaterdagmiddag te 3 uur zal burgemeester Kolfschoten deze ten toonstelling officieel openen, deze is dan geopend tto des avonds 10 uur en Zondag na de Hoogmis tot 9 uur, waarna de verloting. De heer Chr. v. d. Meer slaag de aan het Kon. Conservatorium in Den Haag voor het eindexamen Koordirectie C 2. Na enige tijd Dinsdagavond in de raad over gcmeenteproblemen ge sproken te hebben verplaatste de heer Woudstra (Prot. Chr.) zijn aandacht naar het mandement en wat hierover ook aan het adres van zijn fractie ge zegd en gesuggereerd was Hij deed ait op zulk een indrukwekkende wij ze, dat de vergadering, die overigens steeds van geroezemoes was vervuld, muistil werd en met stijgende aan dacht naar het overtuigend betoog van de heer Woudstra luisterde. „Als ik het mandement ter sprake had willen brengen", aldus de heer Woudstra, „dan had ik ook kunnen spreken over mandementen van 1946 of 1948, waarin principieel hetzelf de werd gezegd als in het laatste bisschoppelijke geschrift. Al deze mandementen grijpen terug op de encycliek „Rerum Novarum". Spr. vroeg zich af, waarom hij nu op het mandement moest terugkomen als daarover in de sectievergaderingen ook niet gesproken was. „Als u zich veroorlooft om buiten het geslacht on iets te bespreken, dan veroorloof ik my hierop niet in te gaan." Na herinnert te heben aan een be sluit van het seniorenconvent in 1947 in eerste instantie niet te de batteren, maar te stellen, wees hij de beschuldiging van de hand, waar in wordt gesteld, dat spr. zich daar het vorig jaar niet aan gehouden zou hebben. De heer Woudstra wenste het ech ter bij zijn uitlating, waarin hij zeide, dat het mandement niets nieuws bracht, niet laten. Hij vond het van belang op de „ontroerende" eensge zindheid van P. v. d. A., V.V.D. en C.P.N. te wijzen. Die eenheid noemde hij geen schijn, maar reëel, ook al moeten diepgaan de meningsverschillen bestaan en ont staan. Een andere eenheid stelde hij hiertegenover: Eenheid in Christus. Wie zegt, dat de komst van Christus niets met politiek te maken heeft, realiseert zich niet, dat Christus de FILMAVOND VAN DE L.M.C. „DE SLEUTELSTAD". Gisteravond organiseerde de L.M.C. „De Sleutelstad" een filmavond voor haar leden in de „Kleine Burcht", die verzorgd werd door de N.V. Shell Ne derland. Het programma begon met een zeer interessante documentaire over 't speurwerk dat verricht wordt naar oliebronnen over de hele we reld. De arbeid die alleen hiervoor moet worden verricht en waarop men bij deze film een uitstekende kijk kreeg, doet de vraag rijzen: hoe kan dat allemaal voor 37 cent per liter. Het pingelen ofwel kloppen van de motoren werd in een volgend tech nisch filmpje behandeld, waarbij het begrip octaangetal voor tal van mo torrijders duidelijk werd verklaard. De film over de 24 uurs rit van Le Mans waarbij de Fransman Levecq 't alleen probeerde, terwijl alle andere deelnemers in koppel reden, was ook zeker niet zonder spanning. Al met al een interessante en leerzame avond. Is mogelijk als U allen meedoet. TER AAR Groene Kruis-gebouw officieel geopend Voor de afd. Ter Aar van het Groene Kruis is het gisteren een dag geweest van grote voldoening. Im mers het nieuwe wijkgebouw is toen op officiële wijze geopend. Door het bestuur waren vele genodigd deze opening bij te wonen, zoveel dat de opening niet plaats vond in het nieuwe gebouw, maar in café 't Cen trum te Aarclam. Onder de aanwezigen waren bur gemeester B. J. Hogenboom, wethou der Den Hollander en byna alle le den van de gemeenteraad. Van het hoofdbestuur van het Groene Kruis was de vertegenwoordiger dr. Stea ling. Verder noemen we dr. Loth, van Woubrugge, dr. v. d. Bijl, Oude Wetering, dr. Post Uiterweer, Lan- geraar, zr. Knibbe, zr. Fiët en zr. Ton. Vertegenwoordigingen van het Groene Kruis te Woubrugge, Nieuw- veen, Nieuwkoop en Aarlanderveen. Het Wit Gele Kruis te Langeraar was vertegenwoordigd door het dagelijks bestuur. Voorzitter H. Bos sprak een hoog gestemd welkomstwoord en hij stak zijn voldoening niet onder stoeien of banken over het feit, dat zovelen ge hoor hebben gegeven aan de uitno diging. Zeer bijzonder dankte de voorz. mej. Heemskerk, die op 80- jarige leeftijd nog zoveel werk heeft verricht voor de totstandkoming van het gebouw. Door het schenken van de bouwgrond cn daarnaast nog een bijdrage van ƒ.6000,alsmede door de verleende subsidie per lid is aan de Vereniging een steun geboden waarvoor grote dank past. Hierna droeg de voorz. het gebouw over aan de gemeenschap. Het zal altijd ter beschikking staan van doktoren cn verpleegsters ten dienste van de volksgezondheid. Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester Hogenboom. dr. Staijling, dr. Loth, namens het Gr. Kruis afd. Woubrugge. namens de afd. Nieuwkoop de heer v. d. Vaart, de heer C. Hoogervorst namens het Wit Gele Kruis. Alle sprekers boden hun gelukwensen, die meestal verge zeld gingen van een geschenk. wereld verloste o.m. van verkeerde machts-ideologie cn machtsv/aan- zin. Hij wees op de betekenis van 't Christendom voor de culturele ont wikkeling van West-Europa. In Chris tus moet de oplossing van alle proble men gevonden worden. De Christelij ke en de katholieke volkspartij heb ben dat alles tot uitgangspunt. Spr. wees er op, dat er in de een heid van deze partijen ook heel wat tegenstellingen zitten. Er ligt nog al wat afstand tussen Rome en de re formatie. Als het mandecmnt echter ODroept tot gehoorzaamheid aan Jezus Christus en zich baseert op de Chris telijke beginselen, dan kan ik het daar volledig mee ééns zijn. Ma rktbenchten GOUDA, 16 Dec. Kaas. Aanvoer 102 partijen. Prijzen: le soort 2.32 —2.36, 2e soor 2.282.31, extra kwa liteit tot 2.51 Der kg. Handel matig. 's HERTOGENBOSCH, 15 Dec. Vee. Op de markt van gisteren werd aangevoerd 6515 stuks vee, nl. 2803 runderen. 129 lopers. 373 vette kalveren, 1656 biggen, 799 nuchtere kalveren. 319 schapen en 59 fokzeu- gen, 21 geiten en 357 slachtzeugen De Drijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 700985, guiste koeien 470690, zware soorten boven no tering. Kalfvaarzen 565900, klam- vaarzen f 470565, guiste vaarzen 465580. pinken 350450, gras kalveren 215280, nuchtere fok- kalveren 30135. nuchtere slacht- kalveren f 37.5052.50, zware soorten, 57.5035drachtige zeugen 240 310, lopers f 6582, biggen 35 59. schaoen 75105, vette schapen tot 100.—. Aanvoer van slachtvee: 929 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen f 2.70—2.80. le kwal. 2.60—2.68. 2e kwal. 2.42—2.50. 3c kwal. 2.15— 2.25. vette stieren 2 302.35, worst koeien 1.95—2.15, alles per kg. ge slacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van 2.653.05 oer kg. levend gewicht: idem middenklasse f 2.402.50, idem lichte soorten 2.10—2.35. nuchtere sladhtkalveren 1.251.37 5, zware soorten f 1.43—1.'80, slachtzeugen 1.51—1.56: prima jonge slachtzeu gen boven notering. Overzicht: Ruime aanvoer van rundvee. Melk- en kalfkoeien flauwe handel, de goedsoortige dieren wer den lui-prijshoudend verhandeld. Guiste koeien weinig vraag en stille handel, prijzen moeilijk te handha ven. Jongvee werd over het geheel kalmprijshoudcnd verhandeld, gras- kalveren trage handel, prijzen min der, ruimer aanvoer van vette kal veren, vlotte handel met hogere prij zen. Nuchtere slachtkalveren handel williger met styf-duurdere prijzen. Aanvoer van schapen en vette lam meren gewoon, de vette schapen en vette lammeren, geschikt voor export werd verkocht tegen goede prijzen. Fokzeugen trage handel, prijzen min der. Ruime aanvoer van lopers, kal me handel, prijzen moeilijk te hand haven of minder. Biggen handel iets vlugger met vaste prijzen of iets ho ger. Niettegenstaande het grote aan bod van slachtvee werden de extra- en le kwaliteiten vaarzen ongeveer prijshoudend verhandeld, de mindere soorten handel kalm, prijzen minder, afloop traag. Zeer grote aanvoer van slachtzeugen. handel gewoon, prij zen iets minaer. ROELOFARFNDSVF.EN. 15 Dec. Bloemen. Freesia's f 0.85—2.00. Tulpen: Red Pierson 1.90. Narcis sen: Ear ley Glory 6871 cent. Druif jes 3638 cent, Am. Aanwinst 45—87 cent. Long Island 6399 cent, Mag Gold 9097 cent per bos. Long Is land 1013 cent. Am Anjers 22—32 cent. Cyclamen 3759 cent per stuk. TER AAR, 15 Dec Groente. Witlof I 41—51 cent, idem II 24—39 cent, idem stek 518 cent, glasandii- vie 3145 cent, andijvie 1728 cent, prei 2022 cent, spruiten 3841 ct., idem II 2228 cent, sav. kool 20 een», rode kool 21 cent, groene kool 24 ct.. witte kool 3 cent. tomaten A 52 cent, idem C 2042 cent, idem CC 610 cesnt, waspeen 1920 cent, idem II 1011 cent, kroten 21 cent alles per kg., sla 13 cent, knolrapen 2 cent per stuk, selderij 6 cent, peterselie 7 cent per bos, boerenkool 35—95 cent, stoofsla 0.701.30 per kist. Appe len: Jonathans 58 cert, sterappelen 10 cent, Goudreinetten 22 cent, Pe ren: St. Remy 9 cent, wintovjannen 12 cent per kg., druiven 59 cent per half kg. VINKEVEEN, 15 Dec. Groente. Andijvie 28—37 cent, Boerenkool 12 22 cent, Prei 2021 cent, Roclc Kool 17 cent, Waspeen 1118 cent, spruiten 38 cent, witlof I 5158 cent, witlof II 3349 cent per kg., knolsel- derie 5—12 cent per stuk, selderij 810 cent per bos. BESHULST EN KERSTVEILING TE BOSKOOP. Per kg.: Beshulst J. C. van Tol 5 802.80, Gewone beshulst 4.80— 2 40; Pereda beshulst 5.70—3.90; Zilverbonte hulst met zaad 5.30 4.80: Zilverbonte hulst f 4.70—4.10. Goudbonte hulst met zaad 3.50 3.10: Hulst met oranje bes f 4.00 3.20: Hulst met gele bes 4.303.30; Prikhulst 4.30—3.40: Blinde hulst 0.600.45; Plumosa-auria groen 56 cent, Pisifera-auria groen 42—35 ct., Fraseiriegroen 3931 cent. Nordman- groen 1 000.55; Abiesgroen 1.30 1.10: Blauwe spargroen 1.30—1.— en Cederusgroen 9565 cent. Per stulr Pernettyaplanten met witte bes 2.601.80, idem met rode bes 75 90 cent, Skimia's in pot 1.60 1.30; Kerst-stukjes 1.40.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3