S)e Parijse accoorden in de Wesiduitse Bondsdag De Navo-raad komt te Parijs bijeen Nieuw Guinea "De Russen hebben slechts ontzag voor harde feiten" Onderzeeër weggespoeld Paus heeft geen tumor 5),e q ouden daetö ktacvt vaat tit naai de Üliddetzaat DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13375 Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur; L C. J ROOZEN. De Saar dreigt weer roet in t eten te gooien KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 II |7en probleem, dat nauw verbonden is met dat van de ontwikkeling van Nieuw Guinea, is het probleem van Missie en Zending, dat o.a. door Pater Stokman bij de behandeling van het Nieuw Guinea-probleem in de Tweede Kamer ter sprake is ge bracht. Merkwaardigerwijze houdt dit ook een beetje verband met het optreden van het ambtelijk apparaat in Nieuw Guinea, dat nogal ernstige critiek kreeg te slikken van de heer De Graaf, en niet alleen van deze. Dat is dan later ingetrokken en dat was verstandig ook, want al hadden die ambtenaren de parlementaire missie klaarblijkelijk wel eens minder juist ontvangen en een kennelijk gebrek getoond aan het begrip voor demo cratische verhoudingen, zij moeten toch op de eerste plaats het besef krijgen, dat Missie en Zending de meest belangrijke schakels zijn voor het brengen van christelijke bescha ving, culturele ontwikkeling en staat kundige medezeggenschap, al is dat laatste dan ook nog zo ver verwij derd van de werkelijkheid. Men kan het wonderwel begrijpen, dat in een land als Nieuw Guinea waar een Pa poea, die om een meisje vrijt nog een kop moet meebrengen, de daar wer kende ambtenaren een beetje de neus ophalen /oor de democratische gedachte. Wat begint men in Nieuw Guinea daarmee en als men hen in dit stadium, desnoods met recht, dat gebrek aan democratisch in zicht zou verwijten, dan legt men alleen maar een obstakel in de weg naar de ontwikkeling der Pa poea's, waartoe Missie en Zending veel meer kunnen bijdragen dan het hele ambtelijk appafaat. Dit is eigenlijk de kern van de hele aanpak waarvoor wij in Nieuw Gui nea staan. P*r is dus een primair belang van Missie en Zending, van onder wijs en cultureel-sociaal werk. En j hier krijgt men de moeilijkheid. In dien 't ambtelijk apparaat de ambte lijke neutraliteit moet handhaven wij geloven nog niet direct, dat dit in de non-culturele vrhoudingen aldaar een vereiste is dan moet er toch een instantie worden ingeschakeld, die deze mensen, levend in het ste nen tijdperk, weghaalt uit hun isole ment. Dat zijn Missie en Zending en dan is er maar één conclusie mogelijk: namelijk een zo nauw mogelijke sa menwerking tussen het ambtelijk apparaat enerzijds en Missie en Zen ding anderzijds. Niet het ambtelijk apparaat, maar missionarissen en zendelingen ken nen de ideeënwereld van de Pa poea's. Wat kan het ambtelijk appa raat doen om de Papoea's tot een an dere levenshouding te brengen? Het rechterlijk apparaat inschakelen, als er weer koppn zijn gesneld. Maar beschaaft men daar een volk mee? Nog afgezien van de vraag of zij de ware „schuldige" vermogen te ont dekken, wat de missionarissen wel kunnen. Er mogen eenvoudig geen moeilijkheden bestaan tussen be stuur en missie. Bestaan deze, dan is de opheffing van de Papoea's van te voren mislukt. Wij geloven, dat dit de kern is van de hele zaak. In de situatie, waar in Nieuw Guinea momenteel ver keert is niet op de eerste plaats een of ander democratisch gevoel, een democratische gedachte of democra-1 tische instelling van belang maar de samenwerking tussen het ambtelijk apparaat ter oner en missionarissen en zendelingen ter andere zijde. Dat wil zeggen; samenwerking inzake de vorming van grotere Papoea-gemeen schappen in de buurt van objecten om dit volk te wennen aan een vaste plaats en aan vaste arbeid. Dat wil zeggen: de oprichting daar van scho len, waartoe het Rijk haar financiële medewerking kan geven. En dan gaat het er óók om, dat de ambte naren het belang daarvan verstaan en de zaak niet alleen maar star ambtelijk beoordelen. Wie dat het beste kunnen beoordelen, zijn meest al de missionarissen en dat behoeft aan het prestige van de ambte naren niets af te doen. Het zou eerder hun prestige verhogen. Ook bij de scheiding van Kerk en Staat, welke ook Pater Stokman als be leidslijn heeft bepleit, kan er een in nige onderlinge samenwerking zijn. Noodzakelijk is dus volledig begrio voor en positieve steun aan het werk an missionarissen en zendelingen, die door hun persoonlijke omgang met de Papoea's de volksziel veel be ter leren kennen. Omvorming en kerstening van heidense riten en ge bruiken is de specifieke taak der kerken en dan kan ieder eigen taak en competentie hebben, overleg en samenwerking is noodzakelijk. Daar op dient de selectie en de vorming van een deugdelijk ambtenarencorps gericht te zijn. De taak, die wij op ons hebben ge nomen, zal dan 'beter, grondiger en sneller kunnen worden verricht en zo dient men ook de grondiger aan pak te verstaan, waarop de heer De Graaf in de Tweede Kamer heeft aangedrongen. De Saar blijft een lastig struikelblok In de West-Duitse Bondsdag is gisteren het debat begonnen over de rati ficatie van de Farijse overeenkomsten. Zoals men weet, zijn er twee grote stromingen in West-Duitsland: de regeringspartijen menen, dat de Parijse verdragen de Sovjet-Unie zullen dwingen om onderhandelingen met het Westen aan te knopen; daartegenover zijn de socialisten bevangen door de vrees, dat ratificatie van de Parijse accoorden de kansen op herstel van de Duitse eenheid voorgoed zal vernietigen. In een uitvoerige regeringsverklaring verdedigde bondskanselier Ade nauer gisteren de eerstgenoemde opvatting. „De Russen hebben slechts ontzag voor harde feiten. Alles moet worden gedaan om de Russen te toetsen op hun bereidheid met het Westen te praten." Voordat het debat begon was een poging van de socialisten de ratificatie van het Saarverdrag uitgesteld te krijgen, verijdeld. Hun voorstel dit ver drag van de agenda af te voeren werd bij handopsteken verworpen. ADENAUER WAARSCHUWT. I De bondskanselier waarschuwde, dat de Russen de consolidatie van de j Westerse eenheid trachten te ver hinderen en dat het Westen mis- schien nog gevaarlijke krijgslisten I van de Sowjet-Unie kan verwachten. Hij noemde de schipbreuk van de j E.D.G., „het grootste Russische suc ces in de koude oorlog op het Euro pese toneel". Met kracht wees Adenauer de Russische beschuldiging af, dat de Parijse accoorden het Duitse milita risme zullen doen herleven. „Het Duitse militarisme is dood", riep de j kanselier uit. „De Westerse defen sieverdragen zullen de wederople ving er van juist voorkomen". Adenauer zei, vernomen te heb ben, dat de Franse regering de le den van de nationale vergadering een „motivering van de Saarovereen- komst had gegeven, die op enkele belangrijke punten van de tekst van de overeenkomst afwijkt en niet aan de algemene bedoelingen en inten ties van de beide partijen beant woordt". Om deze meningsverschil len op te helderen, zou hij contact zoeken met de Franse premier. Mocht dit overleg mislukken, dan zou men Engeland en Amerika kun nen verzoeken bemiddeling te ver lenen. Adenauer eindigde met de woor den: „De eenheid van Europa is eens de droom van enkelen geweest, zij is thans de hoop van velen en zij is een noodzakelijkheid voor ons. Een heid is onmisbaar voor onze veilig heid, voor onze vrijheid en voor ons bestaan als 'n mogendheid temidden van de gemeenschap der volkeren. Het ligt in onze handen de vrede en veiligheid van Europa te behouden en laten wij in het besef hiervan ge volg geven aan het beroep, dat op ons wordt gedaan. Ollenhauer tegen. Nadat de zitting van de Bondsdag korte tijd was onderbroken, was het woord aan Erich Ollenhauer, leider van de socialistische oppositie, die tegen Westduitse herbewapening is gekant. Ollenhauer eiste een nieuwe po ging met de Sowjets in onderhande ling te treden vóór bekrachtiging van de Parijse accoorden. Hij stelde voor, dat de regering te Bonn onmiddel lijk besprekingen zou openen met de Westelijke Grote Drie opdat een nieuwe conferentie met de Sowjet- Unie voorbereid zou kunnen worden. Ollenhauer verzekerde de Bonds dag dat „de grote meerderheid" van de Duitse jeugd niets voelt voor de militaire dienst. Verder betoogde hij, dat de Wes telijke geallieerden van plan zijn van West-Duitsland te eisen, dat het jaarlijks 15 milliard mark aan de herbewapening zal besteden in plaats van de 9 milliard, die volgens een verklaring van de Westduitse rege ring het maximum zijn, dat het land voor de herbewapening kan opbren gen. Ollenhauer kondigde aan, dat de socialisten tegen alle Parijse accoor den zullen stemmen, het Frans- Duitse Saaraccoord incluis. Dit laat ste accoord noemde hij het meest ongewone document, dat ooit aan een parlement van een democra tisch land was voorgelegd. „GééN NIEUW OVERLEG". Van officiële zijde is in Parijs me degedeeld, zulks naar aanleiding van de uitspraak die Adenauer heeft ge daan in de Westduitse Bondsdag over de regeling van het Saarprobleem, dat de Franse regering in geen ge val zal medewerken aan een door de Duitse bondskanselier gewenste vier- mogendhedenconferentie over het Saargebied. Een en dertig mannen zijn gister avond gered van de Britse onder zeeër „Talent" (1.090 ton), die enige uren eerder in Chatam uit zijn droog dok spoelde en in de rivier de Med- way aan de grond liep, doordat een kolossale sluisdeur in het dok het be gaf. Er worden nog drie opvarenden vermist. De mannen die gered zijn, bevonden zioh op het dek van de on derzeeër toen het schip de rivier in gedreven v/erd. Twee van hen wei*- den ernstig gewond. Redders die trachtten in de „Talent" naar bene den te gaan, moesten teruggeroepen worden toen het schip dreigde te kantelen. Het schip kwam geheel onder wa ter te liggen, maar is later groten deels boven water getrokken. Bij on derzoek bleek, dat het inwendige van de „Talent" niet geheel is onderge lopen. Peronistische wetten Meer en meer wordt het duidelijk, waarom er een gespannen verhou ding heerst tussen de regering-Peron en de Katholieke geestelijkheid in Argentinië. Het is het verzet van de Katholieken tegen allerlei maatrege len en nieuwe wetten, dat als „doen aan politiek" wordt uitgelegd. Na de dezer dagen genoemde wet op de echtscheidingen is thans v een wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in een verbod van religieuze bij eenkomsten en processies in de open lucht. Het ontwerp, dat wijziging inhoudt van het grondwetsartikel dat „vrij heid van vergadering" verzekert, wordt gesteund door de geheel uit Peronisten bestaande senaat en de Peronistische meerderheid in de Ka mer van Afgevaardigden. Voorspreking der kopstukken Vrijdag begint in Parijs de vergade ring van de Navo-raad, doch de kogj- stukken van de Westerse buitenland se politiek zijn reeds in de Franse hoofdstad gearriveerd voor het hou den van voorbesprekingen. Zo is de Amerikaanse minister Foster Dulles Blijf van de duiven af Een Deense professor heeft een waarschuwend woord laten horen te gen het oppakken van en spelen met de duiven, die Kopenhaagse pleinen en plantsoenen garneren. Vooral toe risten kunnen het meestal niet laten wat met de tamme dieren te spelen, maar zij lopens volgens professor H. C. A. Lassen daardoor de kans een ernstige ziekte op te lopen. Volgens de professor lijden thans al zeer veel mensen aan een vogel longziekte, een soort longontsteking waarmee honderden duiven rondvlie gen. Ook mensen die goudvissen heb ben, krijgen deze ziekte dikwijls waarschijnlijk doen zij die op in de winkeltjes waar zij het voer voor hun visjes kopen, aldus de Deense profes sor. reeds aangekomen om samen te pra ten met de eveneens in Parijs aanwe zige Britse minister Eden en met de Franse premier Mendès-France. Eén van de onderwerpen, welke be sproken zullen worden, is het gebruik van atoomwapens bij een eventuele Russische aanval. «In de kwestie of over het gebruik van deze wapens door de Navo-generaals of door de regeringen, begint zich nu een com promis af te tekenen. Frankrijk zal vandaag op de bij eenkomst van de Grote Drie waar schijnlijk voorstellen de beslissing over het gebruik van atoomwapens te laten nemen door een commissie van de grote mogendheden Iets dergelijks bestaat reeds in de permanente Navo- commissie, die belangrijke besluiten neemt op militair terrein. President Eisenhower heeft giste ren in Washington op zijn perscon ferentie gezegd, dat de Ver. Staten vasthouden aan hun recht om zelf be sluiten te nemen in zake het gebruik van atoomwapens door hun eigen strijdkrachten, maar dat ten aanzien van beslissingen over het verdere ge bruik reeds onderhandelingen met de bondgenoten gevoerd worden over de punten, waarover geen eenstemmige mening bestaat. Eisenhower zei ver der dat de V.S. tevens defensieve plannen op lange termijn moesten op stellen en dat men hiermede wel licht 50 jaar zou moeten voortgaan gezien de internationale toestand. Ko-ningin jxtaatit hiltoMlche handtekening Jn de Ridderzaal te Den Haag is Woensdagmiddag het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden tijdens een indrukwekkende plechtigheid, in vele opzichten herinnerend aan Prinsjesdag, door ondertekening van de betreffende actes bevestigd. Foto: H. M. Koningin Juliana tijdens de onder tekening. Naast haar mej. Dr. M. A. Teilegen, die de aktes aan H. M. ter ondertekening aanbood. Op de achtergrond Jhr. D. G. de Graeff. Professor Lisi heeft gisteren mede gedeeld, dat de geleidelijke verbete ring in de toestand van de Paus weer ingetreden was. Het motto in de zie kenvertrekken luidde thans: „meer rust en meer voedsel". Het onderzoek, zo wordt van be voegde zijde'verklaard, heeft uitge wezen, dat de Paus niet lijdt aan een kankerachtige tumor. De Paus had gisteren geen verhoging. Af en toe doet zich nog het hikken voor doch het vormt een „onbelang rijke stoox-nis". ZIELZORGER DER HONGAREN IN NEDERLAND NEEMT AFSCHEID. De zielzorger der Hongaren in Ne derland, pater dr. G. Mihalyi, O. Praem., zal binnenkort ons land ver- In de plechtige sfeer van de Ridderzaal te Den Haag heeft H. M. Koningin Juliana Woensdagmiddag samen met de leiders van de Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse delegaties, het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, in verband met de gewijzigde verhouding Nederland—Suriname—Ned. Antillen, door ondef- teken'ng bevest'rd. Foto: Tussen de rijen van de ere- cht door, begeven H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zich voor het Paleis Lange Voorhout naar de gouden koets voor de tocht naar de Ridderzaal. Zondag a.s. bestaat gelegenheid voor Hongaren en vrienden om af scheid te nemen. Dan draagt pater Mihalyi des middags om 12 uur te vens een H. Mis op in de kapel van het klooster Mater Dei, ingang Huis houdschool, Dr. Kuijperstraat 4, te Haag. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MISTIG EN KOUD. Aanhoudende mist, maar mor genmiddag verspreide opklarin gen mogelijk. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempe ratuur. 17 Dec.: zon op 8.43 en onder 16.29; maan op 0 39 en onder 12.23 uur 17 Dec.é 3.21 L.K. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME motregen 4 C. onbewolkt 2 onbewolkt 2 onbewolkt 2 mist 4 mist —o mist —o mist 1 mist 12 onbewolkt 1 onbewolkt 7 motregen 2 motregen 4 mist 0 geheel bew. 5 nevel 6 nevel 4 licht bew. —2 regen 6 motregen 1 onbewolkt 4 Korreltje De hoop is een voorschot op de toekomst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1