Verbetering in toestand van de Paus geeft reden tot hoop AFGEWEZEN Spoed-operatie wordt door specialisten niet noodzakelijk geacht Zullen dan nieuwe kardinalen worden bekend gemaakt? Vaat een laandeCing in de óttalen Bewogen zitting van Frans parlement *6 9tauA&n neef kezacht de zieke Hcfkapper vergastte koninklijk gezin op Sinterklaas in vliegende schotel ®e£<2*d^(3oti/fccï/ttt Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13365 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w.. f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. i 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 IN DE POLITIEKE COMMISSIE van de Ver. Naties, heeft Ne derland weer eens de nederlaag ge leden. Niettegenstaande de Neder landse delegatie betoogde, dat er niet te praten valt met een tegen partij, die bij voorbaat het stand punt inneemt, dat er maar één op lossing is, nl. een zo spoedig mo gelijke overdracht van het gebied van Nieuw Guinea aan Indonesië niettegenstaande dat Nederland se betoog heeft de politieke com missie toch de. hoop uitgesproken, dat partijen opnieuw de zaak zul len bekijken en heeft zij tevens verslag gevraagd over de afloop daarvan in de volgende zitting van de Algemene Vergadering in 1955. Dat „uitspreken van de hoop" is een verzachting van de oorspron kelijk door Indonesië voor- 0 gestelde resolutie, waarin Ne derland zou moeten worden „uitgenodigd" om de afgebroken on derhandelingen te hervatten. Men heeft Nederland dus niet willen dwingen, doch aan beide partijen een welgemeende en vriendelijke wenk willen geven, om het nog maar eens te proberen. Dit compromis was afkomstig van Zuid-Amerikaanse zijde en zoals het meer gaat met compromissen het bevredigt niemand. Het bevre digt Nederland niet, dat er terecht een afwijzing van zijn standpunt in ziet. Het bevredigt Indonesië ook niet, omdat het meer gevraagd had. Maar boven al vinden wij de aan vaarding van deze resolutie zo on bevredigend, omdat opnieuw geble ken is, dat de Ver. Naties geen forum vormen van recht, maar van oppor tuniteit, van louter politieke beslis singen. Men heeft een verzachte editie aangenomen, omdat het wel duidelijk was, dat de scherpere geen kans had om de vereiste meerder heid te halen. En die meerderheid, welke vóór stemde, was die over tuigd van het goéd recht van Indo nesië? Minister Luns, die Vrijdagmorgen van New York op Schiphol terug keerde, verzekerde, dat de stemming jegens Nederland geenszins onvrien delijk was en dat zelfs de voorstem mers hem verzekerd haddenj dat „het voor hen zo moeilijk was om anders te handelen". Zij verontschuldigden zich dus als het ware, alsof zij wilden zeggen: „Eigenlijk heb je groot gelijk, maar als wij dat erkennen, krijgen wij er last mee. Wij zullen je dus een klein tikje op je hoofd geven". Het compromis draagt maar al te duidelijk het stempel van de kool en de geit. Het is alleen jammer, dat er niets te sparen valt. De geit wil de kool (N.-Guinea) maar krijgt hem niet en als hij de kool niet krijgt is dat werkelijk niet de schuld van de Ver. Naties maar uitsluitend te danken aan de vast beradenheid van Nederland. En het zal waarschijnlijk niet eens zo lang duren of de wereld is de Nederlan ders dankbaar, dat zij op hun post gebleven zijn. Paus bereidt radio-rede met Kerstmis voor In de afgelopen nacht heeft het Vaticaan een kort bulletin uitgegeven, v/zarin wordt medegedeeld, dat vier Romeinse specialisten consult hebben gehouden over een eventuele operatie van de H Vader. Resultaat van dit overleg was het besluit, dat een operatie niet noodza kelijk is, wegens de lichte verbetering, die in de algemene toestand van de Heilige Vader is ingetreden. In het bulletin wordt voorts gezegd, dat „de verbetering in de toestand van de Paus goede reden tot hoop geeft." Een van de deskundigen, die Vrij dagavond deelnam aan het onderzoek naar de toestand van de Paus, ver klaarde tegenover Reuter: „Wij heb ben de mogelijkheid van een opera tie uitgesloten". „De toestand van de Heilige Vader is veel beter en we kunnen nu het beste er van hopen". Naar verluidt hebben de specialis ten besloten voort te gaan met het toedienen van injecties plasma, le verextract, e.d. Naar men gelooft hopen zij, dat de Paus binnen enkele dagen weer in staat zal zijn op de normale wijze voedsel tot zich te nemen. Voor het communiqué werd uitgegeven deden geruchten de ron de, volgens welke opnieuw gevreesd werd dat de Paus een operatie zou moeten ondergaan. De lijfarts van de Paus, prof. Ric- cardo Galeazzi Lisi, liet de perschef van het Vaticaan Vrijdagavond we ten, dat een lichte verbetering in de gezondheid van de patiënt was inge treden, doch dat zijn toestand nog ernstig is. De Paus lijdt aan „wissel koorts", aldus de lijfarts. Naar te Vaticaanstad verluidt, werkt de Paus, in weerwil van de voorschriften van zijn artsen, aan de tekst van de radiorede tot de wereld, welke hij op Kerstmis hoopt uit te spreken. Men verwacht, dat in deze toespraak de namen van nieuwe kar dinalen zullen worden bekend ge maakt. Gezaghebbende Vaticaanse kringen noemden berichten in de Italiaanse pers, dat de Paus van plan zou zijn aan zijn bed een Consistorie te beleg gen voor de benoeming van nieuwe kardinalen, „uiterst onwaarschijn lijk". SPECIALE GEBEDEN. Uit talrijke landen wordt gemeld, dat er Zondag speciale gebeden voor het herstel van de Paus zullen wor den gezegd. Zulks is het geval in Oostenrijk, België, in Zuid-Ameri kaanse staten, zoals Brazilië, en in de Amerikaanse federale hoofdstad Washington. In de kapel Borghese van de Santa Maria Maggiore, waar Paus in 1899 zijn eerste H. Mis opdroeg, zal Zon dagochtend voor het herstel van de Paus een H. Mis worden gecele- De algemene vergadering van de (Amerikaanse) Nationale Raad van Kerken, die te Boston bijeen is, heeft haar werkzaamheden onderbro ken om te bidden voor het herstel van de Paus. Zoals bekend is de R.K. Kerk niet vertegenwoordigd in de raad, die de grote meerderheid van de protes tantse en orthodoxe kerken in de V.S., met tezamen bijna 35 millioen gelovigen, omvat. De „Osservatore Romano" schreef gistermiddag over de toestand van i de Paus: „Het bewustzijn, dat heel de Katholieke Kerk op de wereld, zich in gebed verenigt, schenkt de H. Vader troost en draagt bij tot versterking van zijn weerstandsver mogen. Hierin ligt de grootste hoop voor een verbetering van de lichtmelijke gezondheidstoestand van de zieke. Ondanks zijn ernstige ziekte houdt de Paus zich bezig met de belang rijkste problemen, die aan zijn hoge ambt verbonden zijn. H. MIS BIJ ZIEKBED. De Paus is tegen het ochtendgloren ingesluimerd. Om acht uur werd in zijn tegenwoordigheid echter weer de H. Mis opgedragen door zijn partl- breerd, welke zal worden bijge-1 culiere secretaris, pater Leiber, een woond door de leden van het corps diplomatique die bij de H. Stoel zijn] geaccrediteerd. Duitse Jezuiet. De Paus zat rechtop in bed, toen hij communiceerde. Leverde tenslotte motie van vertrouwen op De Franse afgevaardigde Legendre, een dissidente Gaullist, heeft Vrijdag bij het begin van de behandeling van het uitlekken van defensiegehe'*» men in de Nationale Vergadering opschudding verwekt door beschuldi gingen van verraad. Volgens hem heeft de toenmalige president Auriol zijn ministers op een bijeenkomst van de nationale defensieraad in 1953 gezegd: „Er is een ver rader onder U". Twee weken later trad de huidige minister van binnen* landse zaken (Mitterand) af als minister van staat. HET UITLEKKEN VAN GEHEIMEN. Op deze woorden ontstond tumult in de Nationale Vergadering. Pre mier Mendès-France sprong op en riep: „Wat bedoelt u? Waar wilt u heen?" „Ik doe niets anders dan de harde feiten constateren, meneer de pre mier", antwoordde Legendre. Premier Mendès-France toonde zich buiten zichzelf van woede en riep: „Het is gelogen". Dat zullen wij zien, wanneer u zich te zamen met Turpin voor de open bare aanklager heeft te verantwoor den, antwoordde Legendre. Hjj vroeg om de heropening van het onderzoek en was van mening, dat de spionnage- groep veel groter was dan de vier tot nu toe gearresteerde personen. „Ik zou verscheidene namen kunnen noe men, doch ik wil momenteel volstaan met er een van te noemen. regering-Mendès-France zal worden ondernomen. Dat een aantal aanhangers van de premier niet meer volledig achter hem staat zou o.m. een gevolg zijn van het feit, dat Mendès-France geen uitgebreidere verklaring over het op treden van de politie bij het onder zoek van het uitlekken der defensie geheimen heeft gegeven. DE PARIJSE OVEREENKOMSTEN. De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag met 415 tegen 200 stem men het voorstel goedgekeurd om het debat over de bekrachtiging van de overeenkomsten van Parijs Maandag 20 December te openen. Vliegende schotel werd te duur Dit is de heer d'Astier de la Vige- rie, en ik zeg dit in het volle bewust zijn van de verantwoordelijkheid van en dergelijke bewering". Mitterand verdedigt zich. Het Canadese departement van de fensie-productie heeft Vrijdag be vestigd, dat Canada heeft gepoogd een „vliegende schotel" te bouwen, maar de poging had laten varen, toen bleek, dat de kosten te groot waren. De Franse minister van binnen landse zaken, Frangois Mitterand, die bleek en gespannen had zitten luisteren, stond daarna op om tot de I vergadering te zeggen, dat de voor- I malige commissaris van politie Dides met opzet de regering had misleid. Toen Dides eenmaal was ontmas kerd, was er snelle voortgang met het onderzoek gemaakt en waren de per sonen twee belangrijke functiona rissen, verbonden aan de nationale defensie die verantwoordelijk wa ren voor de lekken, met succes opge spoord. De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdagnacht met 287 tegen 240 stemmen haar vertrouwen uitge sproken in het beleid van de rege ring bij de behandeling van de kwes tie der uitgelekte defensiegeheimen. De stemming betekende, blijkens een interpretatie die premier Mendès- France er van te voren aan had ge geven, tevens een hernieuwing van het vertrouwen van de Nationale Vergadering in het algemene rege ringsbeleid. Het aantal stemmen vóór de rege ring was lager dan ooit tevoren. Hoe wel de positie van Mendès-France in de Nationale Vergadering derhalve tenminste tijdelijk verzwakt is, menen politieke waarnemers in Pa rijs, dat pas na Kerstmis, dus na de ratificatie van de Parijse verdragen door de Nationale Vergadering, een werkelijk gevaarlijke aanval óp de De Canadese minister voor handel, C. Howe, zei Donderdag te South ampton op doorweg naar han delsbesprekingen te Genève, dat de schotel ongeveer honderd mil lioen dollar gekost zou hebben en het project niet genoeg beloofde om er mee voort te gaan. Volgens een woordvoerder van het departement had men ongeveer een jaar geleden het werk aan de scho tel na achttien maanden gestaakt en slechts een gering deel van de ge schatte honderd milloen dollar uit gegeven. Territoriale wateren Chili, Peru en Ecuador hebben be sloten gezamenlijk op te treden ter verdediging van de uitbreiding van hun territoriale wateren tot 200 mijl van de kust. Een commissie van vertegenwoor digers uit de drie landen, die Vrijdag te Lima (Peru) vergaderde onder voorzitterschap van de Peruviaanse minister van buitenlandse zaken, Da vid Auilar Cornejo, besloot voorts, dat de drie landen voortaan het recht hebben zich in eikaars respec tieve zones te bewegen. De commis sie stelde op het schenden van de terriotoriale wateren een reeks boe ten vast, overeenkomend met het tonnage van de schepen, die op over treding worden betrapt. Deze twee' spookachtige figuren, leden van de Westduitse Burgerlijke Luchtverdediging laten het „costume" zien, dat naar men verwacht de drager een gerede kans geeft levend uiti een radio-actief gebied te' komen. Vreemde dakruiter Terwijl koningin Juliana en de vier prinsessen bijna ongemerkt te midden van duizenden mensen toe keken, en het wegverkeer moest wor den omgelegd, is Sint Nicolaas gis teravond per „vliegende schotel" ge land op het huis van een hofkapper te Baarn. Op zijn dak was met palen en dra den een plastic plateau bevestigd dat naar de straatzijde schuin afliep zodat met behulp van wisselend vuurwerk de illusie van een glijdende bewe ging naar beneden kon worden ge wekt. Om half acht kwam de Sint onder veel geknal en gesis onver wachts ergens bij de schotel te voor schijn. De Koningin en prinsesjes woonden meer dan een half uur lang de Sint Nicolaasviering bij die tot Nehroe naar Moskou? Nehroe, eerste minister en minister van buitenlandse zaken van India, zou zich in Februari naar Moskou be geven, aldus is van gewoonlijk wel ingelichte zijde vernomen. Eind Januari wordt Nehroe in Londen verwacht, waar hij zal deel nemen aan de conferentie van pre miers van het Britse Gemenebest. Zoals gemeld, is Nehroe voor een be zoek aan Moskou door de Russisische regering uitgenodigd. Veel wind Het K.N.M.I. deelt mede: Het abnormale zachte weer was het gevolg van krachtige Zuidwestelijke winden, die warme en vochtige lucht van de Azoren via het Kanaal naar onze omgeving stuwden. Hoewel de barometer gedurende de afgelopen drie dagen begon te stijgen, bleef het weer wisselvallig, waarbij perioden met regen werden afgewisseld door perioden met een herfstzonnetje. De temperatuur schommelde overdag rond de tien graden, zodat het weer in deze tijd van het jaar niet onaan genaam genoemd moet worden. De depressieactiviteit is na een korte on derbreking boven de Oceaan weer toegenomen. De voor het weer van Zondag belangrijke ontwikkelingen hangen samen met een diepe depres sie, die vanmorgen bq Schotland was aangekomen en daar aanleiding gaf tot stormen. Dit stormveld breidt zich over de Noordzee uit en wordt gevolgd door een strakke West tot Noordwestelijke luchtstroom. Zondag zal dan ook de temperatuur een aan merkelijke daling ondergaan. Met veel wind en af en toe buien zal het \yeer op Sint Nicolaasdag dan ook minder aangenaam zijn dan de afge lopen dagen. .Met een zorgelijk gezicht stapt de neef van de Paus, de advocaat markies Carlo PacelIL in zijn auto, na een bezoek aan de Paus te hebben gebracht. omstreeks half tien duurde en werd opgeluisterd door. een orkest van Zwarte Pieten, herhaaldelijk rondge strooid suikergoed en toespraken van de bisschoppelijke kindervriend uit Spanje. De koninklijke familie, prin ses Marijke op moeders arm, zong uit volle borst een aantal liederen mee. De kapper wist heel goed wat hem op zijn dak was gevallen, want het is niet de eerste maal dat hij iets dergelijks organiseert. Dit jaar duurt zijn feestprogramma nog tot 6 De cember. Korreltje Waar het hart vol van is, loopt de schoen van over. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). STORMACHTIGE WIND. Krachtige tot harde nu en dan stormachtige wind tussen West en Noord-West. Veranderlijke bewolking en buien. Kouder. 5 Dec.: zon o-p 8.30 en onder 16.30; maan op 13.29 en onder 2.23 uur. 6 Dec.: zon op 8.31 en ond?r -6.30; maan op 13.51 en onder 347 uur. Het weer in Eurona HELSINKI geheel bew. 5 C. STOCKHOLM onbewolkt 5 OSLO onbewolkt 5 KOPENHAGEN onbewolkt LONDEN regen 12 AMSTERDAM zwaar bew. 9 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS nevel 10 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE geheel bew. 5 NICE licht bew. 11 WARSCHAU nevel 6 BERLIJN nevel FRANKFORT mist 5 MüNCHEN nevel 4 ZüRICH mist 1 GENèVE npvel 3 LOCARNO onbewolkt 0 WENEN licht bew. INNSBRUCK onbewolkt 3

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1