a5/& LcuïócL^u/ïci/i/ii Nederland Is zeer bezorgd over Amerika's neutrale houding BROODPRIJS Familie van de H. Vader bidt voor diens herstel Inzake de kwestie N. Guinea en de UNO Twee groten'uit de tweede wereldoorlog Socialistische motie van wantrouwen in het Lagerhuis De Paus m DINSDAG 7 DECEMBER 1954 I r<|m A J m J J M 46ste JAARGANG No. 13367 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LlLü HUüM lflü Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACH1 32 lI Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties p0826. Giro 103003. Abonnementsprijs (0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VERLENGEN OF VERBETEREN (x) ALHOEWEL WE ONS KUN- NEN voorstellen, dat mi nister Staf zich als de verantwoor delijke man in Nederland grote zorg maakt over de paraatheid van de Nederlandse troepen, is het met een gevoel van uiterst onbehagen, dat we de voornemens van de bewinds man gelezen hebben, die vertellen over een rigoureuze uitbreiding van de herhalingsplicht. We willen niet tot uitgebreide be schouwingen overgaan, doch slechts de volgende punten in overweging geven: 1. Welk practisch nut hebben de herhalingsoefeningen tot nu toe gehad. 2. Welk nut hadden zij kunnen heb ben. Onze persoonlijke ervaring is, dat de drang naar paraatheid ze ker verre te zoeken is geweest bij de herhalingsoefeningen, die wij meegemaakt hebben. Vooral in de afgelopen zomzr heeft het menige „veteraan" geërgerd, dat zijn kostbare tijd op zo'n wonderlijke wijze gebruikt werd. 3. In hoeverre wordt het landsbe lang geschaad en gediend door een uitbreiding van de herhalings oefentijd. 4. In hoeverre wordt het persoonlijk belang erdoor geschaad. Alhoewel een mogelijk grotere paraatheid voor 's minis ters plan zal pleiten, dient men toch te bedenken, dat de honderd duizenden „arbeidsuren", die voor de Nederlandse Volkshuishouding verloren gaan, een zeer hoog mi litair effect als tegenpool moeten hebben, wil 's ministers plan doeltreffend zijn. De belangen van de „veteraan" worden door een uitbreiding slechts geschaad. Het merendeel wordt voor een belachelijk lage soldij uit het bur gerleven gehaald en ondervindt soms nog na maanden de weer slag van de „herhaling"; de moei lijkheden, die rijzen met exa mens, buitenlandse opdrachten e.d. zullen we maar buiten be schouwing laten, want deze tref fen een in verhouding klein ge deelte. De minister dient o.i. al de hier boven genoemde niet geringe nadelen in ernstige overweging te nemen en eerst te bezien, of in het huidige systeem van herhalen geen verbetering gebracht kan worden. Hoedanigheid weegt nog altijd op tegen hoeveelheid; de herhalings oefeningen beter voorbereid en be ter gedirigeerd, zou een grotere stap vooruit zijn, dan slechts de verlen ging der duur. De kwestie van de brood prijzen zal dezer dagen wel in het middelpunt der belangstelling komen te staan, als de regering aan de Kamer de nota zal hebben toege zonden, waarin zij haar motieven geeft voor het loslaten van de mini mumprijs voor brood. Zoals men weet, werd hiervan mededeling ge daan door minister Zijlstra bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken, waarna een week later een brief van deze minis ter in kwam bij de Tweede Kamer, waarin werd medegedeeld, dat de re gering niet van plan was haar geno men besluit in te trekken en dat de minimumprijs met ingang van 21 De cember zou komen te vervallen. Voor de regering is dus de teer ling geworpen, maar de Tweede Ka mer heeft hierin ook nog iets te zeg gen. De argumenten van de regering niet kennende, heeft zij bij de eerste mededeling om 'een nota gevraagd en deze is toegezegd in de eerste week van December. Wat we wél kennen zijn de argu menten van de georganiseerde bak kerij'bedrijven. Deze argumenten komen hierop neer. Dé minimumprijs voor brood dient te worden onderscheiden van de in vele bedrijfstakken voorkomende adviesprijzen. Deze minimumprijs is slechts bedoeld als een bodem in de markt. De minimumprijs dient bene den de normaal geldende prijzen te liggen en wel op een zodanig niveau, dat hij geen prijs verstarrende invloed kan uitoefenen. De minimumprijs, zo betoogt men daar voorts, is nood zakelijk in verband met de aard van het product en de structuur van het bakkersbedrijf. De aard van het pro duct brengt namelijk met zich mee, dat relatief kleine debietsverschui- vingen grote invloed uitoefenen op de rentabiliteit der ondernemingen. De structuur wordt voorts bepaald door het aanwezig zijn van talrijke, overwegend kleine bedrijven. In het kleine bedrijf bestaat voor het on economisch werkende bedrijf de mo gelijkheid om door het maken van uitzonderlijk lange werktijden en het inschakelen van het gehele ge zin de concurrentiestrijd lang vol te houden. Deze factoren zouden dan tot gevolg hebben, dat bij een prijs verlaging ingezet door één bakker, de gehele plaatselijke bakkerij ver plicht is op straffe van debietsver- mindering deze prijsverlaging te vol gen. Bij een excessieve daling van de prijs kan aan de gehele plaatse lijke bakkerij daarom langdurig gro te schade worden toegebracht. Nu zou een oplossing kunnen zijn het plaatselijk vaststellen van minimum prijzen, wanneer de omstandigheden dat noodzakelijk maken, men is in bakkerijkringen echter bevreesd, dat deze procedure teveel tijd zal kosten en het kwaad dan reeds zal zijn ge schied. Nu heeft de regering voorlopig al leen nog maar gezegd, dat het af schaffen van de minimumprijs in de lijn van de regeringspolitiek ligt en dat zal zij dan in de nota nog waar moeten maken en dat zij daarvan geen excessieve prijsdalin gen verwacht. Maar dan kan dat moeilijk en bezwaarlijk zijn tegen het leggen van een bodem in de markt, omdat in dat geval deze bo dem, de minimumprijs, geen enkele invloed zal uitoefenen. Er zitten echter ook nog andere aspecten aan deze zaak in verband met de P.B.O., die wij in een ander artikel onder het oog willen zien. Een beeld uit de St Pieterskerk te Rome, waar de naaste familieleden van Paus Pius XII een kerkdienst bijwonen, tijdens welke voor het spoedig herstel van de Paus wordt gebeden. Op de achterste rij knielend zien we van links naar rechts markies Giulio Pacelli, en zijn echtgenote mevr. Mazorini, markies Carlo Pacelli met zijn vrouw en een zuster van de Paus Elisabetta. Vliegramp in Laos Zaterdag j.I. is gemeld, dat een vliegtuig van de „Air LaLos", dat zijn eerste passagiers vlucht maakte, met 26 passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning, in de omgeving van ifjoeang Prabang is neergestort. Thans is bekend geworden dat alïe 29 inzittenden om het leven zijn. ge komen. Onder de passagiers bevon- zich vier vrouwen en een kind. Een der omgekomenen is de beken de schrijver over het Verre Oosten Henri Deydier, die talrijke boeken over Laos het licht heeft doen zien. Wordt opgevat als steun voor Indonesisch standpunt De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat Ne derland zeer bezorgd is over de neutrale houding, die Amerika in de kwes tie Nieuw Guinea heeft aangenomen. Dr. Van Royen verklaarde tegenover de plaatsvervangend onderminister voor Europese aangelegenheden C. Burke Eldrich, dat de Nedjerlandse pu blieke opinie was geschokt door het feit, dat Amerika zich bij de stemming over de resolutie in de politieke commissie van de UNO had onthouden. Door enige landen werd deze onthouding volgens onze ambassadeur uitge legd als ten gunste van Indonesië te zijn. VERDUIDELIJKING GEVRAAGD., gen de resolutie zou zijn geweest, nu 1 blanco stemde. Dr. Van Royen zei, dat Nederland] Tot slot vroeg ambassadeur Van niet van Amerika verlangt dat het zijn huidige standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea zal herzien, maar hoopt, dat het duidelijk zal maken, dat zijn neutraliteit geen goedkeu ring van de Indonesische houding in houdt. De resolutie over Nieuw-Guinea, die tenslotte door de politieke com missie van de U.N.O. werd aanvaard was weliswaar gematigder dan die welke oorspronkelijk door Indone sië was ingediend, maar niettemin eveneens onaanvaardbaar voor Ne derland, omdat ook deze duidelijk de Nederlandse souvereiniteit over dit gebied raakt, zo zette dr Van Royen tegenover onderminister El drich uiteen. Het gevolg van de Amerikaanse neutraliteit was volgens onze ambas sadeur niet alleen, dat Indonesië en enlkele andere landen deze houding als een bewijs voor de juistheid van hun standpunt uitlegden, maar ook dat een aantal landen, dat anders te- Royen onderminister Burke duide lijk te maken, dat het zich van stem ming onthouden van Amerika niet betekent, dat andere bevriende lan den, die het Nederlandse standpunt onderschrijven, zich eveneens van stemming dienen te onthouden, wan neer de kwestie Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering van de U.N.O. ter sprake komt. Uitbarsting van de Stromboli De Vulkaan de Stromboli, ten Noorden van Messina op een eilend gelegen, is Maandag tot uitbarsting gekomen. Uit drie kraters stroomden koken de lava langs de berghelling naar de zee. Bij de aanraking van de lava met het water ontstonden reusach tige wolken waterdamp. De uitbarsting schijnt binnen nor male grenzen te blijven. De bevolking op het eiland is rustig en ducht nog geen gevaar. Ook in Februari van dit jaar, zo als trouwens bijna ieder jaar om die tijd, is de duizend meter hoge vuur spuwende berg tot uitbarsting geko men zonder veel schade aan te rich ten. Toch zijn er in de afgelopen 61 jaar vijf ernstige uitbarstingen geweest. In het Britse Lagerhuis is Maan dag een debat begonnen over een Labour-motie van wantrouwen in de regering. Deze zou niet met „de noodzakelijke urgentie naar midde len hebben gezocht om de wereld te bevrijden van wapens voor massale vernietiging. De voormalige minister voor be trekkingen met het Gemenebest, Noel Baker (Labour) viel de rege ring aan, omdat zij niet had gestreefd naar besprekingen over de dreiging van de waterstofbom tussen Eisen hower, Churchill en Malenkof. Het huis, zo zeide hij, heeft in April j.L bij stemming een resolutie aangeno- me, waarin werd aangedrongen op een onmiddellijk initiatief" in deze richting. De socialistische leider Clement Attlee, verklaarde onder gejuich van zijn partijgenoten van mening te zijn, dat de tijd rijp is voor nauwere con tacten tussen de regeringen van Generaal Douglas Mac Arthur (links) houdt de Britse veldmaarschalk Viscount Montgomery bij zijn arm tij dens de allereerste ontmoeting, die deze twee vooraan staande militaire leiders uit de tweede wereldoorlog onlangs in het Waldorf-Astoria Hotel te New-York met elkaar hadden. _j' Zoiets doet men niet De arrestatie v. d. Amerikaanse vlie gers door rood-China is in lijnrechte tegenspraak met de voorwaarden van de Koreaanse wapenstilsdtandsover- eenkomst, aldus verklaarde de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, gisteren in het Lager huis. Geen enkele staat die zich aan de normen van de beschaafde wereld houdt, zal officieren en onderofficie ren in uniform veroordelen als spion, aldus Eden. Hij zei dit alles in antwoord op de suggestie van enkele afgevaardigden van de socialistische partij, dat de arrestanten natuurlijk ook wel eens echte -spionnen hadden kunnen zijn. Eden bestreed dit door kortaf mee te delen, dat elf van de dertien arres tanten Amerikaanse vliegers waren, dit tijdens de oorlog in Korea waren neergeschoten. Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie. Een nieuwe oorlog zou de vernieti ging van de beschaving door water stofbommen betekenen. De liberale leider Clement Davies zeide, dat het Engelands plicht is zich tot de Sowjet-Unie te wenden, maai niet voordat men de huidige koers, die de regering thans ten aanzien van de ratificatie der Parijse over eenkomsten volgt, niet tot het einde toe volgt. Het zou heel goed mogelijk zijn, dat er zich na ratificatie der over eenkomst betere gelegenheden voor onderhandelingen met de Sowjet- Unie voordoen dan ooit tevoren, al dus Eden. De socialistische motie van wan trouwen is Maandagavond met 300 tegen 267 stemmen verworpen. Muiterij met goede bedoelingen Een bataljon van het Vietnamese leger, dat tien dagen geleden in op stand is gekomen, heeft nu het gar nizoen van een belangrijk spoorweg knooppunt in het Zuiden van Annam overmeesterd en de bank van het stadje leeggeroofd. De soldaten wil len op die manier van hun trouw aan de Vietnamese minister-presi dent Ngo Dinh Diem, bewijzen, die al weken lang ongenoegen met de legerleiding heeft. De opstandige soldaten worden ge steund door de burgerlijke bestuurders van die streek. In Saigon acht men een dergelijke situatie, waarin het ene deel van het leger vecht tegen het andere deel, bijzonder gevaarlijk. Het heeft er evenwel alle schijn van als of er een eind begint te komen aan de ruzie tussen de regering en de legerleiding, sinds veertien dagen ge leden de chef-staf generaal Hinh is ontslagen. Voor het eerst sinds weken zeide de Paus vandaag, dat hij honger had. Hij heeft kleine hoeveelheden gries- meelpap en vruchtensap genuttigd. Temperatuur en pols waren vanoch tend normaal. Uit de Londense onderwereld Een van de best-georganiseerde benden uit de Londense onderwereld werd gisteren voor lange tijd het wer- kon onmogelijk gemaakt toen de rech ter de vier leden er van veroordeelde tot langdurige gevangenisstraffen. Haar buitengewone successen dank te de bende aan het feit, dat een van haar leden, Gordon Simpon, verze keringsmakelaar was en uit hoofde van zijn beroep op de hoogte was van de soort alarmsystemen die werden gebruikt in de huizen van zijn slacht offers. Hij kreeg een gevangenisstraf van zes jaar. Een andere figuur, die eveneens tot de bende behoorde, maakte de plan nen, maar stond zelf ook bekend als een vermetel inbreker, buitengewoon bekwaam in het openbreken van brandkasten. Hij is de zoon van een bekende Londense arts. Hij woonde in een luxueuse flat, had drie auto's, waar van een zo snel was, dat geen politie auto hem kon inhalen, en werd veel gezien in exclusieve clubs, waarvan hij een gezien en geacht lid was. De diefstallen die de bende pleegde, waren zaken van formaat. Ondanks alle beveiligingsmaatregelen stalen zij in de werkplaats van een goud smid goud en andere dingen voor een waarde van 370000 gulden. Het was de enige diefstal die hun ten laste was gelegd. Japanse regering afgetreden Volgens een bekendmaking van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, is de regering-Josjida afge treden. In de Japanse Rijksdag was nl. een motie ingediend, waarin afkeuring over het regeringsbeleid werd uitge sproken. Aanneming der motie werd ver wacht. De regering heeft dit klaar blijkelijk niet willen afwachten, en is toen eigener beweging afgetreden. HOE wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Vannacht en in de ochtend lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag wisselende be wolking en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Zwakke tot matige wind uit I uiteenlopende richtingen. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren. 8 Dec.: zon op 8.34 en onder 16.29; maan op 14.56 en onder 6.41 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME niet ontvangen weer temp. regen 3 C. sneeuw 0 onbew. 8 zwaar bew. 1 regen 3 nevel 0 licht bew. 1 zwaar bew. 4 regenbui 10 regen 3 onbew. 5 mist —o sneeuw 1 nevel 1 zwaar bew. 0 regen 2 regen 2 zwaar bew —0 regen 2 nevel —1 Een oordeel is 'n schot, dat vaak de schutter treft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1