In Alkemade werd de top lichter, maar het totale vermogen groeide Nieuwveen kreeg minder gegoeden maar met een groter kapitaal Maatregel tegen het misbruik der Werkloosheidswet Nederlandse vluchtelingenactie overschrijdt de twee millioen DINSDAG 7 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 VOLKSVERMOGENS ROND LEIDEN DE GEMEENTEN TEN NOORDEN VAN DE RIJN. Wij vervolgens onze artikelen over de groei van het volksvermigen in de gemeenten om Leiden met een over zicht van de plaatsen ten Noorden van de Rijn, die wij in alfabetische volgorde zullen bespreken. IN ALKEMADE IS HET GETAL min of meer kapitaalkrachtige in woners sedert 1947 gedaald van 271 tot 260 maar het totale volksvermo gen van deze gegoeden steeg niette min van 8.3 tot 9.5 millioen. Het aantal inwoners met enig ver mogen dat nochtans minder dan vijf tien mille beliep, is gedaald van 71 tot 63 en dat met een vermogen tus sen vijftien en twintig mille van 32 tot 26. Ook de groep vermogens tus sen twintig en dertig mille liep in aantal terug en wel van 56 tot 53 en merkwaardigerwijze geeft ook de groep vermogens tussen dertig en vijftig mille nog een aanmerkelijke daling te zien namelijk van 72 tot 61. Dat deze dalingen in het algemeen volstrekt niet op een veranning wij zen maar veroorzaakt zijn doordat betrekkelijk velen naar een hogere vermogensgroep zijn opgeschoven blijkt uit de volgende cijfers. In 1947 werd in Alkemade de plaatselijke „top" gevormd door 40 inwoners, elk met meer dan vijftien mille, van wie niemand meer had dan drie ton, ter wijl het 40-tal tezamen 3 millioen be zat. Nu evenwel zijn er 57 inwoners, die méér dan vijftig mille bezitten en te zamen beschikken zij over over bijna 5 millioen! Onder deze 57 inwo ners zijn er 13, die meer dan één ton bezitten; enkelen hiervan bezitten zelfs méér dan drie ton en te zamen zijn deze 13 inwoners van Alkemade bijna twee millioen „waard". Het totale volksvermogen per hoofd van de bevolking in Alkemade is door dit alles gestegen van 1.191.— tot 1.237.—. IN DE ZOVEEL GROTERE- GE MEENTE HAARLEMMERMEER is het getal gegoede inwoners gestegen van 1485 tot 1570, echter niet uitslui tend door een verrijking van de be staande bevolking maar vooral ook doordat Schiphol heel wat nieuwe en ten dele gegoede personen zich in de Haarlemmermeer heeft doen vestigen. Het totale volksvermogen is hier se dert 1947 gestegen van 50 millioen tot 57 millioen gulden. Vermogens beneden vijftien mille waren er destijds 345 en sedertdien 366, terwijl het aantal kapitaaltjes tussen 15 en 20 mille toenam van 221 tot 228. De vermogens tussen twintig en dertig mille bleven in aantal prac- tisch gelijk; 325324. Enige daling trad in bij de groep vermogens tussen dertig en vijftig duizend gulden, waarvan het aantal namelijk terug liep van 341 tot 332. De vermogens tussen vijftig en hon derdduizend gulden daarentegen zijn sterk in aantal toegenomen en wel van 188 tot 240. In 1947 bestond de top uit 65 inwoners die elk meer had den dan een ton van wie niemand meer bezat dan een millioen en die te zamen 9.7 millioen het hnune konden noemen. Nu is dit aantal aange groeid tot 80. Van deze 80 zijn er 66 met een vermogen tussen één en twee ton, terwijl de overige 14 alle meer dan twee ton doch minder dan een millioen bezitten. Te zamen heeft dit 14-tal een vermogen van 4 millioen, terwijl het bezit van de gehele top groep gestegen is van 9.7 tot 13 mil lioen gulden. Het vermogen per inwoner is ten gevolge van dit alles gestegen van 1.415.— tot 1.499.—. IN KOUDEKERK NAM HET AAN TAL gegoede ingezetenen toe van 89 tot 91 maar het gezamenlijk ver mogen van deze inwoners bleef on veranderd 2.7 millioen gulden. Hier steeg het aantal mensen, die wel enig kapitaal bezitten maar die de grens van vijftien mille nog niet heb ben overschreden, van 18 tot 19, ter wijl het aantal vermogens tussen vijf tien en twintig mille opliep van 12 tot 14. Het aantal inwoners wier kapitaal tussen 20 en 30 mille inligt bleef on veranderd 22 maar het aantal lieden met meer dan 30 mille daalde van 37 tot 36. Géén van deze inwoners had of heeft méér- dan twee ton. Wel zijn er onder hen nu 14 inwoners die elk meer dan vijftig duizend gulden „waard zijn" en die te zamen ruim negen ton bezitten. Het vermogen per hoofd van de be volking is in Koudekerk sedert 1947 door dit alles gedaald van 1.497. tot 1.403,—. IN LEIDERDORP STEEG HET AANTAL min of meer kapitaal krachtige inwoners van 118 tot 139 en hun gezamenlijk vermogen van 4.2 tot 5.6 millioen gulden. Doordat er heel wat opschuivingen naar hogere groepen plaats vonden geeft de laagste groep een daling te zien: in 1947 waren hier 27 ingezete nen met een kapitaaltje beneden vijf tien mille en nu nog maar 23. Hier tegenover staat dat het aantal lieden met een bezit tussen vijftien en twin tig mille is toegenomen van 11 tot 23, zodat het dus meer dan verdub beld is. Voorts waren er destijds 32 en nu 33 inwoners met een vermogen tus sen twintig en dertig mille. In de groep van de middelgrote vermogens ging het aantal mensen, die tussen dertig en vijftig mille be zitten terug van 26 tot 24, terwijl het aantal vermogens tussen vijftig en honderdduizend gulden juist gestegen is, en wel van 22 tot 36! Onder deze 36 zijn er nu 10 die meer dan een ton bezitten; te zamen heeft dit tiental te beschikken over 1,6 millioen gulden! Het vermogen per hoofd van de bevolking is in Leiderdorp toegeno men van 948,tot 1.171, IN LEIMUIDEN STEEG HET GE TAL gegoede inwoners van 104 tot 110 en het totale volksvermogen van 3,8 tot 3,9 millioen. Dat de toename zo gering is komt door het geheel wegvallen van de vermogens tussen twee en drie ton. Overigens is ook het aantal kapi taaltjes beneden vijftien mille ge daald en wel van 25 tot 20, waarte genover staat dat het aantal vermo gens tussen vijftien en twintig mille gestegen is van 10 tot 13, en dat tus sen twintig en dertig mille van 21 tot 24. Vermogens tussen dertig en vijftig duizend gulden waren er in 1947 in Leimuiden 27 en sedertdien 30, ter wijl de* plaatselijke top destijds ge vormd werd door 21 inwoners, ieder met een vermogen tussen vijftig mil le en drie ton, terwijl deze top nu bestaat uit 23 inwoners, die elk tus- Het vermogen per inwoner is door dit alles gedaald van 1714,tot 1.630,—. TALE VOLKSVERMOGEN van 8,4 tot 8.8 millioen, terwijl het aantal ge goede inwoners is gestegen van 188 tot 202. Kapitaaltjes beneden vijftien mille waren er hier destijds 46 en nu 53 en tussen vijftien en twintig mille des- tends 33 en nu 36. Daarentegen is het aantal vermo gens tussen twintig en dertig duizend gulden gedaald van 49 tot 46, terwijl de groep dertig en vijftig mille slechts weinig gestegen is, nl. van 31 tot 32. Belangrijk was de toename in de vermogensgroep tussen Vijftig en honderdduizend gulden, namelijk van 17 tot 25, maar terwijl in 1947 de plaatselijke top wyd ge vorm door 12 inwoners, die elk meer dan een ton bezaten, die te zamen 3.8 millioen „waard waren" bestaat de top nu uit slechts 10 ingezetenen met méér dan een ton die te zamen 3.6 millioen be zitten. Onder de „top-mensen" be vindt zich een millionnair. Het vermogen per inwoner is in Nieuwkoop gedaald van 2.204,tot 2.170,—. IN NIEUWVEEN DAALDE HET 1 AANTAL GEGOEDE INWONERS van 115 tot 109 maar het gezamenlijk vermogen van deze gegoeden steeg van 2,9 tot 3,1 millioen. Het aantal kapitaaltjes beneden vijftien mille bedroeg hier destijds 43 en nu 42, zo dat dit vrijwel gelijk bleef. Tussen vijftien en dertig duizend gulden bezaten in 1947 in Nieuwveen 40 inwoners maar nu slechts 26. Hiertegenover staat dat het getal ver mogens tussen dertig en vijftig mille is toegenomen van 20 tot 26. De „top" bestond in 1947 uit 12 inwoners, elk tussen de vijftig en tweehonderddui zend gulden bezittend, die te zamen 885 mille rijk waren. Nu bestaat de top uit 15 inwoners met zulk een vermogen, die met elkaar 1,2 millioen bezitten. Door dit alles steeg het ver mogen per inwoner van 1.360,tot ƒ1.400,—. IN RIJNSATERWOUDE STEEG HET AANTAL GEGOEDE inwo ners relatief heel sterk namelijk van 25 tot 41 en het totale vermogen van 1 tot 1,5 millioen, dat wil zeggen met 50 pet.! In 1947 was het het niet mogelijk de 25 gegoeden nader te.,classificeren; de meesten van hen bezaten tussen de dertig en vijftig duizend gulden, slechtst enkelen vielen in de groep van vijftig tot honderd mille, terwijl er tenslotte nog één inwoner was, met een vermogen tussen twee en drie ton. Van de 41 gegoeden van thans zijn er 11 met een kapitaal beneden twin tig mille, 19 met een vermogen tus sen twintig en vijftig duizend gulden, terwijl de overige 11 inwoners méér bezitten dan 'n half ton. Tezamen be zitten deze 11 inwoners ruim acht honderdduizend gulden; onder hen zijn er die de grens van honderd mil le overschrijden, maar méér dan twee ton bezit thans in Rijnsaterwoude nie mand. IN TER AAR STEEG HET AANTAL min of meer kapitaalkrachtigen van 281 tot 302 en het totale volksvermo gen van 6.3 tot 6,7 millioen. Waren er in 1947 in deze gemeente 110 gegoeden, wier kapitaaltje bene den de grens van vijftien mille bleef, inmiddels is dit aantal aangegroeid tot 134. Daartegenover staat dat er destijds 54 en nu maar 44 vermogens tussen vijftien en twintig mille zijn. Voor de groep tussen twintig en der tig mille zijn deze resp. 50 en 43. Het aantal vermogens tussen dertig en vijftig duizend gulden is evenwel ge stegen van 52 tot 54. Dat bovenstaande dalingen geen uiting van verarming zijn maar dat ze veroorzaakt werden door het op schuiven naar hogere groepen blijkt duidelijk uit de zeer grote toename van de top. Deze bestond in 1947 uit 15 inwoners met een vermogen boven vijftig mille, die te zamen 1.3 mil lioen bezaten, maar nu uit 27 ingeze tenen met te zamen 1.9 millioen. Het vermogen per hoofd van de be volking is door dit alles slechts wei nig gestegen, namelijk van 1.407,— tot 1.411,—. IN WOUBRUGGE DAALDE HET I AANTAL gegoeden van 169 tot 159 maar niettemin steeg het totale volks vermogen van 5.6 tot 6 millioen. Het getal inwoners, die wel enig kapitaal bezitten maar tooh minder den vijftien mille, ging terug van 42 tot 26 en de vermogens tussen vijftien en twintig mille van 29 tot 21. De volgende groep, die de vermo gens tussen twintig en dertig dui zend gulden omvat, bleef stationnair: 32, maar vermogens tussen dertig en vijftig mille waren er destijds 31 doch nu 40. De „top" bestond destijds vermogens boven vijftig mille en nu uit 40 van deze vermogens. Te za men bezat de topgroep destijds 2.7 millioen en nu 3.1 millioen, méér dan de helft dus van het totale plaatse lijke volksvermogen. Het vermogen per inwoner steeg van 2.042,— tot 2.172,—. FN TENSLOTTE ZEVENHOVEN. Hier daalde het getal gegoeden van 93 tot 89, terwijl hun gezamenlijk bezit gelijk bleef: 2.8 millioen. Het aantal kapitaaltjes beneden vijftien mille steeg van 13 tot Tussen twintig en dertig mille beza ten destijds 22 inwoners en nu slechts II maar tussen dertig en vijftig mille destijds 16 en nu 2j. De top tenslotte bestond in 1947 uit 15 inwoners, elk meer dan een halve ton bezittend en te zamen 1.1 millioen rijk en nu uit 16 lieden met te zamen 1.2 millioen. In 1947 had in deze gemeente niemand meer ,dan twee ton, nu overschrijdt niemand de grens van drie ton. Het vermogen per hoofd was in 1947 bijzonder hoog, n.l. 2.560,nu beloopt het 2.276, QwoiöepCecfttiydeid in Wa&fiuigton Als één der hoogtepunten van het Mariajaar heeft Monseigneur Amleto G. Cicognani, Apostolisch Delegaat in de Verenigde Staten, onlangs tijdens een speciale openluchtbijeenkomst bij het Washington Monument in Ame rika's hoofdstad een H. Mis gecelebi eerd. Naar schatting 150.000 mensen woonden deze plechtigheid ter gelegenheid van de 100ste herdenking van de dogmaverklaring der Ontbevlekte Ontvangenis bij. Voor het eerst ln de geschiedenis van de stad gaven zo velen van hun belangstelling voor een kerkelijke bijeenkomst blijk. Monseigneur Fulton J. Sheen, hulp- Bisschop van New-York en een bekend televisie- en radioredenaar, hield Je feestpredikatie. Meer verplichte werkdagen Een der ergste misbruiken, welke van de Werkloosheid- en Wachtgeld- wet pleegt te worden gemaakt, wil staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhyn in de toekomst tegengaan door een Maandag bij de Tweede Ka mer ingediende wijziging der Werk loosheidswet. Het betreft de aanspraken, welke seizoenarbeiders meestal ten onrech te op uitkeringen uit hoofde van de Werkloosheidswet maken. Krachtens deze wet wordt het recht sen vijftig mille en twee ton bezitten op uitkering afhankelijk gesteld van Het knooppunt van de weg Ypenburg-Leiden-Amsterdam Rijkswaterstaat is thans gereed met het plan voor het grootste en drukste wegenknooppunt dat Nederland krijgt, nl. het verkeersplein bij het vliegveld Ypenburg Het wordt een kunstwerk. Met tal van lussen worden auto's zó geleid, dat er geen gevaarlijke wegkruisingen optreden. Het opmerkelijkste deel van het werk is een hooggelegen verkeersring. Het verkeer Den HaagRo erdam rijdt er onderdoor en de auto's die van de nieu we weg RotterdamAmsterdam gebruik maken, vinden hun route óver een gedeelte van de ring. de voorwaarde, dat de werknemer in het jaar, voorafgaande aan de intre ding van zijn werkloosheid ten min ste 78 dagen heeft gewerkt. Vele vrouwelijke arbeidskrachten, in het bijzonder gehuwde vrouwen, niet-kostwinsters, die gedurende de seizoentijden in de land- en tuinbouw, de veenderij, de vis- en groentencon- servenindustrie en het hotel- en res taurantbedrijf werken, laten zich veelal na afloop van de seizoenwerk zaamheden by het gewestelijk ar beidsbureau inschrijven, slechts met de bedoeling om een uitkering inge volge de Werkloosheidswet te krij gen. De kans om naar een andere werkkring bemiddeld te worden is zo goed als uitgesloten. Daartegen nu wil de staatssecreta ris de maatregel nemen, door het ver eiste aantal van 78 dagen hoger te stellen dan 78, maar niet hoger dan 156. Voor elke soort arbeid kan de Sociale Verzekeringsraad het aantal dagen zo vaststellen, dat voorkomen wordt, dat reeds het aantal dagen van de seizoentijd voldoende is voor hét recht op uitkering. Zelfbedieningszaken vallen onder winkelsluitingswet Zogenaamde zelfbedieningszaken vallen ook onder de winkelsluitings verordening kruidenierszaken. Tot deze uitspraak is gistermiddag de economische politierechter te Arnhem gekopien in een zaak te Nijmegen. Van W. had zijn zaak Dinsdagmiddags na drie uur geopend gehad, hetgeen in strijd was met de verordening. Vrijwel conform de eis van de offi cier, die een geldboete van vijftig gulden en de voorwaardelijke stil legging van het bedrijf voor een week had gevraagd, vonniste de politierech ter, t.w. met vijftig gulden boete en de voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor een dag, zulks om cassatie mogelijk te maken. De verdediger in deze zaak, mr. Lem te Nijmegen, zei inderdaad in cassatie te zullen gaan. Naar hij reeds in eerste instantie had opgemerkt, vallen z.i. zelfbedieningzaken niet onder de betreffende verordening, omdat het hier gemengde bedrijven SLOT NOG LANG NIET IN ZICHT De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie kenland heeft de twee millioen gul den overschreden. De afgelopen dagen heeft het Comité Vluchtelingenhulp 1954 een bedrag van in totaal 75.000 gulden ontvangen, zodat de stand nu is geworden: 2.036.000 gulden. Ook Den Haag steunt. De gemeenteraad van 's-Graven- hage heeft gistermiddag besloten bij te dragen aan de uurloonactie voor de vluchtelingenhulp. De Haagse ge meenteambtenaren zullen het loon van een uur van hun salaris afstaan en de gemeente zal eenzelfde bedrag daar bijvoegen. Dit kost de gemeente ongeveer ƒ25.000.In totaal wordt de bijdrage voor deze actie dus plus minus 50.000.. Het voorstel ondervond enige te genwerking van de K.N.P., de C.P.N. en enige leden van de A.R. en de V. V.D.; het werd tenslotte aangenomen met 38 tegen 8 stemmen. Voor Hongarije. Als voortzetting der algemene hulp verlening voor de Hongaarse vluch telingen in de kampen in Duitsland en Oostenrijk heeft de stichting Hulp actie van Hongarije te Amsterdam, De Zeister moord VERDACHTE IN ARREST Nog niets bewezen De politie te Zeist zet het onder zoek naar de op Woensdagavond 24 November gepleegde moord aan de Jan Willem Frisolaan te Zeist met kracht voort. Naar men zich kan her inneren werd de 29-jarige mevrouw B. Koster-Visser het slachtoffer; zij werd van de achtertuin van haar wo ning uit met een revolver neerge schoten. Naar aanleiding hiervan werd Woensdag j.l. een 22-jarige inwoner van Utrecht, die bij de politie te Zeist zeer ongunstig bekend staat, op zijn werk te Soestduinen aangehouden en voor een nader onderzoek naar Zeist overgebracht. Na een lanidurig onderzoek in ver schillende plaatsen bleek nog niet dat hij schuldig was aan dit misdrijf en bleven enkele punten nog onopge helderd. Noch zijn schuld, noch zijn onschuld kwam vast te staan. Wel werd op zijn huidige woonadres te Utrecht een zo goed als nieuwe Sim plex-fiets gevonden, buitgemaakt bij een inbraak te Soestduinen. Voor dit feit werd hij door de Soester politie ingerekend, waarna hij gisteren voor de officier van justiite te Utrecht werd geleid. Hij wordt verdacht van nog meer rijwieldiefstallen. De re cherche onderzoekt de duistere pun ten nog nader. Men was vol lof over de medewer king, die men van de zijde van de burgerij en van de andere in dit on derzoek betrokken politiecorpsen on dervindt. ARRESTATIES OP SCHIPHOL. Zes leden van het corps orde en veiligheid, een dienst der gemeente Amsterdam op de luchthaven Schip hol, zijn gistermiddag door de rijks politie, afdeling luchtvaart, gearres teerd onder verdenking van heling w van dekens ten kussens. Twee der ar- betreft en bovendien een aparte i restanten zijn inmiddels op vrije voe- en ander houdt verband met dé be- groep winkels zoals ook de warenhui- ten gesteld, de overige vier blijven in staande werkgelegenheid voor schil- zen. j arrest voor een nader onderzoek. dersgezellen ter plaatse. onder de auspiciën van het Neder landse Roode Kruis een transport goederen verzonden, die aan de meest behoeftige Hongaren in die kampen als Kerstgave zal worden uitgedeeld. De zending bevat voor een waarde van ƒ25.000 aan levensmiddelen, 500 nieuwe dekens en ruim 1000 kilo ge dragen onder- en bovenkleding als mede honderden paren schoenen. De zending zal Woensdag in München en Donderdag in Salzburg arriveren. Het spontaan gevormde actie-comi té .Verhoging salarissen lagere amb tenaren van 's rijksbelastingen" heeft thans ruim 5600 handtekeningen ont vangen. Met comité hoopt nog steeds op een of andere wijze de medewer king der ambtenarenorganisaties te verkrijgen om deze adhaesie-betuigin- gen langs organisatorische weg voor te leggen aan de bevoegde instanties. Dode en gewonde bij autobotsing Op de Arnhemseweg te Beekber gen nabij de Hagebrug is gisteren 'n personenauto, bestuurd door de 75- jarig J. Takens uit Hoenderloo, uit de bocht gevlogen, daarna langs een boom aan de linkerzijde van de weg. geschampt en tenslotte met een har de klap tegen een boom aan de rech terkant van de weg tot stilstand ge komen. De bestuurder van de auto werd zeer ernstig gewond en Is enige ogenblikken na de botsing ter plaatse overleden. Een mede-inzittende, de heer J. A. W. Langermans uit Den Haag werd ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. De auto werd zwaar beschadigd. Volgens de politie is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de bestuurder, die hartpatiënt was, even voor het ongeluk geschieddde, onwel is gewor den. 2 Bejaarde fabrikanten door 'n botsing gedood Gistermorgen om ongeveer elf uur reden op de zuidelijke oprit van de brug over de Lek onder Vianen de 69-jarige B. G. J. Bolsius en de 67- jarige G. J. L. M. Bolsius, firmanten van de firma gebr. Bolsius, kaarsen fabrikanten te Schijndel in een perso nenauto op weg naar Utrecht. Op de oprit trachtte de bestuurder een voor hem rijdende auto te pas seren op het moment dat twee mili taire vrachtwagens op weg naar Den Bosch de afrit opkwamen. De be stuurder van de personenauto pro beerde door krachtig remmen een botsing te vermijden, doch tenge volge van de gladheid van het natte wegdek slipte de wagen en botste van opzij tegen een der militaire vrachtwagens. Beide broers kwamen om het leven. SUBSIDIE SCHILDERWERK. Plaatselijk ingetrokken. De subsidieregeling voor schilder werk in de wintermaanden is voor lopig stopgezet voor Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Breda, Zeeland en Zuid-Limburg, terwijl voor Amster dam, 's-Gravenhage en Eindhoven in zeer beperkte mate subsidietoezeg gingen zullen worden verzonden; een

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5