Tweede Kamer in het Verkeer en in de Waterstaat Duur van herhalingsoefeningen maximaal 150 dagen Sinterklaas deed ook New York aan Sinterklaas nam per hijskraan afscheid van 800 emigranten Alleen Montserrat viert de St* Nicolaasdag in Spanje ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 In de Tweede Kamer was aan de orde de voortzetting der algemene beraadslagingen over hoofdstuk IX B (Verkeer en Waterstaat) der rijksbe- groting-1955. De heer DE RUITER (C.H.U.) be pleit een spoedige uitbreiding van Schiphol. De heer GORTZAK (C.P.N.) zegt principieel voorstander van een ge zonde middenstand te zijn. Daarom staat hij in de strijd, die ten aanzien van het wegvervoer over de gewijzig de richtlijnen wordt gevoerd, niet aan de zijde van de grote N.V.'s maar aan die van de middenstand. De heer VAN DEN HEUVEL (K.V. P.), zegt, dat er ondanks de moeilijk heden ten aanzien van de internatio nale verhoudingen op vervoersgebied geen reden is voor pessimisme. De verhouding van het overheisdbedrijf tot het particulier vervoersbedrijf is de kern, waar het om gaat. Het is juist, dat uitbreiding van het vers- voersterrein van een overheidsbedrijf als de Nederlandse Spoorwegen alleen mogelijk moet zijn, als het particu lier vervoersbedrijf tekort schiet. Ten aanzien van de wijziging van de richtlijnen der commissie Vergunnin gen Personenvervoer zegt de heer Van den Heuvel, dat het hier een uitwerking geldt van de motie-Van den Heuvel, waarin het belang van het streekvervoer wordt onderkend. Het verlenen van individuele ver gunningen behoeft geen rem te be tekenen voor de samenwerking, maar is zelfs van eminent belang voor het bedrijfsleven. Ten aanzien van de zo genaamde door de oorlog gedupeerde personenvervoerders, acht de heer Van den Heuvel het onmogelijk om de klok geheel terug te zetten. De ge wijzigde richtlijn zal alleen moeten gelden, voor dit ondernemers, die in de oorlog geen vergoeding voor hun afgnomen vervoersgebied hebben ge accepteerd. Men zal in dit verband moeten bezien of samenwerking met de huidige streekvervoerder mogelijk is. De richtlijn mag niet toegepast worden als het vervoersbelang wordt geschaad. Kan de minister duidelijk uitspreken, dat deze richtlijn slechts eenmaal zal worden toegepast? De heer ENGELBERTINK (K.V.P.) zegt dat de eerste fase van de dijk versterking achter de rug is. Hoe zal het nu gaan met de beschikbaarstel ling van de middelen voor de volgen de fasen? De minister van Verkeer en Water staat, de heer ALGERA deelt de zor gen van de Kamer over de perso neelstekorten bij de Rijkswaterstaat. Een sterke uitbreiding van het perso neel is in dit verband noodzakelijk. In verband met het Deltaplan zegt de bewindsman, dat de afsluiting van de Westerschelde niet aan de orde zal worden gesteld. Wel zullen de dijken langs de Westerschelde tot en met de derde fase worden verbeterd. Minister Algera ziet nog niet in, wel ke grote belangen gediend zouden worden door afsluiting van de Nieu we Waterweg door sluizen. Hij kan zich nog niet uitspreken over een eventuele tolheffing bij de oeverver bindingen van het Y of het Noordzee kanaal. Schiphol staat thans in de voorste rijen der best geoutilleerde luchthavens. Er zijn daar, ondanks de vele commissies, al veel verbeterin gen aangebracht. Al gaat dit ook wel eens minder vlot, bijvoorbeeld ten aanzien van de ICA-hal. Ook de be windsman acht voorzieningen aan de ze hal nodig. Een deelneming van de K.L.M. aan het bestuur over Schiphol acht spre ker minder gewenst, vooral omdat ook andere concurrerende maatschap pijen van de luchthaven gebruik ma ken. Dat zou voor de K.L.M. een al te uitzonderlijk bevoorrechte positie be tekenen. De minister verzoekt zijn rede la ter te mogen voortzetten. De vergadering wordt om tien mi nuten over vijf gesloten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de maximumduur der herhalingsoefe ningen. De huidige maximum-duur van 85 dagen zal, indien dit ontwerp wordt aangenomen, verlengd worden tot ongeveer 150. In grote trekken staat de minister het volgende schema voor de geest. De dienstplichtige begint op onge veer 20-jarige leeftijd zijn eerste oefe ning, die hij op ongeveer 22-jarige leeftijd zal hebben beëindigd. Hij blijft dus nog gedurende ongeveer 13 jaar als dienstplichtige ter beschik king (onderofficieren, 18 jaar). Van deze 13 jaar is de dienstplich tige zonder rang gedurende zes jaar ingedeeld bij een reserve-eenheid in legerkorpsverband en gedurende ze ven jaar ingedeeld bij een reserve- eenheid in nationale-sectorverband. Van de 18 jaar* die een dienstplichtig onderofficier ter beschikking staat, is hij gedurende acht a negen jaar in gedeeld bij een reserve-eenheid in le- Ook de minister kan tobben met chocolade Naar aanleiding van de vragen, ge steld in de Kamer, betreffende het vernietigen van een -grote hoeveel heid chocoladerepen door het leger, heeft de minister van Oorlog geant woord, dat er inderdaad tussen 8 en 13 November vrachtauto's vol choco laderepen bij de Amsterdamse vuil verbranding zijn aangeboden. De minister verklaarde, dat door een foutieve verpakking, die onder verantwoordelijkheid van zijn mi nisterie tot stand kwam, de choco lade was gaan schimmelen en zodoen de voor gebruik ongeschikt was ge raakt. Aanwijzingen zijn gegeven om her haling te voorkomen en 99.3 pet. van de legervoorraden is tot nu toe houd baar gebleken. De minister sluit zijn verklaring wijsgerig met de opmerking, dat uit iedere ervaring lering getrokken zal worden. De Koninklijke Marine vijftig jaar in de lucht Op 5 December 1904 werd jDij de Koninklijke Marine ingesteld de „dienst der draadloze telegrafie", zo dat het thans vijftig jaren geleden is dat de radio officieel zijn intrede deed bij de Koninklijke Marine. Dit jubileum wordt gevierd op Dinsdag 7 December des ochtends om 19.30 uur met een reuni in de „kleine camtine" van het marine-etablisse ment te Amsterdam van de nog die nende en vroegere officieren en on derofficieren op radio-gebied, een maaltijd van de reünisten in de „gro. te cantine" te Oegstgeest en een re ceptie voor officiële genodigden in het marine electronisch bedrijf al daar des avonds om 18.00 uur. Sint Nicolaas bekeurd Een politieman te Amsterdam zal morgen op de verjaardag van Sint Nicolaas zijn schoen wel te vergeefs onder de schoorsteen plaatsen, want toen de Spaanse Bisschop gistermiddag een Am sterdamse familie bezocht en zijn auto op de hoek Meeu wenlaan-Havikslaan geparkeerd had, werd hij, toen hij weer bui ten kwam, opgewacht door deze volijverige politieman, die hem een bekeuring gaf, omdat het op dat hoekpunt verboden is te parkeren. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. GIOBBE. Heden, 4 December, viert de pau selijke internutius mgr. Paolo Giobbe zijn gouden priesterfeest. De inter nuntius verblyft momenteel in Ro me waar hij o.a. door de Nederland se kolonie wordt gehuldigd. Katholiek Nederland zal het feest vieren, spoe dig nadat Mgr. Giobbe in ons land zal zyn teruggekeerd. Het huldigings-comité doet bij deze nogmaals een beroep op de Kath. or ganisaties, instellingen en personen, om bij te dragen in het geschenk, dat de internuntius zal worden aange boden. Het gironummer van mr. J. H. R. Sassen, de penningmeester, is 284643; ook kan men storten op zijn bankrekening Ned. Credietbank te Den Haag. RIJNAAK AANGEVAREN. In het Amsterdam-Rijnkaal ter hoogte van Diemen is gistermorgen de Duitse rijnaak „Ulmbrüder" in aanvaring gekomen met een Neder landse aak uit Rotterdam. De Neder landse aak (488 ton) maakte zoveel water in het voorschip, dat dit ge heel onder water verdween; de ka pitein moest de aak aan de wal me ren. WETSONTWERP INGEDIEND 101-jarige „overwon" aardappelmoeheid Vrijdag vierde de heer Toon Wijnen uit Heeze zijn 101ste verjaardag. Voorzover bekend is hij de oudste in woner van Noord-Brabant. De heer Wijnen ontving verscheidene geluk wensen waaronder zelfs een telegram uit Parijs. Ook de geestelijke en we reldlijke overheid gaven van hun be langstelling blijk. Een deputatie van de buurtschap de Leenderweg kwam de jarige complimenteren en bood hem enkele cadeaux aan. De heer Wijnen is nog zeer vitaal en maakte nog dagelijks zijn wande ling rond het huis. Het minste „cadeu" dat de heer Wijnen op zijn verjaardag ontving, vond hij zelf wel de vergunning van opperwachtmeester Swinkels om weer aardappelen te mogen verbou wen hetgeen hem, in verband met de aardappelmoeheid, was verboden. gerkorpsverband en gedurende negen a tien jaar bij een reserve-eenheid in nationale-sectorverband. In het algemeen zouden de herha lingsoefeningen in legerkorpsverband te stellen zijn op 3 X 30 dagen 90 dagen en de herhalingsoefeningen in nationale-sectorverband op 4 X 14 dagen 56 dagen. In totaal dus 146 dagen of rond 150 dagen. Op de grote Gooise heide kwam 'n kudde schapen „Fiscus" over tijd De kudde schapen, die in Ede en Ruinen voor het Gooi's natuurreser vaat is aangekocht, is gistermiddag in Laren gearriveerd en heeft de nieu we kooi op de Westerheide betrok ken. Uit Ede kwamen 45 en uit Rui nen 55 schapen, die tezelfdertijd bij de kooi aankwamen. Een zwart schaap heeft de naam „Zwarte Berg" als herinnering aan een zogenaamd deel van het reser vaatgebed, een zwarte ram heet Pa triot naar een ander deel van dat gebied. Ook het schap Hubertus dat het dagelijks bestuurslid jhr. Van Nispen op zijn verjaardag werd aan geboden, deed zyn intrede. Het zwarte schaap. Het zwarte schaap dat „Fiscus" zal heten en door ambtenaren van de be lastingdienst werd bekostigd, is er nog niet. De naamgeving geschiedt in de.zelfde volgorde als de bereid verklaringen tot adoptie binnen kwamen. De schapen gevoelden zich in hun nieuwe kooi al spoedig thuis en lieten zich het gereedstaande hooi best smaken. Scheper Almekinders was goed te spreken over de schapen. De kudde zal opgevoerd worden tot 200 stuks; reeds 190 daarvan zijn geadopteerd. Deense dank voor hulp, verleend door „Evertsen" Deens schip geholpen De Deense gezant bij het Neder lands hof, de heer Wilhelm Eickhoff, heeft gisteren op het Ministerie van Buitenlandse Zaken namens zijn re gering de dank overgebracht aan de Nederlandse regering, de Koninklijke Nederlandse Marine en aan de com mandant, de officieren en de beman ning van H.M.'s torpedobootjager „Evertsen", voor de waardevolle as sistentie aan het Deense staatsschip „Swardfisken" dat enkele dagen geleden op de Noordzee in moeilijk heden was geraakt. Het Deense schip „Swardfisken", dat aan de Deense regering behoort, onderhoudt ean verbinding met Groenland. Her raakte op de Noord zee in moeilijkheden. De torpedobootjager verleende as sistentie, die zeer waardevol wordt genoemd. Het Deense schip werd op sleeptouw genomen en in de haven van Stavanger binnengeloodst. De Deense regering brengt haar oprechte dank voor de onder zeer moeilijke omstandigheden op zulk een efficiënte en waardevolle wijze gege ven hulp. Subsidies schilderwerk worden iets afgeremd Gunstige conjunctuur Zoals bekend is, geldt een subsidie regeling voor schilderwerk in de win termaanden, wanneer er tenminste werkloosheid in het schildersvak is. De bedoeling van deze subsidierege ling is werkloze schilders in te scha kelen in het arbeidsproces. Eind No vember van het vorige jaar waren er in het gehele land rond 2400 werklo ze schilders; eind November van dit jaar rond 1100; de subsidieregeling was beide keren op het genoemde tijdstip al van kracht. Periodieke bepaling. Het totaal aantal werklozen, onge acht de vakken, is gering; ook in het schildersvak is het aantal werklozen gering, doch dit getal is afhankelijk van regionale invloeden. Zo zijn er in het Westen des lands minder dan elders. Daarom is het uitschrijven van ver gunningen voor het uitvoeren van vergunningen voor het uitvoeren van schilderwerk met subsidieregeling voor beaalde gebieden een weinig af geremd. Mocht blijken, dat in die gebieden het aantal werkloze schilders weer toeneemt, dan worden er meer ver gunningen voor het uitvoeren van schilderwerk met de subsidieregeling uitgeschreven. De subsidieregeling wordt telkens weer getoetst aan de stand van de arbeidsmarkt op een bepaald ogenblik. Gisteravond is Op de Kralingseweg te Rotterdam een 83-jarige man voor zijn woning slachtoffer geworden van het snelverkeer. Ofschoon hij door twee voorbijgangers gewaarschuwd werd voor een naderende personen auto, stak hij toch de rijweg over, met het gevolg dat hij door een der spatborden werd gegrepen en met het hoofd tegen de voorruit sloeg, De man overleed kort daarna aan een schedelbasisfractuur. St. Nicolaas heeft een ware triomftocht in New York gemaakt. Gezeten op een schimmel reed hij over Fith Avenue. Bij Rockefeller Plaza stopte hij even om de driejarige Dorothy Arriens, het dochtertje van de Nederlandse Vice-Consul een presentje te overhandigen. Te land, ter zee en in de lucht! Op bijzonder spectaculaire wijze heeft Sint Nicolaas de 800 emigran ten van verschillende nationaliteiten uitgeleide gedaan, die gistermiddag om vier uur met het s.s. „Groote Beer" naar hun nieuwe vaderland, Zuid-Afrika, vertrokken zijn. Terecht kon van de Sint gezegd worden: te land, ter zee en in de lucht. Onder de vrolijke tonen der Sinter klaasliedjes, die het Amsterdams Po- litiemuziek Gezelschap ten gehore bracht, arriveerde de Sint op zijn schimmel met twee zwarte Pieten. Hij steeg op de kade van zijn schim mel en nam plaats in een schommel- bak, waarbij zich een vrolijk incident voordeed. Oneerbiedig touw. De mijter van de goed-heilig man kwam in aanraking met de touwen, Feest op 6 December Koorknaap zetelt een dag als b schop! Kleine jongen deelt de zegen uit, iaat zijn ring kussen en ontvangt veel speelgoed.... (Van onze Spaanse correspondent). HET KLINKT MISSCHIEN WEL EIGENAARDIG, maar Sint Ni colaas is in Spanje een practisch on bekende heilige. Wanneer men een Spanjaard vertelt dat alle Neder landse kinderen er vast van over tuigd zijn dat deze heilige bisschop uit Spanje stamt, dan kijkt hij onbe grijpend. Ook Zwarte Piet is voor hem een onbekende grootheid en van surprises of pakjesavond heeft hij ook nog nooit gehoord. Sint Nicolaas is nimmer in Spanje geweest. Tijdens zijn leven was hij bisschop te Myra in Klein Azië en zijn stoffelijk overschot rust in het Italiaanse stadje Bari. De Spaanse kinderen hebben ech ter wel een speciale kinderfeestdag en wel op 6 Januari, drie koningen. Toch gaat zes December in een be paalde streek van Spanje niet onop gemerkt voorbij. Bij de bewoners van het Benediktijner klooster Mont serrat, gelegen op de gelijknamige berg, staat Sint Nicolaas als kinder vriend hoog in aanzien. De leden van het jongenskoor uit dit kloos ter vieren op zijn verjaardag een zeer typisch feest, dat in het bui tenland maar heel weinig bekend heid geniet. Montserrat is een der drukst be zochte bedevaartplaatsen van Span je. Men vereert er Onze Lieve Vr. van Montserrat, voorgesteld door een ongeveer één meter hoog houten Mariabeeld. Daar de huidskleur van de Heilige Maagd, zowel als die van het kindje Jezus pikzwart is, wordt zij door de Catalanen heel populair „La Moraneta", de Zwarte, genoemd. Van heinde en ver stromen iedere dag godvruchtige bedevaartgangers naar dit Spaanse genadeoord. „La Moraneta" is de patrones van Catalonië. Huwelijken van gegoede inwoners van Barcelona worden in Montserrat voltrokken en er kan geen belangrijke gebeurtenis plaats vinden of men zoekt er op een of andere manier de hulp achter van die Heilige Maagd. Zelfs voetbal clubs brengen de door haar verwor ven trofeeën naar Montserrat en le gio zijn de vaantjes en bekers, die naast kostbare gewaden en juwelen in speciale schatkamers staan uitge stald. Eén dag bisschop. HET ZANGKOOR van het kloos ter met zijn veertig knapenzangers geniet een wereldvermaardheid. De ze jongens, zorgvuldig geselecteerd uit de honderden candidaten, die zich elk jaar aanbieden, wonen ge durende hun lidmaatschap in het klooster. Hier ontvangen zij niet al leen een muzikale opleiding, maar ook gewoon schoolonderricht. Hun ouderdom varieert van 8 tot 14 jaar. De meesten komen uit Catalonië en het is steeds een grote eer lid te zijn geweest van de „Escolania" van Montserrat. Bij het bereiken van de vijftienjarige leeftijd of wanneer him stem breekt verlaten zij het kloos ter en dan keren zij pas terug naar hun huis, dat zij in al die jaren niet meer hebben bezocht. Voor dit jongenskoor is de feest dag van Sint-Nicolaas een der pret tigste dagen van het gehele jaar. Het is de dag, die het hoogtepunt vormt van een reeks gebeurtenissen, die be ginnen op 22 November, de naamdag van de heilige Cecilia, de bescherm heilige der musici. Op die datum kiezen de leden van het zangkoor uit hun midden een jongen, die op zes December gedurende één dag als een echte bisschop zal zetelen en rege ren. Deze traditie is reeds eeuwen oud en was vroeger in het katholieke deel van Europa algemeen verspreid. Te genwoordig bestaat dit gebruik al leen nog in Spanje en bij enkele zangkoren in Hongarije. Echte verkiezingen. DE VERKIEZING van een één- dags „bisbeto" (bisschopje) gaat vol gens alle regelen der kunst. De jon gens zelf stellen, na goedkeuring van de prefect, hun candidaten. Men houdt in het klooster kleine verga ringen, waarop evenals bij echte ver kiezingen reclame wordt gemaakt en alle kwaliteiten van het aspirant bis schopje goed naar voren worden ge bracht. De stemming is geheim en na het bekend maken van de uitslag is spoe dig alle concurrentiestrijd vergeten en wordt de overwinnaar door zijn makkers gefeliciteerd. Na de opwin dende verkiezingssfeer keert dan voor enkele weken de rust terug in het anders zo stille klooster. Op Sint-Nicolaasdag, van zonsop gang tot zonsondergang, mag deze jeugdige uitverkorene nu in werke lijkheid het ambt van bisschop uit oefenen. Men kan terecht spreken van de jongste prelaat ter wereld met de kortste ambtsperiode. Twee andere jonge leden van het zangkoor vervullen op die dag de functie van kamerheer en vicaris-generaal. Zij dragen priesterkleren met alle teke nen van hun rang. Mijter, kromstaf en ring. DE JONGE „BISSCHOP" wordt 's morgens in echte bisschopskleren gestoken. Hij krijgt een mijter op gezet, wordt omhangen met een prachtige mantel en ontvangt een gouden kromstaf en een ring met grote steen. Hij neemt werkelijk be zit van het bisdom, dat bestaat uit het gehele klooster, de kerk en de school. Na de officiële aankleding doet hij zijn plechtige intrede in de kerk, die overvol is met familiele den, dorpsbewoners en nieuwsgieri ge toeschouwers. De „bisbeto" neemt plaats op een troon, waarboven een speciaal voor hem ontworpen wapenschild met toepasselijke spreuk hangt. Ernstig luistert hij naar de voorlezing van zijn eerste en enige herderlijke brief, die gericht is aan zijn dioceanen, de mede-leerlingen van het zangkoor. Na afloop van deze plechtigheid maakt het eendags-bisschopje een ritje in de auto van de werkelijke abt van het klooster, naar de kluize naarshut van de heilige Cecilia, en kele kilometers verder op een ande re bergtop. Nu is hij gekleed in de uitgangskledij van zijn kerkelijke waardigheid, zwarte priesterrok, paarse sjerp en platte ronde hoed met kwast. Bisschop krijgt speelgoed. DIE RIT IS EEN WARE ZEGE TOCHT. De talrijke toeschouwers langs de weg juichen de jonge bis schop van harte toe en knielen op de grond wanneer de knaap heel ernstig met zijn kleine handje de ze gen uitdeelt. Hij laat zelfs zijn ring kussen door de godvruchtige Cata lanen, die hem ingetogen en vol eer bied naderen en dit spel voor waar nemen. De abt van het klooster, die zich al die tijd op de achtergrond houdt, staat die dag zijn rechten af aan de „bisbeto", die ook de ereplaats in neemt bij de feestmaaltijd. Des mid dags is er een grote receptie, waar vele geschenken, meestal speelgoed, aan het gelukkige zangertje worden aangeboden. Op deze vrolijke en eigenaardige wijze vier men in Montserrat de Sint-Nicolaasdag. De volgende mor gen is het „bisschopje" weer een ge woon scholier, die echter nog heel vaak zal terug denken aan de dag, waarop hij als een echte bisschop in het klooster zeteldel waarmede de bak aan de haak van een hijskraan was vastgekoppeld, en de mijterviel ai. Een gejoel van schip en kade weerklonk. Langzaam werd de Sint met een zijner zwarte knechten in de bak opgetakeld, sta tig zweefde hij over de kade tot bo ven het schip. Zwarte Piet wierp han den vol pepernoten naar beneden, waarom gretig gegrabbeld werd. Op het achterdek werd de Sint „gelost". Hier stond de kapitein zijn hoge bezoeker op te wachten om hem namens de jeugdige passagiers harte lijk welkom te heten. De Sint bood de kapitein een fraai gecalligrafeerde oorkonde aan, waarin gezagvoerder en opvarenden een' goede reis en be houden aankomst werden toegewenst. Na een korte rondgang over het achterdek, waarbij de Sint vele hand jes moest schudden, begeleidde de kapitein zijn gast naar oud zeemans- gebruik tot aan de landingstrap. Toen klonk het bekende vertrekcomman- do: „Voor en achter, stuurman". De trossen werden losgegooid, het Wil helmus en het volkslied van „Die Ünie" weerklonken langzaam maakte het schip zich van de kade los. Oudcrdomsverzek ?ring begin 1955? De minister van Sociale Zaken stelt alles in het werk om in het eerste halfjaar van 1955 zo mogelijk in het eerste kwartaal van 1955 het wetsontwerp betreffende de ouder- domsverzekering voor indiening be reed te hebben. De minister koestert goede hoop, dat het wetsontwerp kin derbijslag voor zelfstandigen nog in de loop van 1955 zal kunnen worden ingediend. De regering bestudeert momenteel de verbetering van de weduwen- en wezenvoorziening. Bij het ontwerpen van een algemene voorziening zal het oordeel van de SER niet kunnen wor den gemist. Deze mededelingen wor den gedaan in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken. SINTERKLAAS-SURPRISE! Donderdagmiddag is uit een be stelauto, die op het Beursplein in Am sterdam stond geparkeerd, een pak inhoudende 1000 sigaren ter waarde van 190 gulden ontvreemd. PRINS BIJ VETERANEN IN DUITSLAND. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn kwaliteit van inspecteur-genei aal der Koninklijke Landmacht te Senne- lager in Duitsland het 32ste Regiment Infanterit bezocht, dat daar oefenin gen heeft gehouden, 's Morgens woon de hij een oefening bij, waarna hij in het Britse Officierscasino met zes tig officieren van het regiment en de Britse commandant van Sennelager het middagmaal gebruikte.'Het regi ment keerde gisteren naar Nederland terug. In Vogelsang in de Eifel heeft de Prins de daar gelegerde Nederlandse troepen Donderdag geïnspecteerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12