BUISMAN Jeugdamusement voor de Australische winteravonden Uitvoer van Nederlandse condensmelk wordt door de Britten bedorven Wanneer brandweer gewaarschuwd had zou de hulpactie eerder begonnen zijn Bericht gefantaseerd Eindelijk zijn er enkele prachtige collecties van bolbloemen Brand in een molen te Mijdrecht Voor de Hongaarse kampbewoners DINSDAG 7 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 SQUARE-DANCE VIERT HOOGTIJ (Van onze correspondent in Australië). Enkele malen per week komen in de 500 clubs welke Melbourne spe ciaal voor dat soort amusement rijk is, meer dan honderduizend jonge- mensen „van beiderlei kunne" bijeen en amuseren zich enthousiast met het square-dansen. Vanuit Melbourne is de victorie voor genoemd amusement begonnen en het heeft zich ver spreid over geheel Australië, zodat men momenteel tot in de kleinste country-plaatsjes square-dance avon den heeft, waar de jeugd in vrolijke stemming, dat vrij onschuldig ver maak beoefent. Mogelijk heeft dit Australië ook helpen bewaren voor een dance crazy", welke in vele andere landen werd of wordt gevonden. „Square-dance" heeft veel gemeen met hetgeen bij ons „volksdans" wordt genoemd, behalve dat laatstge noemde dans veelal meer op een soort „Folklore" berust en soms eeuwen terug kan gaan in de uitvoe- rin ger van. Het is echter waarschijn lijk, dat de square-dance haar ont staan vond in de pioniertijden van Amerika, toen de settlers" zich een soort van amusement zochten, dat echter vanwege de vele nationalitei ten, welke zich daar hadden ver enigd, moeilijk te vinden was. Uit een combinatie van volksdan sen, ontstond toen de square-dance, welke zich ook. in het moderne Ame rika bleef handhaven. Er zijni zelfs complete „koorts-tij den" voor genoemde dans geweest en ook Australië heeft die tijden ge kend. Het is zelfs de vraag of de koorts óver is! Gezien ook den dans-cijfers van Melbourne, betwijfel ik het. Men moet toch wat doen Het is niet zo erg moeilijk om ook die square-dansende jeugd als ver foeilijk voor te stellen, doch per slot van rekening, de jeugd moet, althans wil iéts voor amusement doen. En dan is square-dansen een on schuldig vermaak. Eerlijk gezegd, ik hqb al diverse van dergelijk square-dance avonden meegemaakt, niet alleen in de „jungle"-plaatsjes, waar de jongeman nen en veelal ook de meisjes, te paard naar een weinig luxueus ge bouwtje kwamen, om bij gitaar en harmonica dat „do-si-do" te beoefe nen, doch ook in de grote steden zo als Melbourne en Sydney, waar bij duizenden de jongelui des avonds in rijen of kringen scharen, teneinde aam de gezamenlijke dans deel te ne men. Hier is geen „kleverig" dansgedoe, doch een open en vrolijk spel, dat ni\ eenmaal de naam van „dans" heeft te dragen. Kleding. Er is voor de square.-dance beoefe- naars(sters) een speciale kleding. Neen, voor wat de laatstgenoemde groep betreft, geen „baljurk", welke soms ouderen de wenkbrauwen doet fronsen of lichten, doch een kle ding welke past bij de sportieve, sfeer. Dus veelkleurige en gemakkelijk zittende jurk of blouse. De jongemannen dragen veelal een vlotte shirt en halsdoek. Soms danst men op blote voeten, hetgeen de uit voering van de vaak ingewikkelde en snel wisselende figuren, gemakke lijker maakt. Wat de muziek betreft, deze wordt niet verzorgd door een jazz-band, doch door een klein orkestje, waar bij violen „de eerste viool" spelen. zingt, is een kei in de square-dance calling. En zeer bijzonder is ook de „Strip The Willow", aan welke dans indertijd ook koningin Elisabeth tij dens haar tour deelnam. Het komt voor dat jongemensen slechts voor korte tijd zich aan het hier besproken amusement te buiten gaan, doch meestal, is dat voor langer duur. Vooral in de Katholieke centra I in dit land van zon, strand, berg en bos veel geringer dan in ons land, temeer waar het klimaat een wel haast ononderbroken leven in de na tuur toestaat, doch de Australische jeugd wil ook weieens iets anders dan beach, autotocht, pionic of zeil- genoegens. En daarom wordt des avonds naar ander amusement ge zocht, dat voor een belangrijk deel in het hier beschreven „square-dance" wordt gevonden. Men kan in dit jonge land niet een historisch ontstane „volksdans" ver wachten, zoals deze b.v. in Nederland J wordt aangetroffen. Mogelijk heeft ook de Amerikaanse heeft men reeds diverse eigen clubs j invloed zich doen gelden waarbij de voor square-danse gesticht. Ook de WM immigranten-jeugd heeft het soms al aardig van de square-dance te pak ken! Beperkt amusement. In het algemeen kan worden ge zegd, dat het amusement in Austra lië zeer beperkt is, vooral ook voor wat de jeugd betreft Behalve aan „square-dance", wordt ook vrij veel aan „Old time-dance" gedaan, waarbij dus de oude dansen worden uitgevoerd. Nu is de behoefte aan amusement overeenkomstige „settlers" in dit land een rol speelden. En nu kan men dat „ge-square dance" veroordelen of goedkeuren, doch zoals ik in het begin van deze correspondentie reeds opmerkte, de jeugd wil toch wat op het gebied van amusement. Middels de radio wordt dit amuse ment bovehdien ook in de huiskamers gebracht, al zal het daar practisch niet mogelijk zijn er aan deel te ne men. Maar het „do-si-do" is in elk geval in Australië gemeen goed gewor den Over de gehele wereld wordt than9 meer en meer Buisman gebruikt, omdat inen overal ont dekt, dat Buisman op dure koffie hespaart en tevens lekkerder maakt. Vandaar de groeiende wereld' populariteit van BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffii Ook bij NESCAFE en andere soorten oplosbare koffie J[7J^L doet 'n beetje I ONDERZOEK „TRIT0N"-RAMP (7e dag) Geen drank! Drank is bij square-dance beslist „taboe"; in elk geval alcoholhouden de drank. Zelfs bier, hetgeen voor Australië erg rigoureus is!! Er wordt practisch alleen limona de gedronken, want de warmte zelfs in de wintertijd soms! maakt dorstig. Merekwaardig is dat er bij square- dansen geen „muurbloempjes" zijn, omdat volgens de „square-dance eti quette" het meisje, dat bij een dans overschiet, voor een volgende dans het eerst aan bod behoort te komen. En waar een dans niet alleen in pa ren, doch meer nog in vier- of acht- persoons-groepen wordt uitgevoerd, verwisselt men vaak van dame. Een „caller-probleem". Het welslagen van een square- dansavond hangt grotendeels af van de „caller", de man die de leiding heeft. Niet alleen dat hij voor iedere nieuwe dame de figuren moet ver klaren, doch hij zingt ook zijn aan wijzingen tijdens de dans, en dat nu is iets speciaals. Daar vandaan komen de beroemd heden zoals Eddie Carol, „Smiling" Blinkhorn en anderen, terwijl de vroegere journalist John Brennan in Melbourne, grote faam heeft als „cal ler" en er zelfs een goed fortuin door maakte. In de kleine country-plaatsen moet men het veelal met de knaap doen, die daar het beste kan zingen. Dikwijls heb ik er erbarmelijk slechts onder gehoord! Dochmen square-danst er even zo goed. Een tekort aan „callers" schijnt er wel te bestaan en zelfs de toename DE RADAR-FOUT Gisteren heeft het Hof te Dublin de man gehoord, die in de beruchte nacht van 5 September dienst had op de radiotoren. Deze verklaarde, dat hy een mi nuut na de start gepoogd had het ra dio-contact met de „Triton" te her stellen en toen dat niet mogelijk bleek, gedacht had aan het defect, dat de radio-installatie van het vlieg tuig al vóór Shannon gehad had. Gedurende 5 minuten bleef hij ech ter het vliegtuig oproepen, totdat hij bericht kreeg van de radarpost, dat deze de K.L.M.-er op zijn scherm had. Toen heeft hij gemeend, dat het toestel doorgevlogen was naar New York en onderweg wilde pogen het radiocontact te herstellen. De start was normaal zo ver klaarde de man al voegt hij er aan toe, dat hij achteraf bedacht heeft, dat het toestel wel een eigenaardige ruk gaf tijdens de stijging. Overlevende bracht zekerheid. Eerst enkele uren later, toen hij lichtsignalen op de rivier zag, dacht hij weer heel even aan de K.L.M.-er, maar - de radarmelding indachtig zette hij deze gedachte onmiddellijk weer van zich af en meende, dat het een verongelukt bootje zou zijn. Hij alarmeerde toen onmiddellijk de hulpdienst, die met een amphibie- vaartuig naar de rivier trok. Later, toen ook rode noodseinen van de rivier kwamen, moest hij ster ker aan de „Triton" denken en stuur de groter reddingsmaterieel uit, maar zekerheid omtrent het ongeval kreeg hij pas, toen een van het grondper soneel hem opbelde en meldde, dat er Let op de Rijkskeur voor koplampen 1 Januari bindend Met ingang van 1 Januari a.s. mo gen wij géén auto meer gaan rijden in de donkere uren of de koplampen van de wagen moeten aan bepaalde eisen voldoen. Deze eisen worden door een rijkskeur bekrachtigd. Tot 1 Januari, zo meldt de KNAC, bestaat er nog gelegenheid om lampen, die aan gestelde eisen vol doen van een rijkskeur teken te doen voorzien. Zij moeten dan tot een goedgekeurd merk en type behoren. Het teken kan worden aangebracht door reparatie- en garagebedrijven, die daartoe werden gemachtigd. Een lijst van deze zaken is te vinden op het secretariaat van de KNAC. Het rijkskeurteken moet zich op een zichtbare plaats van de koplamp bevinden. Het is wel zaak voor aspi rant-kopers van autovoertuigen om aan dit teken aandacht te besteden. een overlevende van het vliegtuig op het vliegveld aangekomen was. Brandweer in gebreke. Getuige oefende critiek uit op de houding van de brandweer, die de opmerking van de douane-beambte opgevangen had, zonder de toren te waarschuwen:„Wanneer de brand weer mij deze waarschuwing door gegeven had, zou dit gevoegd bij Slechts voor een half jaar gegarandeerd Groot is de ontsteltenis van Neder landse producenten van geconden seerde melk, nu het Engelse mini sterie van voedselvoorziening tegen zeer lage prijzen hun eigen produc ten op de wereldmarkt aanbiedt Deze gecondenseerde melk werd in 1953 hier te lande voor Engelse rekening gekocht. Het Engelse mi nisterie van voedselvoorziening heeft klaarblijkelijk de behoefte overschat, zodat het met belangrijke partijen is blijven zitten. Hoewel de fabrikanten ondanks grote houdbaarheid, deze geconden seerde melk slechts ongeveer een half jaar garanderen, tracht het En gelse ministerie van voedsel thans, twee jaar na de fabricage, de over tollige partijen buiten de grenzen van de hand te doen. Ver onder handelswaarde. Dit geschiedt onder het Nederland se handelsmerk, waardoor fabricage en afzet van Nederland voor den vreemde aanzienlijke schade kunnen ondervinden. Rekent men daarbij, dat het Engelse ministerie de gecon- twee jaar oude uit Engelse surplus- voorraden. De Nederlandse fabrikanten van gecondenseerde melk vrezep grote moeilijkheden en ontwrichting op de internationale markt, waarbij het vertrouwen in het voortreffelijke Nederlandse product verloren dreigt te gaan. Door de Nederlandse ambassadeur te Londen zijn inmiddels bij de En gelse regering vragen over deze aan gelegenheid gesteld. Omvang onbekend. Behalve de stappen, die de Neder landse ambassadeur te Londen deed, zo verneemt het ANP, overweegt de &HÏÏSS Dr. W. Drees De minister-president dr. W. Drees heeft schriftelijk geantwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Gerritson, naar aanleiding van een artikel in de „Intelligence Digest" van November 1954 m,et betrekking tot een hernieuwd overleg van het Westen met Sovjet-Rusland. Van het bericht in de „Intelligence Digest" had dr. Drees geen kennis genomen; wel van de mededelingen in de Nederlandse en Britse pers in begin October, d'at de Labour Pa enige buitenlandse geestverwanten dt„rlavdaSne gecondenseerde mogelijkheid om langs gerechtelijke' ^noemden daaraan gevolg hadden breng erf d^ffkfoT^ dTveï1 ^e Intelligence Digest": oudeïde gecondenseerde melk „iet 1 wordt beweerd «ntrent hetgeen t.,.- het uitblijven van radiocontact I denseerde melk ver onder de han- voldoende geweest zijn om onmiddel lijk een grote reddingsactie in te zet ten", zo verklaarde de man. delswaarde aanbiedt, dan is het dui delijk, dat het verse Nederlandse I product moet concurreren met het HAARLEMSE KEURING Het is er dan toch eindelijk van gekomen!.Nadat vele weken aan één stuk de H.H. leden der keurings commissies op Maandagmorgen in de keuringszaal met hun vrije tijd geen raad wisten, arriveerden gistermor gen eindelijk enkele flinke collecties bolbloemen. Om te beginnen een fraaie groep narcissen van de Sassenheimse nar cissen-specialist A. Warnaar. Niet minder dan zeven verschillende soor ten en dat voor begin December! werden geëxposeerd en in puike kwaliteit. We zagen daar naast de bekende gele trompet Golden Har vest en de gr, kr. Cavaliero en Hol lywood de fraai gevormde crème Tropic Star met een zuiver oranje, vrijwel plat liggend cupje. Better Times, een gr. kr. met geel dekblad en forse oranje cup, zag er ook al best uit, evenals de stevige Edward Buxton. De groep werd besloten met Brunswick, wit dekblad met citroen- kleurige kroon, die met het rijper worden roomgeel wordt. Aan deze collectie kenden de jury zeer terecht een gouden medaille toe met de be merking, dat in deze tijd van het jaar nog nooit zo'n collectie in een dergelijke kwaliteit voor het voet licht was gebracht. later was er nog wat bij gestookt. W. S. Warmenhoven, Hillegom, trok met zijn vaas Amaryllis hippea- strum Christmas Joy opmerkelijk veel belangstelling. Wat 'n wonder! Deze zaailing, die bloeit met middel grote kelken en twee stengels per bol! heeft een rode kleur, zo warm en zo tintelend, dat bij wijze van spreken de vonkjes er uit springen. En bovendien: deze variëteit heeft in tegenstelling tot de altijd wat grove hippeastrum geen dikke stengels en dat betekent voor de bin derij ook heel wat! Iedere stengel produceert drie of vier kelken. Christmas Joy behoeft niet geprepa reerd te worden om in deze tijd van het jaar te bloeien. De bollen waren 18 November geplant en dus in ruim twee weken in bloei gekomen. Daar naast stond van dezelfde zaailing een pot met bollen, die op 18 November in de huiskamer was gezet en hier van begonnen de eerste kelken ook al kleuren. Een aanwinst, waarvan men in Hillegom stellig veel plezier gaat beleven! Stroperij in kroondomein Hert aangeschoten en met stuk ijzer doodgeslagen In het kroondomein te Apeldoorn is een geval van stroperij ontdekt, waarvoor de Apeldöornse politie, in samenwerking met de politie te Ede, een viertal personen heeft aangehou den. Een 23-jarige B. uit Harskamp had een hert aangeschoten, dat vervolgens door een 37-jarige, eveneens uit Hars kamp, met een stuk ijzer werd dood geslagen. De eerste is voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen, ter wijl de laatste in Rotterdam is in gesloten, aangezien hij zich nog aan- verschillende andere misdrijven bleek te hebben schuldig gemaakt. Eveneens te Rotterdam werd inge sloten een 44-jarige Rotterdammer, die het hert heeft vervoerd. Een 23- van het aantal clubs te verhinderen, jarige bewoner van Koot wij ker broek, De man die b.v. de „Double Under" die de lichtbak bediende, is na ver- of „Wagon. Wheel" onberispelijk uit hoor weer op vrije voeten gesteld. De moeite waard. Van het Proefstation voor de Bloembollencultuur te Lisse was er een pot met de beste eenkleurig-gele gr. kr. Yelloy Sun, die getrokken wa ren uit bollen van het partij van de fa. Harry Vreeburg uit Lisse. De bloemen waren al flink uit de klui ten gewassen, hoewel men over en kele weken natuurlijk veel grotere krijgt. De Graaff Bros S. A. van Konijnenburg te Noordwijk, brach ten de kleine, elegant gevormde cyclaminus February Gold al naar voren. Het komt wellicht nog eens zo ver, dat men deze cyclaminus De cember Gold gaat noemen hyacinthen werden vertegenwoordigd door de fraaie blauwe Perfection van M. Veldhuijzen Van Zanten, Lisse, waarover we al enkele malen de lof trompet hebben gestoken. Van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse, waren er ook en kele kistjes met hyacinthen: o.a. met de fraaie rode Tubergen's Scarlet, de witte Arentine Arendsen en de blauwe Delft's Blauw en Ostara. Het Laboratorium etaleerde'ook een paar kistjes met de witte Mendeltulp White Sail, die machtig-best waren. Het betrof hier echter „pijp"-bollen en daarmee kan men meer bereiken dan met gewoon gekoelde partijen. Want die krijgt men begin December zo lang niet. Deze bollen waren de 22ste Juni al gerooid. De kist met de gele trompetnarcis Golden Harvest en de bekende k. kr. Verger, die het Laboratorium liet zien, waren even eens extra mooi van kwaliteit. Irissen. Tot slot van deze inzending: twee vazen met bloeiende Hollandse iris sen: de witte White Excelsior en de blauwe H. C. van Vliet. Deze waren getrokken uit bollen van oogst 1953. Van Augustus van vorig jaar af wa ren ze bewaard bij 25tot Juli van dit jaar, daarna hadden de bollen nog een nabehandeling gehad bij 9°, KORTE golf De heer H. Sicking oud-direc teur van de R.K. Academie voor beeldende kunsten te Tilburg heeft gisteren uit handen van mgr. prof. dr. Th. J. A. J. Goosens, rector van de R.K. Leergangen te Tilburg de on derscheidingstekenen ontvangen van ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. te doen doorgaan, althans niet onder Nederlandse handelsmerken. Een be sluit dienaangaande wordt, in ver band met de uitslag van het diplo matieke overleg, nog niet genomen. Hoe groot de omvang van de aan bieding der - verouderde geconden seerde melk is, weet men in Neder land nog niet De leverantie aan het Engelse ministerie van voedselvoor ziening in begin 1953 bedroeg onge veer 2000 ton. Men poogt een over schot van onbekende omvang uit die leverantie thans voor de halve prijs op Nederlandse markten voor con dens over de gehele wereld te spuien PRIJSVRAAG HERBOUW TOREN EUSEBIUSKERK. Voor de door de gemeente Arnhem uitgeschreven prijsvraag voor een ontwerp voor de herbouw van de toren der Grote- of Eusebiuskerk zijn vier inzendingen onder een motto in gekomen, nl. „Omhoog, „Dat ick doch vroom mach blijven", „Corona" en „Lucas 14 28/13". De taak van de jury waarvan on der meer deel uitmaakt prof. ir. Grandpré Moliere, beraadt zich thans over deze ontwerpen. Naar wij reeds berichtten, hoopt men op de bevrijdingsdag van het volgende jaar de eerste steen voor de herbouw te leggen. De totale raming voor de restauratie bedraagt 1.250.000 en het te verwerken be drag in 1955 ƒ250.000. sen hen besproken zou zijn, is ge fantaseerd en raakt kant noch wal, aldus dr. Drees. KERST- EN NIEUWJAARSPOST VOOR BUITENEUROPESE LANDEN Luchtpostcorrespondentie voor bui- teneuropese bestemmingen, waarvan het gewenst is, dat zij de geadres seerde vóór 25 Dec. 1954 kan berei ken, moet uiterlijk op de hierna ver melde data worden gepost. Auckland: 11 December, Sydney: 14 December, Algiers, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Montreal, Santiago, Cairo, Bombay, Djakarta, Bagdad, Teheran, Haifa, Tel Aviv, Tokio. Sin gapore, Casablanca, Mexico City, Willemstad, Oranjestad, Biak, Kara chi, Paramaribo, Tunis, Damascus, Johannesburg, Montevideo, New York en Caracas: 16 December. Luohtpostcorrespondentie voor bui- teneuropese bestemmingen, waarvan het gewenst is, dat zij de geadres seerde vóór 1 Jan. 1955 kan bereiken, moet uiterlijk op de hierna vermelde data worden gepost: Auckland: 17 December, Sydney, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Mon treal, Santiago, Cairo, Bombay, Dja karta, Bagdad, Teheran, Haifa, Tel Aviv, Tokio, Singapore, Casablanca, Mexico City: 21 December, Algiers, Willemstad, Oranjestad, Biak, Kara chi, Paramaribo, Tunis, Damascus, Johannesburg, Montevideo, New York en Caracas: 22 December. Vuur veroorzaakt enorme schade Gistermiddag om vier uur is brand ontstaan in de bovenverdieping van een oude molen te Mijdrecht, die ge bruikt wordt als graanmaalderij. De Mijdrechtse brandweer was zeer snel ter plaatse en kreeg even later as sistentie van de brandweer uit de Amstelhoek, een ander deel der ge meente. Onmiddellijk werd het vuur van alle kanten aangetast, doch het Mij drechtse materiaal was niet toerei kend om de brand te bestrijden. Aan tasten van de vuurhaard van binnen uit was niet mogelijk, terwijl men de brand van boven af in de twintig meter hoge molen niet kon bereiken. De brand greep snel om zich heen in de steeds aanwakkerende wind en le verde onmiddellijk gevaar op voor de omliggende gebouwen. De burgemeester van Mijdrecht en Wilnis was op het terrein aanwe zig en nam de leiding van de blus- singswerkzaamheden op zich. Hij vroeg assistentie van de Amsterdam se brandweer, die om 6 uur op het terrein verscheen met een 22 meter lange ladder. Pas toen kon het hevi ge vuur met succes worden bestre den. Het is nog niet geblust, doch men is de situatie wel meester. De schade is nog niet b benadering te ramen. In de molen bevonden zich behalve de machines ongeveer twee honderd mud tarwe. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duis ter. Molen en inventaris waren ver zekerd. Maandag heelt men een aanvang ge-1 kampen in Duitsland en Oostenrijk. I ling, die in de afgelopen maanden op 2 Augustus buiten geplant, op maakt met het inladen van Kerst-1 Deze K< nietten zijn het resul- op initiatief van de R. K. Hulpactie 21/9 was er glas overheen gelegd en pakketten, die bestemd zijn voor dejtaat van een grootscheepse inzamc- j Hongarije in ons land werd gehouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6