DUINSTREEK RIJNSTREEK Broeiglasverzekering H. E. T. A. herdacht het zilveren bestaan DINSDAG 7 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 HILLEGQM DE GEMEENTEBEGROTING. Het eindcijfer van de begroting 1955 van Hillegom is in de gewone dienst 2.241.628,91 met een post on voorzien van 63.211,64. Vorig jaar was het batig saldo ƒ21.295,65. Als algemene uitkering uit het gemeente fonds wordt verwacht een bedrag van 387-312,64 en als belastinguit kering 358.961,46. Voor de armbe sturen is een post geraamd van 79.000,Op de begroting komt voorts een post voor van 1500, voor nieuwe stemhokjes, welke no dig zijn, omdat de huidige hokjes door de houtwormen voor een be langrijk deel zijn geconsumeerd. KATWIJK Geb.: Belle M., d. v. R. Vliegent- hart en C. van Harten; Jacoba, d. v. 3- van der Voet en P. Oudshoorn; Helena, d. v. M. Smaal en L. van der Heiden; Cornelia J., d. v. van Beelen en M. C. Ouwehand; Bertholomeus M. M., z. v. P. Jansen en W. C. Ben- da; Cornelia J., d. v. J. van Duyn en A. P. de Vest; Dirk M., z. v. D. M. van der Gugten en N. Haasnoot; André J., z. v. A. J. Jansen en E. Molhoek. Ondertr.: J. Korpelshoek en L. Berkman. Getr.: M. van Duyvenbode en K. van den Oever. Overl.: C. den Duik, 85 j., echtgen. van M. Haasnoot; J. M. Varkevisser, 5 j.; P. A. Boorsma, 80 j. DE KWAKEL BEJAARDEN-SOCIëTEIT VIERDE PATROONSFEEST Het Patroonsfeest van het Kwa- kelse bejaardencentrum werd Zon dagmiddag j.l. voor de eerste maal gevierd. Van de 73 leden waren er om twee tiur 58 present. De leden wonende aan Vrouwenakker, Jaagpad, Zuider Legmeer en de buurtschap de Banken werden per auto van huis gehaald. Meer dan ooit is gebleken, dat de Bejaardenvereniging de sympathie heeft van de plaatselijke bevolking. Veehouders, bakkers en kruideniers zorgden voor vele goede gaven, waardoor meerdere tractaties kon den worden verstrekt. De heer De Kuiper bleek bereid en zeer be kwaam om de stemming met zijn accordeon te verhogen en zelfs slaag de hij er in om de benen van de grond te krijgen, want het festijn werd besloten met een vrolijke polo naise. Een aantal dames fungeerden als gastvrouwen en.... om dit alles te completeren verscheen Sint Nico- laas met één van zijn knechten in j hoogst eigen persoon. K.D.O.—A.S.V.A. 2—2. Na een j harde strijd moest KDO deze midcjpg genoegen nemen met gelijk spel. In j het begin waren de gasten de meer deren in het veld en moest de KDO-1 achterhoede alle zeilen bijzetten. In I de zevende minuut moest zij echter zwichten en had de keeper het na kijken. In het verdere verloop kwa men de KDO'ers er wat beter in en golfde het spel op en neer. Doelpun ten bleven echter voor -de rust uit. Na de rust was KDO flink in de meerderheid en dat werd beloond in de zesde minuut door een hard schot van Vlasman (11). Drie minuten later kreeg KDO een penalty tegen, wegens hands in het beruchte gebied (12). Het spel werd toen wat hard en er werd aan beide zijden hard ge streden. Na een half uur spelen was T erechtstellingen in Egypte De blikslager Mahmoed Abdel La- tif, die onlangs wegens een revol veraanslag op de Egyptische eerste minister, luitenant-kolonel Nasser, ter dood werd veroordeeld, is Dins dagochtend als eerste van zes ter dood veroordeelde leden van Mo hammedaanse Broederschap op de binnenplaats van het hoofdkwartier van de gouverneur van 'Cairo opge hangen. Latifs laatste woorden waren: „Allah vergeve mij mijn zonden. Wij behoren tot Allah en keren tot zijn koninkrijk terug" Hij stond bevend voor de gevangenisdirecteur, toen laatstgenoemde kort voor de terecht stelling de akte van beschuldiging voorlas. Als tweede werd Joessef Talaat, die de geheime cellen .van de Mo hammedaanse broederschap leidde, terechtgesteld. Koninkrijk vacant Midden in het Kanaal van Bristol ligt een van de kleinste koninkrijken van de wereld, het eilandje Lundy, bestaande uit rotsen en tot gisteren geregeerd door koning Martin Coles Harman, die zijn rijk kocht in 1925 voor 16000 Pond Sterling. Gisteren is de koning gestorven, bijna zeventig jaar oud en niemand weet wat er nu van zijn rijk zal worden. Ruïnes en een paar stukjes bouw land vormen de gehele inventaris van Lundy, waar men nog nooit last heeft gehad van belastingambtenaren en dat een eigen munt bezit. Op de ene zijde van het geld ziet men het portret van koning Harman, op de andere een zeevogel. Toen de tegenwoordige staatsvorm van Wales en Engeland werd vastge steld, werd Lundy over het hoofd gezien. Zo werd het een klein ko ninkrijk, waar de koning woonde in een vervallen kasteel en zijn vijftig onderdanen, meest vissers en boeren, in kleine huisjes van natuursteen en wrakhout. het de spil van KDO, die voor was gaan spelen, die de stand gelijk maakte (22). Vijf minuten voor het einde was het Vlasman die geheel alleen de bal speelde en de stand op 32 bracht, doch de scheidsrechter keurde de goal af. Hiertegen zal pro test worden aangetekend. De laatste minuten brachten niets meer op. Verdere uitslagen: A.M.B.O.N, Jun.K.D.O. Jun. 25. Dames handbal: KDO I—ODOS II 8—1. LEIITSCHENDAM Dokter Van Zeeland vierde 40-jarig jubileum De nestor van de doktoren, dr. F. H. M. van Zeeland, heeft onder grote belangstelling het feit herdacht, dat hy zich 40 jaar geleden vestigde. Brabander van geboorte, voltooide hu zijn middelbare studie in het be kende Rolduc om daarna zij» hogere studie in Utrecht te volgen, waar hij in 1914 zijn artsexamen aflegde. Na zich alhier gevestigd te hebben, heeft hij voor zijn patiënten een grote activiteit aan de dag gelegd, waarbij hij voor velen niet alleen een genees heer, maar ook een trouwe raadsman is geweest. Het was dan ook te ver klaren, dat aan de oorspronkelijke wens van de dokter om tijdens zijn jubileum afwezig te zijn, niet kon worden voldaan omdat met dit ju bileum voor ontelbaren de verlangde gelegenheid geboden werd om de dokter dank en erkentelijkheid te betuigen voor wat hij ten gunste van de inwoners heeft verricht. Want dokter Van Zeeland was niet alleen de dokter, hij was ook actief op cha ritatief en sociaal terrein. De receptie was dan ook een stroom van komenden en gaanden. Vele bloemen en cadeaux werden aangeboden. Pastoor en kapelaans, dokters van hier en van elders, spoorwegautoriteiten en vele vrien den en bekenden kwamen hun op wachting maken. De burgemeester, de heer H. Banning, sprak namens het gemeentebestuur woorden van dank voor wat dokter Van Zeeland in het belang van de inwoners gedu rende de gepasseerde 40 jaren heeft verricht. Een bloemstuk was het stoffelijk blijk van waardering. De jubilaris dankte aan het slot met bewogen stem voor ae welge meende blijken van belangstelling. LISSE Jeugdige chauffeur hield het hoofd koel Een jeugdige chauffeur uit Lisse heeft gisteren in Den Haag een knap staaltje van rijkunst gedemonstreerd, waaraan verschillende Hagenaars danken, dat zij de nacht niet in een van de ziekenhuizen behoefden door te brengen. De betreffende chauffeur, de 21- jarige W. A. uit Lisse, reed met een bestelwagen om ongeveer 5 uur, een der drukste uren van de dag in de Oranjestraat en wilde het Noordeinde indraaien. Precies op de hoek, waar vele fietsers passeerden en kinderen op het trottoir speelden, bemerkte tij dat zijn remmen weigerden. De chauf feur hield het hoofd koel en wist zijn auto klem te rijden tegen een pui van een winkel. Hij reed zo kundig, dat de wagen tussen twee kostbare ruiten tegen een pui belandde, zodat noch de auto, noch de pui belangrijke schade opliepen. Politie en getuigen hadden veel respect voor dit staaltje rijkunst en ook de baas van de jeug dige chauffeur zal wel blij zijn, dat hij voor een flink schadepost je werd VC0RH0UT L. A. Prins t De heer Leonardus Adrianus Prins is op 82-jarige leef tijd overleden. Hij was ongeveer 35 jaar kerkmeester en ontving de pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. „Ken Uw eigen dorp" Onder dit motto is de winkelweekactie welke de middenstand in de St. Nicolaastijd organiseerde een groot succes gewor den. Het was dan ook een geweldige spanning in de zaal van café-rest. „Boerhaave", toen de trekking van de prijswinnaars door het organise rend comité plaats vond. Een succes omdat een 36-tal foto's van genomen plekjes uit het rustige en landelijke dorp Voorhout thuisgebracht" moes ten worden. Een geweldig aantal lijs ten was ingeleverd en er zijn hoofd brekens aan te pas moeten komen om dit alles te regelen. De eerste prijs, de radio, wasmachi ne, bromfiets of haard (waarde om streeks ƒ400.was voor A. Marij- nesv. d. Bent. Van de puzzle voor kinderen werd Fransje Turk (autoped) eerste prijs winnaar. VOORSCHOTEN Gevonden: 1 rose want, 1 tangetje, 1 rose muts met kwast, 1 grijsbruin gekleurde handschoen, 1 veilingkist, 1 rijwielsleutel, 1 bruingebreide want, 1 rode step, 1 stoffen met rub ber gevoerde broek, 1 zwarte Par ker vulpen, 1 bruin-beige wollen da meshandschoen, 1 oude zwarte por tefeuille met postzegel, 1 zwarte vul pen, 1 donkerrode sjaal, 1 grijze he renhoed, 1 foudraal voor paraplu, 1 zinken gootpijp, 1 linkerdameshand- schoen, blauwgeruit. Verloren: 1 groene vulpen, 1 bruin gele want, 1 cartonnen huls met 2 tekeningen, 1 zwarte portemonnaio met inhoud, idem met inhoud en tramkaart, 1 witrode sjaal, 1 paar witte gymschoenen, 1 hoofddoek, 1 pakje met 1 paar nieuwe dameshand schoenen. WARMONDf Intocht St. Nioolaas. Om half vier trad de harmonie St. Matthias aan om St. Nicolaas en zijn knecht vanaf de Tol, in te halen. Omstuwd door een groot aantal mensen, grote en kleine, werd een tocht door het dorp gemaakt, welke tocht besloten werd bij hotel „De Zon" waar ln de grote zaal ruim 200 kinderen van leden en donateurs van de K. A.B. de komst van de kindervriend afwachtten. Direct na binnenkomst werd de Sint toegezongen waarna de goede Sint aan het uitdelen van de geschenken begon. Tijdens het kinderfeest werd nog het woord gevoerd door de burge meester, die op een vraag van Sint Nicolaas naar het gedrag van de kin deren, antwoordde dat het nogal meeviel, maar toch deze opmerking wilde maken; dat de kinderen uit de koepel in het wandelpark Groot Lee- rust" blijven en de plantsoenen in de gemeente moeten ontzien. WASSENAAR Nieuwe weg door duinen Er worden op het ogenblik plannen gemaakt voor een nieuw wegtrace door de duinen tussen Scheveningen en Wassenaar als onderdeel van de nieuwe provinciale weg Schevenin genNoordhollandse grens via Was senaar en Noordwijk, aldus delen Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland mede in antwoord op het verslag van de staten inzake het provinciaal we genplan 1954. Over de aanleg van de ze weg ten oosten van het landgoed „Offem" te Noordwijk is, aldus Ged. staten, nog geen overeenstemming met de gemeente Noordwijk bereikt. UITBREDING POLITIECORPS DRINGEND NODIG. B. en W. blijven, zo blijkt uit hun memorie van antwoord, bij de minis ter van binnenlandse zaken aandrin gen op een uitbreiding van het ge meentelijk politiecorps, waarvan de noodzakelijkheid reeds enkele malen uitvoerig is aangetoond. Nog steeds worden gegevens verzameld, waaruit de onderbezetting van het korps blij ken kan. Een antwoord is van de mi nister nog niet ontvangen. Het wordt wel spoedig verwacht. Als geen of onvoldoende uitbreiding wordt ver kregen zal overwogen moeten wor den of het aanbeveling verdient, het aantal motoren uit te breiden ten einde een intensievere surveillance te bevorderen. PRO EN CONTRA AFSCHAFFING VAN REINIGINGSRECHTEN. Bij het vooronderzoek van de ge meentebegrotingen, zo blijkt uit het voorlopig verslag, heeft de voorgeno men afschaffing van de z.g. reinigings rechten een punt van bespreking uit gemaakt. Was het wel verantwoord, tot deze afschaffing te besluiten, zo, vragen enkele leden zich af met het' oog op de omstandigheid, dat de kos ten steeds stijgen en ook de eisen, die aan het verzorgingspeil. van de ge meente gesteld worden. Zal de af schaffing niet het verzwaren van an dere lasten tot gevolg moeten heb ben? Een ander lid daarentegen toont zich dankbaar, want naar zijn mening is er de laatste 6 jaren door de Was- senaarse ingezetenen ong. 200.000. aan belasting te veel betaald. Sommige leden zijn verontrust over het feit, dat een beroep op de reser ves moest worden gedaan om de be groting sluitend te krijgen. Tekorten van ruim 200.000.kunnen toch, al dus deze leden, niet blijvend uit re serves worden gedekt. B. en W. antwoorden, dat een voor stel tot het afschaffen van de reini gingsrechten gedaan kon worden, om dat de reserves een zodanige omvang hebben bereikt (ongeveer 1.1 mil- lioen) dat daarmee het sluitend ma ken van de begrotingen in de eerst komende jaren verzekerd is. Of de afschaffing van de reinigingsrechten zal moeten worden gecompenseerd door andere heffingen is thans nog niet te zeggen. Veel zal afhangen van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Als de reserves sterk geslonken zullen zijn, aldus B. en W. zal een verzoek moeten worden gedaan om verhoging van de uitkeringen. AAN OVERLAST DOOR VLIEG TUIGEN IS NIET GEHEEL TE ONTKOMEN. De uitbreiding van de accomodatie op het vliegveld Valkenburg, aldus antwoorden B. en W. op opmerkin gen van leden van de raad, brengt met zich mede, dat de gemeente Was senaar niet geheel zal kunnen ontko men aan het euvel van de laag vlie gende vliegtuigen. Het zijn vooral de marinevliegtuigen, bestemd voor vliegdekschepen, waarmee het star ten en landen moet worden beoefend, die de hinder veroorzaken. Deze hin der is voor de omwonenden daardoor dikwijls nog groter dan die bij an dere vliegvelden. Bij de aanleg van een nieuwe startbaan is met de belangen van" de gemeente rekening gehouden. De baan is zodanig aangelegd, dat de vliegtuigen starten over de Ruige- laan, de sportvelden aan de Katwijk- seweg en het landgoed Duinrell, dus buiten de bebouwde kom van de ge meente. In verband met deze nieuwe start baan zal de Ruigelaan, een verbin dingsweg tussen Oostdorperweg en Katwijkseweg als doorgaande weg buiten gebruik worden gesteld en zal dichter bij het dorp een nieuwe ver bindingsweg, voorlopig van 6 meter breedte, worden aangelegd. Uitbreidingsplan. Er is met grote voortvarendheid door prof. Froger gewerkt aldus B. en W. in de me morie van antwoord aan een schets plan voor de dorpsuitbreiding ten noordoosten van de van Zuylen van Nijeveltstraat. De provinciale advies commissie voor de uitbreidingsplan nen heeft er zich mee kunnen vereni gen en met de definitieve uitwerking is thans een aanvang gemaakt. Nieuwe voorrangskruispunten. Om op de traverse ZijdewegWit- tenburgerwegStoeplaanGr. Hae- sebroeksewegSchouwweg een vei liger en vlotter verkeer te waarbor gen wordt overwogen, het verkeer op deze wegen voorrang te geven door het instellen van z.g. voorrangs kruispunten. Ook kruispunten, waar tevens een tramkruising aanwezig is, zullen tot voorrangskruispunten wor den aangewezen. Het verkeer, dat van de zijwegen zo'n kruispunt na dert is dan verplicht te stoppen. Men hoopt daardoor te bereiken, dat het verkeer meer aandacht zal gaan schenken aan het tramverkeer, dat op verschillende punten met vrij grote snelheden passeert. Het aan brengen van waarschuwingslichten bij tramovergangen is een kostbare geschiedenis. Op het meest gevaar lijke kruispunt, n.l. in de Van Olden- barneveldtweg zal dezer dagen een verkeerslichtinstallatie worden aan gebracht op kosten van de gemeente. TER AAR ALPHEN AAN DEN RIJN BENAUWDE OGENBLIKKEN. Een tweetal jongemannen, afkom- tig uit Utrecht en op weg naar Al phen aan den Rijn, respectievelijk Leiden, hebben Maandagavond om streeks half negen, tussen Bodegra ven en Alphen aan den Rijn enkele benauwde ogenblikken beleefd. Zij legden' de reis af in een auto. In Bodegraven sloeg de bestuurder, de heer H. B., door onbekendheid met de plaatselijke situatie, een se cundaire weg in naar Alphen aan den Rijn. Onder de gemeente Zwam- merdam op de grens van Alphen be merkte de heer B. plotseling voor hem een sloot. Door zeer krachtig remmen, hetgeen gelukkig zonder slippartijtje verliep, slaagde hij erin zijn wagen nog net bijtijds tot staan te brengen, doch niet voordat de auto met de neus, via de berm over de slootkant kwam te hangen. Het is een geluk dat de wagen niet kantel de, waartoe slechts enkele centi meters doorglijden voldoende was geweest. De bestuurder en zijn me de-inzittende, de heer T. F. konden de auto zonder enig letsel verlaten. De auto moest met een kraanwagen uit Bodegraven op de weg worden gezet. BAAS-PRIJSVRAAGWINNAAR. De heer A. Groenendijk is een van de zes winnaars in de bazenprijs- vraag van het Ned. Instituut voor Efficiëncy. De opgave van de prijsvraag van dit jaar was een geval van materiaal besparing in het bedrijf te beschrij ven van het ontstaan van de gedach te af, via de voorbereidingen en de invoering, tot en met de verkregen besparing. Zilveren jubilea. De heer H. v. d. Linden, eerste klerk bij de ge meentelijke water- én lichtbe>!ijven te Alphen aan den Rijn, hoopt 23 December a.s. zijn 25-jarig jubileum te vieren. De heer J. Verkerk een be kend athleet in de Rijnstreek be steller bij de P.T.T. te Alphen aan den Rijn, wonende Bloemstraat 12, hoopt 20 December a.s. zijn 25 jarig I jubileum bij dit staatsbedrijf te vie-l BOSKOOP LAGERE TUINBOUWSCHOOL Werd in de j.l. gehouden gemeente raadsvergadering door verschillende raadsleden aangedrongen op vakon derwijs voor de boomkwekers, zij hadden niet verwacht, dat hun wen sen zo spoedig ingewilligd zouden worden. De minister van landbouw heeft n.l. naar thans werd vernomen aan de CBTB een lagere Tuinbouw school toegewezen. Hierdoor zal dus het lagere tuinbou wonder wijs te Bos koop ter hand kunnen worden geno men, hetgeen zeer velen tot voldoe ning zal strekken. Landsteiner penning uitgereikt. Door de afd. van het Rode Kruis te Alphen a. d. Rijn wordt ook regel matig in Boskoop bloed afgenomen ten behoeve van de bloedtransfusie dienst. Hoewel door de Boskoopse in gezetenen minder bloed wordt gege ven dan gemiddeld in andere ge meenten kon toch ditmaal aan 31 Boskopers de Landsteiner-penning worden uitgereikt wegens het 5 keer geven van een liter bloed voor dit goede doel. Dit waren: E. A. Aarts Aalters; J. v Bergen; J. Blijleven; H. A. Boekraad; mej. M. Bosman; J. Droog; G. Gelderblom; Ph. Grooten- dorst; G. P. de Gunst; J. v. d. Heij den; J. J. den Hooglander; J. J. de Jong; A. A. van KleefBoer; mej. Adr. Koetsier; P. Koppenol; S. Kruit; J. de Kwaadsteniet; Abr. v. Leeu wen; C. v. Leeuwen; F. J. v. Leeu wen; mej. A. v. Lint; H. Th. v. Lint; A. J. Nijhof; mej. A. Ramp; J. Ramp Jr.; J. Ruitenburg; A. Stolk—v. Til burg; A. SusanSluiter; J. H. Ver meulen; mej. J..Wilschut; P. v. d. Wilt. NIEUWVEEN St. Nicolaas op bezoek. Dat St Nicolaas niet overal tegelijk kan zijn is begrijpelijk en het is dan ook niet verwonderlijk, dat hij Maandagmid dag een bezoek bracht aan Nieuw- veen. Vanaf d^ richting Kattenbrug naderde de Sint per auto omringd door enkele zwarte Pieten. Nabij de Boerenleenbank stonden reeds wat schoolkinderen van de R.K. school opgesteld. Voorafgegaan door een tamboer trok de stoet door de A. H. In café Kramer hield de Onderlin ge Broeiglasverzekering H.E.T.A. haar 25e jaarvergadering. In het openingswoord herinnerde voorz. Hijdra aan het 25-jarig be staan van de vereniging. Het zijn 25 succesvolle jaren geweest. De heren Bronsgeest en A. A. Hoogervorst, oud-secr.-penningm. werden nog ex tra verwelkomd. De secretaris, de heer N. A. Hoo gervorst had zijn jaarverslag uitge breid tot een overzicht over de kwarteeuw van het bestaan der ver zekering. Het verslag bevatte ver schillende vergelijkingen, waaruit de groei der verzekering duidelijk bleek. Zoals altijd zijn de eerste jaren moeilijk en ook hier moest men klein en sober beginnen. Spoedig volgen dan de crisisjaren, die vooral zo zwaar drukten op de tuinbouw in de Veenstreek. Zo erg 'was het dat de premiën slechts moeilijk geïnd kon den worden. Dan worden de oorlogs jaren geschetst. In die tijd werden de schadegelden belegd op de bank omdat er geen glas te koop was, In de na-oorlogse jaren was er een steeds toenemende groei van de Heta die zich voortzet tot nu toe. De steeds toenemende kassenbouw is op de uitgroei van grote invloed. De eerste 'polis der herverzekering was gesloten in Juni 1929 voor een be drag groot 58.511,nu is het ver zekerd kapitaal meer dan één mil- lioen. Het ledental in het eerste jaar was 70. Nu is het uitgegroeid tot 290 leden. Als bijzonderheid werd ver meld, dat in de dertiger jaren, de jaren van de laagconjunctuur de glas- prijzen zo laag waren dat betaling van schaden door middel van glas verstrekking een voordelig overschot gaf. Dank werd gebracht aan de op richters der Heta voor het pioniers werk door hen verricht. De namen van deze mannen werden nog eens in herinnering gebracht. Het waren mr. dr. W. Hugenholtz, jur. adv., oud burgemeester van Ter Aar, jhr. K. W. L. de Muralt, G. W. Geesink, bur gemeester Bakhuizen van Leimuiden, J. Hogenboom, oud gem.-secr. van Ter Aai*. Verder het eerste bestuur bestaande uit de heren A. Hijdra, A. A. Hoogervorst, J. de Bruin, H. Er- kelens, R. de Regt, J. Volgering, L. de Boer en C. Bosland. Als het jaar met de grootste schade werd 1953 vermeld. Uit het financieel verslag klonk een gunstige toon. De volgende cij fers werden vermeld. De totaaltel lingen der balans beliepen ƒ39.418,18 Die der verlies en winstrekening 5.372.30. Het waarborgfonds be gonnen met 5600,was opgelopen tot 14.322.72. De exploitatie glas leverde in het afgelopen boekjaar een winst op van 1492.39. Het ver zekerd kapitaal per 30 Sept. 1954 be draagt 1.116.554.onderverdeeld als volgt: vast glas 796.318.los Kooistrastraat en Dorpsstraat naar het schoolplein waar de Sint welkom werd geheten door pastoor Schretlen, waarna de kinderen de goed Heilig- man toezongen. Hierna werden de kinderen ondergebracht in de zaal van de heer Leliveld, waar de Sint de kinderen toesprak en enkele uit blinkers bij zich ontbood en hun prees om hun ijver op school. Echter waren er ook nog enkelen die een minder fraai verleden hadden en ook deze moesten bij de Sint op het matje komen. Redden wat te redden is. Zater dag heeft een aantal arbeiders zich belangeloos ter beschikking gesteld van de heer v. Baaren om uit de puinhoop van de afgebrande maalde rij nog te redden wat te redden was. Een gedeelte niet verbrand graan en meel werd te voorschijn gehaald en' zal gedroogd en geschoond wor den.. het zal de vraag zijn of het nog voor veeconsumptie geschikt is. Het lijnmeel bleek nog een sterke brandlucht te bevatten en het is niet waarschijnlijk dat het vee dit nog zal wiUen consumeren. Het ligt in de bedoeling van de heer v. Baaren om zo spoedig mogelijk een nieuwe maalderij te touwen. Er is inmiddels een beroep gedaan op de veehouders om hem zo veel mogelijk te steunen door niet naar andere leveranciers te gaan. De heer Van Baaren heeft reeds de beschikking over de maal derij van de heer Laimmers, zodat zijn bedrijf gewoon doorgaat. ZEVENHOVEN Landbouwer kwam onder de trekker Toen de heer G. K. bezig was met het ploegen van het land en aan het einde van het stuk gekomen de reeds omgekeerde trekker met ploeg voor een nieuwe trek juist in de voor wil- zetten gleed de trekker in de tochtsloot. K. tuimelde achterover van de machine en kwam met zijn ene been juist voor een der kooiwie- len, waarvan een punt diep in zijn been drong en een vreselijke vlees wond veroorzaakte. De ongelukkige wist ziqh echter vrij te werken, zo dat hij niet onder de tractor terecht kwam, en ondersteund door intussen gearriveerde hulp bereikte hij de woning, waar hij spoedig behandeld werd door de dokter, die hem hierna liet vervoeren naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden. IN VAART GEWAAID. Gistermorgen geraakte de heer F. L. in het Noordeinde door de harde wind en de glibberigheid van de weg met zijn bakfiets in de ringsloot. Met een nat pak en de schrik kwam de onfortuinlijke duiker, die door hulpvaardige handen werd geholpen, er af. glas 160.162.—, lijsten 4.649.—, casco's 65.093.brand 90.342. Het verzekerd kapitaal is gestegen met 240.529.—. De glasleveringen bedroegen 137.238.49. De totaalom zet 1.209.298.34. De glasaankoop was totaal 400 ton of 4800 kisten. De verzekerde oppervlakte glas is 33 h.a. of 333.037 vierkante meter. In het afgelopen jaar bedroeg de schade na aftrek van eigen risico 388.54, waarvan ten laste van de Heta 43.17, een zeer voordelig jaar dus. De heren A. Hijdra, W. v. d. Hoorn en C. Bosland waren 25 jaren be stuurslid van de verzekering geweest waaraan men dankbaar even aan dacht schonk. De heer C. Bosland nam nu wegens hoge leeftijd ontslag als bestuurslid. Zijn verdiensten wer den erkend door benoeming tot ere- bestuurslid. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature C. Bosland gekozen de heer W. v. d. Hoorn Az.; herkozen werden de heren N. A. Hoogervorst en W. v. d. Hoorn Jz. Een voorstel om machtiging te verlenen aan het bestuur, om een ru briek in de verzekering op te ne men, ten doel hebbend vrijwillig een eigen risico te aanvaarden tegen een verminderde premieheffing onder- vond geen overwegend bezwaar; niet geaccepteerd werd het voorstel om een rubriek verzekering gewassen ontstaan door glasschade en de ge volgen daarvan in het leven te roe pen. Wat lezers schrijven ONS ANTWOORD. Leiden, 6 December Een van de ontroerendste ogenblik ken op de 5 Dec.-avond was wel de stem van Paus Pius XII die wij via radio Vaticana konden beluisteren. Wat een ontzettende wilskracht dit te willen, dit te geven aan ons allen, ondanks ernstige ziekte en ouderdom. Vooral die ijzeren wil heeft ons iets te zeggen Sinds enkele avonden is men in de Hartebrug-parochie gestart met een godsdienstcursus voor volwassenen. Zeker, een behoorlijk aantal heeft de wil getoond deze cursus mee te maken. Maar er zijn toch nog zoveel hon derden en nog een honderden die de ze cursus mee kunnen maken?? Kom nu niet met te zeggen: het is niets voor mij. Want de inleiders zijn er in geslaagd deze avonden te geven in begrijpelijke en voor deze tijd moder ne stijl. Pastoor Lohuis en pater Versteeg weten te boeien tot de laatste minuut, goed en niet hoogdravend! Ook voor hen die menen „thuis te zijn" in deze zaken is het een welko me opfrissing! De avonden worden gegeven op Dinsdag en Donderdagavond van 89 uur in de zaal van de pastorie waar grote kroonlampen hun best doen als het ware om het geheel te verlichten en de voormalige herders van boven toezien. Men kan een avond kiezen naar eigen keuze, heel goed gezien voor hen die in het huisgezin zo elkaar kunnen vervangen. Wij in onze tijd, hebben altijd zogenaamde haast, maar volop tijd voor radio, uitgaan, sport enz., dan is 't toch niet te véél gevraagd om slechts een uurtje per week deel te nemen aan de gods dienstcursus die zo verhelderend werkt! Het is uitermate leerzaam en pret tig om deze cursus te volgen en zeker niet alleen bestemd voor „fijne pie ten". Als een Paus Pius XII, de grote Paus, het uiterste doet, laten wij nu eens de wil tonen door op Dinsdag- of Donderdagavond 8 te komen en eens meer te leren wat ons geloof in houdt. Probeer het eens, werkelijk U zult er géén spijt van hebben. EEN CURSIST Wilt U iets weten? Vraag: Route per auto van Sassen - heim naar Grootenbroek via IJmui- den—'Hoorn, hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Lisse, Hil legom, Heemstede, Haarlem, Sant poort, IJmuiden, /Beverwijk, Castri- oum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Oudorp, Ursem, Avenhorn, Hoorn, Westeihlokker, West woud, Lutje- br.»k, Grootebroek; afstand pl.m. 95 km. Vraag: Emigratieftureaux. Antwoord: Eanigratiedienst van de L. T. B.f Parklaan 12, Haarlem (voor agrariërs). Katholieke Centrale Emi gratie Stichting, Badhuisweg 91, Sche- vemmgen) (axle beroepen). VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wachtverbod voor alle voertuigen. Ver boden stil te staan anders dan voor bet onmiddellijk in- o t uitladen van perso nen of goederen

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2